Gemengde berichten. maatregelen in het belang; der paardenfokkerij in dit gewest. De bezoldigdiging des directeurs van den Prov. stoombootdienst op de Westerschelde, tot dusver bedragende f 1200 'sjaars, wordt doorGed. Staten voorgesteld te verhoogen tot f 1500. Tevens wordt door hen een post van f 47 0 's jaars uitgetrokken ter verzekering van het scheepsvolk tegen ongevallen en voor pensioenen. De voor weinige jaren opgerichte Eerste Nederl. Verzekering-maatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken te 's Graven- hage bood daartoe een geschikte gelegenheid aan. Naar wij vernemen, heeft Z. M. de Koning het beroep van het Kamerlid Okma ougegrond verklaarden gehandhaafd het- besluit van de Prov. Staten van Friesland, waarbij hij, wegens ongeoorloofde leveringen aan de gemeente, van het lidmaatschap van den Raad van Wymbritseradeel is vervallen verklaard. Zal de heer Okma uu lid van de Tweede Kamer kunnen blijven Men verneemt, dat bij de Regeering het plan in overweging is, om den dienst der posterijen des Zondags aanmerkelijk in te krimpenzoo niet geheel op te heffen. Prinses Maria van Pruisen, vroeger gehuwd met Prins Hendrik der Nederlanden, nu gemalin van Prins Albert, hertog van Sachsen-Altenburg, is gisterennacht te half twaalf aan plenritis over- leden. Zij bereikte den ouderdom van 33 jaren en laat twee kinderen uit haar tweede huwelijk na. Het oudste is twee jaren oud, het jongste eerst een paar weken. Eergistermiddag had te Vlissingen het in de vorige week uitgestelde Kinder Gymnastiekfeest plaats, waaraan door 400 kinderen van elken rang en stand werd deelgenomen. De heer Oost Lievense, gemeente-onderwijzer in de gymnastiek, had de leiding van het feest op zich genomen. Met de muziek der Middelburgsehe schut- terij aan het hoofd trok de kinderschaar in nette uniform gekleed naar het Grand Hotel op het Duin, alwaar op het terras de oefeningen plaats vonden. Ondauks de dreigende lucht bleef het droog weder, en was een aanzienlijke menigte op de duinen aanwezig, Het kan gezegd wordeu dat dit eerste kinder-gym- nastiekfeest ten voile is geslaagd. De Staatscouraut van 21 Juni bevat het vol- gende Bij Koninklijk besluit van 19 dezer n°. 17, is aan den heer O. van Rees, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten en met bepaling dat dit eervol ontslag wordt gerekend in te gaan met den dag waarop de heer Van Rees de functien van gouverneur-generaal aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven. Bij Koninklijk besluit van gelijke dagteekening n°. IS, is benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie de heer Mr. C. Pijnacker Hor- dijk, oud-minister van binnenlandsche zaken, thans Commissaris des Konings in de provincie Drente, met bepaling dat de benoemde gouverneur-generaal als zoodanig optreedt den dag waarop hij te Batavia zal zijn aangekomen. Door ruim vijfhonderd werklieden aan's rijks werf te Amsterdam is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, waarin adres- santen door voorbeelden trachten aan te toonen, dat het bouwen van schepen en het doen verrichten van aDdere werkzaamheden ten dienste van's lands zeemacht, bij particulieren duurder is en minder waarborgen van degelijkheid aanbiedt dan de arbeid op marinewerven. De daaruit afgeleide gevolgtrek- king is, dat inkrimping of opheffing dier werven Diet is in 's lands belang, de hulpmiddelen en de onaf hankelijkheia van den staat in tijden van gevaar doet verminderen, en aan vele werklieden hun middel van bestaan ontneemt. Adressanten verzoeken de Kamer, het vraagstuk van den arbeid ten dienste der marine bij 's rijks werven of bij particulieren aan een nader onpartijdig en zaakkundig onderzoek te onderwerpen, waarvan de uitslag, naar zij ver- trouwen, de gegrondheid van hun betoog zal doen blijken. TER NEUZEN, 22 Juni 1888. In de heden gehouden raadsvergaderiug, waarvan 't verslag in een volgend nu turner volgt, is besloten den heer J. van Pienbroek eervol ontslag te geven als gemeentegeneeskeer belast met de armenpraktijk, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten aan de gemeente en de armen bewezentot uit- voering over te gaan van het aanleggen van den stationsweg, en den dag, het uur en de te behandelen punten der openbare raadsvergadiug voortaan in de Ter Neuzensche Couraut bekend te maken. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen dat door de Spoorwegmaatschappij Mechelen-Ter Neu- zen pogingen aangewend worden tot verlenging der loskade aan het station alhier. Het is te hopen dat zij hierin moge slagen want dat verbetering hierin hoogst noodzakelijk is zal ieder erkennen, die met den toestand bekend is. Hoogstens een klein getal booten kunnen tege- lijkertijd lossen; terwijl meermalen vele een dag of meer moeten wachten om hunne lading kwijt, te geraken, zeer ten nadeele van ouzen handel. Hoeveel finantieel nadeel het reeders berokkent als hunne booten een dag verlet hebben, zouden ons de expediteurs kunnen melden; dit weten wij dat het ponden beloopt. Gaarne zagen wij dat ons gemeentebestuur, dat voor vele belangen een open oog heeft, vooral in dezen eens handelend optrad. Zou het Diet op zijn weg liggen een betere loskade te verkrijgen niet zooals nu het plan der Spoorwegmaatschappij is, in de richtiug naar Sluiskil maar dicliter bij de stad. 't Zal wel onnoodig zijn te releveeren wat Ter Neuzen te danken heeft aan de scheepvaart. De honderden werkmenschen die ruimschoots brood verdienen, de neringdoenden groot en klein weten hiervan mede te spreken. Moet de toestand zoo blijven, dan is er groot gevaar dat eerlang onze haven niet meer gezocht zal worden door de* beperkte ruimte der loskade. (Wij willen niet eens aanstippenwat andere havens doen). En dat bij zooveel werkmenschen Wij meenen dat, indien voor deze zaak ver betering der loskade etc. waarbij ieder Ter Neuzenaar belang heeft, offers gevraagd worden aan de ingezetenen, deze gaarne bereid zullen zijn deze te geven. Tot ouderwijzeres aan school D te Middelburg is met algemeene stemmen benoemd mej. C. H. Tiggelaar te Ter Neuzen. Heden had te Middelburg de aanbesteding plaats van het vernieuwen van de vaste brug N°. 5, over het zijkanaal naar Hulst, in den weg genaamd ffde tweede verkorting", behoorende tot de werken van de Rijks-waterleiding beoosten het kanaal van Ter Neuzen. (Raming f 3150, Hiervoor hadden ingeschreven de heeren C. F. van Fraeijenhoven voor f 3600 M. D. de Putter voor f 3400C. van der Hooft voor f 3394 en A. Tholens voor f 3389; alien wo- nende te Ter Neuzen. Yoor het leveren en lossen van 750 scheeps- ton afval van Lessinesche steen, ten behoeve van de watering Hoedekenskerke, werd het laagst inge schreven door en gegund aan den heer P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 1323. Bij Koninklijk besluit is tot burgeroeester van Overslag herbenoemd de heer D. Mattele. „Uwe Excellence herinnert zich zonder twijfel een kleine landelijke schoonheid, die het onderwerp is van menigen toost; de Cressida van ons epos van Morristown, die den dapperen kapitein Brewster het hoofd op hoi heeft gebracht." ,/Mijn waarde kolouel, onder de voordeelen van uw jongeren leeftijd behoort ook een beter geheugeu," zei Washington met een vriendelijken glimlach, die den adjudaut een lichten bios op de wangen joeg. „Maar ik geloof toch werkelijk dat ik meer van dit phenomeen heb geheord. Laat het meisje binnenkomen met haar begeleider." ,/Zij is alleen, generaal," antwoordde de kolonel. ,/Des te meer reden om beleefd te zijn," riep Washington uit, terwijl hij voor het eerst gedu- rende dit gesprek zijne gemakkelijke houding ver- anderde. Hij stond op, legde de met fijngeplooide lubben orageven handen ineen en vervolgdeWij mogen haar niet laten wachten. Laat haar terstond binnenkomen, waarde kolonel. En juist zooals zij gekomen is alleen De adjudant boog en hing heen. Een oogenblik daarna werd de deur wijd geopend voor Miss Thankful Blossom. Zij was in haar eenvoudig rijkleed zoo schoon, zoo eigenaardig bekoorlijk, en vooral zoo zeer ver- vuld van moed en vastberadenheid, van een ernst en koenheid, die hare schoonheid Dog meer deed uitkomen, dat de statige man voor haar zich niet bepaalde tot eene gewone beleefdheidsbuiging, maar naar haar toegiug, hare kleine koude hand in de zijne nam en haar vriendelijk naar den stoel geleidde waarop hij straks had gezeten. ,/Zelfs al ware uw naam mij niet bekend, Miss Thankful Blossom," sprak de generaal, terwijl hij met zachten ernst op het lieve kind neerzag, ,/Zou toch de natuur u ontheven hebben van de ver- plichting u in de ridderlijke gevoelens van een man te doen aanbevelen. Waarmede kan ik u van dienst zijn?" De fonkelende blikken van juffer Thankful's bruine oogen waren door het schemerachtige, plechtige licht, dat in de kamer heerschte, en vooral door de nog plechtiger waardigheid der rechte, militaire gestalte voor haar, aanmerkelijk getemperd. De levendige bios, door den storm binnen en buiten haar op hare wangen get.eekend, verbleekte een weinig. De onstuiming trots, die zich gedurende den haastigen rit van het laatste half uur had geopenbaard door allerlei overbluffende geweldadigheden jegens den schimmel, werd door de tegenwooordigheid van den man, dien zij ook had gemeend te kunnen over- bluffen, plotseling onderdrukt, en zij had, naar ik vrees, alle zelfbeheersching noodig om de tranen terug te dringen, welke zonderling genoeg, in hare oogen begonnen op te wellen, toen zij deze naar het ernstige, uitvoschende doch vriendelijke gelaat van Washington ophief. //Ik kan de reden van uw bezoek gemakkelijk bevroeden, Miss Thankful," vervolgde hij met een bedaarde welwillendheid, welke beter dan destijve beleefdheid dier dagen geschikt was om haar op haar gemak te zetten. #En ik verzeker u, dat zij u tot eer strekt. Wanneer het lot eens vaders in het spel is al mag die vader gedwaald hebben moet eene dochter zich dit aantrekken." (Wordt vervolgd.) Philippine. Aangaande den straatweg haven PhilippineStation zijn we in staat te melden dat er eene overeenkomst met den heer Leopold Wil- lems van Selzaete is gesloten, die bij de gehouden aanbesteding jl. de laagste inschrijver was (voor 45000). De weg zal bestraat worden met keien van 12 of 14 Lessinesche steen en met kant- steenen van 35 of 40 Doorniksche steen, zooals het bestek luidt. Philippine. Door den drank verhit, heeft een boerenknecht Dinsdaguacht in eene herberg alhier, een gehuwd man van de Bouchautsche haven on- verwachts, denkelijk met een hard voorwerp in de hand, zulk een slag op het hoofd toegebracht, dat de laatste bloedend nederstortte en ruim een uur het bewustziju verloor. Tegen den knecht is dadelijk proces-verbaal opgemaakt. Tot hoofd der openbare school te Sasput, gemeente Schoondijke,is benoemd de heer I. J. de Groote, onderwijzer aan de openbare school in de kom dier gemeente. De bisschop van Gent, mgr. Bracq, is Zondag op 84jarigen leeftijd overleden. Hij was den 26 Februari 1804 te Gent geboren, en wordt opgevolgd door mgr. Lambrecht, die reeds tijdens zijn leven hem als coadjutor ter zijde stond. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Juni de volgende vonnissen uitgesproken J. K., oud 42 jaar, dienstknecht te Clinge, is wegens diefstal veroordeeld tot 8 dagen gevange- nisstraf. J. de G., oud 26 jaar, arbeider te Hoek, is wegens mishandeling van een ambtenaar veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. J. C. v. W., oud 44 jaar, visscher; 2°. A. C. v. W., oud 22 jaar, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling van een ambtenaar veroord. ieder tot eene maand gevang. J. B., oud 20 jaar, landbouwersknecht te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 14 dagen gevang. Heden werd door de Arr. Rechtb te Middel burg behandeld de zaak tegen B. de S., oud 21 j., L. de S., oud 19 j. en F. D. V., oud 20 j., werklieden te Koewacht, gedetineerd te. Middelburg, ter zake dat zij in den namiddag van 3 Mei 1888 in het jachtveld nabij het fort Moerspui onder de gemeente Overslag met vereenigde krachten geweldadig en door bedreiging met geweld zich hebben verzet tegen den onbezol- digden rijksveldwachter J. Pover, die hen op eene overtreding der jachtwet betrapte, eerstgenoemde beklaagde door hem het van hem beklaagde in beslag genomen geweer uit de handen te wringen terwijl hij daarbij tot de hem vergezellenden De Letter zeide//sla hem met uw geweer op de handen, dan moet hij loslaten," en door, toen deze daaraan niet voldeed een mes uit den zak te halen en te dreigen hem daarmede over de handen te snijden, gezamenlijk door hem met het kennelijk doel om hem de wijk te doen nemen, meteenpak slaag te bedreigen, nadat zij op zijne vordering hadden geweigerd hunne namen op te geven, en toen hij hen bleef achtervolgen, hem slagen toe te brengen waar zij hem maar raken konden, eerst genoemde beklaagde met een geweer, de beide anderen met eenen stok, waardoor bloedende wonden en kneuzingen zijn ontstaan. Yan wege het O. M. werden 2 getuigen gehoord en tegen ieder der beklaagden een jaar celstraf geeischt. De aan de beklaagden ambtshalve toegevoegden verdediger Mr. K. W. Brevet, concludeerde tot mindere strafoplegging. Het was bij gelegenheid van het plegen van voormeld feit dat de mede zich aan strooperij en verzet schuldig makende De Letter zich doodschoot. Ch. D., schippersknecht te Eindhoven, sloeg in het kanaal al schertsende over boord. //Ik ben toch nat," riep hij, toen hij weder aan boord was, en sprong op nieuw in het kanaal, om andermaal een bad te nemen. Deze roekeloosheid kostte hem het leven. De drankflesch moet ook hier eene rol gespeeld hebben. Tegen aller verwachting zijn de prijzen van het vette vee in de Geldersche streken weder be- langrijk gedaald, niettegenstaande er thans overvloed van veevoeder is. Zooals aan velen bekend zal zijn, werden door den storm van 5 Maart 1883 op het eiland Urk zeventien vrouwen weduwen en 56 kinderen weezen. Thans, na vijf jaren, zijn van dezen nog slechts behoeftig negen weduwen en 19 weezen. Twee weduwen zijn in dien tijd overleden. Een is in goeden doen gekomen en vijf zijn weder gehuwd. De negen bovenbedoelde weduwen en 19 weezen krijgen ondersteuning uit het fonds, dat in 1883 bijeengebracht werd en, naar men zegt, nog f 42,000 'oedraagt. Te Haarlem is een geval van bloedvergiftiging met doodelijken afloop voorgekomen. Eene 51jarige vrouw, die omstreeks veertien dagen geleden be- hulpzaam is geweest bij de toebereidselen tot kisting van het lijk harer zuster, heeft daarbij smetstof opgedaan van eene verzwering, welke zich geruimen tijd aan een der handen van de overledene bevond en is dientengevolge gestorven. Uit Eindhoven schrijft men Op het rnarkt- plein staan twee kolossale oude lindeboomen. Reeds jaren waren zij tot op zekere hoogte met een planken beschot omhuld, dat nu vernieuwd wordt. Hierdoor werd het benedengedeelte dezer boomen zichtbaar en kwam men tot de merkwaardige ontdekking dat binnen een dezer boomen een nieuwen lindeboom is opgegroeid, die ook reeds een flinken omvang heeft. Deze boom verheft zijn stam loodrecht in den ouden hollen boom, heeft zich boven een uitweg uit zijn natuurlijken kerker gebaand en vermengd zijn takken als ware het slechts een boom. OplichtstersSedert eeuigen tijd klagen de Haarlemsche winkeliers over een manier van op- lichten, die slechts moeilijk te bewijzen is, tenzij men er eenmaal de dupe van geweest is. Liefst in drukke sigaren- of kruidenierswinkels komen net gekleede juffrouwen en koopen het een of ander. Een rijksdaalder wordt op de toonbank gelegd, doch juist, als de winkelier geld zal teruggeven, be- denkt men nog iets anders noodig te hebben. Keert de man zich dan even om, dan wordt de rijksdaalder spoedig weggemoffeld en als het op betalen aankomt beweerd, dat het geldstuk reeds in lade is gedaan toen men om andere artikel vroeg. In de meeste gevallen is het den winkeliers onmogelijk te be wijzen, dat dit niet zoo is, zoodat zij wel genoodzaakt zijn, ook al om geen standjes te hebben, geld terug te geven, van een rijksdaalder, dien zij nooit ont- vangen hebben. Yoor een tweede maal is men natuurlijk wel voorzichtiger. Door Jhr. Mr. F. J. C. Schiramelpeuninck op den huize //Keijenberg", nabij Renkum, werd f 100 geschonken aan de in de nabijheid van zijn landgoed gelegen inrichting voor jeugdige blinden, genaamd //Prins Alexanderstichting", waar thans reeds 21 kleine blinden verpleegd worden, meeren- deels kinderen van behoeftige ouders, zoodat drie van hen zelfs door geen diaconie— of gemeente bestuur kunnende geholpen worden, geheel kosteloos verzorgd en nog bovendien gekleed worden. Bij een onweder, dat Vnjdagnamiddag ten 2 ure te Melt (Limburg) woedde, sloeg de bliksem in de woning van deD herbergier Beckers aldaar. Een gat werd in het plafond geslagen, meubelen en vloer werden beschadigd en een veuster verbrij- zeld. Een vierjarig jongetje, dat naast de kachel in een kinderstoeltje was gezeten, kreeg brandwonden aan het rechterbeeu en onderlijf; de stoel werd onder hem stuk geslagen. Een zuigeliug, 9 maanden oud, die in hetzelfde vertrek in eene wieg sliep, werd daaruit geslingerd, minstens 3 M. ver doch kreeg geen wonde. De bliksem verliet het huis door een gat in den steenen muur te slaan, ter grootte van 10 en op eene hoogte van 5 c. M. boven den beganen grond. Het getroffen gebouw is nog nieuw en vormt mede het hoogste punt uit de omgeving. De electrische stroom schijnt te zijn aangetrokken door de ijzeren kachelpijp, welke den schoorsteen vervangt en boven het dak uitsteekt. Geneeskundige hulp is voor het kind ingeroepen. De brandwonden zijn echter niet van gevaarlijken aard gebleken. De ouders bevonden zich op het oogenblik buitenshuis. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen, dat wij onveranderd opnemen Mijnheer de Redacteur Gaarne wenschten ik uw te verzoeken een plaatsje in uw courant. TRANSVAAL. Mijnheer gelezen hebbende het bericht van Zater- dag 10 Juni in de Werkmans-Bode omtreut de voordeeligen werkzaamheden in de Transvaal, de groote verdienste, de drukte der werkzaam heden, Enz. Enz. Mijnheer uw bent bepaald niet bekend met de omstandigheden, en toestanden in de Transvaal, en de geene die dezen diugen schrijft of voorgeeft is bepaald iemand die er zijn profeiten van trekt want anders zoud hij niet zoo iets proveitelijk aanbieden. de Transvaal word goed wanneer de spoorweglijn gereed is naar de Delogoa Baaij en dat er een geregelde handels lijn ea vervoer is maar nu is het er zoo slecht als het maar wezen kan. armoed en gebrek degenen die daar werk krijgen v/d voornoemde Ambachten en ontvangen de voorgegeven som per week van 3 Pond sterling of f 36 moeten eersten in een kost en slaaphuis waar hij op een geringen en somberen manier f 30 Per week betalen moet. dan de verdere be- noodigdheden dat hij met die hoogen verdiensten nog niet eens toekomt. nu de anderen honderden die daar rond loopen geen werk hebben. maar dagelijks bij de boeren bidden en smeken om maar voor een dag monteering te mogen werken, en nog veelen zulken voorbeelden zoud ik kunnen noemen dus. Landgenooten Nu naar dat voordeelig Transvaal wilt gij bedelen of gebrek lijden doet het dan in uw eigen vaderland dan behoeft gij als Blank beschaaft en geleerd persoon uw nog niet minder als de zwarten te stellen onder de vreemden. Wel nu nu naar dat Land van Armoed en gebrek wilt gij nu nog gaan gij hebt het aan uw zelf te wijten gaarne die voor niet of geld wilt gaan geeft ik gaarne een onderrigt omtrent de toestanden de ondergeteekende jaren in die plaatsen gerezen. Amsterdam, Marnixstraat 72. G. L. (Amst. Ct.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2