Landbouwberichten. Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arronrlisseinents-rectatbank te Middelburg- zetten, terwijl bovendien een erustig onweder los- barstte. De ballon begon te dalen, de daling werd sneller en sneller, en ten slotte vielen wij in voile zee. Het zal toen ongeveer 9 uur geweest zijn. Door den wind voortgestuwd, huppelde de ballon als het ware over de golveu. Nu eens sleepte hij ons, die den dood voor oogen hadden, door het water, dan weder verhief hij zich met zijne vracht eenige voeten er boven. Drie kwartier duurde deze toestand, toen plotseling de ballon scheurde. Wij dachten dal ons laatste uur geslagen was. Hoe zou ons in dit noodweer hulp kuuneu verleend worden Gelukkig bedrogen wij ons in onze vrees. Schipper E. de Jong, uit Sloten, had ons gezien. Hij zette koers naar ouzen outredderden ballon en slaagde er in ons, terwijl wij door koude en elleude afgemat waren, te reddeD. Het duurde echter nog geruimen tijd, eer de ballon in het vaartuig was. De schipper haastte zich ons droge kleederen te verschaffeu en wat versterkeuds en opwekkends voor te zetten. Nu, dat hadden we ook wel noodigNa eene reis van anderhalf uur kwamen we's nachts om kwart voor denen te Hardervvijk aau, dankbaar dat wij den dood ontkoinen waren." TEH XEUZEN, 19 Juni 1888. Bij Min. resolutie zijn met ingang van 1 Juli a.s. verplaatstde commies 2e kl. W, J. ianis, van Ter Neuzen naar Walsoorden de commies 31, kl. J. Bazen Azn., van Walsoorden naar Ellewoutsdijk de commies 4e kl. R. Zeeff, van Koewacht naar Ter Neuzen de commies 4e kl. J. M. v. d. Male, van Philippine naar Koewacht en de commies 4C kl. B. ter Berg, van Achtmaal (tijd.) naar Philippine. Bij de godsdienstige herdenking van het 50jarig bestaan der Christelijk Gereformeerde ge- meenten te Ter Neuzen, Axel en Zaamslag, op jl. Zoudag, werd door Ds. J. Westerliuis alhier, des namiddags eene op die plechtigheid passende rede uitgesprokeu, tot grondslag nemeude Psalm 77: 12a. Het kerkgebouw was overvol bezet. Bij de rijks—veldwacht zijn met 15 dezer o. a. verplaatst: de aaugestelde rijks—veldwachter 3* kl. P. Buteyn van Capellebrug (Clinge) naar Grijpskerke (Walcheren), en J. J. Adriaansen van Sluis naar Capellebrug. Gedurende de 2° helft der maand Mei is door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brief verzonden, aan het adres van Mad. Jaspers te Antwerpendoor het hulpkantoor Hoek, aan het adres van S. van Beilanus te Brooklyn. Axel, 19 Juni. In de lieden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld 1°. Mededeeling van ingekomen stnkken a. missive van Gedeputeerde Staten van Zee- land, d.d. 4 Mei j.l., houdende goedkeuring van het kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1888. Aangenomen voor kennisgeving b. van het proces-verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger, dd. 18 Juni j.l., waaruit blijkt dat in kas is 3025,87. Aangenomen voor kennisgeving en c. missive van den heer Commissaris des Konings in Zeeland, d.d. 28 Mei j.l., houdende verzoek om tengevolge van het door den heer L. C. van Vessem als lid van het college van zetters voor 's Rijks directe belastingen genomen ontslag en daar de in 1884 ingezonden opgaaf niet meer voldoende is, den Gemeenteraad uit te noodigen tot het opmaken en inzenden eener nieuwe opgaaf van 2 personem om daaruit voor gemeld college een nieuw lid te benoemen. Besloten hieraan te voldoen. 2°. Om op de opgave te worden geplaatst om als lid van het college van zetters voor 's Rijks directe belastingen te kunnen worden benoemd, zijn gekozen de heeren D. J. Oggel en J. Luteiju. 3°. De voorzitter deelt mede, dat tengevolge van het overlijden van den heer P. van Eraaijenhove, de betrekking als lid van den gemeenteraad is opengevallen dat de verkiezing daarvoor is bepaald op Diusdag 10 Juli a. s. en dientengevolge twee leden van het stembureau rnoeten worden benoemd. Tot leden worden gekozen de heeren C. N. Jansen van Roosendaal en P. Dregmans. Al de overige leden worden tot plaatsvervangers aangewezen. 4°. Benoeining van twee leden vau liet algemeen burgerlijk armbestuur; de heeren M. Smies en P. Koster (aftredende leden) worden herbenoemd. 5«. Reclame van L. D. de Moor en J. de Putter tegen hun aanslag in den hoofdelijken omslag. Besloten te behandelen in eene volgende zitting. en 6°. Wordt besloten een nieuw ijzeren hek te plaatsen aan de algemeene begraafplaats. Zaamslag. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is in zijne vergadering van j.l. Vrijdag den 15 dezer, tot herder en leeraar be- roepen de Weleerw. heer Ds. J. A. ran Boven, predikant te Oost- en West-Souburg. Zaamslag. Met genoegen kunnen we mede- deelendat door de muziekvereeniging ,/De Yolharding" alhier weder pogingen zijn aangewend, om, evenals het vorige jaar, het aanstaande kermis- feest zooveel mogelijk op te luisteren. Tot dat einde zijn door haar „Apollo" vau Ter Neuzen, „Concordia" van Axel en ,/Amphion" van Stoppeldijk beleefdelijk uitgenoodigd tot deelneming aan een gezellige muzikale bijeenkomst te dezer plaatse op Dinsdag, den 3 Juli e. k., zijnde de eerste kermisdag. I loch. 18 Juni. De op heden alhier publiek geveilde hofstede met landerijen, ten overstaan van de notarissen C. J. A. Eercken en P. Dregmans en ten verzoeke van de erven E. Buijze en A. Moes, in leven echtelieden, werd aangekocht door mej. de wed. And. Dieleman en Chr. Dieleman, te Zaam slag, voor /610 per 44 a. 56 c. (oud Gentsch gemet), of in massa voor f 30,290,55. Eerst in 6 perceelen werden deze daarna gecombineerd geveild en toegewezen. Alles te zamen groot 22 hectaren 7 aren 87 ceutiaren, gelegen in den Lovenpolder, in deze gemeente. Koopers hebben de keus om de opgaande boomen over te nemen voor f 3000 Honteuisse, 16 Juni. Heden werd door het gemeentebestuur aanbesteed 1°. de herstellings-, veruieuwings- en ouder- houdswerken aan de haven, kaai en den haven weg te Walsoorden. Hiervoor werd ingeschreven door C. de Bakker, voor f 568,45 P. J. Verbist, voor f 559,P. k. Adriaansens, voor 529,en J. F. Adriaansens-Polfliet, voor f 510,65, alien te Hontenisse. 2°. de levering van 55 Ms. grind. Hiervoor werd ingeschreven door J. E. Adriaansens-Polfliet, aldaar, voor f 2,07 per M3. 3°. het vervoer van grind naar a. de Lepel- straat, b. Lamswaarde en Koelewei. Hiervoor werd ingeschreven voor perceel a. door J. Wullems, voor /0,71 en door P. A. Neeteson, voor 0,64 I per M3.voor perceel b. door P. A. Neeteson, voor f 1,27 en door J. Wullems, voor f 1,19, beiden te Hontenisse. 4°. de levering van schoolbehoeften. Hiervoor werd ingeschreven voorhet le perceel (boeken) door J. J. Ceuleu, voor /"432,13i; R. M. Smits, voor 417,72, beiden te Middelburg, en P. J. van de Sande, te Ter Neuzen, voor /412,77£. Het 2" perceel (schrijfbehoeften) door P. J. van de Sande, te Ter Neuzen, voor 139,99 J. J. Ceulen, voor f 136,20 en R. M. Smits, voor f 129,34, beiden te Middelburg. Al de perceelen werden aan de minste inschrij- vers gegund. Philippine 17 Juni. Heden namiddag werd alhier, beguustigd door uitmuntend weder eebe schieting gehouden door de leden der handboog- maatschappij St. Pieter. Deze vereeniging, die nog geen jaar bestaat, telt thans 24 werkende en 7 eereleden en verheugt zich steeds in een voort- durenden bloei. Er worden bijna geene vergaderingen belegd, of er raelden zich nieuwe leden aan, zoodat de maatschappij door contributien, slechts 5 cents per week, reeds in staat is gesteld zich een doel aan te schaffen, zoo doelmatig, als er een in den omtrek is te vinden. De maatschappij werkt zonder schuld en heeft daarenboven nog een niet te ver- smaden saldo in kas. Heden namiddag dan, want 't is kermis, eene groote schieting vooruit 60 francs, (hier aan 't kantje van ons land houden we onze buren te vriend en rekenen met frauken) 20 francs op den hoogen vogel 10 fr. op de beide zijvogels, 10 fr. op de roos en 5 fr. op elke kalle. Nog voor 't klokje van gehoorzaamheid 2 uur had geslagen, waren alle schutters der gemeente met hunne wapenen op het terrein, de erve van A.J. Hulst, eu zagen verlaugend uit naar de broeders uit de omliggende gemeenten, die lust zouden ge- voelen, met hen den kamp te wagen. Oudanks het ongunstige weder in den morgen, kwamen zij met rijtuig of te voet vau Bouchaute, Ter Neuzen, Westdorpe en Axel, zoodat het aantal deelnemers 68 bedroeg. Dadelijk werd iedereen aangespoord om zijn inleg 2,70 fr. den penningmeester ter hand te stellen en om drie uur viel het eerste schot 't stroo. De eerste ronde liep evenwel Nieuwvliet, Bij de Ned. Hervormde gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer G. E. Haspels, caudidaat te Nijmegen. Kanton Oostburg. 't Is weer een ongewone drukte in ons anders zoo stil dorp, 't Is kermis Een paar dagen geleden hoorden we nu en dan den eigenaardig, langgerekten kreet kra a m als uiting van blijdschap der kwajongens, telkens als zij een nieuwe kermistent in 't oog kregen, die op weg was naar onze gemeente. En thans alles is gereedalles is opgebouwd en geplaatst om na korten tijd weer te verdwijnen. Juistzooals 't met alles gaat in de wereld komen en gaan. Maar intusschen genieten de menschen en al mogen ze soms wat bedrukt opzien tegen de bewolkte lucht en klagen dat het, „wat je er van zegt of niet", koud is, toch blijft niemand thuis, die eens in al haar vernedering en beschaming. Eindelijk dacht zij aan haar vader en begon iedereen te haten. Doch te midden van al deze gedachteu van de on- bestemde bezorgdheid over haar vader, van haar toorn tegen den baron, van bet ongeduld omtrent Allan's lot, was er iets dat telkens weder voor haar geest oprees en zich niet liet afwijzen, hoezeer zij trachtte het uit haar hoofd te zetten, en dat was het schoone, bleeke, koude gelaat van den ma- joor Yan Zandt, met de roode streep van den slag der rijzweep. v (Wordt vervolgd.) 111 niet onvoordeelig af, want menig schutter wist een kleinen vogel machtig te worden en prijkte met een bloempje in het knoopsgat. Om kort te gaan, de zijvogels werden geschoten door den smid de Cal- leseije van het gehucht de Valke en den heer Yernimmen, ontvanger te Bouchaute, en de roos door Edmondus de Mulder van Philippine, zoodat omtrent zes ure de nog overgebleven hoogvogel en 39 kleine vogels onder de deelnemers werden verloot. Recht tevreden verliet ieder het terrein, want, was men niet gelukkig geweest, men had toch genoegen gehad. Na nog een pint bier op elkanders gezondheid gedronken te hebben ging men uiteen, de inwonenden naar de kermis en de meeste vreemde- lingen naar hunne haardsteden. Tot onze blijdschap kunnen wij thans mede- deelen, dat het voorstel van den gemeenteraad, om de te kort komende gelden voor den steenweg n.l. 700 ten laste der gemeente te brengen, door de Provinciale Staten is goedgekeurd. Eere onzen leden van 't bestuur, die, na twee jaren op dat zelfde aambeeld te hebben geklopt, eindelijk ons een steenweg rijker hebben gemaakt. een kleine variatie in 't leven op prijs stelt. Er is thans hier kermis op twee plaatsen, voor- eerst op de markl en ten tweede op eene weide vlak bij 't dorp op den Zuidzandschen straatweg gelegen. Velen vinden dit jammer en vooral de herbergiers zijn met die schikking niet ingeno- raen. Sommigen weer zeggen, en ze kunnen wel gelijk hebben, dat en spelleu en krameti op de markt zouden kunnen staan, indien men langs de huizen 't een eu ander opsloegde eene rij kon 't eene jaar en de andere rij 't volgende jaar er plezier van hebben tegen die tenten op te kijken. En anderen zeggen, doch hun getal is niet groot, want de meeste menschen mopperen graag, „och je kunt het toch moeilijk iedereen naar den zin maken." Indien we even de kermis opwandelen, dan zullen we in de gelegenheid zijn te zien dat er reden te over is om dankbaar te zijn voor zooveel verschei- denheid. De geur van oliekoeken waait u ver- kwikkend tegen het heerlijkste zoet, in kramen en op tafeltjes uitgestajd, doet de snoepers water- tanden en stelt in de gelegenheid de maag voor korter of langer tijd te bederven. De mallemolen biedt zijn paarden en leeuwen, om in draaiende beweging rond te voeren al wie zulks begeert, en een aandachtig beschouwer knoopt een heele roman vast aan de ontmoeting van twee gelieven, rustig elkander omstrengelende in een bakje of wel hij als paladijn manhaftig gezeten op den kop des leeuws, waarop zij heeft plaats genomen. Speelgoed voor de kinderen, een geschenk voor uw vrouw, die van daag ook wat vroeger klaar is dan anders, kan de kermisbezoeker in een galanterie- kraam bekomen. In de graanbeurs bevindt zich een marionettenspel, dat een druk bezoek overwaard is en er zeer netjes en proper uitziet. Op weg naar de zooeven genoemde weide bevindt zich de bekende figuur van „blinden Toon", die, na des voormiddags de ooren gestreeld te hebben door zijn (wel)luidend vioolspel, des namiddags de harp aan de wilgeu heeft gehangen en't medelijden van de voorbijgangers opwekt. Blinden Toon' zegt men, heeft land en koeieu in eigendom en toch weinigen sturen hem voorbij zonder iets in zijn bakje te laten glijden. Het verwondert u misschien, dat zoovele jonge- lieden versierd zijn met een gouden inedaille. Een Eranschman, die dit ziet, moet wel denken dat 't hier met die eereteekens nog aardiger toegaat dan met de lintjes vau 't Legioen van Eer in zijn land. Ge behoeft niet te vragen naar de gedane veld- tochten en de bekomen wonden dier dapperen, want niets van dit alles is hier voorgevallen. Aan den krachtmeter hebben zij met zware hamerslagen de grootte gemeten van de kracht waarover zij te be- schikken hadden en van daar hadden zij bij die overwinning gekregeu het eereteeken, waarop aan de eene zijde Honnair" (Eer) en aan den anderen kant force et adresse" (kracht en vlugheid) te lezen stond. Op de weide zelve vinden we weer een malle molen, alsook gelegenheid om per velocipede een toer te doen, bij welke laatste men nog kans heeft glazen voorwerpen te loten. Een paardeuspel en hondentheater trekt vervolgens uwe aandacht. De honden munten uit door bui- tengewone magerheid, de paarden door eerbied- waardigen ouderdom toch is 't de moeite waard het eens te gaan zien. Het Theater Alphonse trekt zeer veel toeschouwers, evenals de Tire mecanique ofte wel schiettent, waar nu en dan slagen dreunen, die ons doen denken aan den slag bij Waterloo, waar van wij heden de gedachtenis vieren. Ook de schommel wordt door velen bezocht en de diergaarde van Jonkheere is een bezoek wel waard, al was 't, alleen maar om de uitlegging van den aard en de leefwijze der aan- wezige dier.en, altijd als ze in 't vrij leven zijn. De geheele beschrijving is een juweeltje van taal en stijl, waaraan een doofstom auteur een puntje zou kunnen zuigen. Aanbevelenswaardig om te gaan zien is Galathee, het beeld dat mensch wordt, verandert in een mand met bloemen, weer mensch wordt en eindelijk weer in een steenen beeld herschapen voor u staat. Den danslustigen wordt overal gelegenheid aan- geboden zich te vermaken. Een gedeelte der oude stad is in een bivouac herschapen. Kleine linnen tenten in den vorm van prisma's geven al tal van kermisgasten, mitsgaders aan hun kroost gelegenheid tot huisvesting. Orgel- draaiers, acrobaten, violisten, liedjeszangers, alien vinden daar plaats en dragen als de slakken hunne huisjes mede. Salomo had toch wel gelijk toen hij zeide dat er niets nieuws was onder de zon. Alles gaat rustig zijn gang. Zaterdag al onder den morgen was een begin van twist ontstaan, doch alleen bij vergissing. Een schoonzoon gaf papa een oorveeg, maar vroeg onmiddellijk pardon, aangezien 1 in 't vuur van zijn opgewondenheid de stem des bloeds bij hem niet had gesproken. We willen hopen, dat alles verder rustig afloopt en dat, als de kermis weer voor een jaar opgevouwen is, nie mand berouw zal gevoelen dat die oude dame ons nog eens heeft opgezocht. De rechtbank heeft in hare zitting vau 19 dezer de volgende vonnissen uitgesproken 1°. J. E. S., oud 22 j., landbouwer2°. E. L. oud 20 j., arbeider, beiden te St. Jansteen, zijn wegens vernieling van eens anders goed veroordeeld ieder tot 10 boete of 6 dagen hecht. Th. W., oud 21 j., schipper te Graauw, is wegens beleediging vau een ambtenaar veroord. tot f 12 boete of 8 dagen hecht. H. J., oud 48 j., werkman te Axel, is wegens het slaan van een ambtenaar veroordeele tot 7 dagen gevang. Op de Algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij te Goes, op 14 dezer, rees, op des voorzitters vraag of er nog iemand was, die mededeelingen of bijdragen te doen had omtrent de belangen van landbouw en veeteelt een oude Goesche boer van zijne zitplaats op, zeggende, het niet met den heer De Muijnck eens te zijn, waar deze beweerd heeft, dat onze landbouw in eenen treurigen toestand verkeert. Het ziet er met den Zeeuwschen landbouw nog zoo slecht uiet uit, raeent het boertje, hij heeft het goed, en is dubbel en dwars tevreden. Algemeene hilariteit natuurlijk De voorzitter verblijdt zich in de woorden van dezen spreker, en hoopte in eene volgende algemeene vergadering alle landbouwers hetzelfde te mogen hooren zeggen als het oude Goesche boertje. Naar het zich laat aanzien zal in Zuid- Beveland de kersenoogst dit jaar buitengewoon rijk zijn. Ook zullen er waarschijnlijk veel pruimen zijn. De appel- en peerenboomen echter dragen weinige vrucbten. Als een bijdrage, dat het zoogenaamd ver- koopen van papier langs de huizen nogal winstgevend moet zijn en hoe verkeerd het is met hen, die zulks doen, medelijden te hebben, deelt de Zw. Ct. het volgeude medeDezer dagen werd iemand met een gezoud lichaam die dat bedrijf te Wijhe uitoefende, en voorgaf dat hij vruchteloos in ver- schilleude gemeenteu getracht had werk te krijgen, werk aangeboden tegen behoorlijk dagloon. Hij weigerde zulks echter, omdat hij zijn schop niet bij zich had en die eerst zoude rnoeten gaan halen. Toen hem daarop een schop werd aangeboden, gaf hij op niet met een andere schop te kunnen werken. Men raadde hem aan het eens te probeeren, maar toen stelde hij de voorwaarde dat men hem f 1,25 per dag beloven moest, want voor minder deed hij 't niet. Daar hieraan niet voldaan kon worden, ging hij met zijn papierhandel verder. Het onweder in het laatst der vorige week heeft in Noord-Brabant veel schade aangericht Te. Hulst, onder de gemeente Zes Gehuchten, zijn twee groote boerderijen, toebehoorende aan J. v. d. H. en de kinderen P. S., geheel afgebrand door het inslaan van den bliksem. Van de iuboedels werd bijna niets gered; het vee gelukkig wel. De panden waren verzekerd. Te Kuik bij Grave is de windkorenmolen van G. P. door den bliksem getroffen en zonder brand te veroorzaken geheel uiteengeslagen. Te Liessel is een bijna nieuw huis van den bakker en winkelier M. Brouwersl geheel afgebrand. Van de roereude goederen werd veel gered. Alles was verzekerd. Zaterdagochtend bevond zich de heer Kok in zijn kleinen winkel, die met eenen kelder het benedenhuisje vormt, staande in de Hoogstraat te Rotterdam. Hij zat daar rustig de courant te lezen, terwijl zijne schoonmoeder, zich met hare dochter, schoonzuster van Kok naar beneden in den kelder begaf om te strijken. Plotseling had eene ontzettende ontploffing in den kelder plaats. De winkelvloer werd uit zijn verband geruktde opstal en ineubelen werden grootendeels verbrijzeld; de pui werd stuk geslagen, met zulk een geweld, dat aan de overzijde bij de firma A, j J. Polak Zonen een aantal glasruiten verbrijzeld werden hetzelfde lot ondergingen een paar ruiten j in den aangrenzenden winkel van den heer Mersel. Gelijktijdig ontstond een begin van brand. Kok snelde, 11a den eersten schrik, naar de keldertrap en zag hoe zijne schoonmoeder in vlam stond. Bij de poging om haar te redden, bekwam hij zelf brandwonden aan de rechterhand. De brandweer was zeer spoedig aanwezig. Ook de politie trad dadelijk handelend op. De brand' was in een ommezien geblusoht. De beide vrouwet waren terstond, door de hulp van buren en voor bijgangers, uit den kelder gehaald. De oude vrou* werd in het magazijn van de heeren Polak gedragen, doch was daar bijna onmiddellijk een lijk. Hare dochter bleek zwaar gewond te zijn, vooral in het aangezicht en bevindt zich thans in het ziekenhuie aan den Coolsingel. Het bovenhuis heeft bij dit ongeluk nageuoeg niets geleden. Het heeft naast den winkel een afzonderlijken opgang. Naar het schijnt heeft de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2