Gemengde berichten. Telegrafische berichten. j RECHTSZAKEN. Arrondisseraents-rechtbank te Middelburg. Uit Steenwijkerwold schrijft men d.d. 13 Juni: Oyer 't geheel genomen schijnt de toestand in de veenderijen kalm te zijn, hoewel bij vele arbeiders nog steeds een wrok zit, dat zij voor zoo'n ge- ringe loonsverhooging weder hun werk hebben moeten hervatten. Gebrek dat bij enkelen zich reeds deed gevoelen was daarvan natuurlijk de oorzaak. Het gerucbt dat verleden week in omloop was dat jl. Maandag opuieuw eene werkstaking zou uitbreken beeft zicb gelukkig tot heden niet bewaarbeid. Enkele arbeiders willen deze week al eindigen om naar den hooiboer te gaan. Dagelijks doen nog infanterie en cavalerievergezeld door brigades rijksveldwachters rondgangen in de veenderijen. Twee jaren geleden werd op de kust van Nieuw-Guinea de gezagvoerder van een Hollandsck stoomschip, te Makasser thuis hoorende, verraderlijk door een troepje roofzuchtige inlanders vermoord. Uit een particulier scbrijven uit Indie vernemen wij thans het volgende j,Drie vrienden van mijn broeder H. hebben een steen op zijn graf gelegd. Wat ons echter minder aangenaam stemt is de zekerheid, dat er in Indie zoo weinig recht geschiedt. Weet u wat de straf is van den moordenaar die mijn broeder en twee andere schepelingen om het leven bracht hij is aangesteld als gouvernementshoofd, nadat hij aan een hoofdambtenaar eerst een pas geroofd slavinnetje en eenige zakken schildpad geieverd had. De verontwaardiging daarover is vrij algemeen, maar wat kunnen wij er aan doen." Wij vertrouwen, dat dit feit zal worden opgehelderd en dat de regeering hier een ernstig onderzoek zal instellen. (A..) TEH NEUZEN, 15 Juni 1888. Naar wij vernemen heeft de heer J. van Pienbroek, genees-, heel- en verloskundige alhier, zijn ontslag genomeu als geneesheer belast met de armenpraktijk. Als laagste inschrijvers bij de aanbestedigen op jl. Dinsdag, van de gewone onderhoudswerken met herstel, vernieuwingen enz., komen vooraan de waterkeering van het calamiteuse waterschap Oud en Jong Breskens, de heer M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor 5676 (rarning 6138,85) en aan de waterkeering van den calamiteusen Hoofdplaatpolder, de heer P Monje, te Breskens, voor f 4745 (raming f 5067). Met 1 Juli a. s. zal te Sluiskil een hulp- postkantoor worden opgericht in plaats van het bestelhuis. Aan die betrekking zal verbonden zijn een salaris van 250 gld. Men schrijft ons uit Sas van Gent Op 16 dezer zal een geregelde bodeloop van Sas van Gent naar het station Philippine en om- liggende polders in werking komen. Ook zal er aan genoemd station een brievenbus worden geplaatst, waarvan de lichting op een nader te bepalen uur dagelijks zal plaats hebben. Aan den postbode kunnen aangeteekende brieven en postwissels met de gelden tegen voorloopig re<ju ter hand worden gesteld, welk re^u den opvolgenden dag tegen dat van het kantoor Sas van Gent moet worden ingewisseld. De postbode is tevens voor- zien van eenen kleinen voorraad frankeerzegels en briefkaarten. Aan grootere aanvragen wordt den opvolgenden dag onmiddellijk gevolg gegeven. Philippine. De heer Leopold Cornelis, tele phonist alhier, is door ZExc. den Minister van W. H. en N. benoemd tot brievengaarder in deze gemeente. Het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's Gravenhage vorderde gisteren bekrachting der veroordeeling van een commissionair te Hontenisse tot 1 jaar gevangenis, wegens poging tot afgifte van 100 door den wethouder, waarnemend burgemeester te Stoppeldijkwelk vonnis was gewezen door de rechtbauk te Middelburg. Pad/,and. Tot burgemeester alhier is benoemd de heer J. Erasmus. Zuirizande. Tot burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer A. J. Borghstijn. 's Gravenhage, 15 Juni. Z. M. de Keizer van Duitschland is heden morgen te Potsdam om 11 uren ovtrleden. De rechtbauk heeft in hare zitting van 15 Juni de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. Y., oud 34 j., 2°. S. d. B., huisvrouw van A. V., beiden wonende te Sas van Gent, zijn wegens diefstal veroordeeld ieder tot 1 dag ge- vangeuisstraf. J. H., oud 16 j., voermausknecht wonende te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 8 dagen gevang. A. v. G., oud 27 j-, arbeider te Clinge, is wegens strooperij veroord. tot 14 dagen gevang. laarzen op de tafel gingen liggen en het huis van een fatsoenlijk farmer niet beschouwden als een kroeg." Een half pijnlijke, half vermakelijke trek vloog over 's majoors gezicht, doch hij antwoordde niet anders dan door eene sierlijke, diepe buiging. Hoe beleefd ook, scheen deze handelwijze den toorn van juffer Thankful nog slechts te verhoogen. (Wordt vervolgd.) K A NTONGE RECH T TE II U L S T. Zitting van 14 Juni 1888. P. J. v. G., te St. Jansteen, ter zake van het loopen op weilaud in Meiveroordeeld tot eene boete van f 0,50, subsidiair 1 dag hechtenis. J. H., te Zuiddorpe, ter zake van openbare dronkenschapveroordeeld tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. D. P., te Hontenisse, ter zake van overtreding van het Prov. reglement op de wegen en voet- paden veroord. tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. L. P., te Hontenisse, ter zake van het onbe- heerd laten staan van aangespanuen hondenver oord. tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. d. K., te Graauw, ter zake van straatschen- derijveroord. tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. v. d. B., te Hontenisse, ter zake van open- bare dronkenschapveroord. tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. J. V., te Koewacht, ter zake van het loopen op beplanten grondvrijgesproken. J. E. B., te Graauw, ter zake van overtreding der Zondagswetveroord. tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. M. E. K., te Koewacht, ter zake van strooperij veroord. tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. F. C., te Graauw, ter zake van overtreding der Zondagswetveroord. tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. P. M., te Boschkapelle, ter zake van straat- schenderijveroord. tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. O., te Boschkapelle, ter zake als vorenver oord. tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. B., te Hontenisse, ter zake van overtreding van het reglement van politie voor de polders in Zeeland veroord. tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. G. P. W., te Hontenisse, ter zake als voren veroord. tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. C., te Hulst, ter zake als vorenveroord. tot eene boete van f 2, subs. 2 dag hecht. P. v. L., A. V., A. L., J. v. M., P. H., P. d. B., J. V., J. v. H., P. V., J. T., A. S., A. d. H. en C. d. B., alien te Stoppeldijk ter zake van overtreding der herbergverordening te Bosch kapelle veroord. ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. P. A. d. V., te Boschkapelle, ter zake als voren veroord. tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. D. V., te Clinge, ter zake van het aanwenden van pogingen om wild te bemachtigen in gesloten jachttijd veroord. tot twee boeten elk van f 5, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete. P. A., te Overslag, ter zake van het stellen van wildstrikken veroord. tot eene boete van f 15, subs. 7 dagen hecht. P. d. V., te Zuiddorpe, ter zake van strooperij vrijgesproken. C. L. en L. I., beiden te St. Jansteen, ter zake van het verwekken van rumoerveroord. ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. F. B., te Clinge, ter zake van het niet inuil- korven van aangespanneu honden veroord. tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. F. K. A., te St. Jansteen, ter zake van het ver wekken van rumoerveroord. tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. E. d. K., te St. Jansteen, ter zake van 1°. het verwekken van rumoer, 2°. het onbeheerd laten staan van aangespannen honden veroord. tot twee boeten elk van 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete. A. d. B., te St. Jansteen, ter zake van het ver wekken van rumoerveroord. tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. P. d. S., te Hulst, ter zake van overtreding der politieverordening te Hulstveroord. tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. P., te Clinge, ter zake van overtreding der herbergverordening te Clingeveroord. tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. G., te Clinge, ter zake als vorenveroord, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. P. V., te St. Jansteen, ter zake van openbare dronkenschapveroord. tot eene boete van f 3 subs. 3 dagen hecht. J. A. S., te St. Jansteen, ter zake als voren veroord. tot eene boete vau f 2, subs. 2 dagen hecht. J. d. R., te Clinge, ter zake als voren veroord. tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. M. Lte Stekene, ter zake van openbare dron kenschap (le herhaling)veroord. tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. E. V., te Meerdonck, ter zake van openbare dronkenschap; veroord. tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. K., te Hulst, ter zake als vorenveroord. tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. A. d. K., te Hulst, ter zake als vorenver oord. tot eene boete van /I, subs. 2 dagen hecht. Te Zwaagwesteinde doet zich thans het volgende vreemdsoortige geval voor. Toen in 1887 de eme ritus verklaarde predikant de pastorie verliet, deden de kerkvoogden den gemeente-veldwachter Huizenga haar vrij bewonen, waarvoor hij het huis beveiligde en nog eenige andere diensten bewees. Hem werd mondeling beloofd, dat hij op deze wijze in de pastorie kon blijven, totdat er weer een predikant kwam. Een contract werd er niet van opgemaakt. Daar de pogingen, om in de vacature door een predikant te doen voorzien, vruchteloos bleven, besloot de kerkeraad tot aanstelling van een gods- dienst-onderwijzer op f 600 's jaars, met vrij ge- aruik van de pastorie, den lsten Juli e. k. in te gaan. Nu weigert de veldwachter echter, de pastorie te verlaten. Hij beroept zich op de toezegging, dat hij in de pastorie mocht blijven wonen, totdat er een predikant kwam. En een godsdienst-onder- wijzer is, gelijk hij beweert, geen predikant. De president-kerkvoogd 3teunt hem. Voor eenige dagen werden per advertentie in het Nieuws van den Dag ageuten voor een op te richten zaak gevraagd. Wie daarop nadere inlichtiug vroeg, kreeg de informatie, dat bedoelde zaak was een ,/NederlandschePubliciteitsvereeniging" te Doetinchem, en al dadelijk werd toegezonden een instructie voor heeren agenten en depothouders, in slecht Nederlandsch gesteld, en waarbij later tot opheldering nopens de wijze waarop men dacht te werken, een enveloppe vau „the Publishing Company" te Amsterdam. De naam der schrijvers of der ondernemers werd niet gemeld, maar f 50 storting werd als waarborg gevraagd, en is de gegadigde nog al zeer belangstellend, dan f 100. Op navraag omtrent de vereeniging antwoordde de Burgemeester van Doetinchem, dat hem niets omtrent de vereeniging bekend is en dat ze in geen geval te Doetinchem is gevestigd. Eergisteren en gisteren werden aan Den Helder zooveel pietermannen gevangen, dat er zelfs vletten waren, waarin twee personen zaten, die met de hengels 3 a 4000 stuks te zamen hadden gevangen. De meeste pietermannen worden voor de rookerijen opgekocht. Vau Hellevoetsluis wordt in dato 11 Juni aan de scheepvaart geschreven Het Nederlandsch barkschip Maria Theresia, vbor 53 jaren in het Goereesche zeegat gezonken, is teruggevonden. Reeds heeft men van de lading eenige schuitjes tin geborgen. Vermoedelijk zouden er paarlen en kostbare metalen in het schip te vinden zijn. Niet overbodig mag het genoemd worden af en toe te onderzoekeu of de bevestiging aan den zolder van eene petroleum-hanglamp secuur genoeg is. De kram of haak kan ligt verroest zijn. Dit schijnt het geval geweest te zijn bij eene bewoonster in de Lange Vorststraat te Goes, waar de brandende lamp plotseling op de tafel viel, zoodat een begin van brand ontstond. Men schrijft uit Drenthe aan de Nieuwe Rotterdamsche Couraut Een der grootste heidevelden dezer provincie is wel dat, aan welks grenzen de dorpen Rolde, Grolloo, Borger, Drouwen, Gasselte en Gieten zijn gelegen, dat uit niet minder dan zes of zeven marken bestaat. Dit heideveld heeft eene grootte vau ongeveer 7000 hectares. Hoewel de heide velden woeste gronden zijn en meestal uit eentonige vlakten bestaan, leveren zij toch voor den nietge- heel onkuudigeu bezoeker eenige afwisseling. Zoo heeft men op het veld aan den weg Borger—Rolde de plek Papevoort, aldus genoemd naar een priester der R. K. kerk, die hier omstreeks 1600 op het veld stierf, alsmede de heuvel Lunsberg, de „zeven bergjes", en andere, welke laatsten de vroegere bijgeloovige geslachten beschouwden als de woon plaatsen van heidenimfen, witte wijven en andere kwelgeesten. In het Gasselterveld vindt men een groote laagte, omgeven door overblijfselen van een aarden wal, welke laagte men als een Romein- sche legerplaats wil beschouwen. Men noemt deze hoogte de //Dobbendal" en het volksgeloof wist hierbij te spreken van schatten, die er nog in den grond verborgen liggen, en des avonds soms door //lichtjes" werden aangeduid. Ook was er eene sage in omloop, die sprak van een zwaren steen welke aldaar zou gelegen hebben. Op dezen steen zou in gebeiteld schrift leesbaar geweest zijn //Wie mij omkeert zal een groot wonder zien.' De dorpelingen, wier nieuwsgierigheid hierdoor was opgewekt, besloten met vereende krachten den zwaren steen, grootendeels in den grond weggezonken, los te maken en daarna om te wentelen. Toen dit werk na veel moeite volbracht was, zou aan de beneden- zijde leesbaar zijn geworden„0 wat ben ik blij, nu ik lig op mijn andere zij Op niet verren afstand van dit dal werd in November 1887 ge- vonden een oude tumuli, die door den eigenaar van dat veld, den heer A. Rosing te Exloo, aan de provincie Drenthe werd afgestaan. Een jongen te 's Hage had, om zich op een goedkoope manier het ,/Dagblad van Zuid-Hollanc en 's Gravenhage" te verschaffen, een half centje in plaats van een dubbeltje in de gleuf laten glijden van den daarvoor bestemden toestel, dezer dagen in de Passage geplaatst. Driemalen herhaalde hij dat kuustje, toen de politie hem in de gaten kreeg en proces-verbaal tegen hem opmaakte wegens diefsta aan den openbaren weg. Op Texel is petroleum gevondenEen be richtgever schrijft daaromtrent aan het Handelsbl. Toen de dorpsmid bezig was een putje op zijn erf uit te diepen, ontwaarde hij plotseling een straaltje petroleum. Hij schepte de vloeistof voorzichtig af, probeerde of ze wilde branden. En waarlijk, de proef gelukte Of hij waarlijk een petroleumrijke bron ontdekt heeft, is niet uit te maken. Tot nog toe schepte de smid een dozijn liters uit zijn putje, maar slechts door een Northonpomp te^slaan zou hij kunnen onderzoeken of hij zich ook met een doode musch verheugd heeft. Aangaande het ongeluk, hetwelk het stoom schip Prins Frederik van de maatschappij Neder- and 29 Mei jl. nabij Gibraltar is overkomen, ontleent de Prov. Dr. Ct. aan een particulier schrijven door eene dame, die de reis van Java medemaakte, den 3 Juni 11. uit Gibraltar verzonden, de volgende bijzonderheaen //Het ongeluk is zdd aangekomen Zondagavond vertrokken we van Marseille, waar het grootste gedeelte van de passagiers van boord ging, en we zouden Woensdagmorgen straat Gibraltar passeeren. Dinsdagmorgen hing er een zware mist, die ons belette de kust te zien, en om acht uur's morgens was de mist zo6 dik, dat men op geen tien pas van het schip de zee kon zien. Er werd dadelijk gestopt, en aldoor liet de misthoorn zich hooren. Ik wil u wel zeggen, dat wij ons angstig be- demd gevoelden, toen wij daar zoo stil lagen, zoo'n gevoel als van een blinde, die in gevaar verkeert. Plotseling zagen we in een schuitje een paar Spaansche visschers opdagen, die door gillen en gebaren ons zagen te beduiden, dat wij een anderen koers uit moesten, en bijna op hetzelfde oogenblik begrepen we waarom, want vlak voor het schip, op misschien geen drie el afstand, zagen we, toen de mist een weinig optrok, rotsen. Den schrik zal ik uooit vergeten; we begrepen oogenblikkelijk het gevaar. Er werd met kracht achteruitgestoomd, en wat we tot nu toe niet gezieu hadden, ontdekten we, toen het te laat was, namelijkhemelhooge rotsen, ook aan den achter- kaut; wij waren door den stroom in eene kleine baai gevoerd, en door den zwaren mist waren de rotsen voor ons verborgen gebleven. Er werd met voile kracht weer vooruit gestoomd, maar helaas! te laat, want met kracht stootte het achterschip tegen de rotsen, en op hetzelfde oogenblik klaarde de mist op. Was het twee minuten vroeger licht geworden, dan was het ongeluk niet gebeurd. Een gekraak, alsof het schip in splinters zou vliegen, volgde op den stoot, en toen dreef de boot langzaam vau de rotsen af. De schroef was gebroken en de geheele machine onbruikbaar geworden. In een oogenblik waren de sloepen buiten boord, en stonden wij klaar om er af te gaanmaar het was, Goddankniet noodig, want de boot heeft niet het kleiuste lek gekregen. Daar dreven we dan hulpeloos heen en weer, maar gelukkig gebeurde het ongeval, vlak bij den vuurtoren van Ceuta op de kust van Afrika, zoodat we tegen den middag hierheen konden ge- sleept worden. Hier blijven wij, passagiers, tot de Utrecht of de Wilhelmina ons komt afhalen. In het eerste geval vertrekken we over een dag of achtin het tweede pas over veertien dagen. Laten we hopcn, dat de Utrecht ons kan opnemen. We hadden het slechter kunnen treffenGibraltar is eene mooie en prettige plaats en eene verbazend drukke haven." De Commercie-compagnie te Middelburg, tot wier liquidatie is besloten, nadert haar einde, daar in de vorige week de nog daarbij geplaatste werk- lieden, ten getale van ruim 20, zijn bedankt, zijnde nog een drietal tijdelijk werkzaam gebleven, om bij de opruiming behulpzaam te zijn. Zulks is alweder eene industrieele Middelburgsche onderne- ming die men ziet verdwijnen. Bij de Fransche Kamer zal een voorstel worden ingediend tot wijziging der wet op het leenen tegen interest. De afgevaardigde, die het voorstel zal doen, heeft zich tot de tooneelspeelster Sarah Bernhardt gewend met het verzoek, hem tijdelijk haar proces-stukken af te staan, daar hij uit deze zou kunnen aantoonen, dat de kunstenares, het schitterendst slachtoffer van woekeraars, in de laatste vijftien jaren aan woeker-interest twee millioen francs heeft betaald. Sara Bernhardt heeft den afgevaardigde telegraphisch bericht, dat zij aan zijn verzoek zou voldoen en hem tevens medegedeeld, dat zij zich nog heden in liaudeu van woekeraars bevindt en jaarlijks honderdduizenden francs betalen moet, ze weet zelf niet waarvoor. Uit Londen wordt het volgende medegedeeld: z/Eenige dagen geleden kwam een bediende van een groote Londensche export-firma in den winkel van een horlogemaker en bood hem een gouden horlogedeksel te koop aan. De horlogemaker onderzocht het voorwerp en zag, dat het van een horloge moest zijn, in zijne werkplaats gemaakt. De eene zijde van het deksel vertoont eene kroon en een monogram, de letter //N" met tal van sierlijke krullen en lijnen. De boeken werden opgeslagen en de horlogemaker vond, dat het horloge, waarbij dit deksel behoorde, in April 1878 door Keizerin Eugenie was besteld voor haren zoon prins Louis Napoleon. De export- firma, die uitgebreide handelsbetrekkingen met Zuid- Afrika onderhoudt, had het deksel gekregen van een harer agenten te Kimberleg, die het zelf weer als betaalmiddel van een Zoeloe ontvangen had." Luidens berichten vau de Golf van Mexico zal de parelvisscherij aldaar de grootste verwachtin- gen overtreffeu. De meeste schelpen, die uit de diepte opgehaald worden, bevatten paarlen, en aan de kusten van de Golf heerscht een staat van opgewondenheid, welke slechts met die bij de ontdekking van nieuwe goudvelden kan vergeleken worden. De paarlen zijn vaak van buitengewone grootte en zuiverheid. In de jongste Decembermaand

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2