Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vl aanderen. No. 2408. 28e Jaargang. THANKFUL BLOSSOM. YVoensdag 13 Juni 1888. Binnenland. ABOOEMEIiT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Wit bind ver«chijnt IHnwd.is- en Vrljdngnvond bij den nitgcver P. J. VAN WE SANDE te Tcr Ncnzcn. JPolitieli Overzicht. Maarscbalk Leboeuf, de man die in 1870 dorst te zeggenWij zijn zoo volkomen met onze oorlogstoebereidselen gereed, dat wij zelfs in de eerste twee oorlogsjaren geen slobkousenknoop te koopen hebben"; de man die zich in 1871 op 29 Aug. krijgsgevangeu moest geven te Metz en deswege na bet sluiten van den vrede in December van dat jaar voor een krijgsraad werd geroepen waar 't hem gelukte de hoofdschuld op de scbouders van Bazaine te laden, die man is dood, en wordt misschien spoedig vergeteu, al heeft hij een opstel nagelaten van eigen gedenkschriften. Wat Boulanger misschien niet bad verwacbt, de socialistische groep in de Franscbe kamer was tegen hem. Basly sprak uit naam van ziju geestverwanten, en verklaarde, dat zij tegen de urgentie zouden stemmen, orndat het voorstel hun geenerlei ver- trouwen inboezemde. Het was door de toelicbting dubbelzinnig geworden. Boulanger had zijne beloften aan de kiezers van het Noorder departement reeds vergeten, en zou zijne herzieuingsplannen waarschijn- lijk even spoedig vergeten. De Kamer had veel te doenzij had ernstigen arbeid te verrichten, en nu kwam Boulanger voor het groote publiek op de Turksche trom slaan. Generaal Boulanger heeft met zijne kiezers niet alleen over de herziening gesproken, hij beloofde zich ook met de sociale) kwestien te zullen bezighouden. ,/Welnu" zeide Basly, zich tot den generaal wendend „sedert gij gekozen zijt, heeft men hier wetsontwerpen behandeld van maatschappelijk belang. Waar waart gij al dien tijd? Uvv plicht riep u hier, maar gij zijt niet gekomen. En nu komt gij hier om ons den tijd te outrooven voor de behandeling van een nuttig wetsontwerp, dat op den kinderarbeid. Wij hebben het aan u te danken, dat die tijd is ge- bruikt voor de leziug van een volkomen overbodig voorstel, want voor verscheidene andere voorstellen tot grondwetsherziening is de urgentie reeds aan- genomen. Daarom zullen verscheidene mijner collega's van de socialistische groep tegen uw voorstel stemmen/' De generaal zweeg als een mof; hij sloeg de armen over elkander; dit nummer stond niet op zijn programma en aaneeneimprovisatie waagde hij zich niet, de groote lawaaimaker. De Pransche republiek kan over den dag tevreden zijn. Wei is de discussie over de wet op den kinderarbeid uitgesteld, maar de aanmatiging van een eerzuchtigen avonturier is behoorlijk gekastijd en de republi- keinen van alle fractien hebben elkander de hand gereikt. Boulanger moet voortaan zijn heil uit- sluitend zoeken bij de royalisten en de bonapartisten, en naar het schijut hebben dezen niet veel lust, om het presentje te aanvaarden. De Pransche bladen hebben de redevoering van Boulanger duchtig aangevallen en bespot, alleen de Boulangistische bladen houden hun held nog^omhoog. Een zijner FEUILLETON. (Naar Bret Harte.) 6) Te midden van dit alles deed plotseling een windvlaag het huis dreunen Mr. Blossom gin" naar de voordeur en kwam terug met het bencht° dat het buiten sterk sneeuwde. En inderdaad gedurende het laatste uur had de natuur een geheel ander voorkomen aangenomen. De maan was van den hemel verdwenen, men zag niets dan eene verblindende, dwarrelende massa sneeuwvlokken. De scherpe, snijdende wind had reeds witte, douzige kussens opgehoopt laDgs den drempel der deur en aan den Voet van de kolommen der veranda. istress Thankful en de baron waren naar de acnterdeur gegaan, de baron met eene lichte, en /midlander verradende huivering, om de veran- m6""?, 'let. weor in oogenschouw te nemen. erwijl het meisje den blik over de besneeuwde omgeviug het dwalen, scheen het haar toe, alsof (i wi te dekkleed alles had uitgewischt, wat het verleden haar had gebracht. Hare eigen voetstap- pen, een uur oud waren spoorloos verdwenen, de E- SteeDen muur> waartegen zij had geleund, bpt "n?/" n6n vlekkeloos wit kleed gehuld, zelfs welbekende dak der schuur zag er vreemd, aanhangers in de Kamer, de veearts Duguyot, heeft met veel misbaar aangekondigd, dat hij eerstdaags komt aandragen met een wetsontwerp ter bestrijding van den kwaden droes. In Engeland heeft men het voorbeeld der uiterste linkerzijde gevolgd. Verscheidene leden van het Parlement hebben de regeering op heftige wijze geinterpelleerd over de Parijsche tentoonstelling, zoodat ook hier van regeeriugszijde de verzekering kwam, dat men met Frankrijk in vrede en vriend- schap wenschte te leven. Meer rumoer verwekt in het land der Britten het besluit des pausen, ten opzichte van de Iersche kwestie. Bij Dublin zijn de Iersche bisschoppen vergaderd geweest, twee dagen lang, om te raadplegen over de aan te nemen houding. Zij namen het volgende besluit//Gehoor- zaam aan de bevelen van den pauselijken stoel en voornemens zijnde de vandaar ons opgedragen plich- ten te vervullen, wenschen wij openlijk te verklaren, dat de onlangs door het Heilige Officium aan het Iersche episcopaat gerichte besluit alleen betrekking heeft op de zeden en geenszins eene inmenging in de politiek van ons laud ten doel heeft." Men ziet, dat deze openbaring geenszins strekt, om de Ieren van hun verzet terug te houden. De Italiaansche bladen bevatten een depecne uit Zanzibar, waarin wordt verzekerd, dat de tegen- woordige Sultan weigert de overeenkomst uit te voeren, welke tusschen zijn voorganger en Italie gesloten is met betrekking tot den afstand van eenige deelen van zijn grondgebied. De consul van Italie heeft de vlag omlaag gehaald en de vriendschappelijke betrekkingen met den sultan afge- broken, dus zal 't niet lang duren of de Italiaansche vlag wappert voor de kust. Pas is ook een Neder- laudsch schip op de kust van Zanzibar verschenen met het doel om handelsbetrekkingen aan te knoopen. Misschien is de baas nu niet al te best te spreken. Blijkens latere berichten zijn te Zanzibar al reeds kanonneerbooten van koning Umberto aangekomen. De kommandant heeft in last, de eischen van den Italiaanscheu consul te ondersteuuen en hem en de overige zich daar bevindende Italianen aan boord te nemen, zoo de sultan voldoening blijft weigeren, welke bestaan moet in de oogenblikkeiijke ontrui- ming der door zijn voorganger afgestane streken en verontschuldiging wegens ongepaste houding. Italie ondervindt ook het last van koloniaal bezit. Pas is de ruzie met Johannes zoowat aan kant, ot eenige dagreizen verder langs Afrika's boord is 't lieve leven weer aan den gang. Nederland en Belgie vereenigd Te Brussel is dezer dagen een brochure ver schenen van een onbekenden schrijver, getiteld somber, spookachtig uit. Had zij werkelijk straks nog daar gestaan had zij den kapitein ge- zien ot was alles slechts verbeelding P Zij verliet met den baron het huis en zij waren even buiten toen een hevige rukwind Mistress Thankful bijna omver deed tuimelen, doch in een oogenblik had de baron haar om haar middel gepakt en hair voor de hemel weet welk ingebeeld gevaar behoed, waarop het geheele tooneel met een half zenuw- achtig lachen eindigde. Doch de wind begen met vernieuwde woede te blazen, wat waarschijnlijk de reden was, waarom de baron haar dichter tegen zich aan meende te moeten drukken. Zij waren alleen, ongerekend de beide ge- vaarlijke bondgedooten natuur" en ,/gelegcnheid." In weerwil van de duisternis en den wind kon zij niet laten, hem met van moedwil schitterende oogen aan te zien. Misschien verwonderde het haar, dat zijne oogen eene zachte, stralende en, naar 't haar voorkwam, vooor deze omstandigheden veel te ern- stige uitdrukking hadden. Eene zonderlinge, dusver onbekende verwarring maakte zich van haar meester en toen hij zich gelijk zij half gevreesd, half verwacbt had tot haar neerboog en zijue lippen op de hare drukte was zij een oogenblik machte- loos. Doch onmiddellijk daarop gaf zij hem een duchtigen oorveeg en verdween in de duisternis. loen Mr. Blossom de deur opende, was hij niet weinig verwonderd, den heer alleen te vinden, en nog meer verbaasd toen hij, met hem weder bin- jrl'Alliance Hollande—Beige." De schrijver begint met te wijzen op de gevaren, welke Belgie bij een evcntueelen oorlog tusschen Duitschland en Frank rijk bedreigenmaar naar zijn meening is ons land evenzeer bedreigd als Belgie. Als een uitgemaakte zaak wordt het beschouwd, dat Belgie dan het tooneel van den strijd zal zijn. De versterkingen aan de Maas zijn nog niet gereed en evenmin als Frankrijk, zal Duitschland Belgie's onzijdigheid eerbiedigen. limners het verbond met Oostenrijk en Italie veroorlooft Duitschland, zelfs bij een oorlog tegen Frankrijk en Rusland samen, een legerkorps naar Belgie te zenden. In de eerste plaats is dan Antwerpen aan de beurt, maar zal ook Vlissingeu, en daarna Rotterdam en Amsterdam, bestookt worden. De schrijver acht het daarom dringend noodig, dat Nederland en Belgie zich vereeuigen, ten einde gemeeuschappelijk het dreigeud gevaar af te wenden. Indien zij zich vereenigen, zijn zij sterk genoeg om een vijandelijk legerkorps tegen te houden maar ieder op zich zelf is daartoe niet in staat. De slotsom der brochure is een beroep op de Belgische regeering, ten einde het hare te doen om een verbond tusschen Belgie en Nederland tot stand te brengen. Waarschijnlijk naar aanleiding van de ad- vertentie van vijfentwintig verveners in het N. Heerenv. Advertentieblad schrijft R. v. A. //Wij kunnen mededeelen dat onze partijgenoot D- N. van geen enkeleu vervener een schriftelijke uitnoodiging heeft gehad voor het een of ander, ondanks al het courantengeschrijf. Dienaangaande valt dus onzerzijds niets te vermelden." De weg is nu aangewezen voor de Schoterlandsche verveners. Wenden zij zich rechtstreeks en schriftelijk tot den heer Domela Nieuwenhuis, dan zal deze hun te woord staan. Het publiek, dat door uiteenloopenda opgaven in de war gebracht is, zal dan in de gelegenheid worden gesteld een oordeel te vellen. - Een blijde tijding voor reizigers naar en door Belgie leest men in de Independance. Yoortaan zullen tenzij daartoe rechtstreeks door de beambten der douane uitgenoodigd personen, die geen bagage of geen aan rechten onderhevige goederen medevoeren, den trein niet behoeven te verlaten, en zal de bagage van doorreizende personen, ingeschreven voor een bestemming buiten Belgie, niet meer worden gevisiteerd. Z. M. de Koning zou, naar men uit Leeu- warden meldt, voor dit jaar wenschen af te wijken van de gewoonte om een gouden zweep en een gouden oorijzer beschikbaar te stellen voor de harddraverij te Leeuwarden op den gedenkdag van Waterloo. Een reden waarom Z. M. dit jaar aan de loyale Friezen dit zoo gewaardeerd koninklijk geschenk zou onthouden, wordt er niet bij vermeld. neutredende, jutfer Thankful op hetzelfde oogenblik zedig en schuchter door de voordeur weder in huis zag komen. Toen de heer Blossom den volgenden ochtend aan de kamerdeur zijner dochter klopte, opende zij deze geheel gekleed, maar een weinig bleek en om de waarheid te zeggen, een weinig verdrietig. Zijt gij al zoo vroeg op, Thankful?" zeide hij. z/Dan hadt gij onze gasten ook wel een goede reis kunnen wenschen, vooral den baron, wien het zeer scheen te spijten, dat gij niet tegenwoordig waart." Miss Thankful bloosde vluchtig, doch antwoordde snel en wild: z,En sedert wanneer ben ik dan verplicht, om voor elken vreemden snuiter die zich bij onsonderdak brengt complimenten te maken?" //Hij is toch zeer beleefd jegens u geweest, Thank ful en hij is een gentleman z/Beleefd, nu ja!" //Heeft hij iets gemerkt?" vroeg mr. Blossom, zijne koude, grijze oogen eensklaps op zijne dochter richtende. z/Neen, neenriep Thankful heftig, terwijl een gloeiende bios haar wangen bedekte. Niets! Maar genoeg wat bebt gij daar? Een brief?" h Ja, van den kapitein, denk ikzei de oude Blossom en overhandigde zijne dochter een in drieen gevouwen stuk papier. „Een soldaat heeft dit ding hier afgegeven, Thankful", zoo ging hij met veelbe- teekenenden blik voort,// gij moet mijn raad opvol- De heer Willink Ketjen is opgetreden als redacteur van een klein blad, te Amsterdam ver schenen, opgericht door eene cooperatieve vereeni- ging van neringdoenden, die door gratis—verspreiding van 5000 ex. van dit tweemalen 's weeks ver- schijnend blad de //Earndie-bode" goedkoop en doelmatig mecnen te annonceeren. In het Belgische grensgehucht Kesselt, nabij )ud— roenhoven, is eene ziekte onder de paarden uitgebroken, die ten vorige jare daar ook heeft gewoed en ten gevolge waarvan reeds enkele stallen uitgestorven zijn. De aard dezer ziekte is nog niet vastgesteld; ook is nog niet uitgemaakt of zij al dan niet besmettelijk is. In elk geval zou het nemen van maatregelen tegen overbrenging der ziekte naar ons land niet overbodig kunnen worden geacht. In zake het kerkelijk geschil te Leiderdorp is gisteren ter terechtzitting van het gerechtshof te s Gravenhage door den procureur van Ds. G. Nlug, appelant, geconcludeerd tot niet ontvankelijk- verklaring, althans ontzegging van den eisch der -Ned. Herv. Gem. en Ds. Pijzel, die door de rechtbank werd toegewezen. Op 3 September a. s. zal vanwege de geintimeerden op deze conclusie geantwoord worden. Aan de aandeelhouders der Nieuwe Afri- kaansche Handelsvereeniging, gevestigd te Rotter dam, wordt oyer 1887 negen pet. dividend toegekend. Aan drie directeuren werd een extra—bate van f 15,880,20 uitgekeerd. - Door het gemeentebestuur van Antwerpen is kennis gegeven, dat er sedert drie maanden geen gevallen van longziekte onder het vee aldaar zijn voorgekomen. Den 25steu Mei j.l. vergaderde te Arnhem de voorloopige commissie der in Januari van dit jaar opgerichte Nederlandsche Heidemaatschappij, ter bespreking van hetgeen er gedaan moet worden ter defiuitieve constitueering der nieuwe Vereeniging. Gelijk men zich herinneren, zal deze op het voetspoor harer bloeiende en met uituemend gevolg werkende zustermaatschappijen in Noord-Duitschland en Denemarken, zonder zelve ontginningen te ondernemen, op verschillende in de statuten aan- gegeven wijzen, het in cultuur brengen van heiden en duinen bevorderen. Er werd besloten Donderdag den 21»ten Juni, des namiddags 1 uur in de Groote Societeit te Arnhem, een algemeene vergadering der leden te houden tot het vaststellen der Statuten en het benoemen van een bestuur. De leden der voor- loopige commissie namen op zich, om ieder in zijn 1 rovincie, zooveel mogelijk belangstellenden op te wekken, om lid te worden. De contribute bedraagt f J. Wie zich als lid wil opgeven kan zich, gen voor het te laat is. De kapitein is geen man voor een meisje als gij zijt." Thankful werd plotseling bleek, doch een min- achtende trek speelde weder om haar mond, terwijl zij den brief aannam. Eerst toen zijn stap in de verte was verdwenen, keerde de kleur op hare wan gen terug en opende zij den brief. Hij was gebrek- kig geschreven en vol spel- en taalfouten, welke wij, bij het weergeven van den inhoud, zooveel mogelijk weglaten z/Mijne lieve! Een daad van geweld door nijd en ljverzucht voorgeschreven, houdt mij hier gevangen. erleden nacht werd ik door slaafsche handen op laaghartige wijze gevangen genomen, wegens de vnjheid, waarmede ik rnijue gedachten heb uitge- drukt, en waarvoor ik reeds zooveel heb opgeofferd, zelfs alles wat een man bezit, behalve mijn eer en mijne liefde. Doch het einde nadert, en met het einde de vergelding. Wanneer tot bewaring van het gezag de vrijheden des volks worden onderarukt door militaire overmacht en door heerschzuchti"e besluiten, dan is de staat verloren. Ik lig hier te Morristown in boeien en onder de beschuldiging van insubordinate, ik, die een jaar geleden mijn ge- booi teplaats en de aauzienlijkste betrekkingen in de steek liet, om mijn vaderland te dienen. Blijf mij uwe liefde schenken, dierbare, hoewel ik mij in de macht der tirannen bevind en wellicht tot den dood op het schavot zal worden veroordeeld. (Wordt vervolgd). mum

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1