Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbank te Riddel burg. Hyeres (nl. door vergiftigingen in eene stad) zoo gemakkelijk opgespoord had kunnen worden, en men zou weer hetzelfde geval hebben, door ons vroeger als voorbeeld gesteld, nl. van het zich laten verspreiden van een lading besmette personen, om die daarna door het geheele land angstvallig in alle dorpen en steden op te sporen. Wij zullen blijven aandringen op de genoemde controle en telkens en telkens onze stem luide verheffeu, totdat zij eindelijk een weerklank vinde bij de autoriteiten en volksvertegenwoordigers en blijven bopen dat hooge materieele belangen, het salus populi eindelijk eens een ruime plants mogen verkrijgen, naast zoo menigen onvrucbtbaren en kleingeestigen partijstrijd over tallooze zaken van ondergescbikt belang. Verschillende monsters als echt verkocbte boter bleken aan Dr. It. of niet geheel te voldoen aan de eischen of voor ca. de helft uit kunstboter te bestaan. Het is zijn voornemen bij enkele winke- liers, die voorldurend kunstboter als echte verkoopen, in bijzijn van getuigen monsters te koopen, en de analyses met bunne nnmen te publiceeren. Het aantal onderwijzers en onderwijzeressen, zonder betrekking, wordt geschat op 2500 8000. Voor sommigen is nog een toekomst in de Transvaal, maar den meesten ontbreekt het aan geld voor de reis. Velen, hunkerende hun eigen brood te verdienen, zijn nolens volens voor on- bepaalden tijd ten laste hunner ouders of betrek- kingen. Anderen, in wie nog eenige moed zetelt, nemen dienst als militair, gaan als koloniaal naar Indie of vertrekken naar de Vereenigde Staten, waaronder ook jongelui, die op's Rijks Kweeksoholen een kostbare opleiding genoten hebben. Zelfs zijn er, zooals men weet, die met postpapier venten. Op Zuid-Beveland is een jongmensch, die reeds in 't voorjaar van 1885 zijn examen heeft gedaan en aan een Kweekschool is opgeleid, terwijl bij nu veldarbeid verricht. Toch is deze overvloed van onderwijzers, voor een groot deel althans, slechts denkbeeldig. De fout schuilt in de gebrekkige uitvoering der wettelijke bepalingen, in zake de aanstelling van het benoodigde aantal onderwijzers. Wanneer geleidelijk de toestand, die op 1 Januari 1890 volgens de wet moet bestaan, werd in het leven geroepen, dan zou er nu reeds een groot aantal onderwijzers moeten worden geplaatst. Maar de gemeentebesturen wacbten liefst zoolang mogelijk met de aanvulling van het onderwijzend personeel en van booger hand worden zij niet tot handelen in dezen uitgenoodigd, veel minder gedwougen. Dat intusschen gestreefd behoort te worden naar verraindering van bet getal adspirant—onderwijzers in de naaste toekomst, zal stellig geeu tegenspraak uitlokken. Gedurende het tegenwoordig verblijf der Vorste- lijke familie op het Loo schijnt er op bet Koninklijk domein eene bijzondere bedrijvigheid te heerschen. Dagelijks zoo wordt aan bet Hbl. uit Apel- doorn gesohreven hoort men van nieuwe bouw- plannen, waterwerken enz. Men spreekt van uit- breiding van bet om zijn scboonen vorm zoozeer geroemde //Chatelet" van ons Prinsesje, van nieuwe bloem- en druivenkassen en bergschuren; kortom er schijnt nog eene belangrijke uitbreiding te worden gegeven aan bet nu reeds zoo belangrijke aantal fraaie en nuttige bijgebouwen, waarvan het Ko ninklijk paleis is omgeven. TER NEUZEX, 8 Juni 1888. Meer en meer blijkt het dat de provinciale stooraboot de //Westerschelde" sedert zij van eene nieuwe machine is voorzien nog langzamer loopt dan vroeger. Voor den overtocht van bier naar Vlissingen heeft zij soms twee uren en meer noodig. Bovendien ligt zij zoo onvast, dat wanneer slechts enkele personen zich naar eene zijde begeven, zij dadelijk naar dien kant overgaat. De vlugge ,/Walcheren" generaal een pas krijgen en zelf brieven van aan- bevelen op den koop toe. Maar hoe is het met Mistress Prudence Bookstaver gegaan Zij heeft een minnaar in de brigade van Knyphauseneen Hes, maar van aanzienlijke geboorte, zooals Mistress Pru dence mij dikwijls heeft gezegden wat denkt gij, dat er met haar brieven gebeurde? Ze werden alien door den generaal onderschept en ik wed dat mylady Washington ze heeft gelezen. Alsof het haar schuld was, dat haar beminde het zwaard trok tegen het congres! Hoe kan men mij dat ophelderen „Dat was maar een krijgslist, kindlief," zei Blos som, terwijl hij het meisje een verwijtenden blik toewierp. ,/Zij zou misschien in haar brieven de eene of andere beweging der Continental-armee hebben kunnen verraden, en zoo eene nederlaag van den vijand verijdelen." ,/En waarom zou zij niet mogen beproeven, haar beminde te bewaren voor gevangenschap en hem te bewaren voor een hinderlaag? zooals het bij- voorbeeld den Hessischen proviandmeester ging met den mondvoorraad, dien gij Hier vond de beer Blossom goed, zijne dochter in schijnbaar vaderlijke teederheid te omhelzeu en haar daarbij een gevoeligen kneep in den arm te geven. #Stil toch, kind!" riep hij op gemaakt schertsenden toon »uw tong gaat vandaag als een molenrad. Mijne dochter" zoo wendde hij zich ophelderend tot zijne gasten »heeft in't geheel geen verstand van de politiek, zooals dat bij de vrouwen meer 't geval is. De gevaarlijke dagen waarin ons land verkeert, hebben haar veel leed vertrok eergister op het gewone uur, half zeven, uit Vlissingen en arriveerde alhier gisterenmorgen omstreeks half zes na den ganschen nacht op de Schelde doorgebracht te hebben. De machine man- keerde weer eens. 't Is te hopen, dat er aan dien treurigen toestand spoedig een einde komt. Zaamslag. Door den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolder is in zijne vergadering van j.l. Dinsdag, den 5 dezer, tot werkbaas bij dat waterschap benoemd de heer J. C. Eijke, die n° 1 op de voordracht stond. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Juni de volgende vonnissen uitgesproken P. G., oud 38 j., te Kapellebrug (Clinge), is wegens het toedienen van bedwelmenden drank ver- oordeeld tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Ch. L. d. W., oud 17 j., zonder beroep te St. Jansteen, is wegens diefstal veroord. tot 3 dagen gevangenisstraf. M. L. v. d. W., oud 22 j., dienstmeid te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. J. v. M., oud 31 j., agent in plaatsvervangers te Hontenisse, is wegens valschheid in geschrift ontslagen van rechtsvervolging. Bij bevelschrift der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, dd. 7 Juni 1888, zijn: 1®. J. R., 39 j., schipper, geboren te Schore, wonende te Wemeldinge, en 2". 11. O., 36 j., zonder beroep, geboren te Bruinisse, wonende te Yerseke, beiden gedetineerd te Middelburg, verwezen naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank, ter zake dat zijin den nacht van 12 op 13 April jl., omstreeks 1 uur, te Goes, te zamen en in vereeniging zich den toegang hebben verschaft in de woniug der weduwe De Roo, buiten haar weten en tegen haren wil, en zulks door een glasruit te verbrijzelen in een raam aan de achterzijde der woning, daarna dat raam op te schuiven en daardoor te klimmen, en dat zij vervolgens aldaar hebben weggenomen, met het oogmerk om zich een en ander wederrechtelijk toe te eigenen eene som van ongeveer f 1820, bestaande in 1 bank- biljel van f 300, 6 van f 100, 3 van f 200, I van f 40, 1 muntbiljet van f 10, 21 tiengul- denstukken en omstreeks 60 in verschillende zilveren munten, waaronder 16 stukken van 5 cent, en de navolgende gouden en zilveren voorwerpen, II oude tienguldenstukken, 2 oude vijfguldenstuk- ken, 2 gouden munten, een met het jaartal 1741 en een met het jaartal 1776, 2 gouden knoopjes, 10 gouden ringen, 2 gouden hemdskuoopen, 2 gouden halssloten, 2 gouden hoofdstukken, 2 gouden speldjes, 1 gouden doekspeld met bloedkoraal bezet, 6 zilveren broekstukken, eene met zilver bewerkte ellenmaat, 2 zilveren haken en oogen, 1 zilveren haak van een kerkboek, 2 zilveren halsknoopen, 17 zilveren hemdsknoopen, 18 zilveren mansknoo- pen, 2 zilveren reukdoosjes, 2 zilveren scharen, 1 zilver slotje, 1 zilveren tabaksdoos met zilveren pijpenuithaler, 1 zilveren naaldenkoker, 1 zilveren snuifdoos, 1 zilveren vingerhoed en 21 bloedkoralen, alles aan genoemde weduwe toebehoorende. Als verdediger is aar. de beklaagden ambtshalve toegevoegd Mr. E. P. Lenshoek. Een boertje uit de Meierij, die Vrijdagavond nog laat door Amsterdam's straten slenterde, be- landde eindelijk in de Dirk van Hasseltsteeg, in de handen van een paar vrouwen, die hem mee- troonden naar een dier krottenwaardoor de Kromelleboogsteeg berucht is. Daar aangekomen ging in gezelschap van een inmiddels gewaarschuwd berokkend, daar verscheidene van hare verwanten en vrienden mee ten strijde zijn getrokken. Dit heeft haar gemoed eenigszins verbitterd." Even schielijk als deze verklaring den heer Blos som ontsnapt was, zou hij haar gaarne hebben herroepen, uit vrees dat zij de waarheidlievende juffer Thankful mocht bewegen, om hare betrek king tot den kapitein van het Continental-leger mee te deelen. Maar tot zijne, en ik moeterbij- voegen, ook tot mijne verwondering, toonde zij thans niets van het plan, dat zij eenige minuten vroeger tegenover haar vader aan den dag had gelegd. Integendeel, zij bloosde en zeide niets. Yervolgens begon Mr. Blossom met den graaf over andere onderwerpen te sprekenover het weer, den harden winter, de vooruitzichten der goede zaak; zij critiseerden de leiding der staats- zaken door den opperbevelhebber, de houding van het congres, en zoo voort. Dit alles, ik behoef het nauwelijks het te zeggen, met die stelligheid en onfei- baarheid in het uiten eener meening, welke te alien tijde het dilettantisme pleegt te kenmerken. Tege- lijkertijd gebeurde het, dat aan de andere zijde van het vertrek Miss Thankful en de baron in gesprek geraakten over zichzelven, over de congresbals, over de vraag wie de mooiste vrouw van Morris- town was, of de attention van generaal Washington jegens Mistress Puue niets meer waren dan gewone beleefdheden, of lady Washington's haar werkelijk grijs was, en of de jonge adjudant, majoor Van Zandt, werkelijk verliefd was op lady Washington of haar alleen het hof maakte uit overgrooten dienstijver. (Wordt vervolgd.) manspersoon eeu nog niet lang ontslagen tuchteling de flescli lustig rond, waarvan de inhoud spoedig zijn invloed op den niets kwaads vermoedenden boer deed gevoelen. Nu meenden zij hun slag te kunneu slaan, ontlastten 's boertjes jekker van de daarin geborgen porlefeuille, telden de bank- en muntbiljetten, en waren juist bezig den buit te verdeelen, toen zij plotseling daarin gestoord werden doorde politie Eene wakkere dienstbode, wier keuken grensde aan het raam van het vertrek, waar de misdaad beraamd werd, had, toen zij daar zoo druk hoorde praten, hare keukenlamp uitgedaan, zich voor het raam geplaatst en op die manier alles gezien en gehoord. Zij waarschuwde een agent van politie, die met een ambtgenoot zich vergewiste, dat hier eene misdaad werd gepleegd. Spoedig verlieten zij nu het huis en wisten langs een kleinen omweg de roovers te overvallen, en het drietal, op heeterdaad betrapt zat weldra achter slot en grendel. Met den toestand van den heer mr. E. Oosting te Assen, die bij het spoorwegongeluk bij Ruinerwold zoo deerlijk gewond werd, staat het thans vrij gunstig. Hij komt reeds in den tuin en, hoezeer hij nog moeielijk loopt, moet er naar 'toordeel van den geneesheer alle kan9 bestaan, dat hij het gebruik zijner beenen geheel terug bekomen zal. Baas boven baas! Deelden de bladen voor enkele dagen als een bijzonderheid mede, dat er weder een paling was gevonden in de waterleiding te Rotterdam, te Capelle (Noord-Brabant) heeft zich het niet alle- daagsch geval voorgedaan, dat uit de bierpomp in de brouwerij van den heer G. Vermeulen Adz. een paling is te voorschijn gekomen van meer dan pond zwaar. Zonder twijfel is deze onverwachte gast afkomstig uit een vijver, waarmede de pomp gemeenschap heeft en die op ongeveer 50 M. van daar verwijderd is. Alvorens deze zonderlinge ladingsplaats te bereiken, heeft de onderaardsche reiziger zeer zeker menig avontuur beleefd. Uit het verslag van den toestand dergemeente Amsterdam over 1887 blijkt o. a., dat in dat jaar aangevangen werd met den bouw van 699 perceelen; in de laatste 10 jaren werden aldaar 5550 nieuwe huizen voltooid. Het aantal kerken aldaar bedroeg 56, met 146 leeraars of geestelijken daarouder komen voor de Ned. Ilerv. met 11 kerken en 28 leeraars, Ned. Ger. (dol.) met 3 kerken (in aanbouw) en 6 leeraars, Chr. Ger. met 3 kerken en drie leeraars, R. Kath. met 20 kerken en 82 leeraars of geestelijken, Ned. Israelieten met 8 synagogen en 4 leeraars. Van hetgeeu velen altijd hebben gedacht, dat nu en dan zal moeten gebeuren, waar men heeft te doen met exaltaties van den geest als't geval is bij de volgelingen van het leger des heils, heeft zich thans te Amsterdam het eerste geval voorge daan. Een meisje van 18 jaren, dat sedert eenige maauden zich heeft aangesloten bij de afdeeliug van dat leger aldaar, vertoeft nu sinds eenige dagen in het ziekenhuis wegens volslagen krankzinnigheid, in den vorm van religeuse manie. Zij zal spoedig naar een gesticht opgezonden worden. Te Godlinze (Gr.) is een kind gevallen in een waterput, waarvan het deksel niet gesloten was. De moeder had juist kort te voren daaruit water gehaald. Toen zij haar kind vermiste en geplas in den put hoorde, schoot een buurman op haar angstgeschrei toe. Het gelukte hem met een haak de kleeren van het kind te vatten en het zoo naar boven te trekken. Met veel moeite is het gelukt de levensgeesten weer op te wekken. Te Steenwijkerwold wordt thans weldra het einde van den strijd tusschen de verveuers en hunne werkstakende arbeiders verwacht. In het cafe van Herpe is eene vergadering van verveners gehouden met gesloten deuren, doch het geheim omtrent hetgeen daar verhandeld en besloten werd, is spoedig uitgelekt. Naar de Zw. Ct. bericht, zou er besloten zijn, dat alle verveners, die Maandag 28 Mei jl. tot het bekend verbond waren toege- tredeu, sedert eergisteren weder geheel vrij in hun doen en laten waren. Hoe de zaak tusschen verveners en arbeiders zoo spoedig in 't gereede is gekomen, blijft nog een raadsel, maar een feit is het, dat tal van arbeiders naar de verschillende veenderijen zijn vertrokken om hun gestaakten arbeid te hervatten, natuurlijk met eenige loonsverhooging, varieerende tusschen en 124 cent per roede; anderen onder belofte, van na afloop een douceur te zullen ontvangen. De vergadering die door de werkstakers was belegd, heeft onder die omstandighedeu niet tot een resultaat geleid. Over weder bijeenkomen werd in't geheel niet gesproken. Van de verveningen zal dit jaar weinig terecht komen. Den besten tijd heeft men voorbij laten gaan en langer dan 24 of 25, uiterlijk einde dezer maand, kan niet geveend worden, daar anders de turf geen tijd genoeg zou hebben te drogen. Buitendien de hooilanden zijn reeds zoover ge- vorderd, dat daarmede over 14 dagen een begin kan worden gemaakt. Vele arbeiders moeten dan met het venen eindigen om in de ,/hooging" ook iets te kunnen verdienen. Oude turf is echter hier en daar nog wel aanwezig, zoodat vrees voor gebrek aan die brandstof voorhands niet behoeft, te worden gekoesterd. ,/Buma-land" is de titel van een brochure, waarin de heer Th. van der Loos zijn bezwareu uiteenzet tegen de beraamde drooglegging van de Zuiderzee. //Niettegenstaande anderen al hun moeite aanwenden," zegt hij iu een woord vooraf, om te bewijzen, dat een drooglegging der Zuiderzee een werk is van groot belang, dat veel voordeelen zal afwerpen, hebben wij niet geschroomd tegenover de licht- de schaduwzijde te stellen, tegenover de voor- de nadeelen te doen uitkomen en zijn daarbij meer bepaald van een practisch standpunt uitgegaan." De heer Van der Loos ziet in het droogleggings- plan enkel schade voor den droogmaker, voor den aanstaanden Zuiderzee-grondeigenaar eu voor den landbouwer, den aanstaanden Zuiderzee-polderboer. Moet dan de Zuiderzee blijven, wat zij is? Die vraag beantwoordt de schrijver ontkennend. yZeker," zegt hij, //moet die water wolf gebreideld, getemd, overwonnen worden, maar langs den kalmen, geleidelijken, rustigen weg, gelijk ons de vaderen zijn voorgegaano. a. door indijking van het Oude en Nieuwe Bildt, Waard en Groet, den Anna Poulowna-polder enz. De Zuiderzee in den loop der eeuwen weder te doen verdwijnen, zooals zij in den loop der eeuwen ontstond en machtig werd, dat is de weg, dien men naar onze meening te dezen opzichte moet trachten te bewandelen. Door tel- ken jare rustig voort te gaan en nu hier en dan daar een gunstig gelegen eu vruchtbaar gedeelte in te dijken, zal men eiudelijk zoo ver komen, dat het oude meer Flevo weder tot zijn oorspronkelijke beteekenis is teruggebracht en dat de gronden, die het water eenmaal aan onze verschillende provincien heeft ontnomen, daaraan weder onder verbeterde omstandigheden en in vruchtbaarheid vermeerderd, worden toegevoegd. Maar dan moet men geduld hebben, met kalmte en overleg te werk gaan en vooral er niet bijzonder op gesteld zijn iets grootsch, iets indrukwekkends, iets glorierijks tot stand te brengen. Geen roemzucht noch effectbejag, maar nijverheid, geldverdienen moet de leidende ge- dachte zijn." Den 8,ten Mei heeft Paul Kruger, met 4483 steramen tegen 834 op Joubert tot President van de Zuid-Afrikaansche Republiek herkozen, te Pre toria in den Volksraad den eed op nieuw afgelegd. In plechtigen optocht met muziek en eerewacht werd hij afgehaald en door de met vlaggen en eerebogen versierde straten naar de Raadzaal ge- bracht, waar alle notabiliteiten aanwezig waren. Na 't gebruikelijk gebed zong een kinderkoor hem het welkom toe. Daarop volgden de beeediging en een toespraak van den Voorzitter, den heer Kloppers, die hoog roemde wat Oom Paul voor zijn land heeft gedaan en hem zoowel als 't land met zijn herkiezing geluk wenschte. Kruger ant- woordde, dat hij zich ten voile bewust was van de zware verantwoordelijkheid, die, bij de zoo veranderde omstandigheden, juist door den grooten toevloed van vreemdelingen en den verblijdenden bloei in 't land, op de Regeering en op hem rustte. Hij sprak de beste wenschen uit voor het heil van laud en volk en smeekte Gods zegen over zijn arbeid af. Aan de vreemdelingen beloofde hij be- scherming, aan de inboorlingen steun en ontwikke- linghij dankte de ambtenaren voor hun trouweu bijstand en opende hun het vooruitzicht op lots- verbetering. Verder spoorde hij onderwijzers en predikanten aan, om het volk te blijven ouderrichten en op den waren weg te houden. Met een harte- lijk,/Gods zegen ruste op U alien" eindigde hij zijn daverend toegejuichte rede, die door den uitvoerenden Raad met een ad res werd beantwoord. Ook andere adressen en bouquetten werden Oom Paul aangeboden, waarna de plechtigheid met gebed werd gesloten. In het //Alhambra" en elders werd vervolgens receptie gehouden en op 's lands kosten feest gevierd en iedereen naar hartelust onthaald. Des avonds was er vuurwerk. Om een bewijs te leveren, dat men in vredes- tijd nu reeds er op bedacht is om den soldaten in tijd van oorlog de middelen te verschaff'en, die noodig zijn om zich zelve bij een verwonding te helpen, kan dieneu, dat zij nu reeds compagnies- gewijze geoefend worden om zichzelven aan handen, voeten, beenen enz. een verband te leggen. Ieder soldaat zal dus nu reeds voorzien worden van een klein pakje met zwachtels en eenige poeders, die voor een eerste gebruik bij verwondingen voortref- felijk goede resultaten kunnen opleveren en die hij bij vele verwondingen zelf zal kunnen aauleggen. Sedert Zondag 11. wordt in het Bois de Boulogne te Parijs een bloemenfeest gehouden. Vroeger noemde men dit teest uitsluitend zoo, maar nu wordt het ook reeds een gevecht genoemd, want het is, even als te Nizza, een waar bloemeu- gevecht geworden. Wat er aan kostbare bloemen verspild wordt, is ongelooflijk. Men werpt er ruikers van de fraaiste bloemen elkaar naar het hoofd. De rijtuigen zijn met rozen, camelias, helio- tropen, enz. letterlijk bedekt, zoodat de met bloemen getooide dames als in tooverrijtuigen zitten. Bij het vallen van den nacht verandert het feest Dan begint er vuurwerk, verlichting en fakkeltocht. Al wat Parijs aan aanzienlijke vreemdelingen en rijke Eranschen bezit, is dagelijks bij het bloemen feest tegenwoordig. Zondag 11. werd dit opge- luisterd door den bekendeu koorddanser Blondin, die op een hoog boven het //Grand Lac" gespannen ijzerdraad, de stoutste waagstukken verrichtte. 's Avouds waren de heerlijk schoone lanen van het bosch verlicht en bewoog zich een ontzaglijk aantal rijtuigen van allerlei soort over de rijpaden voort. De gemeenteraad van Bergen op Zoom zal weldra even vermaard worden om de belangrijke

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2