Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2404. Woensdag 30 Mei 1888. 28® Jaargang. THANKFUL BLOSSOM. Binnenland. FEUILLETON. 2) DRAH1T ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en maer per ]aar, tot tiel verminderden prijs. Bit bifid verschijnt Itlimda;- en Vrijdnsiivond bij den uitgevcr p. j. VAN DE 8 A N D E te Ter Keazen. I?olitiel£ Overzicht. Men zal zich herinneren, dat onlangs een Duit- scher, die zich naar de markt te Metz wilde begeven, moeilijkheden had met de Fransche grensautoriteiten, en dat dientengevolge van Duitsche zijde met represailles werd gedreigd. Om een einde te maken aan de intieme betrekkingeD, die sedert de annexatie van Elzas-Lotharingen tusschen de bewoners^ der Rijkslanden en hunne vroegere landgenooten in Fran- krijk ziju blijven bestaan, is een besluit genomen, niettegenstaande de moeite, die de l'ransche gezant te Berlijn, Herbette, zich heeft gegeven om het te voorkomen. De toestand tusschen Frankrijk en Italic blijft ook gespannen. Frankrijk denkt zich ziek aan de triple alliantie en Italic heeft het land aan Frank rijk, welks pers en Kamers zich te veel bemoeien met Italie's eenheid en met de afschaffiDg van de wereldlijke macht des Pausen. Boulanger gaat nog voort het Fransche volk te bewerken, vooral het leger, de geestelijkheid en de onderwijzers worden door de agenten bezocht en tot haat, tegen de regeeriug opgezet. Het wordt tijd, dat de regeering hem paal en perk gaat stellen, de vent gedraagt zich als een pretendent. Anders moet de Kamer zoo'n collega uit het depar- tement du Nord op de vingers tikken. Men wete, dat het Boulangisme omwenteliug en oorlog predikt. Een Duitsche militaire deputatie, uit hoofdofh- cieren van het twaalfde legerkorps bestaande, maakt tegenwoordig eene reis door Gallicie, om zich op de hoogte te stellen van de militaire inrichtingen dezer Oostenrijksche provincie. Bij een eventueel gemeenschappelijkeu oorlog tegen den Oostelijken nabuur is dit korps bestemd om naar Gal icie te worden gezondeii, zegt men. Het broeit daar in Oostelijk Europa al aan. De reis van Milan naar Weenen heeft tot vrucht, zegt men in Rusland, aansluiting van Servie bij de triple alliantie en over zulk eene daad zou Rusland even verstoord zijn als over de bevestiging van het vonnis, over majoor Popotf uitgesproken, en door het Bulgaarsche militaire hof van appel bevestigd. De Russisehe generaal Scoboleff, gewezen mi nister van oorlog in Bulgarije, laat ook iets van zich hooren. Wanueer de Eugelschen niet ophou- den de Russen in hunne bemoeiingen op het Balkan-schiereiland tegen te werken, is een veld- tocht van het Russisehe leger naar Indie onver- mijdelijk, zegt hij. Voorzichtigheidshalve stelt de generaal dien tocht nog uit tot het laatst dezer eeuw, wanneer Rusland 130 millioen iuwoners zal hebben en Engeland verplicht zal zijn een leger van 800,000 man in Indie voortdurend op de been te houden, hetgeen een jaarlijksch tekort van 300 millioen roebels veroorzaken zou. Een trawant van Rusland, het kleine Griekeu- land, doet ook ijverig mee om het water troebel (Naar Bret Harte.) I. /,Boe-oe-oeh l)e krijgsman schrikte. Hij was niet bang, en herkende in dezen laug gerekten toon zeer goed het half slaperige geloei tfener koe, maar het klonk zoo dicht bij hem, blijkbaar vlak naast den muur. En wanneer zulk een groot voorwerp als eene koe hem zoo dicht kon naderen, zonder dat hij het be- merkte, kon zij dan niet »Bbe-oeh I" Voorzichtig schreed hij naar den muur. //Stil, beestjej Kom hier, koetje!" riep hij. //Boe-oeh" doch hier werd het geloei plotseling afgebrok m en ging over in een echt menschelijken, bijna inuzikalen lach. /-Thankfulriep de jonge officier, terwijl hij Half verdnetig, half gemaakt dien lach herhaalde en een klein, in een kap gehuld hoofdje zich boven den muur vertoonde. z/Wel," antwoordde deze persoon, terwijl zij haar fraaie ronde kin op beide handen liet rusten en met hare ellebogen bevallig op den muur leunde, #wel, wat had gij verwacht? Dacht gij, dat ik te maken. Herhaaldelijk verzekert een ministerieel blad, ondanks de ontkenning der Oostenrijksch- Hongaarsche regeering, dat Macedonie overstroomd wordt door personen uit Weenen en Pest afkomstig, die de bevolking tot opstand trachten op te zetten. De gezant van Oostenrijk-Hongarije te Athene heeft zich daarover beklaagd, maar de heer Trikoe- pis, president van den ministerraad, heeft geant- woord, dat, aangezien de volkomen vrijheid der pers in Griekenland door de grondwet gewaarborgd is, de regeering van Koning George zich onmoge- lijk in dezen strijd mengen kan. In Duitschland wordt gejubeld. Het huwelijk van Prins Heinrich van Pruisen en Prinses Irene van Hessen is voltrokken. De Keizer, de Keizerin, de Groothertog van Hessen, de Prins van Wales, de Pruisische Kroonprinses, de Kroonprins Willielm, de Groothertogin Sergius van Rusland, de Kroon prins van Griekenland, de Erfprinses van Saksen- Meiningen, Prinses Victoria van Hessen, de Erf- prins van Reuss, de Prinsen Karel en Frederik van Hohenzollern, plus een legio hooggeplaatste waar- digheidsbekleeders waren van de partij. Toen de stoet de kerk bereikt had, werd hij ontvangen met koraalgezang. Dr. Kogel en de dienstdoende geeste- lijken ontvingen het bruidspaar, de eerste hield daarna de rede. Toen de verlovingsringen gewisseld werden, deden twaalf stukken geschut driemaal de lucht door hunne salvo's dreunen. Onder de hand wordt verteld dat de verloving van Prinses Victoria met Vorst Alexander van Battenberg ook heeft plaats gehad. De Duitsche Keizer heeft met de Keizerin een bezoek gebracht aan de hoofdstad. Overal werden zij met luide kreten begroet, terwijl vele bloem- ruikers in het rijtuig werden geworpen. Ook Dr. Mackenzie, die in het tweede rijtuig volgde kreeg zijn aandeel in den bloemenoogst. Men ziet, de hekkeu zijn verhangen. De Minister van Kolonien brengt ter open bare kennis, dat practisch ervaren, physiek geschikte en bij voorkeur ongehuwde jongelieden, die of het diploma hebben van civiel-iugenieur, bedoeld bij art. 61 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad n°. 50); of het diploma hebben van architect of bouwkundig ingenieur, bedoeld bij art. 62 der genoemde wet; of met goed gevolg hebben afgelegd het examen voor opzichter bij den Rijkswaterstaat in Nederland, ter beschikking kunnen worden gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlaudseh-Indie om te worden benoemd tot opzichter der 3de klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, behooren zich binnen eene maand na 25 Mei, hier den heelen nacht zou blijven staan, terwijl gij daar als een maanzieke onder een boom waart ver- borgen Ilebt gij mij opgezocht om raij uw naam te laten uitroepen, en om luide aan de heele wereld te verkondigen, dat kapitein Allau Brewster...." /Thankful! stil!" vKapitein Allan Brewster van het leger korps van Connecticut," ging het meisje voort, terwijl zij hare diepe, pathetische stem in scherts luider verhief, zonder dat zij echter op grooteren afstand dan bij den boom hoorbaar werd. Kapitein Allan Brew ster, zie mij aan, uwe steeds gehoorzame dienares en dienstwillige liefste!" Na eenig rondtasten langs den muur gelukte het den kapitein, de hand van het jonge meisje te grijpen, en hoezeer nog altijd tegenstribbelend werd zij toch langzamerhand vriondelijker gestemd. »Ik zou niet voor ieder jong man zulk een komedie willen spelen," zeide zij, schijnbaar prui- lende, //en toch zouden er verscheideue zijn, die het gaarne van mij zouden zien. 't Is waar, op de Congres-bals te Morristown zullen er genoeg groote dames zijn, die zoo iets afschuwelijk en heidensch vinden." z/Wees niet u dwaas, liefje," antwoordde de kapi tein, die intusschen over den muur geklommen was en zijn arm om haar middel had geslagen. //Spreek niet zoo dwaas! Gij hebt mij alleen verschrikt ge maakt. Maar" voegde hij er bij, terwijl hij plotse ling haar ronde kin tusschen zijne vingers nam en de dagteekening van deze bekendmaking, bij ge- zegeld adres te wenden tot het departement van Kolonien. In het verslag der vergadering van den geneeskundigen raad van Zeeland, gehouden Zaterdag- avond en voorkomende in de Midd. Crt., lezen we o. a. het volgende Naar aanleiding van klachten over de veront- reiniging van de rijkswaterleiding ten westen van het kanaal van Ter Neuzen, door de beetwortel- suikerfabriek te Sas van Gent, in strijd met de bij de vergunning gestelde voorwaarden, verzocht de commissaris des konings het uit die fabriek, gedurende de jongste campagne, afgevoerde water wekelijks te doen onderzoeken en hem den uitslag mede te deelen. Hieraan werd gevolg gegeven. De door tusschenkomst van den hoofd-ingenieur van den waterstaat in het llde district ontvangen monsters water werden door het bureau voor scheikundige en microscopische onderzoekingen uit den geneeskundigen raad te Middelburg onderzocht en de rapporten aan den commissaris des Konings overgelegd. Uit die rapporten bleek, dat dit water ongeschikt is v oor drinkwater en vischwater, en door grond- communicatie de omliggende putten kan bederven dat bovendien de lucht werd veroutreinigd door de ontwikkeling van zwavelwaterstofgas, waarvan de inademing schadelijk voor de gezondheid der omwonenden moet worden geacht. Daarom werden, in het belang der volksgezond- heid, meer afdoende maatregelen tegen de veront- reiniging der rijkswaterleiding dringend aanbevolen. Omtrent eene beslissing in deze zaak werd nog niets naders vernomen. Als vermoedelijk opvolger van den heer Arie Smit, als burgemeester van Vlissingen, wordt te Middelburg algemeen genoemd de heer Mr. Thooft, oud-afgevaardigde van de Tweede Kamer voor Middelburg. Omtrent de krijgsverrichtingen op Atjeh, waarmee de luit. Witteveen en de fuselier Visser, wier namen dezer dagen in de Staatscourant onder de benoemden tot ridders van de Mil. Willemsorde voorkwamen, die onderscheiding verdienden, meldt de Asser Ct. het volgende In den vroegen morgen van den 2d,n October van het vorige jaar werd aan de compagnie, waarbij de luit. W itteveen en de fuselier Visser dienden, opgedragen eenige versterkingendoor vijandig gezinde Atjehers des nachts binnen de bekende linie opgericht, te nemen en te vernietigen. Op 75 passen van een dier versterkingen aan- gekomen, werd stormloopen gecommandeerd. De eerste, die de versterking onder het hevig vuur van den vijand binnendrong, was Yisser, onmiddellijk haar gelaat met een ongerusten, half wantrouwenden blik naar het bleeke maanlicht wendde, ,/waarom hebt gij het licht van het venster weggenomen P Wat is er gebeurd ,/Wij hebben onverwachtegasten gekregen, beste," antwoordde Thankful,/de graaf is zooeven aau- gekomen." //Die vervloekte Hes!" Hij zweeg en zag haar vragend aan. De maan scheen op hetzelfde oogenblik op haar nederhet gelaat, dat zij met haar bleeke stralen verlichtte, was zacht en lieftallig en vol oprechtheid, gelijk zij zelve;.. het is wel mogelijk, dat beiden elkaar begrepen. z/Neen, Allan hij is geen Hes, maar een verbannen gentleman uit een ver land. Een edelman ,/Er zijn geen edellieden meer," riep de soldaat met een minachtend gebaar uit. ,/Het congres heeft het zoo besloten. Alle menschen zijn vrij en gelijk geboren." z/En toch zijn zij dat niet, Allan," antwoordde Thankful. Ook de koeien zijn niet gelijk geboren. Staat het kalf, dat verleden nacht bij Brindle is geboren, wel gelijk met mijne roode vaars, waarvan Zooals men weet, kocht Engeland in de kleine Duitsche staten de manschappen, waarmede het de troepen der Cnie moest bestrijden. Deze soldaten werden met den algemeenen naam van „Hessen" (Hessians) bestempeld, welke uitdrukking nog lang in den mond des volks een scheldnaam is gebleven. gevolgd door luit. Witteveen, die schouder aan schouder in het dichte struikgewas, hetwelk de versterking omgaf, vooruitschoven, steeds vechtende met bajonet, sabel en revolver tegen de verwoede Atjehers, van wie zij veleu in het zand deden bijten (luit. Witteveen schoot er o. a. vier met zijn revolver neer, terwijl Visser er twee met zijn geweer afmaakte.) Wonder boven wonder bleef luit. Witteveen bij deze heete catastrophe ongedeerd, maar de fuselier Visser ontving een schot door de hand en verscheidene klewanghouwen over hoofd, arm en rug, zoodat hij zich ten laatste, door bloedverlies uitgeput, tot verdediging moest bepalen. Intusschen had hun moedig optredeu, waarbij zij in den rug nog gesteund werden door de fuseliers Kwak en Kramer (die beiden ook zijn gedecoreerd). aan hunne krijgsmakkers gelegenheid gegeven de versterking van alle zijden te bespringen en te vernielen en al de verdedigers zonder eenige uit- zondering af te maken. Visser is sedert het gevecht van 2 Oct. '87 gegageerd moeten worden wegens verstijving van den linkerarm. Gisterenmorgen is met den exprestrein van 7,51 van Deventer naar Peperga vertrokken, onder aanvoering van den kapitein Staring, een detache- ment infanterie bestaande uit den 2de luitenant Vintgens, 4 onderofficieren, 8 korporaals en 63 minderen en onder aanvoering van den l'4* luite nant Van Oppen een detachement infanterie bestaande uit 2 onderofficieren, 2 korporaals en 21 minderen naar Oldemarkt. Onder aanvoering van den 2d* luitenant Ort is tevens een detachement huzaren, groot 30 man, en onder aanvoering van den wacht- meester Teisler 12 huzaren naar de venen onder laatstgemelde gemeente vertrokken. De Zuiderzee-Vereeniging hield Zaterdag te Amsterdam een algemeene vergadering. De heer C. Lely, ingenieur, chef van het teclmisch onder- zoek der vereeniging, hield daarbij een uitvoerige voordracht ter beantwoording der vragen1°. Waarom is, voor de drooglegging der Zuiderzee een nieuw onderzoek noodig, en 2°. Wat is er te onderzoeken? Volgens het plan van den ingenieur zullen ver moedelijk 4 indijkingen binnen de wellicht van Rijkswege tot stand te brengen afsluiting worden uitgevoerd, namelijk1°. een indijking van het zuidwestelijk gedeelte. 2°. een indijking van het zuidoostelijk gedeelte, met behoud van een open stroombaan tusschen deze en de vorige indijking, ter breedte van bijv. 1500 M. ten dienste der scheepvaart. 3°. een indijking van het Wieringer- meer. 4°. een indijking van den hoek ten noord- oosten van Urk, wanneer daar namelijk, zooals ondersteld wordt, vruehtbare gronden zijn. De scheepvaart op de Zuiderzee is hoogst be- de moeder met een schip uit Surrey hierheen is gekomenGelijken zij wel op elkaar?" „Titels zijn ijdel als de wind, een holle klank riep kapitein Brewster op ontevreden toon. "Neen, neen; een edelman is er toch nog over- gebleven," zeide Thankful, „en hij behoort mij toe, hij is mijn eigen allerliefste edelman." Kapitein Brewster antwoordde hierop niets. Uit sommige moedwillige gebaren en veelbeteekenende glimlachjes, waarmede het schelmsche jonge meisje haar woorden toelichtte, scheen duidelijk te blijken, dat die bewuste //edelman" niemand anders was dan de gentleman die voor haar stond. Althans de kapitein onderstelde dit, want hij omhelsde het meisje vurig en sloeg vervolgens hare armen en daarmede gedeeltelijk ook haar mantel om zijn hals. In deze houding bleven zij eenige oogenblikken staan, terwijl zij, gelijk een metronome, van den eenen kant naar den anderen wiegelden, eene beweging, welke naar ik meen, bij uitnemend- heid bukolisch, pastoraal en idyllisch is en als zoodanig reeds door Virgilius en Theocritus be- schouwd en ook beschreven is geworden. In zulke gewichtige oogenblikken bewaren vrou- wen in den regel veel beter haar zelfbeheersching dan de in verstand zich boven haar plaatsende mannen, en terwijl de ridderlijke kapitein geheel verdiept was in 't aanschouwen van hare fraai geweltde lippen, hoorde Miss Thankful duidelijk het zachte knarsen van den deur der farm, en be-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1