Landbouwberichten. Gemengde berichten. meer tevreden met het bescliieten van onze posten, maar zij richt eene tegenlinie op van versterkingen, plant daar de Atjehsche vlag en laat geene gelegen- heid voorbijgaan om den onzen afbreuk te doen. Wei zijn ook verschillende staatjes meer dan vroeger met elkander in twist en oorlog, maar de oorzaak daarvan ligt niet in het kiezen van partij voor en tegen ons gezag en dit laatste laat zich niet gelden om op de oude compagnie's wijze te verdeelen en te heerschen. Tot zoo lage, onedele politiek neemt men thans zijne toevlucht niet meer, doch waar men ook door overreding niets blijkt te kunnen uitrichteu en voor wapengeweld terugdeinst, daar zal toch iets anders moetnn worden gedaan om aan den volgens bijua aller overtuiging onhoud- baren toestand een einde te maken. De vraag hoe dit moet geschieden is niet ge- makkelijk te beantwoorden, want dan ware dit antwoord reeds lang gegeven, terwijl tot nog toe slechts enkele plannen geopperd en overwogen zijn. Met of zonder versterkingen op enkele havenplaatsen aan de Atjehsche kust. achteu sommige eene hoofd- bevestigiug wenschelijk op het eiland Way, datals station op den weg naar het Oosten voor audere mogendheden dan Engeland eene groote beteekenis kan krijgen en, ook al waren wij meester in Atjeh, niet verwaarloosd zou mogen worden. De plaat- selijke gesteldheid van dit eiland, gelegen midden in den weg der schepen, die naar China en Japan gaan, is van dien aard, dat er een tweede Singapore van zou kunnen worden, als daarvoor plaats ware, en het even goed als die plek voor Raflles' plannen had kunnen dienen. Maar hoe dit zij, de nieuwe minister van kolouien zal wel in de eerste plaats aan Atjeh zijne aandacht te wijden hebben, voordat hij kan overgaan tot de groote hervormingen in ons koloniaal bestuur, die langzamerhand een on- afwijsbare eisch zijn geworden van den tijd. Als er in Amsterdam of in Den Haag eene straatbeweging werd veroorzaakt door de sociaal— democraten, dan was het vooral de toevloed van nieuwsgierigen, welke er eenigen schijn van gewicht aan gaven, de politie tevens belemmerende in het handhaven der orde. Men maakt dit aan het straatpubliek tot een verwijteen verwijt waarom zich wel niemand be- kommert, want het ligt in de natuur van den mensch om, als er iets te doen" is, er naar te gaan zien. Maar de neiging van het straatpubliek vindt men ook in de hoogere kringen toen de interpel late van Domela Nieuwenhuis zou plaats hebben, ver- drongen zich de heeren en dames, de dames vooral, de tribunes der Tweede Kamer en waren de vol. Daar men niet veronderstellen kan, dat de haute volde der residentie zooveel belang stelt in de loonskwestie tusschen de veenbazen en hunue werkliedeu in het Noorden des lands, was die talrijke opkomst slechts toe te schrijven aan hetzelfde verschijnsel, dat het straatpubliek te Amsterdam en in Den Haag doet samenvloeien als een colperteur van Recht voor Allen het aan den stok heeft met de politie. De liefde voor standjes is aan de hoogere kringen even goed eigen als aan de lagere. In de jongste zitting van den gemeeuteraad van Stad—Almeloo kwamen de buitengewone on- kosten van politie en militaire macht, naar aan- leiding van de oulangs geeindigde werkstaking, ter sprake. Na aftrek van eene door het rijk uitge- keerde vergoeding bleef er toch nog eene som van f 2511,51 te vereffenen, welke het dagelijksch bestuur uit de onvoorziene uitgaven wenschte te vinden. Voordat hiertoe besloten werd, gaf een der leden, de beer Stork, het denkbeeld aan de hand, te trachten die kosten alsnog door het rijk vergoed te krijgen of anders door de firms Schol- ten. Wat dit laatste betreft, redeneerde hij aldus de ongeregeldheden zijn het gevolg geworden van de werkstaking en waren uitsluitend gericht tegen de genoemde firma'sde werkstaking was veroor zaakt door eene loonsverlaging en is gemotiveerd geweest, want de werkgevers hebben wel niet woor- delijk, maar toch daadwerkelijk de werkstakers in het gelijk gesteld. Sommige leden vonden zijn denkbeeld billijk, voorstel van den heer Stork, om die op loges wenschelijkheid bij raadsbesluit uit te spreken, vond toeh geen ondersteuning en zoo zal nu nog getracht worden, bij de regeering volledige vergoeding te vinden. Verleden Woensdag woedde er in de boeren- streek Zandgaast bij Langweer, in de gemeeute Doniawerstal, een vreeselijke windhoos, die belang- rijke verwoestingen aanrichtte. Genoemde boeren- streek bestaat slechts uit enkele boerenplaatsen, waarvan twee in elkanders onmiddellijke nabijheid liggeu. Binnen enkele oogenblikken was het grootste deel dezer twee in een puinhoop veranderd. Het was des uamiddags tusschen zes en zeven. Er viel een hevige donderslag, waarna eeusklaps de bui met ongewoue kracht losbarstte. In een oogenblik was een der boerenschuren als het ware weggevaagd. Het dak stortte krakend in, de muren vielen om- ver, de dakpannen en spanten dwarrelden door de lucht. Zware draagbouten werden als nietig stof omhoog geworpen. Slechts den oogenblik en alles was voorbij. De zumerwoning met stal en schuur van de eene plaats en de voorhuizing van de andere waren geheel vernield. Van den iuboedel is alles wat breekbaar was verbrijzeld of weggeslingerd. De bak van een boerenwagen werd van het onder- stel afgerukt en een groot eind weggeslagen, een glazenwagen en eene chais waren verbrijzeld en onder het puin bedolven. Er waren muren, waar van bijna geen steen is staaan gebleven, geen enkele glasruit die niet gebroken is, enz. enz. De 15 it 16jarige docbter uit eene der woningen was in het kleine ybutfis", en had daar juist de vier koeien gemolken. Een oogenblik nadat zij die plaats had verlaten, was plotseling alles wegge slagen of omvergeworpen. Het varkenshok, waarin 9 biggen en 2 kalveren, was geheel tot puin gestagendoch, wonder voorzekerde beesteu bleven ongedeerd. De beide kalveren waren een eind de lucht mee ingevoerd, maar kwamen zonder letsel weder neer. Meer dan 10 zware boomen, eeuwen oud, werden ontworteld en in woeste dwarreling dooreen gevlochten. Opmerkelijk is het, dat niemand der bewoners eenig letsel heeft bekoraen, behalve een arbeider, die op eene ladder stoud eene goot schoon te maken. Hij werd tegen den grond geslingerd en kreeg eene ernstige hoofdwond. De schade, aan beide plaatseu toegebrachtwordt geraamd op 7 a 8000 gld. Uit Yerseke wordt gemeld Het vinden van f 900 in de arrestantenkamer alhier heeft de politie te Wemeldiuge tot een nader onderzoek bij de vrouw van Roosendaal aangespoord, hetwelk tot uitkomst geleid heeft, dat ruim f 600 in papier, tusschen de voering van haren borst- rok geuaaid, is ontdekt, terwijl zij later de plaats noemde, waar 140 in goud waste vinden. Inmiddels zijn Roosendaal en later ook Okkerse tot algeheele bekentenis gekomen, en hebben zij Zaterdag avond in tegenwoordigheid der justitie de weide en den boom aangewezen, waarouder zij de gestolen sieraden verborgen hadden. De bestolene zal nu bijna alles lerug krijgen. en Eendragt hebben Margaretha-, Kleine Huissens- zich 18 sollicitanten aangemeld. Als eene wouderlijke speling der natuur in de dierenwereld verdient opmerking, dat bij den heer Corn" van Dixhoorn Lz., landbouwer in den Groote Huissenspolder alhier, een eend een ei gelegd heeft van buitengewone grootte en wonderlijke samenstelling. De langste der middellijnen had eene lengte van 11 c.M., en toen men het ei opeude, vond men er behalve een dooier, nog een tweede ei in van gewone grootte en vorm en voorzieu van een harde kalkachtige schaal. Gedureude de verledene week was de inidden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,65 tot fr. 1,00; stiereu, koeien en runderen fr. 0,56 tot fr. 0,77alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,70 tot fr. 1,25 vette varkens fr. 0,76 tot fr. 0,86. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,60 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,05; Ware- gem fr. 3,09 tot fr. 3,36Thielt fr. 4,50Deinze ff. 3,00 tot fr. 4,00 St. Nicolaas fr. -3,81 en te Brugge fr. 4,83. Men meldt ons uit het kan ton Oostburg dat het vee op de in deze maand gehouden veilingen van boeren-inspannen tegen de hooge prijzen van vroeger wordt verkochto. a. brachten op eene veiling, 17 dezer te Cadzand gehouden, 10 werk- paarden waaronder van 7, 8, 9, 11, 17, 23 en 24 jaar, f 3180 op een paard van 7 jaar met veulen gold f 560 8 melkkoeien brachten 1154 opal het andere, ook landbouwgereedschappen naar evenredigheid 10 percent rantzoen. De vraag rijst of deze enorme prijzen van de paarden, dus van de werkkracht, niet evenredig is aan de op- brengsten, en tevens of de landbouw werkelijk zoo gedrukt is als hare beoefenaars voorgeven (M. Ct.) morgen de kleine aankleedde, zag zij dat 't oog eener naald uit deze uitwassing te voorschijn kwam. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen kreeg de moeder eene naald terug, die reeds maanden het kind hinderlijk geweest was. Het kind nam in den laatsten tijd weiuig voedsel, sliep onrustig en verbleekte met den dag. De kleine moet met de naald hebben gespeeld en deze daardoor in het mondje geraakt zijn. Volgens bewering van den heer dokter Goossens moet deze naald ruim drie maanden in het lichaampje van het kind gezeten hebben. Voorzeker eene waarschuwing voor vele huisinoeders. De Asser Ct. schrijftMen moge over het reddingsleger denken zoo als men wil, maar een feit is het, dat het aantal zijner aanhangers te Assen vermeerdert. De geredden zijn veelal per- sonen zij verkondigen het zelf, en wij behoeven er dus geen geheim van te maken op wier vroeger levensgedrag nog al iets viel aan te merken. Er zijn verscheidene personen onder, die veel misbruik maakten van sterken drank en, verviel er eene enkele maal ook al eens een van hen tot de oude zonde, meu moet het leger ter eere nazeggen, dat zij in dit opzicht tot nu toe veel goeds heeft uitgewerkt. Een tragedie. Dezer dageu werd te Weenen een man ten grave gedragen, dien het noodlot tot den held van een treurspel inaakte. Tot voor weinige jareu was Paul Haga een der werkzaamste en meest gewaardeerde leden van het Weener korps rechercheurs. Er stak een kleine Vidocq in den man, en menige dief, menige oplichter, die zich reeds ge- borgen waande, werd het offer van HagPs duivelsche speurhonden-ualuur. Maar eens leed de vindingrijke detective toch een nederlaag. Paul Lustig, die de firma, Heinrich Klinger voor 10,000 fl. oplichtte, ontsnapte aan de ijverige nasporingen der politie en vluchtte naar Amerika. Dat was een harde slag voor Haga's eerzucht. Maar Lustig was in Amerika aan wal gestapter was dus niets meer aan te doen. - - te doen zijn maar een TER NEUZEN, 22 Mei 1888. Gisterenmorgen gaf het muziekgezelschap Apollo een uitvoering op het marktplein. Velen hoorden met belaugstelling het concert aan, dat weder ge- tuigde van vooruitgang van het gezelschap. Des avonds ongeveer 8 uur arriveerde alhier met de provinciale boot uit Vlissingeu het muziekgezel schap uit Zaamslag, dat dien dag deelgenomen had aan het Festival te Middelburg. Met een eeuvoudigen doch goed uitgevoerden marsch, begaf het gezelschap, gevolgd door een ontelbare menigte zich naar het marktplein waar het op de kiosk weder een pas redouble ten beste gaf, die blijken gaf van ijverige studie. Als men in aanmerking neemt, dat dit gezelschap nog zeer kort bestaat, mag een woord van lof en aan den directeur en aan de werkeude leden niet achterwege blijven. Wij vernemen daarom met genoegen dat de vereeniging voornemens is binnen enkele dagen een concert te geven in onze buiten—societeit //de Theetuin." Zaamslag. Voor de vacante betrekking van werkbaas aan de waterkeering der calamiteuze polders waardoor 'tmes ver buiten boord werd geslingerd. Meteen vernam hij een geluid als van een waan- zinnige, die hem toeriep//Houd op! houd op! een schip! een schip!" 'tWas de bootsman, die den juichtoon aanhief, onderwijl hij den neger 't mes uit de vuist sloeg. 'tScherp oog van den wakkeren zeeman, dat als bij toeval langs den horizon tuurde, had een zeil ontdekt. ,/Goddank, een zeil, een zeil, een schip, een schip!" klonk het nu uit alle monden verward dooreen. Stuurman Karel drukte diep bewogen den Afrikaan aan de borst. De kapitein hief geroerd de hauden ten heroel. Sommigen weenden, anderen lachten en nog meer anderen zongen uitgelaten. ,/t Is een meelegger, kapiteinriep de boots- man, die voor in de boot stond uit te kijken met de handen als lichtschermen boven de oogen. ffDan moeten wij oploeven," sprak de kapitein en beval meteen ,/Kom, jongens, nu roeien wat je kunt, anders ontgaat hij ons misschien nog Met de laatste krachten, doch gesterkt door de hoop op eindelijke redding, toog de uitgeputte manschap aan het werk. Nog een uur, dat tusschen hoop en vrees ver- streek, eu zij waren nabij het schip, dat hen op- gemerkt en op de boot toegestuurd was. De stormleer was reeds buiten boord gehangen om de uitgeputte scbipbreukeliugen het overkomeu gemak- kelijk te maken. 't Was een Spaansche brik, die van Australia op weg was naar Rio de la Plata. Toen de sloep langs zij schoot, was 't een hart- roerend schouwspelsommige der geharde zeerobben weenden als kinderen, maar alien vielen als ver- scheurende dieren op het voedsel en water aan, dat hen terstond werd verstrekt. Door de equipage van de brik werd de barkas aan dek geheschen. Op de liefderijkste wijzen werden de schipbreu- kelingen door den Spanjaard verzorgd en een week later behouden aan land gezet. Tot elks verbazing kwamen alien de ondervonden ellende spoedig te boven en konden weldra hersteld naar het vaderland terugkeeren. Twee jaren na de schipbreuk was stuurman Karel kapitein van een nieuw barkschip. Sambo werd door hem als kok aangemonsterd en heeft nog vele jaren met Karel alle zeeen doorkruist. EINDE. Aangaande den te Hilvarenbeek plaats hebbenden kindermoord verneemt de N. R. Ct. nader het volgende Toen het gerucht van eenen kindermoord aan de politie bekend werd, begaf deze zich terstond naar het verdachte meisje en arresteerde haar onmiddellijk na een ingesteld voor- loopig onderzoek, ofschoou het meisje niets wilde bekennen en van een lijkje nergens iets te vinden was. Naar 's Bosch overgebracht zijnde, weigerde zij ook daar bekentenis af te leggen, waarop de rijksveldwachter P. zich naar hare moeder te Hil varenbeek begaf, en onder voorgeven van een ont- vangen telegram uit 'a Bosch, waarin gemeld werd dat het meisje zich vreeselijk aanstelde en gepijnigd werd, deze dwoug haar hem te zeggen waar het lijkje verborgen was. Zij viel door de ben en begaf zich met hem nabij de gemeeute Diessen, waar het, in eene sloot een meter diep onder den grond begraven, opgedolven werd. Hierop werd de moeder naar 's Bosch overgebracht, alsook het lijkje, waarbij geconstateerd werd, dat het kind moet geleefd heb ben. Eerst toen de verdachte van hare moeder persoonlijk hoorde, dat zij alles verteld had, bekende zij hare schuld. Men schrijft uit Friesland In de Friesche kleistreken zijn, evenals in Groningen, proeven genomeu met het draineeren van zware gronden door middel van zeer poreuse, grove turf. Deze lange turven worden op de scherpe zijde geplaatst. De resultaten, hiermede verkregen, zijn gunstig, zoodat daar ongetwijfeld meer gebruik van zal worden gemaakt. Betreffende de ontploffing aan de gasfabriek te Gorinchem wordt nader aan de N. R. Ct. bericht Er was eene verstopping in een der buizen, die het gas naar het zuiverhuis voeren. Bij een onderzoek naar deze belemmering ontsnapte eene groote hoeveelheid gas, welke met eene brandende pit in aanrakiug kwam. Hierdoor volgde onmiddellijk de ontploffing. Het zuiverhuis werd geheel uit elkaar geslagen. De baas en de fitter waagden zich door de geweldige vlammen, om de hoofd- en andere kranen af te sluiten, waardoor verdere aanvoer van gas en zeer zeker ontploffingen, voor- namelijk der ke.tels, verhinderd werden. Deze moedige mannen, Eckhard en Niehoff genaamd, hebben alzoo de stad voor een groot onheil bewaard. Beide personen en nog twee andere arbeiders hebben vreeselijke brandwondeu bekomen in het gasthuis opgenomen, verkeeren zij in een zorgvollen toestand. Een der arbeiders van de gasfabriek te Gorinchem is aan de bekomen brandwonden, tengevolge der gasontploffing, na smartelijk lijden overleden. De timmerman K. te Venlo had een kind van bijna acht maanden, dat nu ruim drie maanden aan een tot heden onbekende ziekte geleden heeft. Sedert eenige weken bemerkte de moeder, dat het kiud een klein zweertje onder het hart had. Men beschouwde aanvankelijk het zweertje te gering om doktershulp in te roepen. Nu eenige dagen geleden zag de moeder, dat dit zweertje zich in eene uitwassing veranderd had, die zich tot zweren aanzette en ging men hierop aan 'tpappen. Toen de moeder Woensdag WatEr zou niets meer aan zeide de eerzuchtige rechercheur. Wat anderen verdere pogingen deed opgeven, dat scherpte zijn ondernemenden geest. Spoedig had de onvermoeide man ontdekt, dat de bemiude van Lustig te Buda pest vertoefde. Mariska Kovacs, het liefje van den oplichter, was een beeldschoon meisje. Haga maakte kennis met haar, veinsde liefde, maar werd ernstig verliefd en staakte zijne nasporingen, om Mariska Kovacs op een schoonen morgen naar het altaar te geleiden. Echter in den liefhebbeuden echtgenoot outwaakte de detective weder. Nog in de wittebroodsweken bewoog Haga de jonge vrouw aan haar vroegeren minnaar in Amerika een brief te schrijven, en hem naar Buda-Pest te lokken. De brieven van Kovacs hielpen. Lustig scheepte zich te New-York in. In spanning ver- beidde Haga zijn aankomst. De rechercheur bracht zelf alles in gereedheid voor een sainenkoinst tusschen Lustig en zijne vrouw Eensklaps zou Haga, volgens afspraak, hen schijubaar overvalleu en den door de mm in het net gelokten oplichter arresteeren. Vergenoegd wreef zich Haga in de handen bij de gedachte aan zijn aanstaanden triomf Op het bepaalde uur snelde hij naar de overeengekomen plaats. Het paartje was er niet. //Zijn ze niet hier geweest?" vroeg de detective ontsteld. //Ja wel," was het antwoord, /;ze zijn hier geweest, maar ze zijn weer weg." Ze waren weg. Lustig was met Mariska Kovacs ontvluchtde wetsover- treder had over den man der wet in het hart der vrouw gezegevierd. Het paartje was weg. Nooit heeft men een spoor van hen ontdekt. Haga deed ook niet de geringste poging de vluchtelingen te achterhalen. Zijn kracht was gebroken. Droefgeestig sloop de arme man rond; hij kon den dubbelen slag, als detective en echtgenoot hem toegebracht, niet te boven komen. Haga gaf zich aan den drank over en zijn uitspattingeu sleepten hem vroeg ten grave. De listige was door vrouwenlist overwonnen. In tegen woordigheid van al zijn collega's werd zijn stoffelijk overschot plechtig ter aarde besteld. Een eigenaardige weddenschap is aangegaan door een herbergier te Ausonia iu de Vereeuigde Staten met een boer uit den oratrek, Brenau ge naamd, om even veel eieren op te eten als hij zelf. In tegen woordigheid van tal van nieuwsgierigen had 's avonds te zes uur in de herberg de wed- strijd plaats. De herbergier deed ieder ei (natuurlijk rauw) in een glas witten wijn, maar de boer sloeg ze zonder er iets bij te voegen, naar binnen. Bij het twintigste ei was de herbergier stomdrouken, maar ons boertje at bedaard door en deed er een 53tal den weg naar de maag vinden hij had dus gewonnen. De man is nu zoo overmoedig, dat hij zich kampioen noemt en wil aannemen een honderdtal rauwe eieren in anderhalf uur op te eten. Omtrent den eersten rid, welken Keizer Frederik weder in het park te Charlottenburg deed, wordt gemeld, dat de vorst in een kleinen, lagen ponywageu gezeten was en zeer langzaam reed, teneinde elken schok te voorkomen. De pony werd bestuurd door twee lakeien; rechts van den wacen ging een adjudant-generaal, die gedureude he^ rijden den Keizer voorlas; links een jager- meester, die hem met een palraenveer afkoelde. Achter het rijtuig volgden de Keizerin, de prinsessen en Dr. Mackenzie. Zaterdag deed de Keizer, vergezeld van zijne gemalin en leunende op een stok, een gang door de benedenvertrekken van het kasteel, die aan den tuinkant liggen. Daarop begaf hij zich ondersteund

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2