Laatsle en telegrams berichtea. Gemengde berichten. Burgerlijken stand. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. (Slot volgt.) doen toekomen aan de commissie. Zij die dit nalieten zouden gerekend worden het voorstel van den heer Domela Nieuwenhuis goed te keuren. Door de commissie waren 410 biljetten uitge- geven, nl. 313 bij de heeren Gebrs. Scholten Co. en 97 bij heeren H. B. Scholten. Nu zijn 406 biljetten door de arbeiders weder ingeleverd, namelijk 309 door arbeiders der eerste en 97 door die der tweede firma. De uitslag geeft alzoo een doorslaand bewijs, dat het voorstel van den heer Domela Nieuwenhuis door de werkstakers nagenoeg eenparig wordt af- gekeurd. TEN NEUZEN, 18 Mei 1888. In de tweede helft der maand April zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de addressen vanMej. K. J. Bruins te Amsterdam P. Doms te Hul- huizenA. Hust te M. Bakker te Holland. Door het hulpkantoor te Zuiddorpe, aan het adres van Keps te Sinai. Het door den notaris P. Dregmans, ten ver- zoeke van den heer A. Pauwels, op jl. Woensdag te Ter Neuzen in het openbaar te koop gepresen- teerde woonhuis, zijnde broodbakkerij, met schuur en erfpachtsrecht op den grond, in de Nieuwstraat aldaar, werd op een bod van 3375 ingehouden. Axel, 15 Mei. Iledennacht omstreeks een uur bemerkten de rijks-ambtenaren Dorst en Sierveld op den dijk aan den Zwarteuhoek drie smokkelaars, ieder met een zak zout op deu rug. Zoodra deze de ambtenaren bemerkten namen zij de vlucht met achterlating van ruim 90 kilogram zout, dat in beslag genomen werd. Tegen de drie smokkelaars die alien herkend werden, is proces-verbaal opgemaakt. Ztiamslag. Jongstleden Dinsdag, den 15 dezer, is in de gewone vergadering van ingelanden van den Eendragtpolder als vertegenwoordiger van dien polder in den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragt benoemd de heer Jozias Zegers, Pz., landbouwer alhier. De benoemde komt in de plaats van den heer Mr. J. P. Dronkers te Ter Neuzen, die als zoodanig bedankt heeft. 0versing, 15 Mei. In de raadsvergaderiug van heden is aan den heer P. Stroecken op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekkiug als hoofd der openbare lagere school alhier, ingaande 1 Juli aanstaande. In die vergadering is ook behandeld het kohier voor den hoofdelijken omslag dezer gemeente, dienst 1888. Bij de behandeling van de klassificatie zeide het raadslid, de heer B. de Coninck, dat de burgemeester wel in de eerste klasse mocht staan, want dat ZEd. een baard gekregen had en ook zijne jaarwedde als burgemeester verhoogd was. Zou dit geen aanleiding kunnen geven tot de invoering eener plaatselijke belasting op de baarden, om daarmede de keibestrating tot stand te breugen? Wie weet. Dus ingezetenen van Overslag, leve de vooruitgang St. Jaiisteen. Door den bisschop te Breda is tot kapelaan alhier benoemd, de heer P. Martens, priester van het seminarie. Zuiddorpe, 17 Mei. Even als in vorige jaren handhaafde de heden alhier gehouden jaarmarkt haren ouden roem. Er werden aangevoerd juist 100 stuks rundvee, 17 paarden en 13 varkens. De prijzen werden behaald als volgt1°. voor het meest in waarde zijnde werkpaard van 3 tot 6 jaar oud, 5, aan D. de Munck2°. voor het schoonste veulen, 5, aan A. van Haelst; 3°. voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, 5, aan P. de Vos, alien te Zuiddorpe; 4°. voor de vetste vaars, 5, aan Alois Bauwens; 5°. voor het grootste getal paarden (waaronder ook veuleus), van eenen eigenaar ter markt gebracht, niet be- neden drie stuks, 4, aan C. L. Jesoireus, beide te Overslag6°. voor het grootste getal hoornvee, niet beneden vijf stuks, f 4, aan A. Blankert te Axel en A. de Guchtenaere te Koewacht, ieder met elf stuks 7°. voor het grootste getal ter markt gekocht hoornvee, niet beneden vijf stuks, 4, aan L. de Sij te Overslag en A. Hoorebeeke te Kluisen, ieder met 9 stuks. 't Werd hoog tijd de barkas uit te zetten. In allerijl werd een vaatje hard brood en een vaatje water gescheept, en toen moest men zich maar reppeu om van 't zinkende schip weg te komen. Gelukkig was de storm bedaard en de zee vrij kalm. Met betraande oogen zag de kapitein de Adeline in het groote zilte graf verdwijnen, terwijl de be- manning bij dat droevig schouwspel een somber stilzwijgen bewaarde „In Godsnaam, jongens" zei toen de kapitein, met bewogen stem, „dat is ge- beurd; wij kunnen alle leed niet keeren. Laten wij ons best nu maar doen er althans 't leven af te brengen. Ik reken op jelui en hoop dat ieder zijn plicht zal doen yHip, hip, hip, hoera!" was 'tluid uitgeroepen antwoord op de toespraak des kapiteins. Toen werd het zeil op de sloep geheschen en zwalkten twee en twintig menschen op Gods genade in een open boot op de wijde, wijde oceaan. 't Was een droeve toestand. Men had niet eens een kompas aan boord, doordien het bij het van boord gaan tusschen beide geraakt en in de diepte ver- dwenen was. Ook ontbraken kaarten en instrumen- ten om waarnemingen te kunnen doen. De levens- Middelburg. Omtrent den diefstal met braak en bedreiging bij de weduwe De Roo te Goes kan worden medegedeeld dat er tegen de vermoede- lijke daders zulke sterke ontdekkiugen zijn gedaan dat niet alleen hunne preventieve hechtenis zal worden bestendigd maar dat hunne voorgenomene vestiging in de nieuwe wereld wel vooreerst tot de vrome wenschen zal behooren. Nader seint men ons Tusschen de zolen der pautoffels van den gedeti- neerden Okkerse heeft men ontdekt gouden tientjes, dito vijfjes en 8 stuivertjes, die door de bestolene weduwe De Roo bepaaldelijk zijn herkenddoor den brigadier Pover is in de arrestantenkamer te Yerseke, waar Okkerse heeft gezeten, gevonden negenhonderd gulden bankpapier, waarvan de num- mers door de bestolene als vermist waren opgegeven. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Mei de volgende vonissen uitgesproken A. B., oud 24 j., voerman te Clinge (Zeeland), is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. E. d'H, oud 21 j., dienstknecht te Koewacht, is wegens diefstal veroord. tot 3 dagen gevang. i ii ■■in,mi nr. iiaiir ii i !»n—rym- Middel om te zien of eieren versch zijn Neem een kom water, waarin opgelost wordt 3 lood gewoon keukenzout. Als het ei denzelfden dag is gelegd, zinkt het tot den bodem, den tweeden en derden dag komt het eenigszins boven den bodem en naarmate het ouder wordt rijst het, namelijk meer dan 3 dagen oud zwemt het midden in den potis het ouder dan 5 dagen dan zwemt het op de oppervlakte van het water en steekt er des te meer boven uit hoe ouder het is. De bekende tweejarige stier Apollo van mej. de wed. Van Driel te IJsselmonde, is voor Italie aangekocht voor de som van f 500. Deze stier is op verschillende nationale tentoonstellingen bekroond. Reeds voor eenige jaren hadden kerkvoogden van Noordwolde een onbestemd voorgevoel gehad van den naderenden val van een der torenklokken. Zij hadden er dan ook een stellage onder laten maken waarop ze bij een eventueelen val moest terecht komen. En ziet, wat voorzien was, is ge- beurd. Terwijl de klokkenluider juist bezig was te luiden, viel de oude gescheurde klok en werd netjes opgevangen door zijn stellage. De klokkenluider kwarn met den schrik vrij. Het stoomschip „Condor" dat Zondag uit Amsterdam te Deptford aankwam met 10 kalveren en 50 schapen aan boord, heeft de lading niet mogen lossen, omdat het schip binnen 4 weken te Antwerpen was geweest en Antwerpen thans een verboden haven is. Ook de lading van het stoom schip „Maastroom" uit Rotterdam is opgehouden. Het gerucht loopt, dat onder die lading mond- en klauwzeer is gevonden. Op het laatst van Maart is te Standdaarbui- tcn een 6jarig kind, dat eenige weken te voren door een dollen hond aan de lip gebeten was, aan de gevolgen van watervrees overleden. Twee andere personen uit het arrondissement Breda (de eene was een meisje uit Rozendaal) die eveneens ernstig door het dolle dier verwond werden, doch kort daarop zich te Parijs aan de inentingen volgens de methode van prof. Pasteur onderworpen hebben, zijn tot dusver volkomen gezond gebleven. Inder- daad een feit, dat reden geeft tot nadenken en ten voile den maatregel wettigt, in 1886 door den Minister Ileemskerk genomen, om bij voor- komende gelegenheden ook onvermogende inge zetenen op 's rijks kosten van de heilzame werking van Pasteur's vaccine tegen hondsdolheid te laten genieten. Ook moge dit geval het groote publiek leeren beseffen, hoe gewenscht het is, dat politie inaatregelen als het opvangen en dooden van zwervende honden, het afmaken van dieren, die door een dollen of van dolheid verdachten hond middelen waren hoogstens voor acht dagen toe- reikend en zoo werd de zwerftocht aanvaard. 'tWeer hield zich goed, zoodat behalve van het zeiltuig ook van de riemeu gebruik gemaakt werd. Men koerste op goed geluk af naar de Ealklands eilanden of hoopte anders de kust van Patagonie te bereiken, hoewel men den koers slechts bepalen kon uit den stand van zon, maan en sterren. Eenmaal aan 'tzwerven, troostten de schipbreukelingen zich zoo goed mogelijk in het onvermijdelijke en wachtten zij vol goeden moed, om in behouden haven te zullen aanlanden of door een of ander schip te worden opgepikt. Ec'nter had men 'snachts veel van de koude te lijden, zoodat nauwelijks drie etmalen om waren, of er kwamen reeds zieken onder de bemanning. Tien bange dagen en evenveel kommervolle nachten waren voorbijgegaan. De Ealklandseilanden was men ongetwijfeld mis gekoerst. Onvermoeid had men tot heden geworsteld. Nu zou men't echter niet lang meer klaarspelen. De levensmiddelen waren sedert een paar dagen verbruikt, en het lijden der arme schepelingen nam van oogen blik tot oogenblik toe. gebeten zijn, het voorschrift dat honden muil- korveri moeten dragen, ten strengste gehandhaafd worden. Een kruier op den Haarlemmerdijk te Amster dam gaf der politie kennis, dat hij twee bankbil- jetten, een ad f 1000 en een ad f 25 had gevonden. Als eigenaar van dit geld heeft zich aangemeld een notaris, wiens bediende het had verloren. De waarde is aan den eigenaar \eruggegeven, die de eerlijk- heid van deu kruier met f 50 heeft beloond. De Amsterdamsche kruier heeft de goede naam van zijn gilde weer schitterend gehandhaafd. Uit Oldeberkoop wordt aan de P. D. Ct. gemeld Weken achtereen heerschte in het gezin van den heer B. alhier eeno ziekte, welker verschijnselen bestonden in braken, ingewandspijn, zwart worden van het tandvleesch, enz. Ook in andere gezinnen ontstond dezelfde ziekte. De doctoren, die deze patienten behandelen, schreven de ziekte toe aan loodvergiftiging, doch te vergeefs zocht men, waar dit lood van daan zou kunnen komen. Potten, pannen, ketels, enz. werden onderzocht, doch vruchteloos. Nu eens wat beter, dan weer wat minder, bleven de patienten lijdende, tot eindelijk, helaaseen der lijders, een zoon van den heer B,, bezweek. Met vemieuwden ijver zetten de genees- heeren hun onderzoek voort. En gelukkig werd nu de oorzaak gevonden. De heer Ebbinge, arts te Gorredijk, onderwierp o. m. het meel, ge- bruikt door den bakker S. (inwonende bij den heer B.), aan een scheikundig ouderzoek en hij vond, wat hij zocht. In het meel, waarvan S. zooge- naamde //fijne" koek bakte (bloem van roggemeel) vond de heer Ebbinge eene aanzienlijke hoeveelheid loodglit, eene zeer vergiftige lood-oxyde. Het meel bevatte hiervan zoo'n aanzienlijk deel, dat men met ongewapend oog het loodglit duidelijk in de koek kan waarnemen. Dat alle nog aanwezige koek en meel vernietigd, althans buiten gebruik gesteld is, behoeft niet gezegd te worden. De heer E. heeft door zijne nasporingen misschien vele verdere ongelukken voorkomen en daarom verdient hij hulde voor zijn nauwlettend onderzoek. Naar wij vernemen is het meel afkomstig van den handelaar C., te Joure. Hoe er zoo'n groote hoeveelheid loodglit in kon geraken, weten we voorshands niet, doch ouderzoek zal dit misschien aan 't licht brengen. Een oplichtersbende, die te Bergen op Zoom gearresteerd werd, wegens het berooven van een beschonken persoon, en bestaande uit twee man- nen en drie vrouwen, is gedeeltelijk ontsnapt, onder de volgende curieuse omstandigheden. De dames namelijk, die in de kazerne der mare- chaussee voorloopig in arrest gesteld waren, terwijl de heeren onmiddellijk naar de gevangenis te Breda waren overgebracht, wisten te ontkomen en wel op de volgende wijze Terwijl zij in de arrestkamer zaten, werd aan het gebouw herhaaldelijk gescheld, zonder dat het openen der deur vernomen werd. Dit trok natuur- lijk de aandacht van het gevangen drietal. Een van haar wist de deur der arrestkamer te openen, en in de gang gekomen, ontsloot zij de straatdeur, voor een ongeduldig wachtend telegraafbeambte. Niets kwaads vermoedend, bood deze een tele gram aan, bestemd voor de marechaussee, en zonder aarzelen werd dit door de gedienstige gevangene aangenomen en het ontvangbewijs door haar ge- teekend. Nadat de telegraafbeambte verdwenen was en geen bewaker waargenomen werd, waren de vogels onmiddellijk gevlogen. Naar men verneemt, zijn zij in de richting van Antwerpen gevlucht. Yolgens het Berliner Tagebl. heeft een doofstomme schildersgezel, Kinder, te Bykowine in Silezie den Keizer van Duitschland zijn gezond strottenhoofd aangeboden, wanneer er maar eenige kans bestond, dat dit in den hals van den Keizer kon worden overgebracht. Dr. Mackenzie heeft daarop met den volgenden brief geantwoord #Ge- achte heer Uwe opoffering doet u alle eer aan. Uw aanbod kan ik echter niet aannemen. Het zou helaas nog Z. M. helpen, noch de zaak der wetenschap bevorderen. Hoogachtend, Morell Mackenzie.' In den Amerikaanschen Senaat verwekte voor eenige dagen het lid Palmer groot opzien, door binnen te komen,. gehuld in een groote, bonte, zij het dan ook prachtig bewerkte lappe-deken. Het lachen zijner collega's liet den heer Palmer echter koel en toen de rust eenigermate hersteld was, vroeg hij het woord, om mede te deelen dat de deken door eenige dames te St. Louis (Michigan) met veel zorg was vervaardigd, ten einde voor een liefdadig doel verloot te worden. Om de waarde van het stuk te verhoogen echter wenschten de dames dat de leden van den Senaat hunne hand- teekening zouden plaatsen op de verschillende vakken van den deken, waartoe de heer Palmer zijne collega's beleefdelijk uitnoodigde. De President nam aanstonds eene pen en schreef zijn naam in het middenvak en eeudrachtelijk volgden toen de overige senatoren. Op Vrijdag 9 Maart jl. werd te Amsterdam de verkiezing van een lid voor de Provinciate Staten gehouden. Als kiezer deed zich ook voor J. A. P. Groverman. Hij gaf zijn oproepingsbrief over en hield zijn stembiljet in de hand. Verder kwarn het niet, want de voorzitter van het stembureau, de heer Ankersmit, vond den kiezer wat piepjong en vermoedde al dadelijk dat hij zich voor een ander uitgaf. De heer Ankersmit zag uit de kiezerslijsten dat de kiezer op het biljet vermeld, in de zestig jaren oud moest zijn de pseudo-kiezer was nog geen twintig jaren. Het bleek nu al spoedig dat de jonge man kwarn kiezen voor zijn vader. De vader kwarn op de zitting om inlichtingen te geven. Het was echter onmogelijk om iets uit den goeden man te krijgen. Hij was stokdoof en zelfs het flinke orgaan van deu voorzitter kon niet tot zijne gehoorzenuwen doordringen. Te zijuer verdediging voerde de jonge Groverman het volgende aan Op den bewusten dag kwamen eenige heeren bij hem, namens de kiesvereenigiug ,/Nederland en Oranje." Hij moest, zeiden zij, vooral gaan stemiuen. De jonge Groverman gaf te kennen dat hij van de stemming, enz. niets begreep, en dat het biljet luidde op J. C. Groverman, dat was zijn vader. /'Nu," zeiden de heeren, *dat doet er niets toe, dan ben jij J. C. Groverman," en meteen stopten de heeren den jongen man in een rijtuig, eenige anderen vulden zijn biljet met den naam W. Hovy in en voordat hij goed wist wat er aan de hand was, hadden de heeren hem in het stembureau binnen geexpedieerd. Het O. M. eischte 14 dagen gevangenisstraf. Bekl. zeide dat hij het alles zonder erg had gedaan. Uit Engelsch—Indie komen berichten van hevige stormen. In Moradabad werden 150 menschen gedood, hoofdzakelijk door hagelsteeuen. De meeste huizen werden van hunne daken beroofd, boomen ontworteld en nog lang nadat de storm bedaard was, bedekten groote massa's bevroren hagel den grond. Volgens telegrammen uit Delhi, woedde daar eveneens een verschrikkelijke hagelstorm. Sommige hagelsteenen wogen 1| tot 2 pond. Op een andere plaats werden van een paleis 200 vensterruiten door den hagel verbrijzeld. In Rayebati, Bengalen, werden 200 hutten ver- woest, terwijl er 20 menschen werden gedood en 290 zwaar verwond. Het dicht bij Serampore gelegen Chudressur, werd door een verschrikkelijke windboos, die' slechts drie minuten duurde, bijua geheel verwoest. Vrij groote schepen werden op de oevers der rivier geslingerd en een klein bootje kwarn zelfs terecht in een boschje, op eenigen afstand van het water gelegen. Een groot aantal inwoners van Hyeres is zwaar ziek geworden, tengevolge van het gebruik van vergiftigden wijn. Bij de zieken doen zich zeer ernstige verschijnselen voor. Beenen en voeten zijn pijnlijk gezwollen en weigeren den dienst. Ook de handen zijn bij de meesten, die van dezen wijn hebben gebruikt, dermate opgezet, dat zij bij de minste aanraking hevige smart veroorzaken. Het aantal der slachtoffers bedraagt reeds meer dan twee honderd vijftig. Na een ernstig onderzoek, hebben de geneesheeren vergiftiging geconstateerd en de oorzaak gevonden in den wijn, die door de vergiftigden bij hun middagraaal is gedronken. De wijnleverancier, de heer De Villeneuve is Zondagmiddag gearresteerd, op het oogenblik dat hij in den trein wilde stappen, die hem over de grenzen zou brengen. Het parket van Toulon, vergezeld van vijf ge neesheeren, heeft zich naar het kerkhof te Hyeres begeven en daar de lijken laten opgraven van elf personen, wier plotselinge dood aan het gebruik van den vergiftigden wijn werd toegeschreven. Het onderzoek heeft dit vermoeden bevestigd. Men vreest, dat nog meer slachtoffers aan de gevolgen zullen overlijden. In de beroemde bedevaartskerk Monte Nero, bij Livorno kwarn voor een paar dagen een elegant gekleede dame, die twee groote waskaarsen op het altaar plaatste en die aanstak. Nadat zij een korte poos gebeden had, verliet zij ijlings de kerk. De koster, wien deze haast verdacht voorkwam, nam de kaarsen weg en onderzocht ze dadelijk. Het bleek, dat ze met dynamiet gevuld waren. De politie doet onderzoek naar de dame, die echter Livorno reeds schijnt verlaten te hebben. Van 1 tot 15 Mei 1888. TER NEUZEN. Huwelijks-aaugiften. 2 Mei. Gijsbregt Heijns- dijk, oud 23 j., jm. en Cornelia Christina de Smit, oud 21 j., jd. 4 Mei. Jacobus Jozias de Doelder, oud 26 j., jm. en Maria Sietje Ruben, oud 22 j., jd. Jacob Jan van Wijck, oud 20 j., jm. en Ro salia Elisabeth Haak, oud 21 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Mei. Jan Hame- link, oud 26 j., weduwn. en Hendrika Catharina Hamelink, oud 22 j., jd. 3 Mei. l'etrus Schel- straete, oud 29 j., jm. en Celonie Willems, oud 23 j., jd. 9 Mei. Ferdinandus de Meijer, oud 28 j., jm. en Maria Hendrika van Breen, oud 25 j., jd. Geboorten. 1 Mei. Leendert Cornelis, z. van Marinus Willem Machielsen en van Elisabeth Maria de Doelder. 6 Mei. Bregitta, d. van Pieter Theodoras van de Voorde en van Albina Leonia van Acker. 8 Mei. Elisabeth Sophia, d. van Francina Sara de Haas du Pon. 9 Mei. Dirk, z. van Martinus Koopman en van Anna Maria Cimelia ten Hoeve. Dingentje Adriana, d. van Jan Dieleman en van Maria Magdalena Allaart. 11 Mei. Jacobus, z. van Cornelis Rieinens en van Willemina van Dijke. Overlyden. 4 Mei. Theophiel Prudent de Witte,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2