Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. No. 2400. Woensdag 16 Mei 1888. 28e Jaarg Herziemi Her Mastbare optapt OMGEBOUWDE EIGEKDOMMEN Eq wonder m vronwelijke slilzwienisii. ang. Binnenland. ABONNEMENI: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. sett bind verschijut Uiustdag- cn Vrijdagavond bij den nltgever P. j. v i Si |»E N 4 SI I) E te Ter Neuzen. Kadastrale gemeente Ter IVeuzen. De BURGEMEESTER van TER NEUZEN, Gelet op het derde lid van art. 27 in verbauc met de artt. 25 en 19 der wet van den 25,ten April 1879 (Staatsblad n°. 89); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van de eigendoininen, waarvan de aanvan kelijk bepaalde belastbare opbreugst per hektare ten gevolge van het onderzoek der bezwaarschriften gewijzigd is, onder bijvoeging van de kadastrale leggers en plans, heden op de secretarie der ge meente, gedurende derlig dagen, voor een ieder ter inzage is nedergelegd dat ieder, die bezwaar heeft tegen die gewijzigde belastbare opbrengst voor zijn eigendom bepaald, zelf of door een gemacbtigde aau de Commissie herschatting kan vragen in een ongezegeld ver- zoekschrift, betwelk portvrij, binnen der tig dagen na hedenbij den ondergeteekende, tegen gedag- teekend ontvaugbewijs inoet worden bezorgd; dat verzoekschriften, niet ingezonden op de wijze of binnen den termijn hierboven bepaald, naar de wet buiten behandeling blijven. Te Ter Neuzen, den 15 Mei 1888. De Burgemeester voornoeind, J. A. VAN BOVEN. folitieli Overzicht. De buitenlandsche dagbladen gaan voort met ou- rust te wekkeu. Zoo wijst een Hongaarsch regee- ringsblad in een artikel, geteekend door een vriend van Tisza, op de mogelijkheid dat er nog dit jaar een oorlog zal uitbreken. De toestand in het Balkan- schiereiland is van dien aard, dat er alle grond is oin te vermoeden dat de zomer niet ten einde zal zijn of de oorlogsfakkel kan branden. Bijna even pessimistisch is de Italiaansche Riforma gestemd; zelfs maakt dit blad zich ongerust over den zieke- lijken toestand van onzeu Koning, met het oog op Luxemburg, alsof die opvolging niet al reeds ge- regeld was. Eenige Duitsche bladen hebben niet eene zoo sombere beschouwing van den toestand in Europa. Met de Boulanger-beweging steken zij den draak de beuoeming van generaal Bagdanowitch tot geheimraad des Czaars achten zij van weinig invloed op de politieke toestanden. Den titel van ,/geheimraad" draagt ieder Russisch generaal, die benoemd wordt in burgerlijkeu staatsdienst, zeggeu zij. De Temps meent te bemerken, dat de buiten landsche politiek van Turkije in den laatsten tijd FBUILLETON De overste liet het voorval intusschen ter open- bare kenuis brengen. De landsregeering werd tot eene gestrenge opsporing van den vermiste uitge- noodigd en van regimentswege eene belooning van tweelionderd pistolen uitgeloofd aan ieder, die betreffende het leven of den dood van den zoo plotseling verdwenene eenig stellig bericht geven kon. Deze maatregelen ter opheldering van het geheimzinnig voorval werden met den grootsten ijver ten uitvoer gebracht, gelijk de toenmaals tusschen Pruisen en Frankrijk wederom herstelde vriend' schappelijke verstandhouding reeds van zelve deed vermoeden; ja zelfs werd de toegezegde belooning op bevel des konings nog met honderd pistolen verhoogd. Evenwel, alle navorschingen, hetherhaalde doorzoeken van de gansche landstreek, alle bekeud- makingen in kerken en dagbladen, alle middelen en wegen, die men insloeg, om eenig spoor te ontdekken, waren vruchteloos, tot men eindelijk, door zooveel nuttelooze moeite afgeschrikt, in zijn ijver verflauwde en de gansche zaak rusten liet, tot die eindelijk geheel in vergetelheid geraakte. Zoo verliepen tien jareu. Niemand dacht meer veranderd is, vooral sedert Engeland zich nauwer bij de triple alliantie heeft aangesloten en sedert Koningin Victoria te Berlijn is geweest. De invloed van Engeland schijnt in Konstantiuopel van groo- teren invloed te zijn dan voor dezen. Sir William White doet de spanning tusschen Griekenland en Turkije verminderende gemoedereu in Macedonie en op Creta worden kalmer en Turkije begint in Engeland de macht te zien, die het tegen den Czaar in bescherming moet- nemen. Dit is het gevoelen van de Temps. Intusschen zit Rusland niet stil, zijn macht binnen de Turksche grenzen uit te breiden. De kloosters zelfs doen daartoe dienst. Op den berg Athos bijvoorbeeld bevinden zich verscheidene kloosters, die niets anders zijn dan Russische ves- tingen. Het voorgebergte Athos, dat eeuwen laug is bezet geweest door de zoogenaamde republiek der Grieksche monniken, is sedert 1870 geheel van karakter veranderd. In dit jaar namelijk heeft Rusland de uitgestrekte landerijen, welke dit kooster op Russisch gebied bezit, geconfisceerd, en de in- komsteu daarvan gebruikt voor het ondersteuuen van die kloosters op het Schiereiland, die Russische monniken, of Russen die voor monniken doorgingen, toelieten, in de plaats van de Grieksche monniken. die langzaraerhand werden verjaagd. Er zijn op dit oogenblik meer dan duizend Russische//monniken" in het klooster van Pandeleimon, zeshonderd in dat van Seraion, en vijf en twintig honderd op het geheele Schiereiland. Deze zoogenaamde mon niken staan onder bevel van den Russischeu generaal Assiinoff, die bijna alle kloosters in forten heeft veranderd. Er zijn nog zeventien kloosters, die door oude, afgeleefde Grieksche monniken worden bewoond, welke door de bedreigingen van den Rus- sischen consul geuoodzaakt worden kunne woningen te ontsluiten voor //pelgrims," die in houding en voorkomen merkwaardig gelijken op oud-gedieude Russische soldaten. De Frausche lawaaimaker bezoekt het noorden van het land. Te Rijssel zal hij deelnemen aan een banket van 600 personen en heeft ook plan de mijnen van Anzin en Denain te bezoeken. De regeering laat hem stilletjes uitkraaien. De gisting onder de Ieren neemt toe na het woord door den Paus tot hen gericht. Parnell zeide op een banket, vast overtuigd te zijn, dat de Iersche katholieken nimmer dulden zouden, dat de geestelijken huu den plicht voorschrijven of invloed op huune politieke handelingen uitoefenen zouden. Op het Groene eiland heeft men olie in het vuur gestort, zoo 't schijut. 't Nieuws is overigens schaarsch, ook buiten Europa. De commissie uit den Amerikaanschen Senaat, die met het uitbrengen van een rapport over het visscherij-traktaat met Engeland is belast, heeft zich tegen dit traktaat verklaard de toestand aan den vermisten Franschman, toen zijn aandeuken in den ganschen ointrek op eeumaal weder verleven- digd werd. Door een bizonder toeval had men de weinige nog voorhanden overblijfsels van den onge- 1 ukkige ontdekt en bij een nauwkeurig onderzoek van den gevouden schedel de onbetwistbare zekerheid van zijn gewelddadigen dood bekomen. Deze ontdekking had zich op de volgende wijze toegedragen. Eenige jonge kooplieden uit de stad, die in het bosch op de hertenjacht waren, legerden zich zich met huune jagers in de nabijheid van den boom, waar de verslagene begraven lag, om daar hun middagmaal te houden. Zij bemerkten spoedig, dat hunne honden zich bij eene zekere plaats verzamelden en door onophoudelijk blaffeu, krabben en wroeten te kennen gaven, dat hier iets ougewoons moest verborgen zijn. Daardoor opmerkzaam gemaakt, begaven zich eenigen hunner naar de bewuste plaats en vonden eene menigte door de honden aan het daglicht ge- brachte roode en groene lappen, die, schoon ten halve verrot, toch nog kenbaar waren. Bij nader onderzoek ontdekten zij beenderen en het verdere geraamte van een menschelijk lichaam. Op de, bij lunne terugkomst in de stad daarvan bij de regeering gedane aangifte, waarbij zij, gelijk te denken is, huu vermoeden betreffende den voor tien jaren vermisten Franschman niet verzwegen, werd het onderzoek terstond begonnen. Behalve eenige over'olijfselen van "liet lichaam, vond men twee lederen geldbeurzen en wel in ieder eene som van meer dan 200 goud- l,an den Keizer van Brazilie, die zich thans te Milaan bevindt, geeft reden tot ongerustheid daar bij de ontsteking der nieren longontstekiug gecon- stateerd isde Chineesche regeering heeft uit erkentelijkheid voor hetgeen generaal Gordon bij zijn leven voor haar heeft gedaau, besloten gedenk- teekenen voor hem op te richten op de verschillende plaatsen, waar hij bij den opstand der Taipings overwinningen heeft behaalden onze aller chris- telijkste Johannes, Negus van Abyssinie, schrijft vrome brie.ven aan den Italiaauschen bevelhebber San Marzona, die tot vrede manen en tevens het verzoek bevatten, Massowah tot een vrijplaats te maken. De profeet van God, de koning van Zion, de koning der koningen van Aethiopie, zooals Johannes zich noemt, zegt//Verlaat mijn land en blijf in uw landik ben christen, gelijk gij liet zijt, wij zijn broeders leven wij in twist met elkander, dan verheugen anderen zich daarinkeer naar uw land terug, blijven wij elk daar, waar wij behooren." In een tweeden brief vindt met het volgende //Ik geloofde dat de verzoening zoo zou kunnen plaats hebben, als vroeger de verzoening tusschen ons en de Engelschen en Egyptenaren heeft plaats gehad. Ik schreef toen een vriendschaps- brief om de harten te verzoeuen. Waarom zijn de vroegere voorwaarden prijs gegeven Wat zou ons moeten kunnen samenbrengen Heeft niet (hristus verdeeld en verzoend Uw land reikt van de zee tot aan Rome, mijn land reikt van de zee tot hier, naar Aethiopie. Er is voor ons geen reden voor strijd aanwezig. Hoe zou ik het kunnen sebnjyen en bezegeleu, als ik de landen afstond, die de koningen, mijn voorvaderen, beheerschten hristus heeft ze rnij gegeven. Wat zullen wij met dkauder oorlogen, waartoe Christenbloed vergieten? Ik blijf op mijn post en gij blijft op de uweu waartoe oorlogen Voortaau echter zal geen afgezant van mij meer tot u komen en evenzoo kome geen gezant meer van u tot mij." Als Johannes meent wat hij zegt dan maakt hij menig Europeesch potentaat beschaamd. In de gistereu gehouden vergadering van de lweede Earner hebben de lieer Arntzenius als griffier en de heeren Land en Reekers als leden zitting genomen. De heer Domela Nieuwenhuis schetste den allerellendigsten toestand van de turfmakers en de veenarbeiders tegenover de groote voordeelen der veenbazen; hij achtte werkstaking dan ook ver- klaarbaar, wees op het misbruik bij gedwongen wiukelnering en drong aan op een noodwet, be- palende de uitbetaling van het loon in algemeen gangbare munt, en op het verbod van dwang tot aankoop van wiukelwaren bij veenbazen. De Mi nister van Justitie verdedigde de houding der auto- stukkeneen horloge, een brieventasch met eenige grootendeels nog ongeschonden papieren twee zak-pistoleu, een degen en dergelijke; met een woord, de eerste voorloopige schouwing liet geen twijfel meer over, of het moesten de over- blijfselen van den ongelukkigen officier zijn, die hier op eene zoo onverklaarbare wijzen den daod had gevouden. Zooveel bleek intusschen oogenschijnlijk, dat roof- zucht niet de aanleiding tot dezen moord gegeven had, hoewel men zich bezwaarlijk de mogelijkheid kon begrijpen, hoe een van wapens wel voorzieu soldaat overweldigd had kunnen worden en een zoo droevig uiteinde vinden. Thans begon het onderzoek, om betreffende dit in deze streken onge- hoord voorval opheldering te bekomen, opnieuw; de reeds voor tien jaren uitgeloofde belooning werd andermaal uitgeschreven, en men vertrouwde thans te meer op een gewenscht gevolg van dezen maatregel, daar men vermoedeu had, dat ongetwijfeld meer dan een persoon aan de misdaad moest hebben deelgenomeu. Niettemin scheen het, dat de zaak in een ondoordringbaar duister zou gehuld blijven. Waarschijnlijk op voorstel van de met het on derzoek belaste commissie en in de veronderstelling, dat er noodweer had plaats gegrepen, werd eindelijk op bevel des konings aan den dader of de daders kwijtschelding van alle straf aan goed, eer en leven beloofd, ingeval zij zich vrijwillig bekend maakten en omtrent de aanleiding tot den gepleegden moord riteiten tegenover hen die wilden dwingen tot werk staking. De Regeering zal den arbeid beschermen in het belang van recht en orde. Wettelijke regeling ware onmogelijk zonder grondige enquete. De Regeering bereidt sociale wetten voor en zal daarbij de punten van den interpellant ernstig overwegen. De heer an der Feltz bestreed de juistheid der gegevens van den heer Nieuwenhuis, de heer Oppe- dijk eveneens. De heer Domela Nieuwenhuis hield zijne bewering vol en constateerde dat de Minister weigert eene noodwet in te dienen. Naar aanleiding van een besluit eener volks- vergadering te Almeloo, onder leiding van den heer Domela Nieuwenhuis gehouden om f 1600 van 't bedrag dat voor de werkstakers was inge- zameld tot andere doeleinden te bestemmen dan tot tegemoetkoming in de behoeften der vroegere werkstakers, is door de commissie tot ondersteuuing der werkhervatters een rondschrijven aan alle ar- beiders der heeren Scholten gericht waarin zij verzoeken, dat ieder verklare, of hij het afkeurt, dat gelden, welke voor de gewezen werkstakers zijn verzameld, tot iets anders gebezigd worden. Zij die zich omtrent deze zaak niet verklaren, zullen worden geacht van alle verlangen naar ondersteuning afstaud te hebben gedaan. De heer Willink Ketjen heeft cassatie aan- geteekend tegen het arrest van het gerechtshof in Den llaag, bevestigende het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij hij tot f 25 boete is veroordeeld wegens beleedigiug van den afgetreden Minister van Kolonien Sprenger van Eijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbendena. dat, nu uit iugekomen ambtsberichten gebleken is, dat de doorvoer van schapen, bokken en geiten gevaar op- levert voor den gezondheidstoestand van den Neder- landschen veestapel, geen afwijking meer zal worden toegestaan van het verbod van doorvoer van buitens- lands van schapen,' bokken en geiten; b. dat de aau de Commissarissen des Konings in de onder- scheidene provincien verleende machtiging om die afwijking toe te staan, is ingetrokkenc. dat reeds gegeven en thans nog geldende vergunningeu tot doorvoer zijn vervallen. Onder de verveners te Appelscha bestond de gewoonte, dat men in plaats van's nachts te slapen, te middernacht opstond, om zich gereed te maken voor den veldarbeid. 't Was schier een wedstrijd, wie het pand er maar eerst uit had. Reeds op den morgen had men dan al gedaan werk. Een gunstige bepaling hebben nu de veenlieden zelf gemaakt, welke ook volkomen de goedkeuring draagt der verveners. Met een hoorn wordt nu 's morgens met zons- een voliedige en openhartige bekentenis aflegden. Nauwelijks was dit besluit in den omtrek bekend geworden, of twee bejaarde burgervrouwen uit de stad, waarheen de ongelukkige zich had willen begeven, lieteu zich bij de rechtbank aanmelden en verzochten om een geheim gehoor. Zij hadden, zeiden zij, vernomen, dat de schuldigen aan den voor tien jaren gepleegden moord van alle straf zouden ontheven zijn, en uit dien hoofde achtten zij het haren plicht, thans een al dien tijd ge houden volstrekt stilzwijgen te verbrekeu en den rechter bekend te maken, dat zij zelve op eene wandeling naar het stadje Balei, van op slechts geringen afstand getuigen van het gansche voorval geweest waren. Daarop verhaalden zij al de bij den doodslag plaats gehad hebbende omstandig- heden, die de lezer reeds kent; en welke onge twijfeld ten voordeele van den dader getuigen. Zij hadden elkaar, vervolgden zij, toen heilig haar woord gegeven, om van hetgeen zij gezien hadden, aan niemand het geringste te openbaren, maar het als een eeuwig geheim in haar hart te bewaren. De rechter, verbaasd over de onverwachte verklaring der hem onbekende vrouwen en niet minder over hare, hem onbegrijpelijke stilzwijgend- leid, vroeg thans in de eerste plaats wie de dader was, waar hij zich ophield en op welke wijze het laar mogelijk geweest was, zich aaugaande zijn persoon zekerheid te verschaffen. Haar vermoeden, antwoorden zij, dat hij in de TEB \Eim.S(HE (OIRAM VAN DE (S L O T.) a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1