Gemengde berichten. Landbouwberichten. (Slot volgt.) RECHTSZAKEN. latende, weken lang in een verlaten kolonie verblijf moeten houden. Bij hard werk willen ze voor hun doen 't er goed van hebben. Zij zijn nict klein- gee9lig en zien op geen stuiver per pond rneer of minder. Aan nawegen of nameten deuken ze niet. Dien inenscben hun dagelijksch rautsoen te ver- koopen, maakt, vooral over de massa, een aanzienlijke som uit in 't jaar, waarbij een hoog bedrag zuivere winst. Het is dan ook meer dan eens beleefd, dat de veenbazen rijk, de eigenaars der venen, wier belangen zij hadden waar te nemen, arm werden. //Zoodra die heeren met den stok (veenroede) loopen, zijn ze spoedig binnen," zegt het volk. Als gewoon arbeider begonnen, maar met wat meer „benul" (verstand) dan hun makkers, zitten ze na weinige jaren in hun eigeu huis, winkelen en makelen, rijden als't loopen verveell, en sterven als gezeten eigen-geerfden. Niet vreemd, dat menig werkman zijn hoofd breekt met de oplossing van het raadsel„Hoe men in slechte tijden toch nog zoo rijk wordt Er zijn ook eigenaars-verveners die in een deftig huis wonen, inannen van stavast, die de winst van een gedwongen winkeluering nog niet versmaden. Zoo ze de winkelwaren in eigen schuur of bij- gebouwtje niet zelven of door bedienden aan den man brengen, dan geschiedt het onder hun on- middellijk toezicht door een zetbaas. Gelijk over 't loon, zoo werd er ook reeds menigmaal onheil- spellend gemompeld over de gedwongen winkeluering. Kleine veeten en opstootjes werden tot hiertoe altijd weer zonder veel gerucht naar buiten bijgelegd. De groote openbaarheid, thans aan verspreide gevallen gegeven, heeft het gerueht er van de eene naar de andere kolonie uitermate snel verspreid. Zoo werd het verzet algemeen, daar de oorzaken ook overal dczelfde waren, en, naar men beweert, thans ook leiders van buiten, uit Holland, den geest van verzet hebben aangewakkerd. Bovendien hebben de prijzen een crisis doen uit- barsten, die men in de vette jaren van vroeger onmiddellijk zou gesmoord hebben. Toen men voor 15 of 16 jaar nog f 7, f 8 per roede voor de turf kon bediugen, zouden de verveners gemakkelijk over de kwestie f 1 per dagwerk meer zijn heengestapt. Tengevolge van het toeneruend gebruik van steenkolen en cokes zijn de turfprijzen tot beneden de helft gedaald: f 6,50 per roede. De verveners moeten per roede gemiddeld f 2,75 betalen. En van de winst van f 0,75 per roede is men in deze slappe jaren volstrekt niet zeker. Menig bankroetje bij de schippers, die door de ,/hokkebazeu" te Amsterdam en elders teleurgesteld worden, doet de winsteu nog meer dalen. Onder die omstandigheden is 't niet te ver- wonderen, dat de werkgevers zich wel tweemaal bedenken mogen voor ze verhooging toestaan. Wie 't best kunnen beloven en hun woord houden ook? Eat zijn de verveners-winkeliers natuurlijk. En aangezien deze in de vergaderingen verreweg de meerderheid hadden boven de verveners zonder winkels, gelooven we, dat er meer beloofd is dan de laatsten kunnen nakomen. Intusschen is op vele plaatsen de rust terugge- keerd. Hier door tusschenkomst der gewapende macht, daar zooals bijv. te Onstwedde door de flinke houding van den burgemeester. In Eriesland ziet 't er echter nog donker uit en moeten de militairen de arbeiders, die aan het werk blijven, beschermen. Het groote gevaar hangt den arbeiders boven het hoofd, dat de verveners dit jaar niet meer laten werken. Ook daarom is een vreedzame oplossing zeer gewenscht. Daartoe zal zeer bijdragen, als de gedwongen winkeluering (die inderdaad eene schande is en in strijd met het rechts— en vrijheidsbegrip, waarop wij Nederlanders te recht zoo veel roem dragen, Red.) kon worden opgeheven. Men zal zich herinneren, dat deze reeds vroeger in Twente tot onluslen heeft aanleiding gegeven. Het is echter zeer onzeker, of de wetgever daaraan veel doen kan. 't Meest hangt van de arbeiders zelven af; als zij het voorbeeld volgen, elders hun gegeven, door eigen cooperatieve winkelvereenigingen, wier leden zelven de winsten van het bedrijf trekken, dan ware hun toestand veel beter en het zou huune ontwikkeling als zelfstandige burgers mede bevorderen. maar toen deze desniettemin voortgaat, hem te kwetsen, slaat bij met zijne sterk met ijzer beslagen hark achteruit en treft den officier, die op zulk eene tegenweer niet bedacht is, zoo gevoelig aan den slaap van het hoofd, dat hij, zonder verder eenig geluid te geven, ontzield ter aarde zijgt. Dit intusschen had de ongelukkige moordenaar niet bedoeld. Lang doet hij moeite, om zijn slachtoffer door wrijven en schudden in het leven terug te roepen, en daar dit niet gelukt, schept hij uit een naburige beek zijn klompen vol water en giet dat over het bleeke gelaat van den ont- zielde uit. Maar ook dit middel blijft zonder uit- werking. Wel een half uur staat hij zijn offer aan te staren, en toen hij eindelijk door de zich over het gelaat verbreidende doodskleur en het invallen der oogen de zekere overtuiging van zijn dood verkrijgt, vat hij plotseling het besluit op, om zich zoo goed mogelijk van het doode lichaam te ontdoen. Hij loopt te dien einde dieper het bosch in, vindt onder eene oudeu eik eene plaats, die hem daartoe geschikt voorkomt, graaft met behulp van zijn hark een kuil in de aarde, slechts even ruim en diep genoeg om een menschelijk In het maandblad van de vereeniging tegen de Kwakzalverij lezen we /•Eenige dagen geleden hakte een arbeider te Roon zich bij ongeluk in de knie. Om de wond te genezen, werd daar spinneweb en tabakspapier op gelegd, en eerst toen de wond na eenigen tijd begon op te zwellen, werd er een geneeskundige bij gehaald. Het was nu echter te laat, daar de bloedvergiftiging reeds van dien aard was, dat de dood er het gevolg van is geweest." Reeds meermalen hebben wij soortgelijke berichtjes overgetiomen. Spinneweb en tabakspapier zijn beide poreuse stoffen en dftardoor in staat bij wondjes oppervlakkige bloedvloeiingen te stelpen. Doch ook beide zelfstandigheden zijn in den regel vuil en niets is in staat eene onbeduidende verwonding eerder gevaarlijk te maken dan er vuile stoffen in te brengen. 't Moet dns werkelijk verwondering baren, dat bij 't algemeen gebruik onder 't volk van deze spinneweb en tabakspapiertjes niet meer malen dergelijke noodlottige gevolgeu worden waar- genomen. In alien gevalle zij elkeen opnieuw gewaarschuwd. Wij herinneren hier aan een uitmuntend middel tegen bloeding bij niet te diepe verwonding, namelijk een dotje zuivere watten in lauwwarm water gedoopt. TER JVEUZEN, 11 Mei 1888. Gisteren gaf de handboogschutterij „de Wester- Schelde" hare eerste groote schieting. Tal van schutters uit de omliggende gemeenten en uit Belgie namen aan den wedstrijd deel. De hoogste vogel werd door een schutter uit St. Gilles geschoten. Alles hep in de beste orde af. Als een bizonderheid kan vermeld worden, dat onder de vreemde schutters een aanwezig was, die in 1857 op dezelfde plaats medeschoot bij een concours door de toen bestaande vereeniging Prins van Oranje gegeven. Voor den verstkomendeu werd hem toen een medaille uitgereikt, die hij fistereu op de borst droeg. Het was n. 1. de heer P. van Putte, brouwer te Kemsieke. Jl. Woensdag werd alhier, door het ministerie van den notaris Mr. J. P. Dronkers, publiek te koop aangeboden, een woonhuis, erf en tuin, staande en gelegen in de Tholensstraat, nabij het Schelpenpad, waarvan kooper werd de heer P. A. Miele, alhier, voor f 1680. Bij de publieke veiling van achttien jonge Fransche paarden, op jl. Woensdag alhier, was de kooplust minder groot dan bij vorige veilingen, en werden er ditmaal een zeveotal jaarlingen ver- kocht van f 65 tot f 147 per stuk, terwijl ook de Sjarige- en drachtige merrien onverkocht bleven. De op Maandag jl. aangevangen en op Woens dag voortgezette schietwedstrijd der leden van de scherpschutters-vereeniging „Voor Vaderland en Koning" op de baan van 150 M. en die morgen zal worden beeindigd, geeft tot heden de volgende resultaten. Baan A, om beschikbaar gestelde prijzen de hoogste punten behaald doorserg.-maj.-instr. De Cooker, four. Leuuis, schutter Zandstra, bode De Cooker, serg. Van Gelderen en korp. De Leeuw. De voortzetting dezer baan, kan in deze lijst nog verandering brengen. Van de onderofficieren der alhier gedetacheerde infanterie en artillerie, waarvoor mede een prijs beschikbaar is gesteld, behaalde serg. De Jong deze. Op de afgeschoten vrije baneu werden de prijzen behaald als volgtBaan B 1* prijs serg. Van Gelderen, 2" prijs buitengew. lid den heer Blan- kenbeijl en 3e prijs buitengew. lid den heer Susijn. Baan C 1* prijs schutter Stroo, 2e prijs B. Daelman en 8* prijs buitengew. lid den heer Slagboom. Baan D le prijs schutter Leunis, 2e prijs loteling Los en 3e prijs serg. Homberg. Morgen volgt nog eene vrije baan E. Bij het bestuur zijn voor baan A bereids dank- baar prijzen ontvangen van het eerelid den heer Van der Swan en van de heeren buitengew. leden J. C. Harte, Susijn, Blankeubijl, Michielsen en Van Doeselaar, terwijl nog een paar zijn toegezegd. Zaamslng. De heer A. H. de Vries, hoofd der dorpsschool alhier, hoopt den 1 Juli, e. k. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren zijne be- trekking als hoofdonderwijzer in deze gemeente aanvaardde. lichaam te bevatten, keert toen terug om het lijk te halen en legt dat met degen, pistolen en hoed in de groeve, die hij zorgvuldig met aarde en bladeren dekt, waarop hij langs een omweg in allerijl naar zijne verlaten kudde terugkeert. Het was Datuurlijk, dat het uitblijven van den jongen luitenant, toen die ook met den avond niet terugkeerde, in de garnizoenstad, bij zijn chef en bij al zijne kameraden niet geringe bezorgdheid verwekte, en deze nam nog toe, toen de den volgenden morgen naar A* afgezonden expresse met de tijding terugkwam, dat zich daar den voorgaanden dag geheel geen officier had laten zien en dat men nog veel minder eenige betaling had ontvangen. De bode verzekerde tevens, dat van alien, die gisteren dien weg gekomen waren, niemand iets van een officier hebben bemerkt, en zoo kon het dus wel niet anders, of het verdwijnen van een met eene zoo aanzienlijke som gelds uitgezonden officier, twee dagen voor den bepaalden afmarsch, moest tot allerlei, nu juist niet zeer gunstige ver- moedens en uitleggingen aanleiding geven. Den 23 Juni, daaraan voorafgaande, zal het 30 jaar geleden zijn, dat ZEd. voor het eerst als hoofd eener school optrad te Ellemeet op het eiland Schouwen. Wij vertrouwen dat het den jubilaris bij deze feestelijke aangelegenheden niet zal ontbreken aan blijken van warme belangstelling. Ziiaiiislug. Uit goede bron wordt beweerd, dat de doleerende gemeente alhier voornemens is, eerstdaags over te gaan tot het stichten van een eigen kerkgebouw, dat, naar men ous van vertrouw- bare zijde verzekert, echter niet publiek zal aan- besteed worden. Hulst. Hedenmorgen werd alhier eene verga- dering gehouden van het onderwijzersgezelschap in het arroodissement Axel. Van de 64 leden waren 39 opgekomen. Door het vertrek van den heer A. Wisse was eene vacature in het bestuur ont- staan, voor welke opengevallen plaats werd verkozen de heer A. F. Kusse, hoofd der school te Hulst. Ingekomen was een verzoek tot hulpverschaffing aan de wed. Boelen te Sasput (Schoondijke). Met algemeene stem men werd besloten uit de kas der vereeniging 10 gulden voor dat doel af te zonderen. [Tit het verslag der commissie van be- oordeeling der kaarteu, als antwoord op eene vroeger uitgeschreven prijsvraag, blijkt dat de prijs ad 7^50 kon worden toegekend aan den heer Van Vessem te Axel en de premie ad 5,aan den heer J. A. Claessens te Stoppeldijk. Voor eene volgende prijsvraag werd door den oud—scboolopziener een prijs uitgeloofd. Nadat nog besloten was tot het doen van een uitstapje naar Brussel in de maand Juni, werd de de vergadering gesloten. Op Vrijdag 25 Mei a. s. zal voor de openbare terechtzitting van de arr.-rechtbank te Middelburg terechtstaanJ. v. M., oud 31 j., agent in nom- merverwisselaars en plaatsvervangers, geboren en wonende te Groenendijk (Hontenisse), ter zake van het feit waarvan door ons uitvoerig melding is gedaan in ons nummer van 1 Februari 11. Men schrijft uit Wageningen Op de proefvelden der rijks-landbouwschool zijn tarwe, rogge en winterkoolzaaa goed door den winter gekomen er zijn weer uitgezaaid 12 verscheideu- heden zoraerlarwe, 20 zomergerst en 40 haver. Verder 60 soorten aardappels, benevens eenige uit zaad geteelde en 20 verscheidenheden uit Zuid- Amerika aangevoerd. De kruisingen van tarwe en gerst hebben zich goed gehouden en het is te verwachten dat er eenige beste verscheidenheden door ontstaan zulleu dit jaar worden de kruisingen weer voortgezet. In het najaar van 1887 werd eene proef genomen met 12 soorten tarwe op middelmatigen zandgrondde meeste hiervan hebben gedurende den langdurigen winter veel geleden. Het vorige jaar werden ook uitgezaaid 8 ver scheidenheden roode klaver, o. a. ook de Ame- rikaansche, waarvan gezegd wordt, dat ze niet goed tegen den winter bestand zou zijntoch heeft ze zich hier uitmuntend gehouden, zelfs beter dan eenige, welke hier algemeen geteeld worden. De proef dient om zooveel mogelijk de opbrengsten met elkaar te vergelijkenhet vorig jaar was het verschil in opbrengst al aanmerkelijk. In verschillende deelen van Zeeland beginnen de vroege aardappelen zich te vertoonen. Het ziet er anders nog niet zeer rooskleurig uit in de tuinen en dat in het begin van Mei. De vruchtboomen, vooral kersen en peren, beloven nog al wat. De koeien verlaten de stallen en vinden sckraaltjes jong gras in de weiden. Geen vrijers in huis Zijn schip lag weer zeilree. Had hij nimmer tegen de gevaren eener zeereis opgezien, nu was dat geheel anders, ofscboon de lange scheiding voor hem van meer gewicht was dan de dreigende ge varen. Hij zou zijn Truitje moeten verlaten, met wie hij eerst onlangs verkeering had aangeknoopt. Gaarne zou hij haar nog eenmaal willen zien en aan het hart drukken, alvorens heen te gaan, zoo ver van hier. Trui dieude bij een Geldersche familie, waar, helaas, de toegang voor minnaars van de dienstboden verboden was. Terwijl Janmaat dezer dagen tegen den avond het huis van zijn liefje passeerde, zag hij haar in de voorkamer druk bezig met de schoonmaak. Hij tuurde door het raam en zag zijn liefste Truitje alleen. De straatdeur stond op een kier. Met kloppend hart waagde 't Janmaat binnen te sluipen. Eenige seconden later outmoetten twee paar lippen elkaar, om zwijgend een gymnastiek uit te oefenen, waartoe zich de lippen van minnenden zoo bij uitstek leenen. Verdiept in 't zoet genot en alleen oog en oor voor elkander hebbende, schrikte Truitje op door een welbekenden slependen tred in den gang. z,Daar is mevrouw!" trilde 't van haar lippen. Janmaat wilde retireeren, doch langs den weg dien hij gekomen was, ging dat niet meer. //Wat raad steunde Truitje. De zeeman tuurde onderzoekend rond en had een veilige schuilplaats outdekt. Naast een hooge kast stond een groot vloerzeil opgerold, met een wijde kokervormige opening in het midden. Janmaat stapte op een stoel, sloeg de handen aan den rand der kast, slingerde zich met de beenen boven den cylinder en verdween met de vaardigheid, waarmede goockelaars iets verduisteren. Juist werd de kamerdeur geopend en trad de minnaarshatende oude dame binnen. Trui bloosde vreeselijk, doch glimlachte toch en roemde in stilte haar galant. ^Zoo'n zeeman weet toch altijd raad," dacht de schooue. Mevrouw bleef een geruime poos praten. Janmaat, die het in zijn eigen kerker alles be- halve prettig vond, merkte dat het vloerzeil lang- zamerhand achterwaarts uitweek. Hij spaude zich fliuk in om de cylinder weer een verticale richting te geven. De ruk was echter te sterk en in plaats van achterover te zakkeu, stortte het vloerzeil met een smak voorover. Vlak voor de voeten van de hevig verschrikte dame lag een matroos der Koninklijke Nederland- sche Marine. Tableau Mozes was een fatsoenlijk man, zei een kas- telein te Haarlem tegen een zijner klanten. Neen, zei W. F., een brillenkoopman, dat was bij niet. Mozes was onfatsoeulijk want hij liet Pharao in de Roode Zee verdrinken. Ieder hunner hield voet bij stuk en wilde deu ander geen gelijk geven, totdat de brillenkoopman eindelijk met bebloed hoofd op straat stond. Toen hij tot bezinning kwam, deed hij aangifte van het voorgevallene, waarna proces-verbaal tegen den kastelein is opgemaakt, zoodat de rechter nu zal hebben uit te maken wie het aan het rechte eind had. Dezer dagen had in Wery's Honden- en Apentheater, dat te Gouda voorstellingen geeft, een paniek plaats, die zeer erge gevolgen had kunnen hebben. Toen de eerste afdeeling was uitgevoerd en het scherm gezakt was, beproefde een persoon, daar er aan de gasleiding, nabij den meter, een lek was, dit op te sporen. Daartoe ging hij met een bran- dende lucifer langs de leiding met dit gevolg, dat het gas plotseling ontbrandde. Nadat vele pogingeu waren beproefd om de vlam uit te dooven, kwam er van de straat een persoon en sloot plotseling de hoofdkraan, zoodat het publiek in volslageu duis- terms zat (noodlantaarns waren niet eens aanwezig Sotnmigen van het publiek, die het vlammetje hadden gezien, dachten dat er brand was vol- doende om enkelen te doen roepen brand brand Men kan zich voorstellen welk een schrik ontstond en dat in den duister, terwijl onder't publiek vele kiuderen waren. Ieder sloeg op de vlucht. Inder daad mag men blij zijn dat niet velen het met den dood bekochten. Een ongeluk werd weldra geconstateerd. Een 16jarig meisje raakte onder den voet en werd zwaar gewondzij werd eerst naar het stadhuis en later naar het gasthuis ver- voerd. Wat de paniek zeer heeft vermeerderd was het gesohreeuw van de menschen buiten de tent, dat den schrik zeer deed toenemen. Sommigen uit het publiek werden woest, ja half dolBanken werden stuk getrapt en enkele planken veruield. Velen leden ook schade aan kleeding, lijfsieraden enz. In een perceel aan den Singel bij de Korsjes- poortsteeg te Amsterdam is Maandag op klaarlichten dag een allerbrutaalste diefstal gepleegd. Het boven- gedeelte van bedoeld perceel heeft twee bewoonsters. Die der tweede verdieping was's middags uitgegaan, zonder de voorzorg te nemen, de deuren van haar vertrekken af te sluiten, veronderstellende dat een dief het wel niet wageu zou, zich met geweld door de buitendeur toegang te verschaffen. Daarbij rekende zij echter niet op de mogelijkheid dat door zorgeloosheid van haar buren de buitendeur kon worden opgelaten. Dit nu is gebeurd, en van de gelegenheid werd door een brutalen kerel, die ver- moedelijk de bewoonster der bovenste verdieping had zien uitgaan en met de inrichtiug der localiteit moet bekend zijn geweest, gebruik gemaakt. Door eenig gestommel opmerkzaam geworden, keek de juffrouw die beneden woonde, wat er op de trap gaande was, en zag toen een man, in een grijs jasje gekleed en met een donker gekleurde pet op het hoofd. Ten zeerste ontsteld, vroeg zij hem, wat hij daar te maken had, doch ontving, zeer natuurlijk, geen antwoord integendeel, die vraag scheen den kerel aan te manen tot meerderen spoed. Toen de bovenbewoonster thuis kwam, ontdekte zij, dat uit een doosje in een lade 60 gulden aan rijksdaaldere waren ontvreemd verscheiden sieraden, die mede voor het grijpen lagen, en waaronder zich een fraai gouderi horloge en gouden ketting be- vonden, had de dief, hetzij uit voorziehtigheid, of omdat hij zijn dag al goed genoeg achtte, laten liggen. De stad Oskaloosa, hoofdplaats van het graaf- schap Jefferson (Yereenigde Staten), heeft 2000 inwoners, openbare scholen, drie banken, twee spoorwegen, kerken, in een woord het is een ge meente, die aan alle eischen beantwoordt. Maar de vroede mannen der stad zijn niet van de vlugsten, zij legden belastingen op, profiteerden van de gelden der gemeente en lieten de straten en wegen in deerniswaardigen staat, zoodat zij hun plichten slecht vervulden. Dit had reeds lang geduurd tot groote ontevre- denheid, vooral onder het zwakke deel der bevolking, en, door de vrouwen aangezet, besloten de burgers vrouwen te kiezen bij de eerste gemeenteraadsver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2