Telegrafische berichten. Landbouwberichten. Geinengde berichten. aanzegging gekregen niet te tappen. De Com- missaris des Kouings bevindt zich nog in de veenderij, alsook de Procureur-generaal. Het ge- mcht gaat dat te Terwispel ongeregeldheden gepleegd zijn door de werkstakers, doch met zekerheid kan men dit niet melden, daar zoovele geruchten tegen- woordig de rondte doen. De totaal-iudruk is toestand kalm. Een jonkman van zeventig jaren, te Stratum, zou met eene aanminnige maagd van circa zestig aldaar in het huwelijksbootje stappen. De eerste afkondiging had zelfs reeds plaats gehad. Bedreigin- gen echter, van verschillende zijden tegen den ver- liefden bruidegom geuit, schenen hun doel niet gemist te hebbende man verdween ten minste spoorloos. Dit gaf aan een bende van ruim veertig personen aanleiding om aan de „verlaten bruid" eene serenade van ketelmuziek te brengen, waarbij ook allerlei baldadigheden werden gepleegd. Men ging zelfs zoover, dat de politie tusschenbeide moest komen. Zachte maatregelen bleken ijdel te zijn en men moest de bende met de sabel in de vnist uiteen drijven, waarbij verschillende personen min of meer gekwetst werdentwee personen werd een oor bijna geheel afgehouwen. De baldadigheden duurden schier den ganschen nacht voort. Men wierp zelfs bij den burgemeester de ruiten in. Daar men voor nieuwe ongeregeldheden vreest, zijn door den burgemeester samenscholingen van meer dan twee personen verboden. Een sterke politie- macht is op de been. Ook te Woensel heeft men eergisterenavond op korten afstand met hagel op de marechaussde's geschoten, doch gelukkig werd niemand getroffen. TER NEUZEN, 8 Mei 1888. Naar wij vernemen heeft de ondernemer der buitensocieteit //De Theetuin" aan verschillende muziek- en zangvereenigingen uit de omgeving en uit Belgie een circulaire gericht, waarin hij deze uitnoodigt tot het geven van een concert op een Zondag gedurende het a. s. seizoen. De keuze van den Zondag wordt, aan de gezelschappen overge- laten, mits zij een uitvoering geven tusschen 3 en 6 ure. Voor ieder concert wordt door den ondernemer eene som van 25 frcs. gestort in handen der commissie van toezicht. Na afloop van 't seizoen worden de aldus verkregen gelden, verdeeld in vier prijzen, verloot onder de gezelschappen die een concert gegeven hebben. Mochten vele vereenigingen hieraan deelnemen, dan zal het den leden der societeit dezen zomer niet aan muziekgenot ontbreken. Van wege de Ned. Ger. (doleerende) gemet ite alhier werd Vrijdagavond, bij enkele inschrijvii.j, publiek aanbesteed, het gedeeltelijk afbreken van de kerk van wijlen den heer D. Bakker, in de Vlooswijkschestraat alhier, en het ter zelfder plaatse bouwen van eene kerk voor de doleerende gemeente. Daarvoor werden vijf biljetten ingeleverd, doch waarvan een ter zijde gelegd werd, als niet op zegel. Ingeschreven werd door de heeren M. D. de Putter voor 1803; W. Lensen voor 1580; J. Kolijn voor 1450 en P. A. Miele voor f 1438aan welken laatsten inschrijver het werk is gegund. Zaamslag. In de gemeenteraadszitting van j.l. Vrijdag den 4 dezer, waren vijf leden tegen woordig. Afwezigde heeren Berman en Kraker. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werd den leden mededeeling gedaan van 1°. Een brief van den burgemeester te Ter Neuzen, houdende kennisgeving, dat door het dagelijksch bestuur aldaar niet kan worden getreden in eene overeenkomst tot het gezamenlijk aanbesteden door beide gemeenten van straatkeien, die, wat onze gemeente betreft, benoodigd zijn voor de los- en laadplaats aan den Kleine Huissenspolder. Nadat was beraadslaagd, om zelf prijsopgaaf te vragen, werd met 4 tegen 1 stem (die van den heer A. Riemens) besloten, dit jaar nog geene uitvoering te geven aan een vroeger genomen besluit tot het bekeien van bovengenoemde los- eu laadplaats. 2°. Werd overgelegd de rekening van inkomsten en uitgaven van het algemeen burgerlijk armbestuur over het dienstjaar 1887. Deze werd goedgekeurd in ontvangst op 1620,62 en in uitgaafop/1480,49, alzoo met een balig slot van f 140,13. 3°. Was aan de orde een voorstel van burgemeester en wethouders tot nadere regeling der jaarwedde van den onderwijzer J. de Vos. Voorgelezen werden besluiten van Gedeputeerde Staten van 13 April 1.1., waarbij zij hunne goed- keuring onthouden en aan een raadsbesluit van Eebr. j.l. tot intrekking eener tegemoetkoming van f 30 in kosten van huisvesting ten bate van ge- noemden onderwijzer en aan de begrooting van de gemeente voor 1888 op grond, dat gemelde tege moetkoming daarop niet is uitgetrokken. Na breedvoerige beraadslaging over dit punt, werd het voorstel van burgemeester en wethouders, strekkende om de jaarwedde van den onderwijzer J. de Yos met het bedrag der ingetrokken toelage te verhoogen en dus te brengen op f 630, goed gekeurd met 3 tegen 2 stemmen. Voor stemden de voorzitter en de beide wethouders. 4°. Werd het kohier van den hoofdelijken omslag gewijzigd vastgesteld tot een bedrag van f 5168,48, doordien een gedeeltelijke aanslag voor vijf maanden werd teruggebracht op 4 maanden. Hierua werd de zitting gesloten. Axel, 8 Mei. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld: 1°. Mededeeling eener missive van Ged. Staten dezer provincie, dd. 20 April jl., houdende goed- keuring van het raadsbesluit van 13 April jl. om te beschikken over den post van onvoorziene uit gaven der begrooting voor 1888. Aangenomen voor kennisgeving. 2°. Wordt voorlezing gedaan van het verslag van den toestand der gemeente over 1887. Besloten voor de leden ter inzage op de secretarie neder te leggen. en 3°. Wordt ter goedkeuring aangeboden de rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1887. De voorzitter benoemt tot onderzoek daarvan in commissie de heeren R. van de Ree, C. N. Jansen van Rosendaal en P. Dielemau. Koewacht, 5 Mei. Men houdt hier van een hazeboutje. Nu dat is ook zoo verwonderlijk niet, wie zou er niet van houden? Maar dat het zoo verkomt, dat zelfs jonge meisjes zich op het stroopen gaan toeleggen om een vet haasje in den pot te krijgen, dat klinkt toch vreemder. Het geval doet zich hier voor. De boschwachter van Stekene betrapte deze week het 21jarige meisje C. V., die door middel van strikken die vlugge dieren ving en na de vangst huiswaarts wilde keeren of er I niets gebeurd was; daar zij den haas zorgvuldig onder hare kleederen verborgen had. IJzendijke, 7 Mei. Toen verleden Maandag de verleende concessie, tram SchoondijkeEecloo, bekend werd, nam de gemeente door vlaggentooi een feestelijk aanzien aan. Natuurlijk behoort dit hedeudaagsch vervoermiddel als een onontbeerlijk iets voor IJzendijke. Wat thans uit Belgie via Breskens passeert, doet IJzendijke niet aan, en zoodra de voorgenomen tramverbinding tot stand is gebracht, komt deze gemeente in de meest gunstige positie, daar zij gelegen is aan de kortste route GentBreskens. Dat. IJzendijke's bestuur eene subsidie zal geven, is boven alien twijfel verheven. Twee stroomingen zijn in het bestuur waar te nemen. Een deel der raadsleden wil gaarne twee h drie honderd gulden jaarlijksch bijdragen, meenende dat zoo'n subsidie al heel wel is; anderen spreken van minstens 1000 gulden, daar zij overtuigd zijn, dat de tramverbinding een levenskwestie voor de gemeente is, en niet te verkrijgen zonder groote geldelijke offers. Is het tramcomite alleszins voor- spoedig geweest bij de voorbereidende maatregelen, niettegenstaande de hevigste en schandelijkste iegen- werking van meer dan eene zijde haren invloed tegen de open bare macht, doodelijke verwonding van den aanvoerder van het commando en zware kwetsing van drie der manschappen werd de schuldige ver- oordeeld tot den dood door de strop, welke echter bij wijze van gratie in dien door den kogel ver- anderd werd. De aanvoerder vfas overigens tegen alle ver- wachting niet aan de gevolgen zijner wondeoverleden, maar bevond zich op den weg tot herstel. Nadat het vonnis voorgelezen en de staf gebroken was, werd de ter dood veroordeelde volgens oud gebruik drie dagen achtereen aan de blikken der algemeene nieuwsgierigheid prijs gegeven. Aan handen en voeteu geboeid, zat hij daar in het wachthuis met bloemen, brandende waskaarsen, wijn, tabak en keur van spijzen op tafel voor zich. Aan zijne zijde zat de priestertegen hem over de provoost—geweldiger. De veroordeelde zelf betoonde veel kalmte en onderwerping. Zijn beste kameraad, die hem deze laatste dagen tot bediening was toegestaan, moest vrouw en kinderen halen, van wien hij teeder afscheid nam. Voor den priester outvouwde hij al de kinderlijke godsdienstigheid weder, die de leids- vrouw zijner eerste soldatenjaren geweest was. En zoo brak de rnorgen van den laatsten dag aan. Langzaam stelde de trein zich naar de gerechtsplaats in beweging. Eene bedekking van 24 man omgaf den veroordeelde, die, overmand door deed gevoelen, ook nu, waar het de geldelijke I aangelegenheden geldt, is het een gunstig voorteeken, dat in de eerste poldervergaderingen, Passegeule en Mauritspolder, de aanvraag om een jaarlijksch subsidie ingewilligd is geworden. Op het oogenblik dat deze courant ter perse gaat, is over de subsidie der gemeente beslist Dinsdagmorgen, wordt er eene raadsvergadering ge houden en op de agenda staat van subsidie-aauvraag melding gemaakt. Riervliet, 7 Mei. De vorige week trokken twee ingezetenen, de heeren M. van der Hooft Sz. en P. G. de Jonge, naar Erieslands hoofdstad, om in persoon den heer D. Hiemstra oumiddellijk na diens examen tot domine, de vacante predikantsplaats te Biervliet aan te bieden. Het zou jammer zijn van wege het lieve geld, als nu genoemde heer, eene bekende van Biervliet, zijne vrienden hier teleurstelde door bedanking. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Hiddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 8 Mei de volgende vonnissen uitgesprokeu A. F. D., oud 33 j., molenaarsknecht te Graauw, is wegens mishandeling veroordeeld tot 45 dagen gevangenisstraf. J. V., oud 23 j., dienstknecht te Axel, is wegens wederspannigheid veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. J. J. M., oud 30 j., metselaar te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroord. tot f 15 boete of 10 dagen hecht. 1°. U. V., oud 17 j., 2°. P. J. d. L, oud 16 j., schippersknechts, beiden wonende te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot een maand gevang. de verschrikkingen des naderenden doods, aan den arm des priesters ging. Eene ontelbare menigte was tot bijwoning van hettreurigschouwspeltoegestroomd. Thans kwam men op de gerechtsplaats aan. In diepe stilte werd het quarrd gesloten. De majoor, de auditeur, beiden te paard, reden in het midden. Het vonnis werd nogmaals gelezen, de staf ten tweeden male gebroken. Negen scherpschutters traden voor. De /beste kameraad" van den ver oordeelde moest hem den doek voor de oogen binden. De priester bad het laatste Ave. De eene flank van het quarre opende zich in alle stilte de eerste drie schutters legden stil op den knielende a3n; de majoor wilde den degen laten vallen. /Pardon Pardon!" ging daar eensklaps een blijde kreet op. Eene minuut daarna kwam een vaandrig, op schuimend ros en den witten doek hoog in de lucht zwaaiend, aangehold en bracht de gratie voor den veroordeelde over. Die kwam te laat De plotselinge overgang van doodsangst tot ongehoopte redding had den delinquent gedood. Eene beroerte wierp hem neder. Het gepardonneerde lijk bekwam een eerlijk graf. De achtergelatene vrouw en kinderen verkeeren in diepe ellende. E I N D E. KANTOXGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 4 Mei 1888. Veroordeeld J. B., gezagvoerder der Engel- sche stoomboot //Ella Constance", zonder bekende lig- of verblijfplaats, ter zake van het als bevel- voerder met zijn schip niet innemen van de hem aangewezen ligplaatstot eene boete van f 25, subsidiair 5 dagen hechtenis. C. d. P., huisvrouw van F. G., te Ter Neuzen, ter zake van het zonder vergunning verkoopen van sterken drank in 'tklein; tot eene boete van 15, subs. 10 dagen hecht. M. Th. D., huisvrouw van J. B. P., te Ter Neuzen, ter zake van het toedienen van sterken drank in een lokaal waarvoor geen vergunning is verleendtot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht., met bevel tot teruggave der in beslag ge nomen flesch. P. J. M., koopman te Kemseke (Belgie), ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. J. S., kapper en barbier te Goes, ter zake als voren; tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. d. D., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. A. d. P., geneesheer te Breskens, ter zake als vorentot twee boeten elk van f 15, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. D. F., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. B. B., gepens. O.-I. soldaat te Axel, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. A. O., werkman te Axel, ter zake als voren tot 3 dagen hecht. A. S., timmerman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij herhalingtot 14 dagen hecht. M. V., schippersknecht te Ter Neuzen, en J. L schippersknecht, tijdelijk te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van nachtrumoerieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. P. G., winkelier te Zaamslag, ter zake van het bejagen van eens anders jachtwater zonder ver gunning tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. D. d. C., jager te Bouchaute (Belgie), ter zake als vorentot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. F. K., werkman te Westdorpe, ter zake van het zich met een wildstrik in het veld beviudentot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht., met verbeurdverklaring der in beslag genomen wild- strikken en bevel dezelve te vernietigen. J. v. d. M. en D. B., beiden kooplieden te Bouchaute (Belgie), ter zake van het hevisschen van eens anders vischwater met ongeoorloofd visch- tuig en zonder vergunningieder tot twee boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete met verbeurdverklaring van de palingscharen, beve' die uit te leveren of te betalen de waarde ad f 1, subs. 2 dagen hecht. voor iedere schaar, en beve' dezelve te vernietigen. J. d. H. Ad., dienstmeid te M., ter zake van het opgeven van een valschen naamtot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. H. J., werkman te Axel, ter zake van het ver voeren van een voor landbouw of houtteelt nuttigen vogeltot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht J. S., werkman te Zaamslag (Othene), ter zake van het rapen van zeewier van de steenglooiing van een waterkeerenden polderdijktot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. S. d. C., huisvrouw van F. Hwerkster te Bouchautsche haven (Belgie), ter zake van het graven in een Zeeuwschen stroom binnen 500 M afstand van den buitenteen van den dijktot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. H. v. Hwerkman te Bouchautsche haven Belgie), ter zake als voren; tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. R. Rz., te Watervliet (Belgie), ter zake van het zonder consent bevisschen van een Zeeuwschen stroom; tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. B. d. M., werkman te Bouchaute (Belgie), ter zake als vorentot eene boete van f 0,50, subs. dag hecht. PK., te Bassevelde (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. E. K., te Watervliet (Belgie), ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. v. d. B., werkman te Bassevelde (Belgie), ter zake als voren; tot eene boete van f 0,50, subs, dag hecht. M. v. D., landbouwersknecht te Zaamslag, ter zake van het rijden met een beladen voertuig op een kunstweg terwijl zulks verboden was tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. A. G., landbouwersknecht te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. I dag hecht. F. v. D., landbouwer te Axel, ter zake als voren tot eene boete van f 5, subs. 2 dagen hecht. J. K., landbouwersknecht te Zaamslag, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. Ch. d. K., arbeider te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. F. d. P., landbouwersknecht te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. M., landbouwer te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 5, subs. 2 dagen hecht. Allen in de kosten van het geding. Ontslagen van rechtsvervolgingB. V., koop man te Lokeren (Belgie), ter zake van het niet muilkorveu van aangespannen honden de kosten ten laste van den staat. 's Gravenhage, 8 Mei. De onrustbarende be richten der buitenlandsche bladen omtrent den toestand van Z. M. onzen Koning kunnen bepaald tegen gesproken worden. Er bestaat geen enkele reden tot verontrusting. Tweede Kamer. Heden werd met 44 van de 86 stemmen tot griflier der Kamer op een trac- tement van f 4500 benoemd Mr. A. R. Arntzenius, referendaris aan het departement van binnenlandsche zaken. Maandag te half twee komt de interpellatie van den heer F. Domela Nieuwenhuis aan de orde. Benoemd tot ontvanger der rechten en accijn- sen te Ridderkerk, de heer J. Schuijlraan, thans te Hontenisse. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,70 tot fr. 1,05; stieren, koeien en runderen fr. 0,61 tot fr. 0,82; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,80 tot fr. 1,30 vette varkens fr. 0,76 tot fr. 0,86. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,60 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,19; Ware- gem fr. 3,24 tot fr. 3,42; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 4,00 tot fr. 4,75; St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,75. Gevraagd een schoenmaker bekend met het Italiaansch (dubbel) boekhouden Eenige dagen geleden deed het bericht de ronde, dat men aan de candidaten voor baas schoenmaker in de cellulaire gevangenis te Breda de vraag had gedaan, of zij bekend waren met dubbel boekhouden. Uit de voorloopige aanstelling, die heeft plaats gehad, bleek dat het wel degelijk ernst was met het stellen dier vraag. Uit de 140 sollicitanten was een 9tal opgemaakt en uit dit een 3tal; onder deze drie personen, die op het schoenmaken, doch niet op het boekhouden zich haddeu toegelegd,(was er toch een en wel een Bredanaar, die behalve kennis van het schoenvak ook bekend was met het gewoon (eenvoudig) boekhouden. Maar neen, dit was nog niet genoeg voor de gevorderde administratieve be- kwaamheid; slechts het dubbel boekhouden kon in aanmerking komen, zoodat ook dit drietal werd afgewezen en voor drie maanden is aangesteld iemand werkzaam op een gemeente-secretarie die wel dubbel boekhouden, maar weinig van het schoenvak verstaat, reden waarom een tijdelijke be- noeming heeft plaats gehad. Christina Goedvolk, weduwe van Jut, die den dubbelen moord pleegde op mevr. de wed. Van der Kouwen en hare dienstmaagd te 's Hage, is Zondag uit de gevangenis te Gorinchem ont- slagen. Aan de Haarl. Ct. schrijft men//In legi- timistische kringen in Frankrijk wordt het gerucht verspreid, dat de kapitein Adelberth de Bourbon, die tijdens het verblijf van den graaf van Parijs te Dordrecht zeer onverwacht in zijne garnizoens- plaats Bergen op Zoom kwam te overlijden, door vergif zou zijn om het leven gebracht. Onderzoekingen daaromtrent worden uit Frankrijk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2