Landbouvvberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. i; i n i T RECHTSZAKEN. Arroiidisseiueuts-rechtbaiik te Middelburg. nemers en werklieden is tot stand gekomen. Letterlijk niets wordt aan het groote werk gedaan en loopt alles in 't water, daar ook aan de stoommachines niet wordt gewerkt. De toestand is gespannen en men hoopt, dat spoedig aan deze werkstaking een eiude mag komen, daar de ver- houding met den dag ongunstiger wordt. Men sclirijft aan de Asser Ct. uit Ooststel- lingwerf, 28 April Gisteren is ten huize van den heer It. K. Neef te Jubbega een vergelijk getroffen tusschen de aan- nemers en werklieden van bet Tjongerkanaal. Het door de arbeiders verlangde loon is toegestaau. De vergadering werd bijgewoond door den Com- missaris des Konings in Frieslaud en de burge- meesters van Ooststellingwerf en Schoterland. Van andere zijde wordt ons nog medegedeeld dat ook socialistische woordvoerders (v. d. Stadt en Fortuin worden genoemd) overgekomen waren en de menigte hebben toegesproken. Uit Schoterland scbrijft men aan de Leeuw. Ct. van Zaterdag De werkstaking van de arbeiders aan het Tjonger kanaal is gisteren avond gelukkig geeindigd. De toestand liet zich inderdaad dreigend aanzien, zoo- dat men te meer reden heeft over deze oplossing verheugd te zijn. Wij gelooven niemand te kort te doen, als wij haar voornamelijk toeschrijven aan de tusschenkomst van den Commissaris des Konings in deze provincie, die, Donderdagavond te Jubbega— Schurega aangekomen, niet moede werd in zijne pogingen, om de aannemers en de werklieden weder tot elkander te brengen. Laatstgenoemden waren vertegenwoordigd door eene commissie van vijf leden uit bun midden, met wie en de aannemers de Commissaris des Konings voortdurend in onder- handeling trad, llij wist het eindelijk zdo ver te brengen, dat van beide kanten op sommige punten werd toegegeven en de zaken daarop werden geschikt in tegenwoordigheid van de burgerneesters van Schoterland en Ooststellingwerf, die mede steeds aanwezig waren. Onder genoemde vijf leden was er ook een socialist, die ten slotte zich geroepeu gevoelde, narnens alien dank te zeggeu aan 's Konings ver- tegenwoordiger in Friesland voor diens zoo beleidvol en waardig optredeu in deze zaak, en vooral ook dat hij was gekomen, zonder dadglijk de hulp in te roepen van soldaten en kogels. Een //Leve de Commissaris des Konings!" volgde op zijne liit- noodiging uit aller mond. De heer A. F. Marlet te Gent zal zijne be- trekking van leeraar aan de rijks-landbouwschool aldaar nederleggen en defiuitief aan de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Hof van Delft verbonden worden als hoofd der nieuw te vestigen afdeeling landbouw- belangen. De jongste aflevering der Bijdragen tot de kennis van het staats-, provinciaal en gemeente- bestuur in Nederland bevat een artikel van Jhr. Mr. W. Six, onder den titel: Aanteekening op afd. 1 3 der kieswet, van het stemmen der kiezers." De schrijver wenscht iu de wijze der stemming verandering te brengen, vooral omdat tegenwoordig, bij de uitgebreide publiciteit, waarvoor bij ver- kiezingen wordt gezorgd, detijdroovende, omslachtige en dure arbeid van toezeuding der stembiljetten acht dagen voor de verkiezing geheel onnoodig is en bovendieu tot misbruiken aanleiding geeft. Men kan evengoed het stembriefje in het voor de ver kiezing besteinde lokaal uitreiken. Is het niet zonder bezwaar, dat dan de kiezer altijd zijn naam zal raoeten opgeven, men kan dit bezwaar voor een goed deel ontgaan, door eens per jaar na sluitiug der kiezers- lijsten alle kiezers een eenvoudige kaart toe te zenden, die hen als kiezers legitimeert en die zij bij elke verkiezing moeten meebrengen. Overigens wenscht Mr. Six grooteudeels de wijze van verkiezing die in Belgie is ingevoerd, gevolgd te zien, met enkele door de verschillende volkszeden ge- vorderde wijzigingen. Bepaaldelijk wenscht hij het stelsel in te voeren, dat de namen der candidaten vooruit aan den burgemeester der hoofdplaats van het district moeten worden opgegeven, en aangenomeu als zij door een bepaald aautal kiezers zijn onderteekend. zij een schoen, zij keek van den een naar den anderen, en haar hartje scheen stil te staan. Eindelijk zag haar grootvader het. z/Wat heb je toch?" //O grootvadergrootvaderHet is Sinter- klaas De oude dronkaard stond op, nam de schoenen in zijn hand en barstte eindelijk iu een schater- lach uit. „0 die zottin, die zottindie heeft me daar haar schoenen gezet. Maar, domme meid de oude Klaasman zal ze voor de mijne hebben aangezien en daarom heeft hij er niets in gedaan." Nine hoorde niets meer. Haar keel werd als dichtgeknepen en zij zonk op het stroo neder om aan haar tranen den vrijen loop te laten. Maar wat is datP Waarom springt het meisje op, als had haar een slang gebeten. Zij voelt iets hards en vindt onder het stroo twee laarsjes, vol suikergoed en een pak kleeren. De oude veldwachter had zijn huisjuffrouw over het arme kind gesprokeu en beiden hadden die verrassing bedacht. De goede man kan in het krot geeu schoorsteeu vinden en had daarom het pakje naast Nine nedergelegd, toen zij sliep, Siuterklaas had de kleine Nine niet vergeten Die naraen worden dan alphabetisch op de stembrief jes gedrukt en de verkiezing geschiedt door middel van een stempel in het verkiezingslokaal zelf. Yoor de vrijheid der verkiezing ziet de schrijver in zulk een beperking der keuze tot de opgegeven candidaten geen bezwaar. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan C. de Vos te IJzendijke, als voorzitter van een comite, concessie verleend voor den aanleg van een stoom- tramweg van Schoondijke tot de Belgische sirens deze tramweg moet in Belgie doorloopen tot Eecloo en komt te Schoondijke in verbinding met den tramweg Breskeus-Maldeghem. De gepensioneerde onderofficier van het Oost- Indisch leger, de heer J. N. II., schrijft het volgende aan de Arnh. Ct. Hoe komen de leugens iu dewereld? zoo dacht ik, toen ik in de Arnh. Ct. dd. 26 April 11. het bericht uit de Amst. Ct. zag overgenomen, waarin vermeld werd, dat de nu 11. Yrijdag te Brussel overleden heer C. J. L. Keuller de eerste was geweest, die met den degen iu de vuist en de Nederlandsche vlag iu de hand van de borstwering van den Kraton tusschen de woedende Atjehers sprong, waarop hij spoedig door meerdere Hollanders nagesprongen werd en als het ware door die daad het succes van den dag verzekerdedaar er name- lijk geeu woord van waar is. Mag ik in uw geacht blad eens mededeelen hoe de Kraton is iugenomen In den morgen van den 24 Januari 1874 begon uit de batterijen van de Missigit Baija, het tegen- woordige Panteh Perak, het bivak Penajoeng en de zoogenaamde marine-batterij een vreeselijk boinbarde- ment op die versterking, dat precies te zeven uur eindigde, daar door den opperbevelhebber bepaald was, dat op dit tijdstip de door hem bevolen omtrekkende beweging een aanvang moest nemen. Aan genoemde beweging werd, als ik mij niet vergis, deelgenoinen door het 2de, 3d*, 9d', 12doen 14de bataljon infanterie, alsmede door eenige batte rijen veld- en berg-artillerie, benevens genietroepen en ambulance, terwijl eenige gewapende sloepen en barkassen van Z. M. marine op de Atjeh rivier tus schen de Missigit en den Kraton gestatioueerd lagen. Hoe er door de verschillende troepen-afdeelingen gemanoeuvreerd is, en of toen, of reeds vroeger de verdedigers van den Kraton de versterking verlieteu, is mij niet persoonlijk bekend, daar in mijne beschei- den positie van onderofficier, het mij niet gegeveu was mij op de hoogte van het plan de campague te stellen. Dit echter kan ik u mededeelen, dat er van bestormen, of het zich werpen op gewapende, den Kraton verdedigendeAtjehers geen sprake is geweest, daar die lui zoo beleefd geweest zijn om, voor dat wij kwamen, heen te gaan. Toen er eene kompagnie van het 14do bataljon infanterie, gevolgd door eene van het L. H. 12de bataljon infanterie (zonder dat zij het zelf wisten) den Kraton was binneugetrokken, bevonden er zich slechts 2 Atjehers ir. de versterking n.l. een kindsche bijna 80jarige grijsaard en een flinke jonge kerel, die de cholera had en die dus geheel onschadelijk voor de bestormers (sic) waren. Tot staving van het bovenstaaude beroep ik mij op het regeerings-telegram van den opperbevelhebber, dat in de maand Januari 1874 in de Staatscourant voorkomt. TER NEUZEN, 1 Mei 1888. Bevorderd met ingang van 1 Meitot kom- mies 2e klasse bij 's rijks belastingen, de kommies 3« klasse W. J. Tanis te Ter Neuzen en tot kom mies 3* klasse, de kommies 4e klasse J. J. Toes- saint te Overslag. Eergisteren hield het korps scherpschutters, gevormd uit de vereeniging »Voor Vaderland en Koning" alhier, tot sluiting der winteroefeningen een onderlingen schietwedstrijd met Flobert-cilinders. De prijzeu werden als volgt behaald le. Serg. Van Gelderen met 49 punten, 2e. le Luitnt-kommnt Eijke 47 3e. Korp. V. d. Ilooft 46 1. s. 10, 4e. Serg.-maj.-instr. De Cooker 46 H 9, 5e. Schutter Leunis met 44 8, 6e. Serg.-vaandeldr. De Cooker 44 7, Schutter Stroo met 41 n Hamelink 40 t, n 7, Bedet 40 v.l.s. 12 en n 40 a n 9. 7 Mei worden de zomer- Gisteren gaf het muziekgezelschap Apollo den heer J. Heijens eene serenade bij gelegenheid van zijn zilveren bruiloft. De heer Heijens is een reeks van jaren vaandeldrager dier vereeniging. De tjalk Dankbaarheid, schipper P. Dobbelaar, in de vorige week tegen den Westzeedijkte Ylissingen gestrand, is gisterennamiddag met hoog water afge- sleept, na vooraf de lading steen gelost te hebben en nadat het schip was leeggepompt. Zaamslag. Ill de vergadering van den gemeeu- teraad, d.d. jougstleden Vrijdag den 27 dezer, waren slechts een viertal leden tegenwoordig. Onder de ingekomen stukken verdient vermelding: 1°. een brief van Gedeputeerde Staten van 13 April j.l., ter toezending van een besluit tot ont- houding hunner goedkeuring aan een besluit van den gemeenteraad van 10 Febr. 1.1. u°. 3, waarbij werd ingetrokken een raadsbesluit van 20 Aug. 1880, n°. 2, dat aan den onderwijzer J. de Yos eene tegemoetkoming van f 30 'sjaars verleende in de kosten zijner huisvesting. Gedeputeerde Staten toch beschouwen deze tegemoetkoming als eene iukomst, waarvan de betrokken onderwijzer, ingevolge art. 86 der wet op het lager onderwijs in het genot moet blijven 2°. een brief van Gedeputeerde Staten, d.d. 13 April j.l., tot toezending van een besluit, waarbij hunne goedkeuring wordt onthouden aan de ge- raeentebegrooting voor 1888 op grond, dat daarin boven vermelde toelage niet is uitgetrokken. Burgemeester en wethouders stellen voor, om de jaarwedde van genoemden onderwijzer nader te regelen, en wel in dier voege, dat deze met het bedrag der ingetrokken tegemoetkoming zal worden verhoogd op grond, dat volgens besluit van Ged. Staten die toelage is aan te merken als eene vaste inkomst en deze initsdien met de jaarwedde behoort vereenigd te worden. Op voorstel van den heer A. Riemens werd blijkbaar met het oog op het geriug aantal leden besloten, hieromtrent in eene volgende zitting een besluit te nemen. Yervolgens werd nog besloten tot af- en over- schrijving in de begrooting voor 1887, n.l. uit den post „Onvoorziene uitgaven" eene som van 2,80£ op dien van ,/Zegelkosten van gemeente-registers en stukken." Eindelijk werd, op voorstel van burgemeester en wethouders, besloten aan een verzoek van Dr. Van Nes, te Ter Neuzen, te voldoen, pin met ingang van 1 Mei e. k., zijne belooning als ge- meente-geneesheer te regelen naar een vastgesteld tarief, zoodat zijn vaste jaarwedde als zoodanig, met ingang van genoemden datum, vervalt. Zaamslag. Jongstledeu Zondag den 29 dezer, nam Ds. H. W. Brandt, predikant alhier, afscheid van zijne gemeente met eene leerrede naar aan leiding van Luk. XII32. Was het aantal belangstellenden bij de gods- dienstoefeningen vooral gedurende de laatste maanden uiterst gering, thans was het kerkgebouw schier te klein, om de aanwezige schare te bevatten, die, hetzij uit belangstelling hetzij uit nieuwsgierigheid, van heinde en verre opgekomen was, om de afscheids- rede van ZEerw. te hooren. Dat zijn heengaan der goe gemeente tot zegen strekke en deze uu met luister moge herrijzen uit den kwijneuden toestand, waarin zij sedert lang verkeertVertrouwende op de ernstige en krachtige medewerking der goedgezinde leden, hopen we dan ook, dat de Hervormde gemeente in ons midden weldra tot haren vroegeren bloei en luister moge terugkeeren en zij, bij den strijd onzer dagen op 8 9 10e. Tamboer Kolijn Op a. s. Maandag oefeuingen aangevangen met een onderlingen schiet wedstrijd voor alle leden der vereeniging, met Snider—patron en op 150 M. afstand, op de groote baan in het bastion bij de Oostschutkolk. Verder zullen dit jaar nog onderlinge wedstrijden voor alle leden der vereeniging plaats hebben de 2e week van Juni, op 2 Augustus, op 27 September en op 29 October. Bij het korps namen 7 lotelingen deel aan de theoretische- en practische oefeningenin de practische oefeningen gaven 1.1. Zaterdag alien blijken reeds ver gevorderd te zijn en veel vaar- digheid verkregen te hebben onder de uitstekende leiding van den sergeant—majoor—instructeur De Cooker. Twee van hen, die met guustig gevolg het examen hebben afgelegd, bedoeld in de le zinsnede van art. 6 van het Kon. besluit van 16 Dec. 1887, N°. 18, hebben thans aan Z.Exc. den Minister van Oorlog verzocht het examen bedoeld in de 2e zinsnede van genoemd art. te mogen afleggen bij hunne iudiensttreding. Van de 7 lotelingen waren 3 uit Ter Neuzen, 2 van Zaamslag, 1 van Axel en 1 van Zuiddorpe. kerkelijk gebied, ons het zuivere beeld moge toonen van verdraagzaamheid en liefde, van vrede en eensge- zindheid, van ware deugd en reinen godsdieustzin. Sas van Gent, 1 Mei. Heden morgen is drij- veude gevonden in het kanaal van Gent naar Ter Neuzen (omtrent het gehucht den laatsten Stuiver, gemeente Sas van Gent) de genaamde Bgepensioneerd Oost—Indisch soldaatdie in het begin der maand April 11. heimelijk des nachts zijn kosthuis had verlaten en sedert dien tijd niet meer was gezien. Ilontenisse. Den 1 Juli e. k. zal de heer P. Schouteu den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren als hoofd der school aan de Noordstraat, toen geopend, in functie trad. Hij werd daartoe den 23 Mei 1863 benoemd. De heer A. B. M. van Calmthout, onderwijzer aan voornoemde school, is als zoodanig benoemd in de gemeenten Dinther en Maaren. Bij de vele sollicitanten, die zich bij iedere vacature aanmelden, mag dit wel een zeldzaamheid heeten. Breskens. De heer J. van den Kieboom, predi kant te Buren, heeft voor de toezegging van beroep naar de Hervormde gemeente alhier, bedankt. Biervliet. Onze rijksambtenaar, de heer B. Talboo slaagde de vorige week bij het examen als roeier. Onze lotelingen bij de nationale militie worden half Mei opgeroepen ten raadhuize alhier. Die maatregel is genomen met het oog op de epidemische ziekte, het heerschende roodvonk. De bekende briefjes worden van de huizen verwijderd, en weinig nieuwe gevallen doen zich nog voor. Daarentegen kunnen wij den gezoudheidstoestand stellig on- gunstig noernen. Niet dat er tegenwoordig veel menscheu overlijdenmaar lichte ongesteldheid, koortsen doen zich veelvuldig voor. Oostburg. Zaterdag jl. was het vergadering bij mej. de wed. De Puij van de onderwijzers in het arrondissernent Oostburg, voorzitter de heer Gerritsen, te Groede. Men had te luisteren naar de voorlezing van twee opstellen, #Natuurkuude" en //Orde in de lagere school," terwijl door drie der onderwijzers het gedicht ,/Starings vogelschieten" werd gereciteerd. Door het succes ten vorige jare aangemoedigd, toen de onderwijzers te Blankenberg een feestelijken dag hadden, besloot men eenstemmig weer buiten het arrondissernent te trekken in Juli a. s. De feestvergadenng zal meB te Gent houden, de heer Barentsen van Schoondijke zal de feestrede houden I en ook de heer Vorsterman van Oijen zal als spreker optredeu. Eene regelings-commissie werd benoemd. De vice-voorzitter, de heer Weisfelt, benoemd tot secretari3 te Aardenburg enz., werd met instemming van de talrijk opgekomen onder- wijzeressen en onderwijzers tot eerelid geproclameerd, waarna de vergadering gesloten werd. 's Gravenhage, 1 Mei. De zitting der Staten- Generaal is heden geopend met eene rede, waarvan de inhoud op het volgende neerkomt De Regeering, in den uitslag der verkiezingen de begeerte ziende naar volksonderwijs rekening houdende met het Christelijk bewustzijn van het volk, streeft naar onbelemmerde ontwikkeling van het vrije onderwijs. De Regeering wenscht voorts verbetering te beproeveu van de maatschappelijke toestanden, voortzetting van het onderzoek naar de ontwikkeling van den landbouw met behartiging van het nationale nijverheidsbelang, regeling der administratieve rechtspraak en 's lands verdediging, deze laatste voorbereid door eene Staatscommissie. Zij wil verder door bezuiniging belastingverhooging voorkomen. De kiesrechtregeling eischt herziening der personeele belasting. Op het programme staat nog: Voordeeliger aanwending van invoerrechten voor de schatkistvermiuderiug van accijnsdruk, betere verhouding van rijks- en gemeentefinancien door uitbreiding van het belastinggebied der gemeenten wederinvoering der bankenproductief bestuur in de kolonien leniging van den nood onder de Indische bevolking door lastenontheffing en aanleg van nuttige werken en vreedzame oplossing der Atjehgeschillenbenevens herziening der eornp- tabiliteitswet. De regeering vraagt Gods zegen op den ge- meenschappelijken arbeid. 's Gravenliiige. Tweede Kamer. De heer Yan der Schrieck deed een beroep op de eendrachtige en nauwgezette samenwerking ten eiude aau het ver- trouweu der kiezers te beantwoorden, met hand- having van ieders recht en vrijheid. Mogen die pogingen strekken tot heil van alien en van het dierbaar vaderland en moge de Almaclitige aan Koning Willem III nog vele gelukkige regeerings- jaren schenken. Twee commissien werden benoemd tot onderzoek der geloofsbrieven, die morgen te 2 uur in de Tweede Kamer rapport uitbrengen. Yoor de Eerste Kamer zijn drie commissien benoemd, die morgen te 11 uur rapport uitbrengen, waarna de beeediging zal plaats hebben. De rechtbank heeft iu hare zittingen van 30 April en 1 Mei de volgende vonuissen uitgesproken J. M., oud 27 j., werkman te Axel, is wegens opruiing veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. 1°. P. R., oud 26 j., 2°. W. H., oud 61 j, 3°. W. F., oud 49 j., alien werklieden te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 7 dagen gevang. L. C. D., oud 13 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 boete of 4 dagen hechtenis. P. A., oud 22 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens frauduleuse invoer van aan accijns onder- worpen goedereu veroord. tot 7 dagen gevang. J. v. V., oud 24 j., werkman te Stoppeldijk, is wegens binnenlandsch vervoer en weigering van visitatie veroord. tot 14 dagen gevang. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,65 tot fr. 0,97; stieren, koeien en runderen fr. 0,56 tot fr. 0,77alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,75 tot fr. 1,30 j vette varkens fr. 0,73 tot fr. 0,83. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,60 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,18; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,45; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,47. Onlangs kwamen er tegelijker tijd bij een jonge man te Frankfort a. M. twee deurwaarders om beslag op zijn goed te leggen. De jonge man ontving de gevreesde beambten beleetd aan de voordeur en geleidde hen, zooals hij zeide naar zijne //schilderijenverzameling" met de opmerking dat dit het eenige was wat zij in beslag koudeu nemen. De schilderijenverzameling echter bestond uit meer dan 50 aanmaningen tot betaling, ongeveer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2