Landbouwberichten. BURGERLIJKE STAND, Gemengde berichten. over te gaan, met 6 tegen 5 stemmen verworpen, terwijl zich een 9tal raadsleden uit de raadszaal verwijderde. Daar de wet op het lager onderwijs voorschrijft, dat, indien binnen 6 maanden, nadat de vacature ontstaan is, met voorzien is in de benoeming van een hoofd der school, die benoeming alsdan ge- schiedt door Ged. Staten, zoo beeft de burgemeester zich tot afdoening dezer zaak tot Ged. Staten van Gelderland gewend. De dienst per barge van Sluis naar Brugge en omgekeerd en per omnibus van Sluis naar Oost- burg en omgekeerd wordt met 1 Mei opgeheven. De dienst tusscben Sluis en Brugge zal nu door eene stoomboot worden vervangen. Met 1 Mei a. s. treedt in werking de nieuwe lijst voor gecombineerde rondreisbiljetteu over ver- schillende spoorwegen. Vergelekeu met het vorige jaar zijn tal van nieuwe coupons opgenomen, terwijl ook de bij- behoorende kaarten verschillende wijzigingen hebben ondergaan. Ook in de voorwaarden voor de afgifte dezer biljetten zijn veranderingen gebracbtin boofdzaak zijn het de volgende Thans is bepaald dat slecbts dan verbindings- coupons mogen gebruikt worden, wanneer tevens in het betreffende biljet betaalde coupons zijn op genomen voor de beide trajecten, welke aan het begin- en eindpunt van de verbindingscoupon of van meer onmiddellijk op elkander volgende ver- bindingscoupons aansluiten. De rondreis wordt ook dan als aaneengesloten beschouwd, wanneer coupons voor verbindingslijnen op plaatsen, waar zich verschillende van elkander ge- scheiden stations bevinden, niet worden opgenomen. De coupons, welke in een biljet dene of meer aaneengesloten werkelijke rondreizen vormen,kunnen van het punt, vanwaar deze rondreizen uitgaan, ook in omgekeerde volgorde gebruikt worden, mits de reizigers den stationchef te dier plaatse daarvan kennis geven en deze het biljet behoorlijk heeft gecontrasigneerd. Inlasschen van nieuwe coupons in een reeds gedeeltelijk gebruikt biljet is verboden, evenals het verwisselen van coupons van zulk een biljet. Voor reeds afgebaalde, doch geheel ongebruikt gebleven biljetten kan de prijs gerestitueerd worden, na aftrek van f 0,60 tot f 1,80 confectiekosten. TElt NEUZEN, 24 April 1888. Zaterdag werd alhierdoor bet bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzenin het openbaar bij enkele inschrij- ving aanbesteed, het uitvoeren van verdedigings- werken aan den oever van genoemden polder, waarvan de begrooting bedraagt f 2156,62£. Daar- voor hadden ingeschreyen de heeren P. J. Verbist te Hontenisse, voor f 2160 M. van den Hoek te Ter Neuzen, voor f 2148 A. van der Beek te Zaamslag, voor _/"2144; L. Koole te Ter Neuzen, voor f 2030 M. D. de Putter te Ter Neuzen, voor f 1960 D. Tholens te Ter Neuzen, voor f 1955, en H. Klaassen te Zaamslag, voor f 1930. Uit goede bron hebben wij vernomen, dat gisteren alhier in de concistoriekamer der Herv. gemeente een samenkomst heeft plaats gehad van een 9tal dames, ten einde voor een liefdadig doel werkzaam te zijn en alzoo eene vereeniging tot stand te brengen. Zaamslag, 23 April. Ds. H. W. Brandt, predi- kant bij de Ned. Herv. kerk alhier, heeft gisteren der gemeente kennis gegeven, dat hij aanstaanden Zondag, den 29 dezer, des namiddags zijne afscheids- leerrede hoopt uit te spreken. Axel, 22 April. Heden heeft zich alhier een geval van diphtheritis voorgedaan. Biervliet, 23 April. Gisteren predikte ds. K. Straatsma zijne afscheidsrede volgens het 2e deel van vers 19, hoofdstuk 30 van Deuteronomium. De hervormde kerk was vol. Voor zijn vele vrienden en vriendinnen was bet scheiden eene bange ure, dat toonden veler tranen. Heden vertrekt hij naar zijne nieuwe standplaats Makkum in Friesland. Wij wenschen hem en de zijnen alle goeds toe. RECHTSZAKEN. Arronilissemeiits-rechtbank te ffliddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van Maandag 23 April de volgende vonnissen uitgesproken P. P., oud 24 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. 1°. A. M., oud 23 j., schippersknecht, eh 2' J. M., oud 20 j., voerman, beiden te Ter Neuzen, is wegens als voren veroord. 1°. tot 1 maand en den 2°. tot 14 dagen gevangenisstraf. Ter openbare terechtzittiug van Dinsdag 24 Apri zijn wegens overtreding van's rijks belastingen P. A., oud 22 j., arbeider te St. Jansteen, veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf en 8 boete of 3 dagen hechtenis. J. F. V., oud 42 j., voddengaarder te St. Jansteen veroord. tot 8 dagen gevang. en f 10 boete of 10 dagen hecht. J. v. V., oud 23 j., te Stoppeldijk, veroord. tot 14 dagen gevang. en f 10 boete of 10 dagen hecht J. J. Z., oud 20 j., arbeider te Stoppeldijk veroord. tot 14 dagen gevang. en f 10 boete of 10 dagen hecht. J. C., oud 19 j., werkman te Koewacht, ver oord. tot 14 dagen gevang. en f 10 boete of 10 dagen hecht. L. d. S., oud 19 j., werkman te Koewacht, veroord. tot 14 dagen gevang. en f 10 boete of 10 dagen hecht. J. v. N., oud 71 j., klompenmaker te Zuiddorpe, veroord. tot 3 dagen gevang. en f 5 boete of 5 dagen hecht. L. v. B., oud 45 j., werkman te Koewacht, veroord. tot 3 dagen gevang. J. B. d. C., oud 23 j., voerman te Koewacht, veroord. tot 8 dagen gevang. en f 5 boete of 5 dagen hecht. J. B., oud 16 j., zonder beroep te St. Jansteen, vrijgesproken. A. B., oud 12 j., zonder beroep te St. Jansteen, thans gedetineerd, vrijgesproken. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,60 tot fr. 0,92; stieren, koeien en runderen fr. 0,51 tot fr. 0,72 alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,80 tot fr. 1,30 vette varkens fr. 0,74 tot fr. 0,84. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,60 tot fr. 4,00Mechelen fr. 4,05 Ware- gem fr. 3,27 tot fr. 3,56; Thielt fr. 4,00; Deinze fr. 4,00 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,20. Over het algemeen geven de vroege soorteu aardappelen minder beschot dan de late, maar ze staan belangrijk hooger in prijs, omdat er altijd onmiddellijk behoefte aan is. Het komt er maar op aan ze werkelijk recht vroeg aan de markt te hebben daartoe kan de stalmest aangevuld worden met 100 kilo chili-sal peter om den groei te be- spoedigen en met 500 kilo superphosphaat om de plant zoo vroeg mogelijk tot rijpheid te brengen. Uit Wessem meldt men Donderdag had zich hier bijna het vreemde geval voorgedaan, dat de Belgische justitie op Nederlandsch grondgebied handelend was opgetreden. De burgemeester onzer gemeente had kennis gegeven aan zijnen ambtgenoot te Maeseijck (Belgie) van het aanspoelen van een lijkvermoedelijk afkomstig uit Belgie. Dit lijk werd herkeud als dat van eene inwoonster van Maeseijck, en daar het verdrinken in verband stond met een gepleegden kindermoord, werd door den burgemeester van Maeseijck daarvan aan de Belgische justitie kennis gegeven. Deze vond noodzakelijk het lijk nader genees- kundig te laten onderzoeken, wendde zich daartoe niet tot de Nederlandsche justitie, doch kwam zelve naar hier om ter plaatse het onderzoek te doen. Behalve den vrederechter en den griffier uit Maeseijck, bracht men nog een geneesheer uit Maeseijck mede, en was ook een geneesheer uit Echt verzocht, ter plaatse te zijn. Even voor hunne komst zag men echter den luitenant der marechaussee uit Roermond onze gemeente binnenrijdende Belgische justitie werd door dezen, in bijzijn van den burgemeester onzer gemeente, op het raadhuis ontvangen en haar werd verzocht zich te ont'nouden van in Nederland handelend op te treden. Alhoewel de heeren vreemd opkeken, voldeed men terstond aan het verzoek, en werd door den vrederechter te kennen gegeven, dat hij verdere instructies zou vragen aan den procureur des Konings te Tongeren. Het lijk ligt intusschen nog altijd ter beschikking van de Belgische justitie. Men schrijft uit Dwingeloo (Dr.) In de omstreken van Dwingeloo en Diever richten de wilde varkens groote schade aan op de bebouwde akkers. De gehoudene jachten leveren, jammer genoeg, niet het gewenschte resultaat op. Zeer te hopen is het, dat doeltreffende maatre- gelen worden gevonden, anders zal de schade dezen zomer zeer groot worden. Voor eenige dagen wilde eene vrouw te Gorsel eene kachel aanleggen, die sedert eenige dagen niet gebrand had. Terwijl ze het deurtje opende, kwam uit de kachel eensklaps een vrij groote zwartachtige vogel tegen haar aanvliegen. Hoewel ze eerst schrok en op de vlucht ging, kreeg ze spoedig hare kordaatheid terug en baande zelfs den vogel een uitweg, waarvan de indringer tegen wil en dank oogenblikkelijk gebruik maakte. Met eenige krachtige wiekslagen zat hij in den top van een denneboom. Het dier moet bij ongeluk in den schoorsteen en verder in de kachelpijp gevallen zijn en zich door deze tot in de kachel voortgewerkt hebben. Naar aanleiding van de aanvaring tusschen de schepen Biela en Vena schrijft men Een bevaren zeeman hoorde ik o. a. zeggen „Men houdt niet genoeg rekenschap met den mensch." Toen nl. het roer nog bestond uit twee stukken (roer en helmstok) gaf de kapitein bevel rechts voor linksche wending en omgekeerd. Stond „de man aan 't roer na langdurigen dienst soms te suffen, dan behoefde hij niet te denken, doch verrichtte werktuigelijk zijn taak. Thans bestaat let roer uit den stuk en geldt dus het commando rechts als rechts enz. Maar vele kapiteins volgen nog de oude sleur en van daar meermalen een ongeluk. Uniformiteit zou in deze dus zeer gewenscht zijn." Door het optreden van Mr. Ruys 3ls Minister van Justitie zijn te Maastricht de volgende vaca- turen ontstaan: lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Maastricht, vice-president van de arr.- rechtbank, lid van den gemeenteraad, id. van bet college van regenten van het huis van bewaring, id. van het college van curatoren van het gym nasium, id. van het bestuur der bank van leening, id. van het R. K. kerkbestuur van O. L. Vrouw, voorzitter der vereeniging ter bevordering van tuin- en landbouw in Limburg, enz. Vooral in den gemeenteraad, waar de adviezen van Mr. Ruys van overwegenden invloed waren, zal zijn gemis zeer worden gevoeld. Vrijdagmiddag ontlastte zich boven Den Hel- der een hevig onweder. De bliksem trof een houtzaagmolen, richtte in- en uitwendig eenige verwoesting aan, en veroorzaakte een begin van brand, dat men echter in den aanvang wist te blusschen. Aan den Huisduinerweg werd een gedeelte van de straat door het heraelvuur opge- broken en de hoofdbuis van de waterleiding stuk geslagen, waardoor de aanvoer van duinwater moest worden gestaaktte Etten bij Terborg brandde een hofstede af tensevolge van het inslaan van den bliksemte Oudkerk ontstond evenzeer brand in een boerderij. Schuur en woning werden geheel in de asch gelegd. Het vee, dat de stallen nog niet had verlaten, heeft men met veel inspanning nog kunnen redden. Uit Almeloo wordt aan de Zw. Ct. gemeld Gisteren namiddag trok de tijding, dat Domela Nieuwenhuis in de gemeente Arabt Almeloo in of bij eene boerenwoning nabij het Leeshuis zou spreken, tal van personen naar die plaats. Zijne rede was over het geheel gematigd, meer dan die van Bennink, die na hem sprak. Dat de sociaal-democraten de werkstaking hier geleid en gesteund hadden, moest opwekken om zich meer en meer bij lien aan te sluiten. Voorts verkondigde D. N. eenige zijner sociale en politieke stellingen. De jongste grond- wetsherziening was lapwerk. Voor het meereudeel zijner toehoorders was de sprekcr onhoorbaar. Hij had na afloop der rede conferenties met partijge- nooten en eenige leden van de voormalige com- missie der werkstaking. De Maas- en Roerb. bevat over de Neder landsche bedevaart naar Rome eene particuliere correspondentie, waarin men o. a. het volgende leest Maandag, bij ons vertrek te Luxemburg, werden wij door een groot getal inwoners, die vernomen hadden dat wij, eveuals zij, het geluk hadden onder- danen te zijn van Z. M. Willem III, met luide hoeras begroet. Wij bleven hun die niet schuldig, en een Lang zal hij leven aan het adres van den Koning werd aangeheven door niemand minder dan Willem Deckers, den bekenden barrytoii-zanger van's Her- togenbosch, die de bedevaart medemaakt, en er stellig op rekent; te Rome in de St. Pieter een staaltje te kunnen geven van hetgeen Hollandsche longen vermogen. Het is bekend, dat een varken vrij vergiften kan gebruiken zonder er nadeel van te ondervinden en zelfs vergiftige slangen kan eten. Nu bevat de gal van een varken een bizonder organisch zuur, dat andere dieren missen. Dit heeft zekeren heer Hendrichson op het denkbeeld gebracht, dit zuur uit de galblaas der varkens af te zonderen. Indien dit mogelijk is en dat zuur gebruikt werd voor het behandelen der slangen beeten of zelfs inwendig aangewend, dan zoude dit wellicht het beste middel tegen die gevreesde vergiftigiug zijn. De genees- kundige raad van Melbourne is bezig de zaak te onderzoeken. Toen een predikant te Paterson (Noord- Amerika) op Zaterdag avond voor Paschen in zijn study" zat om zich voor te bereiden voor het Paaschfeest, werd hem door een der leden zijner gemeente een geschenk overhandigd in den vorm van een ei, met de inscriptieeen Paasohgeschenk van uwe vrienden en de leden van uw kerkge- nootschap, 1 April 1888. Toen hij het open brak bevatte het 100 dollars aan goudgeld. Op last der Engelsche regeering is een lijst openbaar gemaakt der kerken en kapellen, in een woord der gebouwen in het koninkrijk Engeland en het prinsdom Wales gebezigd tot het houden van godsdienstoefeningen. Daarbij is gevoegd een opgaaf van de verschillende godsdienstige secten, in deze beide deelen des rijks bestaande. Het aantal daarvan klimt tot het hooge cijfer van 229. De bulletins over den gezondheidstoestanc van den Duitschen keizer worden thans tweemaal per dag uitgegeven. Zij zijn, zooals met dergelijke officieele mededeelingen doorgaans het geval is, uiterst mager van inhoud. Men verneemt, dat de koorts iets hooger of iets lager is, dat de slaap meer of minder gestoord, de ademhaling meer of minder bemoeilijkt was. Doch positieve mede deelingen, waaruit men zich een juist denkbeeli van den aard en het verloop der ziekte zou kunnen vormen, ontbreken ten eenenmale. Men moet zich dus behelpen met de dikwijls tegenstrijdige geruchten uit particuliere bronnen, die echter in zoover met elkaar overeenstemmen, dat de toestand algemeen als hopeloos wordt beschouwd. In een manufactuurwinkel te Keulen kwam dezer dagen een goedgekleed, reeds vrij bejaard leer, die blijkbaar meer keek naar de winkeldochters dan naar de goederen, die hem werden voorgelegd. Met een van de meisjes knoopte hij een gesprek aan over hare afkomst, maar hij kreeg een vrij stuursch bescheid. Hare vriendinnen drongen bij haar aan iets mededeelzamer te zijn, en zij vertelde toen, hoe haar vader, 15 jaren geleden, zijn ver mogen verloren had, naar Amerika gegaan en hare moeder kort daarua gestorven was. Zij was toen door een bevriende familie opgenomen, maar ook deze was haar ontvallen en nu voorzag zij zelve in haar levensonderhoud. Plotseling sloot de oude heer haar in zijne armen, zonder te letten op de ontsteltenis van het meisje of de verbazing der omstanders. Hij was haar vader, die in de Nieuwe Wereld weder fortuin had gemaakt en nu na lang zoeken zijne dochter op het spoor gekoinen was en wedergevonden had. Van 1 tot 15 April 1888. AXEL. Huwelijks-aangiften. 12 April. Bernardus Ja cobus Coppieters, oud 29 j., jm. en Angelina Ro salia Dellaert, oud 28 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 5 April. Japik Jan Blankert, oud 25 j., jm. en Pieternella Adriana Vercouteren, oud 22 j., jd. Jan Naeije, oud 46 j., weduwn. en Janna Maria de Putter, oud 32 jv jd- Geboorten. 2 April. Andries, z. van Andries de Visser en van Cornelia den Doelder. 4 April. Marinus Aarnout, z. van Pieter Kole en van Ca- tharina Jacoba Kurvink. 6 April. Jacomina Tanneke, d. van Francois Dekker en van Catharina Johanna de Klerk. Jan, z. van Cornelis van Hermon en van Christina Dieleman. 7 April. Sara, d. van Hermanus Dieleman en van Pleuntje Jansen van Rosendaal. Elisabeth, d. van Karel de Koeijer en van Maatje Haraelink. 8 April. Karel Pieter, z. van Karel de Koeijer en van Maatje Hamelink. 9 April. Jan Jacobus, z. van Leen- dert Wolfert en van Adriana Dieleman. 13 April. Pieter Cornelis, z. van Cornelis Johannes van Hecke en van Julie Remerij. Overlijden. 2 April. Karel de Koeijer, oud 75 j., weduwn. van Maria van Hoorn. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 6 April. Petrus Augus- tinus de Schrijver, oud 43 j., jm. en Philomena Dobbelaar, oud 33 j., jd. 13 April. Petrus Ja cobus van Poucke, oud 32 j., jm. en Magdalena Marcus, oud 39 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 29 Maart. Arie de Kraker, oud 28 j., jm. en Anna Catharina Cramer, oud 18 jjd. Geboorten. 16 Maart. Honore, z. van Petrus van Goethem en van Maria Philomena Bun. 19 Maart. Willem Joseph, z. van Pieter Colsen en van Mathilda Giele. 23 Maart. Rosalia, d. van Alphonsus Franciscus Deckers en van Cornelia Eijsackers. Johannes, z. van Johannes Voet en van Rosalia Neve. 27 Maart. Josephus, z. van Pieter Josephus Waelpoel en van Elisabeth Dankaart. 28 Maart. Rosalia, d. van Theodoras Hiel en van Anna Cath. van der Himst. 6 April. Alphons, z. van Charles Louis Schout en van Virginia de Schepper. 8 April. Apolonia, d. van Pieter Wil- lems en van Paulina van Damme. 9 April. Apo lonia Paulina, d. van Eduardus Al. van Water- schoot en van Maria Anna Menu. 14 April. Gilles Pieter, z. van Cornelis van der Klooster en van Dorothea Weemaes. Mathilda Cornelia, d. van Josephus Desire van Mol en van Anna Cath. Oostdijk. 15 April. Cornelia Catharina, d. van Jacobus Franse en van Johanna Jacomina van der Hage. Overlijden. 18 Maart. Philomena Kegelaer, oud 37 jd. van Frederik Amandus en van Anna Cath. Kroon. 20 Maart. Anna Cath. de Feber, oud 81 j., wed. van Jan Geensen. 23 Maart. Apolonia van Ombergen, oud 88 j., wed. van Be- nedictus Jansen. 28 Maart. Rene Ludovicus Polfliet, oud 8 m., z. van Judocus en van Isabella Francisca Polfliet. Alphonsus Vermeire, oud 4 in., z. van Bernardus en van Elisabeth de Maaijer. 30 Maart. Apolonia Horp, oud 34 j., echtg. van Petrus Bogaart. 7 April. Maria Romijn, oud 71 j., wed. van Jan Francies van den Bosch. Ro- zalia Theenaart, oud 21 j., d. van Pieter en van Cornelia de Poorter. 11 April. Johannes Roeland, oud 57 j., echtg. van Judoca van Troost. KOEWACHT. Huwelijks-voltrekkingen. 3 April. Dominicus Franciscus Strobbe, oud 24 j., jm. en Leonie van Hove, oud 25 j., jd. 11 April. Seraphinus Steenaert, oud 31 j., jm. en Josephina Gijsel, oud 32 j., jd. Josephus Steenaert, oud 24 jjm. en Christina Maria Gijsel, oud 21 j., jd. Geboorten. 4 April. Bertha Clementina, d. van Pieter Franciscus de Roover en van Theresia Verlee. 6 April. Anna Maria, d. van Gustavus van Santberghen en van Dominica de Thaeij. Benedictus, z. van Josephus Cerpentier en van Seraphina Valent. 8 April. Augustus Hippolytus, z. van Theophilus Emeritus Matthijs en van Marie Leonie van Damme. 11 April. Petrus, z. van Aloijsius van Rumste en van Maria Constantia

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2