71 1 I 1 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 2393. Zaterdag 21 April 1888. 28e Jaargang. 1 Gemengde berichten. Binnenland. 1 - 1 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzco 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. JPolitiels. Overzicht. De beriebten omtrent den toestand van Keizer Frederik luiden zeer ongunstig. De ziekte heeft eene hoogst bedenkelijke wending genomen. De gansche Keizerlijke familie verzamelde zicb met den grootst mogelijken spoed in het slot van Charlotten- burg. De Kroonprins kwam uit Berlijn, Prins Heinrich uit Friedrichshafen de Keizerin weduwe bracht den Keizer een bezoek en de groothertog van Baden en zijne gemalin stelden hun vertrek voor onbepaalden tijd uit. 's Middags werd er buitengewone ministerraad gebouden. Dit alles zegt veel en geeft ons flauwe hoop op beterschap. De geneesbeeren vreezen voor eene doodelijke aandoeniug der longen. Met bewonderenswaardig geduld draagt de Keizer zijne marteling en vergeet en verzaakt zelfs zijn ambt niet. Hij confereerde met Von Bismarck, met den Kroonprins, met den Minister van justitie en met generaal Von Albedyll. Zelfs liet hij zicb in een rolstoel naar het venster brengen, waar hij zich aan de van alle zijden saaragestroomde, in droevige spanning wachtende menigte vertoonde. De professoren Leyden en Senator zijn in consult geroepen, en dr. Krause heeft zijn intrek in het slot genomen. Arme Friedrich wat zouden we u gaarne zien herstellende wereld wacht van u zoo veel heils De laatste berichten spreken weder van verbetering. De koorst is minder geworden, meldt de telegraaf, en de algemeene toestand is naar omstandigheden bevredigend. Toch blijft de toestand zeer hachelijk. Over de „kanslercrise" wordt zeer verschillend oeschrevenhier wordt gezegd zij bestaat niet JaarBismarck heeft eens willen beproeven hoever zijn invloed gold op den zieken Keizer; elders: er dagen spoedig meer conflicten tusschen Friedrich en den rijkskanselier. Wat is waarheid De Russische Nord ziet niet gaarne de ver- bintenis van Victoria met den Battenberger, omdat het blad meent, dat men dan in Bulgarije den Coburger zal wegjagen en den Battenberger weer te Sofia halen zal. Of de Bulgaren die vrees niet gaarne tot werkelijkheid zagen betwijfelen wij geenszins, en dat die werkelijkheid in de toekomst licht, wie zal 't wraken. Reeds meldt men uit Pirot, aan de Bulgaarsch-Servische grens gelegen, dat te Sofia groote ongerustheid heerscht en men voor eene overrompeling beducht is waarom voor- zorgsmaatregelen genomen zijn otn het paleis van den vorst te bewaken. Zelfs seint Reuther uit Sofia, dat de berichten omtrent het huwelijk veel indruk gemaakt hebben op de aanhangers van prins Alexander van Battenberg, die nog steeds op zijne terugkomst hopen. De verdeeldheid onder de Bulgaarscbe ministers neemt sterker verhouding aan, meldt menNatchewitch en Stoiloff zouden voor- nemens zijn af te treden. In alle staten bederven die verwenschte partijschappen veel goeds en ver- hinderen de gewenschte verbeteringen. Elk wil de eerste zijn de schoone leer „wie van u de meeste wil zijn, die zij aller dienaar" wordt nergens minder in praktijk gebracht dan in het politieke leven. Ministerien scheppen en onderstboven gooien, dat schijnt overal maar aan de orde te zijn en zoolang dat zoo blijft, komen wij met alle goede voornemens geen steek verder. In Rumelie is ook alles in onrust. Rosetti de nieuwe minister-president, heeft in de Kamer de interpellatie over de oproerige beweging onder de boeren beantwoord en het ernstige daarvan erkend. De regeering heeft maatregelen genomen om de orde te herstellenzij zal ook onderzoek doen naar de oorzaken en de middelen tot leniging van den toestand. Eene ontbinding der Kamer is aangekondigd en eene nieuwe verkiezing zal het land weer in beroering brengen. Laat men de vrouwen ook nog mee kiezen, gelijk men onlangs in Engeland ging voorstellen, dan zal de beweging er niet op verminderen en misschien staan er dan erger tooneelen voor de deuradres aan sommige Amerikaansche staten. Volgens de laatste berichten zijn de oproerige bewegingen van dien aard, dat de troepen herhaaldelijk hier en daar vuur moeten geven. De beweging doet zich vooral voor in het noorden, het zuiden en het oosten, benevens in de omstreken van Boekarestmen kan dus zeggen bijna overal. Gelijk te verwachten was, Boulanger is in het departement du Nord gekozen. Van de 363,935 Ter Neuzen. en Vrljdngavond bii den nltgever P. verschljnt Dlnsdag kiezers, die het departemenr telt, zijn er 267,533 opgekomen en hebben 172,528 hunne stemmen a;ui den generaal gegeven. Waarom, dat weet een groot deel der kiezers niet. Zekere waard stemde op den beruchten man, omdat volgens zijne bewering door Boulanger een einde zal worden gemaakt aan alle armoede; omdat hij niet bang is voor Von Bismarck; omdat Pruisen bang voor hem is. Dat hebben stemmenwervers het volk diets gemaakt en nog meer. Men heeft hem bezongen in liederen, portretten van hem met kwistige hand verspreid, hem als den redder van Frankrijk voorgesteld, men heeft verteld en verzekerd dat Thiers keizer is geweest, dat Jules Ferry Elzas aan Bismarck heeft verkocht. In de nabijheid der Vogesen aan de grens stond een grenspaal, dien Von Bismarck had willen ver- zetten zoo verhaalt men maar Boulanger had gezegd,/Niemand zal die paal aanraken en Bismarck had hem niet durven aanraken. Aan hen, die den vrede wenschen, heeft men gezegd: met Boulanger aan ons hoofd zal niemand ons durven aanvallenaan hen, die van de revanche droomende dappere generaal zal ons Elzas en Lotharingen teruggeven. En elk schreeuwde Boulanger is onze man I De Kabinetsformeerder, iE. baron Mackay, jl. Zondag uit 's Gravenhage vertrokken, is gisteren voormiddag aldaar teruggekeerd, met het kennelijk oogmerk er vooreerst te blijven. Men kan hieruit opmaken, dat thans de benoemmg van het' nieuwe Miuisterie weldra te verwachten is. Het thans vrij zeker, dat de officieele voor- dracht aan Z. M. den Koning is aangeboden. Aanstaandeu Zaterdag is het tegenwoordige Ministerie-Heemskerk vijf achtereenvolgende jaren aan het bewind en nu wordt 't niet onmogelijk geaeht dat eerst dan de benoeming van het nieuwe Kabinet zal geschieden, zoodat de heer Heemskerk alsdan het zeldzame voorrecht zou smaken, voile vijf jaren aan het hoofd te hebben gestaan van een Ministerie, dat zijnen naam draagt. Men begint thans te spreken van den l8ten Mei, als openingsdag van de nieuwe Kamers der Staten— Generaal. Naar het Vaderland verneemt, ligt het in het voornemen van den kabinetsformateur, den heer Mackay, aan den Koning voor te stellen, de afdeeling Handel en Nijverheid van het departement van Waterstaat af te nemen en bij dat van Buitenlandsche Zaken te voegen. Door het bestuur der Liberale Unie is tot Voorzitter gekozen de heer Mr. E. Fokker te Middelburg, ter vervanging van den heer Mr. E. H. Karsten, die door gezondheidsredenen genood- zaakt was het voorzitterschap neder te leggen, doch deel blijft uitmaken van het bestuur. De veenarbeiders te Nieuw-Amsterdam (gem. Em men), 7 uur afstand van Hoogeveen, hebben eenparig het werk gestaakt. Zij eischen f 1 meer graafloon op een dag- werk turf. Op het eerste bericht vertrok uit Assen naar de gemeente Emmen de brigadier der rijksveldwacht Van Maren, terwijl een weinig later een detachement militairen, bestaande uit een 20tai manschappen, onder bevel van den luitenant Le Fevre, naar Nieuw-Amsterdam vertrokken. Ook de Commissaris des Konings, de heer Pijnacker Hordijk, ging, vergezeld, van den officier van justitie te Assen, 's middags derwaarts. Er zijn vele baldadigheden gepleegd. Van de villa van Jhr. J. H. van Holthe tot Echten, directeur der Echtens—Veencompagnie, en van tal van andere woningen is geen ruit heel gebleven. Uit Assen wordt geseind, dat de werkstaking weder geeindigd is. De verveners hebben alle eischen, door overmacht gedwongen, ingewilligd. In een der onoogelijke logementjes in de Raamstraat n°. 38, te Rotterdam, „Het Anker" geheeten, is weder een treurig drama afgespeeld. Gisterenmorgen bevonden zich daar eenige per- sonen in de kleine gelagkamer en onder ben ook een 19jarig beeldschoon meisje, dat bij vrouw Woltjens, op wier naam het logement gehouden wordt sedert enkele jaren maakte de naam Brinkman plaats voor dien van deze vrouw in dienst was en wier ouders in Rotterdam wonen. Op het zedelijk leven van dit meisje scheen nog al iets aan te merken te zijn geweest, althans daarin schijnt zekere Cornelis Bontekoe, een jonge onge- huwde man, wiens ouders een aardappelnering in de stad houden, een reden te vinden op haar zijn wraak uit te oefenen. Onder de personen, die circa 10 uur in de ge lagkamer zaten, behoorde ook genoemde Bontekoe. Het 19jarig meisje, waarmede Bontekoe zoogenaamd verkeering had, zat juist aardappelen te schillen, toen Bontekoe eensklaps van zijn plaats sprong, het aardappelmesje aan de handen van het meisje ontrukte en haar daarmede een diepen steek in de rechterborst toebracht, ongeveer ter hoogte van de tweede rib. Het meisje zonk terstond bewusteloos ineen, terwijl de dader, van de algemeene ontstel- tenis gebruik maakte om te ontsnappen, roepende dat hij dokter Boyen ging halen. Intusschen werd de politie van het feit in kennis gesteld, die ijverig in de weer was om den dader in handen te krijgen, wat dan ook na een goed uur op aanwijzing van de moeder van Bontekoe, aan een der uitgezonden rechercheurs gelukte. Eerst werd hij naar het bureau van politie in de Meermanstraat gebracht, waar hij door den Com missaris van politie, den heer Strang, in verhoor werd genomen, waarna hij onder politiegeleide en zwaar geboeid, naar het politie—bureau in de jpauwensteeg werd gevoerd, waar inmiddels ook de getuigen van den moord verschenen. De verslagene is naar de ontleedkamer van het Ziekenhuis aan den Coolsingel gevoerd, waar het ijk aan een gerechtelijke schouwing van Dr. Eshuys werd onderworpen. Naar men verneemt is J. A. Cohen, die wegens beleediging des Konings tot 6 maanden gevangenis- straf werd veroordeeld, voortvluchtig. Omtrent de redding van den loods Meijnderts, bij de aanvaring tusschen de stoomschepen Vena en Biela, meldt de Midd. Ct. het volgende: De aanvaring had plaats in den nacht van Zondag op Maandag 11. te 2 uren buiten het Engelsche Kanaal, dus in de Noordzee, het vuurschip van Goodwin-Sands peilende N. W. t. W., naar gissing 5 mijlen afstands Calais Z. W. Het weder was goed, kalme zee, iets mistig doch niet zoo, of de schepen konden elkander op behoorlijken afstand zien. Waaraan dus de aanvaring is toe te schrijven is nog een raadsel en zal uit een nader onderzoek nog moeten blijken. Op het oogenblik dat de aanvaring plaats had, bevonden zich, behalve de loods, nog 5 man aan dek der Vena; de overigen waren beneden of lagen in hunne kooi. De Vena werd aan stuur- boordzijde ingeloopen en zonk bijna onmiddellijk. De loods Meijnderts sprong, toen het schip naar beneden ging, in zee en wist zich op een ra te redden, toen hij op eenige afstand eene boot het onderste boven zag drijven. Hij zwom daarheen en verloor verder geen oogenblik zijne tegenwoordig- heid van geest. Nadat hij zich van zijne oliepels, die hem in zijne bewegingen hinderde, ontdaan had, klom hij aanvankelijk op de kiel der boot, en toen hij merkte dat deze met een zeildoek overspannen was, sneed hij dit met zijn mes open, en kon hij daardoor in de zich rechtende boot klimmen. In de boot vond hij een haak, waaraan hij zijn halsdoek vast bond om daarmede aan voorbijgaande schepen noodseinen te kunnen geven Later kenterde de boot andermaal en moest Meijn derts trachten op de kiel zieh in evenwicht te houden. Aanvankelijk hoorde hij hulpgeroep van zijn medeschipbreukelingen, doch door de duisternis kon hij niets van hen bespeurentoen de dag aanbrak hoorde of zag hij niets meerhij beschouwde zich zelven dus als de eenige nog in leven zijnde persoon van de bemanning der Vena. Later is echter gebleken, dat de overige 5, die zich met hem aan dek bevonden, op de Biela zijn overgesprongen Maandagmorgen te 7 uren outdekte Meijnderts eene passeerende brik, die op zijne noodseinen en hulpgeroep den steven naar hem wendde en door wier bemanning hij spoedig aan boord werd over- genomen. Het was de Noorsche brik Theodor gez. J. M. Anderson, van Noorwegen naar Lissabon Meijnderts werd aan boord op de meest mensch- lievende wijze verpleegd en door den gezagvoerder van al het noodige, van kleeding enz. voorzieu, en des avonds te 6 uur overgezet op de loodsboot van Calais, die hem aldaar aan land bracht, van waar hij eerst naar Duinkerken en verder per spoor enz. naar Vlissingen zijne reis voortzette. TER NEUZEN, 20 April 1888. Jl. Woensdag had alhier de openbare aan- besteding plaats van de volgende perceelen, beide onder beheer der genie te Bergen-op-Zoom, als 1°. het tlenjarig onderhoud van de werken, gebouwen enz. te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk, waarvan de raming is f 5000 hiervoor waren 5 inschrijvers, nl. de heeren R. Walraven, voor f 4942 J. Kolijn, voor f 4697 S. van Rees, voor f 4340 M. D. de Putter, voor f 4297 en A. Tholens Dz., voor f 3790 2°. het eenjarig onderhoud van de zeewe- ringen te Ter Neuzen, waarvan de raming f 4900; hiervoor waren 3 inschrijvers, nl. de heeren L. Koole, voor f 5100M. van den Hoek, voor f 4960 en A. Tholens Dz., voor f 4886 alien wonende alhier. De toewijzing der beide perceelen aan den minsten inschrijver volgde onmiddellijk. Het op de Calootbank bij Borssele gestrande Noorsche barkschip Jenny, is in het openbaar verkocht voor f 330 aan de heeren J. B. van Kranenbroek C0., te Antwerpen. De geborgen inventaris heeft f 1170,20 opgebracht. Axel. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat men alhier in onderhandeling is om grond aan te koopen tot het stichten van een kerkgebouw voor de doleerende gemeente. Koewacht, 18 April. Gisterennacht lag de ambtenaar De Bruin, door afwezigheid zijner collega's, die naar de rechtbank te Middelburg waren, alleen achter een boschje verscholen en zag een troepje van vijf smokkelaars, ieder met een zak zout op den rug, behoedzaam voorbijtrekken. Eensklaps sprong hij uit zijn schuilhoek, doch de smokkelaars hierdoor verschrokken, kozen alien het hazenpad met achterlating van ruim 100 kilo's Belgisch zout; die in beslag genomen werden. Iliervliet, 19 April. Een 83jarige weduwe viel en brak den arm boven den pols. Geneeskundige hulp is natuurlijk onmiddellijk ingeroepengelukkig is de toestand van de hoogbejaarde mevrouw niet zorgwekkend. Het roodvonk, dat nu al een geruimen tijd onze gemeente heerscht, begint langzamerhand m af te nemen. In £en gezin lagen 5 lijders met die besmettelijke ziekte; zij zijn nu hersteld. In een ander gezin bezweken twee kinderen. Het eerste geval van roodvonk, op het naburige gehucht Driewegen, is heden geconstateerd. Zondag a. s. zal onze predikant, de heer Straatsma, die naar Makkum vertrekt, zijne af- scheidsrede houden. Breskens. Door de Ned. Herv. gemeente alhier is toezegging van beroep gedaan aan den heer Job. van den Kieboom, predikant te Buren, in Gelderland. Men schrijft uit Meppel van Maandag Naar het loopende gerucht wil, heeft G. R., een man, die niet te goeder naam en faam bekend staat en reeds meermalen met de justitie kennis maakte, zijn kind vergiftigd. Hij moet dat gedaan hebben met arsenicum, op een boterham uithestrooid, en luidens de ver- halen om zich te verrijken met de gelden uit een begrafenisfonds, waarin hij het kind vooraf had doen opnemen. Het kind, een jongentje van ruim vier jaren, is spoedig na het gebruik van brood, door zijn vader gegeven, gestorven, en dit geval en de woorden voor en na door den vader geuit, deden dadelijk zware vermoedens rijzen, zoodat al spoedig eeue opsluiting in het huis van bewaring te Meppel het gevolg was. Alhier vertoefden drie heeren van 't gerecht uit Assen, ten einde een onderzoek in loco in te stellen, waarmede zij een geruimen tijd zijn bezig geweest. Gisterenmorgen met den eersten trein is de ver- moedelijke moordenaar naar Assen gebracht. Eenigen tijd geleden bezocht een corps Duitsche straatmuzikanten Zutfen. Als zij een H •„*v V>' m (OUBUT. IMt blad S A N D E

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1