btogerxjjkFstaFiT Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbnnk te Middelburg. Held Hobein te Vlissingen werd Zaterdag- middag half drie met treurmuziek van het 3" regiment infanterie begraven. De stoet bestond uit vele militairen van zee- en landmacht, het kader der schutterijridders der Militaire Willemsorde, deputation van de Yereenigingen Van Speijk," van het Eereteeken voor belangrijke krijgsver- richtingen, van Nederlandsch-Indische oudstrijders en Nederlandsche en Belgische loodsen, alien met hun vaandels. De kist was bedekt met Hobein's vlag en zijn equimentstukken, benevens tal van kransen. Op weg naar d3 begraafplaats maakte de stoet een omweg en passeerde het standbeeld van De Ruyter. Kolonel Spanjaard hield bij het graf een treffende rede. De op Donderdag en Vrijdag door het dagelijksch bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen te Bergen op Zoom gehouden verpachting van vischplaatsen hebben de 104 per- ceelen totaal opgebracht f 6501. TER \EUZEN, 17 April 1888. Bij koninklijk besluit is benoemd tot dijkgraaf van den polder Willem III, de heer J. Scheele Jansz. De Belgische stoomboot „Vena," kapitein L. de Weerdt, toebehoorende aan de societe Cockerill is op zijne reis van Bilbao naar Ter Neuzen in aanvaring gekomen, nabij Douvres, met het En- gelsche stoomschip ,/Biela." Het stoomschip Vena" is gezonken. Nader meldt men ons, dat bij deze ramp 13 menschenlevens te betreuren zijn; 5 man der equipage werden gered. Naar we vernemen zal de vereeniging „In liefde Bloeieude" alhier op Woensdag 25 April a. s. hare laatste soiree voor dit seizoen geven. In de 2e helft der maand Maart zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van M. Scheele, BeaumondtMr. W. J. C. Nakke, Missaglia. Door het hulppostkantoor te Zaamslag aan het adres van F. DRooij, Chicago. De heer J. C. Boot, vroeger hoofd der bij- zondere school te Zaamslag, is thans zoover her- steld, dat hij weer bij het onderwijs werkzaam kan zijn. Hij is benoemd tot onderwijzer aan een bij- zondere school te Leiden en heeft die benoeming aangenomen. Axel, 13 April. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld: 1°. Mededeeling van ingekomen stukken a. brief van den heer H. Cransberg te Axel, houdende mededeeling dat hij zijne benoeming als onderwijzer aan de openbare school aanneemt b. proces-verbaal van kasopneming van den gemeente—ontvanger dd. 27 Maart jl., waaruit blijkt, dat in kas is f 3140,36; en c. missive van den heer Comraissaris des Konings in Zeeland, dd. 29 Maart jl., houdende kennisgeving van het eervol ontslag als gemeente-veldwachter aan den heer C. Minjon. Allen worden voor kennisgeving aangenomen. 2°. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt met algemeene stemmen beslolen aan den heer C. Minjon een pensioen te verleenen van f 300 'sjaars, ingaande op 1 Mei a. s. 2°. Wordt besloten aan Gedeputeerde Staten machtiging te vragen om over den post van on- voorziene uitgaven der begrooting van 1888 te be- schikken1°. over eene som van 200 voor het pensioen van den eervol ontslagen gemeente-veld wachter en 2°. over eene som van f 15 voor het uitbreugen en ophalen der beschrijvingsbiljetten van den hoofdelijken omslag. 4°. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt met 8 tegen 2 stemmen besloten tot be- grinden van het Spuipadje. Voor stemden de heeren L van Dixhoorn, D. J. Oggel, R. van de Ree, C. N. Jansen van Ro- sendaal, P. Dieleman, S. van Hoeve, L. de Feijter en P. Dregmans. Tegen stemden de heeren A. v. O. Kruijsse en J. Wolfert. 5°. Het vaststellen van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1888 wordt besloten te behandelen in eene beslotene vergadering. Borssele. Een knecht van den landbouwer L. de W. kwamjl. Dondcrdagavond op eene noodlottige wijze ora het leven. Te ongeveer half acht was hij naar buiten gegaan. Over zijn wegblijven ongerust, ging men hem zoeken en werd hij dood voor de schuur gevonden. De ongelukkige P. S. George was onuitsprekelijk gelukkig aan de zijde van zijn lieve echtgenoote, in het verkeer met zijne edele moeder, door de liefde en achting van zijn ouden vader. Een jaar daarna werd Leopold von Randnitz, die in de artnen zijner trouwe gemalin zacht was ontslapen, in het familiegraf bijgezet. Zijn zoon Eliraar was hem voorgegaan in den dood, maar hij rustte in vreemde aarde. Te zwaar had de herinnering aan zijn schuld hem gedrukt hij vlood het vaderlandhij trok naar het zuiden, om in den roemvollen strijd tegen de Saracenen vergetelheid te zoeken. Reeds in bet eerste gevecht stierf hij den dood van een dapper krijgsman, hij had hem gezocht meenden zijne kameraden. Sedert een eeuw is het geslacht Von Randnitz uitgestorven, maar nog lang verhaalden de soldaten elkaar van de veroveriug van Demmin en van den moedigen ,/eenentwintigste." E I N D E. geheeten, had, zijn geweer uit den kapwagen willende neraen, het bij de tromp aangegrepen, de trekker was ergens achter blijven zitten, waardoor ret schot afging en hij de voile lading in de aorst kreeg. P. S. stond bekend als een oppas- sende jongen en zou met Mei a. s. in het hu- welijk treden. St. liruis. Benoemd tot secretaris de heer S. W. Weisfelt, hoofd der openbare school, met 5 van de 6 stemmen. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,60 tot fr. 0,95; stieren, koeien en runderen fr. 0,51 tot fr. 0,74; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,80 tot fr. 1,30 vette varkens fr. 0,74 tot fr. 0,84. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,38 tot fr. 3,51; Mechelen fr. 4,48; Ware- gem fr. 2,70 tot fr. 3,09; Thielt fr. 4,00; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,62. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 April de volgende vonnissen uitgesproken F. J. de K., oud 19 j., klompenmaker te Clinge, is wegens huisvredebreuk, veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. P. F. B., oud 20 j., arbeider te Hulst, is wegens diefstal veroord. tot 45 dagen gevang. 1°. P. W., oud 19 j., 2°. A. H., oud 19 j., arbei- ders, 3°. F. E. v. H., oud 49 j., werkman en 4°. R. F. v. H., oud 15 jalien te Clinge, vei- oord. de le en 2e ieder tot 3 dagen gevang., de 3e vrijgesproken en de 4e veroord. tot 7 dagen gevang. P. W., oud 19 jarbeider te Clinge, is wegens beschadiging van eens anders goed veroord. tot 4 dagen gevang. Een particulier telegram van 16 April aan de N. R. Ct. meldt omtrent den toestand van den Duitschen Keizer 't volgende De ongemakkelijke en tijdroovende gemeenscbap met Charlottenburg maakt het zeer inoeilijk, de berichten zoo snel te verzenden als gewenscht ware. Daardoor laat zich voor het oogenblik (omstreeks 10 uren 's avonds) alleeu vaststellen, dat de Keizer heden zich tegen 6 uren in den avond nog her- haaldelijk voor het venster zijner kamer heeft vertoond, en door eene groote massa menschen, die zich van Berlijn naar het paleis te Charlottenburg begeven hadden, stormachtig werd begroet. Gelijk reeds gemeld is, heerscht onder de doctoren groote bezorgdheid voor den aanbrekenden nacht. Het is op het oogenblik de vraag of de katarrh, die met hevige koorts gepaard gaat, het gevolg is van gevatte koude, dan wel van uitstorting van etter uit het zieke deel der luchtpijp in de longen. Het is een bedenkelijk verschijnsel dat reeds eenigen tijd de kwaal in de richting van het onderste gedeelte der luchtpijp is voortgegaan, waardoor de adem haling zeer bemoeilijkt werd. Hedenvoormiddag is de geheele familie aan het ziekbed geroepen, evenals de rijks-kanselier. Allen haasten zich zoo spoedig mogelijk te komen, omdat er ernstig gevaar scheen te bestaan. Bismarck is verscheidene uren gebleven, totdat door de doctoren was uitgemaakt dat er niet onmiddelijk eene catastrophe te vreezen was. Wat de grootste zorg inboezemt, is dat er thans rekening moot worden gehouden met de mogelijkheid van plotselinge ver- stikking, of van eene snel verloopende longont- stekiug. Voor den patient is het het pijnlijkst, dat het hoesten en opgeven door de canulen van het grootste kaliber bijzonder belemmerd wordtdie canule is echter noodig, omdat anders het adem- halen onmogelijk zoude zijn. Professor Senator, dirigeerend geneesheer in het Charite-hospitaal, en groot specialiteit voor inwendige ziekten, is in allerijl ontboden. Onder voorzitterschap van Bismarck is er heden- middag te 2 uren een voile zitting van het staats- ministerie gehouden. Naar men met zekerheic meent te weten, heeft de Keizer reeds voorziening getroffen ten aanzien van zijne nalatenschap, voor alle gevallen die er zich mochten voordoen. De doctoren verklaren dat de Keizer, niettegenstaande hij in de laatste vier nachten bijna onhoudbaar heeft geleden, grenzeloos geduldig en beminnens- waardig het ergste draagt. Door kalmeerende middelen kon hem reeds sedert dagen slechts voor enkele uren slaap worden geschonken. Ook kon hij slechts zelden het bed verlaten. Een later telegram meldt Te 9 uren in den avond hebben in het paleis te Charlottenburg de doctoren opnieuw een consult gehouden. Zij konden nog niet uitmaken of er longontsteking is ontstaan. De koorts is niet erger geworden de temperatuur was ongeveer 39 graden. In den namiddag heeft de Keizer nog den Rijks- kanselier en den Minister van Justitie bij zich ontvangen, tijdens welk bezoek hij verschillende dingen opschreef. Omtrent den diefstal te Goes, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten lezen we in de Goesche Crt De dieven zijn des nachts het huis van wed. de R. aan de achterzijde binnengedrongen, na vooraf eene ruit te hebben ingedrukt en het raam te hebben opgeschoven. Na de bewoonster en hare dienstbode te hebben gelast zich st.il te houden, waarbij de eerste nog eenige lichamelijke mis- handeling heeft ondergaan, hebben de dieven de sleutels der kasten geeischt en nadat die waren afgestaan, alles doorzocht en een belangrijk bedrag aan geldswaarden, benevens verscheidene gouden en zilveren voorwerpen medegenomen als volgt 1 zilveren tabaksdoos met dito pijpenkoter2 paar gouden spelden met gladde ronde koppen 1 paar kleine dito 1 paar parels met gouden stelen 1 paar gouden hoofdstukken 10 gouden ringen, van welke 1 met de letters J. B.1 stel zilveren hroeks- kuoopen 1 stel kleine dito 1 paar gouden hemds- knoopen1 paar zilveren broekstukken1 rij zilveren knoopen2 vierkante zilveren snuifdoozen1 dito pepermuntdoos1 paar gouden bellen; 1 zilveren schaartje met dito schede; 1 dito naaldenkoker1 bloedkoralen hals3noer, bestaande uit 4 toeren of rissen met een uitgewerkt klein slot van cantillegoud1 uitgewerkt grooter slot van cantillegoud4 toeren of rissen zwarte koraleu, sluitende met gouden haak en oogje; 1 groote gewone schaar met zilveren ketting; 1 blikken doos gevuld met gouden oude munten, ter waarde van ongeveer f 100 1 vijffranc- stuk en f 1830,50 aan geld, waaronder 1 bankbiljet van f 300, gemerkt U 8192 en 2 bankbiljetten ieder groot f 200 gemerkt X 6314 en E E 574. Van deze voorwerpen zijn naar wij vernamen terug- gevonden 25 rijksdaalders en een 5 francs-stuk. Omtrent de arrestatie der verdachten valt voorts nog het volgende te vermelden Op aauwijzing van de meid, die in een der dieven meende herkend te hebben J. R. uit Wemeldinge, spoedde de commissaris van rijkspolitie, de heer Van Dijk, vergezeld van den hoofdagent van politie Slimmens, zich met den trein van 7 uur 8 min. des morgens derwaarts en vond den verdachte in zijne woning. Bij gebrek aan voldoend bewijs om tot bepaalde arrestatie over te gaan, werd de man behoorlijk gesurveilleerd en ten slotte naar het gemeentehuis overgebracht, terwijl inmiddels de meid ter confrontatie naar Wemeldinge werd ont boden. Deze herkende inderdaad in J. R. een der dieven en het behoeft wel niet gezegd, wat op het gelaat van den verdachte te lezen stond, toen hij die meid onverwacht voor zich zag. Inmiddels had men te Ierseke ook niet stil ge- zeten, maar had de politie daar zich van den tweeden verdachte J. 0. meester gemaakt. Daar vond men tevens nog een derden persoon N. ge- naamd, die zich ijlings uit de voeten trachtte te maken, doch achterhaald werd. Hij trok daarop een mes en dreigde den veld wachter te zullen overhoop steken. Deze hield hem daarop bij den kraag van zijn jas vast, doch N. liet dit kleeding- stuk in den steek, sprong in den nabijzijnden watergang en wist op die wijze te ontkomen. Men heeft tot nogtoe zijn spoor niet kunnen ont- dekken en men vermoedt dat hij een goed deel van de gestolen voorwerpen in zijn bezit had, zoowel omdat daarvau bijna niets is gevonden alsook, omdat hij en onder het loopen en bij het te water springen met bijzondere zorg de handen op zijne broekzakken hield. De beide verdachten zijn Vrijdagmiddag naar Middelburg getransporteerd. Te Amsterdam is Donderdagavond om ruim elf uur in de Tweede Weteringdwarsstraat bij de Vijzelgracht een ernstige moordaanslag gepleegd. De toedracht der feiten is de volgendeDavid Venetie had verkeering aangekuoopt met het raeisje Katharina Engelblik, strijkster, die bij bare moeder inwoonde en met haren arbeid een aardig weekloon verdiende, waarom het David, die zelf niet al te veel verdiende en weinig lust in het werken scheen te hebben, niet in de laatste plaats te doen scheen. De moeder van het meisje, eene weduwe, verbood daarom hare dochter den omgang met den minnaar. Katharina gaf daaraan gehoor en sinds eenige maauden was de verkeering afgebroken, zeer tegen den zin van David. Eerst deed hij alle pogingen om de verloving weer op te vatten; toen dat niet hielp, greep hij het middel van bedreiging aan. Het gevolg was, dat het meisje 's avonds door haren broeder van haar strijkhuis moest worden afgehaald, want David had de gewoonte genomen haar op hare schreden te volgen. Donderdagavond nu, terwijl Katharina met haar broeder door de Tweede Weteringdwarsstraat ging, waar hare zuster woont, trad David plotseling op haar toe en vroeg haar te spreken. Toen hierop een wei- gerend antwoord volgde, haalde hij een revolver te voorschiju. Katharina deinsde achteruit en wilde een komenijwinkeltje invluchten, doch te laat. Zij werd bij het oor getroffen door een kogel, die haar aangezicht doorboorde tot onder de kin, ter wij haar broeder een schramp aan het oor kreeg. Het meisje zeeg neer en de dader, denkende dat zij dood was, richtte het pistool op zich zelf. Doch het weigerde. Toen zette hij het op een loopen. Intusschen waren reeds vele menschen verzameld, die deels het getroffen meisje verzorgden, deels den dader nazetten, die op de Weteringschans werd ge- arresteerd. De getroffene werd spoedig per brancard naar t Binnengasthuis vervoerd, waar de kogel uit de wond werd verwijderd. Haar toestand is zorg- wekkend, want de wonde is ernstig en haar gelaat isjjbijua onherkenbaar door de brandwonden. In den laatsten tijd gaat het te Weert weder zeer rumoerig toe en heeft de politie de handen vol werk. Vooral de openbare dronkenschap was in den laatsten tijd meer dan erger werden talrijke processen-verbaal opgemaakt. Jl. Dinsdag beklom zekere H., in staat van dronken—waanzin, het dak eener wonimr, wierp de voorbijgangers met pannen en was niet naar beneden te krijgen. Juist was men van plan een brandspuit te laten aanrukken om hem op een nat pak te onthalen en hem zoodoende tot bedaren te brengen, toen de woesteling van het dak viel en terecht kwam in een geitenstal, die opengebroken moest worden om hem er uit te krijgen. Een wonder mag het heeten, dat hij niet het minste letsel heeft bekomen. Hij werd daarna door de marechaussee in arrest gebracht. Eenige jaren ge leden sprong zijn broeder, te Weert, in dronken toestand uit een zolderraam, doch deze kwam dood op de straat terecht. Uit Eindhoven wordt i. d. 13 April ge- schreven Hedenmiddag te ongeveer half een werd brand ontdekt in de buckskin-fabriek van Gebr's Schroder alhier, een oogenblik nadat patroons en werklieden die verlaten badden. De brand scheen te zijn ontstaan in eene der weefkamers nabij de machinekamer. Het vuur nam zoo snel in omvang toe, dat reeds om 1 uur het geheele gebouw in lichterlaaie stondde vlammen stegen hemelhoog en deelden zich mede aan de tegeuoverliggende blauwververij van den heer De H. en eenige huizen in de nabijheid, die echter door het krachtig op- treden der brandweer voor verbranden gespaard bleven. Gelukkig had een in de nabijheid wonende smid de tegenwoordigheid van geest den stoom te laten ontsnappen, waardoor het springen van den ketel verhinderd werd. Men mocht er in slagen de boeken en de buckskins, die in het magazijn opgestapeld lagen, in veiligheid te brengen. De schade is echter aanzienlijk, "het gebouw met de machines zijn in een puinhoop verkeerd. De fabriek was verzekerd aan de beurs te Amsterdam. Onge veer 100 werklieden zijn door dezen brand tijdelijk zonder werk. Op zeer eigenaardige wijze exploiteert men op het oogenblik in Amerika de beurzen der nieuws- gierige menigte. Daar reist nl. sinds een paar dagen de beul van Engeland, zekere Berry, rond en houdt er in verschillende plaatsen voordrachten over de misdaden en de misbadigers. Uit zijn eigen ondervinding haalt hij allerlei voor- beelden aan en om zijne conferenties op te luisteren laat hij zijn aandachtig gehoor voorwerpen zien, die bij van de door hem ter dood gebrachte personen ten geschenke gekregen heeft. Naar sommige be richten willen, ontvangt hij van den „barnum", die hem geengageerd heeft, tot vergoeding voor zijn reis door de Unie het niet te versmaden sommetje van f 150,000. In de nabijheid van Stokholm is de varkenspest weder uitgebroken. Op eene boerenhoeve heeft men 300 varkens moeten dooden. Van 1 tot 15 April 1888. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 5 April. Harm Kolk, oud 24 j., jm. en Debora Johanna Adriana van der Hoofd, oud 24 j., jd. 7 April. Machiel't Gilde, oud 25 j., jm. en Neeltje de Zeeuw, oud 23 j., jd. 13 April. Jacobus Kouwijzer, oud 21 j., jm. en Helena de Smidt, oud 20 j., jd. Jan van Luik, oud 25 j., jm. en Elizabeth de Ruijter, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5 April. Jacob van de Wege, oud 37 j., weduwn. en Cornelia Jansen van Rosendaal, oud 22 j., jd. 9 April. Oornelis de Voogd van der Straten, oud 21 j., jm. en Cornelia Adriana de Lege, oud 18 j., jd. Geboorten. 1 April. Franpois Anthonie, z. van Pieter Willem Riemens en van Neeltje Stoffijn. Krijn, z. van Krijn Hamelink en van Anna Hendrika van Bezooijen. 4 April. Cornelis, z. van Hendrik Koekkoek en van Esther Andriessen. Louise Maria, d. van Levinus van de Velde en van Julie de Vriese. 7 April. Marcus, z. van Pieter de Feijter en van Janna Dieleman. 9 April. Margaretha Geertruida, d. van Willem Franciscus Tanis en van Johanna Lamers. 11 April. Franpois, z. van Francois Dekker en van Janna de Feijter. JacobaPieternella,d. van Arie Pieter Hamelink en van Pieternella Sol. 12 April. Johannes Pieter, z. van Abraham Lansen en van Rachel van Herp. Suzanna Johanna, d. van Joris Hamelink en van Cornelia Adriana Kaijser. Sara Elisabeth, d. van Nicolaas Harte en van Johanna Geertruijda Dierijck. Cathalijntje, d. van Cornelis de Kraker en van Maria Verstrate. 13 April. Marie Stephanie, d. van Jacobus Geers en van Amelio Prudentia Gijsel. Jan Karel Albert, z. van Jurjen Molema en van Wilhelmina Bos. Overlijden. 4 April. Elisabeth van de Wege, oud 40 j., echtg. van Cornelis Pikkaart. 5 April. Elizabeth Wilhelmina van Alten, oud 11 ro., d. van Jacobus en van Wilhelmina Ponse. 15 April. Jan van der Hoofd, oud 3 mz. van Johannes en van Maria Petronella van Gelderen. Anna

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2