Gemengde berichten. Telegrafische berichten. EEN DROOM. Bij elke feestelijke gelegenheid kon men steeds de kranige flguur van den held vinden, in zijne nette uniform, de borst met eereteekenen versierd. In hooge mate genoot hij tot zijn laatsten dag de algemeene achting. G. C. Omtrent de beeiudiging der Almeloosche werkstaking wordt in enkele bladen nog het vol- gende berieht Toen Maandag een deputatie uit de werkstakers zich bij de heeren II. en B. Scholten vervoegde, om bun mede te deelen, dat al de werklieden thans bereid waren het werk te hervatten op de voorwaarden van 16 Maart, en een bevestigend antwoord hadden ontvangen op de vraag, of zij dan weder aan den slag konden komen, lieten de firmanten deze verklaring der acht werklieden op een stuk papier teekenen. Nadat dit geschied was, verhoogden de heeren uit erkentelijkheid voor deze stap van toena- dering vrijwillig het tarief van 16 Maart, zoodat nu gemiddeld per stuk slechts ct. minder zal worden betaald dan vroeger. De werkstakers stemden Dins- dag in eene bijeenkomst in het „Leeshuis" alien toe, doch stelden nog de voorwaarde, dat ook der com- missie in de fabriek toegang moest worden verleend, wat de fabriekanten wel zullen toestaan. De Commissaris des Konings is sedert Maandag weder in de stad, en algemeen is men van oordeel, dat deze tot de oplossing der kwestie heeft bijge- dragen, al blijft dan ook de wijze waarop vooralsnog onbekend. De Commissaris blijft tot Donderdag, als alien het werk weder hebben hervat. Dan ver- trekt ook de militaire inacht. Woensdagochtend is het getal der werkhervatters weder met een 20tal vermeerderd. Een zesde deel van het arbeiderspersoneel is thans aan den arbeid. De werkstakers hebben zich verbonden Donderdag alien den arbeid te hervatten, wanneer alien door de werkgevers toegelaten worden. De firma's zullen, zegt men, echter uiet weder aannemen hen, die zich ergerlijk jegens hare leden gedragen of feitelijk ver- zet tegen het openbaar gezag gepleegd hebben. Het getal uitgeslotenen zou echter gering zijn. Daartoe door milde bijdragen van ingezetenen van alle gezindten te Zierikzee, zoomede van na- burige gemeenten en van ingezetenen uit andere provincien in staat gesteld, had jl. Dinsdag te Zierikzee door het kerkbestuur der Israelietische gemeente aldaar de aanbesteding plaats van het vernieuwen en herstellen hunner synagoge, ten be- drage van f 1544. Het Dagblad van Z. H. zegt heden Naar wij vernemen, is de nieuwe Kabinets- formatie bijna geheel geslaagd, zoodat de volledige ministerlijst spoedig aan's Konings welgevallen zal worden onderworpen. Van bet noemen van namen moeten wij ons nog ditmaal onthouden. Intusschen kunnen wij reeds nu verzekeren dat de rechterzijde in het nieuwe bewind het beslissend overwicht zal bezittende linkerzijde bijgevolg een zeer bescheiden plaats innemen. Ook de specifiek conservatieve richting zal in het Kabinet niet worden gemist. Omtrent de keuze van een Voorzitter heeft de geheele rechterzijde der Tweede Kamer zich mede reeds verstaan. TER NEUZEN, 13 April 1888. Woensdag werden alhier, door het ministerie van den notaris Mr. J. P. Dronkers in het open baar te koop gepresenteerd de volgende huizen en erven 1°. een huis en erf met erfpachtsrecht, in de Nieuwstraat alhier, waarvoor geboden /1100; 2°. een huis en erf, eenerzijds ingericht tot herberg met vergunning, genaamd „De Schelde", anderzijds tot dames-hoedenwinkel, geboden 1000; 3°. een woonhuis met erfpachtsrecht, aan het Dijkje aldaar, geboden 3504°. een woonhuis met erfpachts recht, naast het vorige, geboden f 340te zamen f 2790. Gecombineerd werden de 4 perceelen verkocht voor f 3000, aan den heer A. van Over straten Kruijsse te Axel. Andermaal werd hier Woensdag, ten over staan van den notaris Mr. J. P. Dronkers, eene openbare veiling van Brabantsche jaarlingpaarden gehouden, bij welke 11 stuks wederom tot goede schen toornen, richten? Yergeten, vergeven zij het offer der dankbaarheid voor het geluk, dat Hij ons schenkt." Voor het huisje van moeder Anna werd het plotseliug levendig. Men hoorde het geluid van verscheidene stemraen en daar tusschen het getrappe van paarden. Ademloos kwam Kaspar in het ver- trek Snellen. Groote eer, de keurvorst komt, hij wil naar u, hij stijgt juist van 't paard," riep hij op den drempel. Door een aantal cavaliers vergezeld betrad keur vorst Friedrich Wilhelm in krijgsmansdos het eenvoudige vertrek. Moeder Anna ontving h< in eerbiedige, doch waardige houding. ,/Ik wilde deze streek niet verlaten," zei hij vriendelijk, ,,zonder mijn hoogachting en dank te hebben betuigd aan de edele vrouw, die mijn sol- daten als een weldoenster vereeren, wier hoogste lof ik zoo even nog op het slot Ehersberg hoorde. En zoo als ik zie, vervolgde hij, vraagt op dit oogenblik reeds weer een mijner dappersten uw hulp voor wonden, die hem in den dienst der eer zijn geslagen. Jouker Elimar, gij hebt u den naam Von Randnitz waardig getoond, laat deze handdruk de eerste voorloopige dank zijn van uw keurvorst." (Slot volgt.) irijzen van f 70 tot f 150 werden verkocht. Allen werden door landbouwers, meestal uit het and van Hulst, gekocht. Ziliimslug. In de vergadering van den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders van Dinsdag, den 10 dezer werd o. m. behandeld een verzoek- schrift van den dijkbaas P. Meeuwsen, om eervol ontslag met toekenning van pensioen met ingang van 1 Mei e. k. Daarbij werd overgelegd eene verklaring van ge- neesheeren, dat genoemde dijkbaas wegens voortdu- rende ziekte ongesehikt voor zijne betrekking ge- worden is. Uit overweging van dit motief, alsmede dat hij 14 voile dienstjaren bij dit waterschap in dienst is en hij den ouderdom van 7 0 jaren bereikt heeft, werd hem, met ingang van bovengenoemden datum, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking en daarbij een jaarlijksch pensioen toegekend van f 300, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Een voorstel, om de betrekking van werkbaas bij dit waterschap onvervuld te laten, werd verworpen en besloten tot oproeping van sollicitanten op eene jaarwedde van f 600. De begrooting voor het dienstjaar 1888/89 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 18082,20^. Behalve het vast dijkgeschot, door de calamiteuze polders op te brengen, zal eene jaarlijksche bijdrage worden geheven, op te brengen door de aangreuzende polders, ten bedrage van 75% van het maximum. Ilulst. Tot lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer Ch. Pierssens is gekozen de heer H. Wauters met 108 van de 138 uitgebrachte stemmen. Boschkapelle, 10 April. Aan de heden alhier gehouden verkiezing voor een lid van den ge meenteraad hebben 40 kiezers deel genomen. Hierbij verkregen de heeren C. L. Stallaert 17, P. van der Wielen (zoon) 11, P. A. Hermans 5, C. F. de Nijs 3, en J. Scheele, J. F. de Rooij en A. Schelfaut ieder 1 stem. Van onwaarde was 1 briefje. Er moet alzoo op 24 dezer worden herstemd tusschen de heeren C. L. Stallaert en P. van der Wielen. Westdorpe, 11 April. Heden herdacht de heer J. P. Kieboom, secretaris dezer gemeente, den dag waarop hij vdor 45 jaar door Z. M. den Koning tot die betrekking werd benoemd. 's Namiddags vijf ure had een buitengewone openbare raadsvergadering plaats, welke door den jubilaris wegens ongesteldheid niet kon worden bijgewoond, waarna de voorzitter met de geza- menlijke raadsleden zich naar diens woning begaven. ZEd. werd door het hoofd der gemeente in treffende woorden geluk gewcnscht, op zijne nauwge- zette plichtsvervulling gedurende ziju ambtenaarsleven gewezen en de wensch geuit nog lang ten steun onzer gemeente te mogen werkzaam zijn. Een prachtig inktstel met toepasselijke inscriptie werd den jubilaris aangeboden. De secretaris dankte met gevoelvolle woorden voor de hem bewezen eer en het hem toegedacht stoffelijk huldebewijs, en zeide dat het zijn streven als imraer zal zijn, den tijd welke hem tot deze ambtsbetrekking nog rest, zooveel in hem is als vroeger te vervullen. Tal van gelukwenschen vielen den jubilaris ten deel, terwijl zoo van het gemeentehuis als van vele woningen de nationale driekleur wapperde. Aardenburg, 11 April. Tot secretaris dezer gemeente werd heden met algemeene stemmen be noemd de heer S. W. Weisfelt, hoofd der school te St. Kruis. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van Vrijdag 13 April de volgende vonnissen uitgesproken J. S., oud 19 j., arbeider te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 12 boete of 10 dagen hechtenis. J. V., oud 20 jsmid te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot 7 dagen gevang. M. 't G., oud 26 j., werkman te Axel, is wegens wederspannigheid veroord. tot 14 dagen gevang. 's Gravenhage, 13 April. Het gerechtshof be- vestigde in zijne zitting van heden het vonnis der arrondissements-rechtbank te Middelburg, waarbij de arbeider te St. Anna ter Muiden is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens mishandeling van een onbezoldigden veldwachter te Sluis. Middelburg, 13 April. Heden is de justitie van hier naar Goes vertrokken ten einde een onder- zoek in te stellen naar eenen diefstal van eene belangrijke geldsom. Te Eindhoven brandde heden de bucksking- fabriek van de gebr. Schroder tot den grond toe af. Als een verregaand bewijs van brutaliteit om geen ander woord te bezigen kan dienen, dat eergisterenavond op de meeting, welke het adspirant-lid voor de Tweede Kamer De Booy in het ,/Hof van Holland" te Breda hield, de dooc van den president der rechtbank aldaar werd ge- noemd „een straffe Gods," als gevolg op de uit- spraak der rechtbank, waarbij genoemde De Booy tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens valschheid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan. De heer J. van 't Lindenhout ontving de vorige week voor zijn weesinrichting te Neerbosch, Dehalve tal van andere giften en goederen, o. a. 100 worsten van de jongelingsvereeniging te Halle, 36 idem van de Zondagschool te Silvolden en 299 worsten, 1 ham, 1 stukje vleesch en een gedroogde tong, verzameld door Ds. Balens te Varsseveld. Om te bewijzen hoe ver de slimheid van sommige personen gaatals zij het medelijden hunner medeburgers trachten op te wekken, diene het volgende, dat uit Haarlem aan de Arast. Ct. wordt medegedeeld. Dag aan dag kon men tot in de vorige week een klein vrouwtje door de stad zien dwalen, dat zoo gebrekkig ter been scheen, dat zij gebruik moest maken van een z.g. driestalletje, en ook daarmede kwam zij nog maar langzaam vooruit. Ieder had medelijden met het arme mensch, dat zoo schamel gekleed zoo ongelukkig scheen en menige beurs werd te voorschijn gehaald, om haar een kleinigheid te geven. Wat is nu echter ge- bleken P Het driestalletje diende alleen om haar tot steun te zijn, als zij beschonken was, en dat gebeurt haar meestal tweeraaal per dag. Vrijdag en Zaterdag jl. werd zij met groot gejuich van de straatjeugd naar het politie-bureau gebracht. Een agent droeg het driestalletje onder den arm, en ons vrouwtje liep zwaaiende mee. Misschien, dat de luidjes uit de buitenwijken zich nu nog door haar laten bedotten, doch in de stad behoeft ze het niet meer te wagen. Een tegenhanger van den Eitfeltoreu op de Parijsche wereldtentoonstelling is, gelijk de Figaro mededeelt, in aanbouw naar het ontwerp van den ingenieur d'Arras. Onder leiding van den aannemer Berger zal een diepe put worden gemaakt, welks wanden de ver- schillende ontwikkelingsperioden van de aardkorst zullen vertoonen. Door middel van een veilige lift zullen de toeschouwers in de schacht kunnen afdalen. Ondervinding is de beste leermeesteres zegt 't spreekwoord, maar sommigen schijnen zich aan hunne ondervinding toch niet veel te storen. Een arbeidersgezin vertrok voor eenige jaren naar Amerika, waar 't hard achteruit giug. Geld om naar 't moederland terug te keeren had men uiet meer, waarom men den landbouwer, bij wien de arbeider vroeger gediend had, geldelijke hulp vroeg. De passagegelden werden overgezonden, 't paar kwam weder hier te lande, werkte vlijtig, was spaarzaam zoodat spoedig't geleende geld kon worden terugbetaald. Men spaarde een sommetje geld bij elkaar en zal nu weder naar Amerika vertrekken. Of nu de aanhouder winnen zal? Een verpleegde in het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te 's Hage, wist hoe, is nog niet opgehelderd, vandaar te vluchten en begaf zich, geheel naakt, over de daken naar het Slop van Willem Kleijn, waar hij door den agent van politie Oosterbaan en een brand wacht werd opge- merkt. Met groote omzichtigheid wisten zij den ougelukkige te bereiken en troondeu hem mede van het dak in het huis, waar men hem in een wollen deken wikkelde. Op de vraag, waar hij heen ging, antwoordde de beklagenswaardige man, dat hij zijn meisje ging opzoeken, maar hij liet zich overtuigen, dat hij beter deed dan eerst wat meer toilet te maken en daartoe volgde hij dan ook den politiebeambte, die hem op deze wijze in 't gesticht terugbezorgde. Te Stevensweert werd Maandag raadsver gadering gehouden. Een der raadsleden voegde den voorzitter bij deze gelegenheid o. a. toe ,/Nu door uwe schuld die stinkende poel in de gemeente staat, wilt gij er niet van hooren. Ik herhaal hier nogmaals, dat gij de gemeente tot een hopeloozen toestand voert, gij die met uwe wethouders toch niet anders zijt dan gefabriceerde raadsleden," (doelende op kunstinatige kiezersteelt). De voorzitter gebood toen den veldwachter den heer H. buiten de deur te zetten. Maar den veldwachter antwoordde //dat doe ik niet." Tot tweemalen toe weigerde de veldwachter te ge- hoorzamen. Keizerin Victoria is Maandag 11. om 1 uur te Posen aangekomen en werd aan het station door de provinciale en stedelijke autoriteiten ontvangen. De stad was fraai versierd. De keizerin bracht een bezoek aan de gemeenteschool, waar de slacht- offers der overstroomingen voorloopig gehuisvest zijn, en troostte de ongelukkigen zoowel met daac als met woord. Na een paar deputaties ontvangen te hebben, vertrok de keizerin om 5 uur weder naar Char- lottenburg. Keizer Frederik heeft aan de noodlijdenden in de overstroomde provincien een som van 50,000 mark geschonken. Een Hollandsch pianofabrikantde heer W. H. Paling te Sydney, Nieuw Zuid-Wales, heeft volgens den //Sydney Morning Herald" een prachtig geschenk gegeven aan den gouverneur Lord Carrington. Het geschenk bestaat uit zijn landgoed te Camden, dat eene uitgestrektheid heeft van 450 acres (180 hectaren) met alles wat zich daarop bevindt, benevens eene som van £10,000 ten einde daaruit een hospitaal voor herstellenden te stichten. De heer Paling wenscht dat het hospitaal den naam drage van den tegenwoordigen gouverneur (Lord Carrington), wien hij verzocht heeft de noodige stappen te doen om zijne wenschen te vervullen. I N G E Z O N I) E N STURREH. 't Was een warme dag geweest in den zomer van 1888. Lang hadden we van de frissche avond- ucht genoten, alvorens ons ter ruste te begeven. Aan de boorden van de Schelde hadden we zitten uisteren naar de geheimzinnige taal der kabbelende golfjes. Nog onder den indruk van 't gesprokene zocht ik mijne legerstede. 'k Dommelde weldra in. Zie, daar vertooude zich voor mijn oog de Schelde, met ontelbare schepen als bezaaid. Plot- seling, als met een tooverslag, verschenen eene kade, dokken een spoorwegstation. Wat is dat Ik kende dat, ik had het meer gezieti Ja, zoo waar het stond erOp dat schoone gebouw stond duidelijk Station Ter Neu zen. Ik bevond me dus werkelijk op de breede kade, bij de groote dokken aan het nieuwe stations- gebouw. En een gewoel van lossen en laden om er duizelig van te worden. 't Werd me te druk 'k nam een loopje en sprong over het mooie ge bouw om aan den overkant uit te rusten. Maar hoe het zij, of ik mijn sprong te ver genomen hacT) of de wind mij te veel meegeholpen had ik kwam in een straat terecht. Vlak voor mijn neus stond de naam Nieuwe Stationsweg Maar wat een tal van schoone gebouwen Zie daar zag ik een kantoor van den ontvanger der registratie en domeinen in gothischen stijleen beursgebouw, veebascules, een hoogere burgerschool (rare combinatie), een weeshuis En uit alle wonin gen wapperde de dutekleur. 't Was blijkbaar feest. Daar kwamen 13 mannen deftig gekleedZij gaven elkander broederlijk den arm en zongen een vroolijk lied op de wijze Ik merkte n. 1. dat het verkiezing geweest was. Allen, zonder onderscheid juichten over den uitslag. De candidaat der liberalen, anti-revolutionairen, katholieken, socialisten, etc., de heer X. was met algemeene stemmen hij zelf had ook gestemd gekozen. De candidaat was n. 1. van de nieuwste richting nationaal, dat is zoo iets #van alles wat" van dat goedje, waarvan men voor eenige stuivers een onsje bij den bakker koopen kan. Ik nam weder een loopje om uit dat gewoel te komen en //maar man, wat ga je nu doen" zei mijn ega, mij tegenhoudende. 'k Was intus schen wakker. Den volgenden dag begaf ik mij naar het terrein waar mijne phantasie mij den afge- loopen nacht bracht. En zie de blauwe bloempjes van het vlas op het land van baas De Feijter lachten mij uit het leelijke, zwarte station stak zijn tong naar mij uit en het loskaaitje maakte met duim en vingers zoo'n rare beweging aan de neus, dat ik stilletjes wegliep om in den Theetuin mijn troost te zoeken in een beker Dortmunder. Ter Neuzen, Zomermaand 1888. EEN TER NEUZEN A AR, die nog vol goeden moed is over de dingen die komen zullen. ZEETIJ DINGEN. Van 10 tot en met 12 April zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 10 April. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, van Londen met stukg. 11 April. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Walker, van Londen met stukg. 12 April. Eng. stoomb. Newbiggin, kap. Smith, van Cartagena met menerie. Eng. schooner William, kap. Howes, van Londen met pikkolen. Van 10 tot en met 12 April zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 10 April. Eng. stoomb. Dinnington, kap. Coates, naar Goole ledig. Eng. stoomb. Shamrock, kap. Jackson, naar Antwerpen ledig. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Antwerpen ledig. 11 April. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Londen met stukg. en schapen. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 10 April. Eng. stoomb. John Wells, kap. Red- fort, van Goole met stukg. Noorsche bark Seagull, kap. Rostrup, van Grimstad met hout. 11 April. Eng. stoomb. Jessie Emelie, kap. Gerard, van Amsterdam met creosoot (bestemd voor Selzaete). Noorsche schooner Sandoen, kap. Olsen, van Risoer met hout. 12 April. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fiffe, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, van Goole met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 11 April. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Wormald, naar Goole met stukg. 12 April. Eng. stoomb. Shieldrake, kap. Flore, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. John Wells, kap. Ridfort, naar Goole met stukg. Van 10 tot en met 12 April werden langs de Oostsluizen alhier 35 binnenvaartuigen op en 35 afgeschut. C O It It E S I» O N I) E N T I E. Aan H. te S. Uw schrijven zullen we in een volgend nummer bespreken. (Red.) »Wij zijn gegaan Al naar de Schelpenlaan."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2