Gemengde berichten. ^RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbiiiik te Middelburg. De moordeuaar, een vader van zeven kinderen, werd Vrijdagmorgen te 6 uur in verzekerde bewaring genomen, en heeft reeds de bekentenis afgelegd, dat hij met een mes om zich heen heeft gestooten, waarvan H. het slachtoffer werd. Uit Nijmegen meldt men aan bet Elbl. Men zal zich herinneren dat de gemeenteraad van Nijmegen in zijne vergaderiug van 24 December 11. buiten de desbetreffende voordracbt om, den heer C. T. Kievenaar, onderwijzer te Koewacht, benoemde tot hoofd der openbare scbool voor gewoon lager onder wijs te Hees, en dat bet besluit van den gemeente raad, waarbij die benoeming geschiedde, als onwettig bij Kon. besluit van 2 Maart is vernietigd. Inge- volge deze vernietiging was de benoeming in de gemeenteraadszitting van Zaterdag jl. weder aan de orde gesteld. Op voorstel van den heer Berends is de be noeming echter uitgesteld, terwijl door hem, teneinde niet gedwongen te worden om uit de voordracbt van den schoolopziener een der niet gewilde candi- daten te moeten Senoemen, werd voorgesteld voortaan ook in die school onderwijs te doen geven in de Fransche taal, zoodat het* onderwijs aan die school met een vak zou worden uitgebreid, en eene nieuwe oproepiug van sollicitanten met akte voor de Fransche taal zou moeten plaats bebben. Met 15 tegen 4 stem men werd dit voorstel aangenomen. Men wil langs dien weg! de voordracht van den schoolop ziener te niet doen. Op 1 September e. k. kunnen bij de Rijks- kweekscholen voor onderwijzers te's Hertogenbosch, Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Gro- ningen en Maastricht, kweekelingen worden ge- plaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegeneu de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in de kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranten melding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking willen komen, moeten zich voor 15 Juni e. k. aanmelden bij den directeur der kweekschool die zij wenschen te bezoeken. Blijkens het verslag omtrent den toestand van het lager onderwijs in de gemeente Amster dam gedureude het jaar 1887 zijn in dat jaar aldaar 5 nieuwe scliolen le kl. geopend en besloten is het aantal scholen le kl. te brengen op 60, be- dragende het aantal scholen der 4 klassen nu reeds 104, terwijl volgens de genomen besluiten nog ge opend moeten worden 17 scholen, dus totaal 121. Uit de statistiek der schoolbevolking blijkt, dat op 31 Dec. 1887 de openbare scholen bezocht werden door 30,786 leerlingen; de bizondere scholen door 17,466. Geen onderwijs genoten 4412 kinderen boveu de 6 en beneden de 12 jaren. In de volgende maand zullen weder 4 be- kwame leerlooiersknechts naar Pretoria via Louden Kaapstad vertrekken, voor rekening van de Zuid- Afrikaansche Maatschappij tot bereiding van leder, gevestigd te Amsterdam. Yerder verneemtde Aruh. Ct., dat zij eerst bewijzen van bekwaamheid hebben moeten afleggen in de leerlooierij Au Nord van de heeren gebroeders Thomassen te Velp. De Maatschappij betaalt aan die gezellen f 24 per week met vrijen overtocht en vnj wonen aan de looierijen te Pretoria, behalve nog eene gratificatie yan f 3 per week, welke blijft staan, tot de 3 jaren, waarvoor zij aangenomen werden, verstreken zijn. TER \FLZF\, 10 April 1888. Bij de gehouden akte-examens in Zeeland zijn o. m. geslaagdmej. J. M. van Opdorp, van Schoondijke, de heer J. J. van Doeselaar, van Hoek en de heer F. van den Broeke, van Oostburg. De prijzen der aardappelen in onze omstreken zijn tlians' nog al hoog en nu reeds gestegen tot ongeveer f 2,50 per hectoliter. Door de opvolgende gedane verzendingen, hoofdzakelijk naar Belgie, is de voorraad in onze oingeving grootendeels op- geruimdten gevolge waarvan dan ook de prijzen hier en elders in ons vaderland merkbaar verschillen en wel ten onzen nadeele. Wij lezen in de Grondwet, nieuwsblad voor Holland (Michigan, Noord-Amerika), d.d. 13 Maart, het volgende van onzen vroegeren stadgenoot Aanstaanden Zaterdag hoopt onze geachte stad genoot Mr. Jacobus van den Berge zijn 82,ten verjaardag te vieren, terwijl het den volgenden Dinsdag 58 jaren geleden zal zijn, dat hij met zijne thans nog levende waardige echtgeuoote in het huwelijk werd verbonden. Aan bewijzen van achting en toegenegenheid van de zijde hunner medeburgers zal het zekerlijk het algemeen hoog geachte echtpaar in deze dagen niet ontbreken. Gisteren heeft de Herv. gemeente te Sas van Gent een verlies geleden, dat moeilijk zal zijn te vergoeden. Haar door ieder beminden herder en leerlaar, de WelEerw. heer J. H. C. Israel, toe stijgt er uit hij verlangt dringend moeder Anna te spreken daar is hij reeds." Opnieuw werd de deur geopend in een langen mantel van zwart fluweel, den gouden eereketting om den hals, op zijn staf geleund, betrad Leopold von Randnitz, de vriend en raadsman van Friedrich Wilhelm, het nederige vertrek der eenvoudige vrouw. Elimar wendde zich ter zijde bij het verschijnen van den zieken man, als wilde hij niet zien en gezien worden «<mijn vader!" fluisterde zijn trillende lippen. Maar des vaders oog had hem dadelijk herkend. Zoo snel hij kon, ijlde de kanselier op den jonker toe en sloot hem in zijn armen. (Wordt vervolgd.) verliet deze gemeente, om naar Indie, waar hij vroeger tal van jaren met zooveel vrucht werkzaam was, terug te keeren. Moge hij na eene voorspoedige reis behouden aankomen, in het land dat voor hem zulk eene groote aantrekkelijkheid bezit! Zaamslsig. Omtrent de laatste oeverafschuivin- gen aan den Eendragt polder is na gedane peilingen gebleken, dat de eerste eene lengte heeft van 115 M., bij eene grootste breedte van 57 M. en eene grootste diepte van 6,6 M.terwijl de tweede afschuiving 125 M. lang en 35 M. breed is, hebbende daarbij eene grootste diepte van 5,5 M. De kortste afstanden dezer afschuivingeu zijn achtereenvolgens 150 en 245 M. uit den dijks- teen verwijderd, zoodat er geene voorzieningen noodig zijn. Bovendieii is bij die peilingen geblekendat teveus een onderzeesche afschuiving heeft plaats gehad, welke echter evenmin als bovengenoemde gevaarlijk is voor de oeverwerkeu. Zaainslug. In de gemeenteraadszitting van j.l. Vrijdag, den 6 dezer, werd, onder de mededeeling van ingekomen stukken, in behandeling genomen een schrijven van Gedeputeerde Staten van 16 Maart 11., houdende mededeeling, dat zij overwegend bezwaar hebben tegen het raadsbesluit van 1,0 Februari 1888, n°. 3, waarbij een besluit van 20 Aug. 1880 werd iugetrokken, dat aan den onderj^jzer J. de Yos eene tegemoetkoming van f 30 'sjaars in de kosten zijner huisvesting verzekerde. Gedeputeerde Staten zijn van meening, dat ten Isten ,]e motieven van het genoemde raadsbesluit op zwakke grouden berusten en ten 2den, dat de intrekking dier geringe toelage, neerkomende op vermindering van jaarwedde, in strijd is met art. 86 der Wet op het lager onderwijs. Omtrent dit punt wordt medegedeeld, dat burge- meester en wethouders voorstellen, aan de uitnoodi- ging van Gedeputeerde Staten geen gevolg te geven, daar, volgens hunne meening, de toelage niet is jaarwedde of wisselende inkomst, in art. 86 van genoemde wet bedoeld. De heer P. Dieleman is het met dit voorstel eens en verzekert, zijn gevoelen te zullen handhaven. Tot stemming overgaande, wordt het voorstel van B. en W. met 5 stemmen tegen 1 goedgekeurd. Tegen stemde de voorzitter. Mitsdien zal de begrooting voor 1888 onveranderd worden teruggezonden aan Gedeputeerde Staten tot het nemen van eene beslissing. Blijft dit college bij zijn genomen besluit, dan zal omtrent deze zaak door den Koning moeten worden beslist. Hierna werd aangeboden het jaarverslag van den toestand der gemeente over 1887, dat, na voor- lezing, ter inzage aan de leden wordt nedergelegd. Yervolgens werden benoemd tot leden der schut- terij-commissien a. tot leden van de commissie van vrijstelling de heeren C. de Bokx en M. van Kerkvoort, en b. tot leden der lotings-commissie de heeren M. van Kerkvoort en P. Dieleman. Daarna werd het schat- en herschatloon bepaald van gedeelten van woniugen in zake kiesrecht, en wel: 1°. voor elke schatting en elken schalter f 0,25 2°. voor elken schatter, buiten de gemeente woonacbtig f 4, en 3° voor elke herschatting f 1,50 Alsnu wordt besloten tot afschrijving eeuer som van f 8 uit den post„schoolmeubelen" op „onderhoud van schoolgebouwen en onderwijzers- woningen", en om uit den post van »onvoorziene uitgaven" te voldoen eene som van f 8,75 voor het schatloon van gedeelten van woouhuizen in zake kiesrecht. Daarna werd vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1888, tot een totaal bedrag van p.m. f 5170, verdeeld in 19 klassen met 284 aangeslagenen. De hoogste aanslagen zijn berekend naar een miuimum-inkomen van f 6500, Eindelijk wordt nog besloten tot de oproeping van sollicitanten naar de vaceerende betrekking van gemeente—geneesheer, waarna de voorzitter de vergaderiug sluit. De rechtbank heeft in hare zittingen van 9 en 10 April de volgende vonnissen uitgesproken C. N., oud 29 j., polderwerker te Houtenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. M. 0. V., huisvrouw van C. F., oud 71 j., zonder beroep te Zaamslag, is wegens beleediging vrijgesproken. 1°. J. K., oud 19 j., 2°. H. K., oud 22 j., arbeiders, 3°. A. K., oud 21 j., straatmuzikant, alien te Koewacht, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot 6 weken gevang. L. d. R., oud 34 j., huisvrouw van D. v. K., te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 3 dagen gevang. P. D., oud 13 j., zonder beroep te Westdorpe, is wegens mishandeling vrijge*sproken. J. v. M., oud 32 j., commissionair te Hontenisse, is wegens poging tot afdreiging veroord. tot 1 jaar gevang. Op berichten uit Noord-Amerika, dat daar de aardappelen schaarsch en duur zijn, heeft men van Witmarsum, in Friesland, waar juist het tegen- deel het geval is, eene zending derwaarts onder- nomen. 300 hektoliters, verpakt in zakken van 51 kilogram, zijn op 4 April afgezonden. Men hoopt zeer, dat zij bij de Amerikanen in den smaak zullen vallen en dat commissien raogen volgen. Er is nog overvloed van puike waar in Friesland, die tegen f 1 a f 1,20 per hektoliter van de hand wordt gezet. De heer Willink Ketjen, appellant van een vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij liij wegens beleediging van den heer Sprenger van Eyk, Mi nister van Kolonien, tot eene geldboete is veroor deeld, heeft thans als getuigen a decharge bij de behandeling zijner zaak voor het Haagsche Hof op 13 dezer laten dagvaarden den beleedigde zelve en de Ministers Heemskerk en Van Karnebeek en den hoofdcommissaris van politie. Zaterdag vertrok van Groningen, onder geleide van den districts-inspecteur der Nederlandsch- Amerikaansche Stoombootmaatschappij deu heer Kroes, een extratreiu met circa 350 landverhuizers, bij welke zich, op de reis naar Amsterdam, te Meppel en Zwolle nog een groot aantal aansloten. Ook voor volgende weken worden extra-treinen tegemoet gezien. Dat het aantal landverhuizers thans groot is, blijkt zeker daaruit, dat de directie van de Nederl. Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij hare agenten heeft aangeschreven, dat tot en met den 28 April geen 3de klasse plaatsen aan boord barer stoora- schepen meer beschikbaar zijn. Dr. Schaepman heeft tot de Bredasche kiezers een schrijven gericht, waarin hij zijn dank uitbreugt voor het genoten vertrouwen en de redenen op- geeft waarom hij voor Breda bedankte en Wijk bij Duurstede aanuam. Hij schrijft o. a. vDe plicht gebood mij u te verlaten. Gerust laat ik aan u het oordeel of ik in den toestand van het oogenblik een ni'euwen strijd mocht laten wagen in het district Wijk bij Duurstede, waar onverdraagzaamheid, geloofshaat en beginselloosheid aan de zijde onzer tegenstanders uit beginsel staan. De onder de ongunstigste omstandigheden behaalde overwinning mocht niet worden prijs gegeven, nu eene tweede overwinning onzeker scheen." Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar, en wel op 11 Juli, gehouden worden op het landgoed Goeree, nabij Bergen op Zoom. Bij Koninklijk besluit is Jhr. Mr. A. A. van Doom eervol ontslagen als burgemeester van Cadzand en Zuidzande, en hem benoemd tot burge meester van Veere en Vrouwepolder, in de plaats van den heer G. P. Wijnmalen, aan wien op verzoek, eervol ontslag is verleend. Een twintigtal arbeiders van de zoogenaarade Kolonie te Boven—Pekela richtten te Stadskanaal Donderdag een geducht opstootje aan. Te half zes 's morgens kwamen zij reeds voor de woning van den heer A. Drenth, vervener, zich onder hevige verwenschingen beklagende dat zij geen werk had- den. Verder trekkende kwamen zij onder het maken van allerlei schandalen bij de weduwe Dopper en ontrukten haar, toen zij weigerde anders dan tegen betaling te tappen, de jeneverflesch. Ook eenige sigarenkistjes werden opengebroken en van den inhoud beroofd. Een oogenblik later ontraoetten zij een man en vrouw. Na de laatste onder allerlei ruwe woorden gevraagd te hebben of zij haar man liefhad, zeiden zij, op haar bevestigend antwoord, hem ook een bewijs van liefde te zullen geven. Dat bewijs bestond in een duchtig pak slaag. Tegen den middag naderde het gespuis tot de woning van den heer Kniphorst en dreigde daar de broei- bakken stuk te slaan. Maar op het land er naast geraakten zij met de bedienden van den heer Kniphorst en anderen in gevecht. De leden der bende uit de Pekela zwaaiden lange messen en menigeen kwam er met een bebloed hoofd af. Door de bemoeiingen der politie van Onstwedde trokken eindelijk de oproermakers weer naar huis. Yolgens bericht uit New-York laat de heer J. D. Bary, aan wien het vroeger uit elkander geslagen monstervlot behoorde, een nieuw zamen- stellen, dat 650 voet lang is, dus nog 100 voet langer dan het vorige. Puntig uitloopende naar voren zal het van 6 masten worden voorzien met de noodige zeilen. In Juli of Augustus zal het vlot van New-Brunswick naar New-York vertrekken Binnenkort vertrekken uit Sliedrecht wederom dertien personen naar Ensenada bij Buenos-Ayres, om aldaar voor de firma J. C. van Hattum te Sliedrecht te werken aan de havenwerken voor de stad La Plata, de nieuwe hoofdstad van de provincie Buenos- Ayres. Reeds zijn, behalve eenige vrouwen en kinderen, meer dan 100 Hollanders aldaar werkzaam, de meesten reeds 4 jaren. Dat het klimaat aldaar gezond is, blijkt duidelijk hieruit, dat geen enkel hunner in dat lange tijdsverloop ernstig ziek is geweest, en er van het mannelijk personeel nog geen enkele is overleden. Van de cholera-epidemie, die het vorige jaar op de werken uitbrak, zijn slechts dene vrouw en een kind het slachtoffer gewordeu. Opmerkelijk is het, dat gedurende die epidemie van de Hollanders niemand door die ziekte aangetast werd, terwijl onder de Italiaansche en Oostenrijksche werklieden velen bezweken. Boven genoemde werkzaamheden kunnen, wanneer geene buitengewone omstandigheden zulks verhinderen, tegen het einde van het volgend jaar geheel gereed komen. Het is echter te hopen, en hiervoor bestaat ook wel uitzicht, dat de Hollanders, die daar zijn, voor andere werken langer werkzaam kunnen blijven, vooral als de vooruitzichten om na terugkomst hier werk te vinden zoo ongunstig blijven, als zij nu reeds geruimen tijd zijn. De loonen in Ensenada zijn zoo hoog, dat gewone werklieden _/"30's weeks verdienen en daarvan, na aftrek van /10 per week, die hunne gezinnen hier ontvangen, en hetgeen zij voor eigen behoeften aldaar noodig hebben, minstens /12 a f 13 kunnen overleggen. Voor hen, die meer zijn dan gewone werkman, is het loon f 10 en meer per week hooger. Zij, die van het begin der werkzaamheden tot het einde daar blijven, kunnen met een aardig sommetje in het vaderland terug komen. Omtrent een te Breda gepleegden moord meldt de Bred. Ct. W oensdag jl. ontstond tusschen de werklieden H. en S., werkzaam in de lucifersfabriek van den heer Loijens alhier, een geschil over het doen van eenige kleine werkzaamheden, hetwelk de een ver- meende dat de andere moest doen. Den daarop volgenden dag daarover weer woordenwisseling krijgende, werd S. door den raeesterknecht dier tabriek in het ongelijk gesteld, waardoor deze zich opwond en II. eenige bedreigingen toevoegde. Toen nu 's middags H. ging schaften vertelde hij, thuisgekomen, het gebeurde en verzocht tevens aan zijne zoons, waarvan de oudste bij de vesting- artillerie diende en thans met verlof thuis vertoefde, om hem 's avonds van de fabriek te komen afhalen, daar hij vermoedeu had, dat genoemde S de gedane bedreigingen wel eens zou kunnen uitvoeren. Beiden voldeden aan dat verzoek en wachtten hun vader aan de fabriek op. Omstreeks negen uur was deze met zijn werk gereed, en keerde met zijne zoons huiswaarts, op den voet gevolgd door S. Op een paar honderd passen van de fabriek tegenover de nieuwe bierbrouwerij vau den heer Smits gekomen, vroeg de oudste zoon aan S. wat zijn vader hem wel in den weg gelegd had, oradat S. hem reeds den ge- heelen dag met een pak slaag bedreigd had. Zonder dat S. hierop eenig antwoord gaf, sprong deze eerst achteruit, toen vooruit, en stootte hem vervolgens met een scherp voorwerp langs het linkeroog af, zoo diep in de hersenen, dat het in het achterhoofd uitkwam. Onmiddellijk zonk de jongeling ineen, terwijl de moordeuaar ijlings de vlucht nam. Door den meesterknecht en den concierge van de naastbijzijnde bierbrouwerij werd dadelijk de meest mogelijke hulp verleend, waarna men den ongelukkige op een handwageutje naar het hospitaal vervoerde. Reeds den volgenden morgen te vijf uur was hij over leden. De verslagene, nog slechts 21 jaar, die zijn leven liet en waarschijulijk dat van zijn vad'rgered heeft, stond bekend als een oppassend jongeling. Men schrijft uit een der hoofdsteden des lands, dus niet uit Kampen Weinigen zullen nog weten, dat de commandant der dd schutterij, alhier, orngang met spiritisten heeft, en deze, zoo noodig, oproept. Verleden week heeft Zijn Ed. Gestrenge „ten vierde male gewaarschuwd E. F. van K., om op Donderdag 5 April 1888 des namiddags ten 2 uur te verschijnen in de militiezaal op de straat, ten einde zich te verantwoorden wegens verzuim." Bedoelde persoon is echter reeds overleden 10 November 1887 en ligt, begraven op eene naburige begraafplaats. Een nieuwe bijdrage dus tot den toestand onzer schutterij. Te Leeuwarden zijn bij een eieren handelaar, in weerwil van het gure weder en den hoogen waterstand, niet minder dan 1800 kivietseieren aangebracht, die in de laatste dagen op de weilanden in de provincie waren gevonden. E E T IJ I) I IV G E N. Van 6 tot en met 9 April zijn in deze haven binneugekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 6 April. Eng. stoomb. Shamrock, kap. Jackson, van Middlesbro met ruw ijzer. Eng. stoomb. Kinghorn, kap. Roberts, vau Leith met stukg. Eng. stoomb. Ousel, kap. Jennings, van Antwerpen met stukg. 8 April. Eng. stoomb. Achilles, kap. Billing, van Marryport met ruw ijzer. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, van Middlesbro met ruw ijzer. 9 April. Eng. stoomb. Dinnington, kap. Coates, van Goole met kolen. Eng. stoomb. Shiel- drake, kap. Hore, van Liverpool met stukg. Van 6 tot en met 9 April zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen: 6 April. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, naar Londen met stukg. en schapen. 7 April. Eng. stoomb. Moto, kap. Digman, naar New- Castle ledig. Eng. stoomb. Ousel, kap. Jennings, naar Barrow met stukg. Eng. stoomb. Apollo, kap. Wards, naar Londen met stukg. 9 April. Eng. stoomb. James Hogg, kap. Curson, naar Midd lesbro ledig. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 6 April. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dim- berline, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fiffe, van Londen met stukg. 7 April. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, van Goole met stukg. 8 April. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, van Londen met stukg. 9 April. Eng.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2