Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Uit Almeloo wordt aau de N. R. Ct. gemeld Ofschoon daartoe van de firma's Scholten geen opdracht ontvangen hebbende, heeft de heer Van Marken in de daartoe gehouden vergadering van volwassen werkstakers bet laatste voorstel betreffende de loonen (dat van den 16 Maart) van de genoemde firma's in behandeling gebracht. Het voorstel werd verworpen met 256 tegen 4 stemmen. De heer Van Marken verdedigde daarop met groote warmte een van hem uitgaand voorstelom in zekere mate de patroons tegemoet te komen, doch ook dit werd van de hand gewezen, met 218 tegen 10 stemmen. Daarna werd de noodzakelijkheid uiteen- gezet om ander werk te gaan zoeken, met name in Duitschland, waar voor de wevers goede loonen te verdienen zijn. De heer Van Marken gaf een overzicht van zijne uitvoerige onderzoekingen dienaangaande. Deze mededeelingen hadden ten- gevolge, dat een 6tal der aanwezigen zich bereid verklaard hebben, aan den raad van den heer Van Marken gehoor te geven, en deze heeft, naar men verneemt, daarna aangeboden de bedoelde personen met hunne vrouwen te vergezellen op eenen tocht naar Duitschland, ten einde zich daar persoonlijk van de toestanden op de hoogte stellen. Er heerscht hier een sterk vermoeden, dat de heeren Scholten in den laatsten tijd getracht hebben door minder loyale middelen sommige werkstakers voor zich te winnen, en dit heeft bij de werklieden veel kwaad bloed gezet. Het gerucht meldt, dat de Koning aan baron Mackay, die door de Amersfoortsche kiezers afge- vaardigd werd naar de Tweede Kamer, opgedragen heeft een nieuw Ministerie te vormen. Genoemd worden als Ministers, die in zulk een Kabinet zitting zouden nemenMackay binnenlandsche zaken, Ruys van Beerenbroek (K) justitie, generaal Schneither (K) oorlog, Havelaar waterstaat, Godin de Beaufort financien, Beelaerts van Blokland bui- tenland. Voor marine en kolonien hoorden wij nog geen namen noemen. Van de genoemde titu- larissen zijn er twee Katholiek, terwijl de anderen tot de anti-revolutionaire partij behooren. Allen zijn mannen van groote bekwaamheden, wier plaat- sen, voor zoover zij Kamerleden zijn, hoogst moeilijk aangevuld zullen kunnen worden in de Tweede Kamer, daar de meerderheid slechts over een klein getal hoogst bekwame lieden kan beschikken. Twee Zuilichemsche zalmvisschers zijn op zonderlinge wijze van den dood gespaard gebleven. Op de Waal werd de schuit, waarin zij zaten, door een sleepstoomboot aangevaren en in een oogwenk onderst boven gekeerd. Terstond echter stootte de stoomboot nogmaals tegen de schuit en keerde deze weer recht. De beide visschers waren nog ongedeerd in hun onoverdekt vaartuig gebleven. TEH NEUZEN, C April 1888. Gisteren werd ter open bare terechtzitting van het kantongerecht alhier de nieuwbenoemde griffier Jhr. Mr. J. B. Coenen van 's Gravesloot gein- stalleerd,na den vorigen dag voor de arrondissements- rechtbank te Middelburg te zijn beeedigd. Bij beschikking van den minister van financien is bevorderd tot commies-verificateur der 2dc categorie de heer W. de Ruysscher te Rotterdam. In de eerste helft der maand Maart is door het hulppostkantoor te Zuiddorpe de volgende on- bestelbare brief verzonden, aan het adres vanB. en Vital Geers te 's Gravenhage. Axel, 2 April. Heden avond gaf het muziek- gezelschap Concordia" alhier, in het hotel //Het Gulden Vlies" voor een zeer talrijk publiek, haar tweede concert. Nadat de directeur, de heer C. P. Minjon, met eene gepaste toespraak het concert had geopend, werden achtereenvolgens eenige muziekstukken ten gehoore gebracht. Hierua had door eenige der werkende leden van het muziekgezelschap de opvoering plaats van twee tooneelstukjes getiteld „Hoe drie muzikanten hun gelag betalen" en „Hoe mijnheer Prop nogmaals naar de hand van de reinste, de edelste jonkvrouw, die ik heb bemind en vereerd in zwijgende liefde, verhoort zij u, laat haar dan gelukkig zijn aan uw zijdeIk zal er u voor danken uit die betere wereld, die, naar ik hoop, het deel zal zijn van Uw broeder George, de //eenentwintigste." Elimar liet het blad ziuken. Als in een woesten droom zag hij rondom zich. //Broeder niets anders had ge voor uw moordenaar? waarom riept ge niet Kain in mijn oor, Kain ben ik, vervloekt hier, vervloekt daar boven." Hij had zoo luid gesproken, dat hij voor den klank zijner eigene stem schrikte. z/En voor mijn vader treden, hem, den zwakken, zieken man bekeunen nooit, nooit; ik zou onder de schande bezwijken en het gebeurde voor hem verzwijgen, huichelend met hem treuren om den verongelukte wie raadt, wie helpt, wie behoedt mij voor waanzin?" Een zware tred klonk in den gang; met woest geweld werd de deur opengeruktHalloh, broeder, ge zijt gewond? Hier breng ik genezing voor iedere kwaal wiju en spel, dat doet alle zorgen vergeteu wat, ge zijt op ge wilt weg P" Het was Hans von Sehlbach, Elimars woeste kameraad. Met een kan wijn in de hand, stond hij verwonderd op den drempelhij wist de geheel veranderde uitdrukkiug op het gelaat van zijn vriend niet te verklaren. schipbreuk leed." Vervolgens werden nog drie muziekstukken uitgevoerd waarna de directeur, met een woord van dank aan de aanwezigen voor de talrijke opkomst en getoonde belangstelling, het concert sloot. Nog een geruimen tijd bleef men gezellig samen, en algemeen prees men den onvermoeiden ijver van hen, die zich geene moeite hadden ontzien, om aan vrienden en voorstauders van //Concordia" een geuoegelijken avond te verschaffen. Sits vail Geilt, 4 April. De heden alhier plaats gehad hebbende veiling der domeingrondeu (voor- malige vestinggrouden) hebben opgebracht f 16365. Kavel 1, 2 en 3 werd gekocht door den heer A. van de Wattijne te Bassevelde, respectievelijk voor f 1420, f 1260 en /"600; kavel 4 en 6 door de gemeente Sas van Gent, respectievelijk voor 20 en f 75; kavel 5 en 8 door den heer P. Wauters te Sas van Gent, respectievelijk voor /"3950 en /"305; kavel 7 door den heerCh.de Bock te Sas van Gent, voor f 370; kavel 9 door den heer A. Bril te Sas van Gent, voor /"185; kavel 10 door den heer P. van den Abeele te Sas van Gent, voor f 30 kavel 11 door den heer C. J. Warrens te Sas van Gent, voor 1520; kavel 12 door den heer J. Stevens te Sas van Gent, voor 5500kavel 13 door den heer P. Pauwels te Sas van Gent, voor f 920kavel 14 door den heer A. Wauters te Sas van Gent, voor f 140; kavel 15 door den heer C. Yermoet Jr. te Sas van Gent, voor f 40. Zaamslag. In den loop dezer week is het aantal lijders aan diphteritis (keelziekte) in deze gemeente met twee vermeerderd. Opmerkelijk daarbij is, dat tot hiertoe onder de aangetasten slechts een lijder voorkomt van het mannelijke geslacht. Breskens. Voor de gedane toezegging van beroep naar de Hervormde gemeente alhier aan den heer P. F. van Nieuwenhuizepredikant te 's Gravenpolder, is door dezen bedankt. Nieuwvliet. De heer W. van Asch, predikant te Esten en Drongelen, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. 's Gravenhage, 6 April. Gisteren heeft de heer baron M. Mackay Z. M. den Koning den uitslag medegedeeld van de hem gegeven opdracht tot vorming van een Kabinet. RECHTSZAKEN. Arroiulissemeiits-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 April de volgende vonnissen uitgesproken. 1° D. v. R., oud 57 jaar, herbergier, 2° H. J. P., oud 30 jaar, kantoorbediende, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling vrijgesproken. J. d. H., oud 17 jaar, te Ter Neuzen, is wegens bedelarij verooordeeld tot 12 dagen hecht. De Haarlemsche correspondent van de A. Ct. schrijft: „Zaterdagavond verscheen in de Spaarne- bode de volgende advertentieyFrans Halsplein, Haarlem. De wereldberoemde hardlooper J ules Eclair zal morgen, Zondagmiddag (eersten Paaschdag), van 2 tot 4 ure, proeven van zijne bekwaamheid afleggen, op het Frans Halsplein te Haarlem. Vijftig gulden belooning, die hem op zijn oingang „le Blizzard" vergezelt. Afgang, tusschen 2 ure en half drie: z/Cafe Schoonzicht," aan den Schoterweg." Op het uur in de advertentie gemeld, stroomden honderden personen naar het bewuste plein, maar wie er kwam, Jules Eclair niet. Men had eenvoudig vergeten, dat het den len April was en men voor hetlapje was gehouden. De eigenaar van het .Cafe Schoon zicht" is er het beste bij gevaren. Nog nooit had zijn cafe zoo veel gasten binnen zijn muren gezien." Haastig wierp de jonker zich in zijn kleeren op zijn stekende wonden lette hij niet. „Ja, weg" riep hij, //weg van u, ellendeling, naar de eenige plaats, waar ik kan heengaan, om mijn verdriet uit te storten, naar de plaats, die voor hem een tehuis was geworden, naar de vrouw, die hem heeft liefgehad naar moeder Anna Den verbaasden tafelschuimer op zij schuivend snelde hij weg. Hans von Sehlbach zag hem hoofdschuddend na. ,/Bij God," riep hij luid, „hij is gek geworden of ik kom met mijn kanne wijn te laat ,/Slaapt hij nog?" Kaspar vroeg het aan moeder Anna, die met onhoorbaren tred uit het kleine vriendelijke vertrekje kwam, dat anders haar slaapkamer was. De bezorgde vraag van den ouden dienaar was overbodig, want moeder Anna's gelaat straalde van innerlijke vreugde. z/Hij slaapt rustig," antwoordde zij. De koorts is geweken, zijn jeugd zal het verdere doen. Het bewustzijn der moedige daad zal voor hem de beste genezing zijn." ,/En het geluk, dat den ontwakende wacht rekent gij dat voor niets, moeder Anna, duukt u dat niet noemenswaardig vroeg Kaspar met zacht verwijt. //liet geluk, een moeder te vinden, een lief hebbende, algemeen geachte moeder?" (Wordt vervolg.) Toen onlangs te O. de vrouw van een hand- werksman haar echtvriend tweeliugen schonk, trapte de man, van woede, de kachel in elkaar. De buren bluschten het begin van brand, dat daardoor ontstond. Tegen den dader is uithoofde van zeer verzachtende omstandigheden", geen proces-verbaal opgemaakt. Men schrijft uit Frieslaud Het eerst in 't district Schoterland gevonden kievitsei is door een ingezetene van Gorredijk aan geboden aanDomela Nieuwenhuis. Onze Londensche correspondent schrijft Oudauks de herhaaldelijk uitgelekte schandalen in den handel met //blanke slavinnen", en de ruchtbaarheid daaraan door de pers gegeven, is het nog steeds noodig vrouwen en meisjes op het vasteland te waarschuwen tegen de listen en lagen van manspersonen aan dezen kant van het Kanaal, die dat Kanaal oversteken blijkbaar met geen ander doel dan om slachtoffers te zoeken voor hunne geldgierige en lage doeleinden. Verleden week werd hier een dier sinjeurs in hechtenis genomen, op de aanklacht van eene juf- frouw Dorothea Carolina S. Zijn naam is of heet te zijn Louis H., oud 37 jaren, en hij gaat door voor muziekmeesterdoch, volgens mijne inlich- tingen, is de werkelijke uitoefening van dit beroep meer dan twijfelachtig en luiden de antecedenten van dit individu, dat tot de Nederlandsche natio- naliteit behoort, verre van gunstig. Naar de beeedigde verklaringen van Dorothea Carolina S. heeft zij den beklaagde te Rotterdam leeren kenuen. Hij beweerde een „koopmau" te zijn en deed haar huwelijksvoorstellen. Met den man ingenomen, en geloof hechtend aan zijne leugens, liet de juffer zich bepraten om H. naar hier te vergezellen. Op 14 Maart verliet het paar Rotter dam met de Harwich—boot. Nauwelijks waren zij hier aangekomen, of de ware bedoelingen van den beklaagde kwamen aan den dag. In plaats van het meisje te brengen naar zijn eigen ,/Woning" trouwens bestaande uit eene gemeubileerde kamer in Pimlico plaatste hij haar in een knip en noodzaakte haar geld te verdienen met prostitutie en hem dat geld te geven. Vloeide deze bron van inkomsten miu overvloedig, dan bleven de gewone gevolgeu niet uit. Hij sloeg en schopte haar en wierp haar eindelijk het huis uit. Juffrouw S. schijnt toen pas te hebben gedaan, wat zij dadelijk na hare aankomst alhier had behooren te doen zij klaagde haren nood bij de politie en bij hare verwanten. De laatsten namen den procureur Churcley in den arm en deze liet H. arresteeren. Jammer maar was de heer D'Eyn- court, politierechter van Westminster zwak genoeg om den beschuldigde op vrije voeten te laten tegen twee borgen, elk voor 25. Hij deed dat onder den indruk der omstandigheid, dat juffrouw S. 26 jaren oud blijkt te zijn. Toestemmeude, dat hare haudelingen op zoo'n leeftijd uiterst lichtzinnig moeten worden genoemd, zoo was dit toch geene reden om H. te laten ontspringen. Met zulk eene belachelijke bail zou het wel wonderbaarlijk zijn geweest, .als de beschuldigde, bij het wedervoor- komen zijner strafzaak in eersten aanleg, op het appel verschenen ware, vooral nu hij wist dat de beschuldiging getuigen, ook uit Rotterdam, produ- ceeren kon. Hij heeft dan ook het hazenpad ge- kozen, en de magistraat heeft, met beslaglegging op de cautiegelden, een bevel tot aanhoudiug tegen hem uitgevaardigd. Ik hoop, dat deze warrant zal kunnen worden uitgevoerd, doch als het waar is, dat H. de wijk heeft genomen naar New-York, dan is de kans gering. (N. R. Ct.) Eenige dagen geleden is te Napels een zwart- achtige regen gevallen, veel gelijkende op een modderregen. De natuurkundige, professer Palmieri, geeft daarvan de volgende verklaring. Daar de hevige winden in Afrika vaak wolken zand en stof opzweepen, gebeurt het, dat de regeu wolken, over die landen gaande, in Italie aankomen met dat stof bezwangerd en de vallende regens veel op inodder- water gelijken. Wanneer rood zand in de woestijn wordt opgezweept, valt vaak een roode regen, dien men gewoon is //bloedregen" te noemen. Zondag had te Telaya in Mexico een ont- zettend ongeval plaats. Een stierengevecht werd door een groote. menigte in een houten circus bij- gewoond; ook de staatsgevangenen, vergezeld van de bewaarders, woonden de voorstelling bij. Een der gevangenen heeft met een lucifer het houtwerk aangestoken. Een ontzettende paniek ontstond op het geroep van //brand." Vrouwen, kinderen en gevangenen stortten zich in de Arena, waar een woedende stier op de menigte iurende en 10 personen doodde, zoomede 68, waaronder vele doodelijk, verwondde Nog ongeveer 150 menschen werden doodgedrukt, alle gevangenen zijn outsnapt. De geneesheeren te Parijs hebben een veldtocht moeten ondernemen tegen een mode, die allerverderf- lijks dreigt te worden. Men begint nl. kinderen te z/verven". In de parken en tuinen ziet men kinderen van 3 jaren, die reeds door de mama's worden z/opgemaakt" door het verven van de wenkbrauwen of door ze met poudre de riz een bleeke kleur te geven meisjes van 10 jaren worden reeds voorzien van blauwzwarte kringeu onder de oogen, die bij de Parisiennes nu eenmaal een van de kenmerken van schoonheid heeten te zijn. Weder heeft een krankzinuige een bezoek op het Elysee gebracht. De portier vond, na een oogenblik afwezigheid, een heer, die voortdurend lardop sprak, aan zijn tafel zitten schrijven. De indringer waande zich zelf de president der repu- oliek en was bezig met een brief te schrijven aan zijn evenzeer denkbeeldigen eersten minister. Nadat de verbaasde portier eenige vragen had gedaan, waarop deze op hoogen toon antwoordde, kwam de eerste op den goeden inval aan een paar voorbijgangers te verzoeken het rijtuig van den president der republiek voor te laten komen. Een koets reed voor en de heer sprong er in, terwijl hij den bestuurder beval hem wat rond te rijden en over een uur op het Elysee terug te zijn, waar de minister op hem zou wachten. Natuurlijk ging het in gestrekten draf naar het politiebureau, waar het bleek dat de arme dwaas iemand was van goeden huize, die eenigen tijd tijd geleden uit het St. Anuagesticht ontslagen werd, als genezen van grootheidswaanzin. In het verre Westen van de staat Kansas bevindt zich een stad, die uitsluitend door vrouwen wordt geregeerd. Het is Syracus, de hoofdplaats van Hamilton County, aan Colorado grenzende. Nog weiuige jaren geleden, was het een der meest beruchte grensplaatsende halve stad bestond uit kroegen, waar grof gespeeld en veel gedronken en gevochten werd. Er ging bijna geen dag voorbij, waarop niet twist uitbrak die altijd met revolver- schoten eindigde. Sedert de vrouweu daar de teugels van 't bewind in handen hebben, is de toestaud veranderd. De kroegen en speelholen zijn verdwenen. Wel is waar is deze verandering ten goede niet uitsluitend te danken aan den gemeente- raad, die geheel uit vrouwen is samengesteld, maar haar invloed heeft wonderen gedaan. Eerst werd het voorstel om vrouwen in den raad te kiezen, schertsenderwijze gedaanhet is echter gebleken een zegen voor de stad te zijn; waarschijnlijk is het evenwel niet, dat na afloop van haar mandaat, de moderne amozonen eene herkiezing zullen ver- langen of krijgeu. Kansas heeft nog een stad die onder de pantoffel staat. Het is Argonia, waar mrs. Salter, de vrouw van een bekend jurist, tot mayor gekozen is. Zij bekleedt nu reeds eenige weken hare waardigheid, en schijnt nog tijd genoeg te kunnen vinden om hare huishoudelijke plichten te vervullen. Bij eene verkooping van 139 reisduiven te Antwerpen was de opbrengst daarvan fr. 6978. De eerste duif werd gekocht voor Antwerpen voor fr. 260. De Sond is alsnog, door het vele ijs, schier onbevaarbaar. Op sommige plaatsen was het ijs 10 voet dik. In de brandkast van Marie Regnault werd een brief gevonden, waardoor men in staat werd gesteld een volledige lijst op te maken van de bezittingen der vermoorde vrouw. Men kwain toen tot de ontdekking, dat verscheiden effecten ontbraken, welke vermoedelijk door Pranzini ge- stoleu waren, maar daar men thans de nummers wist, werden deze aan de verschillende wisselkantoren opgegeven. Nu wilde het toeval, dat bij de veiling een menigte oude dingen, waaronder ook een tournure, aan een zekeren uitdrager, genaamd Goemans, kwamen. Thuis gekomen onderzocht deze zijn koop meer nauwkeurig en vond toen dat de tournure niet alleen met paardenhaar was opgevuld, maar dat daarin verborgen waren drie aandeelen van de Credit Mobilier Espagnol, een obligatie van de Credit Foncier de France, een obligatie van de Ville de Paris 1869 en vijf certificaten Fransche 4£ procents effecten. Goemans werd weinige dagen later ernstig ongesteld en overleed op den 20eu Maart. Hij en zijn vrouw echter schijnen gemeend te hebben, dat sedert ztj de tournure hadden gekocht, zij ook de papieren van waarde, welke het kleeding- stuk inhield, als hun wettig eigendom mochten beschouwen. Toen madame Goemans echter de coupons tegen klinkende munt wilde inruilen, ontdekte zij hare vergissing daar de papieren on- middellijk door de politie in beslag werden genomen. In den avond van den 13 Februari drong een groote koningstijger in de voorgalerij der woning van den heer Gomis te Kajoetanam en nam een hond, die aldaar te slapen lag, weg. De huisgenooten waren zoo zeer ontsteld, dat zij den driesteu roover in het begin totaal ongemoeid lieten. Op hun hulpgeroep kwam een groot aantal Maleiers toeloopen, maar deze durfden den tijger niet aan eindelijk kwam een Europeesch korporaal, die met een welgemikt schot den tijger doodde. ZEETIJDINGEN. Van 3 tot en met 5 April zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 4 April. Eng. stoomb. James Hogg, kap. Curson, van Middlesbro met pikkolen. 5 April. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, van Londen met stukg. Van 3 tot en met 5 April zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 3 April. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, naar Londen met stukg. en schapen. 4 April. Eng. stoomb. Castafio, kap. Pallot, naar Antwerpen ledig. 5 April. Eng. stoomb. Middlesbrough, kap. Hogg, naar Bilbao ledig. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 3 April. Eng. stoomb. John Wells, kap. Rid-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2