Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND, In een eenvoudig doch zindelijk vertrek ontwaakte jonker Elimar na een gezonden slaap van eenige uren. Zijn wondeu waren niet gevaarlijk geweest het bloedverlies en de inspanning hadden hem voor korten tijd het bewustziju doen verliezeu. Het licht der opgaande zon word weerkaatst door de helder witte muren van vertrek; tegeuover Elimars legerstede hing een Christusbeeld, waarop zijn oog viel, zoodra het zich had geopend. llij maakte een haastige bewegiug, als wilde hij opstaan van zijn leger, doch met zacht geweld hield de oude Eckbert, die reeds een uur aan zijn bed had ge- waakt hem tegen. (Wordt vervolgd.) RECHTSZAKEN. BOSCHKAPELLE. G R A A U W. OSSENISSE. ZUIDDORPE. Om dit doel te bereiken heeft zich een commissie gevormd, uitsluitend van oud-weezen, een com missie uit 5 leden en het bestuur. In de eerste plaats wenscbt men een gift voor het onderhoud der weezen, waardoor men den ge- acbten directeur-penningmeester den zwaren last van de financieele zorgen, die hij gedurende vijf en tvvintig jaren heeft getorst, een weinig weusoht te verlichten. In de tweede plaats wil men gelden verzamelen tot verbetering en uitbreiding van de werkplaatseu, waar de weesjongens hun handwerken leeren, en ter voltooiiug van een nieuw weeshuis, waarop honderd arme weezen, die naar lichaam en geest in groote ellende verkeeren, wachten om te wordeu opgenomen. Ieder's hand vindt hier ongezocht de gelegenheid een weldaad te bewijzen, ten behoeve der arme, verlaten weezen. Dat het streven om op zoo menschlievende wijze het 25jarig bestaan der nuttige iustelling te her- denken, rijken zegen dragen moge, wenscheu wij van harte. Men schrijft aan het It. N. Deze week zullen driJ jongelui uit Vlissingen theoretisch examen afleggen, ingevolge aanschrijving van den Minister van Oorlog, dato 16 December 1887, en wanneer zij daarmee slagen dan bestaan voor hen de volgende privilegien le. Zij hebben verlof tot 30 Juui 1888. 2e. Inlijviug bij het corps hunuer keuze. 3e. Zij kunnen op aanvrage hunner ouders ook buiten de kazerne logeeren en nemen geen deel aan corveeen. 4e. Zij kunnen voor korporaal- of sergeaut-mili- cien opgeleid wordeu. 5e. Worden zij korporaal-milicien, dan genieten zij een verlof van twee maanden met behoud van soldij 6'. Worden zij sergeant-milicien, dan genieten zij een maand verlof met behoud van soldij. De voordeelen, aan dit zoo gemakkelijk examen verbonden, zijn zoo vele, dat het wel der moeite waard is, dat zoo iets in alle nieuwsbladen worde opgenomen, opdat een ieder hiervan voor zijn indienst- treding geheel en al op de hoogte zij, en niet verzuime den daarvoor bestemden tijd te gebruiken. Dezer dageu is gemeld, dat een bewaarder in de cellulaire gevangenis, nabij Scheveningen, zelf voorloopig werd gevangen gezet, omdat hij heimelijk brieven of boodschappen van een gevangene naar buiten bracht. De feiten hadden zich als volgt toegedragen. W., de gevangene met wien de bewaarder zich in betrekking had gesteld, had tegen zijne veroor- deeling wegens den bekenden straatroof, liooger beroep aangeteekend, bij de behandeling waarvan hij getuigen a decharge zou oproepen. De opgeslotene had een reeks van vragen klaar gemaakt, welke hij ter terechtzitting voornemens was te doen en tevens de antwoorden daarbij gevoegd, die hij wenschte, dat een of meer getuigen zouden geven en die alien gericht waren op zijne vrijspraak. Die questionnaire met gereed gemaakte antwoorden heeft de gevangenbewaarder overgebracht aan een der getuigen, die omtreut het alibi verklaringen moest afleggen. De justitie, op de hoogte van hetgeen er gebeurde, heeft inmiddels het plan verijdeld en den bewaarder, die bekend heeft, in arrest genomen. Te Groningen maakt het Leger des Ileils propaganda. Verscheidene zoudaren en zondaressen (ongeveer ten getale van 50) zijn gered, waaronder, die reeds meermalen met justitie en politie hebben kennis gemaakt, volgens hunne eigen verklaring. Toevloed van nieuwsgierigen is er genoeg, en aan de politie wordt soms handen vol werk gegeven. zegekreten de eerste soldateu van het aanvalleude leger naar hinneu nog een kort straatgevecht volgde, het laatste opflikkeren van wanhopigen te- genstand en Demmin behoorde zijn grooten overwinnaar, keurvorst Friedrich Wilhelm van Brandenburg In het gewoel van den strijd was het Elimar gelukt de herinuering aan de ontzettende daad, door hem gepleegd, te verbannen. Als een razende had hij zich aan de spits zijuer kameraden op den vijaud geworpenhij zocht met opzet den dood, die hem scheen te mijden. Aan zijn wondeu dacht hij niet, eer het werk was gelukt, eer Branden burg's vaan op Demmin's muren wapperde, toen eerst voelde hij de stekende pijnbewusteloos zakte hij ineen, doch eenige soldateu hieven hem ijlings op en droegen den hun welbekenden jonker weg, om hem aan een geneesheer over te geven. De vlammeu waren gedoofd, de eerste zorg der Brandenburgsche veroveraars was geweest de stad te beschermen, den brand te blusschen. Thans vertooude zich de jonge dag in gouden gloed aan den horizon, licht en leven brengend. TER NEIJZEN, 3 April 1888. Gisteren gaf het muziekgezelschap ,/Trouw aan kunst," uit Moerbeke alhier een concert in den ,/Theetuin." Het weder was buitengewoon ongunstig, het regende aanlioudend en 't was daarbij erg koud. De opkomst der leden was daardoor ook niet groot. Toch gaf het muziekgezelschap veel kunslgenot te smaken. We hopen de vereeniging nog eens weder te zien als de „lieve" Lente voor den echten Zomer heeft plaats gemaakt. Zaainslag, 3 April. Het concert gisteren avond door de muziekvereeniging: De Volharding" alhier gegeven, is uitinuntend geslaagd. Eene talrijke opkomst van honoraire leden en andere belang- stellende personen getuigde van den bijval, die er ook in onze gemeente voor dergelijke outspanningen bestaat. De verschillende nummers van het programma werden op eene flinke en nette wijze uitgevoerd en zoowel de openings-toespraak door den Voorzitter als de muziek- en tooneelstukken, door de werkende leden ten beste gegeven, werden met onverdeelde aandacht aangehoord en met davereud applaus toegejuicht. Een geanimeerd bal, dat tot laat in den nacht duurde, besloot dit concert, dat, naar we hopen, lang moge voortleven in de blijde herinuering van alien, die het genoegen smaken mochten, daaraan deel te nemen. In den. namiddag van dien dag bracht de muziekvereeniging eene serenade aan het hoofd der gemeente, waaraan daags te voren het voorrecht ten deel gevallen was, ziju 65sten geboortedag te mogen herdenken. Na op guile en recht hartelijke wijze door den jubilaris onthaald te zijn, keerde men, ten hoogste voldaan huiswaarts, met den welgemeenden wensch in het hart en op de lippen, dat haar dierbaar leven nog lang voor ons moge gespaard blijven. Axel. Door den heer Commissaris des Konings in Zeeland is aail den heer C. Minjon, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als veldwachter in de gemeente Axel, met ingang van 1 Mei 1888. Axel. Tot tijdelijk onderwijzer aan de 0. L. school te Sir Pauluspolder, gemeente Stoppeldijk, is aangesteld de heer W. F. van Rietschoten, te Hulst. Voor het gerechtshof te 's Hage stond Zaterdag terecht een arbeider uit St. Anna Ter Muiden, door de Rotterdamsche Rechtbank tot 6 maanden ge- vangenisstraf veroordeeld, ter zake dat hij, naar de dagvaarding luidde, op 3 October den onbe- zoldigden rijksveldwachter en opziener, te Sluis, bij gelegenheid dat deze hem op het herstelleu van wildstrikken meende te betrappen en bekeuren wilde, met een wilgenboom op het hoofd gestagen en en hem daarna in het aangezicht gekrabt en een stuk uit den neus gebeten had. Beklaagde ontkende, even als in eerste instantie, zich aan gemelde feiten schuldig te hebben gemaakt en beweerde dat de veldwachter zich in den persoon vergissen moest. Advocaat—generaal Mr. Bijleveld besprak het vonnis in verband met het proces-verbaal van den veldwachter, waarop het bewijs van schuld was gegrond en dat van verminking, dus van zware verwonding melding maakte, terwijl beklaagde toch slechts wegens eenvoudige mishandeling veroordeeld werd. Aangezien het 0. M. bij de Rechtbank echter niet in hooger beroep van dit vonnis gekomen was, kon daarop niet worden teruggekomen. Z.E.G.A. requireerde evenwel vernietiging van het vonnis, wegens een gebrek in den vorm, maar tevens schuldigverklaring aan mishandeling van een ambtenaar in de uitoefeniug zijner bediening en veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. Voor pleizier op reis! Twaalf reizigers uit Leeuwarden en Dokkum, die den 12deu Maart naar Schiermonikoog vertrokken om den 13den of 14den weer terug te keeren, werden door de strenge vorst overvallen en waren wat blijde, dat zij Dinsdag den 27sten Maart dus na vijftien dagen het eiland konden verlaten. De matroos Maarten van den Oever, die op 14 Maart jl. van de sch. 121, genaamd #Eben- Haezer", bij eene aanvaring met een onbekend barkschip op de Noordzee overgesprongen was en sedert ondanks de ijverigste nasporingen, verdwenen bleef, is in den nacht van 30 op 31 Maart tot zijn huisgezin te Scheveningen teruggekeerd. Hij ver- haalt dat hij, bij de aanvaring aan boord van de onbekende bark gesprongen zijnde, aldaar zeer goed is behandeld; dat't schip was een 1500 ton metende bark, genaamd ,/Maria Mercedes," kap. Paul van Osten, thuis behoorende te Hamburg en komende van West-Indie. Jongstleden Dinsdagavond is hij met genoemd schip behouden in de haven te Hamburg aangekomen, en als een bewijs dat er ook in die haven naar hem en't onbekend schip werd uitgezien, verhaalde hij, dat terstond na het binnenvallen, de Hamburgsche havenpolitie aan boord kwam om naar hem en de schade van het schip onderzoek te doen. Door tusschenkomst van de Nederl. consul-generaal te Hamburg is hij huiswaarts gezonden. Het geliefkoosde volkslied ,/Naar de Malie- baan," gezongen en vertoond, is nu ook plastisch vereeuwigd in het Amsterdamsch Pauopticum door de talenten van den bekwamen modeleur Koch. De auteur-zelf, sprekend gelijkend, als majoor te paaid, commandeert den troep. Hem volgt de tamboer-majoor, kranig den stok in de lucht zwaaiende. Maar het vermakelijkst is de rits be- zoekers: de zingende aauvoerder van de ,/sliert"; aan zijn arm de marketenster die hij „te pakken" kreeg; dan de ^gepoetste grenadier", ook een marinier; nog een militair; en daartusscheu ver schillende vertegenwoordigsters der schoone sekse. Mr is veel actie in beide groepeuniet minder in de derde, een dichte rij volks, die het regiment laat voorbijtrekken en achteruitgeduwd en in bedwang gehouden wordt door den huzaar op ziju paard en een politieageut met het bekende kalmeerende gebaar. Onder de vele karakteristieke volkstypen herkent men ook den liedjeszauger Meijer. Uit Renkum wordt gemeld In de laatste dagen is de Rijn opnieuw meer dan 1 meter gewassen, en de was houdt onafge- broken sterk aan. Dientengevolge ziju dan ook alle uiterwaarden, die nauwelijks van het water waren bevrijd, geheel overstroomd. Vele steen- fabriekeu liggen in het water ingeslotende werkzaamheden zijn reeds grootendeels gestaakt. Daar de weg aan de overzijde der rivier is over stroomd, is de gemeenschap voor rij- en voertuigen met de Betuwe geheel verbrokenvoor passagiers overtocht met roeibooten. Aan het Lekkerveer, een half uur van hier, kan de overtocht met de gierpont nog geregeld plaats hebben. Eenigen tijd geleden zou te Cumberland des morgens in de vroegte de terechtstelling plaats hebben van een jongen man, die wegens moord ter dood veroordeeld was. OndanVs de koude hadden zich sedert middernacht reeds honderden nieuws gierigen voor de gevangenis verzameld, die de voltrekking van het doodvonnis wilden bijwonen. Toen om vijf uur de gevangenbewaarder in de eel van den veroordeelde kwam om hem te wekken was de ongelukkige reeds dood. Volgens de ver klaring van den dokter is de man uit vrees voor de terechtstelling gestorven. Toen met dit aan het publiek mededeelde, ontstond er een hevig tumultde wachtenden braakten hevige verwen- schingen en vloeken uit, omdat het schouwspel waarop ze al zoo lang hadden gewacht, en dat zij zoo graag gezien hadden, hun ontging. Uit New—York wordt per telegraaf gemeld, dat de wagenloodsen van den Chicago Burlington en Quincy spoorweg te Aurora in Illinois, door brand veruield zijn. Een gedeelte der loodsen was ingericht tot een tijdelijk verblijf voor de nieuwe machinisten en stokers, die waren aangenomen in de plaats der werkstakenden en ongeveer een honderd daarvan lagen te bed toen de brand, dien men niet twijfelt dat was aangestoken, uitbrak. Spoedig werd alarm gemaakt, en de in de loods vertoevenden hadden nog den tijd zich te redden; verscheidenen werden echter, toen zij de brandende loodsen ontvluchtten, door hunne onbekende personen aangevallen. Van 16 tot 31 Maart 1888. TER NEUZEN, Huwelijks-aangiften. 16 Maart. David Ver- sluijs, oud 21 j., jm. en Cornelia Adriana Riemens, oud 21 j., jd. 21 Maart. Cornelis de Voogd van der Straten, oud 21 j., jm. en Cornelia Adriana de Lege, oud 18 j., jd. 22 Maart. Jacob van de Wege, oud 37 j., weduwn. en Cornelia Jansen van Rosendaal, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingeu. 29 Maart. David Versluijs, oud 21 j., jm. en Cornelia Adriana Riemens, oud 21 j., jd. Echtscheidingen. 27 Maart. Jannis Savagge en Maria Cornelia de Smidt. Geboorten. 18 Maart. Franciscus, z. van Charles Louis Deurwaarder en van Apollonia Reels. Catarina, d. van Passchier van Wijck en van Cor nelia de Jonge. 19 Maart. Leendert, z. van Aarnout Heijnsdijk en van Janna Janneke Bareman. 23 Maart. Willem Johannes, z van Jan Jansen en van Maria van Drongelen. Francina Cathalina, d. van Pieter Herrebout en van Cathalina Jansen. 24 Maart. Geerard Jacobus, z. van Jan Andriessen en van Jacoba van den Hout. Johanna, d. van Jan Pieter Riemens en van Janneke Overdulve. Catharina, d. van Cornelis Jozias Michielsen en van Catharina Leviua Mareels. 25 Maart. Fre- derika Sara, d. van Jacobus Drabbe en van Catha rina Cornelia Eeckman. Levinus, z. van Elias Oppeneer en van Fijgje Klaassen. 26 Maart. Levina, d. van Cornelis van IJk en van Neeltje van den Berge. Maria Philomeua Judoca, d. van Johannes Josephus Anthonie van Rossum en van Apolonia Uijtdenhof. 27 Maart. Catharina, d. van Jan de Bokx en van Hebrina Kolijn. Cornelia Pieternella, d. van Cornelis de Doelder en van Suzanna van Drongelen. Eugeltje Sara Jozina, d. van Dirk van den Berge en van Elisabeth van der Hoeven. 28 Maart. Johanna Magdalena, d. van Abraham Tholens en van Sietje Jacomina van den Ouden. 29 Maart. Maria Cornelia, d. van Machiel Klaassen en van Machelina de Smidt. 30 Maart. Dominicus, z. van Jacobus Franciscus Dierickx en van Rosalia Seegers. 31 Maart. Franciscus, z. van Augustus Bal en van Mathildis Elisa Muijs. Sara Elisabeth, d. van Floras van der Peijl en van Jacomina van der Does. Overlijden. 21 Maart. Cornelia de Bruijne, oud 72 j., wed. van Abraham van Alteu 22 Maart. Jacoba Goossen, oud 85 j., wed. van Jan Wienand. 24 Maart. Grietje Dregmans, oud 97 j., wed. van Adriaan Donze. 25 Maart. Abraham Jozias de Zeeuw, oud 2 j., z van Adriaan en van Elisabeth Jolijt. 30 Maart. Jean B.iptiste Dooms, oud 9 j., z. van Jan Joseph en van Jacoba Johanna Spon cele. Huwelijks-aangiften. 30 Maart. Alphonsius Josephus van Vooren (van Koewacht), oud 24 j., jm. en Ludovica van de Weijer, oud 22 j., jd. Geboorten. 16 Maart. Petrus Johannes Eu- genius, z. van Johannes Josephus Staal en van Eugenia Johanna Maria de Wael. 19 Maart. Judoca, d. van Petrus Kool en van Maria Adolphe Clementina de Poorter. 21 Maart. Octavia Flo- rentiua, d. van Gerardus Fermont en van Apolonia Dobbelaar. Overlijden. 21 Maart. Judoca Kool, oud 2 d., d. van Petrus en van Maria Adolphe Clementina de Poorter. Geboorten. 8 Maart. Cornelia, d. van Anna Maria Seraphina Magnus. 14 Maart. Rosalia Pe- tronella, d. van Honore Picavet en van Leonida Maria Yermast. 18 Maart. Petrus Augustinus en Leonie Maria Josephina, z. en d. van Jacobus Stob- belaar en van Phelomina Kuijcks. 20 Maart. Andreas Henricus, z. van Willem Janssen en van Paulina Bogaert. 30 Maart. Petrus Ludovicus Johannes, z. van Fidelus Dominicus Mariman en van Sophia Wrilhelmina de Caluwe. Overlijden 13 Maart. Anna Catharina Buijs- rogge, oud 68 j., echtg. van Petrus Stalens. Ja cobus Buijl, oud 8 in., z. van Pieter Francies en van Anna Maria Bernard. 31 Maart. Louisa Durinck, oud 8 in., d. van Judocus en van Roza Durinck. Huwelijks-aangiften. 30 Maart. Pieter Augusti nus Pieters, oud 33 j., jm. en Anna Maria Ver- hoeven, oud 28 j., jd. Petrus de Kort, oud 37 j., jm. en Franciesca du Bois, oud 31 j., jd. Geboorten. 16 Maart. Juliauus, z. van Jan Francies van Damme en van Dorothea Steijaart. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad L E E T IJ HINGE Van 30 Maart tot en met 2 April zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 30 Maart. Eng. stoomb. Ella Constance, kap. Berry, van Middlesbro met ruw ijzer. Eng. stoomb. Middlesbrough, kap. Hogg, van Bilbao met ruw ijzer. Eng. stoomb. Diuningtou, kap. Coates, van Goole met kolen. Eng. stoomb. Hoopoe, kap. Hanuagan, van Antwerpen met stukg. 31 Maart. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Paris, kap. Le Nevue, van New-Castle met ruw ijzer. 1 April. Eng. stoomb. Moto, kap. Digman, van Bilbao met menerie. Eng. stoomb. Apollo, kap. Wards, van Londen met stukg. 2 April. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Nichols, van Liverpool met stukg. Van 30 Maart tot en met 2 April zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 30 Maart. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Londen met stukg. en schapen. 1 April. Eng. stoomb. Hoopoe, kap. Hannagan, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Dinnington, kap. Coates, naar Goole ledig. Eng. stoomb. Ella Constance, kap. Berry, naar Antwerpen met stukg. 2 April. Eng. stoomb. Paris, kap. Le Nevue, naar Antwerpen met stukg. Belg. stoomb. Prin- cesse Josephine, kap. Meijer, naar Valencia met briquets. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 30 Maart. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Jessie Emelie, kap. Gerard, van Amsterdam met creosoot (bestemd voor Selzaete). 1 April. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, van Londen met stukg. 2 April. Noorsche schooner 4e November, kap. Reinerts, van Christiansand met hout. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 30 Maart. Eng. stoomb. Avocet, kap. Stubbs, naar Liverpool met stukg. 31 Maart. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fiffe, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith met stukg. 1 April. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Jessie Emelie, kap. Gerard, naar Amsterdam ledig (komende van Sel zaete). 2 April. Fransche schooner Bellalie, kap. Poirier, naar Nantes met phosphate. Van 30 Maart tot en met 2 April werden langs de Oostsluizen alhier 26 binnenvaartuigen op en 30 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2