Gemengde berichten. broeder. Er volgde toen een algemeen gevecht, vvaarbij men beweert dat sabels moeten getrokkeu zijn, en met de revolver scboten gelost, zoodat menig burger verwond geraakt zou wezen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld.' De uitslag der verkiezing voor de navolgende districten die eerst deze week plaats had is als volgt Amersfoortgekozen de heer Mr. M. baron Mackay. Rotterdam gekozen de heer G. H. Hintzen. Sneek gekozen de heer W. C. Brantsen van de Zijp. TER NEUZEN, 30 Maart 1888. Gisteren had alhier aan de loskade bij het spoorwegstation een ernstig ongeval plaats. De negenjarige zoon van J. J. Dooms, alhier, bezig zijnde kolen te rapen geraakte onder een in beweging zijnden en zeer zwaar beladen wagon, met het onge- lukkig gevolg dat zijn linkerbeen vermorseld werd. De spoedig ingeroepen geneeskundige hulp kon den armen jongen niet meer redden heden inorgen overleed hij na een vreeselijk lijden. Ofschoon diep medelijden hebbende met het kind en de ouders van het slachtoffer, vragen wij, hoe is het mogelijk dat zulks zoo zelden gebeurt. Elken dag kan men het zien hoe kleinen die nog jaren op de schoolbanken moesten zitten, op het terrein voor de loskade aanwezig zijn; op, onder en tusschen de wagons loopen, terwijl men soms bezig is aan 't rangeeren der treinen, en dat alles om kolen te rapen." Laat dit treurig feit een waarschuwing zijn voor de ouders om vooral hunne kinderen dit gevaarlijk werk niet op te dragen bovendien is bovengenoemd ;/rapen" in de meeste gevallen iets waarvoor de onnoozele kinderen en niet de ouders door de wet gestraft worden. Met April a. s. is aan de openbare scholen in deze gemeente toelating gevraagd voor 151 leerlingen. Ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers werden Woensdag alhier, ten verzoeke van de vermoedelijke erfgenamen van den heer A. "Versluijs Az., in het openbaar geveild 1°. een huis en erve in de Lange Noordstraat alhier, thans onverhuurd, verkocht voor f 3310 aan den heer P. J. Versluijs alhier; 2°. een huis en erve aldaar, verhuurd aan den heer K. Fonteijn, verkocht voor f 2175 aan den heer P. J Versluijs als lastheb- bende3°. een huis en erve in den Schotschenhoek aldaar, verhuurd aan mej. de wed. Moggenstorm, verkocht voor f 710 aan den heer J. Wiskerke alhier; en 4°. een huis en erve aldaar, verhuurd aan J. Machielsen en J. de Meijer, verkocht voor 425 aan den heer A. P. de Vos alhier. Tot kantonrechter—plaatsvervanger te Ter Neuzen is herbenoemd de heer J. A. van Boven. Beroepen tot evangelist bij de Ned. Geref. gemeente (doleerende) te Ter Neuzen, de heer H. Werner te Middelburg. Om met 1 April a. s. in dienst te treden, is benoemd tot gemeente veldwachter te Gorssel (Gelderlaud) Willem Brandes, gepasporteerd mare- chaussee te Sluis. Tot ontvanger-griffier van de waterschappen Stoppeldijk c. a. en Lamswaarde, ter vervanging van wijlen den heer C. C. P. Pierssens, is benoemd de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Esctfry, burgemeester van Stoppeldijk en Boschkapelle. Zaiddorpe, 28 Maart. Heden werd alhier de tijding ontvangen van het overlijden van den heer J. G. Schuijt, rustend hoofd der school. Gedurende meer dan 51 jaren is hij hier als ouderwijzer werk- zoam geweest en pas verleden jaar legde hij zijne betrekkiifg neder om rust te gaan nernen. Niet lang, helaasheeft hij van ziju rusttijd mogen ge- uieten. Zaamslag, 29 Maart. Heden voormiddag ont- stonden aan den calamiteuzen Eendragtpolder 2 oeverafschuivingen een van 70 M. bewesten tot 40 M. beoosten peilraai 23, lang 110 M. bij eeue grootste breedte van 60 M. en een van 40 M. van de plank tegelijk als tegeulast en steun voor mij en dan bid, zooals ge in het uur van uw dood zoudt bidden Behoedzaam liet Kaspar zich nu eveneens op de knieen ueer, en zich zijwaarts tegen Anna leunend, om niet iederen steun te missen, stak hij beide armen uaar George uit. Beider handen ontmoetten elkaar. »Grijp mij vast!" klonk het uit de hppen van den helper, „beproef u op te lichten, en nu, God zij ons alien genadig!" Een vreeselijke ruk deed de plank zijwaarts buigen en bijna omslaan met haar voile gewicht klemde moeder Anna zich aan den tegenovergestelden rand der plank en zij bleef in evenwicht. Ontrukt aan het vreeselijke graf, lag een gestalte in de armen van den redder, wien de opwiuding van het oogenblik reuzenkracht had gegeven. George, wiens bleek gelaat door den steeds hooger opflikkerenden brand in de vesting werd verlicht, bevond zich reeds op de plank, onttrokken aan het dreigendste gevaar, ofschoon nog lang niet geborgenwant nu gold het den gevaarlijken terugtocht te beginnen. Nog steeds hield Kaspar den geredde omvat als met ijzeren armen, want opnieuw scheen George bewusteloos en bij de geringste beweging was hij voor den tweeden keer zijwaarts gegleden. (Wordt vervolgd.) bewesten tot 90 M. beoosten peilraai 25, lang 130 M. bij eene grootste breedte van 40 M. Beide afschuivingen liggen op betrekkelijk grooten afstand uit den zeedijk en uit de onderzeesche verdedigingswerkenze leveren dus voer den polder vooralsnog geen gevaar op. Axel, 27 Maart. Door den heer C. Minjon alhier is tegen 1 Mei e. k. eervol ontslag aan- gevraagd als gemeente-veldwachter, welke betrekking hij reeds van af 21 April 1845 heeft bekleed. Axel, 29 Maart. Heden had alhier door het bestuur van den polder Beoosteubleij benoorden, bij enkele inschrijving, de aanbesteding plaats van het aanleggen van een grindweg in dien polder, ter lengte van 6070 M., met bijbehoorende werken. Raming f 8780. Hiervoor werden ingeleverd 8 inschrijvingsbil- jetten, nl. van de heerenM. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor 10870; D. Tholeus, te Ter Neuzen, voor 10400; C. E. van Praeijeuhove, te Ter Neuzen, voor 10100; A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 9967A. D'Hooge, te Phi lippine, voor f 9850D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 9750; P. J. Verbist, te llonte- nisse, voor 9733; B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, voor f 9690. Aan den langsten inschrijver is het werk gegund. rechtszaken" Arrondissenients-reclitbank te Middelburg. Bij bevelschrift der Arrondissemeuts-Rechtbank te Middelburg van den 24 Maart 1888 is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen I. de W 24 jaar oud, koopman te Rotterdam. ter zake dat hij, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen vergezeld van den 19jarigen Rotterdamschen koopman M. de W., als knecht van wien hij zich voordeed, zich op den 27 December 1887 bij Nathalie van den Hemel, landbouwster en op den 28 December d. a. v. bij Johannes Boswerkmanbeiden wonende onder de gemeente Sluis, heeft vervoegd en deze personen heeft bewogen van hem eene rol zooge- naamd graslinuen te koopen, aan beiden valschelijk voorgevende, dat het was echt linnen met de hand gesponnen, dat het zoo goedkoop kon worden ver kocht, omdat zijn metgezel, in Duitschland geloot hebbende, daar in dienst moest gaan, dat deze daaraan een hekel had en nu zijn boel wilde op- ruimen, om zich dan naar Amerika te begeven bovendien aan Nathalie van den Hemel voorge vende, dat de moeder en zuster van genoemden begeleider op zee waren verdronken en deze ook om die reden zijne fabriek en goederen van de hand wilde doen en naar Amerika gaan, terwijl hij aan Jacobus Bos een vergrootglas heeft aange- boden, om daardoor de kwaliteit van het ten ver- koop aangeboden goed beter te kuunen bezichtigen. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 29 Maart 1888. VeroonleeldJ. L., winkelierster te Ter Neuzen, ter zake van het zonder verguuning gebruik maken van gemeentegrond tot opslag van goederentot eene boete van f 3, subsidiair 1 dag hechtenis. M. P., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van nachtrumoer; tot eene boete van 2, subs. 3 dagen hecht. J. v. d. V., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van het als getuige opgeroepen wederrechtelijk wegblijven; tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. A. K., arbeider te Axel, ter zake van het niet voorzien van zijn hond van een muilkorf; tot eeue boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht., met ver- beurdverklaring van den hond, bevel die uit te leveren of te betalen de waarde bepaald op f 0,50, subs. 1 dag hecht. R. v. d. R., landbouwer te Axel, ter zake als vorentot eene boete van 2, subs. 1 dag heclit., met verbeurdverklaring van den hond, bevel die uit te leveren of te betalen de waarde bepaald op 5, subs. 1 dag hecht. J. Ph., koopman te Clinge, ter zake als voren; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. R., te Hoek, ter zake van het zonder consent bevisschen van een Zeeuwschen stroomtot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. S. S., C. G., J. W. P., A. D., J. d. K., werk- lieden, J. P., koopman, alien te Zaamslag, J. d. R., werkman te Ter Neuzen, en P. d. K., werk man te Boschkapelle, ter zake van het rapen van schelpvisch aan den voet van een waterkeerenden polderdijk; ieder tot eene boete van 1,50, subs. beiden te Ter Neuzen, ter zake als vorentot 3 dagen hecht. M. 't G., arbeider te Axel, en J. M. E., werk man te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder tot 7 dagen hecht. A. d. P., geneesheer te Breskens, ter zake als voren; tot drie boeten elk van 15, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. J. V., smid te Ter Neuzen, ter zake van het in dronkenschap verstoreu der openbare orde; tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. J. G., molenaarsknecht, en 11. C., kleermaker, beiden te Zaamslag, ter zake van het vertoeven in eene herberg na het sluitingsuur; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. G., werkman te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. Vrijgesproken M. D., metselaar te Zaamslag, van het rapen van schelpvisch aan den voet van een waterkeerenden polderdijk. F. B. en F. D., werklieden te Axel, van het zonder recht gaan over eens anders land, waarvan de toegang op blijkbare wijze is verboden. De kosleu te dragen door den staat. Ontslugen vim rechtsvervolgiiigP. J- d. G. en H. V., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het zonder oordeel des onderscheids rapen van schelpvisch zonder consent. De kosten ten laste van den staat. 3 dagen hecht. J. d. V., C. d. 1)., A. d. Z., werklieden teTer Neuzen, en J. F. d. K., werkman te Boschkapelle, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. Th. v. L., werkinan te Sas van Gent, ter zake van het loopen langs een spoorwegtot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. F. H., schipper te Doornik, J. v. L., J. v. d V., D. H. C. d. J. en J. v. d. H., werklieden te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronken schap; ieder tot eene boete van ^0,50, subs. 1 dag hecht. Ch. P., matroos te St. Bayeux, P. W. d. F., P. A. F., werklieden te Ter Neuzen, en C. 't G., werkman te Axel, ter zake als voren; ieder tot eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. P. J. G., ter zake als voren; tot eene boete van 1,50, subs. 3 dagen hecht. M. H., werkman, en J. V., schippersknecht, Uit Renkum wordt dd. 29 Maart geschreven De Rijn is sedert gisteren opnieuw sterk wassende, zoodat de hooggelegen uiterwaarden, die nauwelijks van net water zijn bevrijd, dreigen onder te loopen. De laaggelegen landen, zoomede het „Broek" en de lage weilanden van ,/Oranje Nassau's-oord" staan nog steeds geheel onder water. Ook aan de overzijde der rivier zijn meest alle weilanden nog overstroomd. De overtocht aan het veerhuis ge- schiedt alsnog geregeld met de gierpont, maar zal spoedig weder gestaakt moeten worden. Droog brood met water is zoo lekker niet, wanneer men er thuis boter, spek en warmekoffie bij heeft; zoo dacht blijkbaar ook een zestal ver- oordeelden van Diessen, die te Eindhoven in het huis van bewaring eenige dagen moesten doorbrengen. In 't begin dezer week kwarnen zij aan, niet op schoenen of laarzen dat was te koud in het barre seizoeumaar met klompen aan de voeten, die de dragers er van op steltenloopers dedeu gelijken. Vrij opgeruimd klopten zij aan, meer opgeruimd dan men verwachten zou van iemand, die een dieet op water en brood te gemoet gaat. Dock in huizeu van bewaring is men nieuwsgierigde klompen werden onderzocht met het gevolg, dat men in de uitgeholde zolen een ganschen voorraad boter en spek vond. In een enkelen klomp was niet minder dan een kilo spek geborgen. Dat het droog brood naderhand met een droevigen zucht verorberd werd, behoeft wel niet gezegd te worden, Uit Zelhem meldt de Zutph. Ct. dd. 26 Maart De handelwijze van Ds. Ulfers alhier bij de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor dit district, waarbij hij in de kerk de kandi- datuur van Mr. Bevers (r.-k.) aanbeval, lag gc noemde predikant zoo zwaar op het hart, dat hij Zondag voormiddag van den kansel zijne gemeente ootmoedig om vergiffenis voor zijn beganen misslag heeft gesmeekt. Het is ook hier weder een bewijs van het bekende spreekwoord ,/berouw komt meestal te laat." Uit-ValthermoDd wordt aan de N. Gr. Gt. gemeld: Dat sommige arme menschen in den tegenwoordigen tijd, nu er bijna nog niets te ver- dieuen is, het wel eens zeer ellendig hebben, is hier in de nabijheid voor een paar dagen gebleken. Op een niet ver van hier verwijderde strook gronds is eene kraamvrouw van honger gestorven. Haar man was *s avonds van te voren laat in de woning teruggekeerd, nadat hij als sluiker had gevangen gezeten. Er was toen letterlijk niets in de woning wat naar eten geleek. Te eergierig en buitendien daar zij, door afwezigheid van haren man, niet in ide geiegenheid was eeuigen onderstand te vragen, is deze vrouw eindelijk van honger bezweken. In de Engelsche kolonie Victoria wordt al het drukwerk voor de Regeering op de landsdrukkerij verricht. Daar de loonen hoog zijn wil ieder er graag geplaatst worden en men laat nu de zetters een vergelijkend examen afleggen. Niet alleen wordt daar bij onderzocht of de adspiranten vlug en nauwkeurig slechte kopij kunnen lezen en zetten, maar of ze ook mooi schrijven, wat ze weten van de Bijbelsche geschiedenis en dergelijke dingen meer. Bij het laatste examen werd zelfs opgegeven ,/Teekeu een kaart, die de verschillende ^diepten van den Atlantantischen Oceaan aangeeft De angst voor de schoonmoeder kan zelfs een goedhartig man tot een wanhopigeu stap drijven. Een Ier, genaamd Mc Eastney, was in September van het vorige jaar naar Amerika overgestoken, vond te New-York een voordeeligen werkkring en bespaarde genoeg geld, om voor zijn vrouw een reisbiljet naar de Vereenigde Staten te koopen. Vrouw Mc Eeastney maakte de noodige toe- bereidselen voor de reis en schreef haar man, dat zij met het stoomschip Britisch Prince zou over- komen, in gezelschap harer moeder. Deze tijding bracht Mc Eastney tot zulk een wanhoop, dat hij zich bij den landverhuizers-inspecteur vervoegde en dezen waarschuwde, zekere vrouw Hunter niet te laten landen, daar zij geen middelen bezat en de gemeente tot last zou verstrekken. Door Mc Eastney vergezeld begaf zich de inspecteur aan boord van het stoomschip en gaf de schoon moeder te kennen, dat hij haar niet kon toestaan aan land te gaan, daar zij zonder middel van bestnan was. De oude dame zeide verontwaardigd, dat zij een schoonzoon had om voor haar te zorgen, tot ze bezigheid zou hebben gevonden. ,/Maar hij wil niets met u te doen hebben; hij wil u niet helpen," was het antwoord. De schoon moeder zou ook weder naar het groeue eiland zijn teruggekeerd, had niet de agent van een plaatsings- bureau haar aan een betrekking geholpen. De verhoudiug tusschen schoonmoeder en schoonzoon moet er sedert niet beter op zijn geworden. De sneeuwstorm, blijkt het hevigst geweest te zijn te New-York. Uit de beschrijving van den Herald laten wij een en ander volgen. „Een groote witte orkaan loeide den ganschen dag (Maan- dag 12 Maart) door New-York en verkeerde de gezellige stad in een wilde en verschrikkelijke woestenij van sneeuw en ijs. Verbeelding is niet in staat de buitengewone voorvallen te schilderen, die gedurende de laatste acht-en-veertig uren in de metropolis voorvielen. Niemand der levenden kan zich zulk een storm in de stad herinneren. Alle zaken werden opgegeven en de sneeuw joeg voor mijlen en mijlen afstands op bergen tegen de gesloteu handelshuizen. Op de lnchtspoorwegen (dat zijn de stadsspoorwegen die op hooge ijzeren palen boven de straten in het drukke verkeer voorzien) konden geen treinen meer loopen, en de tramlijneu waren versperd. De telegraatdraden werden wild van hunne bevestigingen gerukt, en zweepten op en neer door de straten. Zware boomen in de Drie-en-twintigste straat en elders, werden uit den grond geheven en naar alle kanten gesmeten door den machtigen wind, die van oogenblik tot oogen blik in kracht toenam. Mannen en vrouweu werden rondgeworpen als strootjes, en velen moesten uit de groote hoopen sneeuw opgedolven worden. Wallstreet (de straat van de beurs en der banken) zag er uit als een ijshol in Montana, en dertig eenzaine raakelaars stonden van de kou te beven in de leege effectenbeurs. Alle groote middelpunten van den handel waren verlaten. De veerbooten (daarmede worden stoomponten bedoeld) werden in het woeste tempeest op de Noord- en Oostrivier hulpeloos been en weer geblazen en geen schip durfde de door storm beheerschte haven binnen- vallen. De telegraaf-compagnies weigerden berichten aan te nemen. Een verschrikking van duistemis kwam over de saamgepakte stad en de met vrees geslagen bevol- king boog onder het verschrikkelijk loeieu van d*n dwurrelwind. Het begon omstreeks middernacht. Een zachte regen had gedurende verscheidene uren op het pla- veisel neergeplast. Gaandeweg werd het een natte sneeuw en door de goten stroomde modder. De wind begon op te steken en de thermometer daalde zeer snel. Eensklaps scheen de gausche stad te sidderen, toen de storm er op neerviel met een grootschheid en een macht, die niet te beschrijven zijn. Neer kwam de sneeuw in dwarrelende hoopen, tot de voetpaden begraven waren onder de opstui- vingen. Uithangborden werden afgerukt van de voorpui der gebouwen, daken werden afgestroopt, vensters ingeblazen, wagens onderst boven gewor- pen en de trams vastgezet. Toen de dag aanbrak vertoonde de stad een verbazingwekkend schouwspel. Tusschen de wilde wolken van sneeuw, die door de straten joegen, zag men geladen wagens staan, door hunne voer- lieden in den steek gelaten. Op elken hoek zag men van dit verlaten gerij staan. Hunne eigenaren waren tot behoud van bun leven gevlucht, onver- schillig naar het scheen wat er van hun eigendom werd. Slagerswagens, nog opgeladen met vleesch, inelkkarretjes opgestapeld met kannen, kruideniers- wagens, steenkolenkarren, trams, waren in alle richtingen verspreid in de bergen van sneeuw. Er waren duizenden bij duizenden van deze verlaten wagens en karren, sommige omvergeworpen, andere dwars over de straat liggend en weer andere half begraven in de opgestuwde sneeuw. Hier en daar vormden zij beiangrijke barricaden, die de sneeuw- vlokken opvingen en er een stevige versperring mee maakten. Lang voor het aanbreken van den dag hadden de trams alle pogingen opgegeven om passagiers te vervoeren. De menigten werkten zich door den storm naar de luchtspoorwegen, en vulden elken trein. Zelfs deze treinen waren weinige en met lange tusschenpoozen. De sneeuw en de wind maakten het nagenoeg onmogelijk de rangeerkrukken te behandelen en de remtoestellen waren onbruik- baar geworden. Ten laatste kwam het geheele luchtspoorwegnet tot een dooden stilstand. loen voDden tooneelen van opgewondenheid en lijden. Er °was een geduchte blokkade van treinen op de zesde avenue van de vierde straat tot de acht en twintigste straat. De passagiers waren half be- vroren. Zij konden de stations met bereiken, tenzij zij langs den smallen rand van de banen liepen, hetgeen verschrikkelijk gevaarlijk was in zulk een hoogen wind. Vrouwen schreeuwden en mannen vloekten. Verscheidene der mannen deden hunne overjassen uit om de half doode vrouwen te be- schutten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2