Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2387. Zaterdng 31 Maart 1888. 28e Jaargang. ZONDER NAAM. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Hit blad vei-acSiIjait Dinsdnj- cm Vrljdagaroud bij den nlticrer P. J. V A IV BE 8 A IV D E te Ter Nenzen. folltieli Overzicht. In den laatsten tijd was de aandacht der Eranscben geheel van Wilson afgewend, doordat Boulanger de man was, die zich van de attentie zijner landge- nooten meester maakte. De levendige Franschen moeten gedurig wat nieuws hebben. Intusscben zijn die incidenten niet voordeelig voor de welvaart des lands. Die lawaaiinakers hebben altijd bun aanhang, terwijl anderen weer van de gelegenheid gebruik inaken om in troebel water te visschen en zoodoende veel kwaads brouwen of voor t minst veel goeds tegenhouden. Te Clermont—1 errand was bij bet vertrek van Boulanger eene groote volks- menigte voor het hoofdkwartier en het spoorweg- station bijeen. De toegang tot het station was verboden. De menigte riep,/leve Boulanger en zong de Marseillaise. Te Parijs wachtten den generaal eenige honderden en juicbten hem toe. De raad van enquete, die nu verder de gerucht- makende zaak onderzoekt, beeft volgens Figaro twee punten van bescliuldiging tegen Boulanger overwogen: ie. dat bij Clermont-Ferrand verlaten heeft, zonder daartoe verlof te hebben gekregen2e. dat hij in een document eene zinspeling heeft gemaakt op eeu dienstbrief. Boulanger heeft erkend dat zijne eerste straf (het stellen op non-activiteit) verdiend was, maar nu wil men hem op nieuw straffen om redenen van staatkunde. Hiertegen kwara hij op uit naam der wet. Hij verzocht zijue rechters, met wie hij morgen tegen Duitschland zou willen vechten, hem zijn titel als soldaat zijn eenige fortuin en eerzucht, niet te ontnemen. Bij de verkiezin- gen te Marseille heeft de politie alle biljetten, die den naam van Boulanger droegen, in beslag ge- nomen, tengevolge waarvan de aanhangers hunne stem op een anderen kandidaat moesten uitbrengen. Bij de vijandelijke demonstration moest de politie tusschenbeide komen. Bij de herstemming kreeg de generaal slechts 983 stemmen. Te Lion echter werden op hem 45089 stemmen uitgebracht, tegen 26000 en minder op andere kandidaten. Het incident tusschen Frankrijk en de Porte over de voorvallen te Damascus is nog niet ge- eindigd. Frankrijk eischt dat de Turksche gouverneur dadelijk zal worden afgezet, maar wil den Franschen consul eerst veertien dagen later verplaatsen, terwijl de Porte eischt dat de beide maatregelen tegelijkertijd worden toegepast. In Duitschland steken enkele woelgeesten het hoofd ook weder op. In de kazernes is eeu strooibiljet verspreid, waarop een vers is gedrukt, dat de hoop uitdrukt op eene spoedige troonsbe- stijging van den tegenwoordigen kroonprins. Die dag zoo wordt in het geschrift verzekerd is niet ver meer verwijderdde Duitschers zullen dan juichen en hunne vijanden in het Oosten en het Westen zullen sidderen. Zelfs heeft men eene proclamatie aangeplakt, waarop de portretten van EETJIELETON. Historisch verhaal van H. II. Kasparals hij het eens was, onze lieveling en wij staan hier zonder iets te doen; wij hebben niets voor hem dan de hulp, die ook de lafhartigste kan geven het gebed Ter wille van rnij wilt ge den gevaarlijken weg niet gaan maar volgen wilt ge mij toch Met Gods hulp, Kaspar, het zij gewaagd 1" Met bijna jeugdige vlugheid betrad zij de plank, die, als was ze reeds gewoon geraakt aan den last, nauwelijks boog. Het was een eigenaardig toeval dat zich juist hier in den loop der jaren, door niemand vermoed, onder de oppervlakte van het moeras een smalle dam had gevormd uit een verharde massa van steenen en moerasplanten, terwijl aan weerszijden een grondelooze diepte zich uit- strekte. Zonder een oogenblik te aarzelen, was Kaspar de moedige gevolgdom de handen vrij te houden, had hij de lantaarn aan zijn gordel bevestigd. Hij sprak geen woordzijn lippen waren vast op elkaar gedrukt, zijn aangezicht bleekhij ge- loofde aan geen terugkeer. Gelukte het ook al Keizerin Victoria en van dr. Mackenzie voorkomen, met het onderschrift „Xiehier de moordenaars van den Keizer." Ook is een persoon, die voor dr. Mackenzie werd aangezien, door een aantal personen aangevallen en mishandeld; met moeite ontkwam hij in een naburig huis. Duitschland heeft nog ook al zijn onruststokers, die hoognoodig onschadelijk dienen te worden gemaakt. Ofschoon men zich in Oosteurijk-Hongarije tot den oorlog toerust, verzekert men nu toch, dat de begrooting voor 1888 geen grootere sommen aanwijst dan die voor 1887. Volgens de Times zouden er ernstige botsingen hebben plaats gehad tusschen Bosnische opstande- lingen en Oostenrijksche troepen. Uit het Balkan Schiereiland bericht men voorts, dat Rusland voorloopig het denkbeeld om de Turken te dwingen vorst Ferdinand te verjagen, zou hebben opgegeven en er zich toe zou bepalen, in Bulgarije de Panslavistisehe asjitatie te onder- houden. Ook wordt gezegd, dat Rusland en Frankrijk bij Turkije aandringen om naar Sofia een Turkschen commissaris te. zenden, die in overleg inet den Russischen commissaris zou handelen. De Porte ontving bericht, dat 7 Russische transport- schepen bevel ontvangen hebben om zich gerced te houden, teneinde dadelijk 8000 man te kunnen vervoeren. Als de Temps ons mededeelt, dat de opgewondenheid in de meeste steden van Bulgarije buitengemeen groot is en men elk oogenblik een poging tot oproer kan verwachten, dat de Porte besloten heeft aan de opmerkingen van Rusland gehoor te geven en de beweging van Turksche troepen naar de grenzen wordt voorbereid en dat te Sofia met de bewapening een aanvang wordt gemaakt, ja dat de Prins uit eigen middelen 300 paarden voor de ruiterij heeft aangekocht, dan netnen we zulke berichten onder reserve aan, oradat ze in een Fransch blad voorkomen. Aan de Times wordt bericht, dat de grootvizier aan den Russichen gezant Nelidoff zou hebben verzekerd, dat de Porte niet kon aandringen op de verwijdering van prins Ferdinand, daar het vertrek van den vorst aan- leiding zou geven tot anarchie in het vorstendom. Prinses Clementine heeft Sofia verlaten en werd door den Bulgaarschen vorst en twee ministers tot aan de Servische grens begeleid, vanwaar zij zich naar Belgrado en verder naar Parijs zal begeven. Van wege het departement van oorlog is een onderzoek aauhangig naar de militaire correspon- denten van dagbladen. Men brengt dit vooral in verband met de berichten die de pers onlangs mededeelde, aaugaande 1°. de bekende zaak van het militair hospitaal te 's Gravenhage waarover de minister van oorlog de plaats, waar de ongelukkige, zich bevond, te bereiken, bij het werk der redding zelf moesten wil en kracht tekort schieten hij zag drie offers in plaats van een. Meer dan eenmaal gleed zijn voet, terwijl Anna zoo zeker en bedaard daarheen liep, als wandelde zij op een breeden vasten weg. Zij zag niet om; nu zij op weg was om te redden, kwam het over haar als een blij voorgevoel het waagstuk moest gelukken! Intusschen was het weer volkomen duister ge- wordende maan was achter zwarte wolken verdwenen. Daarentegen begon een gloeiend rood, dat den horizon kleurde, zijn kringen tot aan het moeras te trekken. Dat was niet de aanbrekende dageraad, het waren de brandende huizen binnen de muren van Demmin, die den vlammenden gloed weerkaatsten tegen den zwarten heme!. Moeder Anna's scherpziend oog behoefde nauwe lijks meer het licht van Kaspars lantaarn, die het pad voor haar verlichtte. Nu bleef zij staan. //Hier," zei zij halfluid, voor zich wijzend. Ook haar tochgenoot bleef als op kommando staan, wLicht bij Kaspar had de lantaarn van den gordel genomen werktuigelijk strekte zijn hand zich uit. Een mat licht viel op die onbewegelijke verstijfd schijnende massa, die boven de zwarte diepte uitstak. Weinig meer dan een lokkig hoofd was zichtbaarde donkere helm was den vallende ontgleden. Nog eene interpellatie in de Tweede Kamer der Staten- Generaal te verduren had2°. de overplaatsing van officieren bij het regiment grenadiers en jagers, die door de dagbladen werd medegedeeld, voordat het desbetreffende besluit het departement had verlaten, hetgeen aanleiding gaf, dat deze over plaatsing bijna drie weken in het onzekere bleef en reeds vrij algemeen werd tegengesprokenen 3°. de mededeeling van de promoties bij keuze, welke in den laatsten tijd bij den generalen staf en de intendance hebben plaats gehad. De directeur en negen leeraren van het bis- schoppelijk college van Roermond, die door de rechtbank van de kiezerslijsten zijn geroyeerd, als zijnde geene lodgers, omdat zij alien wonen in eene woning, gratis door de gemeente Roermond aan het genoemd college afgestaan, hebben zich gewend tot den Hoogen Raad met verzoek het vonnis der rechtbank te vernietigen. De heeren houden vol dat zij hunne woningen in genoemd huis huren van den beheervoerder, den heer Theophile Dirix. De Locomotief bericht, dat er zonder over- drijving uacht op nacht in de Vorstenlanden roofpartijen plaats hebben met gewelddadigheden en verwonding, zoowel van Europeanen als van inlanders, en begrijpt niet dat de Gouverneur- Generaal geen band uitsteekt om zijne landgenooten te beschermen tegen inlandsche schurken, te minder daar het blad een zoo eenvoudig afdoend middel weet, namelijk het besehikbaar stellen van een flitike som gelds voor verbetering van de politie en het daarna den beiden residenten laten van de keus tusschen „de roovers er ..uit of gij." Misschien weet de Gouverneur-Generaal een nog deugdelijker middel en is hij daarom zoo boos over het openbaar maken van de plaats, waar de groote manoeuvres zullen worden gehouden. De laatste ketjoepartij verhaalt de Locomotief aldus Op de indigo-onderneming Mendiro, p. m. 12 paal van de hoofdplaats Djoeja, is de ad- mi nistrateur De Kanter overvallen door 10 a 12 man. De roovers drongen van voren in zijne slaapkamer, na met een zwaren ijzeren hamer een paneel uit de deur te hebben geslagen. De heer De Kanter richtte zijn revolver op hen, doch die werd hem met een stuk hout uit de hand geslagen. Na hem op den grond te hebben geworpen, heeft men hem gekwetst aan het linkerbeen en weerloos gemaakt. Daarop is een nieuwe ijzeren brandkast. die de heer De Kanter juist den vorigen dag van de Dorrepaalsche Bank had ontvangen, letterlijk aan stukken geslagen, hetgeen ongeveer een half uur tijd kostte. Er zat gelukkig slechts ongeveer f 37 in, die zijn medegenomen. Yierentwintig wachtmenschen, die in de omgeving van het huis lagen, zijn alien weggeloopen, en zullen natuurlijk zonder of met een onbeduidende weinige seconden, en het graf sloot zich geheel boven hem. Anna wilde roepen, maar zij kon het niet. Te geweldig werkte de vreeselijke aanblik, ofschoon de verongelukte zijn gelaat naar de andere zijde had gewend en het flikkerende licht van de lantaarn de gestalte slechts in flauwe omtrekken deed zien. In haar plaats boog Kaspar zich voorwaarts //Hulp is nabij," riep hij, ,/kunt ge ons hooren?" Wei vernam George den toon van een mensche- lijke stem; zij trof zijn oor, maar de klank werd hem bijna niet meer bewust. De uitwaseming van het moeras had reeds lang zijn zinnen verdoofd en zijn geest verlamd. //Hij schijnt reeds zonder bewustzijn," zei Kaspar moedeloos, //kan hij niet zelf medewerken tot zijn verlossing, dan is iedere poging om te redden dwaas." Moeder Anna nam de lantaarn uit zijn hand. Nederhokkend op de smalle plank, zich met de vrije linkerhand vastklemmend aan den rand hield zij het licht zoo ver naar buiten als zij kon. //George 1" en nog eenmaal, toen de eerste kreet zonder gevolg bleef, op luideren toon, op den toon, dien de hoogste zielesmart geeft //George 1" De welbekende klank der lieve stem, die hij voor eeuwig verstomd geloofde voor zijn oor, trof George het was geen droom met heftiger beweging, als wilde hij de hand van den dood, die reeds straf vrijkomen. Een paar ketjoes echter, die door den heer De K. zijn herkend, zijn opgevat. De heer J. W. L. Mahne, voorheen stuurman aan boord van het stoomschip Rhenania, is door den voorzitter der Fransche republiek benoemd tot ridder van her Legioen van Eer, ter zake van zijn manmoedig gedrag op 1 Januari j. 1toen hij tijdens een sform in de Spaansche Zee, welke zelfs het uitzetten van booten onmogelijk maakte, over- boord sprong en met eigen levensgevaar den stuurman van een verongelukt Fransch stoomschip, die meer dan 24 uren op een balk had rondgezwalkt het leven redde. Het hooger beroep, door den heer Willink Ketjen ingesteld van het beroep der Haagsche rechtbank, waarbij hij wegens beleediging vau den Min. van Kolonien tot geldboete werd veroordeeld, zal den 13den April voor het hof te's Gravenhage behandeld worden. Blijkens eene opgave in de Staatscourant van 29 dezer, bestoud de bevolking van Zeeland op 1 Januari 1888 uit 99,197 m. en 101,405 vr. totaal 200,602 tegen 198,567 (98,168 m. en 100,399 vr.) op 1 Januari 1887. De gemeente Middelburg telde op 1 Januari 1888 16,455 inwoners. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in de kiesdistricten Breda (noodig geworden door het bedanken van Dr. Schaepman, die voor Wijk bij Duurstede zitting neemt) en Druten (noodig geworden door het bedanken van Mr. Reekers, die zitting neemt voor Haarlemmermeer) zal plaats hebben Dinsdag 17 April en herstemming zoo noodig, op Dinsdag 24 April a. s. Door een ingezelene van Haulerwijk (Fr.) is een aanklacht bij den officier van justitie ingediend tegen den dorps— en rijksveldwachter aldaar, wegens mishandeling van verschillende personen op Zater- dagavond jl., zonder dat daarvoor eenige aanleiding had bestaan. Het N. v. d. D. meldt omtrent deze zaak. //Men had verkooping gehadde notaris was ver- trokken met het rijtuig, doch kwam spoedig terug de wagen was door de sneeuw omgekanteld en gebroken. Een der aanwezigen bood den notaris zijn rijtuig aan, die daarvan gebruik maakte en aan de her- bergiersche volmacht gaf, ieder die geholpen had zijn rijtuig overeind te brengen, voor zijne rekening te tracteeren. Een der aanwezigen maakte zoo zegt de aanklager toen de opmerking, dat de sneeuw slecht van den weg opgeruimd en daardoor de wagen van den notaris omgevallen was. Dit rnoet de gemeente-veldwachter zich zoo hebben aangetrokken, dat bij dien persoon dadelijk moet hebben beetgepakt en buiten de deur gebracht, daarbij geholpen door den rijksveldwachter, zijn zwaar op hem lag, van zich schuddeu, bewoog hij het hoofdhij keerde het doodsbleeke gelaat naar de plank: z/Moeder Anna De hoogste vreugde en tevens de hoogste ont- zetting, in het bewustzijn van het gevaar, waaraan de lieve vrouw zich blootstelde, klonken uit dien kreet. z/Stil, Kaspar is bij mij, we zijn gekomen om u te redden, God zal ons lielpen. Span uw laatste krachten in, George, en let op de aanwijzing van den getrouwen man." Redding leven Met gloeiende vonken doortrilde het George; de jeugd, de jongelingskracht deden haar rechten gelden. Hij gruwde voor een dood waaraan hij zich zoo pas nog als vrijwillig offer had overgegeven. Nog eens verrees een schitterende toekomst voor het oog van zijn ziel. ,/IIebt ge de armen vrij vroeg Kaspar. George antwoordde niet dadelijk. De tan den op elkaar klemmen^, trok hij zijn armen met een enkelen ruk uit het moerassige element, waarin zij reeds voor de helft waren verdwenenhij zelf zonk door de beweging nog wat dieper dan te voren. z/Steek ze uit beval Kaspar, ,/Zoover ge kuut de hemel geve, dat ik u kan grijpen." z/Ik steek ze uit," klonk het antwoord, //het is de hoogste tijd ik zink z/Moeder Anna, blijf knielen," vervolgde Kaspar, z/en houd u met uw geheele zwaarte aan den rand TER IEIZENSCHE 1(11 111 VI (*)Historisch.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1