Gemen^de berichten. Handelsberichten. Telegrafische berichten. bemiddeling hebben afgewezen, mnar ook omdat bij de loonsverlaging, nocb door plaatselijke om- standigheden, in verband met de door andere fabrikanten in Twente voor gelijksoortigen arbeid bepaalde loonen, noch door den algemeenen toestand van den door de betrokken firma's uitge- oefenden tak van nijverbeid, noch door den bijzonderen toestand der ondernemingen dezer firma's gerechtvaardigd acht. In de Haagsche kroniek van bet Hbl. leest men Zoo ooit eenig prinsesje is groot gebraclit en opgevoed met verstand en beleid, dan is dit zeer zeker met ons eenig vorstenkind het geval. Reeds om halfnegen preciesmet die militaire nauwgezetheid, welke der huishouding van onzen koning eigen is, vangt de heer Gediking met het onderwijs van bet prinsesje aan. Dit wordt voortgezet tot negen uur. Na eene verpoo- zing van een half uur gaat men van halt tien tot tien uur voort, en hervat de les van tot 1J uur. De uitmuntende hoofdman van het openbaar onderwijs geeft hier aan het be- vattelijke prinsesje hetzelfdeonderricht, dat duizenden en duizenden kinderen des volks deelachtig wordt. Tweemaal 's weeks, van 9 uur tot half tien onder- wijst de heer Jac. Stortenbeker, Z. M.'s hofpianist, het prinsesje de beginselen der muziek. //Prinses' met een anderen titel spreekt men haar uiet aan en het „koninklijke hoogheid" blijft geheel achter- wege, is eene vlijtige en vlugge leerlingedoch er valt zooveel te doen met het kookfornuis, dat zulk een heerlijk speelgoed voor haar is, met al de vogeltjes in een groote kooi, die haar zoo dierbaar zijn, dat alleeu door eene juiste verdeeling van leeren en spelen de dagtaak behoorlijk ten einde kan worden gebracht. Miss Saxton Winter, de gouvernante van het prin sesje, leidt die dagverdeeling. Sterft er een vogeltje in de voliere, zij zorgt dat het prinsesje dit niet bespeurt, om haar de waterlanders over het verlies te be- sparen. Noten lezen, noodzakelijk om in de muziek vorderingen te maken, leert het prinsesje bij hare gouvernante, die steeds bij alle lessen tegenwoordig is. Zoo wordt, onder toezicht van onze Koningin, die menige les bijwoont, het Prinsesje groot ge bracht en haar eene echt Hollandsche opvoeding gegeven, welke gewis later het geheele laud ten goede zal komen. Gelijk is gerneld, werd gedurende een der koude nachten van deze week eene vrouw door den gemeenteveldwachter van Ooststellingwerf naar de grens der naburige gemeente Weststellingwerf geleid, en daar aan haar lot overgelaten, waarna zij den nacht moest doorbrengen onder den blooten hemel en den volgenden morgen dood werd gevonden. Naar wij thans vernemeu, is door den commissaris des Konings in de provincie Friesland door tusschen- komst van den burgemeester een onderzoek van deze zaak gelast. De varkensteelt in-^le provincie Drenthe is door de groote behoefte van Hamburg naar een niet al te vet varken, verbazend groot. Zoo is te Buinen, een plaatsje bestaande uit 72 huisgezinnen, een voorraad van 624, per gezin aldus ruim 8 varkens. Muzikaler plaatsje zal vooreerst niet aan te wijzen zijn. TER NEUZEN, 27 Maart 1888. Met ingang van 1 Mei a. s. worden ver- plaatstde commies 2" klasse G. L. A ersluis van Sluis naar Ter Neuzen, de commies 3e klasse M. Goudswaard van Hulst naar Kauter, de commies 3e klasse I. Deuuing van Kauter naar Hulst, de commies 4e klasse J. J. Toesseint van Sas van Gent naar Overslag, de commies 3* klasse P. de Vos van Overslag naar Sas van Gent, de commies 3e klasse L. Manneke van Philippine naar Hulst, de commies 3e klasse P. Kramer van Hulst naar Zandberg, de commies 3e klasse J. van Rooie van Zandberg naar Philippine, de commies 3e klasse jKaspar!" krampachtig greep moeder Anna den toch'tgenoot bij den arm ftdaar rechts van de plank ziet ge daar niets?" ,/Ik zie het!" Gedempt, troosteloos klonk Kaspar's antwoord. Thans scheeu plotseling de vrouw de sterkere. Waar het gold, hulp te bieden, waar gered inoest worden, kende moeder Anna vrees noch zwakheid; dan gold bij haar meer de daad dan het gebed. #Kaspar, een menschenleven zinkt weg voor onze ooge, een frisch, jeugdig leven zal in het vreeselijkste, het akeligste graf dalen, zei zij halfluid.//Kaspar, waartoe kwamen wij, herhaal ik uw vraagr ;/Om te helpen, te redden, als hulp en redding mogelijk is. Al ging ik naar het voorbeeld der moedigen mijn leven wagen op het sraalle pad, hoe zou ik alleen den ongelukkige uit den modder kunnen trekken? Zijn zwaarte zou mij zelf, hoe sterk ik ook ben, het evenwicht doen verliezen en nutteloos volgde ik hem in den vreeselijken dood. En toch, ik zou het beproeven, als ik alleen stond in de wereldmaar ik mag u niet alleen laten, Anna, wie zou u beschermen, wie zou over u waken, als ik mij opofferde? De ongelukkige is verlorenlaat ons voor de redding zijner ziel bidden." Moeder Anna's oogen schitterden een heldhaftige stemming had zich van haar meester gemaakt, een stemming, die zij zelf niet wist te verklaren. (Wordt vervolgd.) J. G. Knulst van Axel naar Achtmaal, de commies 4e klasse M. Sierveld van Venlo naar Axel, de commies 4e klasse C. Eortuin van Sas van Gent (tijd.) naar Sluis. In den Haag is den 24 dezer in den ouderdom van 62 jaren overleden de heer H. J. S. Rose, inspecteur van den waterstaat, vroeger ingenieur alhier. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland werd in eene buitengewone vergadering aan den heer E. W. J. Wolf, gewezen predikaut van Odijk, sedert 28 December 11. predidant bij de Ned. ger. gemeente te Axel, het heilig dienstwerk in de Ned. Hervormde kerk verboden, de bevoegdheid tot de uitoefening van kerkelijke rechten en de aanvaarding van kerkelijke bedieningen ontnomen voor onbepaalden tijd, en het lidmaatschap van de Nederlandsche Hervormde kerk ontzegd. Sas van Gent. Ten overstaan van den notaris P. Dregmans, te Axel, werd Maandag 26 dezer publiek verkocht, een woonhuis, stal en verdere aanhoorighedenzijnde het van ouds bekende logement de Zwaan, op de groote markt alhier, voor de som van f 1900 en toegewezen aan den heer Edmond Claessens alhier. Koewacllt, 24 Maart. Eene groote levendigheid openbaarde zich hier, toen Donderdagnamiddag door de telegraaf de uitslag der stemming bekend werd voor dit district. Spoedig wapperden de vlaggen van de meeste huizen der ingezetenen. Niet minder dan 122 van de 125 kiezers hadden dan ook hunne stem uitgebracht. Iioewaelit, 24 Maart. Twee meisjes van ruim 20 jaar boden deze week aan een poelier te Stekene vier groote konijnen te koop aan. Deze herinnerde zich echter voor deze zelfde dieren eenige dagen te voren geld geboden te hebben bij den landbouwer J. Herman alhier. Hij gaf daarom van het gebeurde kennis aan genoemden landbouwer, die werkelijk zijne vier konijnen miste zoodat er geen twijfel bestond of ze waren door beide meisjes ontvreemd. Spoedig werden ze dan ook door de politie met een bezoek vereerd. Breskens, 24 Maart. Tot lid van den gemeente- raad alhier is gekozen de heer J. Mulder. Nieuwvliet. Bij de Ned. Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer W. van Asch, predikant te Eeten en Drongelen (Noord—Brabant.) IJzendijke, 26 Maart. Zondagavond werd in de herberg bij den heer Aerts een landbouwvoor- dracht gehouden door den heer Vorsterman van Oijen van Aardenburg. //De landbouw voorheen en thans" was het onderwerp en op onderhoudende manier wist de spreker de toestanden te schetsen, waarin de landbouwende stand vroeger verkeerde. Van de lijfeigenen of eigenhoorigen voor en de ontwikkeling van den vrijeu boerenstand na de kruistochten van de tijden van welvaart, afgewis- seld door zwaren druk, onder de republiek of stad- houderlijkeregeeringen het Eransche overheerschings- tijdvak in het begin dezer eeuw, waarin dit district verlost werd van jaeht- en tiendrechten, dat alles werd breedvoerig besproken. De maatregelen onder koning Willem den Eersten, ter aanmoediging van den landbouwer genomen, werden genoemd. De landman is niet patentplichtig, zout voor den landbouw vrij van belasting, en de gemaalbelasting afgeschaft. Vele oorzaken zijn er, die de thans bestaande malaise op landbouwgebied in het leven riepen. Meer of min uitvoerig kwam ter sprake de enorme invoer van granen, te hooge pachten, ons ellendig pachtstelsel (een ru'iue voor den land bouw) en de conservatieve natuur van den boer. Meer dan 200 jaren geleden zong vader Cats ook al van den bouwer, die te werk ging als honderd jaar te voren. Van bescherming wilde de heer Van Oijen niets wetende ervaring in ons land was hem een wegwijzer. Verschillende malen had men in de beide vorige eeuwen met protectie de proef genomen, trots de tegenkanting van de provincie Holland, Binnen 3 jaar moest men de bescherming staken telkens werden de boeren nog armor. Toch wist men toen krasse maatregelen te nemen tegen ver boden invoerwie de rechten ontdook, hing men onmiddellijk op. Een intensieven landbouw, een landbouw waarbij men de koe bij de horens grijpt of de bakens verzet bij het verloopen van het getij, stond spreker voor. De grond moet gedwongen worden tot meerdere opbrengst. Met aandachtige belangstelling werd de leerrijke voordracht gevolgd door de vele IJzendijksche ingezetenen, waaronder helaas I geen half dozijn boeren. De maatschappij van landbouw, afdeeling Oostburg, doe den ons welkomen spreker in eene der naburige plaatsen optreden, en zij zal succes op hare bemoeiing hebbenalzoo leert ook ons de ervaring. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zittingen van 26 en 27 Maart de volgende vonnissen uitgesproken A. v. D., oud 22 jaar, landbouwer te Cliuge (Zeeland), is wegens beleediging veroordeeld tot 10 boete of 7 dagen hechteuis. E. K., oud 18 jaar, dienstknecht te Hontenisse is wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf. 1°. A. L. H., oud 32 j., landbouwer te Clinge (Zeeland) en 2° Y. S., oud 31 j., arbeider te Hulst zijn wegens het onttrekken van eenig goed waarop beslag is gelegd veroordeeld de lc tot een maand, de 2e tot 6 weken gevang. 's Gravcnliiige, 27 Maart. De Minister Heems- rerk sloot heden de Kamers met eene rede, waarin hij de definitieve behandeling der grondwetsher- ziening in herinnering bracht, die langer duurde dan aanvaukelijk voorzieu en gewenscht was maar die kalm en welberaden geschiedde, terwijl tegelijk monarchale en vrijheidlievende instellingen, dier baar aan het Nederlandsche volk, onaangetast en onveranderd bleven. Mogen de aanzienlijke uitbreiding van het kies- recht en het wegnemen van een aantal belemme- ringen voor den gewonen wetgever rijke en rijpe vruchten dragen voor 's lands welzijn. Na herinnering aan de overige behandelde ont- werpen wordt aan de Kamers 's Konings dank gebracht voor de ijverige plichtsbetrachting. Een tallooze hoeveelheid roode eieren is aan de Halles-centrales van Parijs aangekomen. Dit is alle jaren tegen de stille week bet geval. Sedert de 13e eeuw kwamen de //klerken" der kerkeu, de studenten der Universiteit endejonge- lieden der verschillende wijken op de openbare pleinen bijeen, vormden een langen stoet en, vooraf gegaan door banieren, trompetters en trommelslagers begaven zij zich naar het voorplein der kathedraal, waar zij een godsdienstig lied zongen daarna ver- spreidden zij zich in de straten waar zij een inzameling van //paascheieren" hielden. In den loop der 3 laatste eeuwen werden na de Paaschmis manden vol vergulde eieren in het Kabinet des Konings gebracht. Deze eieren waren niet alleen met goud versierd, maar dikwerf ook met groote kunst beschilderd. Twee beroemde schilders, Lancret en Watteau, hebben het niet beneden zich geacht Paascheieren met hun penceel te versieren en onder de merkwaardigheden in de bibliotheek van Versailles worden twee beschil- derde en opgesmukte eieren bewaard, welke aan Madame Yictoire de France, dochter van Koning Lodewijk XY, aangeboden waren. Van alle kanten komen berichten van over- strooraingen. Yooral in het noorden van Duitschland is de toestand zeer ernstig. Het stadje Domitz in Mecklenburg is geheel door het water van de buitenwereld afgesneden. Spoedige hulp was noodig, zoodat terstond een uetachement pioniers naar de bedreigde stad werd gezonden. De soldaten maakten een noodbrug over het ondergeloopen land, waardoor althans de gemeenschap hersteld werd en de stad van het noodige kon voorzien worden. De boeren leden op vele plaatsen groote schade. Door het doorbreken van een dijk bij Seedorf werden zes boeren plaatsen geheel weggespoeld. Meer dan 40 dorpen en dorpjes langs de Elbe, staan onder water Vele menschen moesten zich op daken en schoorsteenen redden, totdat zij met booten konden afgehaald worden. Twee stoombooten zijn uitgezonden om behulpzaam te zijn bij het reddingswerk en tevens levensmiddelen en kleeren over te brengen, maar natuurlijk kon de hulp niet zoo spoedig worden verleend, of velen waren reeds door koude en gebrek of in het water omgekomeu. Bij het opruimen van het ijs, dat op vele plaatsen nog moest gescheiden, kwamen door een ongelukkig toeval 15 pionieTS om het leven. In Hongarije blijft de toestand ook zeer treurig. De geheele°streek tusscben Szegedin en Grosswardein heeft veel geleden, en de steden Csaba en Bekes zijn grootendeels verwoest. Het gevaar, dat deze plaatsen met den geheelen ondergaug bedreigde, werd echter afgewend, omdat de inwoners een der dijken doorstaken, waardoor het water een uitweg kreeg. Daardoor werden meer dan 60,000 bunders land onder water gezet en verwoest. Het spoorwegverkeer is grootendeels gestremd, maar toch loopen de treinen, zoover zij kunnen, ten einde de slachtofFers der overstrooming te vervoeren. In alle opzichten wordt voor hen gezorgd. Geld en levensmiddelen worden van alle kanten gezonden' en de minister van openbare werken, Baross, is te Csaba, ten einde het reddings werk zooveel mogelijk te bevorderen. Meer dan 1000 soldaten zijn op verschillende plaatsen aan het werk, om de inwoners te helpen bedreigde dijken te versterken en breuken te stoppen. De Szamos heeft de stad Fehergyamat geheel vernield en tevens 40 dorpen in het Comitaat Szatmar onder onder water gezet. Ook de Raab is op vele plaatsen buiten de oevers getreden en richtte vooraan in het Comitaat Oodenburg bij Pest groote verwoestiDg aan. De Theis wast ook op onrustbarende wijze. Een gedeelte van de slachtofFers van den brand in den schouwburg te Oporto is ter aarde besteld. Het aantal der ter aarde bestelde lijken bedroeg 66, maar bovendien staan nog 53 hoofden ter be- zichtiging, die nog niet zijn herkend. Het geheele aantal der slachtotfers bedraagt ongeveer 120. Blijkens het verslag der politie is de brand ont- staan door een onbedekte gasviam, waardoor een gedeelte der decoraties ging branden en op het tooneel viel. Onmiddellijk ontstond een paniek onder de toeschouwers. Vooral het gedrag van een aantal matrozen en werklieden, die op de bovenste galerij zaten, vermeerderde de verwarring. Met rehulp hunner messen, vuisten en laarzen baanden zij zich een weg door de menigte, die hen van den uitweg afsloot en spaardeu zelfs daarbij kinderen noch vrouwen. De politie was gewaarschuwd voor de voorstelling, maar zij achtte het niet noodig deze te verbieden. Toch was van verschillende kanten reeds op het gevaar gewezen, want het gebouw was geheel van hout en zou meer dan vol zijn, daar er een bij- zondere voorstelling werd gegeven. Niet alleeu werd een bijzonder populair stuk, //La Gran Via", op- gevoerd, maar ook werd de voorstelling gegeven ten voordeele der eerste actrice, die er het leven afbracht door uit een raam te klimmen. Op last van den gemeenteraad zal een marmeren gedenkteeken worden opgericht waar men de over- blijfselen zal begraven van alien, die bij den brand ret leven verloren en niet door bloedverwanten of vrienden zijn herkend. Volgens bericht uit Riga, van 21 dezer, was aldaar dooiweder ingetredenook te Rival was de vorst afgenomen. Op een kerkhof in de nabijheid van Ant- werpen, had Vrijdagmorgen een treurig voorval plaats. Kapitein van Droegenbroek, van het veer- tiende regiment linie-troepen, pleegde zelfmoord op het graf van zijn kind, dat eenige dagen geleden was begraven. Dit kind, dat tengevolge van eene smartelijke ziekte bezweek, was de eenige vreugde van den vader. Na de ter aarde bestelling verliet de ongelukkige het kerkhof niet meer; hij schreide voortdurend op het kleine graf en schoot zich ten slotte een kogel in het hoofd. AAV It E S P E 1H IV G. Op Vrijdag 6 April 1888, des voormiddags ten 10 ure, aan het "gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van Het wegruimen van grond uit de Wester- haven te Ter Neuzen. (Raming f 3900). Z E E T I.J l> I V G E IV. Van 23 tot en met 26 Maart zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 23 Maart. Eng. stoomb. Apollo, kap. Wards, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Ousel, kap. Jennings, van Antwerpen met stukg. Eng. driem. schooner Esther, kap. Iddon, van Londen met pikkolen. 24 Maart. Belg. stoomb. Riga, kap. Brekenfelder, van Bilbao met menerie. Belg. stoomb. Princesse Josephine, kap. Meijer, van Beni-Saf met menerie. Eng. stoomb. Dinnington, kap. Coates, van Goole met kolen. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, van Londen met stukg. Spaansche stoomb. Lequeitia, kap. Anduira, van Bilbao met menerie. Van 23 tot en met 26 Maart zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 24 Maart. Eng. stoomb. Ousel, kap. Jennings, naar Barrow met stukg. Eng. stoomb. Penarth, kap. Angel, naar Cardiff ledig. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Londen met stukg. 25 Maart. Eng. stoomb. Apollo, kap. Wards, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 23 Maart. Eng. stoomb. Rosa, kap. Wormald, van Ostende met stukg. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, van Londen met stukg. 25 Maart. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberliue, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, van Londen met stukg. 26 Maart. Eng sloep Edith Marie, kap. Smith, van Havre met raapkoeken. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 23 Maart. Eng. stoomb. Jessie Emelie, kap. Gerard, naar Amsterdam ledig (komende van Sel- zaete). 24 Maart. Eng. stoomb. Ardmore, kap. Kerkparik, naar Antwerpen met zout. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Ridfort, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fiffe, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Wormald, naar Goole met stukg. 25 Maart. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Anglia, kap. Smith, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, naar Goole met stukg. 26 Maart. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, naar Londen met stukg. Van 23 tot en met 26 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 28 binnenvaartuigen op en 25 afgeschut. Rotterdam26 Maart. Bij goeden aanvoer kon Tarwe tot onveranderde prijzen op- ""iVik'e Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe 6,60 a 6,90, mindere 6,00 a 6,50. Rogge 4,90 a /5 15 mindere f 4 50 a 4,80. Gerst 5,00 a 5,25. Haver korte 3,00 a 3,50, lange 2,00 a 2,80. Paardeboonen 5,60 a f 5 90 mindere 5,10 a 5,50. Dniveboonen 6,25 a 6,75 Bruineboonen 9,75 a 10,25. Witteboonen Walchersche f 13 75 a 14,50. Erwten 7,00 a 7,35, mindere 5,90 a f 6,20. Kanariezaad beste 7,75 a 8,00, mindere /7,00 a 7,50. Koolzaad 9,25 a/9,75. Eieren/—,— fiper 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche - a Zeeuwsche Ajnin voor groote voor kleine per 50 kilo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2