Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND HOEK. 1 n SINT JANSTEEN. TER NEUZEN, 23 Maart 1888. De uitslag der herstemmingen in onze provincie is als volgt Te Oostburg stemden 2827 van de 3040 kiezers van onwaarde waren 24 stemmen. Gekozen werd de heer N. Glinderman (A) met 1432 stemmen. De heer Mr. P. C. J. Iienne- quin (L) verkreeg er 1371. Te Hontenisse stemden 2976 van de 3419 kiezers van onwaarde 25 stemmen. Gekozen werd de lieer Mr. F. J. F. M. Walter (K) met 1511 stemmen. De heer Jhr. Mr. J. J. Pornpe van Meerdervoort (A) verkreeg er 1440. Te Middelburg stemden 3924 van de 4267 kiezersvan onwaarde 42 stemmen. Gekozen werd de heer Mr. C. Lucasse (A) met 1985 stemmen. De heer A. Smit (L) verkreeg er 1895. Met ingang van 1 Mei a. s., wordt verplaatst de commies 2de klasse J. N. C. Reijers van Rot terdam naar Sas van Gent. Ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers, werd Woensdag alhier, door den ontvanger der registratie en domeinen te Hulst, publiek ge- veild, een perceel bouwterrein, gelegen ten westen van de Oostbuitensluis, tusschen de School- en de Zandstraat alhier, zijude twee kavels. Voor kavel 1, ter grootte van 4 aren 53 centiaren, was het hoogste bod 1170, en voor kavel 2, groot 1 are 84 centiaren, f 610, beide door den heer P. A. van de Velde, alhier. Kavel 2 werd gegund, doch van kavel 1 de gunning alsnog voorbehouden. Door het bestuur van den Onrustpolder, eiland Noord-Beveland, is Dinsdag aanbesteed: het aan- leggen van buitengewone werken cp het strand en den onderzeeschen oever van dien polder. Dit werk is gegund aan den heer P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 21,660. Verder was ingeschreveu door de heerenC. de Wilde, te Kattendijke, ad 21,748; B. den Exter van den Brink, te Krabbendijke, ad 21,787 C. Roskam Jz., te Sliedrecht, ad 21,826; J. Jansen, te Ter Neuzen, ad f 21,900; Jacob van Eck, te Hardinxveld, ad 22,000M. van den Hoek, te Ter Neuzen, ad 22,080; J. Tollenaar, te Ter Neuzen, ad 22,100; C. F. van Fraeijen- hove, te Ter Neuzen, ad 22,400; A. van Po- pering, te Bruinisse, ad f 22,600A. 1 holens Dz., te Ter Neuzen, ad f 23,000C. Bolier Cz., te Bruinisse, ad f 23,587Stephanus Blok, te Cort- geue, ad 23,680; A. van der Beek, te Zaamslag, ad 23,700; J. de Jonge, te Biezeliuge, ad 23,780; U. L. Schram, te Sliedrecht, ad 24,500en G. Bolier, te Scherpenisse, ad 25,800. Philippine. Bij de laatste verkiezing is hier zoo goed als elders gebleken hoe goed de kiezers op de hoogte zijn om in 't belang van 't lieve vaderland te stemmen. Een kiezer kreeg zijn stembrief van den veld- wachter, opende dit en zeide//t is nu de vierde maal, dat ik gewaarschuwd wordt, nu ga ik." Op het gemeentehuis verscheen een vrouw om te stemmen voor haar man die (//de heeren namen het niet kwalijk") zelf niet kon. Een der leden van 't stem bureau die 't nog al aardig vond, vroeg voor wie zij dan toch moest stemmen. De vrouw antwoordde //wel natuurlijk voor Glinderman." ,/0dan moogt ge niet, vrouwtje" was't autwoord, en de vrouw vertrok met de verzuchting dat zij naderhand haar briefje beter zou laten invullen. Nog kwam aan 't stembureau een man met zijn stembriefje vragende hiervoor een biljet voor vijf kilo's zout. Zttiddorpe. Als een bewijs van groote belaug- stelling in de verkiezingen kan dienen dat alhier bij de verkiezing en herstemming van een lid voor de 2de Kamer op 6 en 20 Maart 11. alle (47) kiezers hunne stem hebben uitgebracht. Toevalliger wijze vervulde laatstleden Dinsdag de oudste kiezer het eerst en de op een na de oudste het laatst zijn kiesplicht. Het moest zijn, het moest met onweerstaanbaar geweld drong het hem al moest het zijn eigen feven kosten, hij had het niet kunnen laten. Het suisde in zijn hoofd, vooruit stak hij den arm. z/Ah Een zachte zucht doortrilde de stilte van den nacht. De voorman wankelde en gleed zwijgend zijwaarts naar de diepte. Een fluisteren giug door de rij//een man ver- ongelukt zoo plantte het zich bijua onhoorbaar voort van mond tot mond. ffWie is het?" ,/De een-en-twintigste ,/God zij hem genadig! Hij vaU als held; voorwaartsden aanvoerder jonker Elimar von Randnitz na Vrij was voor dezen de baan, verzonken de schaduw, die weg moest, zou zijn leven gelukkig zijn. Maar met de hinderpaal, die een stoot van zijn hanc had verwijderd, was tevens de vreeselijke roes van het oogenblik geweken. Verschrikt blikte hij in de ledige ruinate Hij verwonderde er zich haast over, dat zijn voorman zoo plotseliug was verdwenen, zoo spoorloosHad een misstap, een uitglijden hem doen vallen, hij had anders gevoeldanders Het was hem, als moest hem een vloek naklin- ken Sluipmoordenaar schreeuwde iramers luide zijn eigen geweten de vloek klonk niet en toch, het was hem, als fluisterde een stem een enkel woord nog: ,/broedermoorder Na een hoogst gevaarlijken tocht mocht het Dinsdag aan eenige Vollenhovensche visschers ge- ukken te voet (van Schoklaud uit) het Kamper- eilaud te bereiken en over Genemuiden huiswaarts te keeren. Meu kon het hen aanzien, dat ze eenige dagen in kommervolle omslandigheden hadden doorgebracht. Het ijs was niet op alle plaatsen sterk genoeg, zoodat raenigeen een nat pak haalde. Zij deelden raede dat de bij Schokland achter- geblevene visschers groot gebrek leden. Na kort beraad werd daarop door het Dag. Best, en het Armbestuur van Kampen besloten den menschen te hulp te komen. Eenige personen werden met twee stoombootjes, met proviand geladen, naar Schokland gezonden. Ze namen 1800 kilo brood, 1 zak rijst, 1 zak bruine boonen, 1 zak zout, 1 vaatje vet en wat tabak. En men bevond, dat er wezenlijk al groot gebrek bestond, al hadden ook de 3 beambten, die op Schokland wonen, reeds van 't hunne alles afgestaan, wat ze maar eenigszins kouden missen. Sommigen dier visschers hadden al eens bun maaltijd gedaan met de schillen van de aardappelen, die ze den vorigen dag hadden gebruikten ze waren toch, den dreigenden nood wel voorziende, van den beginne af zuinig geweest met hun proviandze hadden zich bepaald op rantsoen gesteld. Men kan dus nagaan hoe blijde ze waren, toen hun genoemde goede gaven werden gebracht. Voor de aankomst der stoombootjes waren al een 40 visschers, die alles hadden opgeteerd, over het ijs getrokken naar Kampereiland, waarvau er 30 aldaar behoudeu zijn aangekomen. De overigen, die den gevaarlijken tocht niet hadden durven ondernemeu, waren naar Schokland teruggekeerd. Nader meldt men Heden zijn de vischschuiten, die bij Schokland lagen ingevroren, na uitzaging van het ijs, te Kampen gekomen. Dezer dagen overleed in den Haag weer een zonderling, ambtenaar aan een onzer Rijksinstellingen, een man die zich nauwelijks de weelde van warm eten gunde, nooit of nimmer een koffiehuis zou binnentreden, veel minder lid worden en contri- butie betalenin een societeit. De man zag er miserabel in de kleeren uit, kocht bij den bakker het brood, waarvan hij hoofdzakelijk leefde, en dat hij op zijn bureau at om tliuis vuur en licht te sparen. En toen na 's mans dood zijn lessenaar op dat bureau geopend was vond men er behalve eenige honderden guldens aan goud— en zilvergeld, nog lijstjes en aanteekeningen in, waaruit bleek dat de man voor vele duizeuden aau effecten bezat. Niemand had dit ooit verwacht, want wel ging intertijd het gerucht dat de man met zijn geriuge behoeften, eigen inkomsten had, zoodat hij zijn tractement niet behoefde om van te leven, maar bij het zien van zijn armoedige kleeding en uiterst zuinige manieren was men dit langzamerhand voor een praatje gaan houdeu. Men meldt uit Zwijndrecht aan de Dordr. Ct. van 21 dezer De dag der herstemming is niet zoo rustig voorbijgegaan als velen hoopten, als sommigen ver- wachten. De gemoederen, erg onrustig, werden in de 14 dagen aan de herstemming voorafgaande steeds meer en meer opgewonden, waaraan de Maas- en Merwebode, hier bij duizeuden verspreid, voor een groot deel de schuld heeft. Reeds na afloop der meeting van Burgerplicht op Maandagavond, werd de heer A. Kooijman bedreigd. Dinsdag was het in de nabijheid van het raadhuis steeds vol met troepjes, wier sombere blikken den liberalen weinig goeds voorspelden. Men hoorde steeds over de tirannie der liberalen en verhaalde elkander in geuren en kleuren een verhaal uit de Maas- en Merwebode, door zekeren godsdienst- onderwijzer Brussaard geschreven. Dit alles en het af- en aanloopen der anti-revolutionaire leiders maakten de opgewondenheid steeds grooter. Kwam een liberaal, hij werd met scheldwoorden en sneeuw- ballen begroet. Eindelijk hoorde meu het //hop hop hop, hangt de liberalen op," en nu ging het werkelijk op de liberalen los. Bij de heeren Kooijman, Mulders, Lietz, Broeksmit, Den Hartog, Volkert en anderen, als liberaal bekend staande, werden de ruiten ingeworpen. Zelfs het rijks- postkantoor en de woning van den burgemeester werden niet ontzien, terwijl de heer Van Epenhuizen Voorwaarts, bijna rennend, niet achtend op den dood, die ieder zijuer eigene schreden bedreigde, gleed Elimar voort op de wankelende brug gelukkig had hij de eerste plank achter zich; hieraan sloot zich de tweede, door hem voorgeschoven. Zij kraakte en boog onder de zwaarte, maar zij droeg eveneens, gelijk later ook de derde en laatste! De laatste plank reikte niet geheel tot den anderen oever, een tamelijk breede opening lag nog tusschen haar uiteinde en den steil oploopenden oever. Met een koenen sprong kwam de aanvoerder der dappere schaar er gelukkig over; de eene man na den andere volgde, zwijgend hielpen zij elkaar den oever beklimmen. Het geluk was de Branden- burgers gunstig geweest; het moeielijkste lag achter den rug; zij bevouden zich onder Demmins muren, voltallig op een na doch wat beteekende dat enkele offer, van hoeveel waarde het overigens ook mocht zijn, in de dienst der groote zaak? (Wordt vervolgd.) de joelende menigte waarschuwde en haar dreigde, te zijner verdediging van zijn jachtgweer te zullen gebruik maken. Twee openbare onderwijzers uit Groote-Lint werden zoodauig met sneeuwballen geworpeu, dat zij in eene woning moesten vluchten. De militaire macht, uit Dordrecht gerequireerd, en jestaande uit 2 ouderofficieren, 2 korporaals en 24 manschappen van het korps pontonniers, deed de Daldadighedeu bedaren, maar tot 2 uur na midder- nacht bleef het rumoer aanhoudeu. Heden is het werpen met sneeuwballen, dat aanvankelijk was toegestaan, verboden. Men wacht, wanueer de uitslag der herstemming zal bekend zijn, nieuwe ougeregeldheden. Nadat ook heden den gauschen dag gebleken was, dat de gemoederen in gistiug verkeerden, werd het tegen den avond te Zwijndrecht onrustiger. Nabij het veer stonden omstreeks zeven uur allengs aangroeiende troepen, meest opgeschoten jongens, rond eenige volwassenen, terwijl weer schimpliederen werden gezongen. Tot baldadigheden was het toen echter nog niet gekomen. De gemeentelijke veld- wacht is door de Rijks—veldwacht uit Dordrecht aanmerkelijk versterkt terwijl te Dordrecht militairen gereed staan, om op het eerste verzoek naar den overkaut te vertrekken. De burgemeester en een der wethouders bewogen zich tusschen het volk en maanden tot kalmte aan. Men sclirijft uit Scheveniugen Er zijn Dinsdag hier eenige feiten voorgevallen, voor welke't van groot belang is, de juiste toedracht te vermelden, die hier volgt Op drie tijdstippen, namelijk te half vier, te vier ureu en te zes uren hebben een tweetal personen den wrevel van een deel der Seheveniugsche be- volking moeten ervaren wegens hunne staatkundige gevoelens. Te half vier werd de winkelier P. bij 't binnen treden van 't stembureel bespot en met 't woord z/jood" //daar is de jood" nageroepen. De winke lier trok zich dit zoo aan, dat hij van zijn voor- nemen om te stemmen afzag, hoezeer hij daarin in 't minst niet beleminerd is geworden. Te vier uren koelde een deel van de zeelieden en zeejongens, in grooteu getale aan 't stembureel aanwezig, zich aau den heer De Niet, candidaat in de medicijnen aan de hoogeschool te Leiden en zoon van den reeder en scheepsbouwmeester De Niet. De student had zich dien dag dapper ge- weerd in het belang der liberalen. De aanleidiug tot 't nu volgend opstootje werd veroorzaakt door des students moeder, mevrouw De Niet, welke vor het stembureel haar zoon op niet onzachte wijze over zijue bemoeiingen in 't belang van de liberalen hard viel. De zeelieden en jongens begonnen nu den heer De Niet uit te jouwen en met sneeuw ballen te werpen, waaraan de politie echter spoedig een eiude maakte. Te zes uren werd diezelfde heer ergerlijk ge- molesteerd in de Nieuwstraat te Scheveningen waar een troep mannen, jongens en vrouwen hem ontdekten. Zij achtervolgden den heer De Niet, scholden hem voor ,/Sociaal-liberaal" en wierpen hem opnieuw met sneeuwballen. Een agent van politie ontzette hem en vergezelde hem naar het station van de stoomtram der IIoll. IJz. Spoorweg- maagschappij, waarmede de heer De Niet naar Den Haag vertrok. Van een en ander is proces-verbaal opgeraaakt. De berichten omtrent het nadeel, dat de late winter aan den landbouw berokkent, komen alien hierop neer, dat dit laatste wintertje den land- bouwer zal heugen. Behalve dat het den tijd waarop de werkzaamheden zouden hebben kunnen aanvangen weder verschoven heeft, hebben de ge- wassen veel geleden. Ten gevolge van den buiten- gewonen sneeuwstorm wordt gevreesd dat koolzaad en winterkoren wel geheel verloren zullen zijn. Het jonge vee, dat andere jaren om dezen tijd reeds in de weide gejaagd kou worden, moet nu nog opgestald blijven, wat ook al geen voordeel is. In Haarlem is iets voorgevallen, dat gelukkig tot de zeldzaamheden behoort. Een man, echtgenoot en vader van 5 kinderen, was de vorige week opeens spoorloos verdwenen en met hem ruim f 300 aan geld. Den dag na zijn verdwijnen kwam er een brief uit Rotterdam, waarin hij mededeelde, daar te vertoeveu. Zijn echtgenoote, vergezeld van een goede vriendiu, vertrok dadelijk naar Rotterdam, maar vond den liefhebbenden man niet. Onverrichterzake kwam men in Haarlem terug en ontving zij nog deuzelfden dag een tweede schrijven, waarbij werd kennis gegeven, dat de baas van hot spel zich te Antwerpen bevond. De vriendin bood zich nu aan, om den reislustigen echtgenoot te gaan halenmaar zie, noch zij, noch hij keerden weder, en een paar dagen na haar vertrek kwam de tijding dat zij met den weggeloopen man naar Amerika was vertrokken. Het ergste van de zaak is, dat de vriendiu zelve 7 kinderen heeft, die zij niet heeft medegenomen, maar voor de verzorging waarvoor zij haar man laat opdraaien. Natuurhjk dat de buurt, waarin dat lieve tweetal woonde, er vol van is. Iedere vrouw herinnert zich nu, dat zij het al lang met elkaar eens waren. Trui weet dit en Jans dat te vertellen, maar geen van alien heeft de „zegsmau" willen wezen. De 7 kinderen van de weggeloopen vrouw zijn in het armhuis opgenomen. Een treffend ongeluk wordt uit Neusatz (Hongarije) medegedeeld. Eenige dagen geleden, toen het ijs in den Donau nog vast zat, wilde een bruiloftsstoet, uit zestien wagens bestaande over het ijs de rivier oversteken. Het ijs kon echter den last niet meer dragenmet een hevig gekraak scheurde het vaneen, alle bruiloftsgasten verdwenen in de diepte en kwamen in de golven der snelstroomende rivier om het leven. Men meldt nog nader uit Amerika over den sneeuwstorm Drie dagen achtereen, 11, 12 en 13 Maart, woedde de orkaan met onstuimig geweld, Vrijdag en Zaterdag was zoo wordt uit Philadelphia gemehl het uitspansel helder en de lucht zoel meu vleide zich met de hoop, dat de winter voorbij zou zijn. II Maart stak een zuidwestenwind op, gevolgd door een zoelen regen met een thermometer- stand van 60 graden. Na verloop van den Zondag werd de regen heviger en tegen den avoud ontstond een ware vloed, welke de straten in beken ver- anderde. Het meteorologisch bureau had een zuidoostenwind met veel regen voorspeld, meer niet. Zondagnacht kwam een even merkwaardige als ouverwachtte verandering. Te Washington onstond de verandering Zondaguamiddag ten 5 ure, te Philadelphia Zoudagavond ten 11 ure, en te New- York Maandagochteud ten 4 ure. De plotselinge verandering had eene verschrikkelijk uitwerking te Philadelphia. De regen, welke om 11 uren bij stroomen neerviel, werd binnen tien miuuten ijzel en daarna liagel en sneeuw. De wind, welM iu noordwestelijke richting overging, werd na midder- nacht een rukwind en bereikte nu en dan e&ne snelheid van 60 mijlen in het uur. Elke stad ondervond hetzelfde, maar wat later, want de storm hield noordoostelijk aan, al verder en verder langs de kust. De sueeuw bevroor op den bodem en op de telegraaf- en telephoondraden. De draden welke, aan de gevels der huizen vast- gemaakt, boven de straat of langs de spoorbanen gelegd warenwerden met ontzaglijke massa's sneeuw beladen, welke de palen, waaraan de draden bevestigd waren, deden instorten. Ook duizende boornen werden ontworteld. Hoe meer de wind toenamdes te feller werd de koude en onophoudelijk loeide een sneeuw storm, waartegen niets bestand was. De sneeuw werd in dikke hoopen ijs veranderd, zdo sterk, dat rij- en voertuigen zich niet konden bewegen. Verbazend was het schouwspel in al de aan zee gelegen steden. Al de telegraaf— en telefoondraden waren of doormidden gebroken, of omgeworpen, of onbruikbaar geworden. Het was onmogelijk uit New-York, Philadelphia, Baltimore en Washington een telegram of op andere wijze een bericht te verzenden. Van de driehonderd draden, welke New-York en Philadelphia verbinden, was niet een te gebruiken. Elke stad was van gemeenschap verstoken, als bevonden de inwoners zich in het midden van den oceaan. Van de ongeveer acht- honderd spoortreinen, welke uit Philadelphia ver trekken en over de Pennsylvania- en Readingbanen loopen, kon niet een dienst doen op dien nood- lottigeu Maandag. De veerbooten konden niet- vareu, de Brooklynbrug was gesloten. Men kan zich voorstellen hoe nadeelig de ge- volgen van den storm voor handel en bedrijf zijn geweest; geen telegram, geen post, geen tramver- keer; de menschen waren niet in staat naar hun werk te gaan. Van 1 tot 15 Maart 1888. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 10 Maart. Arie de Kraker, oud 28 j jm. en Anna Catharina Cramer, oud 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Maart. Adriaan Lamsue, oud 59 j., weduwn. en Phiiomena Hoefe- ijzers, oud 39 j., jd. 10 Maart. Johannes Vonk, oud 29 j., jm. en Rozalia Goossen, oud 29 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Christina, d. van Jan Francies Hermans en van Rosalia de Roos. Louisa Virginia, d. van Petrus Vlassenrood en van Phiiomena Cath. du Bois. 6 Maart. Coruelis Jasper, z. van Jozias Lucasse en van Maria Hoek van Dijke. 9 Febr. Desire, z. van Petrus Schelfhout en van Petronella van Laar. 12 Maart. Mathilda, d. van Petrus Serrarens en van Cornelia Janssens. 14 Maart. Jacobus Ludovicus, z. van Petrus Johannes de Meijer en van Johanna van de Lavoir. Overiijden. 6 Maart. Apolonia Vonck, oud 33 j., echtg. van Josephus de Blok. 8 Maart. Cornelia Maria Boogaart (van Hulst), oud 71 j., wed. van Daniel Christiaan Eijlders. Jan francies Bruggeman, oud 69 j., echtg. van Apolonia Delieu. 15 Maart. Jacobus Maas, oud 4 m., z. van Petrus Josephus en van Rosalia de Bruijn. Huwelijks-aangiften. 2 Maart. Pieter de Bruijne, oud 19 j., jm. en Susanna de Regt, oud22j,jd. 9 Maart. Adriaan Willemsen, oud 42 j., weduwn. en Cornelia de Braal, oud 48 j., wed. Geboorten. 5 Maart. Karel, z. van Jan Donze en van Adriana Klaassen. 7 Maart. Iraii9ois, z. van Jacobus de Blaeij en van Catharina de Meester. Overiijden. 14 Maart. Cornelis Tollenaar, oud 55 j., z. van Hendrik en van Janua Meertens. Geboorten. 1 Maart. Stephania Elina, d. van Carolus Ludovicus van Osselaer en van Antonia van Varenbergh. 11 Maart. Petrus Augustus, z. van Hendrikus Josephus Hufkens en van Maria Cecilia d'Hert. 12 Maart. Petrus Alouisius, z. van Augustinus Annaert en van Isabella 1 heresia Buijs. Stephania, d. van Josephus Eredericus Maertens en van Johanna Catharina Christisenssens. Overiijden. 10 Maart. Johanna Catharina de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2