BITRGERLIJKE STAND Gemen<»de berichten. ^^nRECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelburg. Jp Prankrijk is het met veel beter gesteld. In het Juragebergte ligt de sneeuw op enkele plaatsen een meter hoog. Daarbij is het daar zoo koud, dat een troepje zwaluwen, die reeds te Perigueux waren gekomen onmiddellijk terugkeerden en weer naar het Zuiden vertrokken. AXEL. 80SCHKA PELLE. C L I N G E. HENGSTDiJK, KOEWACHT. OSSENISSE. OVERSLAG. SAS VAN GENT. STOPPELDIJK. WESTDORPE. ZAAMSLAG. ZUIDDORPE. vrij aanzienlijke lengte doorbrnkhet ziet er daar ontzaggelijk uit, daar sclaer geheel Linden over- stroomd is. De doorbraak in den benedenraond der Beersche Maas is, onbegrijpelijk genoeg, denzelfden avond door alle krachtsinspanning hersteld, zoodat alleen het laag gelegen deel van Beers en Gassel over- stroomd is en door dit reuzenwerk tal van lager gelegen gemeenten zullen gebaat zijn. Hier mag van energie en wilskracht gesprokeu worden. TER NEUZEN, 20 Maart 1888. In de mime zaal van het Nederlaudsch Logement trad Zaterdag voor een talrijk publiek op de heer Dr. Schaepman. ZEerw. beval aan het einde zijner rede zijnen geloofsgenooten aan bij de a. s. her- kiezing den candidaat der anti-revolutionairen te stem in en. Ruim 300 personen waren legenwoordig. De groote redenaar werd als op andere plaatsen zeer toegejuicbt, wat bij tenvolle verdient, voor de wijze waarop bij zijne beginselen verdedigde. Morgen zullen wij weder op de gewone wijze den uitslag der herstemmingen kenbaar maken, terwijl Donderdag een bijblad zal versckijnen mel- dende den uitslag van alle districten. Ook zal aan oils bureau de stand der stemming van Mid- delburg en Oostburg morgen en overmorgen op verschillende uren te lezen zijn. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer hebben alhier 408 van de 439 kiezers hunne stem uitgebracht. Op 6 Maart stemden 391 kiezers. Te ITontenisse stemden heden 318 kiezers op 6 Maart 309 van de 341 stemgerechtigden. Ziiamsblg. Jongstleden Vrijdag, den 16 Maart, bield de gemeenteraad alhier eene gewone vergade- ring, waarbij alle leden op een na tegenwoordig waren. Nadat de notulen der vorige bijeenkomst waren gelezen en goedgekeurd, werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken, waarvan vooral opmerking verdienen a. Brief van den districts-scboolopziener te Middelburg, houdende verzoek tot het opmaken van een bestek en bepalingen voor het te plaatsen schot in de school te Otheue, waarbij tevens wordt goedgekeurd, dat het werk wordt opgedragen aan den timmerman P. J. Wisse alhier. Het ter tafel gebrachte bestek en de daarbij behoorende bepalingen werden zonder hoofdelijke stemming aaugenomenterwijl burgemeester en wethouders gemachtigd werden, in het bestek, zoo noodig, verandering te brengen. b. Bericht van mejuffr. G. KnijIf-Alberts, dat zij hare benoeming tot gemeente-vroedvrouw heeft aangenomen en, met ingang van 3 Maart j 1aan- vaard. Aangenomen voor kennisgeving. en c. Brief van Gedeputeerde Staten tot terug- zeuding van het goedgekeurd raadsbesluit, waarbij besloten werd tot aankoop van terrein voor de uitbreiding der algemeene begraafplaats voor de som van 3000 gulden. Daarna werden achtereenvolgens nog onderstaande punten in behandeling genomen, n.l. 1°. Verpleging van krankziunigen in gesticbten voor rekening van de gemeente. Door den voor- zitter wordt daaromtrent medegedeeld, dat op den g»ten dezer de krankzinnige M. W. Millenaar is overgebraeht naaf het Rijks-krankzinnigeu-gesticht te Delft, en dat diens echtgenoote, W. Hamelink, op den 17den dezer, eveneens ter opneming in dat gesticht, zal worden vervoerd. De verpleging dezer beide krankziunigen in genoemd gesticht voor rekening der gemeente werd met algemeene stemmen goedgekeurd. k erder werd besloten tot het aanvragen van Rijks- en Provinciale subsidie ter voorziening in de kosteu dier verpleging. Eveneens zal dit subsidie worden gevraagd voor de door de gemeente verleende bijdrage in de verplegingskosten van C. M. Boon, verpleegd wordende in het gesticht te Yeldwijk. 2°. Aanschaffing van keien ter verbetenng van de los- en laadplaats aan den Kleine Huissenspolder. Hieromtrent werd door den Voorzitter mtlegedeeld, dat er mogelijkheid bestaat, orn genoemde keien aan te koopen in vereeniging met de gemeente I er Neuzen, waardoor natuurlijk voordeel zou genoten worden. Na breedvoerige discussies omtrent dit punt werd besloten, om, zoo mogelijk, den aankoop te doen in vereeniging met de gemeente Ter Neuzen. 3°. Voorstel van burgemeester en wethouders betrelfende het bouwen van een schuur aan de sehool in den Groote-Huissenspolder tot het houden van een varken en een melkschaap. ler tafel werd gebracht eene begrooting van kosten, be- dragende 107,75. Burgemeester en wethouders steHen voor aan het verzoek van den adressant tot het bouwen dier schuur geen gevolg te geven, en omdat de daarvoor benoodigde som te hoog is, en omdat zij in het houden van een varken en schaap in dit geval geen voordeel zien. Dienovereenkomstig wordt ^besloten en alzoo op het verzoekschrift van den adressant afwijzend beschikt. en 4°. Wordt ter tafel gebracht het kolner van den hoofdelijken omslag voor 1888, zooals dit door burgemeester en wethouder is opgemaakt. Nadat voorlezing was gedaan van de klassificatien en de verschillen tusschen deze en die van het vorige jaar der vergadering waren meegedeeld, werd de Dvaststelling vaii het kohier tot eene volgcnde zitting aangehouden. Niets ineer te behandelen zijnde, werd de ver gadering gesloten. Zaamslaff. In ,/De Zeeuw" van Dinsdag 13 Maart alsmede in //De Axelsche Courant" van Woensdag daaropvolgeude komt een gelijkluidend bericht voor, blijkbaar van denzelfden correspondent, waarin mededeeling gedaan wordt, dat, op dringende uitnoodiging van het classicaal bestuur te IJzen- dijke, door kerkvoogden en notabelen in vereeniging met twee afgevaardigden van genoemd cl. bestuur een kerkeraad zou benoemd zijn voor de Ned. Herv. kerk in onze gemeente. Aangezien dit bericht ten eeneumale bezijden de waarheid is, achten wij het, in 't belang van het publiek, nuttTg en noodig de ware toedracht der zaak mee te deelen. Zij is eenvoudig deze: Kerkvoogden en notabelen alhier ontvingen dezer dageu van bovengenoemd classicaal bestuur een schrijven, houdende verzoek om toezending eener naamlijst van een achttal geschikte personen, leden der Ned. Herv. gemeente, die genegen zoudeu zijn om, bij eveutueele benoeming tot lid des kerken- raads, zich die keuze te lateu welgevallen. Aan deze uitnoodiging nu is door onze kerk- voogdij welwillend voldaan en ten gevolge daarvan zijn de leden van den vroegeren kerkeraad ter benoeming aan het cl. bestuur te IJ. voorgedragen, welk college eerstdaags tot eene beuoeming als zoodanig wenscbt over te gaan. Hieruit blijkt dus, dat door kerkvoogden en no tabelen alhier in hunne jongste bijeenkomst geen kerkeraad benoemd is, maar dat zij slechts vol daan hebben aan genoemde uitnoodiging van het classicaal bestuur en dit college eene lijst van acht personen hebben toegezonden. Het recht van be- noemen berust, in het onderhavige geval, dan ook uitsluitend bij het classicaal bestuur, dat, onder de tegenwoordige omstandigheden, hier nog altijd doet wat des kerkeraads is en alzoo geenszins bij kerkvoogden en notabelen. Kloosterzande, 17 Maart. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van het waterscbap Hengst— en Rummersdijk is tot ontvanger-griflier benoemd de heer P. P. Eruijtier, alhier. Het besluit dier vergadering van den 1 Pebr. jl., waarbij de heer K. J. A. G. baron Collot d' Escury als zoodanig werd benoemd, was, als geschied in strijd met het reglement, door Gedepu teerde Staten vernietigd. Breskens. Alhier is door de Ned. Herv. toe- zegging van beroep gedaan aan den heer P. P. van der Nieuwenhuizen, predikant te's Gravenpolder. Groede, 19 Maart. Bij de verkooping van den inspan op de hoeve bewoond door den landbouwer Salome werden buitengewoon hooge prijzen besteed. Niettegenstaande het gure winterweder op dezen Maandag weinig uitlokkend scheen tot een talrijk bezoek, waren toch vele koopers aanwezig. Paarden, koeien en landbouwgereedschappen, het was alles even duur. De paarden wercjen van 50 tot 100 gulden duurder verkocht, dan men op de stallen kan verkrijgen. De koeien liepen tot 170 gulden, zonder de verhoogingskosten. Wagens, ploegen enz waren even zoo onbegrijpe lijk duur. De rechtbank heeft in hare zittingen van 19 en 20 Maart de volgende vonnissen uitgesproken E. K., oud 18 j., dienstkneeht te Hontenisse, is wegens diefstal veroordeeld tot 2 maanden ge- vangenisstraf. P. A., oud 17 j., arbeider te Overslag, is wegens het dooden van een anders dier veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. D., landbouwersknecht te Hoek, is wegens miskandeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. De vroegere stationschef te Ruinerwold de heer Wouters, is benoemd tot controleur aan het station te Zwolle, terwijl in zijn plaats te Ruinerwold is benoemd de heer De Vries uit Groningen. Uit Naarden wordt aan de N. R. Ct. o. a. gemeld r Nadat bij de uitspraak de sequestratie der terreinen in kwestie is geweigerd, kan de IIoll. spoorweg- maatsch. weer voor langen tijd ongestoord het zanden voortzetten. Het bestuur van Stad en Lande zal denkelijk den gewonen weg in rechten volgen wat niet belet dat wellicht eerst over eenige maanden de zaak beslist zal worden. Het geduld der z g. erfgooiers zal daardoor op zware proef worden gesteld, doch al jeuken de handen van velen hunner, de macht der militairen houdt hen in bedwang. Een enkele maal ziet men nu een groepje Gooiers bij het bewaakte terrein verschijnen aan verzet denkt evenwel niemand meer, en een enkele pa- trouille is voldoende om alle samenscholingen te voorkomen of enkele grappenmakers tot kalmte te stemmen. Zoo wilden dezer dagen eenige Bussummers op het terrein eene vlag planten, ,/eene rationale, ook ter eere van het leger.'' Voor dit eerebetoon werd echter gereedelijk bedaukt, onder mededeeling, dat indien de vlag werd geplaatst zij even spoedig zou worden weggehaald. Dagelijks wordt de wacht betrokken door 1 luitenant, 2 onderofficieren, 2 korporaals en 30 soldaten; ook de vestingartillerie uit Naarden bewijst daarbij hare diensten. De spoorwegmaatschappij zorgt voor voeding en logies. Op zeker plattelandsch dorp had hetarmbestuur telken jare een groot tekort in kas, en het gemeenlebestuur paste goedwillig dat tekort telken jare bij, of liever gaf het reeds vooraf. Een weduwe, op 't zelfde dorp, die eenige armlastige kinderen verzorgde, meende van dat armbestuur nog eeuig geld te goed te hebben, terwijl het armbestuur van een ander gevoelen was. Men kon het niet eens worden; en r.adat Gedeputeerde Staten verlof gegeven hadden, kwarn het tot een proces. De weduwe kon kosteloos procedeeren, niet zoo het armbestuur, dat bovendien nog voor alle zekerheid een advocaat nam. Het armbestuur won voor de rechtbank, verloor voor het Hof doch werd door den Hoogen Raad in het gelijk gesteld. Er was groote vreugde onder de heeren, want men behoefte niet te dokken. Niet lang daarna echter zond de advocaat een rekening in van f 542,16, zegge vijfhonderd tweeenveertig gulden en zestien centen. Het armbestuur, arm als altijd weudde zich tot het gemeentebestuur, dat nu f 542,16 zal moeten betaleu in plaats van de enkele guldens, waarmee men de weduwe had kunnen voldoen. Het mooist van de zaak is, dat noch de Recht bank, noch het Hof wisten, dat deze zaak voor hen niet dienen kon, als zijnde van zuiver administra- tieven aard, zooals trouwens ook de Hooge Raad uitmaakte. Ook Gedeputeerde Staten schenen niet te weten, dat zij in dezen de beslissing hadden daar zij toestemming gaven om te procedeeren. Door den inspecteur van politie le klasse C. Batelt, en de rechercheurs Panhorst en Verbeek te Amsterdam is opnieuw een belangrijke vondst gedaan van een aantal valsche muntstukken, ma- trijzen en verdere gereedschappen, in een tuin aan de //Baarsjes", vroeger behoord hebbende aan een der personen, die zich wegens het vervaardigen en in omloop brengen van valsche rijksdaalders en guldens in voorloopige hechtenis bevinden. Te Oldeberkoop is bet lijk gevonden van een vrouw. Door koude en gebrek was zij den vorigen nacht bezweken. Te voren had zij bij enkeleu om nachtverblijf gevraagd, dat baar geweigerd werd. Toen sukkelde het vrouwtje verder tot aan de grens van Oust- en Weststellingwerf. Daar gekomen, schenen de laatste krachten der ongelukkige uitgeput te zijnze bleef aan den weg liggen. Eenige dichtbijwonenden vondeu haar daar en namen haar raede naar huis? Pardon, ze omschansten haar met takkebossen, om den fellen oostenwind af te weren. Zoo ging de arme vrouw den langen guren winternacht tegemoet, haar laatsten nacht. Want niemand zal 't verwonderen, dat men den volgenden morgen tnsschen de takkebossen een lijk vond. Alle berichten uit de Oostzee gewagen opnieuw van strenge vorst, bij hevige sneeuwbuien. Elseneur is door drijfijs geblokkeerd. De passage in de Sond heeft opgehouden, bij 5° vorst. Te Glasgow is te water gelaten het stoom- schip Gitv of New-York, groot 10,500 ton, zijnde na de Great Eastern het grootste stoomschip in de wereld, ruimte hebbende voor 2000 passagiers. Iu het noorden van Engeland en in Schot- land houdt de felle koude aan. De dienst op den North-Eastern-spoorweg tusschen New-Castle en Berwick is gedurende vier en twintig uren gestremd geweest door de sneeuw, hetgeen in de laatste dertig jnren slechts twee keereu voorkwam. Al leen over Carlisle bleef de gemeenschap tusschen Engeland en Schotland open. Behalve de Plying Scotsman bleven 26 treinen in de sneeuw zitten. Natuurlijk zijn ook de telegraaflijnen geducht be- schadigd en leden ook de boeren, wier schapen door den sneeuwstorm werden overvallen, groot nadeel. De reizigers in enkele der ingesneeuwde treinen hadden het alles behalve aangenaam, want de wind was zoo koud, dat men zich in de waggons bijna niet warm kon houden en natuurlijk durfde nie mand uit te stappen, daar men dan licht het spoor bijster kon worden. Bovendien was er gebrek aan voedsel, zoodat de hulptreinen, die bij het aanbreken van den dag werden uitgezonden, met blijdschap werden begroet. Op enkele plaatsen, o. a. in Fi- feshire, sneeuwde het nog door. Iu Galicie en ook in Hongarije zijn de rivieren op bedenkelijke wijze gewassen. Het stadje Szatmar bij Debrecszin is geheel onder water gezet. Vier honderd huizen zijn overstroomd, waardoor tal van menschen zonder dak zijn. Van 1 tot 15 Maart 1888. Huwelijks-aangiften. 14 Maart. Willem Bran- des, oud 28 j., jm. en Maria Hamelink, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Maart. Franpois Hamelink, oud 26 j., jm. en Debora Neeltje Rouw, oud 22 j., jd. Geboorten. 1 Maart. Pieter, z. van Ferdinandus van Driel en van Ebrina Anna olfert. 3 Maart. Johannes Marinus, z. van Johannes Jacobus van der Wiele en van Adriana Maria 't Gilde. Clo- tilde Marie, d. van Edmond Albertus Johannes van den Berg en van Anna Maria de Meijer. 9 Maart. Pieternella Catharina, d. van Pieter de Feijter en van Janneke Dieleman. 10 Maart. Jacobus, z. van Marinus Cornelis Gans en van Sara Elizabeth van Wijck. 11 Maart. Jacomintje, d. van Francois Dieleman en van Jauna Dieleman. 12 Maart. Izaiik, z. van Jacobus van Cadsand en van Maria Martha Verhelst. Overlijden. 2 Maart. Jacomina Christina Die leman, oud 5 m., d. van Charles en van Janneke Hamelink. 6 Maart. Abraham Bliek, oud 35 j echtg. van Wilhelmina de Feijter. 7 Maart. Jan Penue, oud 1 m., z. van Jan en van Tanneke de Kraker. Geboorten. 18 Pebr. Franciscus Alphonsus, z. van Johannes van Wolffelaar en van Colleta van de Weijer. 25 Febr. Camilius, z. van Cornelis Johannes Marcus en van Rosalia de Bakker. 3 Maart. Leonie, d. van Petrus Augustinus Magnus en van Elisabeth de Waal. Geboorten. 7 Maart. Justina Pelagia, d. van Petrus Claessens en van Maria Rosalia Engels. Overlijden. 1 Maart. Constautinus Ludovicus Groenings, oud 7 w., z. van Josephus en van Louisa de Wolf. In deze gemeenten hebben geene aangiften plaats gehad. Geboorten. 2 Maart. Pierre Franpois Joseph, z. van Gustavus van Ooy en van Maria Theresia van Geijt. 4 Maart. Oscar, z. van Joannes Valent en van Mafia Pauliua van Damme. Overlijden. 3 Maart. Sophia de Coning, oud 80 j., wed. van Pieter Fraucies Ceelaert. 5 Maart. Anna Rombaut, oud 78 j., wed. van Pieter Joannes de Block en echtg. van Josephus Boel. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Maart. Pieter de Bruijn (van Stoppeldijk), oud 46 j., weduwn. eu Paulina Kreemers, oud 37 j., jd. Geboorten. 5 Maart. Jacobus, z. van Josephus de Roos en van Rozalia Aarssen. Geboorten. 7 Maart. Valine Marie, d. van Leopoldus de Sij en van Eulalie de Rijcke. 12 Maart. Emilie, d. van Petrus de Letter en van Sophie Inghels. Clothilda Maria, d. van Eduardus Bernardus Lansen en van Rosalia Vervaet. Geboorten. 3 Maart. Alfred Johannes, z. van Josephus van Leemput en van Elisabeth de Rooij. 9 Maart. Camil Leonce, z. van Jacobus Franciscus van Oteghem en van Julie de Boever. Dominicus Petrus, z. van Ludovicus Franciscus Arens en van Fidelia de Buck. Overlijden. 2 Maart. Carolina Juliana Theodora Lam mens, oud 5 j., d. van Cecilia Maria Susanna Lammens. Huwelijks-aangiften. 8 Maart. Charles Louis van Puijvelde, oud 38 j., weduwn. en Petronella van de Vijver, oud 38 j., jd. Overlijden. 2 Maart. Maria Anna Cappendijk, oud 43 j., echtg. van Pieter Augustinus van Dijk. 6 Maart. Pieter Mel, oud 71 j., echtg. van Maria Coletta van Sloot. 10 Maart. Pieter van Steven- daal, oud 62 j., echtg. van Paulina Baart. Geboorten. 6 Maart. Julrna, d. van Leonardus van llimschoot en van Juliana Spuesens. 8 Maart. Eduardus, z. van Augustus Bogaert en van Josephina Seraphina Vervaet. Overlijden. 1 Maart. Angelina Lioen, oud 71 j., wed. van Seferinus van Wiemeersch. Huwelijks-aangiften. 9 Maart. Johannes van Alten, oud 54 j., jm. en Gerritje Lagraa, oud 39 j., wed. van Krijn Hamelink. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Maart. Jacob't Gilde, oud 23 j., jm. en Adriana Heijnsdijk, oud 21 j., jd. Geboorten. 3 Maart. Cornelis, z. van Jan Bakker en van Johanna de Jonge. 4 Maart. Cornelis Reinier, z. van Reinier Boeije en van Janna den Hamer. Cornelis, z. van Hendrik Goossen en van Janneke den Engelsman. 9 Maart. Jan Jacobus, z. van Jan van Langevelde en van Geertrui de Vos, 12 Maart. Maria, d. van Isaac de Jonge en van Leuntje Boeije. 15 Maart. Jacobus, z. van Jacobus Jansen en van Aaltje Hofman. Overlijden. 4 Maart. Pieter Faas, oud 64 j., echtg. van Geertrui Scheele. 5 Maart. Hendrik Willem Houg, oud 2 j., z. van Jacob Hendrik en van Hendnna Henderika Wisse. 7 Maart. Jan Hamelink, oud 2 m., z. van Cornelis en van Catha rina de Klerk. 14 Maart. Mattheus Smallegang, oud 7 m., z. van Pieter en van Franpoise Scheele. Huwelijks-aangiften. 13 Maart. Emile van de Calseyde, oud 28 j.,jm. en Maria Mathilda Lansen, oud 22 j., jd. Geboorten. 5 Maart. Prudent Marie, z. van Alphonsus van Eetveldt en van Stephania de Maes- schalck. 6 Maart. Alphonsus, z. van Augustus Dhert en van Johanna Catharina de Block. 7 Maart. Elimar Joseph Marie, z. van Franciscus Bernardus Termote eu van Christina Maria Bruggeman.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2