iiMCMtatalill Gemengde bericbten. mjSaERLIJKE STAND, Handelsberichten. Nagekomen Advertentie. Katholieke kiezersl HULST. gouden bellen en ringen kwamen tiit het vestzakje van onzen veelbeloveuden 18jarigen jongeling, die spoedig das weer op nieuw met de justitie kennis zal kunnen maken. Breskens. De heer W. van der Spek, predikant bij de Herv. gemeente te Molkwierum c. a. beeft voor de toezegging van beroep naar hier bedankt. K A N T O N G E R E II T TE II C L S T. Zitting van 15 Maart 1888. J. v. G., te Graauw, ter zake van het rapen van zeewier van het rijsbeslag van eeu voorliggend werk van een polder in Zeeland veroordeeld in eene boete van f 2, subsidiair 1 dag hechtenis. P. S., te Graauw, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. J. P. v. G., te Graauw, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. L. Z., te Stoppeldijk, ter zake van poging tot strooperijveroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. M., te Hontenisse, ter zake van het afschieten van een vuurwapen op korten afstand van ge- bouwen veroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. d. B., te Hontenisse, ter zake van overtreding van het Prov. regleinent op de wegen en voetpaden in Zeelandveroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. L. C. B., te Hulst, ter zake van overtreding der spoorwegwetveroord. in eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. V., te Koewacht, ter zake van het niet rnuil- korven van een aangespannen hondveroord. in eene boete ven f 0,50, subs. 1 dag hecht. A. W., te Hulst, ter zake van strooperij ver oord. in eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. C. L. N., te Boschkapelle, ter zake van het loopen over bezaaiden grond vrijgesprokeu. P. W., te Clinge, ter zake van het zonder acte pogingen aanwenden om wild op te sporen bij nacht; veroord. in eene boete van f 8, subs. 4 dagen hecht. J. C., te Koewacht, ter zake van het zonder acte pogingen aanwenden om wild op te sporen veroord. in eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. J. v. B., te Kieldrecht, ter zake van het ver- voeren van wild zonder acte in open jachttijdver oord. in eene boete van f 5, subs. 4 dagen hecht. P. P., te St. Jansteen, ter zake van het los en onbeheerd laten staan van een trekdierveroord. in eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. V., te Hulst, ter zake van openbare dron- kenschap; veroord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht A. P. (PH., te Graauw, ter zake als vorenver oord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. d. J., te Zuiddorpe, ter zake als vorenver oord. in eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. INGE ZONDEK STUKRE N. Mijnheer de Redacteur Mag ik u beleefd verzoeken het volgende in uw blad op te nemen? Ontvang daarvoor reeds bij voorbaat mijn dank. In de Scheldebode van 10 dezer (die mij, waar- schijnlijk van bevriende zijde, werd toegezonden) heeft de heer J. M. Mulder een nader verslag gegeven van mijne lezing te Axel. Gewoonlijk zijn dergelijke verslagen altijd eenigs- zins gekleurd en komt de schrijver allicht in de verzoeking het een of ander te vergeten of te overdrijven. Ook de heer Mulder, die mij overigens een gemoedelijk man toeschijnt, kon aau die ver zoeking niet geheel weerstand bieden. Nu zou ik van zijn schrijven geene bizondere notitie hebben genomen, als het alleen mijnpersoon betrof; maar het geldt ook de zaak en daarom meen ik niet geheel te mogen zwijgen. De heer Mulder dan heeft vergeten dat ik heb gezegd: ,/de openbare school is, buiten de gewone schooluren, steeds beschikbaar voor de godsdienst- leeraars." De keurvorst was gaan opstaan van zijn zetel. „Uw aanvoerder," herhaalde hij, „hij was het, had hij zich genoemd, al ware hij de geringste mijner krijgershij zal het zijn, wordt hij mij thans nog bekend, in dit plechtig oogenblik Andermaal zocht de blik van den kanselier George; de jongeling zweeg. h Hij versmaadt het," vervolgde de keurvorst, ^dan moge het lot beslissen een keus onder u zou een beleediging zijn voor de anderen. In deze urn," sprak hij verder, op een overdekte vaas wijzend, die midden op de tafel stond, ,/bevinden zich uw namen. In de volgorde, waarin zij worden getrokken, zult ge gaan bij de groote onderneming. Leopold von Randnitz, ook gij zult uw arm, den vaak beproefde, tot het groote werk leenen," wendde hij zich tot Elimars vader, treedt naar voren en trek de loten." „In den naam van God." Op zijn staf geleund schreed Von Randnitz naar de tafel, de kamerdienaar nam het deksel van de vaas, en met de gezonde hand haalde Von Randnitz een saamgevouwen papier, het eerste der loten, te voorschijn. In gespannen verwachting klopte ieders hart, toeri hij het gewichtige blad d n keurvorst reikte en Friedrich Wilhelms hand het langzaan ont- vouwde. (Wordt vervolgd.) Dus, niet slechts een uur in de week, zooals de heer M. beweert. Wanneereen godsdienstleeraar slechts een uur per week catechetisch onderwijs geeft, dan vat hij m. i. zijn taak al zeer gemak- kelijk op. Dat ik den heer M. toestem dat „een leeraar in een uur niet kan goedmaken wat in drie dagen bedorven is," spreekt van zelfmaar wat ook van zelf spreekt is dat er dan bederf aanwezig moet zijn. De krasse beschuldiging dat de kinderen op de openbare school zouden worden bedorven vond en bij mij en bij den heer Van Vessem tegen- spraak. Ik heb bv. gewezen op een Christendom boven geloofsverdeeldheid en de beginselen van dat alge- meene Christendom kunnen en worden op de open- bare school onderwezen. Ik herinner mij nog altijd het schoone lied 'k Ben mensch en 'k woon bij menschen Van 't zelfde huisgezin, Wie mensch is, is mijn broeder, Dien ik als broeder min. Ik ween als menschen weenen En deel met hen hnn lot, Ik juich als menschen juichen En dank met hen hun God. Ik weet van haat noch wre^el Als ik ooit vijand had, 'k Bad voor hem, omdat Jezus Ook voor zijn haat'ren bad. Zoo toonde ik steeds aan alien, Dat ik ook God bemin, Want alien zijn we kind'ren Van 't zelfde huisgezin. Terwijl de heer Van Vessem en ik nog aan 't woord wareti, stond de heer Van Vliet te wen- ken en zocht deze door allerlei gebaren mijne aan- dacht te trekken en op zich te vestigen. Toen die heer het woord kreeg begon hij allerlei liefe- lijkheden uit de Standaard voor te lezen. Hij had er 20 zei hij. Nu had ik wel kunnen zeggen dat dit niet veel was, slechts 20 fouten door de liberale partij begaan in een tijdperk van veertig jar endat de heer v. VI. en ik persoonlijk wel meer voor onze rekening zullen hebben, maar dat zou als een aardigheid kunnen worden opgevat, die niets bewees tegen den aard en de juistheid der beschuldigingen. Ik getroostte mij dus een antwoord op ieder punt op zichzelve en dit gelukte mij, meen ik, vrij wel. Maar toen de heer v. Vliet voorlas (eigen denkbeelden scheen die heer er niet op na te houden), toen de heer v. Vliet voorlas: vdat de liberalisten boeleeren met Joden en vrijmet- selaarsweigerde ik verontwaardigd verder te disputeeren en ik zei#op zulke dingen geeft men geen antwoord." De voorzitter was dit met me eens en sloot met een gepast woord de vergadering. Na die sluiting verwijderden we ons. Als ze mij te Sas van Gent werkelijk nog kennen, zooals de Scheldebode opmerkt, dan zullen ze ook nog wel weten dat wan hoop" nu juist niet licht van mij te veronderstellen is. Wat waardeering betreft, met zeer veel waar- deering heb ik gesproken over wijlen Mr. Groen van Prinsterer en Tliorbeckevoorts heb ik gewezen op de schitterende talenten en de oprecht- heid van Dr. Schaepman, doch zijn recht betwist om te spreken van liberale tyrannie. Wat de heer A. Kuijper betreft, met den besten wil ter wereld heb ik niets in zijn voordeel kun nen aanvoeren. Vlissingen, 13 Maart 1888. M. P. TROELSTRA. Volens een schrijven uit Almeloo zouden de heeren Scholten Co., die geen spoedige her- vatting der werkzaamheden voorzien, reeds met alle arbeiders hun rekeniug hebben vereffend en de wevers hebben uitgenoodigd hun gereedschappen van de fabriek af te halen. Verscheidene arbeiders zijn reeds naar elders vertrokkende meesten naar Ibenbiiren (Hanover) waar overvloedig werk voor wevers moet zijn. Een correspondent van de ^Avondpost" be weert, dat te Amsterdam in de societeit „de Groote Club" bij de jongste verkiezingen weddenschappen zijn aangegaan lot bedragen van f 5000. Mevr. Bulkley en mr. Hoek Het is gcbleken, dat eeu Engelsche advocaat ten behoeve van mevr. Bulkley den heer Hoek heeft opgespoord en nagereisd. Gedurende een paar maanden had deze zijn intrek iD hetzelfde hotel als de heer Hoek en kwam vanzelf met deze in aanrakiug. Hij beweerde, in Australia een groot vermogen te hebben verworven. Of deze Engelschman eenig plan had beraamd, is niet te zeggen, maar daar de heer Hoek steeds met den Duitschen lector zijner kinderen en de juffrouw de kleinen vergezelde, was de uitvoering van elk plan moeielijk. Het schijnt dat mevrouw Bulkley niet zoo spoedig het verblijf van den heer Hoek heeft oritdekt. Althans aan de bloedverwanten in Achter-Pommeren van den lector is door Hollandsche dames, welke haar bezochten, een aanzienlijke som geboden, zoo zij haar mededeelde, waar de jonge man zich met den heer Hoek ophield. Een aantal gevangenen te Breda werden Dinsdag per celwagen naar het gerechtshof gevoerd. De marechaussee, met de uitlating belast, scheen de uitstappende heeren niet goed geteld te hebben, want toen zij binnen waren bleek een vogel ge- vlogen te zijn. Intusschen was de celwagen naar zijn bewaar- plaats gebracht. Bij onderzoek van den wagen door een mare chaussee, bleek echter dat de ontbrekende gevan- gene niet was weggevlogen, maar in zijn kotje blijven zitten, natuurlijk zeer ten genoege van zijn begeleider. De wagen maakte rechtsomkeer en bracht het restant van zijn inhoud op de plaats van bestemming. Men meldt uit Breda aan het Centrum: De heer V. alhier apotheker met den rang van adj.-onderofficier in militairen dienst, had verlof verzocht en verkregen om te huwen. Behoorlijk hebben de afkondigingen plaats gehad en is door hem een woning gehuurd en van huisraad voorzien. Kortom alles was gereed en het jonge paar zou Douderdag in het huwelijksbootje stappen. Dit voornemen is den jongelieden echter thans belet door een hooge militaire autoriteit en wel door intrekking van het gegeven verlof met het bericht van nog een jaar te moeten wachten. Men kan zich gemarkkelijk de verrassiug begrijpen, den heer V. hierdoor bereid. Naar wij vernemen is door den betrokkeue een request aan Z. M. verzonden. Een nieuw niiddel om zijn brood te verdienen. De nieuwste vorm van adverteeren is de betaalde winkelraamkijker. Het vak is niet moeilijk Een paar netgekleede heeren wandelen bedaard voort. Eensklaps wordt hun aandacht getrokken door een voorwerp in de uitstalling van een magaziju. Zij blijven staan en bebijken het voorwerp goed, terwijl zij er heftig over redeueeren. Dat wordt opgemerkt door een paar voorbijgangers. Dezen blijven ook staan, bekijken het voorwerp in de winkelkast en spreken er ook over. Als er vier menschen voor een winkel staan in een drukke straat, staan er binnen vijf minuten twintig elkaar te verdringen. Men kijkt niet alleen naar het bewuste voorwerp, maar naar de geheele uitstalling en tien tegen een, dat er iemand iets ziet, dat hij aardig vindt en koopt. Daar is het om te doen. De beide heeren, die het eerst bleven staan, zijn ondertusschen doorgewandeld en staan bij een anderen winkel te kijken. Zij zijn de door de winkeliers betaalde winkelraamkijkers. Uit New—York komen nog steeds berichten omtrent de in Amerika heerschende sneeuwstormen. Dinsdag was de toestand eer slechter, dan beter geworden. Een nieuwe sneeuwstorm toch barstte boven de stad los. Alle vervoermiddelen moesten den dienst staken. Er komen geen treinen meer aan en van het vaste land worden dus geen brieven meer ontvangen; de tetegraafdienst is onmogelijk geworden. Honderden treinen zitten overal in de sneeuw vast, vooral in den omtrek van New—York duizen- den passagiers bleven op die wijze den geheelen Maandag en een deel van Dinsdag gevangen tot sleden hen kwamen verlossen. Een groot aantal daglooners zijn door den New-York Centraalspoor- weg aaugenomen tot sneeuwopruiming. Waar de toegangen tot huizen en winkels door sneeuwbergen versperd zijn, konden deze veelal slechts door tunnels toegankelijk worden gemaakt. De meeste winkels, handelskantoren en ban ken bleven Dinsdag gesloten, evenzoo de katoenbeurs, terwijl de effectenbeurs, waar van elfhonderd leden er slechts dertig opkwamen, maar kort geopend bleef. Leeftocht en steenkoleu beginnen schaarsch te wordenmen moet reeds twee-, driedubbele prijzen betalen. Melk is er niet meer te krijgen. Tallooze restauraties bleven gesloten. De loge- menten, waar vele stedeliugen onderkomen en kost zoeken, weigeren meer gasten op te nemen. Yoor zoover thans reeds bekend is hebben deze sneeuwstormen de voornaamste steden der Unie mede geteisterd en het geheele verkeerwezen, ook Canada, gedesorganiseerd, zoodat ook de treinenloop van de Canadian Pacific stilstaat. De thermometer daalde tot 5 graden Fahrenheit boven nul. Yele menschen zijn doodgevroren. De East-River voor New-York vroor vast, zoodat de pontenvaart gestaakt moest worden en men over de rivier kon wandelen. Yan 1 tot 15 Maart 1888. TER NEUZEN, Geboorten. 1 Maart. Cornelis Jacobus, z. van Abraham Leunis en van Janneke Catharina Eekman. 3 Maart. Elisabeth Susanna, d. van Cornelis Andries StofRjn en van Esther Janna Eekman. 4 Maart. Adam, z. van Johan Marcus de Zeeuw en van Adriana Schieman. 6 Maart. Jannis Jacobus Izaak, z. van Jan Leunis Koole en van Sara Luteijn. 7 Maart. Virgenie Maria, d. van Jan Dieleman en van Rosalia Triest. 10 Maart. Adriana, d. van Pieter Huissen en van Antonina van de Wege. 14 Maart. Johan, z. van Jan Marinus Zietse en van Willemina Roelse. Overlijden. 7 Maart. Machiel van Wijck, oud 5 w., z. van Charles en van Elisabeth de Smidt. Jozina Huberta Adriana Kloppenburg, oud 5 m., d. van Herman Marie Gerard en van Maria Klazina Grenu. 10 Maart. Jan Jaspert Verbrugge, oud 4 j., z. van Gilles en van Cornelia Verplanke. 12 Maart. Henrikus Electerius Acke, oud 2 m., z. van Theophile en van Octavia Vossaert. 15 Maart. Janneke Frangoise Helena Dieleman, oud 23 j., echtg. van Sijbe Jans de Graaf. Geboorten. 8 Maart. Josephus Augustinus, z. van Augustinus Franciscus van de Walle en van Maria Louisa de Kever. 9 Maart. Petrus Alphonsus Eugenius, z. van Wilhelmus Jacobus Arensenvan Petronella Maria van Gijsel. 10 Maart. Paulina Regina, d. van Johannes Strobbe en van Carolina M. Th. van Kemseeke. Maria Rosalia, d. van Fredericus Josephus de Wolf en van Melanie de Koning. 11 Maart. Theophilis, z. van Josephus van Helsland en van Maria Ludovica de Theije. Overlijden. 12 Maart. Seraphina van de Voorde, oud 57 j., echtg. van Judoeus Staas. L E E T IJ I) INGE N. Van 13 tot en met 15 Maart zijn in deze haven binneugekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 13 Maart. Eng. stoomb. Dinnington, kap. Coates, van Goole met kolen. 14 Maart. Eng. stoomb. Rallus, kap. Obrien, van Liverpool met stukg. 15 Maart. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, van Londen met stukg. Van 13 tot en met 15 Maart zijn uit deze haven vertrokken na aau den spoorweg te hebben gelost en geladen 13 Maart. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, naar Londen met stukg. en schapen. Eng. stoomb. Ella Constance, kap. Berry, naar New- Castle ledig. 14 Maart. Eng. stoomb. Dintiington, kap. Coates, naar Goole ledig. Eng. stoomb. Ab- botsford, kap. Milne, naar Leith ledig. 15 Maart. Eng. schooner Brackenholm, kap. Knox, naar Londen met phosphate. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 14 Maart. Eng. stoomb. Ralph Creyke, kap. Ridfort, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Jessie Emelie, kap. Gerard, van Amsterdam met creo- soot (bestemd voor Selzaete). 15 Maart. Eng. bark Ragnar, kap. Donald, van New-York met petroleum. Zweedsche bark Aldebaran, kap. Sa- rauelson, van Pensacola met hout. Noorsche driem. schooner Lochlyn, kap. Olse, van Christiansand met hout. Uit ueze haven zijn vertrokken komende van Gent 13 Maart. Eng. stoomb. Rosa, kap. Wormald, naar Goole met stukg. Noorsche bark Nora, kap. Waerner, naar Drammen met ballast. 14 Maart. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Van 13 tot en met 15 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 45 binnenvaartuigen op en 39 afgeschut. Dordrecht, 15 Maart. De prijzen van de Tarwe ondergingen geen verandering. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 6,60 a 6,80 mindere f 6,20 a f 6,50. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 4,80 a f 5,20. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 5,10 a f 5,50, Overmaasche 4,70 a 5.00, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer a f Haver dunne f 2,50 a f 3,00. Paardeboonen f 5,20 a f 5,80. Duiveboonen f 6,00 a f 6,50. Wittebooneu 11,00 a f 13,00. Bruineboonen f 9,00 a f 10,00. Erwten f 6,50 a f 6,90. Voeder f 5,00 a 5,70. Koolzaad f 9,25 a 9,50. Lijnzaad zaai 9,50 a 10,00. ROERS VAN HET GELI). Belgisch per 100 fr. f 47,50 a f 47,55 Engelsch per 12,03 12,05 Aanstaande Dinsdag wordt ge weder ter stembus geroepen om uwe stem uit te brengen, hetzij op een gematigd liberaal den heer HENNEQUIN, burgemeester van Aardenburg en St. Kruis, of den heer GLINDERMAN, Controleur te Oostburg (anti- revolutionair.) Katholieke kiezers van Ter NeuzenHoek Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Axel en Zaamslag, herinner u nog de verkiezingen van 3 Maart voor een lid der Prov. Staten en die voor den gemeenteraad van Hoek, zij moeten u nog te versch in het geheugen liggen, om u thans aan de zijde der ar.ti-revolutionairen te scharen. Daarom wilt ge kiezen vult dan uw stembiljet in met den naam van den heer HENN EQUIN of hebt ge hiertegen gemoedsbezwaren, blijft dan te liuis, en kiest niet, maar vult het nooit in met den naam van GLINDERMAN. Immers de heer HENNEQUIN is een gematigd liberaal en zal ons wel op 't gebied van onderwijs steunen Door zoo te handelen zullen wij onder- vinden of we niet beter behandeld worden door de liberalen dan wel door de anti-revolutionaireu. Wat kennis betreft, zal de heer HENNEQUIN toch wel den heer GLINDERMAN overtreffen en niet alleen dat, maar de heer GLINDERMAN is een ondergeschikt ambtenaar, die volstrekt niet op een onafhankelijk standpunt staat en iederen dag aan verplaatsing onderhevig is. Mochten enkele geloofsgenooten toch hun bur- gerplicht willen vervullen, welnu dat zij stemmen. VELE KATHOLIEKE KIEZERS.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 6