Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2382. Woensdag 14 Maart 1888. 28e Jaargang# Buitenland. Gemengde berichten. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit blad vcrschljjnt Dinsdag- en Vri|dagavond bij den nitgcver P. J. V i SI DE 8 i SI O E te Ter Neuzen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, dat morgen zal verscliijnen. KEIZER W 11. II E I, M. De Keizer van Duitschland is overleden. Deze droevige tijding, door ons reeds Vrijdagmorgen gemeld is op dit oogenblik door de geheele be- schaafde wereld vernomen en heeft ongetwijfeld overal een diepen indruk gemaakt. Maar men kan zich voorstellen hoe het de Berlijners, over 't geheel zoozeer aan hunnen Keizer gehecht, beei't getroffen. Reeds Donderdagmiddag was het keizer- lijke paleis omringd door eene talrijke volksmenigte, die angstig trachtte iets van den zieke te vernemen. Omstreeks vijf uur in den namiddag verscheen een officieel bericht, dat de toestand hoogst, gevaarlijk was. Tusschen vijf en zes uur viel de Keizer in onmacht en het gerucht verspreidde zich, dat de Keizer was overleden. Om zeven uur echter werd een door de geneesheeren geteekend bulletin aan- geplakt, houdende dat een geringe verbetering in den toestand was waar te neinen. Om negen uur zag men Bismarck naar het paleis gaan en deze zag men zeer aangedaan terug keeren, want de grijze monarch had afscheid genomen van zijn trouwen medewerker. Later viel de Keizer op nieuw in onmacht en toen hij daarvan bijkwam, was hij reeds aan het ijlen. Vrijdagmorgen zeer vroeg verscheen een bulletin, behelzende dat de zwaktetoestand den hoogsten graad had bereikt en daarop volgde weldra het berichtDe Keizer is overleden. Over de iaatste oogenblikken van den Keizer zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden. Toen nog eenmaal eene voorbijgaande verbetering ontstond, richtte de Keizer zich in zijn bed op, en sprak, het woord tot Prins Wilhelm richtende, lang over politieke en militaire aangelegenheden, alsof hij hem nog een richtsnoer voor de toekomst wilde geven. De Keizerin had intusschen de hand van den stervenden gemaal omklemd en hield deze tot zijn laatsten ademtocht vast. 's Keizers woorden aan zijnen kleinzoou werden terstond opgeteekend. Voor een deel werden zij afgewisseld met lichte koorts-phantasieeu. De Keizer zeide o. a.,/Den Keizer van Rusland moet gij maar met veel consideratie behandelen. Dat zal voor ons goed wezen." Naast Prins Wilhelm stond Bismarck. Verder sprak de Keizer over de Pransche legerorganisatie dan sprong hij over op de alliantie met Oostenrijk en hield in afgebroken zinnen de volgende alleen- spraak„Ik ben de goede vriend van Rusland, maar mijn bondgenoot kan er zeker van zijn, dat ik aan de alliantie trouw blijf. Slechts geen aanval I" Van tijd tot tijd overmande hem zijne zwakte en dan verzocht hem zijne dochter, de Groot-Hertogin van Baden, zich niet door veel spreken te ver- moeien, waarop de Keizer bijna heftig antwoordde »Ik heb nu geen tijd om vermoeid te zijn." Nog eens wendde hij zich tot Bismarck met den uit- roep: ffDat hebt gij goed gedaan Daarop begon de predikant zijn ambt te vervullen. De Keizer sprak nog eenige bijbelwoorden, er aan toevoegende: #dat is schoon Toen overviel hem opnieuw eene zware slaapzucht, die langzaam in sterveu overging. De dood volgde zeer zacht. Eene enkele diepe zucht gedurende het gebed der aan het sterfbed geknielden kondigde aan, dat de Iaatste sprank van leven verdween. Spoedig daarop snelde een der in een voorver- trek vertoevende generaals naar buiten en riep de op straat staande volksmenigte toe„Onze goede Keizer is dood!" Nu begonnen de klokken te luiden en werden er treurschoten gelost. In den namiddag is bekend geworden, dat Keizer Frederik aan Bismarck en alle staats-ministers zijnen dank heeft betuigd voor de aan zijnen vader bewezen trouw. Daaruit maakt men op, dat het voorloopig niet in de bedoeling van den nieuwen Keizer ligt veranderingen te brengen in het Kabinet. In elk geval is het zeker. dat Bismarck in zijn ambt blijft. Groot opzien baart eene telegraphische mededeeling van Keizer Frederikdat hij geen bepaalden volksrouw voorschrijft, maar het aan elken Duitscher overlaat naar eigen goedvinden in deze te handelen. Over deze beschikking des nieuwen Keizers wordt met buitengewone sympathie onder de bevolkiug gesproken. Voor alle neringdoenden is dit besluit bizonder gewichtig. Bij uitersten wil moet Keizer Wilhelm bepaald hebben, dat hij in het Mausoleum vanCharlottenburg, waar zijne moeder, Koningin Louise, begraven ligt, moet worden ter aarde besteld. Alle bladen bevatten natuurlijk rouw-artikelen. De beweging in de straten in de nabijheid van het paleis is zeer groot. Het afschuwelijke regenweer verhoogt het droevige voorkomen der stad. Vele ingezetenen tooien hunne huizen met rouwbloemen. Naar uit San Remo wordt gemeld, ontving Keizer Frederik de tijding van den dood zijns vaders niet rechtstreeks, maar door tusscnenkomst vau zijne gemalin, welke hem in bijzijn van de artsen daarvan mededeeling deed. De Keizer trok zich voor geruimen tijd geheel alleen terug en gaf blijk van diepe aandoeniug. Naar het oordeel der artsen bleef deze gemoedsbeweging echter zonder nadeel voor zijnen toestand. In den Rijksdag deelde Von Bismarck, met een aandoeniug zooals tot heden nooit bij hem is waargenomen, officieel den dood des Keizers mede en proclameerde hij den Kroonprins als Frederik III, Koning van Pruisen, tot Duitsch Keizer. Daarna vervolgde hij met eene half verstikte stem, dat hij als eeu historisch document bij den Rijksdag het Iaatste stuk wilde overleggen, hetwelk de overleden Keizer eigenhandig had onderteekend, en waarin de sluiting van den tegenwoordigen Rijksdag wordt uitgesproken, welke sluiting echter wel met toe- stemming van het Huis zou worden verdaagd. Eene lijkrede op den Keizer kon hij thans niet houden. Alleen wilde hij constateeren, hoe de stervende Keizer zich tot zijn Iaatste uur met Duitschlands toe komst had beziggehouden. De deelneming van geheel Europa voor zijn ziekeu zoon had hem met vreugde vervuld, als een bewijs hoeveel vertrouwen het Duitsche Keizerdom bij alle volken had verworven en de eenstemmige goedkeuring van het nieuwe militaire ontwerp door den Rijksdag had hem ge- toondhoe alle Duitschers besloten waren de toekomst van huu rijk tegen alle gevaren te be- veiligen. In het verheven bewustzijn daarvan was de groote Keizerlijke patriot gestorven. Bismarck verkeerde bij zijne rede in zulk eene zenuwachtige aandoening, dat zijne vrouw hem in haren angst zijnen lijfarst SchWenninger in den Rijksdag nastuurde. Ook vele afgevaardigden weenden. Allen, tot de sociaal-democraten toe, hoorden staande de rede van den rijkskanselier aan. Z. M. de Koning heeft den chef van het militair huis des Konings, den vice-ad in iraal Jhr. Van Cappellen, belast Hoogstdeszelfs rouwbeklag over te brengen bij het Berlijnsche hof en Z. M. de Koning te vertegenwoordigen bij de begrafenis van Keizer Wilhelm. Heden is Jhr. Van Cappellen naar Berlijn vertrokken. Een plechtige rouwdienst in de Duitsche kerk te 's Gravenhage is eergisteren bijgewoond door den Duitschen gezant, het personeel der Duitsche legatie, de meeste gezanten te 's Gravenhage ver- blijvende en vele aanzienlijken. Onder alle reserve deelt men ons mede, dat de heer Heemskerk voornemens is af te treden als Minister van Binuenlandsche Zaken bij het optreden van de nieuwe Kamer. (Avondpost.) Twee leden der volksvertegeuwoordiging her- dachten dezer dagen hun vijf en twintigste zittings- jaar. De heer J. J. van Kerkwijk werd gekozen 27 Februari 1863 en beeedigd 4 Maart d. a. v., de heer W. A. Viruly Verbrugge was eergisteren vijf en twintig jaar afgevaardigde der Tweede Kamer voor Rotterdam. De nieuwe Kamer zal nog in geruimen tijd niet geheel zijn samengesteld. Eerst moet de uitslag der herstemmingen op 20 dezer worden afgewacht, en eerst daarna kunnen de meeste der nieuwe ver kiezingen worden uitgeschreven, waarmede weder ten minste 3 weken gemoeid zijn en waarop weder herstemmingen kunnen volgen. Eerst in 't eind van April, misschien eerst in de helft van Mei, zal de Kamer van llonderd voltallig zijn. De oude Tweede Kamer blijft in wezen, zoolang de nieuwe niet is geopend. Daar die opening wegens de vele herstemmingen en nieuwe verkiezingen wel verdaagd zal worden tot de verkiezingen geheel of nagenoeg zijn geeindigd, zal 't wellicht noodig zijn de oude Kamer nog bijeen te roepen voor maatregelen van dringenden aard, die zich kunnen voordoen. Het plan, de nieuwe zitting in de eerste week van April te openen, zal wel niet doorgaan. Men zal zich uit de Indische berichten de bijzonderheden herinneren omtreut een daar ge- pleegden moord op den heer O. Swaving, wegens welke misdaad zijn echtgenoote en hare moeder, benevens een paar inlanders, hebben terechtgestaan. Thans wordt gemeld, dat het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indie in revisie uitspraak heeft gedaan in die zaak. Veroordeeld zijn: de beklaagden Pak Walang en Soerasemito tot de straf des doods, Setrowikromo tot 10 jaren dwangarbeid, Adriana Geertruida Swaving, geboren Vogel, echtgenoote van wijlen O. Swaving, en Anna Vogel, geboren Portier, echtgenoote van J. F. Vogel tot de straf des doods. De raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeft, naar aanleiding van het ongeval te Ruiner- wold, bestuurders der spoorwegondernemingen ver zocht in hun dienstreglementen een bepaling op te nemen tot wering van gebruik van sterken drank door het locomotief-personeel, en, zoo zulk een bepaling reeds bestaat, haar in dier voege aan te vullen of te wijzigen, dat niet alleen dronkenschap, zelfs in den lichtsten graad, van locomotief-be- ambten met ontslag uit den dienst zal worden ge- straft, doch dat diezelfde straf worde bedreigd, wanneer bij dit personeel tijdens de uitoefening van den dienst sterke drank wordt gevouden, of, hetzij in de werkplaatsen (waaronder ook de loco- motief-loodsen) hetzij op de locomotief, worde aangetroffeu en kan worden aangetoond dat die sterke drank door hun toedoen of met hun mede- weten aldaar is gekomen. De Kreuz-Zeitung herinnert er aan, dat, nu Keizer Wilhelm is gestorven, Koning Willem der Nederlanden de oudste der Europeesche vorsten is. Dan volgen de 69jarige Koning Christiaan IX van Denemarken, de even oude Koningin van Engeland, Keizer Pedro van Brazilie, die 62 jaar is, en Ro lling Oscar van Zweden en Keizer Frans Jozef, die beiden 59 jaren oud zijn. Men schrijft uit Maastricht aan de N. R. Ct. De burgemeester van Beek heeft zich Donderdag persoonlijk in de in de fabrieken en scholen begeven, en aangekondigd, dat iedere aanranding of belee- diging, den Israelieten aangedaan, strengelijk zal gestraft worden. De waarschuwing, gevoegd bij en gesteund door de aanwezigheid van een kapitein der marechaussee met 12 manschappen, zal er zeker toe leiden, dat de vervolgingen zullen ophouden. Het is wel te betreuren, dat eerst nadat twee gezinnen uit Beek zijn verjaagd, justitie en politie hebben vermeend met meer macht te moeten optreden. Omtrent het vertrek van den heer Hellendag naar Sittard kan nog worden medegedeeld, dat hij door 7 a 8 inwoners uit Beek werd gevolgd, die voor zijne woning te Sittard een gelijk leventje als te Beek wilden beginnen. Zij werden hierin echter verhinderd door het krachtig optreden der mare chaussee aldaar, die hen Sittard spoedig deed verlaten. Het zou niet onbelangrijk zijn te vernemen, wie dezen Beekenaren in de gelegenheid gesteld heeft de reis per spoor naar Sittard te maken of wel wie bij de geheele beweging achter de schermen zit. Gedurende de Iaatste dagen was het vrij rumoe- rig in de straten van het anders zoo stille Win- schoten. Groote troepen arbeidslieden trokken door het stadje om werk, nu voor het stadhuis of de woning van den burgemeester, dan weer elders zich posteerende, ten einde hunnen nood te klagen. Hierbij kwam dat de aanzienlijke ingezetenen bij donkeren avond bezoek ontvingen van een gemeenteraadslid, die op eigen gezag en gesterkt door twee werklieden, om geld kwam aankloppen, ten einde daarmede in de behoefte aan werk te voorzien. Door de zorg van B. en W. hebben velen thans brood en werk ontvangen. Het Stbl. n°. 29 bevat een kon. besluit van den 2den Maart, tot vernietiging van het besluit van den raad der gemeente Nijmegen van 24 December, betreffende de benoeming van een hoofd der openbare lagere lagere school te Hees. Deze benoeming was niet geschied uit eene voordracht van minstens drie en hoogstens vijf onderwijzers, door den districts-schoolopziener aan den raad in te zenden. De benoeming geschiedt uit eene voordracht van minstens drie en hoogstens vijf onderwijzers, door den districts-schoolopziener aan den raad in te zenden. Uit 's Gravenhage wordt gemeld In de Iaatste dagen deed hier een gerucht de ronde, als zoude een bediende van een bekend in- gezetene getracht hebben bij de verkiezing stemmen te koopen. Noch aan de politie, noch aan de justitie is hiervan iets bekend, veel minder van eene strafrechterlijke vervolging tegen bedoelden knecht. Waarschijnlijk had op dit gerucht betrekking wat de Haagsche correspondent van de Middelb. Ct. schreef. Als een bewijs van de groote populariteit des overleden keizers van het Duitsche rijk worde het volgende gemeld Toen in den morgen van Vrijdag 11. de tijding van den dood zich te Amsterdam verspreidde, riep eene huisvrouw, die van Duitsche afkomst is, hare twee Duitsche dienstboden biunen, om haar het sterfgeval mede te deelen. Eene dier twee, uit de omstreken van Bremen hierheen gekomen, oorspronkelijk een boerenmeisje, dat nooit den Keizer gezien had, antwoordde: ,/Sehen sie, Madams Ich weiss wohl nichts van der Poli- tiek. Aber wir hatten Ihn so lieb." „Wir hatten Ihn so lieb" is dit woord in den rnond dezer eenvoudige niet kenschetsend voor de liefde en eerbied, die heel het Duitsche volk den overledene toedroeg? De andere dienstbode kwam toen voor den dag met een verzoek dat zij in gewone omstandigheden nooit zou hebben durven doen. Mevrouw droeg eene broche, die het borstbeeld van den Keizer toonde. „Zou mevrouw misschien zoo goed willen zijn voor een oogenblik dat portret in handeu te geven, om den braven Keizer nog eens te zien?" Toen aan dit verzoek welwillend werd voldaan, beschouwden met zekere pieteit beide landskinderen het gelaat van den monarch, dien ook zij hadden liefgehad. Het //Leger des Heils" begint den socialisten gevoelige afbreuk te doen. Na Belderok ontnam het hun den eenraaal even bekenden Jacobus de Zwart. Nadat deze, wegens vonnis der justitie, naar Engeland de wijk had genomen en zich later van daar naar Belgie begaf, stelde hij zich eindelijk vrij willig in arrest. Vdor eenige dagen weder op vrije voeten gekomen, werd hij door,een zijner zusters, lid van het //Leger des Heils" naar het vergaderlokaal meegetroond, en sedert werd hij Heilsoldaat en behoort hij tot de wervers van het leger. Opgeleid tot //cadet" is hij thans gehuisvest in het lokaal ,/De Vrede" op Rapenbnrg te Amsterdam. Een arbeider in de venen onder de gemeente Eminen (Dr.) kwam dezer dagen tbuis met een daalder, die hij van de armencommissie had ont vangen. Bij zijne thuiskomst vond hij een brief, waarin hem werd aangekondigd, dat hem eene erfenis was ten deel gevallen van pi. m. f 30,000. In de fabriek van dep. heer Konings te Swalmen (Limburg) is in bewerking een kermis- vermakelijkheid van geheel nieuwe constructie, nl. een draaimolen, op hoogst vernuftige wijze samen gesteld behalve paarden wier galop zeer natuurlijk is nagebootst, bevat zij twee prachtige equipages en tweeluchtballons met schuitjes, waarin plaats voor 8 personen. Het prachtstuk, toebehoorende aan den heer Karel Berner, dat voor de eerste maal met de aanstaande paaschdagen te Zwolle op de paaschwei zal prijken, vertegenwoordigt eene waarde van ongeveer 27,000. De volgende vermakelijke trouwhistorie ver- telt men elkander te Een eerzame, zestigjarige weduwnaar, die zich nog een knap uiterlijk toeschrijft, meende den drang I TER NEIIZEISCHE COIJRMT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1