Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I No. 2381. Zaterdag 10 Maart 1888. 28e Jaargang. ZOMDER MA AM. Binnenland. 2,45 3,05 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. I>it blatl versehljnt ttinsdaj- en Vrijdsas.ivond bij den nitgever P. J. V A Si D E S A SI B E ie Ter Keuzen. JPolitiel* Overzicht. De Standard verneemt uit Weenen, dat de regeering niet voornemens is den afloop der tegenwoordige legerwet af te wachten maar onraiddellijk na Paschen wetsontwerpen zal indienen in de Hon- gaarsche en Oostenrijkscbe parlementen, strekkeude om de manschappen van het Oostenrijkscb-Hon- gaarsche leger met ongeveer vijfentwintig percent te verhoogen, daardoor het totaal van het leger opvoereud tot over een millioen man. De verhou- ding zoude dadelijk tot stand komen, waartoe de regeering een extra-crediet wil aanvragen, hetwelk waarschijnlijk 100,000,000 florijnen beloopt, wegens de noodzakelijke vermeerdering van wapenen, mu- uitie, kleeding en proviand. De delegation zullen in het begin van Mei dit extra-crediet in over- weging nemen. In Italie wordt de stemming tusschen Kamer en Kabinet er beter op. Grispi legde officieele be- scheiden over betrefl'ende de met Erankrijk gevoerde onderhandelingen. ,/Wanneer in het Fransche Parlement onvriendelijke woorden over Italie zijn gesproken,' zeide hij, ,/dan blijft der Italiaansche Kamer niets anders over dan te zwijgen." Deze woorden werden luide toegejuicht. „Onze harte- lijkste wensch," zoo ging de Minister-president voort, //was met Erankrijk in vrede te leven; wij hebben alles gedaan, wat ons mogelijk was, om dien wensch te zien vervullen.Indien de laatste voorstellen niet waren aangenomeu, zouden de on derhandelingen afgebroken zijn, zeide Crispi. Daarop deed hij een beroep op de vaderlandsliefde der natie en betoogde de noodzakelijkheid der overeenstem- ming tusschen de Kamer en de Regeering in deze moeielijke tijden. De heer Nicotera prees de houding der Regeering en merkte op, dat Italie geen tarieven-oorlog met Frankrijk begeerde, maar dat het zich ook niet zwak mocht toonen. Bij den tegenwoordigen kritieken toestand moesten alle patriotten zich aan de zijde der Regeering scharen, zeide hij. Te Rome hebben dezer dagen ongeregeldheden plaats gehad. Een troep werkelooze arbeiders heeft een aantal bakkerswinkels geplunderd, waarom de militaire macht tusschenbeiden moest komen en vuur moest geven. Crispi geeft als zijn gevoelen op, dat hier aan buitenlandsche iuvloeden moet worden gedacht. In Afrika gaat het den Italianen niet zoo bij- zonder voordeelig. In Abessinie hebben ze een bondgenoot verloren, den kroonpretendent en roo- verhoofdman Dabeb, die zich bij hen had aangesloten en hun door zijne stoute strooptochten groote diensten bewees. Hij heeft de Italianen in den steek ge- laten. De Soedaneezen hebben een hevigen aanval op Soeakim ondernomen,die echter afgeslagen is na een gevecht van vier uren. De Soedanee zen hadden honderd dooden en gekwetsten, de FEUILLBTON. Ristorisch verhaal van H. H. z/Zij had het kind, waarschijnlijk nadat zij was teruggekeerd van den tocht, die haar, haar geheel ongeluk had geopenbaard, in een naburig dorp doen verplegen zij zelf wijdde zich geheel aan haar geliefde moeder, die het verdriet langzaam ten grave sleepte. De oorlog woedde andermaal in die streek, het Godshuis, waarin ons de priester had vereenigd, werd verwoest, het kerkregister, dat de documenten betreffende ons huwelijk bevatte, ver- nietigd. Anna's moeders stierf. Zooals het heette, was haar kleinzoon haar voorgegaanbij de verwoes- ting van dat naburige dorp zou hij met zijn verplegers om het leven zijn gekomen. Ook Anna was sedert met haar moeder en haar kind verdwenen zij was de wijde wereld ingegaan, zeiden de lieden, misschien was zij ook wel in een klooster gegaan, om daar den misstap van haar leven te boeten. Tevergeefs beproefde ik alles om eeen spoor van de verdwene te vindenzelfs van den dood van mijn zoon kreeg ik geen volkomen zekerheid. Bij de verwoesting van het dorp door de Zweden, was een deel der bewoners gedood, een ander deel gevlucht. Door goede werken, door strenge ver- Italianen 19. Kolonel Rapt was onder de ge- sneuvelden. De Duitsche bladen deelen mede, dat ,/Op aller- hoogst bevel" den geneesheeren, die te San Rerno den Kroonprins behandeleu, niet meer geoorloofd is aan dagbladen en particuliereu inlichtingen te geven over den toestand van den patient. Toch loopen er geruchlen, dat den lij farts van Keizer Wilhelm is geschreven en medegedeeld den ouden monarch voor te bereiden op het naderend einde van den Kroonprins. Prins Wilhelm, de zoon van den Duitschen Kroonprins, is uit San Remo naar Berliju teruggekeerd. Het laatste bulletin uit San Remo luidt wat beter. De Kroonprins had een goeden nacht gehad, de eetlust was goed, het hoesten en opgeven werd minder. De Koning van Italie heeft al een paar keer plan gehad om hem een bezoek te komen brengen, maar tot nog toe voelt de Kroonprins zich niet sterk genoeg om hem te ontvangen. Hij heeft hem een eigenhandigeu brief geschreven om hem zulks uit te leggen. In de Fransche Kamer is een voorstel ingediend tot afschaffing der doodstraf. De Fransche pers is in haar oordeel over de ve{oordeeling van Wilson zeer uiteenloopend. Eenige radicale bladen betwij- i'elen de onpartijdigheid der reenters. Wilson zelf rekent er op, dat het Hof van Cassatie het thans gewezen vonnis zal vernietigen. De XIX Siecle viudt het vonnis rechtvaardig en eischt, dat alle door Wilson's bemiddelling gedecoreerde personen van de lijsten van het iegioen van eer zullen worden geschrapt. Sommige bladen zien in de veroordeeling belang voor de repubiiek en verklaren dat geene andere dan eene republikeinsche regeering een zoo hoog geplaatst man zou hebben veroordeeld. De oude heer Grevy vertrouwt, evenals de opportunisten, die zeer verontwaardigd zijn, dat het Hof van cassatie de rechtskwestie juister zal beoordeelen, en dat deze kwestie door den eersten rechter, ten- gevolge van invloeden, die hij liefst niet nader wil aanduiden, verkeerd was geinterpreteerd. De be- ruchte ,/Schoonzoon" zal nog wel een tijdlang op vrije voeten kunnen loopen. De Staatscourant van 8 Maart bevat een Koninklijk besluit van 23 Febr. jl., waarbij wordt bepaald dat de lichting voor het jaar 1888 bedraagt 11000 man, waarvan 600 worden bestemd voor den dienst ter zee. De verdeeling is aldus: Noord-Brabant 1259, Gelderland 1295, Zuid-Holland 2141, Noord- Holland 1881, Zeeland 528, Utrecht 484, Friesland 951, Overijssel 757, Groningen 704, Drenthe 344, Limburg 656. Eergistermiddag omstreeks 1 uur meldde zich bij den portier van het Koninklijk Paleis in het vulling van het gebod der eer hoopte ik mijn verleden te verzoenenik geloofde de wrekende Godheid bevredigd, toen mijn gemalin mij eindelijk den vurig verlaugden zoon en erfgeuaam schonk zij eischte nieuwe offershet leven van mijn vrouw was het eerste. En zij rustte niet, eer ik erkende, dat het edele ridderlijke gevoel, dat ik in de ziel van mijn Elimar had gehoopt te wekken, hoogstens als een stroovuur opvlamde om spoedig weer te verdooven, eer ik zelf oud en afgeleefd was, nog voor de last der jaren het vorderde." Diepe weemoed dreigde des kanseliers woorden te verstikken en geroerd sprak George tbans //Ik vermoed, wat uw vertrouwen, uw genegenheid van mij verlangtbewaart God mij het leven, dan zal ik beproeven voort te zetten, wat u, wat den trouwen Eckbert tot nu toe mislukte. Ik wil het beproeven, heer, de Almachtige is mijn getuige. Geen moeite of last zal mij te groot zijn, om uw rust te verschaffen. Is het mij morgen na volbrachte daad vergund, het licht der zon te zien, dan kom ik tot u, om van uw goedheid nadere aanduidingen te verzoeken, opdat ik weet, waar ik mijn onderzoek kan beginnen." //Alles zult ge opgeteekend vinden," riep de kanselier; //maar een ding moet ge thans nog uit mijn mond vernemen, het kan u bij uw onderzoek van dienst zijn. Toen ik van Anna scheidde, gaf ik haar een aaudenkende waarde was luttel, maar toch was het mij dierbaar, want het was een geschenk .Noord-Einde te 's Gravenhage een jonge en goed gekleede man aan, die verlangde den Koning te spreken. De portier, die juist een ander persoon te woord stond, verzocht den bezoeker even te wachten doch deze maakte van een onbewaakt oogeublik gebruik om een glazen vestibuledeur te openen en onaan- gediend den trap op te loopen. De portier achtervolgde den lastigen bezoeker en bracht hem naar de vestibule terug, waar hij zich echter losrukte en met een loopjn, de vuisten voor de oogen houdende, door de glazen deur sprong. Spoedig had men den man weder in- handen. Het bleek dat hij zich oDbegrijpelijker wijze niet gekwetst had op de vragen tot hem gericht wefigerde hij evenwel te antwoorden. De politie, in der haast geroepen, bracht den indringer naar het commissariaat, waar hij eveneens weigerde op te geven wie hij was en wat hij veriangde. Een onderzoek bracht aan het licht dat men met een waanzinnige te doen had, een jongeling van goeden huize uit Den Haag, die reeds geruimen tijd malende is en dien men tbans in een zieken- inrichting zal opnemen. Yan Schiermonuikoog schrijft men van 3 Maart Gerurende elf dagen ontving men op dit eiland geen brieven, couranten enz., daar het, wegens het vele ijs tusschen hier en Oostmahorn, onmogelijk was, met het postschip, zelfs met een sloep laatst- gemelde plaats te bereiken. Gisteren mocht dit echter gelukken, en mocht de wensch naar berichten van den vasten wal in ruime mate bevredigd worden. Er kwam in eeus te veeleen tafel vol couranten. H. De rivier voor Rotterdam is vrij van ijs. De vaart op hoegenaamd alle plaatsen is heropend. Ook de telegraafbooten varen weer van Rotterdam op Antwerpen v. v. Op Flakkee vaart nog slechts allien de //Onder- nemiug." De //Middelharnis" en //Den Bommel" liggen nog stil. Aan de weduwe van den hoofdconducteur Barink, die bij het spoorwegongeluk te Ruinerwold het leven verloor, wordt door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen gedurende haar leven een uitkeering toegekend van f 540 per jaar, welke uitkeering aanvangt 1 Februari 1889. Voor het jaar, begonnen 1 Februari 1888 en eindigende 31 Januari 1889, ontvangt zij een uit keering van f 700, terwijl haar reeds een som van 75 is uitbetaald als eerste onderstand en vergoeding van begrafeniskosten. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft gevolg gevende aan een besluit der algemeene vergadering, de aandacht der mijner lieve moeder. Het was een eenvoudig gouden doosje; het deksel droeg de aanvangsletter van mijn naam, een //L"; het wapen der Hollendorfs, een valk, omgeven door een zonneglorie, was aan de benedenzijde gegraveerd. Wat scheelt u?"viel hij zich zelf in de rede, toen George plotseling opsprong en, als wilde hij met geweld een kreet onderdrukken, de hand op zijn kloppend hart legde. ffNiets, uwe Genade, een duizeling, een plotseliuge ontroering," stamelde de eenentwintigste, wuw verhaal heeft mij te zeer geschokt." Inderdaad zag de jongeling er opvallend bleek en outdaan uit, bet was haast niet mogelijk, dat de woorden van den ouden heer zulk een uitwerking op hem konden gehad hebben. Von Randnitz was gaau opstaan uit zijn zetel. //George," zijn stem beefde. //ge weet meer dan ge wilt zeggen. Dat wapen, het lang verdwenene, want sedert jaren voer ik den Von Randnitzer leeuw, het is u niet vreemd." Met inspanning van al zijn kracht had de jonge man zich hersteld. Hij was nu bedaard en ernstig als altijd, ofschoon nog zeer bleek. #Gij spreekt de waarheid, heer," het beven van zijn stem kon zijn innerlijke ontroering niet ver- bergen. //het is mij, als had ik voor jaren dit wapen op een doos gezien, misschien is het echter ook een dwaling sta mij toe, mijn gedachten te verzamelen, en morgen, zoo God wil, morgen zal ik u nader te woord staan, voor zoo ver ik het besturen der verschillende departementen gevestigd op het teekenonderwijs, gelijk dit o. a. te Leeuwarden wordt gegeven met het doel voor volwassen ambachts- lieden de gelegenheid te openen om zich onder goede leiding te oefenen in het teekenen voor hun ambacht of het onderwijs daarin reeds ontvangen, voort te zetten. Van de wijze waarop dit teekenonderwijs te Leeuwarden is ingericht, geeft het hoofdbestuur in zijn schrijven een overzicht. Het herinnert eraan dat ook op andere plaatsen, o. a. te Arnhera, met goeden uitslag pogingen zijn aangewend tot betere orgauisatie van het teekenonderwijs en hoopt weldra te vernemen dat in dezelfde richting ook door departementen der Maatschappij is en wordt gewerkt. Men schrijft uit Maastricht Door tusschenkomst van den voorzitter van het kerkbestuur der hoofd-synagoge alhier, is door den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank alhier gerequireerd, dat dadelijk naar Beek zullen vertrekken kapitein Quadekker en 5 manschappen der marechaussee, ten einde aldaar te verblijveu totdat de onlusten geheel zullen zijn onderdrukt, en de Israelieten zich vrij en ongemoeid op straat kunnen bewegen. Voorts is door Z.E.A. aan den Commissaris des Konings verzocht, den burgemeester van Beek uit te noodigen, de verordening af te kondigen, waarbij samenscholingen van meer dan 3 personen verboden zijn. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Commissarissen des Konings medegedeeld, dat de Regeering, naar aanleiding van opmerkiogen in 7 van het verslag der commissie tot het houden van een enquete betreffende den kindearbeid en den toestand van fabrieken en werkplaatsen, heeft besloten een nijverheidsstatistiek te doen samenstellen, en dat de ingenieurs H. W. E. Struve en A. A. Bekaar met de leiding der daartoe noodige werkzaamheden zijn belast. Te dien einde zullen deze ingenieurs zich naar onderscheiden gemeenten in ons land begeven. De Minister acht het, in overeenstemming met zijnen ambtgenoot van Water- staat, wenschelijk, dat hun overal vanwege het gemeentebestuur de noodige hulp en medewerking worde verleend, waarbij hij de tusschenkomst van de Commissarissen iuroept, bij wie zich de ingenieurs zullen vervoegen om met hen in overleg te treden omtrent de hulp, die de gemeentebesturen hun zouden kunnen verschaffen. De Minister voegt er bij, dat zijn genoemde ambtgenoot het wenschelijk acht, dat door de burgemeesters de komst der deskundigen en het doel van hun bezoek vooraf ter openbare kennis worden gebracht, met vermelding dat bun bij hunne instructie uitdrukkelijk is verboden, de geheimen van eenig handwerk, bedrijf of nering, waarvan hun bij hun bezoek zou kunnen blijken, aan wien en op welke wijze ook mede te deelen. kan. Thans bid ik u, mij in genade te laten gaan." Een adjudant van den keurvorst, die op een antwoord van den kanselier wachtte, kwam het verlangen van den jongen man te hulp en bespaarde hem een verdere ondervraging. Met de vermaning, om aan het afgesproken uur te denken, liet de kanselier hem gaan. George wankelde als een beschonkene, toen hij uit het kwartier van zijn bescherraer in het heldere daglicht trad. Intusschen was het reeds laat op den dag ge- worden. Zooals gewoonlijk in den herfst, was de zon snel verdwenen aan den horizon en een grauwe schemering daalde langzamerhand neer. Een onge- wone drukte heerschte in het legerkamp; adjudanten ijlden te paard en te voet heen en weer om bevelen over te brengen, trommen en trompetten lieten hun signalen hooren en de grond dreunde onder de raderen van de zware kanonnen. z/Dezen nacht een storm op Demmin," hoorde de eenentwintigste, waarheen hij zich ook wendde hij wist het, hij wist ook in wiens hoofd de gedachte was gerijpt, die al deze beweging veroorzaakte. Een rechtmatig gevoel van trots ontvlamde voor een oogenblik zijn ziel, maar reeds in bet volgende was hij weder de prooi van gedachten, die hem sedert weinige minuten dreigden te verpletteren, die hem alles deden vergeten, alles, tot op een ding na Hij had zijn kwartier bereikt, een tent, die hij TER \EI ZEVSCHE (OIRWT t"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1