Landbouvvberichten. Gemengde bericbten. Jr ^RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-rechtbaiik te Middelburg. De stoombootdionst tusschen Walzoorden en Hansweert-Vlake heeft weder geregeld plaats. Ook de dienst tusschen Vlissingen-Middelburg-Rotter- dam wordt morgen hervat, terwijl de spoorbootdienst tusschen Middelburg en Zierikzee weder langs Kortgene en het Catsche veer, door de Zandkreek, wordt voortgezet. Ilet geheele aantal kiezers in de 84 districten, waarin ons land voor de verkiezingen der Tweede Kamer is verdeeld, bedraagt ongeveer 290,000 of 6£ pet. der bevolking. Dit getal is ongeveer 10,000 beneden de schatting der regeering, die het op 300,000 raamde. De lieer Farncombe Sanders had voorspeld, dat er wel 350,000 zouden zijn, maar heeft zich blijk- baar vergist. TER XEUZO, 6 Maart 1888. Morgen en overmorgen zal door ons de uitslag der verkiezing aan ons bureau kenbaar gemaakt worden, terwijl morgenavond een bijblad zal verschijnen bevattende de geheele lijst der verkozenen op dien dag. De uitslag van de verkiezing in het district Oostburg, zal per bulletin medegedeeld worden. Bij de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Hulst, zijn uitgebracht 2151 stemmen van de 2745 kiezers. Van onwaarde 66 stemmen. Gekozen werd de heer Mr. A. C. B. 1 homaes, te Hontenisse, met 1291 stemmen. De heer P. Dregmans, te Axel, verkreeg 798 stemmen. Bij de vorige stemming verkregen deze heeren respectievelijk 745 en 530 van 1788 uitgebrachte stemmen. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, hebbeu van de 439 kiezers in deze gemeente 391 hunne stem uit gebracht. Te Hontenisse stemden heden van de 342 kiezers 309. Op uitnoodiging van het bestuur der liberale kiesvereeniging ,/Burgerplicht" alhier trad Zater- dagavoud als spreker op de heer Troelstra van Vlissingen. De punten, die hij behandelde, had spreker des namiddags te Axel verdedigd. Onze lezers vindeu deze in het bericht uit Axel. De zaal was goed bezet en van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Gisterenmiddag gaf de heer Mr. P. C. J. Hen- nequin eene lezing in het hotel Standaert. Niet- tegeustaande het ongewone uur was de opkomst de'r belangstellenden talrijk. De spreker deelde de opgekomenen mede, wat zij, mocht hij tot lid der Tweede Kamer gekozen worden, van hem te wachten hadden, m. a. w. zijne politieke geloofs- beliidenis. Na 'teinde zijner rede viel hem een warm en welverdiend applaus ten deel. Iloek, 5 Maart. Bij de herstemming tot ver kiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier, waren ingeleverd 128 biljetten, waaronder van onwaarde 7. De heer M. Verbrugge bekwam 86 stemmen en is dus gekozen. Op den heer V. Cortvriendt J waren er 35 uitgebracht. Er was 1 stembiljet te veel. Axel, 3 Maart. Ingeleid door den heer M. J. van Vessem, voorzitter van de afdeeling „Axel der liberale kiesvereenigiug „Burgerplicht te Ter Neuzen, trad heden alhier voor een zeer talnjk publiek als spreker op de heer Troelstra uit Vlissingen. Spreker behandelde achtereenvolgens de wording der grondwet van 1848 en de daaruit voortge- vloeide wetten, toonde daaruit aan, welken invloed deze hebbeu uitgeoefend op den voorspoed van Nederland en vooral hoe de verschillende kerkelijke partijeu daardoor tot hun recht zijn gekomen o. a. dat de katholieken daaraan de invoering hunner bisdommen en de afgescheidenen, die voor 1848 overal aan vervolging waren blootgesteld, hunne godsdienstvrijheid te danken hadden. Dat ook de vrijheid van onderwijs, benevens het bovengenoemde een gevolg was van het liberale beginsel in die grondwet neergelegd. Verder ontwikkelde spreker het program der liberale partij, waarvan de hoofdtrekken waren 1°. Afschaffing van den accijns op de eerste levens'oehoeften en van de belasting op het pa- tentrecht. 2°. Invoering eener belasting op het kapitaal in portefeuille. 3°. Verbetering der Gemeentebelasting en 4°. Regeling van den arbeid. Hij herinnerde er aan hoe de anti-liberale partij steeds alle hervormiugen had tegeugewerkt, waar- door het aan de liberale partij onmogelijk was gemaakt meer verbeteringen op raaatschappelijk gebied tot stand te brengen hoe de non-possumus politiek der rechterzijde de hand ter verzoening, betreffende het onderwijs haar aangeboden, had afgewezenen hoe de onderwijszaak, door Groen van Prinsterer (eerste leider en sieraad der anti- rev. partij) zoo zuiver gesteld, ontaard was in eene dubbeltjeskwestie. Na verder nog een en ander te hebben meege- deeld omtrent de afschaffing van den accijns op het geslacht, het gemaal en de brandstoffen, ver- mindering van de scheepvaartrechten alsook wat betreft den aanleg van kunstwegen, werd er gele genheid gegeven tot debat. Het eerst werd hiervan gebruik gemaakt door een oud onderwijzer eener Christelijke school. Spreker begon met de verklaring, dat de anti- rev. partij zich niet met het openbaar onderwijs kon vereenigen, als zijnde dit godsdienstloos, en dat de anti-rev., die zelf hunne scholen oprichten, ook voor de openbare school hunne belastingpeu- ningen moesten bijdragen. De heer Troelstra, die hierop weder aan het woord kwam, vroeg den vorigen spreker of het niet volgens de schoolwet aan de leeraren der verschil lende kerkgeuootschappen is toegestaan gebruik te maken van de localen der openbare school tot het geven van godsdienstonderwijs, welke vraag door genoemden spreker toestemmend werd beantwoord, evenwel onder bijvoeging, dat het godsdienston derwijs, door den geestelijke gegeven, weinig invloed zou uitoefeueu op het kinderhart, wanneer niet de onderwijzer hem hierin ter hulp kwam en wat konden zij anti-rev. wachten van een korps openbare onderwijzers, die volgens hem, evenals alle liberalen, atheisteu d. i. godsloochenaars waren. De voorzitter meende hier den spreker niet te mogen laten voortgaan, daar zulke taal niet tot het debat behoorde en niets weerlegde van het door den heer Troelstra gesprokene, er bij voegende dat dergelijke uitdrukkingen slechts gebezigd werden tot laster en verdachtmaking van de openbare onderwijzers en de liberale partij, terwijl hij tevens verklaarde dat naar zijne overtuiging in deze tal- rijke vergadering geen enkel atheist tegenwoordig was (applaus), en den spreker verzocht deze aan- tijging te willen intrekkenaan welk verzoek werd voldaan. Hierop werd het woord verleeud aan het hoofd eener Christelijke school, die niettegenstaande hij beweerde onvoorbereid te zijn tot debat toch voorzien was van een exemplaar van de Standaard. Hij las hieruit eenige passages voor, waarin o. a. den liberalen ten laste werd gelegd de oorlog met Atjeh, het niet tegengaan van het opium verbruik in Indie, de opheffing van het cultuur- stelsel en het niet toelaten van Christenzendeliugen in onze O. I. bezittingen. De heer Troelstra, die deze punten het een na het ander weerlegde, verklaarde ten opzichte van het laatste punt, dat dit juist een gevolg was van het liberale beginsel, dat geen geloofsdwang duldt Kort daarna stierf Theobald von Randnitz en zijn vorstelijke bezittingen, zijn hooggeachte naam waren thans mijn eigendom. Toen volgden er dagen van ontnuchtering. Mijn geinalin, ofschoon het haar niet aan edele hoedanig- heden ontbrak, was koelde vorm gold haar meer dan het hart; kinderloos bleef aanvankelijk onze echt. Mijn ouders waren oud en kindsch geworden, ook zij stierven kort na elkaarde onafgebroken feesten, die Jakobea's vreugde uitmaakten, werden mij tot last; ik gevoelde mij eenzaam en verlaten, in weerwil van mijn njkdom. Oude, lieve, half- verbleekte beelden stegen op in mijn ziel, een onbe- dwingbaar verlangen naar het verloren geluk ont* waakte in mijn borst, het verlangen naar mijn Anna, mjar dien lieven knaap, het bloed van mijn bloed, die mij als om hulp smeekend de handjes toestak bij dien paal aan den weg, waar de door mij uitgezonden dienaar Jakobea s voile beurs, de versmaadde aalmoes van den overmoed, onaarigeroerd had gevonden. Lang, lang droeg ik den last alleen, die mijn ziel drukte," vervolgde de kauselier. ffIk trad weer in het legerin het gewoel van den strijd hoopte ik te vergeten het was tevergeefs. In een treffen viel de verradelijke vriend aan mijn zijdeeen hoonend lachen ontsierde nog in den dood zijn gelaat, als wilde hij thans nog spotten met mijn zwakheid, die hij tot zijne zelfzuchtige oogmerken had gebruikt, om op mijn kosten een goed en gemakkelijk leven te kunnen leiden. Van zijn gehate tegenwoordigheid was ik thans bevrijd, doch niet van mijn gewetenswroeging. en ook de bewoners van Neerlandsch O. I. die vrijheid wil laten, waarop de Nederlander zelf zulk een hoogen prijs stelt. De tweede bestrijder van den heer Troelstra, daalde hierop van regeeringsbeleid at tot personali- teiten, door aan de liberalisteti ten laste te leggen dat zij boeleeren met joden en vrijmetselaars. De voorzitter antwoordde den spreker dat hij hierdoor geheel buiten de orde giug, en hem daarom het woord moest ontnemen, waarop het debat werd gesloten. Met een woord van dank aan den heer Troelstra voor de meesterlijke en duidelijke wijze waarop hij de beginselen der liberale partij had ontvouwd en eene aansporing om bij de a. s. verkiezing als een man tegen den algemeenen vijand ter stcinbus te trekken, opdat op 8 Maart a. s. de candidaat der liberalen triumfantelijk uit de stembus te voor- schijn trede, sloot de voorzitter de vergadering. Axel, 3 Maart. Heden nacht omstreeks twee uur ontdekte de ineid van den landbouwer P. v. D. alhier, dat er brand ontstaan was in de bakkeet. Het dak van de keet, alsmede een gedeelte van den inboedel, verbrandde grootendeels. Door hulp van de buren werd de brand met eenige emmers water gebluscht. Oorzaak onbekend. Het gebouw is verzekerd bij de Ouderlinge Brand- waarborg—maatschappij, voor de proviiicie Zeeland, gevestigd te Middelburg, en de inboedel bij de Brandwaarborg-maatschappij voor Zeeland, gevestigd te Zierikzee. (iroenendijk (Hontenisse). Door het R. K. Kerkbestuur alhier zal in de vroegere pastorie en kerk eene naai— en breischool en bewaarschool worden gesticht. Het voornemen bestaat, later daaraan eene bij- zondere school te verbiuden. Koewacllt, 3 Maart. Gistermiddag bemerkten twee der hier gestationneerde ambtenaren drie smokkelaars ieder met een zak zout op den rug. Zij waren reeds op een half uur alstands vau de grenzen en waanden zich waarschijnlijk reeds in veiligheid met hun smokkelwaar. Niet aangeuaam zal het dan ook voor hen geweest zijn, toen zij de twee ambtenaren bemerkten. Zij wachtten echter hunne komst niet af en namen ijlings de vlucht met achter- lating van bun zout, dat in beslag genomeu werd. Niet minder dan 115 van de 125 kiezers zijn heden opgekomen om hun stembiljet in te dienen, dus juist 92 procent. Nog nooit is dit cijfer hier bereikt. Aanstaanden Dinsdag verwacht men nog meer kiezers. Men spreekt er zelfs van de zieken met een rijtuig naar de stembus te laten voeren. De rechtbank heeft in hare zitting vau 6 Maart de volgende vonnissen uitgesproken J. Y., oud 22 j., werkmeid te Zaamslag, is wegens diefstal vrijgesproken. J. E. J., oud 14 j., werkman te St. Jansteen, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 dagen gevau- genisstraf. A. N., oud 19 j., werkman te Koewacht, is wegens* mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. J. J. V., oud 35 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tut f 8 boete of 6 dagen hechtenis. Toen nam ik mijn toevlucht tot den eenige, die mijn ellende kon beklagen, al kon hij haar ook niet begrijpenEckbert, meer de vriend dan de dienaar van ons huis, die mij van mijn jeugd af aan had lief gehad als een vader, Eckbert bekende ik alles. Ik zond hem naar Anna's woonplaats met een brief, waarin ik haar alles verhaalde en onder bitterezelfbeschuldigingom vergevingsmeekte, met rijke giften voor mijn zoon, schitterende beloften voor zijn toekomst. In vrede zou hij haar vinden, hoopte ik, daar ik thans immers wist, dat Rankenfels verhaal slechts een sprookje was geweest. Hij zou haar vindeu in haar vriendelijke woning, aan de zijde harer moeder beschermd door Kaspar, den wakkeren man, die, zooals ik weet, zijn dieper gevoel voor Anna achter het masker der trouwste vriendschap verborg. Eckbert trok uit, hij keerde weer, en wat hij berichtte, verscheurde mijn hart. Wel had Rankenfels mij bedrogen maar de werkelijkheid was veel erger dan zijn sprookje. Het was toenmaals in Anna's woonplaats geen geen geheim gebleven, dat Lepold von llollendorf eerloos had gehandeld tegenover Anna, de lieve dochter van den predikant, Meer dan een vriend bood zich aan, voor haar rechten op te komen wie echter van de eenvoudige lieden kon een hooggeboren edelman tot zijn plicht brengen, zelfs wanneer de gekrenkte vrouw hun bijstand had aangenomen Ook was Anna zeker veel te trofsch en te edel om aanspraken te doen gelden, nadat ik niet uit vrije beweging tot haar was teruggekeerd. (Wordt vervolgd.) Gedurende de verledene week was de inidden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,57 tot fr. 0,89; stieren, koeien en runderen fr. 0,50 tot fr. 0,70; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,80 tot fr. 1,30 vette varkens fr. 0,73 tot fr. 0,83. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 3,50; Mechelen fr. 4,05; Ware- gem fr. 3,27 tot fr. 3,48; Thielt fr. 4,50; Deiuze fr. 4,00 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,77. Donderdagavond Naar aanleiding van een bericht, dat te Maastricht een Engelschman vermist wordt, die naar Tilburg vertrokkeu was, schrijft men uit Tilburg het volgende Een Amerikaan, uit Canada, was op weg om eene groote uitvindiug te doen op het gebied der ververij, waardoor het carboniseeren van wollen stoffen geheel zou vervallen. Na voor dit doel zijn geheelen rijkdom, men zegt anderhalf millioen, opgeotferd te hebben, kwam hij door een louter toeval tot zijn doel. Een kat stiet een flesch met chemische vloeistof om, die terecht kwam in eenen op het vuur staanden ketel en het probleem, dat hij met behulp zijner chemische formules niet had kunnen uitwerken, werd hierdoor opgelost. Met deze eigeu wetenschap toegerust sloot hij met een zekeren Cohen te Lissabon een contract, dat o. m. inhield dat het geheim aan den nieuwen deelgenoot zou toevertrouwd worden. Hierover spijt gevoelende, vertrok de uitvinder naar Aederland, alwaar hij, nadat zijne uitvinding was bewezen deugdelijk te zijn, een contract sloot met drie heeren te Maastricht, die eene fabriek zouden oprichten. Intusschen liet de Engelschman in verschillende plaatsen onderdeelen van zijn machinerieen ver- vaardigen, o. a. te Tilburg, waar een koperslager l tijd koperen toestellen van allerlei vorm voor hem maakte. Hij was erg gejaagd, omdat hij vreesde elk oogenblik bericht uit Lissabon te krijgen. Een paar dagen geleden ontving de Ame rikaan een telegram van een zijner associes uit Maastricht, waarin hem gemeld werd dat Cohen uit Lissabon aldaar was aangekomen om hem te spreken. Seaert dat oogenblik is hij spoorloos verdwenen. Men meldt uit Zevenaar, dat Zaterdag daar, op reis naar Amerika, weder 150 Poolsche Is- raelieten aaukwamen, alien in nationale kleeder- dracht. Van het begin van dit jaar af dus in 2 maanden tijds bedroeg het getal emigreerende Joden, die Zevenaar passeerden, 700, waaruit men afleidt, dat in Amerika een bestaan voor hen is te vinden. Is dit juist, dan moeten de toestanden daar voor hen in den laafsten tijd veel gunstiger geworden zijn, want het is nog zoo heel lang niet geleden, dat een karavaan Poolsche Joden, na aan- komst te New-York, terstond als ongewild artikel van invoer werd teruggezonden. Uit Herpt wordt ons gemeld, dat aldaar een mensch door een hond werd ered 't Was des avonds vrij donker, toen een hond uit Heusden zijn meester liep te zoeken. Nabij de brug over het Oude Maasje, dat Herpt met Hedik- huizen verbindt, speurt het beest iets en heft een aanhoudend geblaf aan. De buren, door dat eindeloos blaffen opmerkzaam geworden, komen met lantaarns en vinden in een sloof een menschelijk wezen geheel verstijfd en bewusteloos. Het bleek een inwoner uit Luttelherpt te zijn, die, door koude overmand, was neergezegen en vermoedelijk spoedig van koude zou zijn omgekomen, indien de hond hem in zijn hopeloozen toestand niet gevonden had. In den laatsten tijd werden te Nijmegen bij onaerscheidene winkeliers des avonds de laden gelicht, zonder dat de daders daarvan bekend waren. Thans is het der politie aldaar gelukt een gansche dievenbende, bestaande uit een jongen van 17 jaar, een van 16, twee meisjes van 13 en een meisje van 10 jaar in handen te krijgen, die gezamenlijk zich aan die diefstallen hebbeu schuldig gemaakt. De eerstgenoemde kinderen zijn reeds bekenden van de justitie. In het gezin van Aalderink te Otterloo (gem. Ede) zijri een tweetal meisjes vau 4 en 6 jaar oud, overleden tengevolge van trichinen-vergiftiging, door het eten van Amerikaansch spek. De vrouw en de andere kinderen zijn nog ongesteid. De burgemeester van Ede heeft, naar aanleiding hiervan, de ingezetenen gewaarschuwd tegen het gebruik van varkensvleesch en spek, hetwelk ni^t vooraf goed gekookt en gebraden is. Cornelis M, van Havelte heeft voor de rechtbank te Heerenveen terechtgestaan. Cornelis kwam bij Trijntje Pluim te Nieuwjaar binnen, schopte bij ongeluk tegen eenen stoel van 'n meid, kreeg daarom ruzie met den vrijer van die meid en sloeg Trijntjes spiegel sluk. 's Avonds laat is Cornelis teruggekomen, en sloeg bij Trijntje op de glazen, dat het vo'k de deur uitstoofTrijntjes „zeune" met de „leers in 'e haand Cornelis den man „met de leers" na Trijntje riep om hulp Cornelis komt terug en geeft Trijntje 'n slag met 'n mes boven 't hoofd. „Maar ie hef my ook 'e sleugen mit 'e leeze" zegt Cornelis. Daarvan gelooft de offic. v. just, niets, trouwens Trijntjes zeune ontkent 't ook. Twee maanden is de eisch tegen Cornelis. Uit Venloo wordt gemeld, dat de besmettelijke longziekte onder het rundvee in de omstreken van Crefeld dagelijks toeneemt en de Nederlandsche grensgemeenten bedreigt. Dagelijks worden in de omliggende gemeenten verscheidene beestenals verdacht daaraan lijdende te zijn, afgemaakt. Ook in de provincie Autwerpen, aan de Nederlandsche grens neemt de ziekte nog voortdurend toe. De prijzen van versche visch zijn thans, door schrale vangst enorm hoog. Te Scheveningen o. a. werd de tong tot f 1 per stuk betaald. In het perceel 130 Bloemstraat te Amsterdam, is Zaterdag een allertreurigst ongeluk voorgevallen. Terwijl de man, een drogist, naar Utrecht was, werd door de vrouw op een petroleumtoestel een pot met was gekookt. Het ongeluk wilde nu dat de pot omviel, waardoor de vloeiende was, welke oogenblikkelijk vlam vatte, de vrouw als 't ware overstroomde. Tegelijkertijd deelde de vlam zich ook mede aan het houtwerk in den winkel, zoodat rook ieder belette om der een ondoordringbare ongelukkige vrouw op haar noodgegil hulp te verleenen. Eindelijk wist de vrouw, die geheel in vlam stond, op straat te komen waar zij meer dood dan levend neerviel, met vreeselijke brandwonden be- dekt. Haar op te nemen en in een in de buurt zijnden bakkerswinkel te brengen, was voor de talrijke omstanders het werk. Er werd spoedig een rijtuig gehaald, doch daarin kon de ongelukkige niet vervoerd worden, zoodat zij in een raderbaar naar het gasthuis werd gebracht. Intusschen brandde het huis voort en ontwikkelde zich meer en meer rook. Dat verhinderde niet, dat een schoenmaker, vernemende, dat een kind zich nog in de woning bevond, zich in het bran- dende huis begaf om het kind, dat slechts weinige maanden oud is, uit de achterkamer te redden. Het gelukte den braven man echter niet zonder

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2