Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 2379. Zaterdag 3 Maart 1888. 28e Jaargan^, Gemen^'de berichten. Binnenland. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-reclitbank te Middelburg. In een particulier telegram uit San Remo van Maandag voormiddag 11,20 aandeNationale Zeitung wordt gemeld Dr. Kussmaul heeft Zondag en vervolgens Maandag ochtend den Kroonprins onder I 1 v I Bijvoegsel van de Ter Ueuzensche Courant. Het gevleugeld woord„ln ons isolement ligt onze kracht," is in dezen barren tijd niet van toepassing op het eiland Tessel. (ieheel ingesloten door het ijs, heeft het wel is waar gelegenheid van tijd tot tijd brieven te ontvangen en te verzenden, doch het vervoer van andere artikelen is nagenoeg onmogelijk. Er ontstaat gebrek aan petroleum, koffie, suiker en velerlei andere artikelen. Beurt- schepen, die al deze waren aan boord hebben, liggen elders ingevroren. Door de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland zijn bij de regeeriug en bij de Exploitatie—Maat- schappij pogingen aangewend, om, ten behoeve van het internationaal verkeer het tegeuwoordige haven- station te Vlissingen te herscheppen in een railway- hotel, op de wijze als men die in Londen aantreft. In de hoo'ge veenstreken van Eriesland begint het er treurig uit te zien bij de houders van groote kudden Drentsche schapen. Wegens de groote uiassa sneeuw, op het veld uitgespreid, moeten deze honderden heideschapen alle op stal worden gevoederd en is de hooivoorraad, voor de schapen bestemd, reeds verbruikt. Daarbij is men zeer bang voor ziekte onder de woldragers, die bij honderden in den hok moeten huishouden. TER \EUZEV, 2 Maart 1888. Eergisteren bewogen zich tal van schaatsenrijders op het kanaal alhier. Gisteren, toen men een vaartuig uit het ijs kapte en zag dat het ijs daar ter plaatse niet erg dik was, verdwenen de liefhebbers om op de vest en op een ander deel van 't kanaal van 't ijsvermaak te genieten. Wij hopen dat door den dooi die heden invalt, weinigen zich nog op het ijs zullen wagen, want dat het ijs slecht is heeft reeds menigeen hier ondervonden. Met levensgevaar werden gisteren twee kinderen gered. Zij waren met hun priksleedje op de vest bij de leiding te water geraakt en zouden zonder de liulp van een paar wakkere mannen zeker verdonken zijn. Anderen kwamen ook met een nat pak tehuis. Men zij op zijn hoede De Engelsche stoomboot Azalea, van Londen naar Gent, het kanaal opgestoomd, is tusschen Sas van Gent en Selzaete in het ijs blijven zitten doch hedenrnorgen opgevaren naar Gent. De Noorsche bark Ebenezer, van Grimstad naar Gent, gisterenmorgen opgcsleept, zit halverwege het kanaal tusschen hier en Sluiskil vast. De Engelsche bark Yiola, mede voor Gent bestemd, wacht hier op open water. De provinciale stoomboot heeft jl. Woeusdag van hier naar Hoedekenskerke en terug de reis met goed gevolg afgelegd. Heden is de prov. boot, door lagen walerstand om half een, in plaats van om half elf vertrokken. Door den ijsgang in de Zandkreek is de dienst van de spoorboot alsnu gewijzigd, en vaart die thans dagelijks buitenom door de Roompot van Middelburg naar Zierikzee en omgekeerd. De dienst naar het Catsche Veer eu Cortgene is alzoo vooreerst gestaakt. Bij de aanbesteding op jl. Woensdag alhier, van het leveren van 600 M3. grind voor, en het vervoeren van 375 M3, grind langs den grindweg Ter NeuzenHoek, in twee perceelen, werd inge- schreven voor de levering door J. J. Streefkerk, te Dordrecht, voor f 1,89; wed. J. de Lege, voor /1,74 en A. Tholens, voor f 1,69 beide alhier, en voor het vervoer door Jac. Dieleman, voor 0,49 en L. Kolijn, voor 0,37, beiden te Hoek, alien per Ms. In de op heden te Hulst gehouden vergadering van stembevoegde ingelandeu van den polder Willem III is in de plaats van wijlen den heer Pierssens tot ontvanger-gnffier benoemd, de heer P. Dregmans, notari6 te Axel. Axel, 1 Maart. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld 1°. Mededeeling van ingekomen stukken a. Missive van Ged. Staten dezer provincie dd. 3 Eebr. jl. dat wordt goedgekeurd het raads- besluit van 27 Januari jl. tot regeling der jaarwedde voor een te benoemen onderwijzer. b. Als voren dd. 3 Eebr. jl. dat wordt goedge keurd het raadsbesluit van 16 Dec. 1887 tot intrekkiug van dat van 7 Juli 1882 (jaarwedde onderwijzer met hoofdacte en aanteekening voor Eransch 850, c. Als voren dd. 17 Eebr. jl. houdende terug- zending van een exemplaar van het door ben goedgekeurde raadsbesluit van 7 Eebr. jl., om te beschikken over den post voor onvoorziene uit- gaveu der begrooting van 1888. Alle worden voor kennisgeviug aangenomen. 2°. De voorzitter deelt mede dat J. Wisse, gepensioneerd keurmeester van vleesch en spek en vischafslager, op 15 Febr. jl. is overleden en stelt voor om het voile bedrag van zijn pensioen over de eerste drie maanden van 1888 aan zijne erfge- namen nit te betalen. Welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. 3°. Aan de orde is de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school. De voorzitter doet mededeeling van de ingewonnen berichten over de sollicitanten welke berichten alle gunstig zijn, en legt daarna over den staat van voordracht, welke door burgemeester en wethouders in overleg met den arrondissements-schoolopziener is opgemaakt, waarna tot de benoeming wordt overgegaan. Bij besloten stemming wordt met algemeene stemmen benoemd de heer H. Cransberg te Axel, terwijl zijne in diensttreding wordt bepaald in te gaan op den dag der benoeming. 4°. Na breedvoerige discussien wordt vastge- steld eene verordening betreffende het getal eu de benoeming der keurmeesters van vleesch en spek en de herkeuring, alsraede eene instructie voor de keurmeesters van vleesch en spek. 5°. Op het verzoek van de wed. C. L. Boenne om verplaatsing van de straatmest wordt besloten aan de adressante te kenuen te geven, dat de straatmest voorloopig op eene andere plaats zal worden gebracht. Ivanlon Oostburg, 29 Eebr. Uit Aardenburg werd hier een persoon gevankelijk binneugebracht, die verdacht wordt van valschheid in geschrifte. Del gold een bewijs, vroeger aan den vader van den verdachte verleend, waarbij uitoefenihg van veeartsenijkunde was toegestaau, 't welk thans als zoodanig door den zoon schijnt in gebruik geno- men te zijn. Tegenwoordig mag men ook niets meer doen De WelEerw. heer I. H. G. Israel, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Sas van Gent, is als zoodanig benoemd in Neerlandsch—Indie. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Maart het volgend vonnis uitgesproken M. P., oud 23 jwerkman te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid en vernieling van eens anders goed veroordeeld tot 14 dagen gevaugenisstraf. Heden werd door de arr.-rechtbank te Mid delburg vonnis in een kieszaak gewezen. Het betrof een verzoek van J. B. Kloeg, timmer- man te Vlissingen, om op de kiezerslijsten dier gemeente te worden gebracht, waarvan hij door het gemeentebestuur was geschrapt, omdat hij gedurende 1887 onderstand zou hebben geuoten van het algemeen armbestuur zijner woonplaats. Overeenkorastig de conclusie van den heer officier van justitie verklaarde de rechtbank adressaut niet ontvankelijk in zijn verzoek eu veroordeelde hem in de kosten, vermits uit eene door den griffier der rechtbank overgelegde verklaring was gebleken, dat door adressant was verzuimd ingevolge art. 17 der kieswet een exploit over te leggen, waarbij bleek van de beteekening aan T betrokken arm bestuur van zijn verzoek, bij hetwelk bij tegen de beschikking van den gemeenteraad opkornt binnen driemaal 24 uren na de indiening. Middelburg, 2 Maart. Naar aanleiding van het onderzoek der justitie omtrent de oorzaken van den dood van den plotseling overleden, reeds ter aarde bestelden, den 29 Febr. opgegraven en door doctoren uit— eu iuweudig geschouwden schippers- knecht te Rilland-Bath, zijn de 58jarige schipper J. V. en de 17jarige schippersknecht H. V., beiden woneude te Wemeldinge, gevangen geno- men en overgebracht naar het huis van bewaring alhier. Men heeft opgemerkt, dat al de doorgefour- neerde loten voor de aanstaande 327st° Nederland- sche Staatsloterij tweemaal van de handteekening van den directeur der staatsloterij voorzien zijn. Naar men verneemt, zijn er eenige dagen vdor de uitgifte een 25tal loten op de drukkerij zoek geraakt. Teneinde deze nu van onwaarde te verklaren of beter te kunnen controleeren, heeft men al de 10500 doorgefourneerde loten van eene tweede handteekening voorzien, en hiervan tevens aan de collecteurs kennis gegeven. Een groot liefhebber van schaatsenrijden, die op kamers woonde, werd, toen hij van een mooien tocht thuis kwam, zeer hartelijk door zijn juffrouw eu verdere huisgenooten geluk gewenscht, dat hij er zoo goed was afgekomen. Hij dacht dat ze hem voor den gek hielden, doch vernara met ontzetting, dat een ,/burgerjongen" hen was komen vertellen dat inijnheer door het ijs gezakt was „en of ze asjeblieft schoon goed en mijnheers beste pak met zijn demie-saison wilden medegeven hetgeen geschied was Te Putte (N. Br.) zijn in den laatsten tijd, evenals in Belgie, bij de N. Brabantsche grens verschillende kerksieraden van hooge waarde ont- vreemd, zonder dat men de daders heeft kunnen opsporen. In de laatste dagen liepen een paar personen rond en meldden zich aan bij den pastoor, voorge- vende kooplieden in kerksieraden te zijn op andere plaatsen geven zij zich voor bouwkundigen uit. Doorgaans verzoeken zij, de kerken van binnen te mogen zien en rond te gaan, en nemen, waar hun dit toegestaan wordt, de gesteldheid der kerk goed op, om mogelijk later gemakkelijk te kunnen binnendringen. Zondagnamiddag vermaakten zich velejonge- lieden met schaatsenrijden op eenige slooten nabij het dorp Gastel in de Meirweikes. Een troep van ougeveer twintig, die achter elkander reden, zakte door het ijs. Zij lagen door en op elkander te water en omdat velen met de schaatsen in elkander haakten, ging het moeielijk op het droge te komen. Toch gelukte het alien en kwamen ze met den schrik en een koud bad er af. Een paar met een romantische geschiedenis werd onlangs te Winchelsea (Engeland) in het huwelijk verbondeu. De jongelieden kwamen aan elkander op een vrij prozaische manier, nl. door een huwelijks—advertentie, welke de man, een jong Amerikaansch landbouwer, Mitchell geuaamd, in de Engelsche bladen liet plaatsen. De door hem uit- verkoren jonge dame, Miss Gold, uit Winchelsea, zou naar Amerika overkomen; maar de boot, waarmee zij de reis aanvaardde, was de Scholten, die zoo treurig verongelukte. Miss Gold bleef gespaard bij dat ongeluk, en onderscbeidde zich door haar kloek gedrag en hare hulp bij het redden van lot- genooten. Haar verloofde, die verrukt was over hare houding bij de ramp, seinde haar nu, dat hij haar zou komen afhalen, en ging oumiddellijk op reis naar Engeland. Bij zijn aankomst te Winchelsea zag Mitchell, terwijl hij zocht naar de woning van Miss Gold, een huis in brand staan, waaruit een stem om hulp riep. Zonder zich te bedenken snelde hij naar binnen, door de vlammen heen, en spoedig komt hij terug met een door hem geredde jonge vrouw in de armen. Hij viel in zwijm, tengevolge van de inspanning en de bekomen brandwondenen toen hij tot bewustzijn kwam, bleek hem, dat de door hem geredde dame zijn bruid, Miss Gold was Toen de Belgisclie kapitein Van de Velde voor eenige jaren na een tweejarig verblijf aan den Congo, Afrika verliet om naar het vaderland terug te keeren, gaf koning Mambuko hem zijn twaalfjarigen zoon Sokala mede, om den prins in Belgie te doen opvoeden, hetgeen onder de zwarten aan den Congo niet weinig opzien baarde. Sokala kwam te Gent aan, werd in het gezin van den officier opgenomen, bezocht de openbare school en leerde verscheidene handwerken; de knaap bleek zeer vatbaar en spreekt de Eransche en de Engelsche taal tamelijk vlot. Toen kapitein Van de Yelde in October van het vorige jaar den last ontving, de militaire expeditie naar den Stanley-val te leiden, besloot hij Sokala naar zijn vaderland terug te brengen, waar hij tevens als tolk goede dieusten zou kunnen bewijzen. Na zijne aankomst in Boma wilde Van de Velde zelf Sokala aan zijn' ouders teruggeven, en te Gent ontvangen brieven schetsen het weerzien op roereude wijze. Toen zich in het dorp het gerucht verspreidde, dat de blanke met Sokala wasaangekomeu, stroomden alle bewoners samen. Voor het huis van Mambuko zette zich Van de Velde, die alleen vooruit was gegaan, neder; de geheele negerschaar stond om hem heen. Eensklaps verhief zich een geweldig geschreeuw. Negers met kisten op de schouders verschenen en achter hen Sokala met een geweer onder den arm. Zijne moeder snelde op hem toe, achter haar alle vrouwen. Ze riepen O o o en sloegen zich op den geopenden mond. De moeder omhelsde haar zoon en bracht hem dansend van vreugde naar zijn vader, die weenen moest en den kapitein de handen schudde, met de woordenMbote, Mbote (het is goed 1). Sokala greep de hand zijns vaders en zette zich aan zijn zijde neder. Alle zwarten schreeuwden intusschen uit al hun macht en vuurden hun geweren af. Na zijn ouders begroette Sokala al zijn overige bloedverwanten meer dan zestig in aantal, en moest hun zijn wedervaren vertellen. Het meest werden de zwarten ge'imponeerd door de laarzen en den witten halsboord van Sokala. Zekere M. die er te Amsterdam een inrichting op na houdt, waar zeer veel dames verkeeren, kwam dezer dagen te Parijs aan, in gezelschap van een dier juffers. Het paar stapte in een logement in de straat Monthyon af. M. die geld te ontvangen had, zou er slechts drie dagen en de dame voor goed blijven. 's Morgens nam onze vriend, die onderscheidene boodschappen te verrichten had, een rijtuig en verzocht zijn reisgezellin om met hem mede te gaan. Hij had vijf en twintighonderd gulden bij zich die hij ontvangen had en de som bevond zich in een portefeuille, die in het rijtuig lag. Omstreeks twee uur zouden onze twee naar het logement terugkeeren, toen de juffer even wilde uitstappen om cigarettes te koopen. M. deed het rijtuig stilhouden en stapte zelf uit. Toen hij met een pakje cigarettes terugkeerde was zijn gezellin met de vijf en twintighonderd gulden spoorloos verdwenen. De dierentemmer Gaetano, te Saragossa, liet in een circus aldaar drie leeuwen in eene kooi exercitien verrichten, toen eindelijk een der drie woedend geworden, op den man toesproug, die zich door een deur redde, welke hij echter vergat te sluiten. De leeuw sprong hem na en nu begon een vreeselijke worsteling, welke door het publiek, als versteend van schrik, werd bijgewoond. ffEen wapen per dio een wapen," riep Gaetano; doch niemaud kwam hem te hulp. De worsteling duurde voorteindelijk wierp een soldaat zijn machete (een mes, dat de Spaansche sapeurs dragen) voor de voeten van den dierentemmer, die het opraapte en den leeuw doorstak. Doch ook Gaetano was doodelijk gewond en overleed den volgenden ochtend. Zonderling mag het heeten, dat de twee andere leeuwen, ofschoon de deur van de kooi, zooals gezegd is, opengebleven was, rustig daarin gebleven waren. In het Aquarium te Petersburg is een ijshuis gebouwd naar het model van een historisch huis van 1740. Het gebouw bestaat uit 3 ruime ver- trekken en is gemaakt uit gehouwen stukken ijs. De meubels, het bed, de toiletbenoodigdheden zijn alle van ijs In den salon is een schoorsteen van ijs, waarin blokken ijs liggen. De rook van een met petroleum gestookt fornuis, waardoor het haard- vuur nagebootst wordt, ontsnapt door een breede pijp van ijs. Een balustrade van ijs omgeeft het huis en twee groote beelden van ijs versieren den voorgevel. Alles te zamen heeft 4000 roebels ge- kost. Daar de winter gestreng is, gelooft men dat dit huis niet voor de maaud April zal smelten. In het ^Tijdschrift voor Geneeskunde" geeft de heer John E. Grevers een overzicht omtrent de uitkomsteu, verkregen met het inplanten van tanden. Men verstaat daardoor het inzetten van natuurlijke tanden in daarvoor in den reeds ge- sloteu kaak opzettelijk door werktuigen gemaakte holten, onverschillig of de tanden van den persoon die de operatie ondergaat of van anderen afkomstig zijn. De tand blijft voor de operatie geschikt, ook dan wauneer zij maanden te voren is uitgetrokken, mits zij slechts droog is bewaard. Dr. lounger van San Francisco verrichtte deze operatie het eerst in Maart 1885. Tot heden heeft deze tandarts ongeveer 230 zulke tandinzettingen uitgevoerd en tot nu toe slechts zelden met on- gunstigen afloop. De heer Grevers, die eene uitvoerige beschrijving der bewerking geeft, zag haar tijdens zijn verblijf in Noord—Amerika meermalen met goed gevolg toepassen. Zij kan echter niet met alle tanden aangewend worden, maar bepaalt zich tot de snij- tanden. De heer Grevers meent, dat de operatie aange- wezen is in al die gevallen waar een tand, ten hoogste twee tanden, gemist worden. Hij acht het voordeel, dat deze bewerking oplevert, daarin gelegen, dat het dragen van plaatjes met kunsttanden wordt vermeden, aangezien dit plaatje niet zelden ver- mindering in het spraakvermogen veroorzaakt en dit hierdoor soms geheel wordt belemmerd. Op welke wijze de geimplanteerde tand op den duur in de holte wordt gehouden, is nog niet voldoende verklaard. Het eerste bewijs van het nut eener tournure, wordt door de Maas— en Roerbode medegedeeld In het dorp Kaldenkirchen heeft zich de onder- wijzeres schuldig gemaakt aan diefstal van steen- kolen. Bij visitatie bleek aan de politie, dat zij elke maal als zij het schoollokaal verliet haar tournure met steenkolen had opgevuld. De dame met hare ophooping van brandstof bevindt zich in arrest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 5