(jemengde berichten. TER NEUZEN, 38 Febriiari 1888. RECHTSZAKEN- Arroinlisseiiients-rechtbank te Middelburg. de vereischten van art. lc der kieswet, hij niet zou zijn alleenwonend persoon, als zijnde hij onge- huwd, inwonende bij een ander, aan wien hij voor kost en inwoning met gebruik van twee kamers f 36 's maands betaalt, terwijl hij zijn ontbijt in den regel en zijn middagmaal steeds met het gezin gebruikt en niet op zijne kamer. De rechtbank overwoog echter, en zulks over eenkomstig de conclusie van hetOpenbaarMinisterie dat daar hij de volkomen vrije beschikking over de bij hem in huur zijnde kamers in het woonhuis van den inwonenden eigenaar heeft, en dat het waar hij ten opzichte van het huisgezin als vreemde is te beschouwen, er niets toe doet, of hij op zijne kamer of buitenshuis of aan den gemeenschappelijken disch het ontbijt en middagmaal gebruikt, weshalve hij is aan te merken als alleen wonend persoon vallende ouder de termen van art. lc der kieswet en gelastte alsnog zijne plaatsing op de bovenver- melde kiezerslijsten, met veroordeeling van de ge- meente, de provincie en den staat ieder in een derde der kosten. In de gisteren alhier gehouden vergadering der Liberale Kiesvereeniging //Burgerplicht" is tot candidaat bij de a. s. kiezing voor lid der Tweede Kamer met 47 van de 48 uitgebrachte stemmen gekozen de heer Mr. P. C. J. Hennequin, burge meester van Aardenburg en St. Kruis. De heer H. C. E. van IJsselsteijn had bereids voor eene cventueele candidatuur bedankt. Heden had alhier de aanbesteding plaats van 1°. het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebouwen en andere gemeente- eigendommen, gedurende 1888. 2°. het uitvoeren van eenige verf- en behang werken. Voor het eerste perceel hadden ingeschreven de heeren Joris Kolijn, voor 671 en P. A. Mielen, voor f 697, beide alhier. Voor het tweede perceel schreven in de heeren G. J. Schoonakker, voor 206; A. C. de Pauw, voor f 218J. C. de Pauw, voor f 225 A. H. Kiel, voor f 230 J. Hoebe, voor 239 en A. v. d Molen, voor 251, alien alhier woon- achtig. Een biljet werd terzijde gelegd als zijnde ongezegeld. Sinds eergisteren begint ef op deze reede zich o >k drijfijs te vertoonen, voornamelijk met de afkomende eb. De vaart op het kanaal naar en van Gent, met stoomschepen, geschiedt nog onge- hinderd; voor zeilschepen echter is zulks ondoenlijk, daar een paar afkomende schepen onder weg hebben moeten blijven liggen. Door den zwaren ijsgang kan er met de stoomboot tusschen Walsoorden en Hansweert niet meer ge- regeld gevaren worden; alleen met den vloed is zulks nog mogelijk. Alle verkeer te water is bijna door het ijs gestremd; de binnenvaart staat geheel stil. Tusschen VlissingenBreskensTer Neuzen en MiddelburgZierikzee worden de diensten nog geregeld uitgevoerd. Zitnnisliig. In de gemeenteraadszitting van jl. Vrijdag, 24 dezer, zijn na mededeeling van eenige ingekomen stukken, de navolgendepunten behandeld: 1°. Wordt besloten tot het doen van onderstaande af— en overschrijving in de begrooting voor 1887 n.l. over te schrijven op zegelkosten van gemeenteregisters en stukkeu f 5, op vervolgkosten van onvermogeude be- lastingschuldigen 13,61, alzoo te zamen f 18,61, af te schrijven uit den post/,Kosten van boek-, druk- en bindwerk." 1°. Wordt met algemeene stemmen tot gemeente- vroedvrouw benoemdmejuffr. G. Knijff geb. Alberts, »Doet mij de Almachtige behouden terugkeeren," zei George plechtig, ,/dan zweer ik, zal geen gevaar mij te groot, geen werk te zwaar zijn in uw dienst /r/Neem dan plaats," zei Von Randnitz, op een der houten stoelen wijzend, ,/en luister naar mij I" Gehoorzaam zette de jonge soldaat zich in de nabijheid van den kanselier neer, terwijl de oude heer in zijn stoel terugleunde en zijn gedachten scheen te verzamelen. z/Voor ongeveer vijfentwintig jaren," begon hij eindelijk, //droeg ik den naam van Randnitz niet. Hij was het eigendom van een verren bloedverwant, die hem met zijn groote rijkdommen hoopte na te laten aan twee bloeiende zonen. Ik noemde mij Von Hollendorf en was de eenige zoou van een verarmd edelman, die mij weinig meer dan een goede opvoeding had kunnen geven. Reeds jong was ik in het leger getreden, had verscheidene campagnes meegemaakt en was na het sluiten van den Westfaalschen vrede met vele mijner kameraden als overtollig afgedankt. Met een goedgevulde beurs, de buit van verschillende veldtochten, doortrok ik het land, in afwachting van nieuwe bezigheid. Een vriend vergezelde mij, zijn naam was Rankenfels hij was de jongste spruit van een verarmd geslacht. Zoo kwam ik op zekeren dag in een bekoorlijke streek der Lausitz. De wijn was goed, het leven goedkoop, en vroolijke makkers vond ik in menigte een woesteling was ik nooit, maar een lustige knaap, die geen dolle streek versmaadde. z/Ik was vroolijk en levenslustig," vervolgde Von Randnitz, en bood zich gelegenheid oin de schoonheid te huldigen, dan was ik niet de laatste maar geen schuld van lichtzinnige verleiding der pnschuld bezwaarde ooit mijn geweten. (Wordt vervolgd.) te Amsterdam, op eene jaarwedde van f 300 en 3°. Wordt op voorstel van den Voorzitter be' sloten tot het aanschaffen van historieplaten ten dienste van de openbare school te Othene. Nadat ten slotte door den Voorzitter mededeeling gedaan was, dat er zich voor de vacante betrekking van genees-, heel- en verloskundige nog geen enkele sollicitant had aangemeld, werd de vergadering gesloten. Zaamslng. Onder de 259 kiezers in deze ge' meente voor leden der Provindale Staten zijn er 79 die dit kiesrecht ook ten vorigen jare bezaten 63 die in 1887 alleen kiesrecht hadden voor leden van den gemeenteraad en 117 die voor het eerst als kiezer optreden. Bij de in de vorige week plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid der Prov. Staten stemden van die 259 kiezers er 187 daarvan behoorden er 55 tot de eerste categorie, 51 tot de tweede en 81 tot de derde. De kiezers van de tweede categorie kwamen alzoo het best op, aangezien er van hen slechts iets minder dan het 1/6 gedeelte achterbleefterwijl van de beide overige het aanta achterblijvers iets minder dan het 1L gedeelte bedroeg. Te zamen genomen mag de opkomst alzoo zeer goed genoemd worden. Kanton Oostburg. Bij de beslissing omtrent een candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten—Generaal werden door de leden der vereeniging Volksonderwijs uitgebracht 107 stemmen, 3 briefjes in bianco, 1 stem van on- waarde. De volstrekte meerderheid was 53. De heer Mr. P. C. J. Hennequin verkreeg 73, de heer II. J. Bool 30 stemmen. Onaangenaam werd in den naeht van 25 op 26 dezer zekere I. de R., oud 50 jaar, verrast door de komst der marechaussees Bokelaar en Nolet, die hem aantroffeu terwijl hij een bos hout torste. Hij wierp zijn vracht af en nam de vlucht. De man, die niet zeer gunstig bekend staat, werd, aan zijne woning komende, gearresteerd, terwijl proces- verbaal werd opgemaakt. Biervliet, 26 Eebr. Een 80jarig hovenier ontving de vorige week per post zijnen kiesbrief te huis. Hij was nog nooit kiezer geweest, en is zoo weinig geleerd en ontwikkeld, dat woorden als Kiesrecht, Grondwet, Tweede Kamer enz., boven zijue bevatting gaan. Is het wonder, dat de vrouw des huizes, die evenmin als de nieuwe kiezer lezen kan, vol ontsteltenis over die ronde kringen stempel der gemeente met dien brief naar haar zoon toog, om gerustgesteld te worden. Deze zoon, nog geen kiezer zijnde, sprak van hooge eeredesniettegenstaande zal blijken in dit en vele dergelijke gevallen, dat men voor zulke eere niet alleen te oud maar, ter juiste waardeering, ook te onbekwaam kiezer kan zijn. Vermoedelijk zal het Dinsdag, 28 Februari raadsvergadering zijn ter benoeming van een ge meente- ontvanger. Door het terugtrekken der sollicitatie van den heer Cornelis bleef de heer De Bats als de aangewezen persoon voor die be trekking over. Een verzoekschrift van eenige ingezetenen is nu aan den raad gericht om toch den heer C. te benoemen. Een paar ingezetenen dezer gemeente hebben de aardigheid (geslepenheid telkenmale gisting in de gemeente te brengen. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken F. J. d. K., oud 19 j., klompenmaker te Clinge, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f 8 boete of zes dagen hechtenis. P. J. V., oud 22 j., klompenmaker te Clinge, is wegens alsvoren veroord. tot 7 dagen gevang. T. d. B., oud 23 j., landbouwersknecht te Clinge, is wegens alsvoren veroord. tot f 12 boete of 10 dagen hecht. A. C. v. K., oud 15 j., zonder beroep wonende te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 1 maand gevang. KANTONGERECHT TE II U L S T. Zitting van 23 Februari 1888. A. E. V. en A. R., beiden te Clinge, ter zake van het laten loopen van vee op eens anaers weide veroordeeld ieder in eene boete van f 0,50, sub- sidiair 1 dag hechtenis. D. d. R., te Wachtebeke, ter zake van het jagen zonder vergunning bij nachtveroord. in eene boete van f 15, subs. 7 dagen hecht. G. V., te Kieldrecht, ter zake van overtreding van het prov. reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland veroord. in eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. M., te St. Jansteen, ter zake van overtreding van art. 427 sub 5 Wetboek van Strafrechtver oord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. L. P., te Koewacht, ter zake van het her- stellen van wildstrikkenveroord. in eene boete van f 15, subs. 7 dagen hecht. A. J. v. V., te Koewacht, ter zake van het op Zondag jagen zonder vergunningveroord. in twee boeten elk van f 8, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete. A. v. M., te Wachtebeke, ter zake van het bij lerhaling jagen zonder vergunningveroord. in eene boete van f 15, subs. 7 dagen hecht. F. d. M., te Clinge, ter zake van 1°. het jagen zonder akte en vergunning tweemaal gepleegd, 2°. let jagen zonder vergunning op Zondagveroord. in zes boeten elk van 15, subs. 4 dagen hecht. P. d. M., te Clinge, ter zake van het jagen zonder akte en vergunning veroord. in twee hoeten elk van f 15, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete. C. L. B., te Stekene, ter zake van het uitgraven van konijnenveroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. d. W., te Stekene, ter zake van het stellen van wildstrikken veroord. in eene boete van f 15, subs. 7 dagen hecht. J. M., te Clinge, ter zake van het jagen zonder vergunning, driemaal gepleegdveroord. in drie boeten elk van f 15, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete. D. H., te Moerbeke, ter zake van het jagen zonder vergunning; veroord. in twee boeten elk van 15, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete. Th. C., te Zuiddorpe, ter zake van het zich be- vinden met geladen schietgeweer in 'tjachtveld bij herhalingveroord. tot 7 dagen hecht. J. v. D., te Graauwter zake van het jagen zonder vergunningvrijgesproken. J. d. V., te Koewacht, ter zake van 1°. het jagen op Zondag zonder vergunning, 2°. het jagen zonder akte en vergunning; veroord in vier boeten elk van f 15, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete. A. d. D., te Stoppeldijk, ter zake van het her- stellen van wildstrikkenveroord. in eene boete van f 15, subs. 7 dagen hecht. C. L. N., te Boschkapelle, ter zake van 1°. het zich bevinden met wildstrikken in 't jachtveld, 2°. het jagen zonder akte en vergunning, beide over- trediugen gepleegd bij herhalingveroord. in drie boeten elk van f 30, subs. 8 dagen hecht. voor iedere boete. E. d. K., te St. Jansteen, ter zake van over treding van art. 427 sub 5 Wetboek van Straf- rechtveroord.*- in eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. F. V., te St. Jansteen, ter zake van openbare dronkenschapveroord. in eene boete van f OfBO, subs. 1 dag hecht. F. d. K., P. J. V. en W. v. H., alien te Clinge, ter zake van het verwekken van rumoerveroord. ieder in eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. d. S., te Hontenisse, ter zake van het be- visschen der Schelde zonder consent; veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. K. V., te Hontenisse, ter zake als voren ver oord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. v. B., te Clinge, ter zake van het rijden over een anders grond zonder vergunning vrijgesproken, Men bericht uit Venlo Door een geemployeerde bij de Staatsspoorwegen in Limburg is eene uitvinding gedaan om, wanneer de treinen de signalen en stations voorbij loopen, onmiddellijk tot zelfs 300 M. voorbij het station de aandacht van den machinist daarop te vestigen. Deze bestaat uit eene bus die overal aan beves- tigd kan worden, tot zelfs aan een telegraafpaal, tot op voormelden afstand. Van daaruit wordt eene geleiding gebracht, tot in het bureau van den stationchef, waarop deze, in geval van nood, op een knop drukt. Daardoor ontstaan uit het aan- gebrachte voorwerp een aantal knailen, vergezeld van een geweldigen vuurregen, die onmogelijk door den machinist onopgemerkt kunnen worden gelaten. Dit toestel kost in zijn geheel zeer weinig en is aan de bevoegde autoriteit ter beoordeeling opgezonden. Een vreemdsoortige van droefheid U D ViVA legde te Haarlem een man af, die korten tijd na elkander twee kinderen door den dood verloor. Voor beiden ontving hij een bedrag uit een begra- fenisfonds en het eerst overleden kind werd dan ook op fatsoenlijke wijze ter aarde besteld. Toen het tweede kind begraven zoude worden was er geen geld aanwezig en ook het uit te keeren bedrag van het begrafenisfonds nog niet outvangen, zoodat de treurende vader besloot dat geld te Amsterdam te gaan halen. Hiervoor en om enkele voorloopige onkosten te bestrijden, werd de aanspreker aange- sproken, die er dan ook geen bezwaar in vond den man eenige guldens te leenen. De treurende man vertrok daarop naar Amsterdam en kwam na ver- oop van ongeveer 8 dagen boven water, met een ledige portemonnaiehet te leen outvangen geld en het geld van het begrafenisfonds was verbrast De humor in de gerechtszaal is vrij ongewoon, voornamelijk in Engeland. Dezer dagen waren de heeren van het gerecht te Londen in de nood- zakelijkheid, geheele bergen tournures met het oog op vorm en samenstel aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. In de vorige week kwam een patent van draaiorgels in behandeling. Beide aanklagers kwamen met een instrument voor den rechter, die den advocaten verzocht, de voordeelen der beide draaiorgels in het belang lunner clienten aan te toonen. Dadelijk stond een der beide geleerde mannen van zijn zetel op, wees op het fijn samenstel en draaide tot groote lilariteit van de talrijke belangstellenden in toga en pruik er duchtig op los. De advocaat van den tweeden aanklager wilde niet achter blijven en ging ook met grooten ijver aan het draaien, maar bracht geen geluid voort, waarop de rechter zeide „Ik vrees, mijnheer! dat u een si cht orgeldraaier is natuurlijk tot groote vroolijkheid van al de ge- tabberde mannen en het publiek. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Zitting van Vrijdag 24 Februari. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Joz. de Feijter, Harte, Grenu, Moes, V. d. Hooft, Wieland en Visser. Afwezig de heeren Dronkers en Tazelaar met en de heeren .Tnc. de Feijter en Dees zonder kennis- gevingterwijl ook de secretaris door ziekte niet ter vergadering was. De voorzitter geeft lezing van de notulen, die met algemeene stemmen worden goedgekeurd. Tot leden van het stem bureau voor de a. s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer worden benoemd de heeren Grenu en Moes en tot plaats- vervangers de overige leden naar volgorde van zitting. Gp een schrijven van den kapitein, eerstaanwezend ingenieur te Bergen op Zoom, wordt besloten mede te deelen, dat de gemeente bereid is tot den aankoop van militairen grond aan het Schelpenpad tegen f 0,05 per MJ. en op de aangegeven voorwaarden. Aangezien men algemeen van gevoelen is dat het beter was den aan te leggen keiweg breeder te maken, dan aanvankelijk de bedoeling was en daar bovendien een afzouderlijk pad voor voetgangers wenschelijk was, zal men den Min. van Oorlog verzoeken de grens van den te verkoopen grond te bepalen op 1 M. afstand van de Oostelijke boomenrij. Tot de bedoelde voorwaarden behoort o. a. af- rastering langs en op grond van oorlog van af de waterkeering bij de Hoeksche brug over het Kanaal tot aan de Vlooswijksche straat, met de noodige barrieres, door welke afsluiting de mogelijkheid bestaat, dat de, weg langs het Schelpenpad grooten- deels aan 't publiek wordt onttrokken. Algemeen betreurde men deze voorwaarde. Pogingen zullen aangewend worden, hierin zoo mogelijk verandering te krijgen. Met toestemming van den heer Grenu wordt besloten diens grond, voor zoover nog noodig voor den aan te leggen keiweg, kosteloos in bezit te nemen, terwijl de gemeente zorgen zal voor een behoorlijke afsluiting langs het onbebouwde ge deelte van dien grond. Het verslag van de nieuwjaars—commissie wordt overgelegd en goedgekeurdwordt besloten de com missie dank te betuigen voor hare bemoeiingen. Ingekomen was een adres van B. Ludekuize, verzoekende een strook grond tot het leggen van eene sloep voor zijne woning in de Vlooswijksche straatwordt besloten dit verzoek op de gewone voorwaarden toe te staan een adres van H. Jansen, betrekkelijk den hoofde- lijken omslag over 1887wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. Wordt besloten tot af— en overschrijving van eenige posten op de begrooting van 1887. De beer Joz. de leijter legt, namens de commissie aangewezen om den weg van af de begraafplaats tot aan het station tot stand te krijgen, den RaacJ een plan voor, deelt verder mede dat de commissie volgens de opdijacht haar door den Raad gegeven met den eigenaar der gronden, den heer De Feijter, is overeengekomen. De weg zou gelegd kunnen worden op eene breedte van 7 M. naast de ter plaatse liggeude sloot. De prijs vau den grond zou bedragen f 0,60 per M2. Na langdurige bespreking, waarbij de voorzitter o. a. zegt dat de behandeling dezer zaak niet op regelmatige wijze is geschied, en waarbij ZEdAchtb. wijst op de vele gebreken van den a. s. weg wat door alle leden wordt bestreden wordt be sloten de uitvoering van het werk in handen van Burg, en Weth. te stellen. De vergadering wordt gesloten. Z E E T I.I I) I N G E N. Van 24 tot en met 27 Febr. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 25 Febr. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, van Londen met stukg. 26 Febr. Eng. stoomb. River Lagan, kap Nash, van Londen met stukg. 27 Febr. Eng. stoomb. Shieldrake, kap. Hore, van Liverpool met stukg. Van 24 tot en met 27 Febr. zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 26 Febr. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Londen met stukg. en schapen. Eng. stoomb. Dotterel, kap. Dunn, naar Liverpool met stukg. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 24 Febr. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, van Goole met stukg. Duitsche stoomb. Neutral, kap. Hansen, van Libau met vlas. 26 Febr. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, van Louden met stukg. Eng. stoomb. Jessie Emelie, kap. Gerard, van Amsterdam met creosoot (bestemd voor Selzaete). 27 Febr. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Wormald, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 24 Febr. Eng. bark Recoverie, kap. Davidson, naar New-York met ijzerdraad en ledige vaten. 25 Febr. Eng. stoomb. Azalea, kap. Fiffe, naar Londen met stukg. Eng. bark British America, en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2