Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 24 Februari 1888. RECHTSZAKEN Arronilissemeuts-rechtbank te Middelburg. verre van aangenaam. De ramen der woningen geven, daar alien met planken voorzien zijn om de ruiten te sparen, geeu uitzicht en is het daarbinnen uit den aard der omstandigheden en van het weinige licht steeds somber. De chef der firms kau niet dan in gezelschap van een politieagent zich op den openbaren weg begeveu. Maandagavond werd bij den uitgever van het Twentsche Zondagsblad alhier een rait ingeworpen, omdat dit blaadje, dat steeds de zaak der werk- stakers had voorgestaan, Zaterdag opkwain tegen een stuk van den hoofdaanvoerder der socialisten, waarom allerwaarschijnlijkst deze wraak werd ge- nomen. Maar juist door wraakoefeningen op de firma Scholten en het inwerpen van glazen, neemt de sympathie voor de werkstakers niet toe, wat ook door sommige correspondenten moge worden be- weerd. Want ofschoon nog steeds met lijsten tot ondersteuning wordt rondgegaan, veel wordt daarop niet meer ingeschreven, wat mede oorzaak vindt in den langen duur van den onhoudbaren toestand. Volgens geruchten is er nog geld voor twee weken gewone uitkeering, en iets langer voor toegezegd brood, maar op geruchten kan men niet veel ver- trouwen wanneer men die alien wilde opteekenen, zouden kolommen te vullen zijn. In den Duitschen Rijksdag heeft de heer Stephan, bij de behandeling der begrooting voor posterijen, gesproken over den postdienst tusschen Engeland en Duitschland over Vlissingen. Het grootste gedeelte der post komt nu over Vlissingen, maar toch zal altijd ook een gedeelte over Ostende moeten verzonden worden. De Belgische regeering doet evenwel haar best den dienst beter in te richten, zoodat ook in dit opzicht een meer geregelde bezorging te verwachten is. De booten der Ne- derlaDdsche lijn zijn goed, maar door den dikken mist op de Theems worden ze wel eens opgehouden. De Hamburger koopman Woerman, ofschoon zeer tevreden over de verbetering, daar de Noord— Duitsche post reeds geheel over Vlissingen komt, vestigde de aandacht op den weg Dover-Calais. Deze weg werd echter door den heer Stephan zeer afgekeurd, want ten eerste is de drukke scheepvaart in het Kanaal een beletsel en daarbij heeft de Duitsche regeeriug dan met twee landen, Erankrijk en Engeland, te doen. Vooral roemde de heer Von Stephan de welwil- lendheid der Nederlandsche regeering, die het mo- gelijk maakte, dat de Duitsche postwagen reeds te Vlissingen de brieven overneemt. Dit voordeel is zoo groot zeide de heer Stephan dat wij den onzekeren weg over Frankrijk kunnen missen. In- dien de dienst een enkele maal faalt, ligt dit niet aan de hulpmiddelen of de onbekwaamheid, maar moet de schuld geweten worden aan de natuur- krachten, waartegen de mensch niet's kan doen." In de gehouden vergadering van het bestuur der anti-revolutionaire kiesvereenigingen in het district Middelburg is met groote meerderheid van stemmen de heer Mr. C. Lucasse, advocaat te Middelburg, candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De Staatscourant van 22 dezer bevat een uittreksel uit een verslag aan den Minister van Binuenlandsche Zaken door den waarnemenden geneeskundigen inspecteur van Zeeland, over de in November en December 1887 vocrgekoraeu geval- len van trichinosis te Goes. Daarin wordt het vermoeden uitgesproken, dat de besmetting der varkens het gevolg is van het azen op doode ratten, die zich in grooten getale bevonden op de terreinen waar de varkens werden gemest, vooral op die eener looierij, tevens bergplaats van huiden, been- deren enz. Streng toezicht op de reinheid en voeding der varkens en daardoor het tegengaan van het azen op allerlei afval van lijken van dieren enz., is dus noodzakelijk. Met betrekking tot de trichinosis bij den mensch, moet het als een dure plicht van de overheid vuld. Ik hoor niets uit uw woord dan een vaarwel." tfLaat mij zoo niet gaan," bad George zacht, terwijl Elimar met een gefronsd voorhoofd naar het gesprek der jonge lieden luisterae, //de hoop is een gave des hemels. Had ik haar niet gehad als eenig bezit, had ik haar niet nog, reeds lang was ik bezweken in den strijd van het leveu. Ge- denkt mijner, gij en moeder Anna, het brengt mij zegen Hij drukte een eerbiedigen kus op de hand van het jonge meisje en verliet toen snel de kamer, nadat hij Elimar met een hoofdknik had gegroet. Moeder Anna was hem in het voorhuis gevolgd. Nu de tegenwoordigheid van Ilga en den jouker haar niet meer tot uiterlijke bedaardheid dwong, drukte haar gelaat den angst uit, die haar geheele hart vervulde. //George," zei zij zacht, terwijl haar koude, sid- derende hand de rechterhand van den jongen soldaat omvatte, ,/George, er moet een groote daad worden volbracht, een onderneming meer dan een gewone stormloochen niet, mijn hart slaat moederlijk voor u, en met een oog van een moeder lees ik in uw ziel." Voor de ontroerde vrouw knielde de man zonder naam. „En als een getrouwe zoon," zei hij, „gevoel ik liefde voor u. Ja, het geldt een groote daad, een daad, die onsterfelijkheid belooft, maar ook den dood kan geven. Zegen mij daartoe, moeder, zooals gij den eigen zoon zoudt zegenen 1" Moeder Anna legde beide handen op des jongelings hoofd. ,/God bescherme u, Hij geve u ons terug, worden geacht, te trachten de herhaling van eene ramp, waaronder de gemeente Goes twee malen in een jaar heeft geleden, met alle daartoe ten dienste staande middelen te voorkomen. Behalve waarschuwing, bij publicatie van gemeen- tewege, voor het gebruik van niet goed gekookt of niet goed gebraden varkensvleesch, ham en worst, verdient een verbod van verkoop, aflevering of uitdeeling van vleesch, afkomstig van varkens op Zuid-Beveland gemest, die niet vrij van trichinen zijn bevonden, dringend aanbeveling. De gemeen- teraad van Goes heeft daaromtrent reeds eene verordening vastgesteld. Met het oog op het gevaar voor verspreiding der ziekte, in het overige gedeelte van de provincie, het Rijk en het buitenland, zijn tevens de maatre- gelen aangewezen, waardoor de uitvoer van varkens en varkensvleesch van Zuid-Beveland tijdelijk kan worden tegengegaan. In de heden gehouden vergadering der liberale Kiesvereeniging Burgerplicht voor Ter Neuzen en orastreken zijn als candidaten voor lid der Tweede Kamer aangewezen de heeren H. C. E. van IJssel- steijn, te Ter Neuzen, Mr. E. Fokker, te Middel burg, H. J. Bool, te Leiden, Arie Smit, te Vlissingen en P. C. Hennequin, te Aardenbuvg. A. s. Maandag zal uit dit vijftal definitief een candidaat gekozen worden. De uitslag der verkiezing voor een lid van de Proviuciale Staten in het hoofdkiesdistrict Hulst, op jl. Woeusdag, was als volgt Getal kiezers 2745, ingeleverd 1788, van on- waarde 28, volstrekte meerderheid 881 stemmen. Hiervan verkregen de heeren Mr. A. C. B. Thomaes 745, P. Dregmans 530, J. Vogelvanger 438, H. C. E. van IJsselsteijn 22 en Mr. J. P. Dronkers 7 stemmen, terwijl de overige op verschillende personen waren verdeeld. Er moet alzoo eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Mr. A. C. B. Thomaes en P. Dregmans. In de Woensdagavond alhier gehouden ver gadering der Afdeeling Ter Neuzen van de vereeni- ging tot Christelijke verzorging van krankziunigeu en zenuwlijders in Nederland, werd het jaarverslag uitgebracht der afdeeling over 1887, en besloten dit jaar geeu afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Utrecht te zenden, doch alsnu een spreker uit te noodigeu, die Veldwijk bezocht heeft, om ook alhier, evenals elders op te treden, tot mededeeling zijner bevinding. als ooggetuige aldaar opgedaan. Als aftredend bestuurslid, tevens penning- meester, werd met algemeene stemmen de heer H. Koelmans herbenoemd. Bij de oprichting deze afdeeling 34 leden tellende, is dit getal nu ge- klommen tot 78. Iloek, 22 Febr. Ter vervulling der vacature van een lid voor den gemeenteraad alhier, voort- durende door het uitblijven der geloofsbrieven van het vroeger gekozen lid, den heer J. Riemens, had gisteren eene verkiezing plaats, waarbij heden bleek, dat van de 114 ingeleverde biljetten er 6 van onwaarde waren, en alzoo de volstrekte meerderheid 55 bedroeg. Daar van waren uitgebracht op den heer V. Cortvriendt 29 en op den heer M. Verbrugge 24 stemmen, zoo dat er eene herstem ming moet plaats hebben tusschen beide genoemde personen. Vroeger 84 bedraagt alsnu het getal kiezers 157. Hulst, 23 Febr. In het anders zoo stille Hulst ontwaarde men heden eene ODgekende drukte. Een ieder was van 's morgens vroeg aan het werk om het stadje in feestgewaad te kleedenvan alle huizen wapperden vlaggen, de Gentsche poort prijkte met een toepasselijk opschrift omringd door de driekleur en het stadhuis was op eene smaakvolle wijze gekroond met groen. Rijk en arm, oud en jong, elk had zijn best gedaan om van den intocht hier beneden zij u de lauwer der overwinuing bereid, daar boven de palmen van den hemelschen vrede. Amen George vierhief zich. //Ik dank u, moeder, uw zegen zal mij beschermen, zooals ook uw gebed. En," vervolgde hij zachter, bijna fluisterend, ,/mocht ik morgen tegen den middag dit tehuis niet hebben opgezocht verlaat dan uw vriendelijke woning treed aan den rand van het ondoordringbare moeras, dat ons van onze vijanden scheidt, dat hen als een natuurlijke wal beschermt en waar achter de Zweden ons lachend van Demmins sterke muren ongestraft hoonen. Ga naar het punt, waar ge kent het drie eiken samen een reusachtige kroon vormen, vouw er uw handen en spreek een stil gebed voor de rust van een rustelooze. Hij zal het vernemen, hij zal er u voor danken in zijn duister graf //George," kreet moeder Anna, //George, wat zal er gebeuren „Een groote, edele daad, die slechts in het geheim tot rijpheid kan komeu," antwoordde de jongeling. ,/En keert ge dan terug, dan moogt ge haar mijn laatste groeten brengen, die vereenigd met u, als een goede engel mijn eenzaam pad verlichtte en mij gelukkig maakte. Zeg Ilga, dat ik haar heb be- raind, met reine, eerste, onontwijde liefde, en dat die liefde haar beschermengel zal blijven, als de Algoede mijn gebed verhoort, ook wanneer mij reeds lang het graf dekt. En nu, moeder, vaarwel (Wordt vervolgd.) van den EdelAchtb. heer L. J. M. van Waesberghe- Janssens, als Burgemeester van Hulst, een recht feest te maken. 's Voormiddags 9 uur werd het feest geopend met brooduitdeeling aan de armen dezer gemeente op het Landshuis vanwege den nieuw benoetnden burgemeester. Alle dank en eer aan den EdelAchtb. heer Van Waesberghe-Janssens, die zijne nieuwe betrekking als burgemeester begon met aan zijne behoeftige stadgenooten te denken en hierdoor bewijzen gaf van zijne humaniteit. Moge Gods zegen op hem dalen voor deze daad van menschlievendheid 's Voormiddags 11^ uur formeerde zich de stoet op het Marktplein. Die stoet, reeds bij programma vermeld in het blad van 22 Februari 11., werd geopend door de Brigade Marechaussee te paard. Begunstigd door schoon weder was de optocht naar het station prachtig. Het was treffend al die corporation en gezelschappen, voorafgegaan van hunne vaandels onder 't spelen der Harmonie te zien opmarcheeren om den EdelAchtb. burgemeester, die met den trein van 12 u. 40 m. uit Belgie zou aaukoinen, te gaan afhalen. Maar vooral de schooljeugd, onder leiding van hunne heeren onderwijzers, versierd met vlag- getjes en Hulstertakken, trok een ieders aandacht. Het was aardig die lieve kleinen, alle koude trot- seerende, achter het muziekgezelschap te zien stappen om hunnen burgemeester hulde en eer te bewijzen. Onder 't bulderen van kanonnen, 't luiden der klokken, 't spelen der harmonie en 't zingen van het zanggezelschap deed de nieuwe burgemeester, gezeten in een open rijtuig en gevolgd door de leden van den gemeenteraad in koetsen, zijne intrede. Nadat de stoet door de meeste straten was getrok- ken, hield zij stand voor 't stadhuis, waar Zijn EdelAchtb. werd geinstalleerd door den wethouder. Toen Harmonie en Apollo het volkslied lieten hooren en de kinderen der gemeenteschool een feest- lied hadden gezongen, hield de EdelAchtb. burge meester een sierlijke redevoering tot de burgerij die door het volk beantwoord werd met een //Lang leve de burgemeester." Daarop ging de stoet uiteen. Dank zij het flink optreden der Brigade Marechaussee liep ailes in de beste orde. In weerwil van het koude weder gaven het muziekgezelschap Harmonie en de zangvereeniging Apollo 's avonds ten 6 uur op het Marktplein concert. Een groot en schitterend vuurwerk's avonds om 8 J uur op de Markt afgestokcn, sloot het feest dat bij velen jarenlang in't geheugen zal blijven. Oostbnrg. In de nabijheid dezer gemeente is uit het water opgehaald het lijk van R., voerman te Schoondijke. De man die reeds eeuigen tijd vermist werd leed aan vlagen van verstandsverbijstering. Op het lijk werden geen sporeu van geweld waar- genomen. 's Graveilliage, 24 Febr. Tweede Kamer. Het ontwerp Indische pakketvaart is aangenomen met 51 tegen 3 stemmen met opnemiug van wettelijke verplichting, dat Nederlandsch personeel op de booten zal worden gebruikt en met verplichting tot vaststellen van maximum-tarieven voor parti- culier vervoer. Het contract met de Holl. Spoorwegmaatschappij is uitgesteld evenals het ontwerp betreffende ge- wijzigde bestemming der gestichten Veenhuizen en Leiden. Alleen is aangenomen het ontwerp tot bestemming van Ommerschans voor mannen. De Kamer is uiteengegaan. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken F. v. E., oud 24 j., landbouwer te Graauw, is wegens mishandeliug veroordeeld tot f 12 of 8 dagen hechteuis. J. R., oud 21 j landbouwersknecht te Koewacht, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen ge- vangenisstraf. J. II., oud 26 j., huisvrouw van J. A. I. d. R werkvrouw te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hecht. Aan een schrijven uit de Transvaal is het volgende ontleend: In de Transvaal is behoefte aan goede, geexa- mineerde onderwijzers, wier lust en begeerte het is om bij den voortduur hun krachten aan het onderwijs te besteden. Er zijn, zou ik zeggen, drie //Soorten" van onderwijzers: 1. Zij die als onderwijzer arbeiden zonder akte als zoodanig te bezitten. 2. Geexamineerde huisouderwijzers (boerenschoolmees- ters) en 3. Zij, die door een of ander kerkelijk bestuur aan een school geplaatst zijn. Over de eerste soort spreken we niet. Ze dienen als noodhulp, ofschoon ook daar flinke lui onder zijn. Tot de tweede behooren zij, die als geexa mineerde onderwijzers uit Nederland hierheen ge- komen zijn en nu bij een boer voor 5 pond 60) in de maand boven kost en inwoning huisonderwijs geven. Tot de derde zij, die aan een school geplaatst zijn. Onderwijzers die tijdens hun verblijf bij een boer getoond hebben, dat zij deugdelijke onderwijzers zijn, onderwijzers, die in handel en wandel een goed voorbeeld aan de jeugd geven, kunnen hier- voor in aanmerking komeu. Om meer verzekerd te zijn een goed onderwijzer niet zoo spoedig te verliezen, komen zij vooral in aanmerking, die gehuwd zijn; dit laatste is, ofschoon niet bij wet of reglement bepaald, volstrekt. niet van belang ontbloot om vooruit te komen. Voorts zijn degelijkheid, ijver en vooral een godsdienstig leven zoovele aanbevelingsbrieven voor den onderwijzer in den Transvaal. Ten gevolge van den sterken noordoosten- wind hebben deze week groote sneeuwophoog'ingen op het stoointramweg station EedeWageningen plaats gehad. Op sommige plaatsen zdo erg, dat van eenige tramtreinen de rijtuigen ontspoorden, ten gevolge waarvan de dienst eenigszins vertraagd werd. In Abstede had Dinsdag het volgende ver- makelijke voorval plaats. Twee dienstbodeu van een bleeker aldaar, die herhaaldelijk vergeefs waren gewekt, weigerden om 9 uur nog halsstarrig om haar bed te verlaten, zoodat de hulp der politie moest iugeroepen worden, om haar te doen opstaan, waarna de bleeker haar tegelijk zijn dienst deed verlaten. Ze kunnen nu slapen naar hartelust. Eergisternaeht vondeu tweeagenten van politie op de Nassaukade bij het Steenpad te Amsterdam op een terrein,waar petroleumvaten geborgen worden, een tent van twee beddelakens vervaardigd. Bij nader onderzoek vonden zij in die tent gehuisd een man met vrouw en vier kinderen, waarvan het oudste 8 jaar en het jongste 8 weken is, die alien bittere arinoede en koude leden. Op hun vraag of het gezin aan het politieburean ook nachtverblijf wilde hebben, weigerde de man dit, daar hij dan zijn gereedschap onbeheerd moest achterlaten. De Weesinrichting te Neerbosch ontving dezer dagen 235 paar kousen van mej. V. E. geb. D. K. uit Arnhemverder door de Chr. Jongelings—Ver- eenigiug te Aalten 150 worsten en uit Dinxperlo 250 worsten, van mevr. M. W. B. uit Utrecht 167 paar kousen en 27 hemden, enz. enz. Uit Rotterdam f 485,20 als netto—opbrengst van een door de Zangvereeniging Excelsior gehouden uit- voering. De Maas voor Rotterdam, is over haar geheele breedte bedekt met licht drijfijs. Enkele raderstoombooten zijn een binnenhaven ingevlucht ook tal van zeilvaartuigen. De Nijmeegsche boot is gister te Rotterdam blijven liggen evenals de Middelburgsche. Een krachtig bewijs van de macht in het kleine is dezer dagen te Ovezande (Zuid-Bev.) gegeven. In de R.—K. kerk aldaar was een nieuw altaar noodig, doch het kapitaal ontbrak. De pastoor der parochie wist echter te bewerkeu, dat elk lid iederen dag slechts 1 cent voor dat doel afzonderde, met het schitterende gevolg, dat in een jaar tijds de som van 1470, de kosten van het prachtige altaar, werd bij elkaar gebracht. Tegen den heer Willink Ketjen die zich zelven verdedigde, is door de arroudissements- rechtbank 1 maand gevangenisstraf geeischt, wegens opzettelijken smaad tegen een ambtenaar, tijdens de uitoefening zijner bediening. Uitspraak 1 Maart a. s. Onder de gemeente Arcen (Limburg) werd eene koe op stal gebracht, die zich aan den geleider ontworstelde en ontkwam. Men ging met een lantaarn in de hand het dwalende beest opsporen, doch toen de koe het licht in den nacht bemerkte, viel zij in hare woede op de wed. Kroonenberg aan en verwoudue haar levensgevaarlijk. Bij het krieken van den dag werd het woedende beest neergeschoten en afgemaakt. Omtrent een bericht over den aaukoop van een kwaadaardigen hond door het Ned. Her v. Kerkbestuur te Ommelanderwijk, meldt men het volgende Zekere De V., aldaar, had een jongen New— Fouudlander. De predikant was door dat beest aangevallener werd proces—verbaal naar den officier van justitie te Winschoten opgezondeu, doch deze antwoordde, dat er geen termeu bestonden om den eigenaar van den hond te vervolgen. Na afloop van de morgengodsdienstoefeqing van verleden Zondag, las de predikant het antwoord van den officier van justitie van den kansel af, met de bijvoeging, dat bijaldien het dier niet on- schadelijk gemaakt werd, hij voornemens was binnen- kort naar elders te vertrekken. Eenige leden van den kerkeraad hebben toen het mooie dier aange- kocht en laten ophangen. De vermoedelijke daders van den diefstal van ongeveer 600 gulden in Pruis. bankbiljetten, in de stationswachtkamer te Horst onlangs gepleegd ten nadeele van den reiziger der firma V. O. te Venloo, zijn door den commissaris van politie aldaar opgespoord. Het papier is te Arnhem en te Nij- megen uitgegeven, en de papierventer R. Vos en dieus bijzit de wed. Krut zijn in arrest genomen om naar de justitie te Roermond overgebracht te worden. Men schrijft ons uit 's Hertogenbosch De horlogemaker J. V. d. H., te Dussen, is alhier dezer dagen aangehouden en naar de ge- var.genis gebracht, verdacht als valsche munter. Vier valsche kwartjes, alsmede de vorm, waarin deze gegoten waren, zijn bij hem gevonden. Te Breda heeft de dienstbode van den heer B. getracht zich door ophanging van het leven te berooven. Mevr. B., in de keuken komende, zag haar hangen aan een knop van een bovenkastdeur. Me vrouw gaf een gil en viel van schrik in on macht. De heer B. hoorde dien gil, vloog naar de keuken, wist nog bijtijds de meid los te maken en haar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2