Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. flerzienim fler telasltoe optaist No. 2377. Zaterdag 25 Februari 1888. 28e Jaargang, A AWBBSTBDIIff 6. OMGEBOUWDE EIGER1B0MWEH. AANBESTEDEN ZON DER X A A.M. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit bind verschijnt Olnsdaj- en Vrljd.igavond blj den ultgever P. J. VAN DE SANDE te Ter Ncnzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 38 Februari 1888, des voor- middags 11 uren, in bet gemeentebuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inscbrijving, in twee perceelen, het onderhouden vnn en het doen van herstellingen aan de gebou- wen en andere gemeente-eigen- I^ dommen, gedurende 1888 2°. het uitvoeren van eenige verf- en BEHANGWERKEN. De bestekken liggen, van 20 dezer, ter lezing en zijn verkrijgbaar ter gemeente—secretarie. InlichtiDgen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag, 25 dezer, 's namiddags, 2 uren. Ter Neuzen, 16 Eebruari 1888. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Kadastrale gemeente 1IOEK. De BURGEMEESTER van HOEK, Gelet op art. 25, in verband met art. 19 en het laatste lid van art. 33 der wet van den 25sten April 1879 (Staatsblad n°. 89), Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene opgaaf van de ongebouwde eigendommen en van de daarvoor bepaalde belastbare opbrengst, onder bijvoeging van de kadastrale leggers en plans, heden op de secretarie der gemeente, gedurende dertig dagen, voor een ieder ter inzage is neder- gelegd dat ieder die meent dat voor zijn eigendom eene belastbare opbrengst is bepaald, welke niet in verhouding staat tot die der eigendommen, blijkens die opgaaf als typen geschat, de gronden van zijn bezwaar zelf of door een gemachtigde kan mede- deelen aan de afdeeling der Commissie, in een on- gezegeld bezwaarschrift, hetwelk, onder bijvoeging van de kennisgeving, portvrij, binnen dertig dagen na heden moet worden bezorgd bij den onderge- FETJELLETQN Historisch verhaal van H. II. uDaarvoor noemen thans ontelbaren u hun moe- der, riep Uga, „de zieken en ongelukkigen, die ge hebt getroost en beschermd, de armen, die gij hebt welgedaan, de weezen, die ge hebt opgevoed." »0, had ook over mijn jeugd zulk een trouwe zorg gewaakt," zei George treurig. //In een woud, niet ver van een brandeud dorp, waarin de krijgs- furie haar brandende fakkel had geslingerd, een dorp, waarvan ik naam of ligging nooit heb kunnen uitvorschen, vonden keizerlijke soldaten een weenen- den, half verstijfden, zesjarigen knaap. De schrik bad zijn geest verward, de herinnering gedoofd, mets wist hij, dan zijn naam George. Een mede- lijdende ziel erbarmde zich zijner, een ruiter nam hem bij zich op het paard, verwarmd een verkwikte hem. Vier jaren bracht ik, want ik zelf was die vondeling, bij den keizerlijken door mijn beschermer stierf, woest en wild groeide ik op, de verleiding verlokte den onrijpe tot dwaze streken om de straf te ontgaan vluchtte ikin het Bran- denburgsche leger vond ik een onderkomen. Ik bad toen het voornemen opgevat om een dapper soldaat, een goed mensch te worden, mijn daden zouden mij een naam verwerven, en ik bleef getrouw teekende, die daarvoor een gedagteekend ontvang- bewijs geeft dat ieder, die meent dat zijn geschat eigendom krachtens art. 1 van bovengenoemde wet van de herziening had moeten zijn uilgezonderd, binnen gelijken termijn zelf of door een gemachtigde in een aan Gedeputeerde Staten gericht ongezegeld verzoekschrift vernietiging der schatting kan vragen dat verzoekschriften, waarbij bezwaren worden in- gebracbt tegcn de berekening van het bedrag per hektare wegens aftrek voor polderlasten, op onge zegeld papier geschreven, biunen gelijken termiju, portvrij behooren te worden bezorgd bij den Voor- zitter der Commissie, den heer F. Ermerins te Middelburg, die daarvoor een gedagteekend ont- vangbewijs geeft dat bezwaarschriften en verzoekschriften, niet in- gezonden op de wijze of binnen den termijn hier- boven bepaald, naar de wet buiten behandeling blijven. Te Hoek, den 25 Februari 1888. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. I 'olitielt Overzicht. De Duitscbe Rijksdag heeft de socialistenwet ook bij derde lezing aangenomen. De Minister van oorlog bestreed bij den aanvang der zitting de be- wering van Bebel, dat de politie-spion Haupt, die wegens desertie was veroordeeld, met eene boete van 150 mark was vrij gekomen. Bebel bekende daarop zich vergist te hebben. De Minister Von Puttkamer kwam nogmaals nadrukkelijk op tegen de bewering, dat de Pruisische politie zich van /agents provocateurs" bediende. De als zoodanig aangewezen personen waren meestal partijgenooten van Bebel, en de Pruisische politie was gedwongen zich van hen als spionnen te bedienen. De Duitsche soldaat Kaufmann, die te Raonsur-Plaine op Fransche jagers heeft geschoten, is door den krijgs- raad vrijgesproken. Volgens berichten uit Weenen is vorst Ferdinand verwittigd, dat StamboelofF een nieuw complot tegen hem smeedt. Wij voegen er echter bij, dat een Fransch blad dit mededeelt en dus andere bronnen noodig mogen worden geacht ter bevesti- ging der waarheid van het bericht. Wat betreft de hervatting der onderhandelingen over de Bul- gaarsche kwestie, de Nord waarschuwt voor het al te gereedelijk aannemen der geruchten. Rusland wil eene volstrekte onafhaukelijkheid en eene volledige vrijheid van handelen blijven behouden, zegt het blad. In een brief aan hetzelfde blad wordt gezegd, dat de indruk, dien de rede van Von Bismarck op de Russische pers heeft gemaakt, over het algeraeen niet gunstig is geweest. Men vindt het zonderling, dat Von Bismarck, die alien aan mijn gelofte. Zooveel ik maar kon, ontwikkelde ik mijn geest; in de korte tusschenpoozen van het woelige krijgsmansleven gaf dikwijls een vriendelijke prediker of een ontwikkeld kameraad mij onderricht, en aan bet wachlvuur, in eenzame nachten, zocht ik verder te komen. Mijn kameraden noemden mij den //eenentwintigste," naar het aantal mijner voor- mannen in de compagnie ik ben het nog heden, niets meer, niets minder de eenentwintigste Hij hield opdiep geroerd door het eenvoudige verhaal zwegen ook Ilga en moeder Anna. Een pauze ontstond in het kleine vertrek, waarin een en hetzelfde gevoel drie warmkloppende harten verbond. Luide stemmen in het voorhuis verbraken de stilte. Met veel gedruisch werd de deur geopend en op den drempel verscheen Elimar von Rand- nitz. Met trotsch gebaar wees hij den ouden Kaspar, den veeljarigen dienaar en vriend van moeder Anna, terug. Overinoedig en trotsch was bij gekomenmaar kleinmoedig stond hij thans op den drempel, ge- troffen door den ernstigen, rnstigen blik der vrouw, die den woesten indringer met de voile waardig- heid van haar geslacht tegemoet trad. //Met uw verlof," nam hij het woord, daar moeder Anna het vermeed naar zijn begeerte te vragen, //vergeef mij, goede vrouw, dat ik zoo on- stuimig in huis kom vallen; mijn naam is Elimar von Randnitz, en de edele jonkvrouw Von Ebers- invloed aan de Russische bladen ontzegt, diezelfde pers afschildert als een gevaarlijk element, als de hoofdschuldige aan de verwijdering tusschen Rus land en Duitscbland en als de oorzaak, die Duitsch- land verplicht om zicb te wapenen. Men is weinig gesticht over den hoogen toon, die den Rijkskanselier aanslaat en over de heimelijke bedreigingen, die zicb achter de meest vredelievende verzekeringen verschuilen. Gunstiger is, volgens den briefschrij- ver, de indruk in de diplomatieke kringen geweest, al meent men ook daar, dat menig woord beter ongesproken ware gebleven. Men neemt in deze kringen in aaumerking, dat de philippica tegen de Russische pers begrijpelijk is in den mond van een zenuwachtig man, die geprikkeld moet zijn door de volbarding, waarinede de pers zijne bewe- gingen belemmert. Men onderstelt, dat de rede meer op het binnenland dan op het buitenland moest werken en voornamelijk ten doel had de goedkeuring der militaire uitgaven te verzekeren. Als gezant voor Engeland te Rome zal optreden niemand minder dan Lord Dufferin, die zijn ontslag heeft gevraagd als onderkoning van Britsch-Indie. Koning Umberto heeft het verzoek om ontslag van den minister van onderwijs aangenomen en in diens plaats Boselli benoemd. Voorwendsel voor het verzoek tot aftreding was de afstemming van zijn wetsontwerp betreffende de bescherming van nationale gedenkteekenen, de eigenlijke oorzaak was gelegen in verschil van meening tusschen Coppino en den premier Crispi. De regeeriug van Belgie vraagt een krediet van 100 millioen francs voor militaire doeleinden, met bet oog op de politieke toestanden. Belgie zou goed doen met die opruiers uit den vreeinde over de grenzen te zetten of eene plaats te geven waar ze onschadelijk zijn voor de orde en de rust des lands. De Luikscbe afgevaardigde Neujean heeft de re- geering geinterpelleerd over de geruchten in de pers, en zelfs in de Duitsche pers, omtrent een definitief tractaat tusschen Belgie en het Duitsche rijk. De minister van buitenlandsche zaken, prins deCaraman- Chimay, verklaarde dat er geenerlei tractaat noch overeenkomst bestaatdat er geen voorstel in dien zin ooit aan de regeering is gedaan dat al die geruchten zuivere sprookjes zijn, en dat Belgie wenscht trouw te blijven aan de plichten zijner neutraliteit. Hij betreurde het dat verschillende bladen met zulke hardnekkigheid zoodanige onware geruchten blijven verspreiden. De heer Neujean dankte den minister voor zijn categoriscb antwoord, welke dankbetuiging in de Kamer algemeene instemming vond. In de Spaansche Kamer heeft Romero Robledo de regeering geinterpelleerd over het verblijf van den hertog van Montpensier op Spaansch grondgebied. Sagasta noemde het onvoorzichtig, overintieme feiten uit het leven der Koninklijke familie te discuteeren. berg, die ik tot mijn verwondering op dit oogen- blik ook hier zie, kent mij." Hij zag naar Ilga; het jonge meisje boog nauw merkbaar het hoofd. De bevestiging is overbodig," zei moeder Anna koel, //de roep van den jonker Yon Randnitz ging zijn persoon vooraf; wat kan mijn arme hut hem bieden z/Een arme hut, waarin twee harten elkaar vin- den, hoonde de jonker, op Ilga en George wijzend. //Men verhaalde mij veel van uwe menschlievend- heid, moeder Anna deze edele zwakheid heeft men vergeten te noemen." z/.Tonker Elimar!" stoof George op, terwijl Ilga bleek werd van verontwaardiging. z/Bedaard," zei moeder Anna en zich tot Von Randnitz wendende, vervolgde zij„De gast die een vreemden drempel overschrijdt, heeft zijn woorden wel te wegenik vind in de uwe geen zin." //Ik kan niet huichelen," zei de jonker norscb; (/moet. het mij niet verdrieten, dat de jonkvrouw mij telkens ontwijkt bij mijn bezoeken op het slot Ebersberg, terwijl ik haar hier in levendig gesprek vind met een een Hij stoktevoor moeder Anna's oog sloeg hij het zijne neer. //Met een man zonder naam, maar met een man, wiens eer geen vlekje ontsiert," vulde zij aan. //Zoo weinig ik het toeval in de hand werk, zoo weinig werk ik heel tegen. Mijn huis staat voor Niets kon doen onderstellen, dat de regeering geene maatregelen had genomen ten opzichte van de ex- koningin Isabella en den hertog van Montpensier. Indien zij een raad gaf aan den hertog, dan was het niet uit vrees voor intriges; het rijk der Ca marilla is in Spanje uit. Yolgt de hertog den hem door de regeering gegeven raad niet op, dan zal deze tot handelen overgaan. Robledo en Domin- guez wezen op besliste wijze het verwijt af, dat de aanhangers van de hervormingspartij met de Orleanisten intrigeerden. Uit Rome wordt bericht, dat Crispi en de Spaansche gezant onderhandelen over de toetreding van Spanje tot de triple—alliantie. Z. M. de Koning neemt, naar wij met vreugde vernemen, dagelijks in beterschap toe. Gelukkig is ook de lichte ongesteldheid van II. K. H. Prinses Wilhelmina geheel geweken, zoodat H. K. H. weder geregeld van Haar onder- wijzers les ontvangt. Wordt het, en terecht, als een heugelijk feit aangemerkt, dat weder een jaar aan het leven van den laatsten mannelijken telg van ons Oranjehuis is toegevoegd, dat feit is nog van te meer beteekenis, omdat men onder Zr. Ms. voorzaten er geen aantreftdie op eenenzeventigjaren leeftijd als Vorst, Stadhouder of Koning geregeerd heeft. Teruggaande tot 1535, vindt men slechts een lid onder de voorzaten van Z. M., en wel Graaf Jan van Nassau, die den ouderdom van zeventig jaren, 15361606, bereikte. Den 12 Mei a. s. wordt het 39 jaren, dat Z. M. V\ illem de Derde regeerend Koning is. Geheel de Nederlandsche natie verheugt zich reeds in het vooruitzicht, den 12 Mei 1889 het veertigjarig jubileum van Z. M. regeering te vieren. Men schrijft omtrent den staat der werk- staking te AlmeloVan de bemoeiingen der heeren G. Salomonson Hzn. en H. A. Stork, die met Ds. Snellen een vergelijk pogen tot stand te brengen tusschen de Gebr. Scholten en de werkstakers, is nog niets bekend. Het grootste bezwaar ligt hier in dat deze heeren moeten weten of werkelijk bij de firma Scholten minder verdiend wordt dan bij de andere fabrikanten in Almelo, en nu weigeren de heeren Scholten de daarvoor gevraagde inlichtingen te geven, tenzij onder zulke diepe geheimhouding, dat de kansen op het treffen van een vergelijk weder minder worden. Of verlies de loonsver- mindering noodzakelijk heeft gemaakt is aldus ook moeielijk uit te maken, daar de heeren Scholten, ten spijt van het goede doch minder practisch ad vies van den heer Van Marken, geen lust hebben inzage in hunne boeken te geven. Het leven der familie Scholten is hier thans ieder eerlijk man, open, voor ieder, die troost en raad behoeft. Daartoe behoort gij niet; wat voert u hierheen, jonker?" z/Een opdracht mijns vaders," antwoordde Elimar. z/Hij verlaugt met George te spreken, boe eerder, hoe liever; men zei mij, dat hij de richting naar Ebersberg was ingeslagen, en ik volgde dus zijn spoor, om hem mijns vaders verlangen mede te deelen. Een knaap, dien ik ondervroeg, vertelde mij, dat in moeder Anna's huisje een hupsche ruitersman vertoefde, en de genadige freule Ilga was er ook." Op de bitterheid der laatste woorden lette de eenentwintigste niet meer. Hij hoorde slechts dat de oude heer \on Randnitz naar hem verlangde; het mocht hem misschien duidelijk zijn, waarom? z/De plicht is heilig," antwoordde hij „en aan niets offer ik gewilliger het reine genot van dit uur, dan aan de gehoorzaamheid voor uw vader, jonker Elimar. Vaarwel dan, moeder Anna, en gij, edele freule," vervolgde hij met zachte stem, terwijl hij naar Ilga trad, die haar ontroering nauwelijks kon beheerschen, ,/vaarwel, de hoop voegt er bij tot wederziens, God zegene uDat ge gelukkig moogt zijn, altijd en altijd In eene onwillekeurige uitbarsting van haar gevoel stak het jonge meisje den naamlooze haar hand toe. /George, ge verschrikt mij slechts de hoop? Hoe bedriegelijk is zij niet vaak, en hoe slaat ze des te dieper wonden, wanneer zij niet wordt ver- TER \ELZE\SCHE (OURANT VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1