Gemengde berichten. BURGERLIJKE STANR Telegrafische berichten. 's Gravenhage, 17 Febr. Z. M. de Koning leed in de laatste dagen aan hevige pijnen, veroorzaakt door de bekende kwaal. In den afgeloopen nacht was de Hooge lijder rustig en waren de pijnen minder hevig. Z. M. houdt het bed. De algemeene toestand baart nog geene ongernstheid. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. In een geschrift over de groote en zwaarte van den rnensch zegt professor Broca, dat naar zijne berekening een normaal gegroeid mensch zooveel kilogram moet wegeu, als hij centimeters lang is, na aftrek van deu eersten meter. Een mensch alzoo, die 1,75 M. lang is, moet 75 kg. wegen. Is hij zwaarder of lichter, dan is hij of te dik, of te mager. Anderen hebben Broca's resultaat be- vestigd gevouden. Ik was verwonderd in uwe courant van gisteren eene advertentie te zien van het comite der Neder landsche Natiouale Protectionistische landbouwver- eeniging, waarin mijne caudidatuur voor lid. der Provinciale Staten dringend wordt aanbevolcn; to meer omdat die aaubeveliug zonder mijne voorkennis is gedaan. Ik weet niet in hoever de heer F. Hombach, die mij ter loops over het onderwerp sprak, mij heeft begrepen. Opdat en ZEd. en ook ieder ander kiezer op poolshoogte zij, acht ik mij, op den vooravond der verkiezing, verplicht mijne ziens- wijze dienaangaande bloot te leggen. gierigen waren er te meer, en hun getal groeide aan, toen het groepje, nu en dan zingende, wande- lingen gingen maken in afwachting van den tocht naar de militiezaal. Eenige beschonkenen werden in het bureel op het J. D. Meijerpleiu gebracht. Toen de menigte grooter werd, dat wil zeggen de menigte nieuwsgierigen verspreide de politie haar. Bij kleine troepjes kwamen de protesteerenden aan de militiezaal, elk met zijn contingent vrijwil- ligers die er niet mee te maken hadden. Bij een der troepen waren een paar beschonkenen die voor het Huis van arrest op den Heiligenweg door de politie werden ingerekend en daar binnengebracht. Dit veroorzaakte een oploop die met den wapenstok uiteen werd gedreven. Men schrijft van Terschelling dd. 11 Eebr. De Raad dezer gemeente heeft heden, na inge- wonnen advies, het testament van den heer A. B. Mentz aanvaard, waarbij deze, na het overlijden zijner weduwe, het grootste gedeelte van zijn aan- zienlijk vermogen aan dit eiland vermaakt, echter zonder eenig voordeel voor de burgerlijke gemeente. Uit die gelden moet in later jaren een fonds worden gevormd, dat tot een bepaald kapitaal moet aangroeien, voor de intrest kan worden gebruikt. Is het kapitaal nog niet gevormd, dan wordt slechts de heltt van den intrest gebruikt, terwijl in alien gevalle het kapitaal vergroot moet worden met V40 deel van den jaarlijkschen intrest. Dat fonds maakt het eiland in latere tijden dus schatrijk. Het beheer van dat fonds werd aangegeven en de corporatism werden opgenoemd, die bestuurderen zullen kiezen. Alzoo zullen later worden ondersteund alle fatsoenlijke armen, d. w. z. de zoodanigen, die geen onderstand genieten. Studiebeurzen kunneu worden gesticht, bestaande vereeuigingeu kunnen worden gesteund arme zee- varenden kunnen gelden voor eene geheele of gedeeltelijke uitrusting ontvangengelden kunnen beschikbaar worden gesteld voor de veredeling van den veestapel en de aanmoediging van den landbouw kunstwegen en waterwerken kunnen worden- aan- gelegd en ouderhouden, kortom er bestaan weinige vereeuigingeu of onderneiningen, welke alsdan niet kunnen worden geholpeu. Het arme Terschelling gaat derhalve eene schoone toekomst te gemoet, maar in het testament is niet bepaald, dat ook oude en gebrekkige zeelieden of de nagelaten be- trekkirmen van verongelukte zeelieden moeten worden ondersteund. Die blijven dus geheel over- gelaten aan de ondersteuning uit het W.Barendsfonds. Door Gedep. Staten van Zeeland is vastgesteld de lijst der 125 hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in deze provinciedaarop komen voor, wat Zeeuwsch—Vlaanderen betreft, de heoren D. F. P. Seijdlitz, te Hulst, 3943,47A. G. Y. Hombach, te Hulst, f 1341,47J. Vogel- vanger, te Hulst, 1090,12 A. J. Risseeuw, te Zuidzande, 1054,22; J. F. Hennequin, te Sluis, 972,15 C. V. van Oostenwijk Stern, te Aar- denburg, 761,64 J. Stevens, te Sas van Gent, 741,69 C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, 722,25; Dr. A. E. Cortvriendt, te IJzendijke, f 615,77; I. Risseeuw Jz., te Cadzand, f 589,42 P. van Fraaijenhove, te Axel, 578,77 Mr. J. G. van Deinse, te Hulst, f 562,17 Mr. F. J. Brevet, te IJzendijke, f 532,I. de Smit, te Oostburg, f 514,79; P. B. Bonte, te St. Kruis, 513,34 H. J. T. Fassaert, te Hulst, 511,45; P. Staal, te Graauw, 494,37 S. van Hoeve, te Axel, 479,34; P. A. Joossen, te Hontenisse, 468,77 A. A. van Haelst, te Zuiddorpe, 466,59; Mr. J. P. Dronkers, te Ter Neuzen, f 464,94; E. Bonte, te St. Kruis, 440,79 M. L. Mazure, te Oostburg, 436,31 G. Wieland, te Ter Neuzen, 431,69 J. C. Stern, te Sluis, 426,96 I. Luteijn Iz., te Zuidzande, 423,43 K. F. Koksma, te Sluis, 407,41 Mr. P. C. J. Hennequin, te Sluis, voor y.406,58 A. Eras mus, te Cadzand, f 405,26. De R. K. aartsbisschop en bisschoppen in Nederland hebben besloten, bij de audientie die aan de Nederlandsche pelgrims naar Rome in de tweede helft van April door Z. H. den Paus zal worden verleeud, gezamenlijk tegenwoordig te zijn. zij eerst langs den weg der onthouding, der bitterste smart en van het diepste harteleed tot den innerlijken vrede was gekomen. Juist hadden de blikken van beide vrouwen elkaar weer ontmoet aan het vensler. Moeder Anna glimlachte, terwijl over het liefelijke gelaat der jonkvrouw een zachte bios vloog. ,/Hij zal komen," zei Anna. „onze jonge vriend beloofde het mij, en George houdt woord, als zijn plicht hem niet verhindert. Het is mij telkens, als kwam met hem een stuk frisch leven, een heldere zonnestraal, die huis en hart beide verwarmt." Een blijde blik van het jonge meisje daukte voor deze woorden. „Ja, hij is goed en edel," sprak zij ijverig, //hoe verruimt zich mijn ziel als hij spreekt van den krijg en van de heldendaden van het leger, welks vanen hij volgthoe springt mij het hart op, als hij met schitterende oogeu spreekt van zijri grooten keurvorst, van den waardigen kanselier VonRandnitz, zijn vaderlijken vriend, den beschermer van den naamlooze, van den wees als hij spreekt van zijn toekomst, die hij zich zelf zal veroveren ach, moeder Anna, en deze toekomst, waarvan hij drooint, zij vervult mij met angstis niet zijn leven de TER NEUZEN, 17 Febrnari 1«8S. t Gisteren werd door het bestuur der water- keering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen alhier, aanbesteed, het maken van werken tot ver- dediging van den oever van bovengenoemden polder. Hiervoor hadden iugeschreven de volgende heeren H. Klaassen, te Zaamslag, voor f 11,352; J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 12,047; A. van der Beek, te Zaamslag, voor 12,099P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 12,240 M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor f 12,360; C. F. van Fraeijenhovete Ter Neuzen, voor f 12,400J. van Eck, te Hardinxveld, voor 12,400; C. de Wilde Az., te Kattendijke, voor 12,630 B. den Exter van den Brink, te Krabben- dijke, voor 12,684; P. J. Verbist, te Hontenisse, voor f 12,685 L. Koole, te Ter Neuzen, voor f 12,725 D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 12,900. De begrootiug bedroeg f 12,775,50. Bij den verkoop in het openbaar, op jl. Woensaag, alhier, door het miuisterie van den notaris Mr. J. P. Dronkers, van 14 Brabantsche paarden, zijnde alle jaarlingenwerden daarvoor flinke prijzen besteed, loopende van f 62 tot f 127. Enkelen bleven in deze omstreken, doch de meeste vertrokken naar gemeenten in het oostelijk ge deelte van dit district. De Noorsche stoomboot Imbs, kap. Ramsland, van Havre naar Antwerpen bestemd, is tusschen Dinsdag— en Woensdagnacht op de Calootbank, bij Borssele, aan den grond gevaren, doch bij het volgende tij zonder adsistentie vlot gekomen, de reis voortzettende. Zaamslag. Met behulp van een drietal am- bachlslieden alhier is de vorige week in de nabijheid onzer gemeente, ten overstaan van den deurwaarder Huineman, te Ter Neuzen, en den Brigadier der Marechaussee, te Hulst, een huisje, bewoond door zekeren J. N., tot den grond toe afgebroken, terwijl de zoogenaamde afbraak aa?i en het huisraad op den nabijgelegen dijk is geplaatst. Een en ander geschiedde op verzoek en bevel van den heer M., fabrikant te A., omdat de bewoner, genoemde N., volstandig weigerde zijne verschuldigde cijnspacht te betaleu. Deze strenge maatregel kan, naar ons bescheiden oordeel, ongetwijfeld tot waarschuwend voorbeeld dienen aan alien, die, zoo liier als elders, nog altijd de onjuiste meening zijn toegedaan, dat het betalen der cijnspacht niet verplichtend zoude zijn. Ge- noemd feit toch leert maar al te duidelijk, dat dit wel het geval is, en tevens ook tot welke treurige gevolgen nalatigheid in deze aanleiding geven kan. Iloutenisse. De bevolking dezer gemeente be droeg op den 31 December 1886, 5052 zielen, 2526 mann. en 2526 vrouw. Gedurende 1887 vermeerderde zij door geboorten met 73 mann. en 56 vrouw. en door vestiging met 103 mann. en 95 vrouw., doch vermiuderde door overlijden met 43 mann. en 42 vrouw. en door verhuizing met 111 mann. en 84 vrouw. Zij bedroeg mitsdien op 31 December jl. 5099 zielen, 2548 mann. en 2551 vrouw. Er werden 37 huwelijken voltrokken. Het getal levenloos aangegevenen bedroeg 5. Van de 129 geboorten (waarvan 2 onecht) waren 63 met en 66 zonder verloskundige hulp. Van de 85 overledenen waren 50 geneeskundig behan- deld. Onder de 35 niet geneeskundig behandelden waren 21 kinderen beneden de 2 jaren. Kloosterzande, 13 Febr. Door het bestuur van den Kruispolder werd heden alhier aanbesteed, de levering en het vervoer van 225 Ms grind. Minste inschrijvers waren voor de levering J. F. Adriaansens-Polfliet, te Walsoorden, ad f 1,70, en voor het vervoer M. Fruijtier, aan de Koelewei, ad f 0,49 per M3. Koewacht, 16 Febr. Heden middag om circa 1 uur ging een smokkelaar met een zak zout op den rug over 't Zand. Twee ambtenaren, die daar juist op post waren, bemerkten spnedig onzen man en achtervolgden hem. Op hetzelfde oogenblik had deze echter zijn last laten vallen en was in eenige seconden uit het gezicht verdwenetizoodat de ambtenaren zich tevreden moesten stellen het zout in beslag te nemen en naar het kantoor te doen vervoeren. vreeselijke inzet, zijn leven, waaraan al mijn hoop, al mijn geluk Zij zweeg verschrikt; een gloeiende schaamteblos overtoog haar gelaat. In haar ijver had zij haar geheim verraden aan de oude vriendin. Ook moeder Anna verschrikte voor een oogen blik. Zij herstelde zich echter spoedig, en de hand van het jonge meisje vattend, zei zij op bezorgden toon ,/Ilga, mijn dochter, wat ge mij in dit uur onwillekeurig hebt ontdekt, ik heb het ver- moed, ik zag het komen en was te zwak, om het noodlot af te wenden, dat ons dreigt en dat immers va'ak de besten met zijn hardste slagen treft. Ge draagt een neiging voor George in uw hart, ge hebt de zwijgende gedachte het stille verlangen van het zijne erkend, ge bemint hem gij, Ilga barones von Ebers- berg, hem, den eenentwintigste, den man zonder naam Snikkend zonk de jongvrouw aan de trouwe burst der moederlijke vriendin, terwijl haar lippen fluisterdm //Ik bemin hem!" (Wordt vervolgd.) 's Gravenhage, 17 Febr. Tweede Kamer. Met 55 tegen 2 stemmen is aaugenomen de onteige- ningswet voor den aauleg van een kanaal door de Yriezenveensche venen, alsmede met 55 tegen 1 stem het ontwerp tot aflossing der leening voor het Amsterdamsche entrepot-dok. Op eene interpellatie van den heer Rooseboom autwoordde de Minister van Oorlog, dat een ont- werp zal worden ingediend tot verlenging van den diensttijd der landmiliciens 1883 en der zeemili- ciens 1884eene nieuwe verlenging van diensttijd der landmiliciens 1882 en zeemiliciens 1883 ligt niet in de bedoeling der Regeering. Het ontwerp tot verbetering van de Berkel is aangenomen. Maandag voortzetting. De Rechtbank heeft in hare zittingen van 14 en 17 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. B, oud 12 j., 2°. E. F. B., oud 12 j., arbeiders te St. Jansteen, zijn wegens brandstichting ontslagen van rechtsvervolging, doch hunne plaatsing gelast in een Rijks opvoedingsgesticht tot den leef- tijd van achttien jaren. (Herplaatst wegens eene misstelling.) 1°. A. van de Koud 14 j., 2°. C. van de K., oud 10 j., 3°. J. C. H., oud 10 j., alien wonende te Ter Neuzen, zijn wegens diet'stal veroordeeld ieder tot 3 dagen gevangenisstraf. Maandag is de le luitenant Van Diepenbrugge met 12 man van het detachement cavalerie uit Almelo naar het garnizoen te Zutfen teruggekeerd. Dertien huzaren, onder het bevel van een wacht- meester, blijven met het detachement infanterie. Alleen Zondagavoud werd de rust een oogenblik verstoord. Tegen een drietal personen is toen procesverbaal opgemaakt. Overigens blijft het rustig. Tot groote vreugde der Veluwsche boeren werd dezer dagen weder eene groote slachting aan- gericht onder de bewoners der Yierhouter en Gortelsche bosseheu. Een dertigtal heeren jagers uit alle deelen des lands mochten het geuoegen sinakeu een tiental herten, bijna alle met schoone geweien, te be- machtigen. Eergisternacht is op den Nieuwendijk te Am sterdam een jonge man, die in gezelschap met anderen twist kreeg, door dolksteken vermoord. De dader is nog onbekend en moet de vlucbt hebben genomen. De gekwetste werd onmiddellijk in het politic- bureau aan de Oude Brug binnengedragen. Een dokter, dadelijk ontboden, vond hem reeds dood, doch verzocht, het lijk terstond naar het Binnen- gasthuis over te brengen, hetgeen is geschied. Even daarna verschenen 4 kameraads van den verslagene aan het bureau, eenparig verklarende onschuldig te zijn aan het toebrengen van de doodelijke wonde, maar handgemeen te zijn geweest met een 5tal sociaal-democraten. Zij zijn aan het bureau ge- houden, totdat het onderzoek zal zijn geeindigd. Te Wopwollopen, een stad in Pennsylvania die meest door Duitschers wordt bewoond, is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd, dat waarschijnlijk door een kwaadwillige hand veroorzaakt is. De buiten de stad gelegen kruitinolen, een van de grootste uit Amerika, is in de lucht gevlogen. In de magazijnen waren meer dan twintig tonnen kruit geborgen. De ontploffing werd op twintig Engel- sche mijlen in den omtrek gehoord en men meende eerst dat het een hevige aardschok was. In de nabijheid van den molen werden al de huizen beschadigd, eenige zelfs geheel verwoest. Van de fabriek met al hare bijgebouwen is geen spoor meer te zien. In Wopwollopen en in alle dorpen van den omtrek is geen venster heel gebleven. Het aantal dooden bedraagt 10. Van de 40 gewonden die men van onder het puin weghaalde, hadden er 14 doodelijke verwondingen. Men gelooft, dat twee arbeiders, die, met hun loon niet tevreden, een werkstaking wilden bewerkstelligen en daarom ontslagen werden, den kruitmolen in brand hebben gestoken. De beide verdachte werklieden worden vermistvermoedelijk zijn ook zij bij de ontplof fing om het leven gekomen. Dinsdag greep in de stallen van het circus Sanger, in Westminster-Bridge-Road te Louden, een tooneel plaats, dat herinnert aan den dood van het trouwe paard Jovial, dat verscheurd werd door de wilde beesten van den diereutemmer Morock, een der figuren uit den Juif-Errant. In den nacht toch wisten acht groote wolven uit hun hok los te breken en in den stal te komen, waar zeventien paarden stonden. Zij verscheurden er twee van en wilden juist aan het derde beginnen, toen het een der stalknechts gelukte een denr te openen en de overgebleven paarden, welke van angst luid hinnikten, te doen ontsnappen. De wolven schenen een oogenblik overbluft, en van dat oogenblik maakte de knecht gebruik om zich zelven in veiligheid te stellen en de deur achter zich in het slot te werpen. Tot heden is het nog niet gelukt al de wolven weder te vangen, en men verwacht, dat er twee zoo wederspanuig zijn, dat het onmogelijk is ze tot hun plicht, dat is binnen hun hok, te brengen. De Parijsche courantenverkoopers hadden in de laatste dagen de handen vol wcrk. De rede van Bismarck en de groote belangstelling die men daarvoor had, maakte de vraag naar de bladen die de redevoering mededeelden, aanmerkelijk grooter. De colporteurs trachtten door allerlei zonderlinge aankondigingen den kooplust van het publiek aan te wakkeren. Groote vroolijkheid verwekte een nauwelijks veertienjarige gamin, die den speech van den Duitschen rijkskanselier rondventte onder het geroep //Koop de rede van den Noorschen krokodil I" Op een zonderlinge wijze, namelijk door loting, kwam onlangs een eerzaam en schatrijk weduwnaar te St. Petersburg aan eene vrouw. De man, die curator is van een verplegingsgesticht voor kinderen, nam op zekeren dag het besluit, zich een levens- gezellin uit dit gesticht te kiezen. Hiertoe noodigde hij de verpleegde meisjes, die een huwbaren leeftijd bereikt hadden, op eene soiree en liet ze alle voor het souper, uit eene urn een biljet trekken. Op een van deze briefjes stond zijn naam, en zij die dit briefje trok, zou de uitverkorene zijn. Dit bleek bij de openiug der briefjes een jong, mooi weesmeisje te zijn, met wie de weduwnaar zich op staanden voet verloofde. Dadelijk werden groote toebereidselen gemaakt voor het huwelijk, dat binnen kort voltrokken zal worden. 't Is te hopen dat voor hen het lot niet ten slotte zal blijken een niet te zijn geweest. IN G E Z 0 A I)EN STURR E N. Mijnheer de Redacteur Ik ben niet alleen op het gebied van Land bouw, maar ook op elk ander een volkoraen voor- stander van het vrijhandelstelsel, onder voorwaarde dat alle landen dat stelsel zijn toegedaan. Daar dit echter niet het geval is, ja zelfs groote rijken het tegenovergestelde beginsel huldigenis het voor ons, in vergelijking met bovengenoemde Staten, nietig landje, een bij uitstek groote dwaas- heid dat stelsel tot het uiterste te willen doordrijven ;t is zoo iets willen op zijn Don Quichots, m. a. w. beschermende rechten zijn voor Nederland in de gegeven omstandigheden een hoofdvereischte. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen echter, hetwelk door zijne natuurlijke ligging veeleer aan Belgie dan aan Nederland behoort, is het vrijhandelstelsel, volgens mijne bescheiden meening, voor het oogen blik te verkiezen. Aanvaard, geachte heer Redacteur, voor de plaatsing van bovenstaande regelen mijn oprechteu dank. Hontenisse, 16 Februari 1888. Mr. A. C. B. THOMAES. Van 1 tot 15 Februari 1888. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Febr. Pieter Ra- mondt, oud 25 j., jin. en Jacomina de Feijter, oud 19 j., jd. Jan Harte, oud 25 j., weduwn. en Elisabeth Boerman, oud 27 j., jd. Geboorten. 1 Febr. Cornelis Arie, z. van Willem Lensen en van Cornelia Esther Schieman. 3 Febr. Catharina, d. van Pieter Romeijn en van Maria Pieternella Lensen. 5 Febr. Johanna Maria en Paulus Johannes, d. en z. van Aloijsius Hamer- liuck en van Angelina Heijens. 6 Febr. Daniel, z. van Jan Willen le Clercq en van Francina Cornelia Poortvliet. 8 Febr. Neeltje Susanna, d. van Johannes de Meijer en van Sara Wiemes. Willem Andries, z. van Willem Cornelis Rieinens en van Catharina Hamelink, Pieternella Cornelia, d. van Adriaan Moggre en van Ebrina de Bruijne. 9 Febr. Johanna Cornelia, d. van Jan Pikkaart en van Maria de Doelder. Henri Johannes, z. van Joannes Baptiste Gijsel en van Christina Pieters. 11 Febr. Arie, z. van Pieter Jacobus Versluijs en van Annigje Neeltje de Jong.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2