Laatste en teletralsele bericMen. Landbouwberichten. Gemengde bericbten. RECHTSZAKEN, Arrondissements-reclitbauk te Middelburg. tweetal dier ouders bij het hoofd der openbare school op bet dorp aanklopten met verzoek, hunne kiuderen op school te nemen. Een dier pupillen is reeds op 1 April 1885 als leerling der aanvangsklasse op de schoollijsten inge- vuld en heeft sedert dien tijd pi. m. 14 dagen van het onderwijs geprotiteerdde andere, eveneens •en gezonde, sterke knaap en reeds 7 jaar oud, is nooit als leerling voor de school aangegeven. Deze verschijnsels zijn vooral daarorn zoo uiterst treurig te noemen, aangezien onverschilligheid van de zijde der ouders hier de eenige oorzaak is, dat hunne kinderen gedurende den besten tijd buns levens op de straat rondslenteren terwijl het onderwijs hun van gemeentewege kosteloos aange- boden wordt. Gelukkig echter, dat dergelijke bedroevende voor- beelden onder de zeldzaamheden behooren. Axel, 31 Febr. Heden deed zich alhier bij de loting een zeer zeldzaam geval voor. Tengevolge van de afwezigheid van den heerABurgemeester, of van een lid van den Raad van de gemeente Philippine, kon de loting van de saamgevoegde gemeenten Sas van Gent, Overslag en Philippine niet plaats hebben. Dientengevolge zal de loting voor die gemeenten waarschijnlijk in de eerste dagen van Maart geschieden. Men schrijft ons uit Axel Uit vertrouwbare bron kunnen wij melden, dat de centr. anti-rev. kiesvereeniging Zeeuwsch-Vlaan- deren o. d. tot candidaat voor lid der fweede Kamer (kiesdistrict Oostburg) gesteld heeft den heer N. Glinderman, controleur te Oostburg. In eene op Maandag te Ilulst gehouden ver- gadering van gedelegeerden uit de onderscheidene gemeenten van het hoofdkiesdistnct Hontenisse, is eene R. K. kiesvereeniging tot stand gekomen, alleen ten doel hebbende de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-generaal. Als candidaat is met algemeene stemmen gekozen de heer Mr P. J. F. M. Walter, lid der Prov. Staten en Kantonrechter te Hulst. Sas van Gent. Zaterdagavond den 11 dezer, omstreeks half zeven uur, kwam de knecht van den heer P. P., bierbrouwer alhier, met een kar met ledige fusten van Ter Neuzen te Sluiskil, even afgestapt zijnde, geraakte in die tusschentijd het paard te waterdoor de duisternis is het onmogelijk geweest hetzelve te redden. Persoonlijke ongeluk ken zijn gelukkig niet gebeurd. Men schrijft ons De omstreken van Koewacht, Stekene en Vracene worden onveilig gemaakt door dolle honden. Ken os, die in laatste gemeenten voor eenige dagen door een dollen hond is gebeten, is moeten afgemaakt worden terwijl in Stekene twee kinderen gebeten zijn Men schrijft ons Een uit nood geslachte koe, toebehoorende aan een landbouwer te Hulst, welke sedert eenige weken ziek was, is des nachts in alle stilte naar Clinge (Zeeland) vervoerd, om aldaar in consumptie te worden gebracht, de koopers van het vleesch be- merkten al dadelijk dat het geheel bedorven was, de houden zelfs hadden er een afkeer van. Een liedje hetwelk het geheele verhaal op rijm bevat is reeds in omloop en wordt bij honderden exem- plaren verkocht. Het refrein van het liedje is ,/van tintcelingeling, van tingeling, de koe is voor de Cling." Van het gebeurde is aan Gedeputeerde Staten kennis gegeven, want uit nood geslachte koeien behooren door een deskundige te worden onderzocht, alvorens het vleesch in consumptie mag worden gebracht. Iianton Oostburg. Dr. Schaepman hield Zon dagmiddag ten huize van Pladet te Schoondijke de aangekoudigde voorlezing. 't Zij mif vergund in hoofdtrekken aan te geven wat de inhoud was van Dr. Schaepman's keurige improvisatie, het aan ieder overlatende er 't zijne van te denken. Zoo handelende zal zeker sprekers ernstig woord //laat ieder vrij tot zijn recht komen. Alvorens tot zijn eigenlijke rede over te gaan, deed spreker uitkomen de wenschelijkheid van het oprichten eener Katholieke kiesvereeniging in het kanton Oostburg. De heer Stevens, burgemeester van Sas van Gent, J. Pateer, van Hoofdplaat, en Von Lesschen, van IJzendijke, werden door spreker aan de vergadering voorgesteld als personeu belast met de leiding der aaustaande verkiezing. Deze drie heeren noodigden staande de vergadering nog eenige personen uit met hen tot dat doel samen te werken. Spreker wees in zijn rede in de eerste plaats er op hoe de kansen voor de Katholieken bij de ver- kiezingen thans krachtiger zijn geworden en het tijd is van handelen. De Katholieken moeten in 't openbare leven toonen dat zij er zijn en dat het gemeenschappelijk belang hen na aan t harte ligt. Het moet blijken dat zij Nederlanders zijn, die eigen historie, een eigen belijdenis en beginselen hebben en waar de Katholieken voor die beginselen niet ruiterlijk uitkomen, daar zou men hen er terecht een verwijt van maken. Daarom behoort ook de vraag te zijn welken mannen zullen wij ons vertrouwen schenken om ons te vertegenwoordigen en daarbij zal zeker wel het oog moeten gevestigd blijven op hen, die vrij - heid verlangen voor ieder en een wetgeving begeeren naar de eischen van den tijd. Spreker wijdde verder uit over de geloofsbelijdenis dat alle raacht oorsprong vindt in Gods macht. Den Koning gehoorzamen is plicht, de wet eerbie- digen voegt ieder, maar Gode meer gehoorzamen dan de menschen is een strenge eisch. Ook bij het sociale vraagstuk stond spreker stil, alsmede bij het neutraal onderwijs, door't welk bij rechtsgelijkheid geschonden achtte. Op dit gebied vooral late men ieder vrij en dringe niemand zijn meening op. Wil dus de Staat op die neutrale school burgers aankweeken, die den strijd zullen aanbinden tegen goddelijke wetten, tegen het zoo- genaamd clericalisme, dan moeten sprekers geest- verwanten trachten te krijgen vrijheid van school. Vervolgens besprak Dr. Schaepman de verschil- lende partijen in Nederland. De Liberalen, die met, om en door den meusch zelfstandig willen wezen, die de souvereiniteit van den mensch op den voor- grond stellen en met wien samen te werken een verloocbening zou zijn van karakter en beginsel. De Anti-revolutionairen, die ook al geen vrienden der Katholieken zijn, maar in zoover dezen ter zijde staan, dat zij het recht van den mensch stellen beneden dat van God. De Katholieken eindelijk, die zelfstandig moesten optreden, zich moesten plaatsen in den strijd en vooral eendrachtig moesten samenwerken. W illen zij den strijd bij de stembus aanbinden, dan moedig pal gestaan om de eer van 't vaandel te redden. De heer Stevens sloot na dankzegging aan den spreker de vergadering. Tot leerlingen der Rijks-normaalschool te Oostburg zijn toegelaten voor de le klasse W. 1. Bliek, A. M. Brakman en W. F. K. vau Overbeeke van Groede, J. Rijckborst van St. Kruis, H. R. J. Claeijs en J. F. van de Plassche van Oostburg, Cath. S. A II. Fraser, G. J. H. Geertsema Beckering en J. J. Haartsen van Schoondijke. Voor de 3e klasse worden toegelaten dejongejuffers H. G. Krol en J. Schoo vau Groede. Men schrijft ons uit IJzendijke, 12 Febr.: Het gaat met de voorbereidende werkzaambeden der tramverbinding Schoondijke—Belgische spoor- wegnet naar wensch. Van traagheid is zoo min bij het tram—comite als bij ons gewestelijk bestuurt sprake. De vorige week werd vergunniug gevraagd tot het leggen der rails op den weg Schoondijke— Belgische grenzen, en na behandeling in dezelfde week werd die aanvraag door Gedeputeerde Staten gepubliceerd. De goedkeuring van het gemeente- bestuur te Schoondijke is aan de tramvoorstellen verleend. De Belgische grondeigenaars stellen veel prijs op de ontworpen tramverbinding, en zoo ook de invloedrijkste ingezetenen van Watervliet, Ca- prycke en Eecloo. Plannen en kaarten, onteige- ningsplannen, in een woord overal is men mede afgewerkt, behalve met het eenige noodige, n.l. geld. Deze hoofdfactor der gausche onderneming zal, naar wij hopen, echter niet ontbreken. Eigenlijk is het kapitaal al voorhanden en beschikbaar voor de onderneming, inits subsidie van provincie, gemeenten enz. volgt, ter gemoetkoming van waar- borg in rente. Zoodra alle formaliteiten, volgende op de concessie- aanvraag afgeloopen zullen zijn, begint het onaange- name doch noodzakelijke werk van subsidie aanvraag bij de belanghebbende corporation. Hierop kan nog dit voorjaar gerekend worden. De energieke wijze van handelen in de tramzaken door het comite doet ons bepaaldelijk verwachten, dat een jarenlange worsteling voor de tot stand- koming der nieuwe lijn zich niet zal voordoen. De lijn Breskens-Maldegem had een lijdensge- schiedenis van 4 a 5 jaren. De omstandigheden zijn even wel nu gunstiger. Van de hoofdlijn wordt druk gebruik gemaakt, en het comitd vindt kracht- dadigen steun in zijne Belgische zustermaatschappij. De °oppositie tegen de nieuwe zijlinie begint in krachten af te nemen, naar mate de levenskansen voor den zijtak toenemen. Schoondijke. De keelziekte heerscht in deze gemeente erg. Verleden week stierven uit een gezin een meisje van 9, een jongetje van 7 en een van 5 jaar. Ook in de naburige gemeente IJzendijke heerscht deze ziekte; aldaar stierven in de afgeloopen week twee kinderen uit een huisgezin. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,58 tot fr. 0,90; stiereu, koeien en runderen fr. 0,52 tot fr. 0,72; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,75 tot fr. 1,30 vette varkens fr. 0,75 tot fr. 0,85. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,40 tot fr. 4,00; Mecbelen fr. 4,60; Ware- gem fr. 3,30 tot fr. 3,54Thielt fr. 4,50Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,77. Onder de ingezetenen te Ter Neuzen circuleert een adres, te zenden aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ter verkrijging van eene betere opslagplaats aan den spoorweg voor goederen, welke op de vrachtlijst door de spoorwegmaatschappijen voor hen worden ingevoerd. 's Gravenhage, 14 Febr. Tweede Kamer. De heer Ruys is heden als lid der Kamer toegelaten. Interpellation zijn aangekondigd door de heeren Rooseboom omtrent het ontslag der lichtiugen 1882 en 1883 der lanumilitie en lichtingen 1883 en 1884 van de zeemilitie en door den heer Smeenge, die de Regeering iuterpelleeren zal over het spoor- wegongeluk te Ruinerwold. Donderdag 11 uur komen verschillende zaken aan de orde, waaronder het handelstractaat met Spanje en de aflossing der leening voor het entrepot- dok. Heden werd voor de arrondissements-recht- bank te Middelburg behandeld de zaak van M. P. A. P., 34 jaar, geboren te Breskens, wonende te Middelburg, directeur der kunstboter- fabriek aldaar, ter zake dat hij als directeur dier fabriek in den loop van 1886 te Middelburg opzettelijk 1°. ten verkoop in voorraad heeft gehad kunstboter door hem verpakt in papier valschelijk voorzien vau het rnerk eener andere firma, en 2°. boter aldus verpakt heeft verkocht en afgeleverd. Het openb. ministerie eischte drie honderd gul den boete. De verdediger vroeg vrijspraak, als zijnde de vervolging verkeerd gericht. Deze had moeten ingesteld wezen tegen den heer P., Engelsch agent der firma J. K. te Bristol. Uitspraak Vrijdag. De Rechtbank heeft in hare zitting van 14 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken J. S. d. W., oud 20 jaren, te St. Jansteen, is wegens overtreding der drankwet veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hecbtenis. 1°. A. B., oud 12 jaren, 2°. E. F. B.,oud 12 jaren, beiden te St. Jansteen, zijn wegens brand- stichting ontslagen van rechtsvervolging. 1°. F. d. S., oud 36 jaren, arbeider, 2°. A d. S., oud 30 jaren, werkman, beiden te St. Jansteen, 3°. P. I., oud 28 jaren, werkman te Clinge, zijn wegens beleediging van een ambtenaar ieder veroord. tot 14 dagen gevang. J. B., oud 16 jaren, werkman te Axel, is wegens oplichting veroord. tot 7 dagen gevang. 1°. M. M., oud 16 jaren, 2°. J. J. M., oud 14 jaren, beiden te Ter Neuzenzijn wegens diefstal de eerste veroord. tot 3 dagen gevang. de tweede vrijgesproken. N. P. R., oud 11 jaren, loopjongen te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. M. d. K., oud 18 jaren, arbeidster te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroord. tot 3 dagen gevang. 1°. C. L. d. K., oud 16 jaren, arbeider, 2°. S. R, oud 43 jaren, huisvrouw van T. d. K., arbeidster, beiden te Clinge, zijn wegens alsvoren veroord. ieder tot 1 boete of 1 dag hecht. De valsche munters. Het onderzoek in de zaak der valsche munters te Amsterdam wordt ijverig voortge zet. De heer Batelt en de reehercheurs Panhorst en Verbeek hebben verschillende personen opgespoord, die kunnen verklaren, dat zij van 2 vrouwer., van welke een Sophia Meviusvalsch geld hebben ontvangen. Ook in de buurt buiten de Raara- barriere zijn eenige tappers, die zich kunnen heriu- neren van Smitshuijzen en diens bijzit valsch geld te hebben ontvangen. De aangehoudene Hoi is gehuwd, doch heeft gelukkig geen kinderen. Hij werkte weinig en was een groot liefhebber van lezen, zoodat wellicht verkeerde boeken hem op het denkbeeld hebben gebracht valsch geld le maken. Dagelijks worden nog valsche rijksdaalders ge- deponeerd met de beeltenis van Z. M. Willein 111 en de jaartallen 1866 en 1870, o.a. in de laatste dagen door verschillende conducteurs derA.O. M ontvangen. - Te Hi'ijthuizen is Vrijdag morgen een kerk- dief door de marechaussee op heeterdaad betrapt. Reeds meermalen waren daar de offerblokken verbroken geworden, doch vruchteloos had men naar den dader gezocht. Toen nu de vorige week een zekere J. v. B., koperslager aldaar, buitenge- wone verteringen maakte, werd door den koster, in overleg met de marechaussee, aan v. B. opge- dragen, een koperen kandelaar uit de kerk te halen ter herstelling. Intusschen was de brigadier der marechaussee in een biechtstoel gaan zitten en had dus, zonder gezien te worden, zoo het oog door de geheele kerk. Kort daarop kwam v. B. Niemand iu de kerk ziende, brak hij twee offerblokken open, nam het geld, dat alvorens door de marechaussee gemerkt was, er uit, en was met het derde offerblok bezig, toen hij door den brigadier der marechaussee gevat werd. Nog denzelfden dag is hij gevankelijk naar Roermond gebracht. Als model voor requesten-schrijvers deelt de Haagsche kroniekschrijver van het Hbd. het volgende staaltje mede van eene brugwachtster, die dezer dagen aan een onzer departemeuten van algemeen bestuur haar derde of vierde verzoek om trakte- mentsverhooging zendende, daarbij sclireef z/Ik voeg er mijn portret bij, opdat zijn excellensje kan zien, dat de rekesten die ik vroeger verzonden heb, ook van mijn afkomstig zijn. Mijn muts draag ik niet meer, omdat er hier geene mussenwaschster is. Dit schrijf ik voor securigheit." Over hett algemeen komt er wat meer leven onder de landbouwers, zoo schrijft men uit Groningen een aanzienlijk grondbezitter in die provincie hoopte de moeilijkste tijden te boven te zijn, volgens zijne verzekering. Veefokkerij en zuivelbereiding geven thans vrij bevredigende resultateu. In de export-slachterij van de heeren Thompson Co. te Assen kan men nog niet geregeld zooveel varkens krijgen als men gaarne zou willen. Duizend zouden er gemakkelijk per week kunnen geslacht worden; tot nu toe is het hoogste getal nagenoeg 900 geweest. In de ver- loopen week werden er 394 gekeeld. Er wordt geklaagd dat de firma eenen te lagen prijs biedt. Van oudsher bestond in sommige Drentsche dorpen de gewoonte, dat de dorpelingen hun rechts- gevoel deden blijken waar het wettig recht wegens onvoldoende bewijsvoering of het niet strafbaar stellen van zedelijke misdrijven te kort schoot. Dit heeft nog niet geheel opgehouden en bleek o. a. het vorige jaar te Eekst, waar het pu'oliek zich het leed van een bij-inwonend paar gehuwden zoo- danig aantrok, dat bij den eigenaar, die als oorzaak van dit leed werd verdacht, aan huis alle glasruiten werden vernield en de politie hem iu bescherming moest nemen. Ook te Buinen bestaat thans een zoodanig geval. Reeds voor een paar jaren kwam de bevolking op tegen het zich onttrekken aan de zoogenaamde boerplichten van den landbouwer A., en werden bij dezen aan huis alle meubels in de keukeu vernield. Sinds duurt de toestand nog altijd in dezelfde spanning voort en vooral de on- zedelijke handelingen, waarvan men eenen zoon des huizes beschuldigde, doch waartegen de justitie geen voldoend bewijs tot het uitsprckon v»u con vonnis vond, wekten de openbare meening tot eene vijandelijke houdiug op. Op een der avonden van de vorige week werd hij op straat aangevallen en beleedigd, terwijl een welwaterput door het daarin werpen van bout beschadigd werd. Bij eenen anderen zoon van A., die in hetzelfde dorp een ander huis bewoont, werden tevens glasruiten en dakpannen met keisteenen stukgeworpen. Het toeval heeft gewild, dat bij het brekeu van een wielbaud op den Niederschlesisch-Marki- schen spoorweg, nabij Maltsch a/d Oder, op merk- waardige wijze de Carpenter—remtoestel van den trein, zonder menschelijke tusschenkomst, in werking werd gesteld. Zoodra uamelijk de bedoelde wielbaud sprong, vloog een der stukken ijzer tegen de rem- kraan, welke zich onder den waggon bevond, en opende die. Het gevolg was, dat de vacuumrem- toestel onmiddellijk begon te werken. Hierdoor is men, daar ook de plaats waar de wielband sprong, door beschadiging der rails werd aangegeven, voor het eerst in de gelegenheid de ruimte welke een trein onder het reinmen doorloopt, eer hij volkomen tot staan komt, met zekerheid vast te stellen. Uit Hal wordt bericht, dat de stationschef aldaar door een noodlottig toeval zijn eigen dochter, een meisje van 19 jaar, doodgeschoten heeft. Hij hield zich een oogenblik ouledig met het schoonrnaken van een revolver van zwaar kaliber, toen op eens het wapen, dat geladen bleek, afging. De kogel trof zijne dochter, die op het punt stond de kamer te verlaten, maar nog even iets op tnfet terecht wilde schikken, vlak in de borst. Het meisje stortte onmiddellijk neder en was binuen eenige minuten een lijk. Men vreest, dat de ongelukkige vader krank- ziunig zal worden. Bismarck's laatste rede bevatte 10,997 woor den. Er werden 1218 telegrammen naar het bin- nem- en buiteuland verzonden, om er den inhoud geheel of bij uittreksel van bekend te maken; die telegrammen bestonden te samen uit 194,296 woorden ze gingen naar 326 kantoren, over de geheele wereld verspreid235 ambtenaren waren er mee bezigzij gebruikten 222 toestellen. De Engelsche dames hebben weer eens wat nieuws verzonnen. Zij plaatsen op hare jakjes, moffen en hoeden kleine muizen. Men laat de guitige diertjes uit de zakkeu kijken, over den mof dartelen, langs borst en schouders naar boven kruipen en verstoppertje spelen om den rand van den hoed. Men zou er een lief muizenvalletje bij kunnen nemen, op de tournure of den hoed, met een stukje goudsche kaas er in, of de muizen door een fijne machinerie leven en beweging kunnen sven. Naar de Flandre liberale weet mede te deelen, is Mr. Vandersmissen, die van Koning Leopold gratie gekregen heeft, vau zijn verderen straftijd ontheven op voorwaarde, dat hij onmiddellijk en voorgoed Belgie verlaten zou. Hij zou in die voor waarde hebben toegestemd, beloofd hebben zich in Egypte te gaan vestigen en reeds uit de gevangenis te^ Bergen onmiddellijk naar Parijs vertrokken zijn. Het schijnt dus, dat ook in Belgie de voorwaar- delijke gratie toegepast wordt. De Keizer, de Kroonprius en Bismarck zijn de populairste mannen in het Duitsche rijk en de ernstige ziekte van den Kroonprins wekt bij alle standen de hartelijkste deelneming. Den dag na de operatie waren duizenden opgekomen om den Keizer een blijk vau sympathie te geven, als hij zich op het uur der aflossing van de wacht aan zijn venster zou vertoonen. De Keizer verscheen als naar gewoonte, maar ditmaal liet ook de Keizerin zich in haren rolstoel naar het venster brengen en met verdubbelde kracht liet de volksmenigte hare ,/Hochs" hooren. Den avond te voren was het bericht der goed afgeloopen operatie te Berlijn ont vangen. Een met een liefdadig doel gegeven intee- kemngsbal in het operagebouw moest op bevel des Keizers doorgaan. De deelnemers aan het teest bespeurden eerst aan het wegblijven van het hof, dat er iets gaande was, en toen men veruam, dat de Kroonprins zich eenige uren geleden aan de operatie der luchtpijpsnede had moeten onderwerpen, en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2