Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Dank zij den krnchtigen dooi was gisteren de rivier voor Rotterdam slechts met betrekkelijk licht drijfijs bezet. Het ijs, dat eergisteren boven de brug nog in drie breede strooken vastzat, is thans opgebroken. Eergistermorgen verliet de ,/Telegraaf" Rotter dam om Antwerpen te bereiken, doch moest reeds bij Feyenoord, vanwege de groote massa's ijs, te- rugkeeren. Enkele uren later vertrok dezelfde boot over Hellevoetsluis en bereikte zoo Antwerpen. De andere boot //Telegraaf" bereikte, van Antwerpen uit, Rotterdam, vanwaar zij gisteren weer vertrok- ken is. De stoomboot //Stad Zierikzee I" verliet giste- renmorgen Zierikzee en bereikte (over Hellevoetsluis) des middags tegen 3 uur Rotterdam, terwijl de //Stad Zierikzee II" (ponney) gisterenmorgen over Hellevoetsluis de reis naar Zierikzee aanvaardde. Zooals men weet, is door Dr. Bosscha, leeraar aan de H. B. School en het gymnasium te Breda, een verlof van een jaar verzocht tot het doen van eene wetenschappelijke reis. Naar wij vernemen, bestaat deze reis in een tocht naar de Westkust van Borneo, en in het bijzonder naar de stad Sambas. Men vermoedt, dat zich in den omtrek van Sambas goud bevindt. De vraag is echter of de kwantiteit genoegzaam zal zijn om aan eene exploitatie te denken, en of er ook nog andere ertsen aanwezig zijn. Tot het beantwoorden dezer vragen is de reis van Dr. Bosscha bepaald. De banen, bestemd voor de internationale wed- strijden te Heerenveen, vanwege den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond op 6 en 7 Februari, waren prachtig en alle werkzaambeden in vollen gang, om alles op tijd klaar te hebben. Het is dan ook zeer te betreuren, dat ook deze laatste plannen weer in het water vielen. Waarlijk, de Bond heeft al zeer weinig succes met al zijne pogingen. De wedstrijden te Leeuwardeu gelukten slechts half; die te Slikkerveer nog minder, en die te Heerenveen in het geheel niet. Niettegenstaande dezen voort- durenden tegenspoed was de belaugstelling voor de wedstrijden te Heerenveen zeer grootvooral in het buitenland was die nog veel grooter dan in het vorige jaar. De vier grootste buitenlandsche ge- illustreerde tijdschriften hadden reeds aan hetBestuur kennis gegeven, dat zij hunne teekenaars zouden zendeuvan vele groote couranten in het buitenland zouden reporters aanwezig zijn; en wat de deelneming zelve aan de wedstrijden betreft, ook deze beloofde, vooral wat de buitenlandsche rijders betreft, aanzienlijk te zullen zijn. Uit Petersburg, Hamburg, Berlijn, Weenen, Munchen en Engeland hadden zich reeds rij ders aangemeld (uit Engeland alleen een tiental,) en ook Nederland zou zich nietonbetuigdlaten: deeerste en beste rijders zouden zich te Heerenveen met de vreemdelirigen meten, en de //Amateurs,'' waaronder de Van Vollenhovens, Jurrjens, de Venema's, Pander en vele anderen zouden de groote gouden medaille van den N. S. B. krachtig hebben helpen ver- dedigen. Ook de Friezen en Groningers, waar onder De Vries, de Westra's, de Diepenveens, de Kingma's en de Van den Bergen, van welke reeds enkelen dit jaar te Zwolle en Groniugen op de korte baan de gelegenheid hadden hunne krachten te meten, zouden dien dag op de Petten den strijd tegen de bujteidanders aanvaard hebben- Het feest beloofde dus hoogst belangwekkend te worden en zeer jammer is het, dat ook dit jaar alle kosten weder tot niets geleid hebben. TEH \EUZE\, 7 Februari 1888. De Ter Neuzensche correspondent der Midd. Crt. schrijft aan dat blad //'tis druk aan den westkant; Antwerpen is dicht, dus de booten lossen hier aan 't spoor om hare lading naar Ant werpen te krijgen" m. a. w. de booten voor Antwerpen bestemd kunnen door ijsgang die haven niet bereiken en lossen nu alhier. Hiervan nu is niets waar. Geen enkele boot die hier loste en laadde was voor Antwerpen be- het kenmerk van moed en bijzondere verdienste er waren er veel meer dan hij noodig had. Met veel inspanning beschreef hij een aantal witte bladen slechts eenige woorden bevatte ieder van hen toen vouwde hij ze dicht, verzegelde ze met was, en nadat hij op ieder een der namen had geschreven, schelde hij. Eckbert verscheen dadelijk op den drempel. z/Neem deze briefjes," beval de kanselier, den trouwen dienaar het kleine pakje gevend, //en bezorg ze ongemerkt aan de adressen die er op- staan. Zeg tegen iederRaudnitz rekent op u, meer niets. Ga nu, en breng mij het antwoord bij uw terugkomst. Ik wil intusschen de brieven lezen, die voor mij aangekomen zijn." Terwijl de oude zich verwijderde, om aan de ontvangen opdracht te voldoen, opende de kanselier de drie brieven, die voor hem op de tafel lagen. Zij schenen weinig troostrijks te bevatten, want het boveudien reeds zorgvolle gelaat van den zieken man werd nog somberder, nog dieper werden de rimpels op het hooge voorhoofd. Met veel gedruisch werd de deur geopend en jonker Elimar, de zoon van den kanselier \on Randnitz, trad binnen. De jonge man kon even in de twintig zijn, en zijn jeugd maakte- in zijn uiterlijke verschijning nog den besten indruk. De middelmatig groote gestalte van den jonker was al te plomp en ook zijn gelaat droeg weinig sporen van de geestelijke ontwikkeling die de trekken van zijn vader ken- merkte. Deblik van het blauwe oog wasgewoon- lijk zonder eenige uitdrukking, slechts in oogen- stemd. Alle waren voor onze haven zelfs waren belanghebbenden verplicht de stoomboot Mota, sapt. Digman, naar Rotterdam te dirigeeren wegens gebrek aan ruimte aan de los- en laadplaats alhier. wDe Wester-Schelde is vol ijs," las men over een paar dagen in een der voornaamste dagbladen. Dan toch niet van Vlissingen tot Ter Neuzen, daar de scheepvaart nog geen oogenblik vertraging heeft ondervonden in het aandoen van de haven van Ter Neuzen en ook de provinciale stoombooten dagelijks ongehinderd den dienst tusschen Vlissingen en Ter Neuzen volbrengen. Zaterdag had alhier eene vergadering plaats der iberale kiesvereeniging //Burgerplicht." De opkomst der leden was niet talrijk, slechts 10 personen waren opgekomen, terwijl 22 afwezigen zich per volmacht lieten vertegenwoordigen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. Sturm, L J. van IJsselsteijn, J. C. Harte, Mr. C. Jentinck en C. J. Buwalda, te Ter Neuzen, en voor de buitenge- meenten M. J. van Vessem, voorzitter der afdeeling te Axel, en A. Kok te Zaamslag. A. s. Woensdag zal weder eene vergadering plaats hebben, waarin de candidatuur voor lid der Prov. Staten zal besproken worden. De vereeniging telt thans 67 leden. Op denzelfden dag werd alhier eene vergadering gehouden der anti-revolutionaire kiesvereeniging ,/Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel." De opkomst der leden, ook uit Axel en Zaamslag, was talrijk. De heer Glinderman uit Oostburg lichtte het //concept program van actie" toe, waarmede de vergadering zich geheel kon vereenigen. Axel, 5 Febr. In deze gemeente heeft zich een geval van diphtheritis met doodelijkeu afloop voorgedaan. Axel, 7 Febr. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd behandeld: 1°. Het afvoeren van den persoon J. S. van de kiezerslijsten, aangezien deze over het afgeloopen dienstjaar bedeeling genoten heeft. Met algemeene stemmen is besloten gemelden persoon van de kiezerslijsten af te voeren. 2°. Aanvraag machtiging om te beschikken over den post van onvoorziene uitgaven der begrooting van 1888 ten bedrage van 13. Met algemeene stemmen besloten de gevraagde machtiging toe te staan. De voorzitter deelt mede dat de heer P. van Hoeve zijne benoeming als lid van het algemeen burgerlijk armbestuur heeft aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden benoemd de heeren A. v. 0. Kruijsse en D. J. Oggel. Zaamslag. Op den 1 Januari j 1. bedroeg het getal onderwijzers in deze gemeente de hoofden van scholen meegerekerid 9, benevens 3 onder- wijzeressen in de nuttige handwerken. Het aantal kinderen van 612 jaren, in de gemeente aanwezig, beliep 390. Van deze werd, volgens de lijsten van de hoofden der scholen, op den 1 Januari onderwijs gegeven aan 375 leerlingen, waaronder 21 behooren tot andere gemeenten. Daarentegen werd aan 9 kinderen, tot deze ge meente behoorende, elders onderwijs verstrekt. Het getal niet-schoolgaande kinderen op dien datum bedroeg 27, alzoo 6,92 In 't geheel gingen op 1 Januari 1888 in deze gemeente ter school 481 leerlingen, alien geboren in de jaren 18711882. Biervliet. Door het overlijden van den heer J. C. Cornelis kwam de betrekking van gemeente- ontvanger vacant. De heeren C. J. Cornelis, waarnemend-ontvanger en neef van den overledene, en J. L. J. de Bats solliciteerden. Zijn beide personen uitmunteud ge- schikt tot het bekleeden der betrekking, men heeft het den raad nu al heel gemakkelijk gemaakt, want eerstgenoemde heeft zijne sollicitatie iugetrok- keu. Men verwacht nog in deze maand benoeming. 's Gravenhage, 7 Februari. Met de Indische pakketvaart zal eene overeenkomst gesloten worden door de heeren J. Boissevain, W. Ruijs en P. C. Tegelberg tot eene later te vormen Nederlandsche vennootschap. De onderneming heett alle waar- borgen van Nederlandsche zijde en er zullen meerendeels Nederlandsche schepen worden ge- bruikt. Het subsidie is niet uniform, maar wordt voor elke lijn per mijl vastgesteld. Van ge- middeld 3,90 zal het subsidie nu klimmen tot 6,92 per mijl, doch daartegenover zullen de tarieven van het vervoer voor het gouvernement aanzienlijk worden verlaagd, het monopolie is veel meer beperkt en het gouvernement kan tegen eenen eenmaal vastgestelden prijs ten alien tijde stoom- schepen inhuren. blikken van opgewondenheid kon het opvlammen, en was een edele opwelling de oorzaak, dan werd plotseling het gelaat van den jongeling veel schooner. Op dit oogenblik echter was er in jonker Eli- mars voorkomen weinig te bespeuren van een verhevene stemming; hij zag er verdrietig uit, zijn gelaat was hoogrood en twee diepe vouwen tusschen de donkere wenkbrauwen getuigden van zijn toorn. De aanwezigheid van zijn vader scheen hem te verrassen en zeer ongelegen te komen, te meer daar hij met een enkelen oogopslag den brief in dfes kanseliers hand zag. (Wordt vervolgd.) Bij Koninklijk besluit is heden benoemd tot burgemeester van Hulst, de heer L. J. M. van Waesberghe-Janssens. RECHTSZAKEN. Arroiulissements-rechtbank te Middelhurg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken S. V., oud 60 j., huisvrouw van P. d. N., werkvrouw te Hulst, is wegens beleediging vrij- gesproken. 1°. D. H., oud 21 j., te Moerbeke, 2°. Th. d. Soud 23 j., arbeider te Koewacht, 3°. C. L. P., oud 66 j., laudbouwer te Koewacht, zijn wegens beleediging en bedreiging veroordeehi de 1" tot 2 maanden gevangeuisstraf, de 2e tot f 8 en de 3e tot 16 boete, subsidiair 8 dagen hechtenis voor ieder. P. d. W., oud 29 j., werkman te Westdorpe, is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. F. H., oud 11 j., te Ter Neuzen, is wegens als voren -veroord. tot 3 dagen gevang. 1°. Ch. L. E., oud 12 j., 2°. K. 0., oud 10 j., zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens als voren veroord. ieder tot 3 dagen gevang. 1°. A. d. P., oud 23 j., 2°. W. K., oud 20 j., 3°. J. 8., oud 18 j., 4°. C. D., oud 17 j., 5°. Ch. D., oud 21 j., alien boerenknechts te Hoek, zijn wegens strooperij vrijgesproken. A. M., oud 23 j., arbeider te Westdorpe, is wegens mishandeling veroord. tot 3 dagen gevang. P. B. J., oud 27 j arbeider te Westdorpe, is wegens als voren veroord. tot 7 dagen gevang. Gedurende de verledene week was de inidden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,58 tot fr. 0,90; stieren, koeien en runderen fr. 0,52 tot fr. 0,72; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,75 tot fr. 1,30 vette varkens fr. 0,75 tot fr. 0,85. Voor vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,18; Ware- gem fr. 3,15 tot fr. 3,39; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,68. Gedurende de vorige week waren de prijzen van de meekrap op de verschilleude markten vaster, met toenemende vraag. In de vorige week hebben twee manspersonen, te Dordrecht, vergezeld van eene jonge dame, in twee huizen van verkoop met recht tot wederinkoop twee horloges verkocht, welke het aauzien hadden, van goud vervaardigd te zijn, doch waarvan later bleek, dat ze slechts uit zwaar verguld zilver be- stonden en dus veel minder waard waren dan het bedrag, dat men er voor gegeven had. De politie, van een en ander onderricht, spoorde de gesignaleerde lieden op en het bleek, dat de jonge dame uit Belgie en een der mannen uit Frankrijk herkomstig was, terwijl de derde, een voormalig kellner, te's Gravenliage te huis behoorde, en aan beide eerstbedoelden tot tolk diende. Bij den verkoop van de horloges moeten zij zeer omzichtig te werk gaan, daar gebleken is, dat door hen volstrekt niet gesproken wordt van een gouden of zilveren horloge, doch zij het voorwerp alleen te koop aaubieden met de vraag, wat men daarvoor geeft, zoodat zij wel zorg dragen, dat men hun geen bedrog kan ten laste leggeu. Door de goede zorgen der politie werden de koopers in de gelegenheid gesteld den koop te ver- nietigen en hun geld terug te ontvangen, terwijl het waardige drietal, dat reeds geruimen tijd te Rotterdam verblijf houdt, na op het ernstige van zijne praktijken te zijn gewezen, het raadzaam heeft geacht Dordrecht zoo spoedig mogelijk te verlaten. Vrijdag plaatste een vrouw te Middelharnis haar kind in een kinderstoel. Opdat de kleine geen kou zou krijgen, had zij in den stoel een flinke kool vuur gezet. En toennatuurlijk een buurpraatje gaan maken. Na verloop van eenigen tijd hoorde zij, alsmede de buurvrouwen, het kind schreien. Toen dat, wat lang, ja heel lang duurde en het schreien zelfs akelig werd, ging de moeder dan toch maar weg. Nauwelijks had zij, o schrik! de deur geopend, of met rook en een onaangename lucht vond zij de kamer vervuld. De stoel stond in vlam en het arme kind zat letterlijk te braden. Met een emmer water werd de brand gebluscht. De kleine zag er allerakeligst uit en stierf na eenige uren onder de verschrikkelijkste smarten. De moeder bekwam aan haar handen ook ernstige brandwonden. Nachtelijke misdaden te Parijs. Eenige maanden geleden werd te Parijs melding gemaakt van de aanwezigheid van een bende misdadigers, die hun slachtoffer behendig een lasso (strik) om het hoofd wierpen, hen zoo ter aarde trokken en dan beroofden. Er hadden eenige arrestatien plaats en men hoorde niets meer van dergelijke nachtelijke aanvallen, tot nu in de laatste dagen in een ander deel van Parijs op dezelfde wijze beroovingen plaats vindcn, en wel naar men zegt onder aauvoering van een athleet. In twee nachten tijd hebben vijf slachtoffers bij de politie aangifte gedaan. De misdadigers zijn vereenigd in troepen van drie aan drie en nemen de houding aan van recher- cheurs van politie, zoodat de nachtelijke wandelaar niet de minste achterdocht koestert. Eensklaps nadert een van den troep den ongelukkige van achteren en werpt hem een strik over het hoofd, die hem verhinderd hulp te roepen of tegenweer te bieden. Dan wordt de ongelukkige van alle waarden beroofd en buiten kennis blijft hij op straat liggen, tot de politie hem vindt. Ondanks alle pogingen der politie heeft men nog geen der misdadigers in handen kunnen krijgen. Koningin Victoria heeft aan den Engelschen gezant te Parijs doen weten, dat zij op haar door- reis te zijnen huize den nacht wil doorbrengen, daar zij den daaraanvolgenden morgen den nieuwen President en diens gemalin bij zich wil ontvangen. Op deze aankondiging zijn terstond zestig arbeiders aan het werk gezet, om in het paleis van den Engelschen gezant een slaap-, een bad—, een toilet- en een ontvangkamer in gereedheid te brengeu, zooveel mogelijk naar het model van die de Koningin te Osborne bewoont. Naar een globale raming, kost den gezant de gastvrijheiddie hij zijne Koningin voor vier en twintig uur zal verleenen, eene som van 100,000 francs. Uit Peru wordt aan een Londensch blad het volgende boevenstukje medegedeeld. Voor eenigen tijd, toen de manie voor (/oude meesters" haar toppunt had bereikt en er groote sommen werden betaald voor zeer twijfelachtige schilderijen, kwam er een heer in den winkel van een kunst- handelaar te Lima en verzocht hem, eene schilderij, die oogenschijnlijk niets meer dan wat beklad doek was, ten toon te stellen. De eigenaar verlangde voor het kunstwerk 5000 soles (ougeveer 12000 gulden.) De kunsthandelaar, die weinig verstand van schilderijen had, willigde het verzoek in, maar was toch wel wat verrast, toen er eenige liefhebbers voor het schilderstuk kwamen opdagende een bood 3000, een ander 4000, een derde zelfs 4500 soles. Na eenige dagen kwam de eigenaar terug en zeide, dat hij zijne schilderij tot een te lagen prijs had ten toon gesteld; hij verlangde nu 7000 soles. Spoedig daarna kwam er een kunstkenner, die 6000 soles bood. De handelaar dacht, dat de eigenaar zich ongetwijfeld wel met den oor- spronkelijken prijs van 5000 zou tevreden stellen en hoopte, 1000 soles voor zich zelf uit het zaakje te slaan hij nam dus het aanbod aan en de kooper betaalde vooruit een som van 1000 soles en liet de schilderij nog voorloopig in den winkel staan. De kunstkooper begaf zich onmiddellijk naar den eigenaar, vertelde hem, dat er 5000 soles waren ge- boden en vroeg, of hij het aanbod aannam. Met schijn- baren tegenzin gaf deze eindelijk toe en liet r/ich de 5000 soles dadelijk uitbetalen. De handelaar begaf zich, uitermate in zijn schik over zijn goed gelukte list, naar huis, waar hij nog altijd op den kooper van het kunstwerk zit te wachten. Hoe de vrouwen der Sioux-Indianen met haar kinderen omgaan, vertelde de heer R. Gronau onlangs in eene te Leipzig gehouden vergadering. Een Sioux-moeder bindt haar kind zoodanig aan een plank vast, dat het geen lid verroeren kan een breede valring beschermt daarbij het hoofd den jongen wereldburger. Gewoonlijk draagt de moeder haar kind op deze wijze gebonden op den rug alleen bij zwaren arbeid wordt de plank met den kleine aan een booratak of een vooruitstekende rotspunt opgehangen. Schreeuwt het kind wat al te zeer, dan houdt men het eenvoudig mond en neus zoo lang toe, tot de hoogroode kleur van het gezichtje aanduidt, dat het kind op punt is van te stikken een probaat, maar een gevaarlijk mid- del. Om den kleine bezig te houden, worden hem de handjes met honig bestreken, dan geeft men hem een bundel veeren, die natuurlijk terstond vastkleven. Het kind tracht de veeren van de eene- hand te trekken, waardoor ze weder aan de andere blijven hechten en heeft op deze wijze eene aangename en onderhoudende bezigheid. Een drietal jaren geleden verdween uit de provincie Posen een koopman, die nog maar kort gebuwd was. Hij liet zijn vrouw aan haar lot over en nam haar bruidschat, ten bedrage van bijnw 20,000, mede. Alle pogingen hem te achterhalen waren vergeefs, hij was reeds scheep gegaan naar Amerika. Sedert werd van den ontrouwen echtgenoot niets meer vernomen. In de maand October van het vorige jaar kreeg de verlaten vrouw lust haar dierbare wederhelft eens op te sporen, niet om zijn persoon, maar om zijn geld. Er werd een list bedacht men plaatste in de Amerikaansche bladen een oproepiug, volgens welke den ontrouwen ridder een aanzienlijke erfenis was ten deel gevallen. Tot nadere inlichting moest hij zich aanmelden aan een zeker adres te New-York. De list gelukte en spoedig kreeg de vrouw in Posen bericht, dat haar man in Chicago aan de zijde van een jong vrouwtje leefde, waarmede hij gehuwd was. De verlatene zon op wraak en in het laatst van December 1.1. ging zij naar Amerika op reis en begaf zich na aankomst aldaar met een detective naar Chicago, naar het opgegeven adres. Men kan zich de aangename verrassing van den trouwloozen echtvriend voorstellen. Hij moet zich nu voor het gerecht verantwoor- den wegens bigamie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2