Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Binnenland. te verraijden is, Het volgend feit lieeft zich voorgedaan. Een stalknecht van Ilitrovo was, als verdacht van moord, naar het politie bureau gebracht. Men Jverzuimde orn Hitrovo hiervan kennis te geven en deze zond een zeer onbeleefden eisch, dat de prefect onmiddellijk op bet gebouw der Russische legatie zou verschijnen. Aau dien eisch werd niet voldaan en nu dreigde Hitrovo met zijn personeel te zullen vertrekken. De Rumeenscbe regeering koos de wijste partijzij bood Hitrovo hare verontschuldigingen aan en daarmede is de zaak thaus afgeloopeu. Men ziet ecbter bieruit, hoe gespannen de verhouding is. Vorst Eerdiuand ontvangt adresseu, waarin alle stedeu, alle genootschappen en de Griekscbe geeste- lijkbeid van Oost-Rumelie bem hunnen dank be- tuigen voor zijne komst in het land. De adresssen verzekeren, dat de vorst kan rekeuen op de offer- vaardigbeid des volks om de vrijbeid en de onaf- bankelijkheid van het land te verzekeren. Daar kan de Czaar een snuifje van nemen Of de Sultan het ook nog met Erankrijk te kwaad zal krijgen Een Turksch officier van politie te Damascus, vergezeld van 15 gewapende agenten, drong het Eransche consulaatsgebouw binnen en nam een Eranschman, Algerijn van geboorte, in hechtenis. De Eransche consul zond onmiddellijk een nota, waarin hij tegen deze handeliug protes- teerde en de Eransche gezant. vroeg insgelijks herstel aan de Porte. In Turksche kringen wordt beweerd dat de aangehouden persoon niet is Fransch onderdaan, orndat Turkije nimmer de bezetting van Algerie door de Franschen erkend heeft en het feit voorviel niet in het consulaat zelf, maar in de bijgebouwen. O'Brien, het bekende lid van het Engelsche parlement, die zoo pas de gevangenis heeft verlaten, is opnieuw in bewaring genomen wegens het houden eener oproerige redevoering. Bij de vereenigiug Excelsior te Middelburg bestaat het vooruemen op den tweeden en derden Pinksterdag een groot muziekfeest te geven tot deelnemiug waaraan Nederlandsche en Belgische muziekkorpsen zuHen worden uitgenoodigd. Het feest zal geheel op dezelfde leest geschoeid worden als dat in het afgeloopeu jaar plaats had. Een aantal verguld zilveren medailles en premien in geld zullen uitgeloofd worden. Amsterdam zal bij de aanstaande verkiezingen waarschijnlijk door niet minder dan 10 kiesver- eenigiugen worden voorgelicht. Hieronder zijn drie liberale, een radicale, een ultra-radicale, een Roomsch- Katholieke, een anti-revolutionaire, een protectio- nistische, een socialistische en eindelijk een waarvan de kleur nog niet te bepalen is (tappers enz.) Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, is binnen kort te 's Gravenhage de optreding te verwachten van een zestal mannen van gematigde richting, die eene ernstige poging willen aanwenden om uit de verschillende verkiezingsprogramma's in die richting tot politieke eenheid te geraken. Uit Scheveningen meldt men aan het Haag- sche Dagblad: Het overzeilen van den Engelsche vischkotter, door den Hollandschen logger Clasina, schipper A. Bal, toebehoorende aan den reeder G. den Dulk, is hoofdzakelijk toe te schrijven aan te weinig getoonde waakzaamheid van laatstgenoemden schipper, zoodat de reeder heeft inoeten besluiten zoowel aan hem als aan een deel der equipage ontslag te geven. Men zou gaan meenen, dat het hier luilekkerland wordt, afgaande op het bericht van verschillende bladeu dat de levende zalm, ja zelfs van een meter lengte, hier maar zoo aan het strand gevonden en verkocht wordt voor J 20 en f 30. Wij achten het echter noodig te melden, dat dit bericht tot de koffiehuispraatjes behoort. Waar is het, dat door een schelpenvisscher een dergelijken visch is gevonden, echter onverkoopbaar, want het geheele middengedeelte was door zeevogels veror- berd en het overige gedeelte niet meer in staat om met smaak gebruikt te worden. Enkele niet kies- keurige luidjes hebben er de beste brokken uit- gesneden en voor middagmaal genuttigd. Het nieuwe Weeshuis te Neerbosch is in zooverre gereed, dat alle vloeren gelegd en de trappen naar de verschillende slaapzalen geplaatst Randuitz, het ongeduld verteert mij, wij liggen hier voor deze verwenschte vesting, zonder ons doel ook maar een stap nader te kornen. De eene dag na de andere verloopt, ieder nieuwe brengt ons gevaar, als wij niet handelen. Demmin moet ons worden het moet I" Toestemmend knikte de kanselier met het hoofd „Niemand begrijpt misschien beter dan ik die noodzakelijkbeid, Uwe Hoogheid," antwoordde hij. En als dapperheid alleen ons de overwinning kon geven, laug reeds wapperde dan Brandenburg's vaan van Demmin's tinnen, maar de muren weer- staan het geweld, de waakzaamheid der Zweden verijdelt onze pogingen, en de natuur zelf kant zich tegen ons en treedt op als beschermster van de belegerden, want bijna overal omgeeft het diepe breede moeras de muren met zijn onoverkomelijken gordel. Daardoor zijn alle mogelijke aanvallen tot enkele punten beperkt, en die puuten zijn zoo goed versterkt en worden zoo goed verdedigd, dat al onze moeite en de grootste dapperheid der troepen zonder gevolg bleef.'' (Wordt vervolgd.) zijn. Het is een ruim gebouw, van alle noodige schoollokalen en zalen voorzien. Binnenkort kun- nen nu weer 200 weezen, die driugend om plaats lebben verzocht en nu nog in groote armoede verkeeren, in dit huis worden opgenomen. Als oatig saldo van eene muziek- en zanguitvoering, te Tiel gehouden, ontving de Weesinrichting weder 200. De vaart is op de meeste riviereu in ons land gestremd door ijsgang, zoodat ook de stoomvaart- diensten uit Zeeland naar Holland zijn gestaakt. Op de Schelde strekt zich het ijs van af Antwerpen tot beneden Walsoorden uit, met zwaren ijsgang. rElt XEUZEN, 3 Februari 1888. Een buitengewone levendigheid heerscht thans aau de loskade bij het station. Niet minder dan 9 stoomschepen en 1 zeilschip liggen aldaar om te aden of lossen. Yolgens een heden ontvangen telegram uit Antwerpen is aldaar veel drijfijs op de Schelde. Houten schepen kunnen geeu loodsen meer bekomen, terwijl ook ijzeren zeilschepeu, alleen wanneer zij goede sleepbooten hebben, de Schelde op mogen. Ter viering van 's Konings jaardag zullen de drie vereenigingen //Neuzens Manuenkoor," „In iefde bloeiende" en de orkestvereeniging //Vol- harding" alhier gezamenlijk een concert geven gevolgd door een bal. Zaamslug, 2 Eebr. Dezen middag werd alhier van wege de vereeniging ,/In 't belang derLand- bouwers" aanbesteed de levering van 375,000 K.G. kunstmest, bevattende 7 stikstof als ammoniak en 9 phosphorzuur, beide oplosbaar in water benevens 167,400 K.G. Chili-sal peter, bevattende 15 a 16% stikstof als salpeterzuur. Voor de kunstmest hebben ingeschreven de heeren Van Hoorn-Luitjens-Kamminga, te Pieterburen, voor f 8,54H. J. Vlaeminck, te Clinge, voor f 8,14^ en Jos. de Poorter, te Rotterdam, voor f 8,13^ alles per 100 K.G. De levering van dit gedeelte is voorloopig aan den iaagsten in- schrijver gegund. Voor de Chili-salpeter zijn ingeleverd 4 biljetten, n.l. van de heeren P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor 10,81 Abr. Dieleman, te Axel, voor f 10,78 P. A. Adriaansens, te Groenendijk, voor f 10,67^; en H. J. Vlaeminck, te Clinge, voor f 10,57£; eveneens alles per 100 K.G. De levering daarvan is aan den Iaagsten inschrijver gegund. Beide soorten van meststoffen moeten vdor of op den 23 Februari, e. k., worden geleverd. Zaamslag. Jongstleden YVoensdag den 1 Eebr., is alhier door Gecommitteerde leden van het Provin- ciaal Kerkbestuur in Zeeland een onderzoek inge- steld in zake gerezen klachten tegen Ds. H. W. Brandt, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier. Behalve ZEerw. die tegen 11 ure des voormiddags in de cousistoriekamer gedagvaard was, zijn er in den loop van den namiddag ten gemeeutehuize nog ouderscheidene andere personeu over deze treurige zaak gehoord. Omtrent den uitslag van dit onder zoek is nog niets met zekerheid bekend. Niet zonder reden ziet men hier intusschen over het algemeen met warme belaugstelling de uitspraak in deze te gemoet van het hooger kerkelijk bestuur. Van de beslissing van dit college loch hangt thans het wel of het wee af der Vaderlandsche kerk in onze gemeente. Ieder, wien het ware welzijn dier kerk ter harte gaat, wenscht niets vuriger, dan dat er spoedig eene zoodanige beslissing moge volgen, waardoor er aan dien onzaligen strijd voor goed een einde kome, en onze vroeger zoo bloeiende kerkelijke gemeente met verjougde kracht moge herrijzen uit den kwijnenden toestaud, waarin zij thans verkeert. Houtenisse, 1 Eebr. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van het waterschap Hengstdijk is, ter vervanging van wijlen den heer C. C. P. Pierssens, tot ontvanger-griffier benoemd, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escurv, burgemeester van Boschkapelle en Stoppeldijk. Hontenisse. Het getal kiezers in deze gemeente bedraagt, voor de Tweede Kamer 344, en voor de Provinciale Staten en den gemeenteraad 343. In 1887 bedroeg dit getal slechts 97, 96 en 207 Koewacht, 31 Jan. Gisterenvoormiddag bemerkte men op 't Zandt onder deze gemeente een vaal- achtigen grooten herdershond, die alle kenteekenen van dolheid vertoonde. Eerst wierp hij zich op een hond van een scharenslijper, welken hij in den nek beet, daarna op een trekhond, die voor zijn kar gelegen geduldig op zijn meester wachtte, toen vervolgde hij zijn weg in de richting van Moerbeke, waar hij dien namiddag door eenige personen gezieu is. De twee gebeten honden werden aanstonds doodgeschoten en de burgemeester werd van het gebeurde in kennis gesteld, die den volgenden dag het besluit uitvaardigde, dat alle honden moeten gebonden blijven of een muilkorf dragen. In het naburige Moerbeke hebben zich in de laatste dagen meer gevallen van hondsdolheid vertoond. Zuiildoi'pe. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt volgens de nieuwe kieswet voor de 2de Kamer 47, voor de Provinciale Staten 47 en voor den gemeenteraad 46, tegen respectievelijk 18, 18 en 33, volgens de oude bepalingen. Men schrijft ons uit MiddelburgGroote ontstelteuis heerscht in onze stad ten gevolge van een noodlottig voorval. Gisteren waren eenige dames aan 't schaatsenrijden op een der diepe vijvers van de buitenplaats Torenvliet, in de nabijheid dezer gemeente. Plotseling brak het broze ijs, drie dames zakten er door en slechts eene, mevrouw De Bruin-Six, kon met moeite gered worden. De ongelukkigen die verdronken waren de echt- genoote van ZEx. de Commissaris des Konings, Mevrouw De Brauw, en freule Van Doom. De deelneming in dit onheil is algemeen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 Febr. de volgende vonuisseu uitgesproken A. B., oud 12 j., te Sint Jansteen, is wegens overtreding van Rijks—belastingeu veroordeeld tot 14 dagen gevangemsstraf en 7 boete of 7 dagen hechtenis. P. M. van A., oud 25 j., huisvrouw van Ch. v. d. V., arbeidster te Koewacht, is wegens alsvoren veroord. tot 1 dag gevang. Beiden in de kosten ook in die van bekeuring en met verbeurdverklariug der aangehaalde goederen. Er woont in de gemeeute W. niet ver van Eindhoven een man, die drie varkens heeft. De varkensstal is zoo dicht bij zijn huis, dat hij de dieren goed kau hooren knorren hetgeen natuurlijk vooral geschiedt, wanneer zij houger hebben. In de laatste dagen merkte bij op, dat de varkens 'savonds, wanneer ze hun eteu reeds ontvangen radden, nog even knorrig bleven als te voren. Dientengevolge gelastte hij zijn kuecht, des avonds, wanneer hij het eten gebracht had, zich in de nabijheid te verbergen, zoodat hij het oog op den varkensbak kon houden, om te zien wat er gebeurde. Na een oogenblik wachteus, zag de knecht iemand naar dien bak komen, die met een kan het varkeus- eten uit den bak schepte. en deze goed met de hand vulde. De man verdween er mee, eu de knecht verhaalde aan zijn baas, wat hij gezien had. De baas zeidedaar moet ik meer van weten en gelastte den knecht den volgenden avond weer de wacht te houden en den man na te gaan. De knecht bleef weer op post dezelfde per soon kwam terug, haalde nogmaals het varkenseten weg en verdween. De knecht ging hem stilletjes na, zag de deur van een armoedige hut opengaan en door het raam, dat geen houten afsluiting had, zag hij de kau op het vuur warm maken, daarna op tafel brengen en door de huisgenooten werd de varkenskost op- gegeten. Nu wist de knecht genoeg en vertelde zijn baas getrouw wat hij gezien had. Deze ging zelf naar het huisgezin toe en zorgde voor beter eten, ook in de toekomst. Uit Leiden schrijft men dd. 31 Jan.Onlangs deed door de verschillende dagbladen het bericht de ronde,dat een Leidsch studentenoppasser de gelukkige erfgenaam zou worden van eene nalatenschap van niet minder dan negen tonneu gouds. Erflater zon zijn zekere Job Gordijn, te Delft in de vorige eeuw overleden. In enkele bladen en ook in de Staats- courant kwameu daarop oproepingen van recht- hebbenden voor. Nu doet zich het geval voor dat Leiden als 't ware weroelt van Goddijnis, Godiju's, Gordijn's en aangetrouwde familie. Maar ook in andere gemeenten doet zich dat geval voor. On- ophoudelijk worden op het stadsarchief alhier na- zoekingen gedaan in duffe folianten, ten verzoeke van ingezetenen van vele gemeenten in ons land. Heel veel wijzer is men er nog niet mee geworden, alleen is er voor den studenten-oppasser G. dat uit te leeren, dat hij de tonnen zal moeten deelen met vele anderen als 't ooit tot deelen komt en dat dan die tonnen wel zeer kleine tounetjes zullen worden. Bedenkt men dat de nauwkeurig- heid in die oude opgaven van den burgerlijken stand zdoveel te wenschen overlaat, dat b.v. Jan God dijn als eigen broeder van Pieter G o r dijn staat opgegeven, dan zal 't ieder duidelijk zijn dat die zaak niet zoo heel gemakkelijk uit te maken is en de studenten-oppasser zich wel wat te vroeg vroolijk gemaakt heeft. Voorloopig loopt hij dan ook nog maar //op te passen." Op een dorp, in Noord-Brabant gelegen, bestaat een buitenherberg, alwaar des Zondags tegen het verbod der politie in, gedanst wordt. Op zekeren avond toen het er weer lustig toeging, kwam onverwacht de veldwachter binnen. Dadelijk werd proces—verbaal opgemaakt tegen den waard en tegen des veldwachters ontrouwe minnares. Al de overige dansers kwamen met den schrik vrij, want in zijn minnennijd scheen de dienaar der politie ze niet gezien of gekend te hebben. De avonturen van een beambte, of hoe. men uit kan gaan en thuis kan komen. Uit Zwolle wordt aan de N. R. Ct. van 30 Januari gemeld Een beambte van de H. IJ. Spoorwegmaatschappij te Amsterdam kwam gisteravond per spoor hier aan, om heden een lid zijner familie te helpen be- graven. In een tapperij hoorde hij op een harmo nica spelen, hij ging daar binnen, gebruikte het een en ander en tracteerde ook anderen. Na in slaap te zijn gevallen werd hij te 11 uren op onzachte wijze buiten de tapperij gezet en maakte kennis met de straatsteenen. YVelwillende voorbijgangers zouden hem den weg wijzen naar zijne familie onderweg miste hij zijn portemonnaie met geld; zijn gouden remontoir en gouden ketting had hij nog. Men ging nu met hem terug om de porte monnaie te zoeken, waarin een paar andere personen hem zouden behulpzaam zijn. Toen hij heden- morgen ontwaakte, bevond hij zich buiten de Kamperpoort boven in eenen hooiberg, maar ver- miste toen ook zijn gouden horloge en dito ketting benevens zijn overjas. Verscheiden personen werden in verhoor genomen en bij eenigen huiszoekingen gedaan. Een aauzienlijk grondeigenaar te Deldener- broek, in Overijssel, heeft aan vele zijner huurders een groot gedeelte van de pacht dezer dagen kwijt gescholden. Ook in het vorige jaar handelde een landheer in het noorden van dezelfde provincie op gelijke wijze met zijne huurders. In de laatste dagen werden in Eriesland en Overijssel verschillende gemeenten door Duitsche kooplieden afgeloopeu, waar zij tegen stijgendeprijzen de drachtige en neurende koeien opkochten. Ook in andere provincien begint er iets leven in den veehandel te komen, echter altoos bij zeer lage prijzen. De verhoogde prijzen der vette varkens hebben geen stand kunnen houden. Donderdagavond omstreeks 11 uur werd bij den heer Hes, te Osch, aangeklopt. Op de vraag wat men wilde, werd geantwoord, dat men een zak paardenbeenderen te koop had. De heer Hes deed open en zag vdor zich twee mannen met een karretje, waarop een zak lag. Hij weigerde echter, wegens het late uur tot den koop over te gaan, doch tegelijkertijd viel het hem op dat er in den zak leven was. Onmiddellijk gaf hij den mare- chaussees hiervan kennis, die dadelijk medegiugen doch nu giugen de mannen aan den haal, de zak rolde op den grond en tot verbazing van alien kwam er een man uit, die het mede op een loopen zette. Het waren dus de beenderen van het „paard van Troye" geweest Uit Veenhuizen De vertrekken, die vroeger hebben gediend om de hier gedetacheerde militairen te huisvesten, zijn thans ingericht tot weverijen, daar door het sterk toenemen van het aantal verpleegden de bestaande weverijen niet meer de noodige stof konden produceeren. Het is mogelijk niet van algemeene bekendheid, dat de stof, zoo voor de boven— al% onderkleederen der verpleegden alle hier, door hen zelf, wordt vervaardigd. In verschillende deelen van Europa is de felle koude der laatste dagen door sueeuw gevolgd. In Oostenrijk en Hongarije is zooveel sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer aanmerkelijk vertraging ondervond. In Engeland en Schotland heerschten hevige sneeuwstormen, j/vaardoor groot nadeel werd berokkend aan de scheepvaart. Ook in Belgie en te Parijs heeft het fliuk gesneeuwd. Van 16 tot 31 Januari 1888. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 20 Jan. Jan Harte, oud 25 j., weduwn. en Elisabeth Boerman, oud 27 j., jd. Geboorten. 16 Jan. Jan, z. van Dirk van Eijk en van Wilhelmina Maria van Rees. 19 Jan. Catharina Pieternella, d. van Marinus Johannes Adriaansen en van Cornelia Levina Versluijs. Pieter Jan, z. van Johannes Cornelis de Regt en van Pieternella Pladdet. 22 Jan. Gusta Josephine, d. van Dominicus de Bock en van Clementina de Meij. 24 Jan. Catharina Margaretha, d. van Pieter Keijmel en van Erancina Cornelia de Zwarte. 27 Jan. Suzanna Adriana Cornelia, d. van Jan Louis Pauw en van Suzanna Adriana Ghijsels. 28 Jan. Jozias, z. van Johannes Herrebout eu van Maria de Koeijer. 30 Jan. Adriana Maria, d. van Francois Dieleman en van Maria van Doeselaar. Machiel, z. van Charles van Wijck en van Elisabeth de Smidt. 31 Jan. Isabelle Therese Charlotte, d. van Alexandre Joseph Baudrij en van Elisabeth Hordies. Overlijden. 17 Jan. Catharina Blok, oud 73 j., echtg. van Pieter Verpoorten. 21 Jan. Jacobus Haak, oud 60 j., echtg. van Elisabeth van Dijke. 24 Jan. Jan de Doelder, oud 19 d., z. van Jacobus en van Elisabeth Loof. 30 Jan. Jacoba Lensselink, oud 70 j., wed. van Pieter van Zaane. 31 Jan. Pieter van der Hooft, oud 1 m., z. van Johannes Adrianus en van Taunetje Versluijs. H U L S T. Huwelijks-aangiften. 19 Jan. Pieter Vereecken, oud 42 j., weduwn. en Maria Cammaert, oud 48 wed. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Jan. Benedictus de Deckere, oud 33 j., weduwn. en Apolonia Maria Cappendijk, oud 36 j., wed. Geboorten. 21 Jan. Petronella Judoca Coleta Ferdinanda, d. van Petrus Johannes van Gelderen en van Melanie Prenen. Overlijden. 19 Jan. Johannes Verbruggen, oud 5 j., z. van Dorothea Johanna Verbruggen. Gerardus Mattheus van den Brande, oud 86 j., weduwn. Anna Maria de Smit. 22 Jan. Pieter Josephus Waelpoel, oud 77 j., z. van Johannes en van Johanna Jacomiua Durinck. 23 Jan. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. gesl. van Johannes Jacobus Herreweijers en van Emelia Maria During. 29 Jan. Josephus Franciscus Voet, ond 4 j., z. van wijlen Eidelus Amaudus en van Nathalia Schuerman.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2