EEN WOONHUIS, eene flinke dienstbode, Een schoon Woonhuis, RAN GSCHJK KING. Onpveer 150 loopen zeer cave Sparrensnoei en Sparrenbrotsen, fa s jp TE KOOP: Handelsberichten. Advertentien. Gemengde berichten. Eiken en Canada boomen, Openbare Y^erkooping. Stalletje en Erf, Wordt verlangd Zaailijnzaad, Revelaar, en POLD ER ERWTEN dronkenschap verstoren der ordein cene boete van f 2, subs. 3 dagen hecbt. A. de Puijt, geneesheer te Breskens, ter zake van openbare dronkenschap in drie boeten elk van f 15, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. A. v. D., werkman, en J. V., smidskuecht te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. A. H. d. R. en P. R., werklieden te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder in eene boete van 2, subs. 3 dagen hecht. C. d. H., slagersknecbt, en M. d. D., voermans- kr.echt te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder in eene boete van 1,50, subs. 2 dagen hecht. J. H. A., A. V., C. H. M werklieden, en P. H., dienstmeid te Ter Neuzen, ter zake als voren in eene boete van 1, subs. 2 dagen hecht. Allen in de kosten van het geding. VrijgesprokenB. d. C. en D. d. C., te Bouchaute, van het zonder verguuning bejagen van eens anders land. M. d. D., J. J. M., J. H., voermansknechten, en J. V., smidskuecht te Ter Neuzeu, van het maken van nachtrumoer. Be kosten te dragen door den staat. Uit Barneveld schrijft men aan de Haarl. Ct. Maandag 23 dezer kwamen aan het station van het naburige Putten, per laatsten trein, 27 Belgische arbeiders aan, onder geleide van een houthandelaar, om een aldaar gekocht bosch te vellen. Bij aan- komst werden zij door een lOOtal ingezetenen van Putten met gejuich ontvangen. De logement- houder, bij wien nachtverblijf was besteld, weigerde hen te ontvangen. Door de hulp der politie werd daarop eene overeenkomst aangegaan met een boer, die hun voedsel en ligging zou verstrekken. De menigte oefende echter ook daar haar invloed en het gevolg was, dat ook hicr de toegang werd ge- weigerd. Eindelijk, nadat die menschen die al van 's morgens half zeven af gereisd hadden 2* uur buiten hadden rondgezworven, vonden zij een onderkomen in de 3e klasse wachtkamer van het station Putten. Den volgenden morgen zijn ze per eersten trein naar Belgie teruggekeerd, daar zij het werk niet durfden aanvangen. Men meldt uit Almelo dd. 25 Jan.: Met een enkel woord is te melden, dat de firma gebr. Scholten weder aan het werk is gegaan. Dit is een zaak van veel gewicht en de werksta- king is daardoor eene nieuwe phase ingetreden. Maandagochtend was er niemand qp het gewone uur aan de fabriek en daarop besloten de fabrikanten een kleine stoommachine, die anders slechts voor een deel der fabriek, nl. de ververij werd gebruikt, dienstbaar te maken aan de weverij. Al het vaste personeel, bazen, ververs euz., voor zoover ze kunnen weven, werden aan het werk gezet en, geholpen door eenige jongens, gelukte het 60 touwen aan het loopen te krijgen. Het volk was, toen het dit vernam en zag dat ook zonder hen werken mogelijk was, woedend en zoowel gisteren als heden loopen de werkstakers in groote troepen zingende en joelende door de stad, wel nog zonder ongeregeldheden te veroorzaken, maar toch opgewonden en bereid hunne woede te koelen aan alien, het liefst aan de leden der familie Scholten. Ook voor het einde der werkstakiug is dit feit van belang. De sterkerij, boomerij en spoelerij staan geheel stil en de thans werkende wevers weveD enkel het garen af, dat nog op de touwen zit. Veronderstel nu, dat de werkstakiug nog eenigen tijd mocht aanhouden, dan geraakt een deel der fabriek zonder garen en zullen de wevers, die weder aan het werk zouden willen gaan, geen touwen kunnen verkrijgen, -voordat opnieuw garen gesterkt en op de boomen gebracht is, met welken voor-arbeid altijd eenige dagen gemoeid zijn. Zoorlat, al wordt nu ook het werk hervat, er altijd 8 dagen zullen verloopen voor men geld beurt, terwijl er ook van voorschot vanwege de fabrikanten geen sprake is. Yoegt men daar nu bij dat in deze dagen door de meeste werklieden geen huur van de woningen, voor een deel aan de fabrikanten toebehoorende, betaald wordt en de achterstallige huur natuurlijk later van het loon wordt ingehouden, dan laat het zich gemakkelijk vooruitzien wat den werkstakers nog te wachten staat. De huzaren staan, zegt men, onder strenge tucht, zoodat zij, om te groote verbroedering met het volk te voorkomen, verplicht zijn, hunne kwartieren niet te verlaten. Tot hedenoehtend vertoonden zij zich dan ook niet in het openbaar, en eerst heden hebben zij in troepjes kleine uitstapjes gemaakt om de paarden wat afterijden. En nu nog iets over een zaak, die hier algemeen bekend is onder den naam „Nieuwe Winkel", die voor de arbeiders een zegen, doch een doom in 't oog der kleine winkeliers. Een deel van de ondersteuning, die de werkstakers ondervinden, moet op rekening van dezen winkel gesteld worden. Volgens een bepaling van het reglement van dezen winkel, die onder beheer staat der firma Scholten, deelen zij in de winst, die de behaalde winsten hebben laten staan tot een bedrag van f 50 was bereikt, welker aantal bereids tot 800 moet zijn geklommen, zoodat dezen werklieden alsnu te zamen een kapitaal van f 40,000 van de firma zouden te vorderen hebben. Bij den huidigen stand van zaken hebben de werkstakers niet meer dat over- wegend belang bij den gang van zaken in dezen winkel dan voorheen, en zouden zij gaarne de 50 terug ontvangen. De firma Scholten, die een dergelijk geval wel voorzag, weigert de som uit tc betalen op grond van een artikel in het reglement, dat slechts aan naar elders vertrekkende werklieden het geld zal teruggegeven worden, zoodra zij op de plaats hunner vestiging, domicilie gekozen hebben. Men kan begrijpen dat de firma ook niet ge^ makkelijk 40000 die door het volk is verdiend door het initiatief en de middelen der firma, zal uitbetalen, om daardoor de werkstaking te rekken en het volk in de gelegenheid te stellen langer wederstand te bieden. Een aantal, men zegt 25, hebben hunne vorderingen in handen van een deurwaarder gegeven, teneinde het geld te ver- schaft'en. Wat hiervan het gevolg zal zijn is natuurlijk niet te zeggen, doch in elk geval zou de opheffing van den winkel aan de werklieden zelve het grootste nadeel berokkenen. Eindelijk nog de mededeeling, dat de commissie, die zich belastte om een poging te doen tot verzoening, niet is geslaagd, en zich heeft ontbonden. Wanneer nu nieuwe arbeiders zich aan de fabriek aanmelden en dit zal, hoopt men, spoedig ge- schieden, nu de fabriek werkt, en dus de gelegen heid daartoe openstaat, krijgen zij direct het ver- minderde loon, omdat zij den termijn hebben laten voorbijgaan, waarop nog gedurende 3 weken vorig loon was toegezegd. Volgens geruchten zal Domela Nieuwenhuis hier Zaterdag de werkstakers koraen toespreken. Tengevolge van de hevige koude heeft men in Hongarije in den laatsten tijd veel last gehad van wolven. Een rechter, die van Gross-wardern naar huis reed, werd door een troep wolven aange- vallen en verscheurd. De koetsier ontsnapte met de slee. Een boer, die met zijn kind reed en door de wolven werd vervolgd, wierp het kind voor de uitgehongerde dieren en redde zoo zelf het leven. Toen hij zijn dorp had bereikt, stelde de boer zich terstond ter beschikking van den rechter. Het Antwerpsche 4mast stoomschip Switser- land, van New-York naar Antwerpen bestemd, is in Upper Bay in aanvaring geweest met het stoom schip La Gascogne, naar Havre bestemd, die daarbij verschansing en stutten verloor. De boeg van de Switserland werd ingedrukt, de steven is verscheidene voeten beneden de waterlijn uit de boeg gerukt en de voorste afdeeling is vol water en moet het stoomschip dokken om te repareren. De passagiers van de Switserland zullen met het stoomschip Westernland naar Antwerpen worden vervoerd, In 't hospitaal te Berlijn werd onlangs een jong musicus, die reeds sedert jaren zenuwachtig was en voor eenigen tijd door een hevigen schrik aan armen en beenen verlamd werd, op zeer eigenaardige wijze, nl. op bevel van den professor, genezen. Men gaf den zieke een onschuldig 24 Jan. Eng. stoomb. Ilerongate, kap. Basterd, naar Londen met stukg. 25 Jan. Eng. stoomb. Rosa, kap. Wolmard, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. John Wells, kap. Redfort, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, naar Londen met stukg. 26 Jan. Eng. stoomb. Rallus, kap. Obrien, naar Liverpool met stukg. CORK E S PON DENTI E. Wij ontvingen niet minder dan drie ingezonden stukken over het door ons geschreven artikel. Twee inzenders zijn onze meening toegedaan, een derde heeft een ander idee. Onmogelijk kunnen wij deze stukken alle drie plaatsen. Om onpar- tijdig te blijven, zien we ons gedwongen aan het vriendelijk verzoek van de schrijvers niet te vol- doen. Bovendien is over die zaak thans genoeg geschreven. Aan een vriend van de Ter Neuzensche Courant. te H. Dank voor de toezending. Dat pluimpje nemen we slechts aan onder benifice van inventaris. Ge kunt gerust zijn, de Ter Neuzensche Courant telt meer abonnes dan ooit te voren. Red. Heden overleed onze geliefde moeder de Wed. W. SAMAXVAN BEXDEGEM, in den ouderdom van bijna 83 jaren. J. P. v. d. WIELE. C. W. v. D. WIELE-Saman. Ter Aa, 26 Januari 1888. De Nieuwjaars-Commissie te TER NEUZEN zegt bij deze dank aan alien voor de bij de gehouden collecte ontvangen giften, waardoor zij in staat was gesteld van 31 Decem ber jl. tot heden aan vele hulpbehoevenden buiten- gewonen onderstand te verleenen. Ter Neuzen, 26 Januari 1888. J. A. van BOVEN, Voorzitter, A. BRAKMAN, O. van DAMME, L. de GROENE, Jac«. JANSEN A. KOOMAN, D. van den OUDEN, G. SCHOON- AKKER, P. M. C. van SPRANG, Ch. L. van BOUCHAUTE, Secretaris. P R IJ Z E X VAX E F F E C T E X. Amsterdam, 23 Januari. verlamming onfeilbaar moest genezen. Volgens een bepaalden stelregel werd de verbeelding van den zieke vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat hij op een bepaalden dag op een bepaald uur, eene eigenaardige gewaarwording aan zijne armen moest bespeuren, alsof hij werd bevrijd van een zwaren last. Wanneer het onfeilbaar werkende geneesmiddel de verlamming van de bovenste ledematen na korten tijd had weggenomen, zou hetzelfde met de onderste ledematen plaats hebben. Het blind vertrouweu, dat de zieke in zijne geneesheeren stelde, en de sterke verbeeldingskracht van zijn overspannen geest waren inderdaad zoo groot, dat de bevolen werking op den bepaalden tijd plaats had, en de patient na eenige dagen zich weder als een gezond mensch kan bewegen. Door een fabrikant in Engeland is een spoor- wegrijtuig vervaardigd, dat „gevaarvrij" genoemd wordt. Het is minder zwaar dan de gewone waggons. De wanden zijn van buiten van staal, van binnen van gegalvaniseerd ijzer en tusschen den binnen- en buiten wand opgevuld met mineraalwol. Het rijtuig is aan de binnenzijde geschilderd en met asbestpapier versierd, zoodat het, wat voorkomen aangaat, met een gewoon rijtuig overeenkomt verder rust het op een stevig stel stalen wielen. Door de mineraalwol zou het geruisch gedurende het rijden eenigszins verminderen. E E T IJ I) I X G E X. Van 24 tot en met 26 Jan. is in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 26 Jan. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, van Londen met stukg. Van 24 tot en met 26 Jan. zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 24 Jan. Spaansche stoomb. Galea, kap. Govouga, naar Antwerpen ledig. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, naar Londen met stukgt 25 Jan. Eng. stoomb. Ella Constance, kap. Berry, naar Midd- lesbro ledig. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 24 Jan. Eng. stoomb. Jessie Emelie, kap. Gerard, van Amsterdam met creosoot (bestemd voor Selzaete). Noorsche schooner Avance, kap. Andreassen, van Bordeaux met hout. 25 Jan. Noorsche bark Augustinus, kap. Olse Fiaystad, van Wilmingston met wol. 26 Jan. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, van Goole met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent Belgisch per 100 fr. Engelsch per Dordrecht, 26 Januari. KOERS V A X IIE T GELI). 47,00 h f 47,55 12,03 12,04* De rangschikking in het faillisseraent van ABRAHAM VAN DER PEIJL, boekhandelaar en winkelier, gewoond hebbende te Ter Neuzen, is door den Curator ter griffie der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg nedergelegd, ten einde aldaar gedurende veertien dagen te blijven ter inzage van een ieder. Middelburg, 25 Januari 1888. De Curator, Mr. C. LUCASSE, Advocaat en Procureur. Den 9en Eebruari a. s. hopen onze geliefde ouders JOHANNES PHILIPPUS KOENE SUZANNA LECOQ, te Z-aamslag, hun 35jarige eclitvereeniging te herdenken. Schoonhoven, den 26 Januari 1888. Een hunner dankbare kinderen, J. P. KOENE, Serg' der Instructie-Compagnie. 30JARIGE ECHTVEREENIGING W. VAN DEN BERGE MARGARETHA WISSE op Zondag den 29 Januari 1888. Rousselare. Hunne dankbare kinderen. Bevallen van een doc-liter, genaamd MARIA HELENA Mevrouw J. P. M. KROL-Van Pienbroek te Beetsterzwaag. Beetsterzwaag, 25 Januari 1888. Na langdurig sroartelijk lijden overleed op 26 Jan. te Dordrecht, in den ouderdom van 39 jaren, mijn geliefde echtgenoot A R IJ D E GOEDE. Wed. W. DE GOEDE, geb. Nolson. Ter Neuzen, 27 Januari 1888. De Notaris WILLEMS, te Selzaete, zal door bevoegd ministerie, op Maan dag 30 Januari 1888, in het open baar verkoopen staande en liggende SPARREN, te bevinden te Wachtebeke, nabij de Lange- leede op de eigendommen van de heeren Petersen, Van Mullem, den Notaris Wil- lems en andere. Men zal beginnen 's morgens om 9 uren precies in den Heiput, aan d'hospice goederen, om 's mid- dags te eindigen nabij de Langeleede, en te her- beginnen om 1 ure namiddag precies met den Snoei van de weduwe Ch8 L8 Demeijer en van daar in de Marguetten, eigendom van den heer De Wilde-Verplancke. Een ieder zal gehouden zijn borg te stellen in Belgie wonende en moeten voorzieu zijn van eenig gereed geld. EN ZEGGE HET VOORT. De Notaris I*. Dregmnns, te Axel, zal ten verzoeke van JAN SCHEELE Rz., aldaar, op Hoiulerilag den 2 Februari 1888, des namid- dags 2 ure, ten huize van Mej. de Wed. Rolff, te Axel, verkoopen in de Koestraat, gemeente Axel, kadastraal bekend in sectie G nummer 118, groot 1 are 45 centiaren. Te aanvaarden 1 Mei 1888. bekwaam voor haar werk. Bevragen aan het postkantoor te Ter Neuzen. bij D. SCHEELE Rz. te Ter Neuzen: met Aanhoorigheden, Erf en Tuin te HOEK op de Knol, thans nog bewoond door Pieter Dieleman. Te bevragen bij Notaris FERCKEN te Ter Neuzen. Sjtaalsleeninjjeii. pCt. Bedrag stukken. Keilerlan.1. Cert. N. W. Sch. 2} 1000 74} dito dito 3 it 1000 88} dito dito 3} 1000 99 dito Obi. 3} it 1000 99j OostenrilU. Obi. Mei-Nov. 5 fl. 1000 61} dito Jan.-Juli. 5 1000 63^ dito dito Goud .4 200—1000 Portugal. Ob. Bt. '53/84 3 100 58* Ituslnnil. Obi. Hope 1798/1815 5 f 1000 101-& Cert. Ins. 6 S. '55 5 Z.R. 500 81 dito 1864 5 1000 100 Obi. 1877 dito 5 20-100 97* dito Oost. 2e S. .5 Z.R. 100-1000 50| dito '73 gee. dito 5 50-100 92* dito '80 gee. dito 4 Z.R. 125-625 74} Obi. 1. 1867'69 4 20-100 80} Inan ie. O. B. Perp4 Pes. 1000-24000 63} dito bin. Perpet. 4 Pr. 500-25000 Turkiie. Gecv. S. D. C. 20-1000 13} Egypte. O. L. 1876 4 20—100 /3} Spoorwegleeningen. Eli eder land. Ned. Ctr. spw. A. dito Gest. Obi. Hongarije. Theis. Spw. aand. Italic. Zuid.-Ital. Sp. O. Rusland. Gr. Sp.-Maats. Aand. Bait. Spw. Aand. Chark.-Azow. O. Kurk.-Ch.-Az O. Orel-Vitebsk A. dito Obi Zuid-West Sp.-M. pCt. Bedrag stukken. 250 t, 235 fl. 200 Lir. 500-5000 60 Z.R. 125-625 111 125-1250 100 100 Z.R. 125 100 Z.R. 100-1000 99 91} 83} 93} 54} Preinieleenlngen. w pCt. Bedrag stukken. geneesmiddel en verzekerde hem dat het zijne I Vederlami. Stad Amsterdam 3 f 100 110 Stad Rotterdam 3 100 104} Helgitl. Stad Antwerpen 1874 3 fr. 100 89} dito Brussel 1887. 2} 100 89} Spanje. Stad Madrid 3 100 41} Bij ruimer aanvoer van Tarwe was de kooplust evenwel zeer gering. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 6,80 a f 6,90 mindere f 6,40 a f 6,70. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche J4,70 a /5,10. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 5,00 a f 5,40, Overmaasche J 4,10 a f 4.70, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 4,20 a f 4,80. Haver dunne f 2,30 a f 2,90. Paardeboonen f 5,10 a 5,70. Duiveboonen 6,00 a 6,50. Witteboonen 10,00 a 12,00. Bruineboonen 9,00 a 10,50. Erwten 6,50 a 7,00. Voeder 5,20 a 5,50. Koolzaad 9,00 a f 9,50. Lijnzaad zaai 10,50 a 11,25. EN VAN EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 3