Binnenland. Telegrafische berichten. folitieli Overzicht. Onze Duitsche naburen ondervinden ook maar al te gevoelig den druk der hooge lasteu, maar uitkomst is er nog niet. Een in militaire zakeu goed ingelicht persoon berekent in het Berliner Tageblatt, dat de kosten van de uitbreiding van den weerplicht volgens de nieuwe wetsvoorstellen ruim 180 millioen mark zullen beloopen. Op de vragen van de commissie antwoordde de minister van oorlog ontwijkend en wees naar de suppletoire begrooting. Bemoedigend voor beminnaars des vredes is het woord door Von Bismarck gesproken „in de drie eerste jaren geen oorlog." De Nord geeft eveuzeer eene verzekering in denzelfdeu geest. Het blad verzekert, in tegenspraak met onrust- wekkende bericbten en courantartikelen, die hoofd- zakelijk voor beursspeculatien gemaakt zijn, dat in toongevende kringen en onder de bevolking van Rusland eene oprecht vredelievende stemming heerscht. Wat beteekenen de leugenachtige berichten van Rumeensche en Poolsche bladen over concen- tratie van troepen, zegt het blad. Die concentratie heeft niet plaats, zegt de Nord. Intusschen be- treurt het blad de weinige vordering,die de Bulgaarsche kwestie maakt. De oorzaak ligt hierin dat de mogendheden de voorstellen van Husband, na het afdanken van Alexander, niet hebben aangenomen, zegt de Nord. Dat 's mooi gezeid. Men moest Rusland stil laten begaan met Bulgarije tot een Russisch wingewest te maken, dan was irnmers de kwestie uit! Eene hangende kwestie tusschen de beide staten is 11 u toch van de baan. Het is reeds bijna een jaar geleden, sedert de Novoje Vremya eene corres- pondentie uit Panjs bevatte, die het opschrift droeg tfde organisatie der Duitsche spionage." Daarin werd van den overste Von Villaume gezegd dat hij, zoolang hij militair attache der Duitsche legatie te Parijs was geweest, dienst had gedaau als Pruisisch spion, en dat hij, ter zake van gewichtige documen- ten, die uit het Fransche ministerie van oorlog waren verdwenen, zich zoo zou gecompromitteerd hebben, dat zijne positie te Parijs onhoudbaar was geworden. En ten slotte dat Von Villaume, die naar St. Petersburg was overgeplaatst, daar zijn rol als spion voortzette. De Duitsche legatie te St. Petersburg vestigde de aandacht der itussische regeering op dit artikel, en eene vervolging wegens laster werd iugesteld. Het proces werd langzaatn behandeld en men gaf den redacteur FedGoroff den tijd om naar Parijs te gaan, teneinde daar de bewijzen voor de waarheid van het stuk te verzamelen. Eiudelijk kwam het bericht dat de vervolging opgegeven was, en men vertelde elkaar openlijk in de Itussische hoofdstad, dat men der Duitsche regeering de onthullingen van het proces wilde besparen. In Berlijn was men daarover gevoelig nieuwe drang werd uitgeoefend en het gevolg is geworden dat Feodoroff, wegens belastering van kolonel Villaume, militair atache bij de Duitsche legatie, veroordeeld is tot 150 roebels boete en zes weken arrest op de hoofdwacht. Een conflict tusschen Italie en Frankrijk over eene nalatenschap van zekeren Hussein, welk tooneel in Tunis is opgevoerd, is gelukkig van de baan. De Fransche rechter van instructie Athalin heeft eene huiszoeking iugesteld bij den heer Wilson en bij den heer Legrand. De Parijsche bladen maken zich hierover zeer vroolijk. De heer Athalin heeft zich kunnen overtuigen, dat de veelbesproken 21,922 dossiers, die zoolang in het Elysee waren gehuisvest, zich thans in de Avenue d'lena bevinden; maar de heer Wilson zou ontzagelijk dom moeten zijn, als hij in drie maanden tijds de voor hem compromit- teerende stukken niet had laten verdwijnen. De heer Athalin heeft natuurlijk niets van eenig belang gevonden. Dit zal niemand verwonderen, evenmin dat in de koopmansboeken van den heer Legrand geen post van 60,000 francs voorkwam voor eene door den heer Wilson geleverde decoratie. Waar de beide bij eene transactie betrokken partijen be lang hebben bij het verdwijnen van alle bewijzen, moet de justitie vlugger bij de hand zijn dan zij in deze zaak is geweest. Nu nog even den blik gewend naar het landje der Bel ten en daarmee sluiten wij ons overzicht. Daar zwaait nog altijd Estrup den shepter en doet wat hij wil. Het Folkething heeft weer duidelijk laten voelen, dat het van de voorgenomen verdedigingsmaatregelen niets wil weten, niettegen- staande de Minister van oorlog op zijn manier de noodzakelijkheid aantoonde om Kopenhagen te ver- sterken. De volksvertegenwoordiging is maar niet te overtuigen dat het noodig is en vraagt waar het geld vandaan zal komen. Ook meent men dat er gevaar aan verbonden is met Kopenhagen tct een sterke stelling te maken. Volgens den ontwerper Bahnson zal de versterking van de Deensche hoofdstad 100 millioen kronen kosten. Belastingen dus. Maar de arbeidende klassen ver- keeren in ellende, de landbouw verarmt, de handel kwijnt. Het groote Noord-Oostzee-kanaal hebben de Duitschers binnen korte jaren gereed en wat wordt er dan van de Sontstad? Maak er liever een vrijhaven van met vrije entrepots zeggen de antipoden van Estrup c. s., summa, summarum, de Folkething verwerpt de begrooting weer, maar de plannen van Bahnson worden desniettemin uitgevoerd. Met den bouw der forten gaat men voort, een kanaal wordt gegraven, dat bestemd is om de omstreken van Kopenhagen onder water te zetten, ziedaar de toekomst. „De hemel is hoog en de Czaar is ver," Estrup regeert met en zonder Folkething, en Bismarck zegt: Bist du nicht willig, so brauch ich Gewalt.'' De werkstaking te Almeloo Aanvankelijk hadden de werkstakers meer dan de patroons, de heeren Scholtende publieke opinie voor zich. Reeds meermalen zijn de arbeiders op de fabrieken van de heeren Scholten te Almeloo ontevreden geweest, ook dan wauneer op andere fabrieken geen klachten over loon en over belian- deling werden veruomen. De houding van de werkstakende arbeiders is kalm maar vastberadeu in den aauvang ontvingen zij steun van meerdere ingezetenen uit Almeloo, nu ontvangen zij brood uit Den Haag en geld uit Amsterdam. Twee welbekende personen zijn duidelijk de middelaars tusschen de werklieden en de so- cialistische partij. Gisteren was het 14 dagen dat 1000 arbeiders den arbeid gestaakt hebbende neringdoende burgerij betreurt den loop van zakenzooals natuurlijk iseen matige berekening toch schat dat daardoor een 7000 gulden arbeidsloon, dat anders uitbetaald zou zijn geworden, niet in circulatie is gekomen. Volgens de Kolnische Ztg. heerscht er onder de Pruisische en Nederlandsche eigenaars der bazaltgroeven te Linz en in de omstreken veel ontevredenheid, omdat de Nederlandsche regeering sedert eenigen tijd bij haar aanbestedingen stelsel- matig het bazalt uitsluit, tot groot nadeel van de bedoelde eigenaars. Volgens dit blad behoorde de Nederlandsche regeering te bedenken dat er groote massa's dakpannen naar Duitschland worden uitge voerd en dat haar houding de Duitsche regeering zal dwingett om daarvan ^ok inkomende rechten te gaan heffen. Tot nog toe zijn alleen geglazuurde pannen in Duitschland aan inkomend recht onder- hevig, doch zijn doffe daarvan geheel vrij. Het slachten en verzenden van varkens voor de Engelscbe markt, die niet zwaarder mogen zijn dan 50 a 100 halve kilo's, houdt te Nijmegen, Neerbosch, Groesbeek, Maiden, Wijchen en een paar andere plaatsen, vele handen bezig. Men bedingt 40 cent per kilo schoon. Er zijn te Nijmegen ondernemers, die op eenen dag 30 a 40 van zulke dieren slachten en via Rotterdam naar Londen verzenden. In den gemeenteraad van Middelburg heeft zich een eigenaardige vraag voorgedaan in zake de nieuwe kieswet. Zij is deze de luitenant Epkema werd gedurende drie maanden naar Ter Neuzen gedetacheerd, bleef zijn gemeubileerd kwartier in huur behouden en keerde later naar Middelburg terug. Hij verzoeht op de schattingslijst geplaatst te worden, maar de burgemeester schrapte hem er van, omdat hij meende, dat de heer Epkema door zijne detacheering naar Ter Neuzen niet de laatste 9 maanden in hetzelfde perceel had gewoond. Er had dus geen schatting plaats. De raad besliste evenwel, dat de heer Epkema door zijne detacheering niet had opgehouden inwoner van Middelburg te zijn; dat de burgemeester onbevoegd geweest is, iemand, die verlangde op de schattingslijst geplaatst te worden, te sphrappen, en nam het besluit dat er alsnog eene schatting zal plaats hebben. Hoe en door wi?n daar nu aan zal kunnen voldaan worden, wist de voorzitter niet. Het Kon. besluit heeft daarin niet voorzien. TER NEUZEN, 27 Januari 1888. In de heden gehouden zitting van den raad dezer gemeente is met algemeeue stemmen tot lid der plaatselijke schoolcommissie herbenoemd de heer J. Dieleman. Op het verzoek der afdeeling Ter Neuzen van den bond tot verkrijging van algemeen kies- en stemrecht om van de gemeente een localiteit tot het houden van vergaderingen te verkrijgen, is afwijzend beschikt. Het aanleggen van den veel besproken weg naar het spoorwegstation zal in de volgende zitting behandeld worden. In ons volgend nummer geven we ons gewoon verslag. In een te Utrecht gehouden vergadering is opsericht een Nederlandsche Protect.ionistische Landbouw-vereeniging. Tot lid van het voorloopig comitd, waaraan het ontwerpen van statuten is opgedragen, is o. a. be- noemd de heer Hombach uit Hulst. Axel, 27 Jan. In de heden alhier gehouden raadsvergadering werd het volgende behandeld 1°. Mededeeling van ingekomen stukken a. Van het proces-verbaal van kasopneming waaruit blijkt dat in kas is 4878,36J. b. Missives van Gedeputeerde Staten I. Goedgekeurd raadsbesluit wijziging gemeente- begrooting voor 1887. II. Als voren tot afkoop van cijns. III. Als voren tot aankoop van eene inschrijving in het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld. IV. Toezending van een uittreksel uit Zijner Majesteits besluit van 13 Dec. 11. houdende goed- keuring der docsr den Raad bepaalde heffing van een hoofdelijken omslag. Alles wordt voor ken- nisgeving aangenomen, en V. Waarbij de goedkeuring aan het raadsbesluit van 23 Dec. 11. nog niet wordt verleend, omdat zij betwijfelen, of voor een jaarwedde van f 600 een onderwijzer met rang van hoofdonderwijzer zal worden verkregen, indien echter mocht blijken, dat voor de gemeide wedde geschikte personen in deze gemeente willen werkzaam zijn dan zullen zij bereid zijn, die wedde goed te keuren. De voorzitter deelt mede, dat er zich geen solli- ci tan ten hebben opgedaan, en stelt naraens burge meester en wethouders voor gemeld raadsbesluit in te trekken, welk voorstel met algemeene stem- men wordt aangenomen. 2°. Regeling jaarwedde te benoemen onderwijzer. De voorzitter stelt namens burgemeester en wet houders voor eene oproeping te doen van een onderwijzer op eene jaarwedde van f 400, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. 3°. Vaststelling van het bedrag, waarop de landerijen voor het jaar 1888 in verhouding van hunne vermoedelijke opbrengst voor den hoofdelijken omslag in drie klassen zullen worden gerangschikt. Ten le. f 70 le klasse, f 45 2e klasse en f 20 3e klasse per hektare voor hem, die eigenaar en tevens gebruiker is. Ten 2°. f 50, f 30 en f 15 per hektare voor hem, die eigenaar en geen gebruiker is. Ten 3°. f 30, 20 en 10 per hektare voor hem, die alleen gebruiker is. 4°. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt benoemd de heer P. Dregmans. 5°. Tot lid van het algemeen burgerlijk arm- bestuur wordt benoemd de heer C. N. Jansen van Rosendaal, welke verklaart de benoeming niet aan te nemen. Wordt overgegaau tot een nieuwe be noeming en wordt als zoodanig benoemd de heer P. van Hoeve. 6°. Tot leden van het stembureau voor de ver- kiezing van een lid van de Proviuciale Staten worden benoemd de heeren P. Dregmans en R. van de Ree. 7°. Besluit van het algemeen burgerlijk arm- bestuur tot wijziging der begrooting van 1887. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8°. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor om aan den heer A. van der Hooft welke verzoeht heeft de in 1888 op te halen straat- mest te koopen voor eene som van f 52, zijn ver zoek toe te staan onder voorwaarde, dat gemeide heer Van der Hooft voor zooveel mogelijk voorzie in eene goede plaats (ter beoordeeling van burge meester en wethouders.) Besloten het verzoek toe te staan. 9°. Bericht van het Chr. Ger. Armbestuur dat er zich een persoon op de kiezerslijsten bevindt welke bedeeling geuoten heeft. Hiermede te handelen overeeukomstig de voor- schriften der kieswet. Honteiiisse. In de Woensdag 25 dezer gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Kruispolder is, ter vervanging van wijlen den heer C. C. P. Pierssens, tot ontvanger-griffier benoemd, de heer P. F. Fruijtier, alhier. Oostburg. Dinsdag 24 Jan. hield de heer De Buisonje in de zaal van het logement der kinderen Buijssen eene voorlezing die door een zeer net en aandachtig publiek werd bijgewoond. Met belangstelling werd gevolgd zijn novelle z/De liefde de meeste" en de bijvalsbetuigingen, die hem ten deel vielen na de voordracht zijner geestige schets getiteld „Een Rederijkersbondsvergaderiug te D. bewezen dat hij ook hierin zijn hoorders eenige aangenarae oogenblikken had verschaft. Kantou Oostkurg. Hij was zwartgelokt, ja wat meer zegt, zelfs gekruld. Een zwarte knevel dekte zijn lip, een dito baard den kinnetip een Henri- quatre naar den aard. Vroeger had hij een deftige betrekking bekleed in de kerkhij was de schrik der kwajongens en de nachtmerrie van alle boeren- knechts en dito meiden, die wel eens wereldsche gedachten hadden en die uitspraken in Gods tempel. Intusschen had men, en terecht, gemeend een fatsoenlijker man te moeten aanstellen en met onbepaald verlof was de vertegenwoordiger der kerkelijke macht naar huis gezonden. In plaats nu dat dit den verstokten zondaar tot inkeer bracht, ging hij voort op zijn goddeloozen weg. Hij bleef nogal uit de handen der politie, die anders in zake ,/vergunning" nog al gevat is. Maar eindelijk daalde zijn gelukster. In het gedeelte dezer gemeente genaamd ffde Oude Stad" woont eene 70jarige weduwe, die, om in hare dagelijksche behoeften te voorzien herberg houdt. Gezellig van aard begeeft zij zich op zekeren avond naar eene buurvrouw en laat de deur van haar Eden-theater open. Wie zou ook komen Maar onze zwartgelokte man, die te veel vergunning had, komt in hare afwezigheid binnen, vindt het huis ledig en benoemt zich tot huisbewaarder. Het onbeheerde buffet wordt zijn altaarhij ziet de flesschen na, proeft derzelver inhoud en na de deur op slot te hebben gedaan, vult hij zich een beker geestrijk vocht, zet dien aan den mond maar zweert alvorens, dat hij niemand zal binnenlaten. Vermoeid en afgemat zoekt hij de voormalige huwelijkssponde der weduwe op en vleit zich ter ruste De weduwe heeft intusschen haar gezellig praatje gestaakt en begeeft zich naar huis. Hemel de deur van haar heiligdom is gesloten Zij klopt, klopt nog eens, zij roeptalles te vergeefs. Stilte heerscht daar binnen, stilte als des grafs. Maar al hoort zij niets, zij ziet toch door de reten der gordijnen dat de ongenoode bezoeker haar sponde verlaat, en zich opnieuw te goed doet aan den inhoud der flesschen, die haar buffet versieren. Een buurman wordt ter hulp geroepen en deze gedachtig aan de speuk,/Weduwen bij te staan in de verdrukking is prijselijk," weet na veel overredings- kracht ten beste te hebben gegeven, de deur door den ci-devant koster te doen openen. Gansch ont- sternd overlaadt deze laatste de weduwe en den buurman met scheldwoorden en verwijdert zich. Maar de eerzame weduwe miste den volgenden dag een paar worsten, die op een rek aan haren zolder prijkten. En de ijverige wachtmeester der mare- chaussee, bijgestaan door den veldwachter, spoorden 4 a 5 getuigen op, die er bij tegenwoordig waren dat de man in een herberg aanbood die worst te bakken. Worst is in den winter een heerlijk eten. Maar de man, vreest men, zal die grap vooreerst niet vergeten." Almeloo, 27 Jan. De werkstakers worden on- rustiger; zij zijn herbaaldelijk door charges huzaren uiteen gejaagd. Geen erustige verwondingen hebben daarbij plaats gehad. De toestaud blijft dezelfde. rechtszakenT Arrondissements-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Jan. het volgende vonnis uitgesproken J. v. H., oud 32 j., bierbrouwersknecht te St. Jansteen, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 27 Januari 1888. VeroordeeldK. V., te Ter Neuzen, ter zake van het zonder recht laten loopen van vee op wei- land in eene boete van f 1,50, subsidiair 3 dagen hechtenis. P. M., koewachter te Wachtebeke, ter zake van poging om wild te vangen met een wildstrik in eene boete van f 3, subs. 5 dagen hecht., met bevel tot veruieling van den wildstrik. J. H., te Zaamslag, ter zake van het bejagen van eens anders grond zonder akte en vergunning in twee boeten elk van f 4, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete, met verbeurdverklaring van het geweer. Th. v. d. V., te Assenede, ter zake als voren in twee boeten elk van f 4, subs. 4 dagen hecht. voor iedere boete, met bevel tot uitlevering van het geweer en den geschoten haas, of betaling der waarde van resp. f 30 en f 1, subs. 10 dagen en 1 dag hecht. F. P., arbeider te Sas van Gent, ter zake van het jagen zonder aktein eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht., met bevel tot uitlevering van het geweer of betaling der waarde van f 1, subs. 1 dag hecht. C. v. Y., werkman te Watervliet, ter zake van het bevisschen van een Zeeuwschen strooin zonder consentin eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. F. J. W., visscher te Philippine, ter zake van het visschen op de Schelde met een vaartuig waarop het consentnummer niet behoorlijk is geplaatstin eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. S. M. P., koopman te Ter Neuzen, ter zake van het zonder toezicht laten loopen van zijn trek- houd in eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. M. II., te Ter Neuzen, ter zake van straat- schenderijin eene boete van 1,50, subs. 3 dagen hecht. H. d. B., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het na 's middags 1 uur laten staan van een vuilnisbak op den openbaren wegin eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. W. F. H. d. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het maken van nachtrumoer; in eene boete van /2, subs. 3 dagen hecht. E. S., bierbrouwersknecht te Axel, ter zake van het als voerman zich niet steeds bij zijn voertuig bevinden op den openbaren weg, in staat om het te besturenin eene boete van f 1,50, subs. 2 dagen hecht. H. G., K. B., J. F., F. v. T., P. J. en E. V., alien werklieden te Zaamslag, E. B. v. W. en P. J. v. W., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch aan den voet van een zeedijk ieder in eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. J. G., visscher, en G. S., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van het openhouden eener her berg na het uur van sluitingieder in eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. G. R., spoorwegconducteur te St. Nicolaas, en H. H. A. B., klerk te Ter Neuzen, ter zake van het verblijven in eene herberg na het uur van sluitingieder in eene boete van f 1, subs. 1 dagen hecht. J. S. en J. d. R., werklieden te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eene boete van f 1, subs. 2 dagen hecht. L. J. B., timmermansknecht te Ter Neuzen, ter zake van het zich vermond in het openbaar ver- toonen in eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. B. v. K. en D. J. K., te Ter Neuzen, ter zake als voren in eene boete van f 0,50, subs 1 dag hecht. L. v. C., werkman te Axel, ter zake van het op Zondag bejagen van eens anders land zonder ver gunning in twee boeten elk van f 4, subs. 4 dagen hecht. voor elke boete, met bevel tot teruggave van het geweer. E. H., boerenkuecht te Westdorpe, ter zake van het rijden over een polderdijk in twee boeten elk van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. M. P., werkman te Ter Neuzen, ter zake van in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2