Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2369. Zaterdag 28 Januari 1888. 28e Jaargang, 2)3 Haven Ter Neuzen. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. im blad verschljjnt Dinsdas- en Vrijdagavond hij den nltsever P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. Bij deze courant, behonrt een bijvoegsel. Wij ontvingen het onderstaand schrijven; om de belangrijkheid plaatsen wij het aan het boofd van het blad. Red. Mijnheer de Redacteur In uw blad van Woensdag jl. werd door u met korte woorden melding gemaakt van het behandelde in de Eerste Kamer op Vrijdag 20 Jan. In de zitting van Zaterdag daaraanvolgende werd ecbter door het geachte lid der Eerste Kamer voor Zee- land den heer Moolenburgh, eene belangrijke rede uitgesproken, die volgens het officieel verslag der Kamer aldus luidt ,/Als de Minister op uitnoodiging van den heer Van Roijen aan het reizen gaat, neem ik de vrijheid een klein uitstapje met hem te maken naar het zuidelijk gedeelte van het land. Ik begin met mijn dank te betuigen aan den Minister voor de welwillendheid, door hem te kennen gegeven, naar aanleiding van de periode in ons Verslag voorkomende, betrekkelijk de los- en ladingsplaats aan het kanaal van Ter Neuzen. Deze zaak is wel niet zoo belangrijk als die, waarop de vorige geachte spreker gewezen heeft, (de heer Van Roijen sprak over de spoorweg Groningen—Delfzijl) maar het geldt hier toch ook een interessant plekje, dat, wanneer de Minister toch aan het reizen zal zijn, ook voor hem de moeite waard kan zijn te bezoeken. Ik voeg er den wensch bij, dat de niting van den Minister in deze niet moge zijn eene platonische uiting om de zaak in welwillende overweging te nemen, maar haar moge belichamen in een of ander voorstel aan de Wetgevende Macht in te dienen met audere woorden dat de Minister het denkbeeld onder cijfers zal willen brengen. Er is bij dat kanaal van Ter Neuzen, dat een Rijkswerk is, groote behoefte aan eene los- eu ladingsplaats. De Regeering zegt//Sedert jaren reeds is aan de spoorwegmaatschappij Mechelen—Ter Neuzen op haar verzoek eene aanzienlijke lengte van den dijk van het kanaal van Ter Neuzen als los— eu laad- plaats in gebruik gegeven. Dezer dagen is, op nader verzoek der spoorweg maatschappij, nog eene uitbreiding aan die vergunning gegeven, zoodat de maatschappij thans eene opper- vlakte van ongeveer 8000 M2 in gebruik heeft." Dat is een blijk van welwillendheid, dat zeer wordt gewaardeerd maar mag ik den Minister doen op- merken, dat de spoorwegmaatschappij Mechelen- Ter Neuzen reeds eene los- en ladingsplaats aan- gelegd heeft voor hare prive-rekening, dat dit eene jonge maatschappij is, waarvan moeilijk te ver- FEUILLBTON. NOVELLE, Terwijl Dick ze poogae te verwijderen, brak ze maar eenige van roest bijna opgevreten ijzeren zadelgespen toonden aan, dat men, ter bedekking van hetgeen verborgen was, een zadel had stuk- gesneden en daarover uitgespreid. Met de meeste behoedzaamheid schoof Dick het vergane leder op zij. Toen hij echter een tweede ietwat steviger sehaeht op tilde, viel er iets rammelends uit, en het bleek dat hij het bovenste gedeelte van een geld- t3sch had opgelicht en er een aantal wel vuile maar toch nog goed bewaarde zilveren dollars voor hem lagen. //Geld riep Kate juichend. Dollars, dollars Mie had dat ooit gedacht p" h Ja geld," herhaalde Winslow uit 't diepst van zijn gemoed, „en er moeten zes en dertig honderd dollars zijn." Kornelie beschouwde Winslow eenige oogenblikken met ernstigen blik. Daarop staarde zij de vroolijke verraste Kate aan en wende zich toen tot Dick, die, op verdere voorschriften wachtende, nog steeds op de knieen in de kuil lag. »Ja Dick, dat is het geld dat uw grootvader te zameu met dien van Kate hier voor u heeft weg- geborgen. Spring naar beneden Kate en help hem de dollars naar boven brengen. Doe er mee wat wachten is, dat zij de enorme kosten, verbonden aan zulke uitgebreide los- en ladingsplaats als vereischt wordt, zal dragen. Op dit oogenblik heeft die maatschappij nog geene financieele resultaten zij heeft voor de los- en ladingsplaats veel geld uitgegeven, in de hoop daarvan eenmaal goede resultaten te zien. De gemeente Ter Neuzen heeft zich ook groote offers getroost om de zaak voor hare scheepvaart eenigszins in orde te hebben, maar is natuurlijk niet in staat om aan deze zaak die extensie te geven, die met het oog op de groote scheepvaartbeweging, die daar heerscht, gevorderd wordt. Zooals ik reeds zeide, is het kanaal van Ter Neuzen een Rijkswerk, en als zoodanig ontvangt het Rijk alle kanaalgeldenalleen schepon die rechtstreeks van de eerste sluis het kanaal met ongebroken lading binnenkomen en tot Gent doorvaren, betalen geen rechten. Alle schepen, die gedeeltelijk lossen en dat zijn vele betalen voile rechten, en die heft het Rijk. Terwijl de opbrengst van die rechten in 1870 bedroeg 1132, is die nu gestegen tot f 44,000. Het Rijk heeft van 18701 883 genoten aan kanaalrechten 350,000. Dat is nu, over 16 jaren verdeeld, wel zulk eene enorme som niet, maar het is toch geene kleinigheid, terwijl het Rijk volgens het tractaat met Belgie, toch het onderhoud moet bekostigen. Ik zou daarom wenschen, dat de Regeering aldaar op Rijkskosten een los- en ladings plaats deed aanleggen. Volgens eene gemaakte begrooting zou het eene zaak zijn van f 65,000. Ik onderstel dat men aan het Departement wel iets van de zaak zal weten al is het niet bekend dat er rechtstreeksche adressen voor die zaak zijn ingekomen. De Minister zou een goed werk doen, wanneer hij, als de zaak in eens voor de schatkist te zwaar mocht zijn, dat werk over meer jaren verdeelde zooals in Zeeland wel meer plaats heeft bij subsidieering voor wegen en kanalen, bijv. over 4 jaren, dan zou dat jaarlijks een f 16,000 kosten wat niet al te veel van de schatkist gevergd zou wezen. Is dit nu een verzoek in het locaal belang van Ter Neuzen Mijnheer de Voorzitter, ware dit zoo, dan zou ik huiveren er mede voor den dag te komen. Wij staan hier niet precies, al worden wij ook door de Provinciale Staten afgevaardigd, om voor locale belangen te spreken. Ik beweer echter, dat te gelijk met het Rijksbelang het locaal belang be- vorderd kan worden. Hiertegen kan niets in het midden worden gebracht. Zeer zeker is het, dat door het tot stand komen van dit werk in de eerste plaats het Rijksbelang en in de tweede plaats het belang van Ter Neuzen zal worden gebaat. Er is iets eigenaardigs aan dezen toestand ver bonden. gij wilt, het is uw eigendom," en zich tot Winslow wendende, nadat Kate lachend bij Dick in den kuil was gesprongen, zeide zijKom, John, wij hebben hier niets te maken. Laat de kinderen doen wat zij verkiezen. Kom, mij dunkt, wij moeten naar de bron gaan en daar wachten tot zij gereed zijn." En nog eenmaal klonk het tot de jongelieden in den kuilvGe behoeft u niet te haasten, de dag is nog lang," en zich omwendende sloeg zij den weg naar de bron in. Winslow voegde zich bij haar, doch zij wisselden geen woord. Eerst toen zij bij de beek op het gras zaten, begon Winslow met een eigenaardige uit- drukking van diepen eerbied /Kornelie, dus is nu alles ten beste gftkeerd. Maar nu ik er bedaard over nadenk, kan ik u niet zeggen hoezeer het mij treft, dat gij dejuisteplek wist waar het geld verborgen lag." ,/Wie zegt dat?" viel Kornelie hem zeer bedaard in de rede. //Gij hebt uw zelf door uw woorden verraden, en al was dat niet het geval geweest, het feit dat gij Dick de plaats wist aan te wijzen waar hij zijn spade in den grond moest steken, sprak immers duidelijk genoeg." z/Nu ja, John," sprak zij na een tamelijk lange pauze, „ik wist het, maar ik mocht het zelf u niet zeggen, omdat aan die wetenschap voor iemand anders een zonde kleefde. Om u gerust te stelleu zal ik u nu alles zeggen, mits de kinderen het slechts nooit vernemen en het voor hen een geheim blijve. Luister dan Wanneer aan mijn denkbeeld uitvoering werd gegeven, dan behoeft men het verwijt niet te vreezen, dat door die uitgaven afbreuk zal worden gedaan aan hetgeen ten koste wordt gelegd voor Amster dam, Rotterdam, Vlissingen enz. Want het betreft hier een kanaal of liever vaart, die met geDoemde plaatsen verband houdt. De schepen, die door het kanaal naar Gent gaan, hebben met Vlissingen niets te maken, met den nieuwen waterweg van Rotter dam evenmin als met IJmuiden. Men behoeft dus het verwijt niet te vreezen dat men door den een te bevoordeelen den ander te kort doet. In de eerste plaats moet bij de Regeering wegen dat het een Rijksbelang is, dat het kanaal wordt in stand gehouden niet alleen, want wat het on derhoud betreft geschiedt dit reeds, maar bovenal dat het bruikbaarder worde voor de groote en kleine vaart, opdat de schippers niet meer be- angstigd behoeven te zijn voor de moeilijkheden en lasten, verbonden aan het laden en lossen van goederen. Men denke aan de concurrentie van het geduchte Antwerpen, dat niets verzuimen zal om afzenders en geconsigneerden aan onze havenplaatsen te ont- trekken. Vlissingen zou daarbij niets winnen en wat nu nog door het kanaal van Ter Neuzen gaat zou daardoor geheel verloren gaan. Resumeerende, meen ik te mogen zeggen, dat hetgeen ik verlang is een Rijksbelang, dat alle recht heeft om aanbevolen te worden in de wel willende werkzame overweging der Regeering, niet in hare platonische welwillende overweging." Hierop antwoordde de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, voor zoover het onzen afge- vaardigde betrof//Wanneer deze sombere wintertijd zal zijn voorbijgegaan en deze ongunstige dagen verwisseld zullen zijn voor vroolijke, zonnige dagen, zal de Minister gaarne aan de uitnoodiging voldoen, die tot hem van zoovele zijden gericht is, om hier en daar locale inspection te maken. Het nut daarvan is ook, naar zijne meening, onbetwistbaar. Hij heeft, helaas, tot dusver weinig aan dat ver- langen kunnen voldoen, omdat hij door vele werk- zaamheden, te zeer aan de schrijftafel gebonden was. Er is echter eene schaduwzijde aan verbonden. En dat is deze, dat hij, bekend wordende met al de eischen van meer of mindere billijkheid, die tot verbetering van dezen weg of tot verandering van dit kanaal of tot verbouwing van eenig station zullen worden bijgebracht, terugkeeren zal met een aantal nieuwe postenin de portefeuille, die in eene vol- gende begrooting zouden moeten worden opgenomen. De geachte afgevaardigde uit Zeeland, de heer Moolenburgh, heeft nogmaals een beroep op de Regeering gedaan in het belang van de los- en laadplaats te Ter Neuzen. Ook dit punt is in de z/Dit schrift," en Kornelie haalde het stuk van haar vader voor den dag, heeft de doodzieke man mij gegeven, met streng verbod om het in te zien voordat hij den laatsten adem had uitgeblazen. Hij geloofde namelijk tot aan zijn dood toe niet dat hij toen reeds sterven zou. Maar toch schijnt de ge- dachte bij hem opgekomen te zijn dat, als wij beiden het niet eens mochten worden, ik na zijn overlijden, zonder hulp alleen op de wereld zou overblijven. En het schijnt dat hij uit bezorgdheid voor mijn toekomst in een zwak oogenblik zijn laatste kracht heeft aangewend om met een potlood er nog eenige woorden bij te voegen en het papier weder op den stoel naast zijn bed te leggen alsof er niets gebeurd was. Hoe het gebeurd is weet ik nietik weet alleen dat, toen ik eindelijk gelegenheid vond het papier te lezen, ik de wel is waar met zwakke hand geschreven, maar toch nog duidelijk te onderkennen woorden ontdekte. Daar, lees zelf, John gij zijt beter met de letters vertrouwd dan ik." Winslow nam het hem toegereikte papier, en nadat hij de on regel matige, nauw te onderscheiden letters een poos met aandacht had beschouwd, las hij overluid z/Tegen den oostkant van den steen, vlak daar- naast moet gij graven, tot gij op een laag kleine steentjes stoot. Die bedekken alles." Daarop staarde hij met strakken blik in het kalme gelaat van Kornelie. Hij scheen zijn oogen niet te vertrouwen. //Kornelie," begon hij daarop,//met dit schrift in handen hebt gij hier vlak in de nabijheid vele jaren lang een kommervol leven geleid 1" gewisselde stukken besproken, en de geachte afge vaardigde kan akte nemen van hetgeen gezegd is. De geachte afgevaardigde heeft gezegd, dat het hem niet bekend was of daartoe een verzoek was ingekomenik moet hem antwoorden, daarna een onderzoek te hebben laten instellen, doch aan mijn Departement is zoodanig verzoek niet ontvangen." Met genoegen zal door een ieder die belang stelt het to be or not to be van Ter Neuzen, deze redevoering gelezen zijn, en gaarne voeg ik mij bij diegenen, die den heer Moolenburgh daarvoor dank- baar zijn, vooral omdat die afgevaardigde de eerste geweest is, die deze aangelegenheid onder de aan dacht van den Minister gebracht heeft. Uit de rede van den heer Moolenburgh treft mij evenwel vooral de kwestie van de groote offers die de gemeente Ter Neuzen zich getroost zoude hebben om de zaak voor hare scheepvaart eenigszins in orde te hebben, want ik durf het tegendeel beweren en velen met mij. Ik ga zelfs zoover met te zeggen, dat voor handel en scheepvaart te Ter Neuzen nog niets gedaan is door de gemeente. De offers die gedaan zijn, werden door de spoor- wegen gedaan en dpor het particulier initiatief, de gemeente bleef in de achterhoede, in alle opzichten, en toch ten onrechte, want wat was Ter Neuzen, zonder de spoorwegen, zonder den handel Een nederig dorp aan Schelde's boord gelegen. Krijgen we naderhand de f 65,000 voor een ge deelte kaai, welnu, dan wordt een begin gemaakt met hetgeen ons rechtens toekomt en acht gevende op het antwoord van den Minister van Waterstaat dan komt de eer daarvan alleen toe aan den heer Moolenburgh, want zelfs tot het verkrijgen daarvan, werd door het gemeentebestuur nog geen verzoek aan den bevoegden Minister ingediend. En aan u die durft beweren, dat het gemeentebestuur zooveel pogingen heeft aangewend door adressen als anders- zins, in het belang van Ter Neuzen Of doelt men misschien op het adres om het Registratiekan- toor hier te krijgen, zooals men uit Hulst schreef? Het ware misschien wenschelijk, maar handel en scheepvaart zullen er weinig bij gebaat zijn. Misschien overdrijf ik. Mocht het waar zijn. Ik hoop in ieder geval op betere tijden, op meer initiatief van het Gemeentebestuur van een gemeente, die door hare buitengewoon gunstige ligging, in weerwil van alle verdrukking en tegenwerking, de derde haven van Nederland geworden is in scheep vaart be weging, en den voortdurenden steun onzer afgevaardigden in de Eerste Kamer en op den afge vaardigde, die wij weldra geroepen zullen worden te kiezen voor de Tweede Kamer. U dankzeggende voor de mij verleende plaats ruimte teeken ik mij met hoogachting Uw Dw. Dr. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN. z/Een kommervol leven," antwoordde Kornelie lachend, #maar ik kwam nooit in de verzoeking er gebruik van te maken; en geloof mij, mijn trouwe Abel, die alles wist, dacht er eveneens over. Ook hij was van oordeel dat mijn vader in zijn stervensuur, en uit angst voor mij, een verraad aan den uwen had gepleegd, in een uur dat hij daarvoor niet verantwoordelijk wasdat wij echter een dubbele trouwbreuk zouden plegen, als wij uit de wetenschap van dit geheimvoordeel trokken. Hoe onze trouw beloond is, John zie eens hoe de beiden zich moeten inspannen om de dollars samen te pakken. En daarenboven klopt mijn hart zoo rustig John, ik kan het u niet beschrijven. Moge zegen onze kinderen in lengte van jaren volgen #En ook u, Kornelie," viel Winslow in, de hand der oude vrouw drukkende, ;/ja Kornelie, u volge ook duizendvoudige zegen; ik moet tot mijn schande erkennen en van ganscher harteGij zijt veel beter dan ik. z/Onzin, John, onze zegen bloeit voor ons en onze kinderen. Moge het hen goed gaan Beiden zwegen, maar inuerlijke vrede lag op hun trekken, en, terwijl zij zagen hoe Kate, op den rand van den kuil staande, vroolijk aannam wat Dick haar over den rand toereikte, toen was voor hen de band, die hun kinderen samenhield, en de om- standigheid dat deze voortaan, vrij van de zorgen des levens, vroolijk de toekomst tegemoet konden gaan, de zekerste waarborg voor hun volgend geluk. E I S D E. ter ihm iscie 20) (SlO T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1