Landbouwberichten. Gemengde berichten. Immers van de 2,962,264 fcentenaars kunstboter die in het geheel werden ingevoerd, leverde Nederland 94 percent. De tijdelijk te Almeloo gedetacbeerde rijks- veldwachters zijn, tot handhaving der orde, vervangen door een detachement huzaren uit ZutpheD, sterk 26 manonder bevel van den 1* Untenant Diepenbrugge. De rust is in de laatste dagen niet verstoord. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn bij een weversbaas der firina II. B. Scholten in diens de gemeentegrens gelegen maar wel dat het, toeu het van ons artikel kennis nam, kan gedut hebben, iets wat een groot van den weg af en aan woning eenige ruiten vernield. De bewoner had van den arbeid geen uitzicht eenige daags te voren tot het hervatten aangespoord. Hierop schijnt nog te zijn. Het onderzoek in de zaak van de tweede millioenenjufi'rouw, Trijntje de Jong, van Drachten, die o. a. te Keulen personen voor eene groote som oplichtte, is afgeloopen. De rechtbank te Heerenveen heeft haar Mr. H. Binnerts, advocaat aldaar, als verdediger toegevoegd. De Delvenaar meldt, dat mevrouw de baronesse Van Wassenaar van Catwijck, namens haren over- leden echtgenoot, f 10,000 scbenken zal aan de vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonder- wijs, waarvan wijlen de baron hoofdbestuurder was tot aan zijnen dood. Eene edelmoedige dame uit den Haag heeft ten behoeve van het fonds tot stichting van een Christelijk „Tehuis voor zeelieden" te Vlissingen eene gift van duizend gulden geschonken. Het aantal doleerende kerken bedraagt in Gelderland 20, Zuid-Holland 37, in Noord-Holland 16, in Zeeland 10, in Utrecht 18, in Friesland 33, in Overijsel en Drenthe 7, in Groningen 5, in Noord-Brabant en Limburg 4. Totaal 150. Uit Svbekarspel wordt gemeld Het bedelen is in vele streken van Noord-Hollands Noorder- kwartier een ware plaag. Men kan van den morgen tot den avond benden van bedelaars op de wegeu aantreffeu. Een aantal dezer bedelaars maken er een beroep van en exploiteeren het op de meest voordeelige wijze, om dan het bijeengebedelde geld te verkwisten aan spijs en drank, het laatste niet te vergeten. Het volgende ware staaltje om slechts een uit velen mede te deelen, en voor welks waarheid de schrijver instaat, werpt een treurig licht op het kwaad. Een echtpaar, nog in de kracht des leveus, vond het gemakkelijker den arbeid te staken, en door bedelen in het dagelijksch onderhoud te voorzien. Dra bespeurden zij, dat het bedelaarsbedrijf veel winstgevender is dan de dagelijksche arbeid, dat het niet alleen dagelijksch brood schenkt., maar ook lever.sgenot, dat de gewone arbeider niet kent. Zij besloteu dan ook grootere uitbreiding aan de zaken te geven. Zij ontboden eene voordochter der vrouw, die in eenen fikschen dienst een goed loon verdiende, naar Hoorn, waar zij zich metterwoon hadden gevestigd, omdat die stad meer comfort aanbiedt en een welgelegen centrum is voor landelijke excursies. De dochter weigerde aan den wensch van haren stiefvader en van hare moeder gehoor te geven. Krachtens hun recht op de minderjarige gebruikten de ouders den rechterlijken arm, en het meisje, tegen haren wil uit haren dienst gehaald, begon het bedelaarsbedrijf. De firraa maakt uitstekende zaken. Een paar heeren in die gemeente namen voor eenigeu tijd het initiatief, om aan het bedrijf paal en perk te stellen. Zij belegden eene vergadering, en in deze is eene vereeniging in het leven geroepen ter wering van de bedelarij. Volgens telegram uit Washington, heeft de Senaat dsr Yereenigde Staten van Noord-Amerika den 19 dezer het uitleverings-tractaat met Nederland bekrachtigd. In de op 17 dezer te Rozendaal gehouden vergadering van Nederlandsche suikerfabrikanten is besloten, den prijs der beelwortelen, benoodigd voor de campagne 1888/89, op 11 te handhaven. Door de fabrikanten is besloten, in geen geval te contracteeren met de verschillende boerenbonden. TER NEUZEN, 24 Janiiari 1888. Wat wij Zaterdag 11. over en naar aanleiding van het algemeen stemrecht ten beste gaven, noemt de Midd. Ct. „oppervlakkige idee'en." Het blad is voor algemeen stemrecht en wij zullen het daartoe het recht niet bet.wisten. Maar wij veroorloven ons de vraag, welke aan- spraken het kan doen gelden, om zoo uit de hoogte den staf te mogen breken over meeningen, die met de zijne verschillen Indien wij tegen het algemeen stemrecht be- denking opperen, doen wij niets minder, maar ook niets meer dan zoovele geestverwanten in den lande, wier politieke scherpzinnigheid bij een blad als de Middelburgsche Ct. wel boven verdenking behoort te staan; dan bevinden wij ons in de lijn, door de meeste kiesvereenigingen getrokken. En wat wij in verband met het algemeen stem recht van Erankrijk schreven, heeft uiet alleen o. a. Jules Simon voor ons geschreven, maar daarop hebben zich bij de behandeling van de bepalingen betrekkelijk het kiesrecht in de nieuwe Grondwet, Kamerleden beroepen, wier verkiezing voor en na de Middelburgsche Courant heeft helpen bevorderSn en toejuichen. Wij zullen nu echter niet beweren, dat dit blad zoo oppervlakkig is, van dat alles niet te weten, Grieksch dichter nu en dan ook overkwam, zoo goed als de redactie van dat blad. Naar wij vernemen zijn reeds meer dan 60 kiezers toegetreden als leden van de liberale kies- vereeniging //Burgerplicht" te Ter Neuzen, en zal binnen weinige dagen eene vergadering gehouden worden tot het verkiezen van een definitief bestuur. In de jongste vergadering van de afdeelings- besturen der anti-revolutionaire kiesvereeniging in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is een centraal- 'oestuur benoemd, bestaaude uit de heeren A. Luteiju te Axel, voorzitter, D. de Rijcke te Zaamslag, secretaris en H. Wolfert Dz. te Ter Neuzen, pen- ningmeester. Vrijdagavond kwam te Vlissingen op de haven de Engelsche vischsloep Violet, schipper J. Anning, van Ramsgate, met schade aan het voor- schip, zijnde in de Noordzee aangevaren door het Spaansche stoomschip Galea, van Bilbao naar Ter Neuzen bestemd, de vischsloep op sleeptouw heb- bende, om die te Vlissingen binnen te brengen, tot herstel der bekomen schadev Heden werd door het bestuur van den polder Oud en Jong Breskens aanbesteed het leveren en storten van Dooruikschen steen aan genoemden polder. Hiervan is aannemer geworden de heer P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor 8380. De tjalk Vrouw Alida, schipper L. Kranen- donk, van Rotterdam met eene lading suiker naar Antwerpen, en het stoomschip Sachsen, van Ant- werpen naar China bestemd, zijn bij Kruisschans, op de Wester-Schelde, met elkander in aanvaring geweest, waardoor de tjalk gezonken is, docli de zich aan boord bevindenden, hoewel de vrouw met vele moeite, als zijnde ongesteld, zijn gered. De stooinboot heeft de reis voortgezet. Ilvilst, In de nabijheid onzer gemeente is Maandag, 23 Januari, weer een verschrikkelijke moord gepleegd. Op het gehucht Kapellebrug, gemeente Clinge, wooude een zeveutienjarig meisje, Christina van Puivelde bij Blommaert, in de herberg Het Mandje. Dit meisje stond in liefdesbetrekking met een zekeren Seraphinus Mortier, oud 27 jaar, wonende op het gehucht de Tromp, gemeente Stekene. Eenigen tijd geleden was haar liefde voor hem verminderd en wel zoo dat zij gisteren, 22 Januari, naar men verhaalt, met een anderen minnaar uit wandelen was gegaan. Mortier, dit vernemende en misschien nog andere redenen hebbende over hare ontrouw, begaf zich heden morgen om een uur of zeven naar de genoernde herberg. Na eenige oogeublikken aan 't ziekbed van vrouw Blommaert gezeten te hebben vertrok hij. Doch bij't heengaan kwam het meisje binnen. Terstond greep hij baar vast en gaf haar met een hakmes een paar slagen in den hals. Hij droeg dit hakmes bij zich, omdat hij zich naar zijn werk te Hulst begaf, alwaar hij zijn brood verdiende met boomen te snoeien. Na het meisje, dat op den grond was gevallen, deze diepe wonden te hebben toegebracht, wilde hij de herberg verlaten. Op het geschreeuw van „moord door het meisje en de vrouw, kwam Blommaert binnen, zich tot deze wendende, zeide de moordenaar hem: „Ziet ge haar liggen? En ik volg haar." Daarop liep hij naar de voordeur, haalde een scheermes uit den zak en sneed zich den hals af. Oogenblikkelijk viel de woesleling dood neer. Het meisje leefde iutusschen nog. Terstond werd de dokter gehaald. Toen de heer Callenfels bij het bloedtooneel kwam was zij ook een lijk en door genoemden dokter kon slechts de dood van beiden gecoustateerd worden. Ook was de politie uit Hulst er aanwezig, om de verminkte lijken voor 't publiek onzichtbaar te houden, want vele nieuwsgierigen zag men op de Kapellebrug, 't was van de deur der herberg tot bij de tafel een bloedbad. Zij had nog zooveel kracht gehad om naar een stoel te kruipen, zich er op te zetten en zoo met het hoofd op de tafel rustende te sterven. Met een paar slagen had de ellendeling haar de halswervels door gehakt. Dit is nu in veertien dagen tijds het tweede moordtooneel, dat men in die buurt te zieu krijgt. Stoppeldijk, 19 Jan. Evenals de vorige jaren vierde gisteren het ambachtsgilde „St. Crispijn" alhier zijn jaarfeest. Werd er vroeger niets ge- spaard om dit feest zoo luisterrijk mogelijk te maken, thans overtrof het alles wat wij tot hiertoe van 't gilde gezien hadden. Nadat de dag plechtig geopend was door eene H. Mis, gingen al de leden zich klaar maken voor den optocht, die ten 10 ure zou beginnen. Menigeen, die een weinig droef- geestig was, zou hier op zijne plaats geweest zijn om de donkere wolken van zijn voorhoofd te doen verdwijnen. Verbeeld u: de smid met hamer en hoefijzer, de wagenmaker met zijn wiel, de her- bergier met kan en kruik, de barbier met bekken en scheermes, de slager met hakmes en staal, de schoenmaker met leest en spanriem, de visscher met hengel en visch, de poelier met wild en eieren, kortom elk ambacht was vertegenwoordigd. Voeg hierbij „Crispijn" zelve, die, op een triomfwagen geplaatst, op de potsierlijkste wijze was uitgedoscht en getrokken werd door een vurig ros, dat echter uit niets anders bestond dan uit papier en hout. Ook de estafette, eveneens te paard, kweet zich goed van zijne taak en zorgde voor de beste orde. Met recht dan ook durf ik zeggen dat de Stop- peldijkenaren er slag van hebben om feest te vierenVooral dit gezelschap, bijgenaaind „Het vies Gespan", mag bogen op vooruitgang in het nuttige niet alleen, maar ook op vooruitgang in gezelligheid en vriendschap. Silit Junsteen. Vrijdagavond 11. omstreeks half zeven werden de bewoners van Heikant door het luiden van het klokje der kapel in de Ilellestraat, gemeente Stekene, opgeroepen om een brand te blusschen in een arbeiderswoning. Aanvaukelijk bepaalde zich het branden tot een huis, doch door den hevigen zuidwesten wind sloeg het vuur over op vier daar dichtbij staande huizen en binnen eenige oogeublikken stonden vijf woningen in lichte laaie. Aan blusschen viel thans niet meer te deuken. Hier en daar trachtte men door het werpen van eenige emmers water het vuur tegen te houden, doch dit mocht niet baten. Te betreuren is het dat deze ver afgelegen streek verstoken is van brandbluschmiddelen want geen enkele spuit was er op het terrein te zien. Deze woningen, waarvan er slechts een verzekerd was, branddeu dan ook tot den grond toe af. Van den inboedel werd door hulpvaardige banden nog't een en ander gered. Hoe de brand ontstond is onbekend. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt Ossen fr. 0,56 tot fr. 0,88stieren, koeien en runderen fr. 0,50 tot fr. 0,71alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd fr. 0,80 tot fr. 1,30 vette varkens fr. 0,76 tot fr. 0,86. Voor vias werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,40 tot fr. 4,00; Mechelen/fr. 4,20; Ware- gem fr. 3,14 tot fr. 3,45; Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 3,00 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,83. De prijzen der aardappelen blijven alom zeldzaam laag. De voorraad is overal nog zeer groot, bovendien staat de handel nagenoeg geheel stil. Op Noord-Beveland o. a. worden de aard appelen afgeleverd en verladen voor f 1,25 a 1,50 per hectoliter. De handel in vlas was in den laatsten tijd in den Hoekschewaard en omstreken weder levendig de omzet was nog al van beteekenis. Naar alle en soorten, vooral naar de betere, De prijzen hielden zich staande. goede Alweder is door de politie te Nijmegen eene bende Zigeuners,sterk 11 personen, met een voertuig, te Beek over de grenzen gezet. In een verdacht huis op het Hofsingel te 's Gravenhage, dat thans wordt afgebroken, is een gedeelte van het geraamte van een kind gevonden. Dftor den burgemeester van Hoensbroek (Limburg) moest proces—verbaal zijn opgemaakt tegen vijf gemeenteraadsleden, ter zake van valschheid in geschriften. Aan de mazelen zijn in de laatste dagen te Kaatsheuvel meer dan 50 kinderen overleden. De scholen zijn er gesloten en onder toezicht ontsmet. Onder Gouderak is een negentienjarig schaatsenrijder door een slinger van rijders omvergeworpeu. Denzelfden avond is hij aan de gevolgen van zijn val over leden. Om gebarsten handen en lippen te genezen, wrijve men ze, terwijl ze nog nat zijn van het wasschen, met een weinig honing in, en late ze zoo drogen. Luidens eene depeche uit Shanghai zijn 4000 arbeiders, die werkten aan de water- keeringen tegen de overstroomingen der Gele Rivier, door het water overrompeld geworden en bijna alien verdronken. Het aantal slachtoffers der sneeuwstormen in Noord-Amerika wordt thans geschat op 235. Het stoomschip „Cascapedia" van Liverpool is bij Lissabon in aanvaring geweest met het stoomschip ^Oxfordshirehet laatste schip zonk en slechts vier van de opvarenden werden gered. De Engelsche kampioenen op schaatsen George en James Sman, George See en Charles Goodman zijn Vrijdag te Heerenveen aangekomen. Ondanks den dooi en het slechte ijs werd een proefritje gemaakt, waarbij een der vreemde rijders er door- zakte. Hij was echter zeer vlug zonder dat hulp noodig was, weer op het droge. Het toonde in- tusschen liefde voor het vak om heel uit Engeland over te komen om te Heerenveen een nat pak te halen. Sinds eenige jaren houden vele slagers en landbouwers te Nijmegen en in de omstreken zich bezig met het slachten van varkens voor Engeland. Vooral de laatsten vinden daarin een gewenschte aanvulling voor de lage prijzen hunner landbouw producten. Er zijn daar slagers, die tot zelfs 40 varkens per dag, vooral op Maandag, slachten en verzenden. De geslachte dieren worden alleen van de ingewanden ontdaan, en aldus in hun geheel met 5 a 6 tegelijk in kisten gepakt en naar Londen of andere Engelsche plaatsen verzonden. De prijs der varkens is thans 40 cent per kilo schoon. De fraaie uitgestrekte bosschen met Zwitsersche gebouwtjes op anderhalf uur afstand van Bergen op Zoom, toebehoorende aan den heer Br. de Caters te Antwerpen, en bekend onder den naam van Wouwsche plantage, zullen indien de beraamde planuen tot verwezenlijking komen binnen korten tijd tot herstellingsoord en tevens voor vacantie- kolonie worden ingericht. Te Noordbroek is eergisteravond een moord gepleegd. De vermoorde is de winkelier Heerke Venema, te Noordbroek, de vermoedelijke moorde naar Eokel van Duinen, arbeider te Noordbroek. De zaak schijnt zich te hebben toegedrageu als volgtDoor toedoen van Van Duinen is Venema dezer dagen betrapt op verkoop van sterken drank in't klein zonder vergunning. Eergisteravond moet Venema bij Van Duinen aan huis zijn gekomen om zich hierover te wreken. Om zich te verdedigen, heeft Van Duinen een mes gegrepen, dat hij ge- bruikt bij 't slachten van een varken, en heeft Venema er mee in 't hart getroffen, zoodat hij terstond een lijk was. De man moet zijn vreeselijke daad reeds bekend hebben. Hij is onder geleide van de veldwachters Mulder en Fonterman en den onbezoldigdeu rijksveldwachter A. Koster nog den zelfden avond naar Winschoten overgebracht. Diefstal aan het Ministerie van Financien te Parijs. Maandag voor acht dagen kwam een man, die zich Batteret uoemde zijn ware naam is Martin en in de Avenue des Gobelins zeide te wonen bij den heer Schwartz, geldwisselaar en directeur der Caisse Syndicale in de Rue de Vivienue, 41, dien hij verzocht voor zijne rekening verseheiden nieuwe titels, rentende drie percent, te verkoopen. Dit zeer gewoon verzoek zou om geen enkele reden de achterdocht van den heer Schwartz hebben gaande gemaakt, waren niet denzelfden dag drie andere individu's, ieder op zijn beurt met dezelfde opdracht gekomen, welke heeren alle drie een adres opgaven, niet ver van dat van den zich noemende Batteret. En wat zijn argwaan nog versterkte was, dat de heer Schwartz, na de titels te hebben onderzocht, tot de ontdekking kwam, dat de num- mers elkander opvolgden. Intusschen, daar Batteret zijn identiteit met stukkeu bewezen had, die volkomen in orde waren bevonden, werd hem de opbrengst der titels, voor zijn order verkocht., ter hand gesteld. Hetzelfde gold voor de andere clienten Mathevet en Ville, met uitzondering evenwel van den derde, zekeren Ruzuti, wien men ronduit weigerde, de 200,000 francs aan titels, die hij wilde verkoopen, tegen klinkende specie in te wisselen. Dinsdag maakte de heer Schwartz, die meer en meer de overtuiging kreeg, dat het met die titels niet in den haak was, gebruik van de gelegenheid, toen Martin, zich noemende Batteret, een restant van de opbrengst der titels kwam halen, om hem eenige vragen te doen De gevraagde antwoordde eeniger mate verward. Kent ge niet een zekeren Mathevet vroeg hem de geldwisselaar. „Ik heb dien naam nooit hooren noemen," gaf Martin zenuwachtig ten autwoord. O, ik dacht, dat ge in betrekkiug met hem stond De heer Schwartz drong op geen antwoord aan, rekende met zijn client af, die heenging zonder te bemerken, dat hij door een der bedienden van het bureau, Genin genaamd, werd gevolgd, wien de opdracht gegeven was hem geen oogenblik uit het oog te verliezen. Genin zag dat Martin op het beursplein in een inodore ging, die hij kort daarop weer verliet met niemand anders dan Mathevet. Beiden begaven zich naar een wijnhuis, waar weinig tijds later de heer Schwartz hen vond in gezelschap van Ville. „Neem de moeite mijne heeren," zeide hij hun, „even met mij terug te gaan ik heb nog eenige inlichtingen noodig voor de juistheid mijner noteeringen." Het drietal begreep, dat het verloren was, maar zij volgden den wisselaar, die na een kort verhoor Genin om de politie stuurde, welke de oplichters voor haar rekening nam. Den avoud van den volgenden dag beging Ruzuti, die van de inhechtenisneming zijner medeplichtigen gehoord had, de onvoorzichtigheid bij den heer Schwartz terug te komen, om zich te verontschul- digen wegens den last, dien hij dezen had ver- oorzaakt en mede te deelen, dat de door hem voorgestelde verkoop reeds voor rekening van eenige vrienden in de Rue Corterze was bewerktstelligd. Zoo liep Ruzuti in de val. Weldra bevond hij zich in hechtenis. Bleef dus slechts over, den dief den titels, die te zamen de aanzienlijke som van 300,000 fr. vertegenwoordigden, te ontdekken. Door den heer Roily de Bolnegre ondervraagd, bekenden de gearresteerden Donderdag, dat zekere Dufaut, wonende Faubourg Poissonniere 117, hen de titels had ter hand gesteld. Dufaut was klerk aan het bureau van het ministerie van financien. Evenals zij, die hij tot zijn medeplichtigen had ge maakt, door hen een rijk aandeel in de buit te belooven, had ook Dufaut den heer Schwartz voor 30,000 fr. aan gestolen titels ten verkoop aange- boden. De hoofdschuldige werd gearresteerd, juist toen hij op het punt stond met zijn vrouw en zijne schoonmoeder in het rijtuig te stappen, dat hen naar het Noorderstation zou brengen. Men vond bem in het bezit van 22,000 fr. in bankbiljetten en 1000 fr. in goud. Dufaut, zijn vrouw en zijne schoonmoeder heb ben een volledige bekentenis afgelegd. Men weet nog niet onder welke omstandigheden de diefstal gepleegd is. Dufaut was sedert verseheiden dagen niet weder op het Ministerie verschenen, waar hij de titels aan de administratie der financien had onttrokken. In Italie geneest men een verkoudheid met ijs, in Kopenhagen zou men daarvan den kiukhoest krijgen. In Andaluzie werkt het voedsel van den Laplander als vergift. Dezelfde dosis opium, die een Pommeraan doodt, brengt een Turk in verrukking. De sterke brandewijn, die den Rus eerst goed op zijn verhaal doet komen, is den Spanjaard doodelijk. In Bar- barije meenen de aanzienlijken hun leven te ver-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2