Gemengde berichten. Binnenland. Telegrafische berichten. de regeering tevreden ton zijn over de door haar verkregen resultaten. Het nationaal bestaan was gehandhaafd en de bevolking had hare gewone bezigheden hervat, iu vertrouwen op de vaderlands- liefde van het kabinet. Het leger voelde zich sterk om alle moeielijkheden in de toekomst te trotseeren. Hij zelf, de vorst, was in zijn denken en gevoelen een Bulgaar gewordenhet land had eene schoone bladzijde aan zijne geschiedenis toegevoegd. Op de gelukwenschen van het leger antwoordde vorst Ferdinand, dat hij, door een heiligeu eed gebonden nooit zijne zaak van die van Bulgarije zou af- scheiden. Met een leger als het Bulgaarsche kon men alles wagenzijn roemrijk verleden was een waar'oorg voor het toekomstig succes. Wanneerhij in het loopende jaar zou gedwongen zijn om het zwaard te trekken, dan zou het Bulgaarsche leger, onder leiding van zijn vorst, aan de wereld toonen, dat de Bulgaren weten te sterven voor de eer van hunne vlag en voor de verdediging van hun vader- land. Indien vorst Ferdinand op zulk een toon meent te kunnen spreken, moet hij zich wel zeker gevoelen, dat zijne onderdanen hem niet in den steek zullen laten. Had hij die overtuiging niet, en was hij zich bewust dat hij voor eene eenigszins krachtige diplomatieke pressie dadelijk zou moeten wijken, dan zouden de op Nieuwjaarsdag gesproken woorden ijdele grootspraak zijn en den vorst be- lachelijk maken, en men weet, dat vorst Ferdi nand daarvoor boven alles bevreesd is. Uit Servie wordt bericht, dat tusschen Koning Milan en zijne gemalin, eene schriftelijke overeen- kornst is gesloten, waarin de Koningin aanleiding vindt om den lsten Maart naar Belgrado terug te keeren. De militaire commissie van de Hongaarsche Kamer heeft het regeeringsvoorstel tot oproeping der reservisten aangenomen, nadat het voorstel was toegelicht, en wel zoo! 90000 repeteergeweren van 11 milimeter zijn aan twee legercorpsen uitgedeeld, het was dus noodig, de reserve op te roepen, ten einde deze te oefenen in de behandeling van het nieuwe wapen. *Zoo klaar als de dag!" Bij elk geweer van nieuwe constructie behoort immers lemand, die zoo'u ding hanteeren kan. De Engelsche min.—president hield een toespraak te Liverpool, waarin hij de buitenlandsche politiek aanroerde zonder evenwel ook zijnerzijds meer licht aan te breugen. Lord Salisbury achtte voor het oogeublik den vrede niet bedreigd en als hij naging hoe vorsten en Ministers zich met alle mogelijke energie aan het behoud van den vrede wijdden, dan had zij zelfs wel eenige hoop voor de toekomst. Maar hij waarschuwde tevens tegen optimisme en moest erkennen, dat hij zelf aan een duurzamen vrede niet gelooven kon. Ook in het binnenland levert de toestand den Engelschen premier nog weinig stof tot tevredenheid. In Ierland duurt de strijd der Parnelisten tegen de conservatieve regeeringen onverzwakt voort en op de Schotsche eilandengroep de Hebriden had in de afgeloopen week een soort boerenopstaod plaats, die eveneens aan ontevreden- heid met de bestaande landwetten zijn oorsprong dankte en slechts met geweld van wapenen onder- drukt kon worden, de //crofters," kleine pachters of keuterboeren, klagen sedert lang over de weinige gelegenheid welke hun overblijft voor de uitoefening van hun bedrijf. De eigenaars verhuren hun grond veel liever en voordeeliger als jachtterrein of voor schapenweiden, hetgeen de pacht van de rest natuur- lijk veel hooger opdrijft. Een aantal /crofters" op Lewis kwamen nu in opstand, vernielden de schuren, dreven de schapen weg en vernielden de eigendommen van zekeren Newall, een grooten pachter te Aiguisch. Het kwam daarop tot een gevecht met de politie en de gewapende macht en aan beide zijden had men een aantal gewonden. Eerst na een harden strijd trokken de crofters af, zonder dat nog beweerd kan worden dat de rust hersteld is. Kornelie schudde lachend het hoofd. //Dat is wel zoo verstandig gesproken," ant woordde zij vroolijk, ,/als men maar met mogelijkheid verwachten kon. Maar een poging zullen wij toch nog wagenblijkt ook die vruchteloos, dan moogt gij mijnentwege doen en laten wat gij wilt, maar ik houd mij er dan verder buiten. Zeker zijn wij op een verkeerden weg geraakt en toen ik daar ginds bij den steen stond kwain het mij voor den geest, dat in de buurt dezer boomen vroeger nog een derde stond ik ben hier dikwiils genoeg geweest om het te kunnen weten die reeds eenige jaren geleden door een storm werd geveld. De stomp er van moet heden echter nog wel te vinden zijn en nu denk ik dat in Winslows papier de lijn bedoeld is die de omgevallen boom maakte met een der anderen die zijn blijven staan." //Had hij dat terstond gezegd, dan zouden wij anders te werk zijn gegaan, Kornelie," merkte Winslow levendig op. Wie kon weten welke van de beide lijnen de rechte was?" antwoordde Kornelie. ,/De eene is nu gebleken het niet te zijn z/Ik zal het moeras ingaan en den stronk op- zoeken, dan kan ik er een paal inslaan en beginuen wij van voren af aan," viel Dick haar in de rede. z/Ja dat is de manier, dat is de manier," sprak Winslow opgewondeu, //wij meten dan alles opnieuw en zijn dan zeker dat wij er komen zullen." (Wordt vervolgd.) l)e Belgische bladen deelen met onverholen vreugd een reeks vertragingen van de Engelsche post over Ylissingen mee, en wijzen er op hoe de post over Vlissingen vier malen te laat aankwam tegen twee malen over Ostende. ffDat is nu het hooggeroemde Ylissingen 't welk Ostende zoo zou beschamen," zeggen zij. Zij vergeten echter er op te wijzen, dat de vertragingen voor Ylissingen uitsluitend te wijten waren aan den mist, waartegen niemand iets vermag, en die dit jaar buitengewoon zwaar heerschte terwijl vertragingen over Ostende ook nu weder veroorzaakt werdeu door het te laat aankomen van een trein en //slecht weder," twee redenen waarvan men bij de postverzendingen over Vlissingen niets boort. 't Mooist is dat ook Ostende niet vrij gebleven is van mist, maar daar zeggen de Belgische bladen niets van. Den 1 ldea dezer o. a. is de Engelsche post over Ostende niet aangekomen wegeus vertragiug van de vaart in het kanaal door mist. De Duitschers zijn dus niet zooals onze //Zuider- broeders" bewereu van Scylla in Charibdis geraakt. In het jaar 1887 is het aantal krankzinni- gen in de gestichten hier te lande verpleegd, met 211 toegenomen. Het bedroeg op 1 Januari 1886 5129 en op 1 Januari 1887 5340. Van dit laatste getal waren 2652 mannen en 2688 vrouwen. Deze lijders waren over 17 gestichten verdeeld, waarvan het sterkst bevolkt zijn het gesticht te Meer-en-berg met 882, dat te 's Hertogenbosch met 619, het gesticht Voorburg te Yucht, met 529 lijders. Een nieuw gesticht Veldwijk te Er- meloo, werd op 1 Februari 1886 geopend. Door sterfte verminderde de bevolking der krankzin- nigengestichten in 1887 met 533. Als hersteld werden 630 ontslagen. In het geheel werden 6359 personen verpleegd. De verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland in het hoofdkiesdistrict Hulst, ter vervanging van wijlen den heer C. C. P. Pierssens, zal plaats hebben op 21 Februari e. k. Dit zal de eerste maal zijn, dat de gewijzigde kieswet in het rijk toegepast wordt. Uit Groningen meldt men aan de Ass. Ct. De toestand der gekwetsten van de spoorwegramp te Ruiuerwolde kan over 't geheel bevredigend ge- noeind worden. Van de 5 alhier in 't ziekenhuis opgenomen gekwetsten zijn, zooals men weet, de vorige week de twee conducteurs, De Jonge en Stroobos, als hersteld ontslagen, terwijl de conduc- teur Sprenger, de leerling—machinist Titnmer en de heer Koch vooreerst het ziekenhuis niet kunnen verlaten, hoewel de toestand betrekkelijk goed ge- noemd kan worden. Een der jongeheeren Mees is weer naar Meppel vertrokken, ten einde zijne lessen aan de H. B. school te kunnen hervatten, terwijl de toestand van de andere jongeheer Mees van dien aard moet zijn, dat het gevaar, zonder bijko- mende omstandigheden, als geweken kan worden beschouwd, hoewel hij nog veel pijn lijdt. Ingevolge aanschrijving van het Dep. van Oorlog kan voortaan bij strenge koude den ge- straften korporaals en manschappen, die zich in de arrestkamers beviuden, het gebruik van twee dekens worden toegestaan en kunnen zij in de provoost en in het cachot van den gevulden stroozak worden voorzien. Uit Veenhuizen meldt men aan het D. v. Z.—H.Naar ik verneem, zal het bedelaarsgesticht Ommerschans in den loop van dit jaar worden verkocht. Naar men zegt, onderhandelt de heer W.A. Scholten, te Groningen, reeds met de regeering, om dat gesticht voor industrieele doeleinden aan te koopen. Naar aanleiding van de opmerking in de N. R. C., dat in de kieswet geen rekening gehouden is met eene ten plattelande vaak voorkomende om- standigheid, dat ingezetenen eenergemeente kerkelijk •tot eene andere gemeente behooren en aldaar be- deeling ontvangeu, zoodat die personen ten onrechte op de kiezerslijsteu geplaatst blijven, schrijft aan het Haagsche Dagbl. een gemeente-ambtenaar dat wel is waar de verplichting tot het verstrekken der in- lichtingen, bedoeld in art. 1 Obis der kieswet, alleen is opgelegd aan de in de gemeente gevestigde in* stellingen van liefdadigheid, doch dat de wet niet verbiedt ze ook aan buiten de gemeente gevestigde instellingen te vragen. Blijkt het dan of is het een gemeentebestuur bekend, dat eene buiten hunne ge meente gevestigde instelling aan ingezetenen huuner gemeente onderstand heeft verstrekt, dan kunnen zij de bedeelden van de kiezerslijsteu weglaten. Mochten zulken er reeds op voorkomendan kunnen daartegen bij den Raad bezwaren worden ingediend en blijken deze gegrond te zijn, dan kunnen de bedoelde kiezer alsnog worden geschrapt. Zoo wordt deze zaak in mijne gemeente be- handeld, in overeenstemming ook met de ziens- wijze van den Minister van Binnenlandsche Zaken, blijkens zijn rondschrijven dd. 30 November 11., N°. 5021. TER AEUZEA, 20 Januari 1888. Volgens de vastgestelde lijsten beloopt het getal kiezers in de gemeente Ter Neuzen voor den Gemeenteraad en de Provinciale Staten 438 en voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 439 en in de gemeente Hoek voor den Gemeenteraad, de Provinciale Staten en de Tweede Kamer der Staten-Generaal 157. De vaststelling dier lijsten had plaats te Ter Neuzen den 5 en te Hoek den 7 Januari jl. Uit dit laatste blijkt dat niet alleen te Middel- burg de opmaking der kiezerslijsten met spoed is behandeld. Naar men ons mededeelt treedt het Ter Neuzensche ziekenfonds dit jaar in met 467 leden. Een aansporing voor velen om medelid dier nuttige instelling te worden Gisteren had op den grindweg van hier naar Hoek een ernstig cngeluk plaats. Ken ingezetene van laatstgenoemde gemeente, G. K., reed met een voer hout huiswaarts. Men vermoed dat de man door de gladheid is gevallen, waarna de wagen over hem gereden is en hij zware inweudige kneu- zingen heeft bekomen. Onder hevige pijnen is hij nog denzelfden dag overleden. Men schrijft ons Iu de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 19 dezer leest men (ook de Midd. Ct. deelt hare lezers dit gewic.htig nieuws mede) //Heden is te Veere een valsch dubbeltje door den burgeraeester in beslag geuomen. Het stempel was van het jaar 1882 en de beeltenis zeer juist getroffen Een oud—Veerenaar vindt dit een treffetidgeval, niet alleen omdat onder een vorig burgemeester de beeltenissen der Veerenaren onjuist werden ge troffen, daar de eenzijdige verlichting van den Kampveerschen toren hunne door lichtdruk ver kregen beeltenissen bijna onkenbaur maakte, maar ook omdat zijne voormalige stadgenooteu een voor- werp bezitten, waaruit zij, indien het hun slechts vergund ware, zoovele echte dubbeltjes zouden kunnen slaan. Hoek, 19 Januari. Door het ministerie van den notaris C. J. A. Fercken werden beden alhier in het openhaar verkocht de navolgende onroerende goederen, in vier perceelen, alles gelegen in deze gemeente, alsI. Een hofsteedje met aanhoorig- heden, benevens bouwlana en zijkantweg, in den Koudenpolder, ter grootte van 6 hektaren 83 aren 65 centiaren. II. 5 hektaren 21 aren 50 centiaren bouwland aldaar. III. 1 hektare 37 aren dijk met buiten- en binnenberm, mede aldaar. Perceelen 13 vereenigd verkocht aan den heer G. Wieland te Ter Neuzen, voor f 18,072 of /"600 per 44 aren 56 centiaren (Gentsch gemet). IV. Een hofsteedje met aanhoorigheden, benevene bouw- en weiland en vergraveu grond, in den Kouden- en den Lovenpolder, in het geheel ter grootte van 7 hektaren 15 aren 10 centiaren. Verkocht aan den heer D. D. Steenkamp q.q. te Ter Neuzen, voor f 9628,80 of f 600 per gemet als boven. Axel, 18 Januari. Heden zijn door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, in plaats van de van hunne betrekking vervallen verklaarde ouder- lingen en diakenen, gekozen tot ouderlingen de heerenA. van der Hooft, I. Cransberg en J. Ramoudt en tot diakenen de heeren C. P. Gast en M. YTolfert. Axel, 18 Januari. Heden zijn alhier de kiezers lijsten voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en van den Raad vastgesteld ieder met een getal van 308. Het vorige jaar bedroeg dat respectivelijk 124, 123 en 209. Axel. Naar men verneemt hebben zich 7 kweeke- lingen aangemeld, om met 1 April a. s. tot de Rijks-Normaallessen alhier, te worden toegelaten. Zaamslag, 19 Jan. Dezen voormiddag van 10 tot 11 ure hield de officier, belast met de werving van vrijwilligers voor het leger in Ned.—Indie, eene zitting op het raadhuis alhier. Dat de lust, om als soldaat naar Indie te trekken, ook in onze gemeente uiterst gering is, blijkt alleen daaruit, dat er zich geen enkel vrij williger heeft aangemeld. Slechts een persoon vervoegde zich tot den officier met *het doel, om van ZWeledelgestr. eenige in- lichtingen te bekomen. Koewacht, 18 Januari. De gemeenteraad van Nijmegen heeft geweigerd tot hoofd der openbare school te Hees iemand uit de voordracht te benoemen en heeft in hare raadsvergadering met 13 tegen 6 stemmen hare eerste benoeming, namelijk die van den heer G. Th. Kievenaar alhier, gehandhaafd, ofschoon Gedeputeerde Staten van Gelderland op Verlangen van den Minister van Binnenlandsche Zaken tot intrekking van het besluit hadden aange- drongen. Koewacht, 18 Januari. Twee der hier ge- stationneerde ambtenaren bemerkten gisterennacht drie smokkelaars, die stil en welgemoed achter elkander voortstapten, om hun zakken zout te brengen naar die menschen, die de fraude steeds in de hand blijven werken door gesmokkelde waar te koopen. Niet aangenaam werden onze drie mannen verrast door de mannen der wetdoch een smokkelaar van beroep is op alles voorbereid. Pas hebben zij de stem der ambtenaren vernomen, of op hetzelfde oogeublik ligt het zout op den grond en hebben zij het hazenpad gekozen. Hoe snel ook een ambtenaar kan loopen, tegen een smokkelaar moet hij het meestal verliezen. Zoo ook hier. Men raoest zich vergenoegen de zakken in beslag te nemen en van het gebeurde proces— verbaal op te maken. Borss'ele. Gedurende het afgeloopen jaar werden door de provinciale stoombooten aan het veer alhier ruim 2700 reizigers afgezet en opgenomen. Bij vorige jaren beliep dit getal gemiddeld 1800 reizigers, zoodat de jongste uitbreiding van den zomerdienst ook hier van merkelijken invloed is geweest. 's Gravenhage, 20 Jan. Eerste Kamer. Na langdurig debat is het voorstel van den heer Reekers, tot opheffing van het verbod op de Zuiderzee met de wonderkuil te visschen, verworpen met 21 tegen 16 stemmen. Het hoofdstuk binnenlandsche zaken der staatsbegrooting is aangenomen. Morgen voortzetting. De heer Dr. Gratama is heden alhier over- leden. De overledene is zooals men weet veel besproken in de hospitaalzaak. Dezer dagen waren op een onzer Noord- Hollandsche dorpen de diakenen bijeengekomen om de rekening van het afgeloopen jaar op te maken. De gecollecteerde centen werden geteld, enz. enz. Toen men eindelijk het geld vergeleek met de boeken, sloot de rekening niet. Er kwam tien gulden tekort. Hoe men ook zocht, nergens was in de administratie een fout te bespeuren en toch bleek er steeds tien gulden minder aanwezig dan er moest zijn. Zoo bleef men doorcijferen tot's nachts half twee. Zoekensmoede besloten de armverzorgers huiswaarts te keeren en zochten hoeden en petten. Toen bleek, dat de fout in de pet van een der armverzorgers schuilde, die in den vooravond dienst gedaan had om er voor tien gulden centen in te tellen en met den inhoud onder de tafel was geplaatst. Het schuwe en vlugge haasje getemd te zien om als een kat, als huisdier het voedsel uit de hand van meester of meesteres te ontvangen, met de kiuderen door de kamer te huppelen of met hen in hetzelfde bedje te kroelen, behoort zeker wel tot de zeldzaamheden, Zulk een gezellig exemplaar van deze diersoort is in het bezit van den heer S. van Nugteren te Zwijndrecht, die aan alien, welke het betwijfeleu. toeroept//Komt ziet en oordeelt." Een Zeeuwsche Nimrod, die te Eindhoven tal van vrienden telt en niet slechts met vaste hand, geleid door een welgeoefend oog, het geweer hanteert, maar ook tevens met de stiptste nauwkeu- righeid nota houdt van het geschoten wild, geeft inzage van zijn jachtboekje. Daaruit vernemen wij, dat onze vriend dit jaar met minder dan 69 eenden schoot, 127 patrijzen, 184 hazen, 8 snippen en 38 diverse wildsoorten, waaronder twee franjepooten, vier bunzings, vier reigers, een gans en een wulp, hetgeen voor een jaar het niet onaardig getal vormt van 426 stuksneemt men daarbij nog in aan- merking dat onze Nimrod slechts 56 maal is uit- geweesl, dan krijgt men het gemiddeld getal van 1\ stuks per dag. In 10 jaar tijd heeft deze jager het nooit tot zulk getal kunnen brengen: in 1880 schoot hij 240 stuksin 1881, 348; in 1882, 319: in 1883, 267 in 1884, 318; in 1885, 217 en in 1886, 360 stuks; men moet terug gaan tot het jaar 1877 om een benaderend geval te vindentoen werden door hem 420 stuks wild geschoten. Sinds 1868 velde onze Zeeuwsche Nim rod het aanzienlijk getal van 5785 stuks wild. De beide uitgestrekte bosschen genaamd ,/Freulesberg" en //Heidebosch" te Elst bij Reenen, toebehoorende aan graaf Aldenburgh Beutinck, ambachtsheer van Amerongen, zijn voor Belgische rekening aangekocht. Met het vellen der boomen zal een aanvang worden gemaakt. Tal van perso nen die in dit gedeelte van het jaar gewoonlijk geheel of bijna werkeloos rondliepen, verdienen hierdoor een redelijk daggeld. Slechte tijden De lust tot trouwen vhr- minderd steeds, zoowel in ons land als elders. Op de 1000 zielen werden in Nederland in 1887 slechts 6,94 huwelijken gesloten. Vroeger was de lust tot trouwen grooter in 1873 werden op de 1000 zielen 8,57 huwelijken gesloten, in 1878 7,77, in 1882 7,14. Als het zoo voortgaat, 't zal niet maar als 't zoo voortgaat trouwt er over 25 jaren niemand meer Het misbruik, dat in oude tijden in Egypte van de meuschelijke kracht werd gemaakt, is bijna ongeloofelijk. Een bewijs daarvan levert het ver- haal, dat 2000 man drie jaar lang werk hadden om een enkele steen van het eiland Elephantine naar Sais te brengendat het kanaal van de Roode Zee het leven van 120,000 menschen ge- kost heeft, en dat het bouwen van een pyramide het werk van 360,000 man was gedurende den tijd van twintig jaren. In een manufactuur-magazijn te Keulen kwam dezer dagen eene dame, vergezeld van een kinder- meisje, dat een klein kind op den arm droeg. De dame zocht verscheiden kostbare stoffen uit. Intusschen werd het kind onrustig, zoodat het kindermeisje, om het weer te bedaren, er mede heen en weer begon te loopen. De dame vroeg om de rekening en verzocht, of zij het kind een kwartiertje mocht achterlaten, opdat het dienst- meisje de gekochte zaken naar huis zou kunnen dragen zij zou haar dan tevens het geld mede- geven. Gaarne werd dit verzoek ingewilligder werden twee stoelen naast elkaar gezet en het kind daarop als in een bedje, neergelegd. Hierna ver- wijderde zich de dame met het kindermeisje, terwijl zij de waren medenamen. Toen er echter een uur verstreken en het. kind verwonderlijk rustig ge worden was, ging de winkeljuffrouw er eens naar van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2