Landbouwberichten. (jemengde berichten. geld. Dat zou hij terugbetalen, zoodra de Grond- wetsherziening er door was, want zoo zeide bij dan zou Bismarck zich niet meer tegen de handhaving zijner recbten durven verzetten. Toen nu echter de Grondwet werd afgekondigd, zonder dat men tevens het opstaan van een verloren ge> waanden troonopvolger vernam, begonnen de geld schieters van Z. K. H. ongeduldig te worden. K werd zoo herhaaldelijk aangemaand, althans de geleeude sommetjes terug te betaleu over de beloofde rente zou men 't later eens worden dat hij zicb tot nieuwe goedgeloovigen moest wenden om zijn zeer bescheiden bestaan te kunnen voortzetten Onder deze personen is een Fransch koopman uit de rue Yivienne geweest, die K. heeft doen arresteeren. Waarschijnlijk zal hij evenmin als de eerste vrienden veel van zijn geld terugzieu de vorderiugen samen beloopen trouwens niet meer dan 3000 h 4000 francs maar voor zijn over- groote lichtgeloovigheid mocht hij ook wel een lesje ontvangen. K. had zich in den laatsten tijd reeds in rang verlaagd en beweerde nu gehuwd te wezen met een afstammelinge van Rubens „den vorst der schilderkuust." Hij gedroeg zich in een woord zoo geheel als iemand, die met goed bij het hoofd is, dat men zijn slachtoffers, indien zij beklag ver- dienden, alleen zou kunnen beklagen over bun eigen dwaasheid. za TER NELZEA, 17 Janaari 1888. De scherpschutters-vereeniging Voor Vader- land en Koning" alhier besloot in hare laatst gehouden algemeene vergadering, 's Konings a. s. jaardag feestelijk te vieren met het houden eener parade door het korps dcs middags en een gezellig samenzijn aller leden des avouds in het versierde societeitslokaal op de markt. Dit samenzijn besloten worden door een bal. Daar 19 Februari op een Zondag valt, zal de viering welb'cht, althans wat het samenzijn der leden aangaat, des Maandags plaats hebben. Men schrijft ons In alle gemeenten van het kiesdistrict Honte nisse zijn eenige der voornaamste Katholieken uitgenoodigd tot het vormen van een Katholieke Kiesvereenigiug. De meeste heeren hebben de opdracht aangenomeu en biunenkort zullen zij waarschijnlijk te Hulst, bijeenkomen om de vereeui- ging definitief te stichten. Gedurende de tweede helft der maand Decem ber 1887 zijn door het postkantoor alhier de vol- gende oubestelbare brieven verzonden aan de adressen vanL. Faber en A. de Blaeij, Holland. Hulst, 16 Januari. Uit betrouwbare bron ver- neemt men dat het gemeentebestuur van Ter Neuzen zich tot den Minister van Financien heeft gewend om te verkrijgen dat het kantoor der registratie en domeinen, sedert menschenheugenis alhier ge- vestigdnaar uwe sleutelstad verplaatst worde. Deze nieuwe vroeger reeds mislukte poging, verwekt hier en in. i. terecht veel wrevel. Het land van H ulst en dat van Axel, zooals ze eertijds genoemd werden, behoeven toch waarlijk niet te trachten elkander het weinige dat ze bezitten afhandig te maken. Neen, dan liever vereende pogingen bij de Hooge Regeering aangewend, om iets goeds voor het Oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen te verkrijgen verbeterde wegen b. v., rijksstraatwegen, zoodat men niet om van de eene Nederlandsche gemeeute eene andere te bereiketi, vooral in den winter, verplicht is van den Belgischen rijksweg gebruik te maken en dus onophoudelijk aan de wederzijdsche tol- of douanekantoren stil te houden, steeds verdacht van zout -, tabak- of andere smokkelarij. Middelbaar-onderwijs, zelfs landbouw-onderwijsdat weten wijwillen de machthebbenden in den Staat aan ons gewest niet Verscheidene weken verliepen zonder dat zij ver- moedden dat hun nog eenige huwelijksgift wachtte, toen Kornelie hen op een morgen in de vroegte uit noodigde om bijl en spaade op te nemen en haar naar het Satansmoeras te vergezellen. Op de grens van beider bezittingen wachtte Winslow hen op en vol goeden moed aanvaardden zij hun tocht. Slechts Kornelie had zeker ernstig, ja plechtig voorkomen, doch haar oud hart had niet rustiger kunnen klop- pen,alware zelfs haar doode vader bij het zoeken naar de begraveu schat tegenwoordig geweest. Toen zij bij het moeras gekomen waren, liep zij een weinig vooruit en naar de oostzijde er van. Daar bleef zij staan bij een blok zandsteen dat zich slechts een weinig boven deu grond verhief; tego- lijk nam zij een pakje uit haar zak, waaruit zij zeer zorgvuldig een papier haalde. Zij had het juist open gevouwen, toen Winslow zich met Dick en Kate bij haar voegde. //Wij zijn het eens?" aldus sprak zij eerstgenoemde aan, terwijl Kate's blikken gespannen, zelfs met een uitdrukking van ongerustheid aan haar lippen hingen, en Dick zijn altijd nog van niets wetende jonge vrouw met heimelijken triomf aanzag. //Wij zijn het eens antwoordde Winslow niet minder plechtig en zijn hoofd ontblootend, voegde hij er bij „Ik roep de overledenen tot getuigen dat wij niet hebben opgehouden hun gedachtenis te eeren hoe ik ook vroeger in mijn nood daarover gedacht moge hebben, heden klaagt mij geweten mij niet aan." z/Laat ons dan niet vertragen," antwoordde Kor nelie schijnbaar onverschillig, »van dit punt heb schenken. Doch Ter Neuzen kan immers tevreden zijnzoodra oorlogsgevaar dreigt, wordt er een rijks-kanon op hare wallen geplant en bij het einde van 't gevaar zeker uit vrees dat er misbruik van zulk een moordtuig kon gemaakt worden of misschien wel om de scheepvaart te bevorderenweer naar elders weggevoerd. En Hulst mag zich mede verlieugen met de Vlaamsche buren toch heeft het indertijd een spoorweg aangelegc van Mechelen tot Ter Neuzen en de Hooge lie- geeringen hebben dat niet belet, niettegenstaande men zou kunnen beweren, dat zoo'n particuliere spoorweg nadeel aan de defensie zou kunnen toe- brengen en dat wel in een gewest, dat door de natuur, bevestigd door de geschiedenis, voor oorlogs- tooneel als bestemd schijnt. Hoek, 16 Jan. Naar aanleiding van het bericht voorkomende in het nummer dezer courant van 11 Jan. jl., aangaande Marinus Roose, een der oudstrijders der citadel diene het volgende. Ook alhier bevinden zich nog twee oudstrijders der citadel die met genoemden Roose van eene lichting zijn en samen voor deze gemeente geloot hebben. Een hiervan, Cornelia Verbrugge, vierde onopge- merkt reeds Zaterdag 7 Jan. zijn 8(iBten geboortedag, de andere, Aarnout Drabbe, hoopt dezen dag 26 Jan. a. s. te herdenken. Beiden verkeeren betrekkelijk in behoeftige omstandigheden en wat bij eerstge noemde 'a verjaring niet geschied is zou bij laatst- genoemde goed kunnen gemaakt worden, door aan beide achtingswaardige oudjes een kleine ver- rassing te bereiden. Is er niemand die daartoe het initiatief nemen wil Hoek. 17 Jan. Heden had alhier de aanbe- steding plaats van de levering van pi. m. 26,900 KG. chili-salpeter en 65,800 KG. kunstmest. Voor het eerste hadden ingeschreveu de heeren A. Dieleman te Axel en Bogaert te Antwerpen, ieder voor f 11,20, door H. J. Vlaeminck te St. Jansteen, voor f 10,89^, door P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor f 10,89 en door P. A. Adriaanssens te Groenendijk, voor f 10,811 per 100 KG. Voor de levering der kunstmest had alleen inge- schreven de heer H. J. Vlaeminck te St. Jansteen, voor f 8,49 per 100 KG. Beiden zijn gegund aan den heer H. J. Vlaeminck te St. Jansteen. /amusing'16 Januari. Mejuffrouw G. C. Duijvesteiu, alhier, is gistereu door het gemeente bestuur te Borssele, met algemeene stemmen be- noemd tot onderwijzeres aan de openbare school aldaar met beleefd verzoek, die betrekking op dep 23 dezer te willen aanvaarden. In October van het vorige jaar verwierf zij te Middelburg de acte. Met haar stond op de voordracht mejuffrouw K. Pleite, van Serooskerke (Walcheren.) Met genoegen hebben we vernomen, dat, op voorstel van het bestuur, door de muziekvereeniging z/De Volharding" alhier j.l. Zaterdag besloten is, om in den loop van dit voorjaar en wel tijdens het a. s. Paaschfeest nogmaals een concert te geven. Even als bij de vorige gelegenheid zal er ook thans weder voor eene aangename afwisseling gezorgd worden door de opvoering van een paar tooneel- stukjes, waartoe bereids een twaalftal leden van het gezelsehap hunne welwillende medewerking beloofd hebben. Axel. Voor de vacante betrekking van onder- wijzer met hoofdakte, aan de openbare lagere school alhier, op eene jaarwedde van 600, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Axel, 14 Januari. Heden werd alhier eene vergadering gehouden in de Chr. School, waar eene lijst ter inteekening lag voor hen, die zich als lid bij de Nederlandsch Gereformeerde gemeente (thans doleerende) wilden aansluiten. Op deze lijst werd door ruim 50 hoofden van gezinnen geteekend. ik dikwijls mijn oogen over het moeras laten gaan het geschiedde om mij voor den geest te brengen hoe hier in de nabijheid twee goede vrienden hand aan hand voor hun leven streden. Verder gingen mij gedachten niet, en naar sporen zocht mijn oog evenmin." Zij sloeg nu haar oogen op het papier en las op eenigszins dreunende toon „Loop het moeras zoover oostwaarts om, dat van de op zich zelf staande boomen er drie juist op een lijn voor u komen en wel zoo, dat de stammen elkander vol- komeu bedekken. Om de takken hebt gij u niet te bekommeren. Ga dan achterwaarts doch wijkc geen duim rechts of links uit. Na een kortepoos zult gij over een groote steen struikelendat is het eerste punt. Sla voor het midden van dezen steen een paal in den grond, ga dan nog 226 el, zorgvuldig gemeten, terug en let er op dat de paal met de drie boomen in dezelfde lijn blijft. Dwaling is niet mogelijk want in het geheele moeras zijn geen drie boomen te vinden, die met den steenen in de zelfde lijn kunnen gebracht worden." z/Ziedaar," voegde Kornelie er sprekend bij, en zij hield het papier omhoog, dat alien het verbleekte schrift konden zien, zoowel als de cijfers en een uit punten en lijnen bestaande ruwe teekening, z/verder reikt mijn wegwijzer niet. Hier ligt de steen wie op deze plek komt staan, behoeft niet ver naar de drie stammen te zoeken. Verdord en dood, zooals zij misschien zijn rnogen, doen zij toch nog goeden dieust. Heel veel jaren later hadden wij echter niet moeten komen." (Wordt vervolgd.) Axel, 14 Januari. Heden namiddag van 1 tot 2 uur hield de officier, belast met de werving van vrijwilligers voor het leger in Ned.-Indie, op het raadhuis zitting. Slechts een persoon heeft zich als vrijwilliger aangemeld. Koewacht, 15 Jan. In deze gemeente zullen volgens de nieuwe grondwet 125 kiezers zijn, terwijl er vroeger slechts 66 waren voor den ge- meenteraad. Koewacht, 16 Jan. Ilet raadsbesluit van den gemeenteraad te Nijmegen, waarbij de heer G. Th. Kievenaar, alhier, tot hoofd der school te Hees benoemd werd, buiten de voordracht om is door den Koning vernietigd als in strijd met de wet en den gemeenteraad aangezegd een keuze te doen uit de voordracht hen door den districts-school opziener aangeboden. De politie heeft de vorige week zich hier meester gemaakt van een sujet T. A., die er zijn werk van maakte om bij verschillende winkeliers waren op eens anders naam te halen. Ook op het Belgisch grondgebied heeft hij meermalen op die wijze de winkeliers bedrogen, waarom ook de Bel- gische politie jacht op hem maakte, doch er niet in slaagde hem in hauden te krijgen. 't Is velen aangenaam, dat de Hollandsche politie gelukkiger geweest is en hem achter slot heeft gekregen. /liiddorpc. De bevolking alhier vermeerderde in 1887 met 16 zielen en bedroeg op 1 Januari 11. 466 mann. en 472 vrouw., te zameu 938 zielen. Geboren werden 26 kinderen, waarvan 13 mann en 13 vrouw. Overleden zijn 11 personen, waar van 7 mann. en 4 vrouw. 52 personen vestigden zich in en 51 verlieten de gemeente. Het getal huwelijken bedroeg 4. Oostburg. //De wonderen zijn de wereld nog niet uit" zei een persoon, die Zaterdagavond de voorstelling bijwoonde, gegeven door professor El Maraphet Chambly in den Eenhoorn te Oostburg. En Waarlijk, er was voor bovenstaaude uitdrukking wel eenigen grond alsmede voor de geijkte termen ,/IIee je van je leven" ,/Wel, wel da's sterk" z/Kiek, dat zag ik nooit van m'n leven" en derge- lijke meer, al welke uitroepen getuigenis moeten afleggen van verwondering en verbazing. Eens zelfs was 't zoo sterk, dat iemand uitriep //Wel kerel, daar zou je bang van worden." En al is dit laatste nu bij ons 't geval niet geweest, toch leggeu wij gaarne de verklaring af, dat prof. Chambly keurig en net werkte en menig- maal ons bewondering afdwong. Alles op te noemen, wat hij zijn vrij talrijk opgekomen publiek te geuieten gaf, zou voor ons bestek te veel zijn. De anti-spiritistische voorstellingen vooral boeiden de aauwezigen. Een lei, waar niets op te zien was, werd in een papier gewikkeld. „Denk u den naam van een stad, een dorp, of een gehucht, trek een kaart en houd dien in gedachteneem de som van eenige getallen, en kies eindelijk uit Heines gedichten b.v. een vers en een versregel." Dit alles stond prof. toe. Een der aanwezigen teekende alles aan. Dit papier werd verbrand, de asch gestrooid op het papier, waarin de lei zich bevond en waarlijk al het gegevene stond woordelijk op de lei met een juistheid, die een spiritist zou hebben doen watertanden. Mocht de heer Chambly hei, 5e district bezoeken, men verzuime niet zijn voorstelling bij te wonen. Men kan gerust zijne dames en jonge dochters mede laten geuieten de heer Chambly houdt niet van dubbelzinnigheden, die een dragonder zouden doen blozen in den donker. Men ga, zie en oordeele en wij twijfelen niet of men zal tevreden zijn. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,56 tot fr. 0,88; stieren, koeien en runderen fr. 0,50 tot fr. 0,71alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd fr. 0,80 tot fr. 1,30 vette varkens fr. 0,76 tot fr. 0,86. ^>or vlas werd per 3 kilo besteed te Aalst fr. 3,50 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,20; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,45; Thielt fr. 4,75; Deinze fr. 4,00 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 3,81 en te Brugge fr. 4,83. Te Gorinchem is aangehouden een echtpaar, dat door Nederland met eenen draaimolen rond- reisde en hier en daar ook „de schoone Galathea" vertoonde. Beiden waren door het Hof te Gent elk tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens het helen van gestolen gelden. Bij hunne aanhou- ding moet eene aanmerkelijke som in hun bezit zijn gevonden. De Belgische regeering had hunne uitlevering verzocht. In het voorjaar zullen twee Groninger jongelui, en twee jonge mannen, vroeger in een voorname stad in Gelderland woonachtig, voor een paar jaar naar de Iransvaal vertrokken, als zeer gefortuneerde menschen in ons land wederkeeren. De geschiedenis is van beide paren ongeveer gelijk zij werkten eerst bij een boer, kregen later aandeel in het land, en toen dit land goudhoudend bleek te zijn, werd het aan een maatschappij tot ontginning verkocht, met behoud van een zeker aandeel in de opbrengst. De hoofdsom, die elk voor zich uitbetaald kreeg, loopt tusschen de 2 en 3 ton gouds, en daaren- boven bedraagt hun jaarlijksch inkomen van het aandeel, dat zij in de op dat land opgerichte goudmijn-maatschappij hebben behouden, naar de tegenwoordige uitkeeringen nog van 15,000 tot 20,000 s jaars, zoodat men die 4 jongelui elk op een klein half millioen kapitaal kan schatten. Voor de waarheid van het bovenstaaude wordt ingestaande namen der gefortuneerden zijn bekend en het mag te hunner eere gezegd worden dat zij in de allereerste plaats gezorgd hebben, dat hun bejaarde ouders, die het niet al te breed in de wereld hadden, hun laatste levensdagen kunnen slijten op een wijze, die hun vroeger vreemd was. Aan een ingezeteue van Amsterdam is bij de jongste trekking der l'urksche premieleening een prijs van 60,000 fr. ten deel gevallen. Het be- drag is den prijswinner terstond, na aftrek voor reuteverlies, door een baukiershuis daar ter stede uitbetaald. Den 20 December des vorigen jaars werd door den kapitein van een in de kalkhaven te Dordt liggend schip, een pakket opgevischt, inhoudende verschillende kantoorboeken en andere schrifturen, blijkbaar afkorostig van eene handelsfirma te Bochum. Door tusschenkomst der politie werd bedoeld pakket in bewaring gesteld in afwachting van het autwoord, dat zij hoopte te ontvangen van den Duitschen vice—consul te Rotterdam, aan wien zij van de vondst kennis gaf. Dit antwoord bleef achterwege zoodat men mocht onderstellen niets meer van de zaak te zullen hooren. Vrijdagmiddag vervoegden zich twee Duitsche heeren bij de politie te Rotterdam, om van deze zoo mogelijk inlichtingen te ontvangen omtrent zekeren J. F. W. B., eenen handelsagent, die hen voor een belangrijk bedrag in zaken had benadeeld, en tot wiens opsporing zij waren overgekomen. De Rotterdamsche politie, die blijkbaar van het vinden van bovengenoeind pakket boeken was op de hoogte gesteld, deelde zulks aan de heeren mede, en gaf als haar vermoeden te kennen, dat de gezochte persoon zich wellicht nog te Dordrecht zou ophouden. De Dordsche politie verklaarde zich terstond bereid, den Duitschen heeren behulpzaam te zijn in het opsporen van den aangeduiden persoon, hetgeen niet gemakkelijk ging, daar niemand van zijn naam hier ter stede bekend was. Na eenig zoeken bleek haar echter spoedig dat B., onder een valschen naam, met zijne vrouw verblijf hield op eene gemeubileerde kamer aan den Vriezeweg te Dordrecht. Maar het echtpaar was niet thuis, zoodat zijne terugkomst moest worden afgewacht en tevens gezorgd dat de vogel niet kon ontsnappen. Na drie uren wachtens verscheen de niets kwaads vermoedende B. eindelijk aan zijne woniug, waar hij terstond aangehouden en naar het politie-bureau overgebracht werd. Onmiddellijk werd in zijne woning eene huiszoeking ingesteld, waarbij een zeer belangrijk bedrag aan geldswaarden, zijnde het grootste gedeelte van het verduisterde, in beslag genomen werd. Dat de aangehoudeue niets kwaads vermoedde, integendeel van meening was het oneerlijk ver- kregen geld hier rustig te kunnen besteden bewijst wel het feit, dat reeds stappen door hem waren gedaan om te Haarlem een koffiehuis over te nemen, nadat hij zulks te Dordrecht vergeefs beproefd had. B. is thans ter beschikking van den officier van justitie gesteld, die nem zeker wel in bewaring zal houden, totdat maatregelen zijn genomen om hem aan de Duitsche regeering te kunnen uitleveren. Te Veenklooster lag een jong meisje aan de mazelen. Hare moeder, die gedurende eenige uren de woning zoude verlaten, legde een drietal warme steenen onder de dekens en dekte haar kind goed toe. Doch slechts korten tijd had de moeder de woning verlaten, of de buren hoorden een treurig hulpgeschrei en ontdekten bij 't binnentreden rook in de bedstede. De kleederen van 't kind en 't beddegoed hadden vlam gevat door .-de steenen, die hoogstwaarschijnlijk te beet waren geweest, en alleen aan de gepaste hulp van eene buurvrouw, die het eerst op 't hulpgeschrei toeschoot was't te danken, dat T kind niet levend verbrandde, en de woning, waarin de vlam van't brandende beddegoed door eenige buren spoedig gebluscht werd, gespaard bleef. De Britsche vice-consul te La Rochelle waarschuwt het publiek opuieuw tegen het bedrog, dat met Fransche cognac plaats heeft. Door bij na geheel verdwijnen van wijngaarden in La Rochelle, werd een kunstcognac gemaakt van rozijnen en krenten, die gemengd met goedkoopen Spaanschen wijn in Engeland als Bordeaux verkocht werd. In 1875 werd in de Charente Inferieure 900 millioen iter wijn voortgebracht, doch door de verwoestingen van de druifluis werd de hoeveelheid aanhoudend minder en was zij in 1886 slechts 58| millioen iter. Neemt men daar nog het plaatselijk verbruik af, dan blijft er weinig over voor het maken van brandewijn en het meest wat als cognac verkocht wordt is dan ook vermengd met beetwortelen of luitschen spiritus. Die vloeistof wordt uit Duitsch- and naar Bordeaux gezonden, van daar naar eene plaats waar nog cognac voortgebracht wordt en van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2