Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2366. VVoensda^ 18 Januari 1888. 28e Jaargang, S3 Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEKTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond blj den nitgever P. J. V A IV DE 8 A N H E te Ter Neuzen. a-.j. I folitieU. Overzicht. njk- Volgens berichten uit Weenen hebben de Rus- sische militaire attache's in de Oostenrijksche hoofdstad en in andere Europeesche hoofdsteden zeer geruststellende verklaringen afgelegd over de vredelievende bedoelingen van den Czaar. Zij hebben echter tevens medegedeeld,dat er nogettelijke verplaatsingen van infauterie-regimenten naar de westelijke gouvernementen zullen plaats hebben. Een noodzakelijk gevolg van de sedert eenige maanden begonnen troepeubewegingzeggen ze. Vele Duitsche bladen hechten niet veel waarde aan die vredelievende verzekeringen. Niet dat Rusland zal aanvallen, maar de Czaar wil zijn invloed doen gelden in Bulgarije, die ingeschoven wig tusschen Bessarabie en Konstantinopel is hem een doorn in 't oog. Te vergeefs wacht men nog op voorstellen van Russische zijde, waaruit blijkt, dat het ernstig gemeend is, de Bulgaarsche kwestie te regelen. Integendeel, de Czaar heeft nog zijne handlangers aan 't werk. Voor eenige dagen nog zag men dat Nabokoff, eenmaal door de Bulgaren al ter dood veroordeeld, maar door toedoen van Rusland be- genadigd, een bewijs zijner werkzaamheid aan zijn betaalheer heeft gegeven. Die vrijbuiterstocht heeft de verwachting op eene spoedige oplossing der kwestie niet bevorderd. Nabokoff gaat door voor het werktuig der partij, die Bulgarije als een broeinest van woelingen wil voorstellen en den Czaar tot een hernieuwd ingrijpen wil bewegen. Maar de verwijdering van Vorst Ferdinand gaat niet zoo gemakkelijk, want al toonden al de mogendheden zich geneigd, dan zou nog de Porte geeu enkele soldaat naar Oost-Rumelie zenden als uitvoerder van zeker traktaat. 't Zou den Zieken Man tegenover de Bulgaren slecht vergaan, want zij zouden onder den Coburger zoo goed strijden als onder den Battenberger. Ferdinand gaat niet, zoo de Bulgaren hem niet weg jagen. In den Almanach de Gotha staat Ferdinand van Saksen- Coburg als Koninklijke Hoogheid en Vorst van Bulgarije en daarover ergerei: zich zelfs de hem minder goedgezinde bladen. De Agence Havas spreekt formeel het bericht tegen, dat Deroulede door den Koning en de Koningin van Griekenland zou zijn outvangen en dat deze vorstelijke personen den Czaar de door Deroulede verschafte vervalschte documeuten zouden hebben overhandigd. Zij hebben den man noch te Kopenhagen, nocb te Athene gezien. Dus zou ook de geschiedenis der documenten nog in het duister blijven. Te Petersburg weet men misschien meer van dien diplomaten—streek. De oude Wilhelm lijdt nog bij voortduriug aan rhumatische pijnen en brengt dientengevolge vele slapelooze nachten door, wat den stokouden mo narch niet vooruit brengt. De berichten uit San Rerao echter luiden gunstiger. FEUILLETO N NOVELLE. - En toch was zij volstrekt niet verwonderd of bezorgd toen de beide andere jonge mannen haar met eenigszins verstoord gelaat bij hun morgengroet mededeelden, dat Dick op onverklaarbare wijze plotseling verdwenen was, zonder hun iets daarvan te zeggen. Zij stelde hen zelfs met een geheiinzinnig lachje gerust en zeide dat zij wel dacht dat hij niet lang uit zou blijven. Dick zelf reed omstreeks dezen tijd het dal in waarin Winslow zijn legerplaats opgeslagen had. Het was vier uur en de zon zou juist opkomen. Nog bewoog zich niets om de tent of om de wagens, en nog lagen paarden en runderen te rusten in het bedauwde gras. Dick hield op en liet zijn blik over de grazende kudde gaan. Plotseling verschrikte hij geweldig. Hij had Kate herkend die juist even te voren naar de beek was gegaan. Maar het duurde slechts eenige seconden, zoolang tot hij bespeurde dat ook Kate hem gezien had en dientengevolge staan bleef. Daarop reed hij in een bocht om het leger heen en recht op haar aan. Even voor hij haar genaderd was sprong hij van het paard en liep haar, de beide handen naar haar uitgestrekt, tegemoet De Iersche afgevaardigde Hartington is tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld wegens het openbaar maken van stukken betreffende de nationale Liga. Hij heeft echter vau dit vonnis beroep aangeteekend en is voorloopig op vrije voeten gelaten. In Noord Amerika begint men er aan te denken om weder eenige territories onder de staten op te nemen. Als zoodanig worden genoemdUtah, Nieuw—Mexico, Dakota en Washington. Sedert 1876 werd geen nieuwe staat in de Unie opgenomen. De groote staten, die thans veel gewicht in de schaal leggen, zijn niet zoo erg belust op die ver- heffing, uit vreeze voor de verplaatsiug van het zwaartepunt. Eene bevolking vau 60,000 zielen geel't een territorie aanspraak om als staat zich in de Unie te laten vertegenwoordigeu, maar men zal er in het Oosten wel iets op weten te vinden, om het aantal vertegenwoordigers voorshands te laten zoo het is. Ook in de Nieuwe Wereld is de politiek in het spel. Veel nieuws biedt overigens de politieke wereld niet aan. 't Is stil. Moge deze stilte niet de voorbode zijn van een naderenden storm Uit latere berichten nemen. we nog het volgende overRusland eischt, dat niet slechts de Coburger uit Bulgarije zal worden verwijderd, maar dat het vorstendom weder van Oost—Rumelie zal worden gescheiden, dat eeu orthodox vorst door een wettige Sobranja zal worden verkozen en dat Russische officieren en een Russische minister vau oorlog Sofia zullen binnenrukken. Maar geen der mogend heden staat toe, dat Russische legersehareu het land der Bulgaren betreden, zegt men in Londen. De Russische strooper Nabokoff is niet, zooals men eerst beweerde, op een Grieksch schip ontkomen. Hij trachtte met een ander berucht sujet, den vrijen kozak" Atschiuoff, over de Oost-Rumelische grens op Turksch groudgebied te ontkomen, doch werd, evenals zijn maat, in een gevecht met boeren doodgeslageu. Beiden hebben dus verdiend loon ontvangen. Uit Warschau wordt bericht, dat wederom een aanslag op het leven van den Czaar zou zijn ont- dekt. De schuldigen, waaronder vele Russische officieren zouden zijn, werdeu volgens dit bericht alien in hechtenis genomen. Paul Deroulede is niet de man van de vervalschte documenten, zegt men in St. Petersburg, de samen- stellers moeten in geheel andere kringen worden gezocht, maar er bestaan overwegende redenen, om hunne namen, voorloopig althans, niet openbaar te maken. De minister van financien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van dit en het volgende jaar 80 kommiezen van de vierde Kate scheen hem niet te zien, zoo strak hield zij haar blikken naar den grond gericht. Op haar wangen brandde echter een vurige gloed en haar vingers speelden werktuigelijk met een lok van haar los- hangend haar. yKate, miju moeder heeft mij uit uw naam g groet," begon Dick, en greep de sidderende handen van het meisje, #en nu meende ik niet verkeerd te doen Hij verstomde, want Kate staarde hem zoo angstig, vleiend aan, dat het laatste woord op zijn lippen bleef. Tranen stonden in haar oogen, maar voor zij hun weg over de gloeiende wangen hadden gevonden, had zij de handen om de schouders van den ver- rukten jongen man geslagen en verborg zij haar ge laat tegen zijn breede borst. Waar zou zij ook anders vlieden om zich aan zijn oog te onttrekken Maar nadat hij haar eenige malen gekust had en hij haar zijn eenige Kate had genoemd, keerde haar vroolijke moed terug. Vrij en vrank keek zij hem in de oogen; half schreiend, half lachend vertelde zij dat, als hij een uur vroeger was gekomen, hij haar ook reeds bij de hand had gevonden, want wat zijn goede moeder haar had gezegd, had haar zoo van streek gebracht, dat zij gedureude den geheelen nacht geen oog had gesloten. Zoo spoedig het dag- licht aanbrak, was zij naar de beek gesneld om haar gloeiend hoofd met frisch water af te koelen. Terwijl zij zoo met elkander liepen te keuveleu als twee jongelieden, die onder hetzelfde dak zijn opge- klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op eene bezol- diging wegens traktement en toelage van f 480 s jaars. Op nader vast te slellen tijdstip en plaats zal een onderzoek worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking. In aanmerking komen zij, die een gezond en sterk lichaamsgestel hebben, ongehuwd, niet beneden de 23 en niet boven de 28 jaar oud en voldoende ervaren in het lezen, schrijven en in de eerste gronden der reken- kunde zijn. De hoogste leeftijd voor gepasporteerde onderofficieren, die miustens 12 jaren militairen dienst hebben, is op 34 jaar, en voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 30 jaar bepaald. De verzoekschriften om toelating tot het voorschre- ven onderzoek moeten voor 1 Maart 1888 bij het departement van financien zijn ingekomen, en kunnen desverkiezende worden ingezonden door tusschen- komst van de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de stukken welke bij de verzoekschriften moeten worden over- gelegd. In den Belgischen Moniteur is de verklaring openbaar gemaakt, welke den 5en dezer maand te Brussel is geteekend door den Minister van Buiten- landsche Zaken, Prins Caraman-Chimay, en onzen gezant, baron Gericke van Herwijnen, waarbij de grenslijn tusschen Belgie en Nederland in het kanaal van Ter Neuzen, van het fort St. Antoine tot het Nederlandsche tolkantoor in het gehucht „de Stuyver", wordt vastgesteld overeenkomstig het proces—verbaal, hetwelk door eene Belgisch-Neder- iandsche commissie, den 31 Mei 1886 te Sas van Gent, met betrekking tot deze grensregeling is opgemaakt. Deze is uitsluitend het gevolg van de verbete- ringswerken, welke ingevolge de overeenkomst van 31 October 1879, in het kanaal hebben plaats gehad, nadat in de overeenkomst van 5 November 1842 daar ter plaatse de as van het kanaal als grensscheidiug tusschen beide landen was aan- genomen, en thans de loop van het kanaal ge- wijzigd is. Een echt ouderwetsche brand heerschte eer- gisteren te Amsterdam. Omstreeks 3 uur begonnen, was de brand, niettegenstaande de Jan van der Heyden en nog eenige andere stoomspuiten breede waterstralen iif de vuurpoel wierpen, eerst ruim 9 uur in den avond gebluscht. Het is een onbe- woond perceel, dat bijna geheel ter bewoning gereed was, op de Heerengracht tegenover de Beulingstraat, dat een prooi der vlammen werd. Het huis zelf brandde bijna geheel uit, zoodat de schade zeker zeer aanzienlijk zal wezen. De groote spiegelruiten op de eerste verdieping bezweken weldra door de hitte en sprongen met een zwaren slag uiteen. wassen, kwam er leven in den omtrek der tenten. en toen Dick met Kate aan de hand de tent van de ouders van het meisje binnentrad, waren slechts enkele woorden noodig om hen te nopen ook den laatsten slaper op te jagen en het bevel te geven, dat alles voor eeu onmiddellijk vertrek moest worden gereed gemaakt. En spoed werd er inderdaad ge maakt om de frissche morgenuren niet ongebruikt voorbij te laten gaan en daarop ging het weder terug langs denzelfden weg waarheen zij gekomen waren naar het Satansmoeras toe. Daar werd een meer westelijke richting ingeslagen. Tegen het uur van den middag kwam de kleine karevaan in de nabijheid van de hoeve van mrs. Watson. Kornelie was haar, vergezeld van haar beide zonen, tegemoet gereden. Daar plaatste zij zichzelf aan 't hoofd der troep, om de nieuwe buren te voeren naar de plek, welke zij reeds lang in't oog had gehad voor het oprichten van een tweede woning. Kate was haar natuurlijk op zijde getreden. „Goddank dat ik het doorstaan heb?" fluisterde zij met een onderdrukt lachje. „Was het wel zoo erg?" vroeg Kornelie met een vroolijken blik op haar liefelijke gezellin. z/Eigenlijk niet," hernam deze nadenkend, „maar ik was er toch erg bang voor. Ik heb den geheelen nacht geen oog gesloten. Hij had wel wat vroeger kunnen komen, om een einde aan mijn onrust te maken." Een der brandwachts werd door een dier zware scherven aan het hoofd gewond, een ander door de koude bevangen. De oorzaak van den brand is tot dusver onbekend. Men schrijft uit Almeloo i. d. 14 Jan. De fabneksarbeiders die niet tot de werkstakers behooren, hebben besloten hun werkloozen makkers eene wekelijksche ondersteuning te geven. Niemand leeft zich daaraan onttrokken. De inteekeningen beliepen van f 1,50 tot f 0,50. Met dit mensch- ievend streven wordt tevens een ander doel bereikt men vreest namelijk dat, indien de arbeiders door longer gedreven, moeten toegeven tot het verlaagde oon te werken, ook hunne patroons ter wille der mededinging de loonen moeten verlagen. Men schrijft uit Breda: De brutaliteit der zoutsmokkelaars gaat tegen- woordig al zeer ver in Noord-Brabant. Yelen hunner zijn gewoon hunne smokkelwaar bij kleine winkeliers van de hand te zetten, en dit geschiedt altijd tusschen licht en donker, teneinde daardoor uit de handen van politie of ambtenaren te kunnen blijven. Vau deze gelegenheid profiteerende, werd nu eergisteren eeu persoou, in plaats van een zak met zout, een zak met zand gevuld in de handen gestopt, waarvoor hij den smokkelaar f 8 ,-uitbe- taalde, onder toezegging, dat hij den anderen dag nog wat brood kon komen halen. Doch al wie kwam, de zoutsmokkelaar bleef weg, en de winkelier liep er voor f 8 in. Moge het eene leer zijn voor anderen, die door aankoop van smokkelwaar de fraude niet weir.ig in de hand werken! Te Clingendaal zullen dezen zomer, waar- schijnlijk in Augustus, op twee dagen weder wed- rennen gehouden worden. De prijzen zijn veelal lager dan vroeger, behalve voor de „groote militaire wedren over hindernissen", waarvoor dank zij de vrijgevigheid van een liefhebber, f 1500 meer is uitgeloofd, waar tegenover een eereprijs, ter waarde van 200, verleden jaar uitgeloofd, is vervallen. Een pseudo-Prins van Orauje Te Parijs is een Nederlander in hechtenis genomen, die zich voor een Prins van Oranje' uitgaf om zich zoodoende gelden te verschaffen. Die man, zekere K., is een Hollander van gegoeden burger- huize, die volgens het Handelsblad in zijn vaderland eene kaarsenfabriek heeft gehad en zijn vrouw en bloedverwanten reeds heel veel leed moet hebben berokkend. Naar Parijs gekomen, gaf hij zich uit voor den wezenlijken kroonprius van Ne derland, zoon van den Koning en Koningin Sophie, ongelukkig slachtoffer van Prins Bismarck, die voor ziju annexatie-plannen een Prinsesje verkoos boven een volwassen, mannelijken erfgenaam van den troon. Eenige te Parijs vertoevende landgenooten, groo- tendeels personen, wier beroep het is hun neuzen in allerlei zaken en zaakjes te steken, leenden K. ^Zoo? Ja, ik dacht dertig jaar geleden eveneens; ik kon toen echter niet zoo onbezorgd de toekomst tegemoet zien als gij nu." De laatste woorden klonken ernstiger. Daarop richtte zij haar blik op een boschje, waaraan een door een beek bevochtigd prairieland grensde. Kornelie bleef staan en wachtte Winslow af. Daar kunt gij u vestigen," zeide zij tot hem, op den zoom van het woud wijzende; vdaar is water, hout en goed weiland. Den eersten boom voor uw huis zullen wij gezamenlijk vellen." Zooals afgesproken was geschiedde het. Wins low en Kornelie velden den eersten boom voor het nieuwe blokhuis en het zou moeilijk te zeggen zijn geweest wie hunner in het gevoel hunner verjongde geestdrift de bijl het vlugst boven het hoofd zwaaide en het scherpe staal met de meeste kracht door den stam van den boom dreef. En toen men eenmaal begonnen was scheen het wel of onder de vereende krachten der beide families de boomen van zelf omvielen, zoo vlug ging het. Zoo verrees binnen betrekkeiijk zeer korten tijd het blokhuis uit den grond en kon men aan de vergrooting van Korne- lie's woning beginnen. Een kamer met ruwe wan- den was het, doch voldoende voor de jongelieden, en de leem waarmeede de openingen tusschen de stammen gevuld werden, was nog niet geheel droog, toen Dick Watson en Kate Winslow op zekeren dag, uit de naaste stad terugkeerend, als man en vrouw in de bescheiden ruimte hun intrek namen. TER \El!ZE\StIIE C01IRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1