Bekening en Verantwoording. Qnroerende goederen, Handelsberichten. Advertentien. Ned. Herv. Kerk. II het jaar. Elk van hen moet daarvoor meer dan 800 maal in het jaar die taak vervullen. Ze komen ook maar allemaal naar de steden." Deze klacht wordt in den laatsten tijd, vooral in onze hoofdstad, nogal eens gehoord. Hoe werk- lieden uit kleinere steden hierheen gelokt worden door de hoogere loonen, om ten slotte de ervaring op te doen, dat ze naar verhouding der levenswijze niet hooger zijn, is bekend. Als oorzaak van het trekken der plattelandsbevolking naar de groote steden noemt thans het Sociaal Weekblad deze tweeTen eerste, in de vruchtbaarste streken van ons land worden gemeente- en dorpsbelastingen soms, zooals bijv. in Friesland, wel tot 10 pet. van het inkomen ingevoerd. De vermogenden trekken daarom naar de stad en zij, die zonder hen geen brood hebben, moeteu volgen. Ten tweede: Nu door den druk der tijden vele boeren pachters zijn geworden en door onderlinge concur- rentie de pachtsom zoo hoog mogelijk is opgevoerd, kunnen zij niet langer vaste arbeiders betaleu, die dan ook nog grond van hen in gebruik moeten hebben. Hij huurt een paar ongehuwde vaste kuechts en ineidenen overigens ueemt hij in den zaai- en oogsttijd losse arbeiders aan, die hij tegen- woordig overvloedig en goedkoop krijgen kan. De daghuurders-plaatsjes verdwijnen allengs en de losse arbeiders, die, wanneer het werk is afgeloopen, werden weggezouden, gaan natuurlijk tegen den winter naar de steden, om daar werk en brood te zoeken. Te Bremen bevinden zich twee interuationale misdadigers in verzekerde bewaring, die door de stoutheid en het berekenend overleg, waarmede zij hnnne misdaden pleegden, wel de aandacht waard zijn. De een, die zich gewoonlijk Harry Benson noemt, maar ook verschillende andere namen draagt, is in 't jaar 1846 te Parijs geboren. Nadat hij in Frankrijk, wegens verschillende misdrijven, in contumaciam tot acht jaren gevangenisstraf ver- oordeeld was, trad Benson in't jaar 1872 te Londen op en wist door allerlei listen een fonds, dat ge- sticht was om persouen te ondersteunen, die door den Eransch-Duitschen oorlog of door den opstand gerulneerd waren, wat armer te maken. Later nam hij den naam aan van Prins Murat, leefde op grooten voet en wist eene zekere Gravin de Goncourt langzamerhand 10,000 frs. af te troggelen, door haar voor te spiegelen, dat hij met wedden- schappen op wedrennen groote sommen won. Om dit bedrog te kunnen uitvoeren, werden o. a. door de medeplichtigen van Benson, waartoe vooral een zekere William Kurr behoorde, couranten gedrukt, waarin valsche berichten voorkwameu van een gefingeerde handelsfirma. Deze couranten werden aan Benson gestuurd, die ze vervolgens der gravin in handen wist te spelen. Benson, die tot 15 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd, maar in 1885 wegens ziekte, die hij voorwendde, onlslagen is, vestigde zich met William Kurr te Brussel, waar hij een bureau voor vreemdelingen oprichtte. Wegens allerlei zweudelarijen werd hij tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld, maar weder out- slagen wegens ziekte. Hij ging uu naar de Yereenigde Staten en moet ook daar tegen de wet hebben gezondigd, want hij werd door de politie van St. Louis vervolgd. Zijn laatsten slag deed Benson te Geneve, waar hij zich verloofde met de dochter van een gepensionneerd officier van het Engelsche koloniale leger. Zijn toekomstige schoon- vader gaf hem 7000 pd. st., om deze som in Amerikaansche papieren te beleggen. De papieren werden met een prachtig stel diamanten, dat Ben- sou zijue verloofde vereerd had, bij een bankier gedeponeerd. Na het vertrek van Benson, die te Geneve den naam Chinchwood droeg, bleken de papieren waardeloos en de brillanten valsch te zijn. Hoog uit de lucht, waar de wolken zweven, is het eerste Morse-telegram dezer dagen op de aarde aangekomen. De troepen, belast met de militaire telegraphie in Belgie, hebben in de vorige week in de nabijheid van Antwerpen een uitmun- teud geslaagde proef van dien aard genomen, die door den Minister van Oorlog werd bijgewoond. In een ballon tot een zeer aanmerkelijke hoogte opgestegen, is de eerste proef met dergelijke ge- meenschap gemaakt, die volkomen heeft beantwoord aan alle verwachtingen. Een middeleeuwsche rechtspraak. Uit Tenby (Wales) wordt het volgende geschreven z/Sedert den dag dat een jury een paard ter dood heeft veroordeeld omdat het den aarts-bisschop van Canterbury een trap had gegeven, heeft men niet meer zulk een komieke rechtspraak gehoord als die van Vrijdag 11. Een zekere heer Dickson was op de konijnenjachtdoor een noodlottig toeval ging het geweer eensklaps af en bleef de eigenaar op de plaats dood, door het schot aan het hoofd getroffen. Bij het gerechtelijk onderzoek bleek dat het vorige jaar op denzelfdeu tijd de broeder van den ongelukkige door hetzelfde geweer was gedood en de jury besloot nu in haar alwijzen raad dat het /,ongeluksgeweer" moest worden vernietigd" en aldus geschiedde het den zesden van Louwmaand in den jare 1888 onder luide toejuichingen over de groote wijsheid en het Salomonsoordeel van de Tenbysche rechters. De voornaamste Engelsche bladen wijden aan deze zaak hoofdartikels en de Daily Telegraph gaat zelfs zoover te beweren dat, indien men dit nood- lottige geweer niet had vernietigd, het de geheele familie Dickson zou hebben gedood. En wie weet, misschien ook de buren en ken- nissen van Dickson enz. enz. Het stadje Wakefield, in Wisconsin, is den 25 December 11. vernield door een brand, welke door een aap was aangestoken. Het beest behoorde tehuis in een schouwburg, waar het tot den avond vrij kon rondloopen. Op zekeren dag nu had het dier een kan olie weten machtig te worden, en zich geheel en al met den licht ontvlambaren inhoud ingewreven. Uit angst voor ontdekking was de aap daarop in de schermen boven het tooneel geklommen, waar hij ook bleef, toen de voorstelling reeds een aan- vang had genomen. Niet lang echter duurde het, of het beest begon zich te vervelen het klom naar beneden, maar kwam ongelukkig in aanraking met een ga.svlam, zoodat zijn haren in brand vlogen. Als razend sprong nu het dier, geheel in vlammen gehuld, langs het decoratief en te midden van de toeschouwers rond; in minder dan geen tijd stond het geheele houten gebouw in brand en met scbrik- wekkende snelheid grepen ook daar buiten de vlammen de huizen aan, zoodat weldra, bij gebrek aan bluschmiddelen, het geheele stadje in een puin- hoop herschapen was. De handel in decoratien te Londen. Te Lon den heeft zich een industrieel gevestigd, die in een Duitsche circulaire buitenlandsche decoratien aau- biedt voor een civielen prijs. De Katholieke ordeteekenen van ,/St. Gregorius", //St. Sylvester" en de „Christusorde" kosten het ridderkruis f 1500 en het kommandeurskruis 2100. De vLeeuw en de Zon van Perzie" beloopen f 3600, evenals de Turksche orden. De Spaansche orden van Karel III" en //Isabella la Catolica" geldeu f 4500. De goedkoopste orden zijn die van een of ander Duitsch staatje, die men voor een zuur gezicht neen, voor f 500 kan krijgen. De duurste zijn die van Oostenrijk, van welk land de //IJzeren Kroon" zelfs f 37000 kost. Merkwaardig is het dat het Eransche //Legioen van Eer", waarmede in den laatsten tijd zoo ge- weldig geknoeid is, op de lijst van den Londenschen handelaar niet voorkomt. Over geheel Londen hing jl. Dinsdag een zoo dikke mist als men er zelden ziet. De mist strekte zich niet alleen uit over de stad en de voorsteden, maar ook over de zee langs de En gelsche kust. Te Dover was het zoo erg, dat de straatlantaarns niet te zien waren. Te Louden werd het lijk ge- vonden van een postbode, die, door de duisternis misleid, in de rivier was geloopen, en bij Ashton reden twee treinen tegen elkaar. De weg werd daardoor geruimen tijd versperd, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Manchester was het niet veel beter. Het tramverkeer onderging daar groote vertraging en te Eccles dwaalden eenige personen den geheelen nacht in het park rond, omdat zij den weg waren kwijt geraakt. Te Longsight werd iemand door den trein over- reden en te Heywood werd een wagen met twee paarden door de stoomtram omgeworpen. Het verkeer op de Mersey werd grootendeels gestremd, omdat men ongelukken vreesde. Den volgenden dag bleef de mist bijna overal aanhouden. Tusschen Ierland en Engeland kon men, volgens verklaring van gezagvoerders die op zee waren, geen armslengte voor den boeg voor zich uit zien. Zij hadden in hun geheele leven nog nooit zulk een zwaren mist gezien. Een stoomboot liep bij St. Mary eiland op de rotsen, doch overigens gebeurden er geen ernstige onge lukken. Een hoogst eigenaardig liefdadigheidsfeest werd Maandag 11. te Brussel gegeven door de Club der 100 Kilo's. Deze club heeft haar zonderlingen naam te danken aan het eerste artikel harer statutendaariu wordt naraelijk bepaald, dat men geen lid kan worden, iudien men niet minstens 100 Kilo weegt. Men zal gemakkelijk kunnen begrijpen, hoe origineel het feest was, wanneer men weet, dat een kolossus van 120 Kilo zich met de controle belast had; reuzen van 100, 105 en meer Kilo de vrouwelijke genoodigdigden binnenleidden en dito moderne giganten als commissarissen van orde fungeerden. Behalve uit een concert, waaraan de eerste artisten hunne medewerking verleenden, bestond het feest uit een bal, en dit bal was de clou van den avond. Als eersle dans kwam op het balboekje voorde Quadrille der 100 Kilo's. De president der club, de heer Reuard (een heertje van 290 oude ponden danste voor. Niet te verwonderen intusschen was't, dat reeds bij den aanvang van den derden dans de 100 Kilo's reeds voor het meerendeel uit de balzaal naar de zaal der buffetten gedeserdeerd waren, om het veld geheel aan de slankere genoodigden over te laten. Maandagmorgen zijn de lijken van Napoleon III en zijn zoon, uit de kapel van St. Mary bij Chislehurst, waar het eene bijkans 15, het andere ruim 8 jaren, heeft gerust, naar het praalgraf ver- voerd, dat de ex-keizerin Eugenie voor 80,000 heeft laten bouwen op eene hoogte -nabij haar kasteel te Farnborough. Op bijzonder ingerichte affuiten werden de kisten, voortgetrokken door paarden der Engelsche artillerie, snel naar het station vervoerd, waar een exprestrein onder leiding van den heer Myles Eenton, directeur-generaal van den Zuidooste- lijken spoorweg, gereed stond om de beide kisten, benevens de genoodigden, naar Farnborough over te brengen. De achterste wagen, een gewone goederen wagen, was als lijk wagen ingericht. Alleen Msgr. Goddard zat in dezen wagen en legde den weg biddend af. In de kerk, die aan het praalgraf grenst, werden de lijken opgewacht door vader Paulin, abt der Premonstratensers, eene orde in 1122 door den heiligen Norbertus te Laon gesticht, doch onlangs uit Frankrijk verdreven. Hijvergezeld door eenige geestelijken der orde, bad en sprenkelde wij water over de kisten. In de krypt hield men vervolgens een plechtigen lijkdienst. Na afloop liet men de lijken neder in de sacrophagen, die in graniet van Aberdeen zijn gehouwen. Links rust de keizerlijke prins, rechts den gewezen keizer, wiens kist reeds veel geleden heeft, terwijl die van Louis Napoleon nagenoeg ongeschonden lijkt. De markies de Bassano, zijn echtgenoote, prins Lucieu Bonaparte, de heer Pietri en anderen be- sprenkelden de lijkkisten met wijwater. De sarcop- hagen zullen later gesloten worden. ZEETIJDINGE IV. Yan 10 tot en met 12 Jan. is in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 12 Jan. Eng. stoomb. James Malan, kap. Whyte, van Bilbao met meuerie. Van 10 tot en met 12 Jan. zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 10 Jan. Eng. stoomb. Columba, kap. Rudd, naar Shields ledig. Eng. stoomb. Lady Cathcar, kap. Ross, naar Rotterdam ledig. 11 Jan. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, naar Lon den met stukg. In deze haven is binnengekomen bestemd voor Gent 12 Jan. Eng. stoomb. Kinghorn, kap. Roberts, van Leith met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 11 Jan. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. John Wells, kap. Redfort, naar Goole met stukg. 12 Jan. Eng. stoomb. Avocet, kap. Dunn, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Van 10 tot en met 12 Jan. werden langs de Oostsluizen alhier 15 binnenvaartuigen op en 19 afgeschut. Dordrecht, 12 Januari. K O E R S V A i\ IIET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,00 it f 47,45 Engelsch per 12,03 12,04^ Op Maandag 16 dezer hoopt, door Gods goed- heid SALOMON DE VISSER, zijn 803ten verjaardag te herdenken. Boschkapelle, 14 Jan. 1888. Zijne dankbare kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen. Heden overleed onze geliefde vader en behuwdvader, de Heer DIRK ALBERTUS A RENDS, in leven geneesheer te Oude Tonge, in den ouder- dom van 63 jaren. W. J. ARENDS. A. ARENDS-Meijer. Zaamslag, 11 Januari 1888. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te Middelburg op ruim 38jarigen leeftijdna langdurig en smartelijk lijden, Mevrouw de weduwe D. BUIJZE, geboren ScHOONAKKER. Dr. P. D. BUIJZE en familie. Ter Neuzen, 13 Januari 1888. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Na eene reparatie van ruim 2 maan- den is het tjalkschip van ondergetee- kende heden van de werf alhier te water gelaten. Het is mij bij deze een behoefte om aan alle menschenvrienden openlijk dank te brengen voor alle giften, groot en klein, welke tot het herstellen van mijn vaartuig zijn ingekomen bij de commissie waardoor ik weder in staat gesteld ben het brood voor vrouw en kinderen te kunnen verdienen. Ter Neuzen, 13 Januari 1888. J. DE LEGE. De ondergeteekende betuigt zijnen liurtelijkeil dank voor de vele bewijzen van belangstelling gisteren bij gelegenheid van zijn 8o»ten jaardag ondervonden. M. ROOSE. Ter Neuzen, 13 Januari 1888. Degenen die iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zijn aan den boedel en de nalatenschap van den heer PETRUS GOET- IIALS, gewoond hebbende en overleden te West- dorpe, worden verzocht daarvan opgaaf te doen aan den ondergeteekende voor 1 Februari 1888. H. P. KERCKHAERT, Executeur-Testamentair, Westdorpe. Op ZONDAG a. s., 15 Januari, is er 's voor- middags GEEN godsdienstoefening. De schuldeischers in het faillissement van ABRA HAM SCHERPENISSE, koopman en winkelier wonende te H o e kworden opgeroepen om op Donderdag den 19 Januari 1888, des voormiddags te 9^ uur, in een der lokalen van het Gerechts- gebouw te Middelburg, de rekeuing en verantwoor ding aan te hooren, welke door den Curator in dat faillissement, ten overstaan van den EdelAcht- baren heer Rechter-Commissaris, zal worden af- gelegd. De curator in het faillissement voornoemd, A. C. A. JACOBSE BOUDEWIJNSE. De Notaris A. M. van Ilijsoort van Meurs, te Hoist, zal, ten verzoeke van wien het behoort, op Haandag den 23 Januari 1888, bij YERBLIJF, des namiddags ten 2£ uur, in het loge- ment //het bonte Hert" te Hulst, in het openbaar verkoopen de volgende gelegen in de gemeente ROEWACHT, toebe- hoorende aan Mej. S. PUIJLAERT, Wed. DOM. MISSEGHERS, landbouwsterwonende aldaar, te weten Perc. 1. Een WOONHUIS en ERF, aan de Dorpstraat, kad. sectie C nr 631 ged., ter grootte van ongeveer 3 A. Ingesteld op f 1000, Perc. 2. Een SCHUUR en ERF, aan alsvoren, kad. sectie C nr 631 ged., ter grootte van ongeveer 5 A. 90 C. Ingesteld op f 300, Perc. 3. Een SCHUUR en ERF, aan alsvoren, kad. sectie C nr 631 ged., ter grootte van ongeveer 3 A. Ingesteld op f 125, Perc. 4. Een YEESTAL en ERF, aan alsvoren, kad. sectie C nr 631 ged., ter grootte van ongeveer 1 A. Ingesteld op f 100, Perc. 5. Een BLOEMPELLERIJ, aan alsvoren, kad. sectie C nr 631 ged., ter grootte van ongeveer 1 A. 40 C. Ingesteld op f 100, Perc. 6. Ongeveer 12 A. 50 C. TUIN en BOOM- GAARD, aan alsvoren, kad. sectie C n™ 279 en 671 ged. Ingesteld op f 160, Perc. 7. Ongeveer 12 A. 40 C. TUIN en BOOM- GAARD, aan alsvoren, kad. sectie C nrs 279 en 671 ged. Ingesteld op f 160, Perc. 8. 51 A. 70 C. BOUWLAND, in den Riedenpolder, kad. sectie C nr 222. Ingesteld op f 310, Perc. 9. 61 A. 80 C. WEILAND, in alsvoren, kad. sectie C nr 221. Ingesteld op 265, Perc. 10. 88 A. 80 C. BOUWLAND, in alsvoren, kad. sectie C nr 196. Ingesteld op f 520, Perc. 11. 1 HA. 06 A. 10 C. EIKENBOSCH, in den polder Nieuw Beoostenbleij, kad. sectie C nr 124. Ingesteld op f 450, Perc. 12. 4 HA. 66 A. 10 C. BOUWLAND, in den Karnemelkpolder, kad. sectie F nrs 314, 323, 925 en 926. Ingesteld op f 3550, Perc. 13. Een onverdeeld achtste gedeeite in 5 Hectaren 41 Aren BOUWLAND, EIKEN BOSCH en RIETVELD, in den R i e d e n- en Karnemelkpolder, kad. sectie C nr« 223, 224 en 224bia en sectie F n™ 922 923, 952, 953 en 985. Ingesteld op 310, Breeder omschreven bij notitien te verkrijgen bij voornoemden Notaris. J De handel in granen was nog steeds onbeduidend prijzen van Tarwe onveranderd. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 6,90 a f 7,00 mindere f 6,40 a f 6,70. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche /4,70 a /5,10. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 5,00 a f 5,40, Overmaasche f 4,10 a f 4.70, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer 4,20 a f 4,80. Haver dunne f 2,30 a f 2,90. Paardeboonen _/"5,10 a f 5,70 Duiveboonen f 6,00 a f 6,50. Witteboonen f 10,00 a f 12,00. Bruineboonen 9,00 a 10,50. Erwten 7,00 -a- 7,50. Voeder 5,70 a f 6,00. Koolzaad f 9,00 a f 9,50. Liinzaad zaai f 10,50 a 11,25.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 3