Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2365. Zaterdag 14 Januari 1888. 28e Ja&rgang, S3 0S32J^a Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verschljnt Ulnsdaj- en Vrljdag-avond bij den nitgever P. Jt. VAN DE S A N D E te Tcr Nenzen. Jr*olitieli Overzicht. De Senaatsverkiezingen zijn voor de republikeinen in Frankrijk niet gunstig uitgevallen, in plaats van enkele zetels te winnen, hebben zij er drie verloren. De president der republiek, Carnot, heeft op bet Elvsee zijn eerste officieele diner en daarna eene druk' bezocbte receptie gegeven. Hij is voor- nemens, elke week een dergelijk feest te organiseeren, hetgeen zeer in den smaak der Parijzenaars valt. De°bladen der boofdstad spreken met bewondering over de smaakvolle en rijke versiering van het Elysee en over de fraaie toiletten van Mevr. Carnot, Mevr. Floquet en Mevr. Jules Ferry. Hm!x'tis de moeite waard. Het proces tegen Ribaudau en consorten, beschuldigd van handel in decoratien, is opgescborst, omdat tengevolge van nieuw gevon- den stukken een requisitoir tegen Wilson is opge- maakt, die evenzeer in de zaak betrokken was. Men legt den geruchtmakenden schoonzoon het vuur na aan de teeuen. Het Engelsche parlementslid Blunt zal zijn wenscb vervuld zien en ter wille van Ierland in de gevangenis gaan. De rechtbank te Portumna heeft bet vonnis gebandhaafd, waarbij hij, wegens het ophitsen der boeren om de door hen verschuldigde pacht niet te betalen, tot eene maand gevangenisstraf is veroordeeld. Uit Italie komen behalve over de Leo-feesten ook berichten over den toestand der financien, die, zooals meer en meer blijkt, tot nog toe door den minister Magliano op alles behalve krachtige wijze zijn beheerd. Niettegenstaande de herhaalde ver- hoo°dngen van zegelen registratierechten en dat andere^scale rechten tot het uiterste zijn opgevoerd, vooral wat de suiker en den alcohol betreft, is het zeker, dat de begrooting over dit jaar een deficit van ongeveer honderd millioen lire zal opleveren. Hoe men hierin zal voorzien, is nog niet bekend. Er is gesproken van bezuinigingen op de kosten van ministerien, maar wat zou dat baten )p eene begrooting van meer dan een milliard zouden de bovengenoemde bezuinigingen hoogstens vier millioen kunnen uitwinnen. Het ministerie schijnt nog niet den moed te bezitten om de uitgaven te beperken voor den aauleg van spoorwegen, uitgaven welke met die voor oorlog en marine wedijveren in het verstoren van het evenwicht der begrooting. En de dag nadert, waarop de gedachte aan de troepen in Afrika het hart en het hoofd van alle Italianen zal innemen, nu de Negus van Abessynie met een groot leger oprukt tegen de versterkiugen bij Massowah. De Morning Post weet te vertellen, dat de bevelhebber der Abessy- nische troepen, Ras Alula, den Italiaanschen opper- bevelhebber heeft voorgesteld, dat hij met 40000 man naar de Italianen zou overloopen, tegen eene belooning van 20000 pond sterling en tegen belofte, dat hij den troon van Abessynie bestijgen zou, FEUILLETON. NOVELLE. 17) Winslow zag peinzend voor zich uit. Hij had eenigen tijd noodig om zich de zaak goed voor den geest te stellen en Kornelie bleef er geduldig bij zitten en zag hem met vriendelijke deelneming aan voor geen prijs ter wereld had zij zijn gedachten- gang afgebroken. Zij zelf had toch een geheelen nacht ernstig met zichzelf moeten overleggen, voor dat haar besluit vast stond. ,/Als gij het zegt, Kornelie, moet het de waar- heid zijn/' ving Winslow eindelijk aan „van een ander zou ik het stellig niet geloofd hebben. En het zal een mooi paar zijn ook, dat valt niet te loochenenDick zou mij zeker als schoonzoon wel zoo welkom zijn als iemand anders dien ik ken, want in zijn oogen leest men dat hij een rechtschapen en trouw mensch zijn moet. Maar zal ik dan van mijn kind moeten scheiden, van haar die ons aller goede engel is? Of zoudt gij uw zoon naar Californie laten trekken met zoo goed als geen uitzicht dat ge hem op deze wereld ooit zult terug zien »Neen, John," antwoordde Kornelie, en zij reikte Winslow de hand, tfnoch het eene is noodig, noch zoodra de Negus verslagen was. Ras Alula moet zich bereid verklaard hebben, vijf gijzelaars te stellen en eenige gewichtige stellingen aan de Italianen over te leveren, als waarborg voor het nakomen zijner belofteu. Wat echter van deze berichten waar is, kan voor 't oogenblik evenmin gezegd worden, als gesteld dat ze juist zijn een antwoord te geven is op de vraag, of de Italiaansche bevelhebber de voorwaarden heeft aangenomen en werkelijk aan ditverraad wil deel hebben. Met Alula evenzoo voorzichtig te zijn als met zijn meester Johannes, die raad zal zeker wel goed zijn. De voormalige Russische hoofdman Nabokoff heeft opnieuw eene poging gewaagd om zich van de Oost—Rumelische stad Burgas aan de Zwarte zee meester te maken en een opstand in Bulgarije te doen ontstaan. De proef is ditmaal echter evenzeer mislukt als de vorige maal in November 1886. Hij heeft namelijk een honderdtal opstandeliugen bij Burgas doen landen. Deze werden echter voor de stad door de troepen ontvangen en na een kort gevecht gevangen genomen. Aan de zijde der opstaudelingen vielen 20, aan die der Bulgaarsche troepen 8 dooden. Thans is de rust te Burgas hersteld. Nabokoff is een oud sameuzweerder, en wanneer het hem, ofschoon de Russen dit zeer goed weten, gelukt is, te Odessa een vaartuig machtig te worden om tegen Bulgarije uit te rusten, zoo moet men wel aannemen, dat de Russische autoriteiten zich daartegen niet hebben willen ver- zetten. Den 17 Mei 1886 woonde Nabokoff te Burgas eene vergadering bij van Grieken en Montenegrijnen, welke zwoeren, Vorst Alexander tusschen Aidos en Burgas gevangen te nemeu, zoo mogelijk levend, Karaveloff te vermoorden en de Russische be- zetting voor te bereiden. Het complot werd echter door den daarin betrokken boer Michael off verraden en Nabokoff werd gevangen genomen, maar op verlan- genvan den Russischen vertegenwoordigerteKonstan- tinopel weder vrij gelaten. Maanden lang hield hij zich toen als jager in de buurt van Burgas op, tot het hem gelukt was met Russisch geld een aantal Monte negrijnen en Grieken aan te werven, met welke hij de stad Burgas aanviel en het aldaar in gar- nizoen liggende Bulgaarsche bataillon gevangen nam. De hoofdman Karaiwonoff verzamelde vervolgens buiten de stad troepen en bevrijdde de gevangenen, waarop Nabokoff ontvluchtte, maar te Anchioli gevat werd, terwijl hij in Russische uniform en tot de tanden gewapend aan de inwoners bevelen gaf. De verdiende straf ontging hem en zoo kon deze beschermeling van Rusland nog eenmaal de poging wagen, een opstand in Bulgarije te verwekken. het andere. Gij blijft hier en wordt mijn buurman, Een mooi stuk best akkerland ligt naast mijn eigen- dom. Ik had het oog er op voor mijn zoons en heb er dus voorloopig beslag op gelegd. Gij kunt dat overnemen en morgen reeds aan het werk gaan om er een blokhuis op te bouwen. Het geld daar- voor zullen wij u wel zien te bezorgen en het meeste kunt gij zelf doen. Een klein gebouw nevens mijn huis is spoedig gereed en daar nemen de jonge- lieden, zoodra zij getrouwd zijn, hun intrek. Zon- der huwelijksch gift zullen zij de zaak beginnen, doch hun huwelijksreis zal het Satansmoeras ten doel hebben en wij begeleiden hen derwaarst met onze papieren. Dan zullen wij de plek uitmeten waar het geld liggen moet en dan mogen zij het er uit graven om zoodoende aan den laatsten wil van onze vaders te voldoen; ja, John, zoo heb ik alles bij mij zelf overlegd en dan kunnen wij beiden getuigen dat nooit onbevlekter geld of geldswaarde in iemand bezit geraakte dan deze zes en dertig honderd dollars in de handen van onze kinderen Komt ons of onze andere kinderen daarvan indirect ook iets ten goede, wie zou daarin iets onbillijks vinden? De beide familien zijn vereenigd en met een onbezwaard geweten mogen wij denken, dat de zegen der afgestorveuen en vooral die van mijn ge trouwen Abel ons en de onzen op al onze wegen volgen zal." Dat klinkt heerlijk," antwoordde Winslow be- wogen ,/maar ik kan aan die veranderingen niet De ontwerpers van een Sanatorium te Wies- jaden, onder leiding van Dr. Mezger, hebben zich door de in den vorigen zomer ontvangen afwijzende beslissing niet laten ontmoedigen, maar integendeel aan hun plan steeds grootscher en ook bekoorlijker gedaante gegeven. De voornemens betrekkelijk de stichting waren uit een geneeskundig oogpunt zoo verlokkend, dat inderdaad Dr. Mezger ten slotte eenigen tijd in tweestrijd verkeerd heeft of hij zijne praktijk op den ouden voet mocht blijven voortzetten. Het N. v. d. D. verneemt echter van een zijner patienten, dat de aarzeling opgehouden heeft en de uitoefening van de praktijk te Amster dam die toch ook gelukkig niet zonder goede uitkomsten blijft gehandhaafd wordt. Eergister morgen is de onherroepelijk afwijzende beslissing naar Wiesbaden afgezouden. Aan de Tweede Karaer is o. a. aangeboden een ontwerp van wet tot naturalisatie van C. F. van Landeghem, werkman te Clinge. De centrale tentoonstellingsvereeniging „Land- bouwbelang", in SchouwenDuiveland, zal 16 Februari a. s. te Zierikzee weder eene tentoon- stelling van zaaigranen, peulvruchten, enz. houden. In het heden verschenen programma zien wij, dat zilveren en bronzen medailles, beuevens diploma's en getuigschriften voor verschillende monsters, be- schikbaar gesteld worden en ook dat het bestuur zich belast met het aankoopen van producten ter tentoonstelling aangevoerd, voorzeker een belangrijk punt voor die landbouwers, welke de gelegenheid missen er een kijkje te komen nemen. Programma's worden door den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, op aan- vrage gratis toegezouden. Door den heer P. A. de Jong Az., is te Yerseke eene fabriek opgericht, van ingelegde mosselen. Dit is de eerste fabriek van dien aard, die in ons land bestaat. De verzending geschiedt in hoeveelheden van minstens 10 flesschen a 50 cent per flesch; terwijl monsters tegen 75 cent per flesch verkrijgbaar zijn. Het Journal de Bruxelles, het officieuse blad der Belgische Regeering deelt mede hoe het staat met de grensregeling bij Baarle-Nassau. In het midden der Nederlandsche gemeente Baarle-Nassau liggen eenige stukken land, welke deel uitmaken van de Belgische gemeente Baarle- Hertog. Dat dit tot wonderlijke verhoudingen aanleiding geeft, spreekt vanzelf. Door het tractaat van 5 November 1842 en de overeenkomst van 8 Augustus 1843 is deze toestand echter bestendigd. Maar toen reeds begreep men dat een betere rege- ling er van noodzakelijk was. De zaak is lang onderzocht en een overeenkomst gelooven Kornelie, het geluk is te grootneen ik kan het niet gelooven, tenzij uw zoon Dick zelf komt en mij vraagt ffHij zal komen, John. O, ik behoef hem slechts een blik toe te werpen en hij zal niet rusten voor gij hem Kate heb toegezegd. Maar een voorwaarde heb ik, ik kan het ook een verzoek noemen. Toen ik gisteren avond terruggekeerd was, kwam het mij voor dat mijn huis eigenlijk te groot was. Mijn zoons zijn wel is waar een ware zegen des Heeren, maar zelfs in den jongste steekt iets van den man- nelijken ernst des vaders; ik zelf was de persoon niet om hem op te vroolijken. Daar klonk mij de vroolijke, kinderlijke lach van Kate in de ooren en ik kan geen oog toedoen. Ik overlei bij mijzelf welk een voorrecht het zou zij, als ik het kinc den geheelen dag om mij been had en wij banc aan hand verder door het leven gingen en ik besloot u een ruil voor te slaan, bij welken wij beiden zouden winnen. Kate gaat met «ij mede en daarbij komt Dick bij u in huis. Wanneer de nood aan den man komt en ik de beide andere knapen een dag kan missen, kunnen zij u ook helpen, opdat gij en de uwen spoedig onder dak komt." „Ik kan mij daarmede zeer goed vereenigen, Kor nelie ik moet u alleen een vraag doedweet uw zoon de geschiedenis van het geld en dat het hem bij een huwelijk met Kate, ten deel valt?" ,/Nadat mijn beste Abel gestorven was, moest ik iemand hebben om mede te raadplegen en daardoor is eindelijk ontworpen, waarbij twee Nederlandsche dorpen Castelre en Alecoten aan Belgie worden afgestaan, waarvoor dit Baarle-Hertog in ruil geeft. Van een schadeloosstelling in geld door een der landen uit te keeren is nooit sprake geweest. Door de betrokken regeeringen is nog geen jeslissing omtrent deze grensregeling genomen. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft van den heer B. v. H. uit Amsterdam eene gift ontvangen van f 1000 voor genoemd gesticht. Dat het uitzenden naar Indie van Nederland sche troepenafdeelingen in hun geheel, nu en dan wel eens voorgesteld, op ernstige bezwaren zou stuiten, kan men afleiden uit het feit, dat zeer vele in dienst zijnde jonge militairen door de ge- neeskundige autoriteiten voor een overgaan bij de toloniale troepen ongeschikt worden bevonden. Meermalen komt het voor, dat plaatsvervangers der lichting 1887, die toch voor hunne indeeling aan een streuge keuring zijn onderworpen geweest, voor Indie worden afgekeurd. Wij meenen niet te overdrijven als wij beweren, dat 50 pCt. van hen, die zich aanbiedeu voor een Indische verbinteuis, daartoe ongeschikt blijken. De toestand van de beide jongeheeren Dorhout Mees te Groningen, die bij de ramp te Ruinerwold verwond raakten, is boven verwachting zeer gunstig. Omtrent den toestand van Mr. E. Oosting te Asseu meldt men, dat die zoo gunstig is als in het gegeven geval slechts gewenscht kan worden. Daar de beenen niet verbrijzeld zijn, maar slechts door den val gebroken de heer O. werd, voor- uitrijdende, door den schok bij de botsing tusschen twee treinen te Ruinerwold op den vloer van het rijtuig geworpen is er alle kans dat de lijder weer het onverlet gebruik der beide beenen zal terug erlangen. Na afloop der godsdienstoefening op 11. Zondag- morgen is in de kerk der Ned. Herv. gemeente te Assen, door een der ingezetenen aldaar, den diaken ter hand gesteld een som van f 100, ten behoeve van de armenkas dier gemeente, uit dank- baarheid dat zijn zoon, die bij het spoorwegougeluk in een der treinen zat, ongedeerd is gebleven. Op de fabriek der firma H. B. Scholten te Almelo werken ongeveer 200 personen, die Dins- dag, ten gevolge van eene vermindering in loon van 2^ cent per stukje (voor een wever eene reductie van ongeveer 7 5 ct. per week), den arbeid staakten. In troepen trok daarna het werkvolk, begeleid door een groot aantal nieuwsgierigen, de stad door, onder het zingen van min of meer op de zaak betrekking hebbende liedjes, terwijl aan den avond van den dag bij verschillende personen de ruiten werden ingegooid. Ook o. a. bij den leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S., een hotelhouder, een kruidenier, alien menschen die bij de zaak in het minst niet betrokken zijn. werd Dick een soort van vertrouweling van mij," antwoordde Kornelie op droomenden toon, „hem vertrouwde ik het geheim toe, maar eerst gisteren, voor wij elkander ontmoetten. Maar hij zou zijn hand liever in gloeiend lood dompelen, vdor hij een vinger naar het geld uitstak. Ja, John, dat weet ik zeker." „Goed" hernam Winslow opstaande, waarna hij Kornelie de hand reikte en steunde bij het oprijzen, „kom dan in ons leger, opdat ik mijn vrouw ont- heffen kan van de zware bekommering die haar drukt. De anderen behoeven niets anders te weten, dan dat de reis naar Californie niet doorgaat. Het is hier een uitstekende plek voor ons vee en ik denk hier een poos te blijven, althans zoo lang tot „Tot mijn zoon Dick hier geweest is," vulde Kor nelie aan, daar zij zag dat Winslow aarzelde. „Zoo is het", bevestigde deze, en spoedig daarop werd Kornelie met alle teekenen van vreugde in 't leger ontvangen. Winslow ging met zijn vrouw* eenige oogenblik- ken ter zijde. Hij sprak slechts weinige woorden tot haar, maar deze hadden zulk een hevige uitwer- king, dat zij zich nederzette, het hoofd op de knieen liet zakken en heftig begon te snikken. Zij kon haar geluk niet dadelijk in zijn geheel omvatten. De zekerheid, dat de gevaarlijke reis niet langer noodig was, kwam haar als een hemelsche boodschap voor. 't Was als 't ware een nieuw leven dat haar geschonken werd. TER IE11ZEISCHE COMMIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1