BITGESTELD. jar Be in dit num- Handelsberichten. Advertentien. mer geannonceerde verkoo- ping van Paarden op 11 dezer is 8 dagen Winkelbediende (verstoord) „Tot uw orders, mevrouw. Wil a hem meenemen, of zal ik u hem thuis sturen." Naar men meldt zou Maandag van Utrecht naar Geldrop (N.-Br.) vertrekken een detachement van het korps genietroepen, onder bevel van den kapt. J. C. Gijsberti Hodenpijl. In Geldrop na- melijk bevindt zich een oude toren, eeuwen oud, waarvan in het jaar 1400 reeds gesproken werd en die aan de vijanden van den bekenden Maarten van Rossum tot vluchthaven diende, toen zij door dieu krijgsoverste werden vervolgd. Ten einde zijne vijanden te dwingen van den toren af te komen en zich aan hem over te leveren, stak Maarten van Rossum den toren in den brand en wilde zelfs met pulver hem in de lucht doen vliegen. Dit mocht echter niet gelukkenwel scheurden de muren, maar de toren bleef staan. De kerk, die tegen den toren aanstond, schijnt daaraan tot steun gediend te hebben, want nu men onlangs die kerk heeft afgebroken, is onverwacht een stuk van den toren naar beneden gestort, gelukkig zon- der ongelukken te veroorzaken. Een gedeelte van den toren is echter blijven staan en wel een piek, hoog 40 meter, die elk oogenblik, wie weet door welke geringe oorzaak, op de omwonende inwoners van Geldrop kan neerstorten. Ten einde dit gevaar af te wenden is de hulp van de genietroepen ingeroepen en zal bovengenoemd detachement met dynamiet trachten te doen wat voor eeuwen met pulver mislukt is. Wijl de rondom den toren gelegen huizen moeten gespaard blijven, zal getracht worden den toren in eene bepaalde richting, tusschen de huizen te laten vallen, waartoe door den kapitein Gijsberti reeds een voorloopig onderzoek ter plaatse gedaan is. De toren is 10 M. lang en 10 M. breed, ter wijl de muren ruim 2 M. dik zijn. Het zal dus een indrukwekkend oogenblik zijn, wauneer die kolossus ter aarde valt, eindelijk zwichtende voor den wil van den mensch, die voor eenige eeuwen hem met pulver niet aan zijn macht kon onderwerpen. Uit Arnhem schrijft men Toen het eerste drijfijs zich in de rivier ver- toonde, heette het„de Rijn drijft", toen het ijs zich vastzette zeide men //de Rijn zit", bij het losgaan spreekt men van //de Rijn kruit" en //de Rijn loopt." Nu is //op kousenvoeteu", d. i. met stille trom, de Rijn, die den vorigen avoud laat nog mooi zat, iosgegaan en al het ijs is verdwenen. Nu heet het//de Rijn is weg." Er vertoont zich alleen blank water. Vrijdagavond had op den Hollandschen spoor- weg tusschen Amsterdam en Leiden een zonderling avontuur plaats. Een heer, die tot schrik van zijn eenigen medereiziger vreeselijk opgewondeu was en steeds in zichzelven sprak, opende plotseling het portier en sprong op de loopplank, terwijl in tegen- overgestelde richting een trein voorbijsnelde. De loopplank volgende opende hij eindelijk het portier van een waggon, waarin zich een dame bevond, wier hoed het voorwerp was waarop hij zijn woede koelde. Blijkbaar voldaan keerde hij naar zijn eigen wagon terug, steeds onsamenhangende woorden pratende en het portier uitkijkende. Te Leiden werd tegen dezen zouderlingen reiziger proces-verbaal opgemaakt. Dit was het slottafereel van een liefdedramade dame, die haar minnaar te Amsterdam verlaten had de minnaar, die haar achtervolgde en te vergeefs trachtte haar van haar plan af te brengen. Voor de gerecbtshoven der Vereenigde Staten van Noord-Amerika zal een monsterproces worden gevoerd, om uit te maken of de Inter-State -wet in overeenstemming met de constitutie is. De senator Edmundus is als pleitbezorger aangenomen. De vleeschpakkers te Chicago eischen van de Iuter-State-commissie een schadeloosstelling van 1,000,000 dollars voor verliezen, in niet ontvangen rabat op spoorwegvrachten geleden. Een jonggehuwd paar is op reis van San 1 rancisco naar New—York. Na verloop van eenige uren krijgt het blonde vrouwtje een gril. Zij wil ijs hebben om zich wat te verfrisschen. Het is niet te bekomen en de echtgenoot is wanho- pig- //Vijftig dollars voor een portie ijs Ik geef vijftig dollars!" //Vijftig dollars?" vraagt een medereiziger. ,/Ja." ,/Goed. Bij het volgend station zult gij een portie hebben." En inderdaad, bij het volgend station brengt de reiziger een schaaltje met ijs. Den volgenden dag hetzelfde tooneel. Nu moet de reiziger honderd dollars hebben. Aan het volgende station brengt hij een tweede schaaltje met ijs. Den daarop volgenden dag vraagt de dame alweder om ijs. De reiziger zwijgt. ii Hondertvijftig dollars" roept de echtgenoot om hem te vermurwen. De reiziger zwijgt. //Mijnheer ik smeek u er om ,/t Is onmogelijk," is eindelijk het antwoord, //als ik nog meer ijs uit ds kist neem, blijft mijn oom niet goed tot New-York." Kling—klang! kling—klangklonk het gisteren ochtend op de Prinsengracht te 's Hage van een overdekten wagen, waarboven de driekleur wapperde en waarvan de manden slingergewijze versierd waren met rood, wit en blauw. Kling—klangdeed de zware bel, die eertijds waarschijnlijk den matrozen den tijd voor schaften of oorlam aangaf, zich weer hooren, en steeds groeide de menigte aan en omringde den geheimzinnigen wagen. Dringender klonk het klokgeklep, en dichter werd de cordon rond het voertuig. Wat er toch onder dat zeil wel te zien mocht wezen Vrouwen vertelden elkaar, dat er een meisje met twee hoofden en vier armen te kijk was jongens, dat er een walvischgraat was te zien ja, ten slotte was er volgens de meening van de omstanders, zdoveel te zien, dat de huifkar minstens driemaal grooter zou moeten zijn geweest, om het allemaal te kunnen bergen. Eindelijk verschijut een bleek mannetje van onder 't doek, monstert het publiek en begint met de gebruikelijke iuleiding de nieuwsgierigheid der om standers, zoo mogelijk, nog meer te prikkelen. Toen hij aan 't eind van zijn lange ex plica tie" gekomen was, deelde hij mede dat daar binnen te zien waren twee ongeevenaarde reuzenvarkeus. En de boertjes, die de Maandagsche markt bezoeh- ten, verdwenen in grooten getale onder de huifen ter eere van den man kunnen wij verzekeren, dat, toen die varkensdeskundigen weer naar buiten kwamen, zij eenparig verklaarden //dat ze eenig waren. De bende Wilson. //Het dossier is een nest vol verrassingen," zoo ongeveer vangt het Petit Journal, onder bovenstaand opschrift, het verslag aan der openbare terechtzitting, Vrijdag te Parijs in de zaak-Ribaudeau en consorten gehouden welke terechtzitting intusschen, op het oogenblik dat de verhooren een aanvang zouden nemen geschorst werd, daar, op grond van nieuw ontdekte stukken, een aanklacht is ingediend tegen den schoonzoon van den voormaligen president der Eransche Republiek, Wilson. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, die de schorsing voorstelde, deelde o. a. mede, dat door tusschenkomst van Ribaudeau een som van 5000 francs, door de bende als voorschot ontvangen op den prijs eener beloofde decoratie, in de kas was gestort der Moniteur universel de l'Exposition de 1889, van welke onderneming Wilson, in wiens dienst Ribaudeau zich reeds twintig jaren bevindt, de geldschieter is. Deze omstandigheden moesten ook wel de aandacht trekken van den rechter van instructie. Er is echter meer. Mad. Ratazzi namelijk heeft tegenover het Hof van appel door middel van brieven het bewijs willen leveren, dat het krediet, waarvan zij zoo hoog opgaf tegenover de candidaten voor het ridderkruis, niet denkbeeldig was, en nu schijnt het dat de bewijzen van mad. Ratazzi volkomen in orde zijn. Een zekere heer Legrand, door haar aan Wilson voorgesteld, is tegen betaling van een som gelds gedecoreerd. Naar aanleiding van een en ander heeft het Parket besloten een nieuwe volledige instructie tegen Wilson in te stellen om te beginnen zal deze nu niet meer als getuige in de zaak Ribaudeau en consorten gehoord worden. Yolgens het Petit Journal was de heer Wilson, die in het kabinet van den griffier de mededeelingen van den ambtenaar van het O. M. vernam, zeer terneergeslagen. Nadenkend het voorhoofd gerim- peld, liep hij met zenuwachtigen stap in de gangen van het Paleis van Justitie op en neer. In sommige kringen te Parijs loopt het gerucht, dat Wilson den uitslag der nieuwe instructie niet zal afwachten, maar zich op de vlucht zal begeven, De ruine van den burcht der ridders van Kiissnach, in Zwitserland, algemeen bekend onder den naam van Gesslerburcht, alwaar de landvoogd Gessler, volgens de sage, Wilhelm Tell had willen doen opsluiten, is sinds eenige dagen verdwenen. De eigenaar, een eeuvoudige landman zonder gevoel voor merkwaardige oudheden, heeft haar voor een spotprijsje aan een buurman verkocht, die haar thans heeft gesloopt om de steenen te gebruiken ter reparatie van een veestal. Omtrent den oorsprong en den val van den burcht is niets bekend. Men weet alleen, dat in de 13e en 14e eeuw de ridders van Kiissnach er op woonden, waarvan echter in de geschiedenis slechts eukele namen bekend zijn. Vermoedelijk is de burcht niet met opzet ver- woest, maar van zelf vervallen, doordat hij sedert het uitsterven der familie onbewoond is gebleven. Reeds een dertig jaar geleden was er niet veel meer van over thans is ook dit laatste verdwenen. Een zeldzaam proces door een hond veroor- zaakt zal te Berlijn dienen. In een hotel aldaar zaten aan de table d'hote o. a. de vrouw van een groothandelaar uit Frankfort, en tegenover haar een advocaat—procureur, waar- naast een koopinan uit Berlijn, die een Deenschen dog bij zich had, welke achter zijn stoel lag en nu en dan eenig afval kreeg. Toen het diner ge- eindigd was, wilde de dame afrekenen en reikte den kellner, die achter den advocaat stond, over de tafel een bankbiljet van 50 mark toe. Het ontglipte echter aan hare vingers en viel in den schotel met gebraad. Dienstvaardig vischte nu de advocaat het bankbriefje voorzichtig uit de saus en liet het, achter zijnen stoel houdende, afdruipen, Doch op het zelfde oogenblik verdween het in den bek van den hond, die niets anders kon meenen of het was hem toegedacht. Nu brak de storm los. De dame verlangde het bankbiljet van den advocaat terug en deze eischte het op zijne beurt van den eigenaar van den hond. Een zefir merkwaardige liefdestragedie wordt uit Frankrijk, uit het Yar-departement medegedeeld. De rechtbank van dit departement veroordeelde een zekere Anicet, die zijne schoonmoeder om het leven had gebracht, tot vijf jaren gevangenisstraf. De oorzaak van den moord was echter niet, zooals men allicht zou vermoeden, haat, of een hevigen afkeer maar onbeantwoorde liefde. Anicet, die thans dertig jaren oud is, was vijf jaren geleden met een meisje getrouwd, dat twee jaren na haar huwelijk overleed. De ontroostbare weduwnaar vond echter eenige vergoeding voor zijn verlies in de nabijheid zijner schoonmoeder, die hem langzamerhand zoo dierbaar werd, dat hij haar ten huwelijk vroeg. Zij wees hem beslist af, maar dit was slechts in staat om Anicets liefde nog sterker te doen worden. Hij liet haar niet met rust en eindelijk besloot hij een stouten stap te wagen. Op den eersten Augustus van verleden jaar verborg hij zich in haar woon- vertrek en drong nogmaals bij haar aan op een huwelijk. Zij zeide hem, dat hij zulk een dwaasheid toch niet moest begaan, waarop hij haar twee kogels in den rug schoot, zoodat zij levenloos ter aarde stortte. Yoor de rechtbank schilderde hij zijne hevige liefde voor de vermoorde en verzekerde, dat hij de revolver bij zich had gestoken, met het plan, niet de schoonmoeder maar zich zelf te dooden in het geval eener weigering. Zijn verdediger trachtte wel uit de liefde voor de schoonmoeder de ontoerekenbaarheid van zijn client te bewijzen, maar het gelukte hem niet de gezworenen geheel en al te overtuigen, want deze namen slechts enkele verzachtende omstandigheden in aanmerking. In de stad Sioux, Jowa, is een Korenpaleis geopend. Dit gebouw is opgericht ter eere van het beste voortbrengsel uit die streek en heeft eene lengte van 260 voet, met een toren van 100 voet hoog. De gevel is geheel bedekt met korenschoven sierlijk in elkaar gevoegd. In den dom zit op een troon van koren, prachtig met korenaren uitgedoscht, Koniug Koren. Boven alle ingangen staan toe- passelijke opschriften in letters van koren. Het gebouw is in verscheidene zalen verdeeld, alien in- gericht tot het tentoonstellen van de verschillende soorten van koren en voorwerpen uit koren ver- vaardigd, als bootjes, tafels, stoelen, ja zelfs een geheel landschap met hutjes, bruggen enz. Het doel van deze tentoonstelling is de aandacht te vestigen op de vruchtbaarheid van den grond in Jowa, Minnesota, Dakota en Nebraska. Geheel Sioux City is vol opgewektheid over deze origineele onder neming en Corn-teas", ,/Corn-Euncheons" en //Corn-receptions", waarbij de dames uit koren ver- vaardigde costumes dragen, zijn aan de orde van den dag. Proeve van verduwingsvermogen bij een 17jarig jongeling Bij een weddenschap te Norden heeft een 17jarige knaap binnen den tijd van 10 uur 1\ kilogram kaas opgegeten. De verliezer moest niet alleen de kaas, maar bovendien f 3 aan den winter betalen. In 9 uur was de kaas verorberd en tevens 6 liter water en melk. Onder de geschenken, die de tweejarige koning Alfonso met Nieuwjaar gekregen heeft, behoort een groote kist uit Havana, gevuld met de fijnste sigaren. Aanvankelijk dacht men met een welge- lukte imitatie uit chocolade of soortgelijke zoete massa te doen te hebben, maar het bleken spoedig heusche sigaren te zijn. De schenker is een Spaan- sche millionnair, die te Havana woont. Hij heeft aan zijn cadeau een schrijven toegevoegd van den volgenden inhoud //De kist is gevuld met eene tabakssoort, die slechts in de twintig jaar gedijt. Men moet daarom deze sigaren voor Zijne Majesteit bewaren, opdat Alfonso XII bij zijne eerste po- gingen om te rooken, niet onder slechte sigaren gebukt ga." De koningin-regeutes heeft bevolen het kostbare geschenk op een droge plaats zorg- vuldig te bewaren en den schenker, namens den infant, haren dank betuigd. Te Giesen, in den Elzas, heeft het op Nieuw- jaarsdag zoo hard gevroren, dat men geen gas kon branden. Men bracht de melk bevroren bij de kalanten, terwijl de vogels bij duizenden dood vroren. AANBESTEDING. Op Yrijdag, 20 Januari 1888, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van I. Het onderhouden van- en het doen van her- stellingen en vernieuwingen aan de gebouwen der Rijks Kweekschool voor Onderwijzers te Middelburg, van den dag der goedkeuriug van de aanbesteding tot en met 31 De cember 1889. (Raming 3000.) II. Het onderhouden van- en het doen van her- stellingen en vernieuwingen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg, van den dag der goedkeuring van de aanbe steding tot en met 31 December 1889. (Raming f 2094.) Z E E T IJ I) I A G E A. Van 6 tot en met 9 Jan. zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 6 Jan. Eng. stoomb. Ousel, kap. Jennings, van Antwerpen met stukg. Eng. stoomb. Columba, kap. Rudd, van Carthagena met menerie. 9 Jan. Eng. stoomb. River Derwent, kap. Richards, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Lady Cathcart, kap. Ross, van Middlesbro met ruw ijzer. Van 6 tot en met 9 Jan. zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 6 Jan. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Nash, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Houwards, kap. Earl, naar Sunderland ledig. 7 Jan. Eng. stoomb. Ousel, kap. Jennings, naar Liverpool met stukg. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent 6 Jan. Eng. stoomb. Rosa, kap. Wormald, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, van Hull met stukg. 9 Jan. Eng. stoomb. Avocet, kap, Dunn, van Liverpool met stukg. Eng. stoomb. Galatea, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, van Goole met stukg. Eng. stoomb. John Wells, kap. Redfort, van Goole met stukg. Russische stoomb. Mary, kap. Remmersen, van Riga met graan en hout. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent 7 Jan. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Marlin, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Wormald, naar Goole met stukg. 8 Jan. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Fulton, naar Leith met stukg. Duitsche stoomb. Neutral, kap. Hansen, naar Libau ledig. Van 6 tot en met 9 Jan. werden langs de Oostsluizen alhier 7 binnenvaartuigen op en 11 afgeschut. Rotterdam, 9 Januari. Gent. 7 Jan. 30 Dec. Londen, 9 Januari. ROE RS V A i\ HET G E L I). Belgisch per 100 fr. 47,00 a 47,45 Engelsch per 12,03 12,05 Door Gods goedheid hoopt Donderdag 12 Januari a. s., onze geliefde vader behuwd— en grootvader Maeinus ROOSE, Oud Strijder der Citadel van Ant werpenzijn 80sten geboortedag te vieren. Namens alien P. VAN ES. Ter Neuzen, 10 Jan. 1888. Hartelijken (lank aan alien die van hunne belangstelling hebben doen blijken bij het overlijden van onze dierbare moeder en behuwdmoeder FREDERIKA VAN PUIVELDE. Uit aller naam A. THIELMAN-Van Laere. Zaamslag, 10 Januari 1888. Aangenaam verrast door de vele blijken van belangstelling, op en na Nieuwjaarsdag ontvangen, betuigen wij onder toebidding van Gods Zegen over alien daarvoor onzen hartelijken dank. H. J. KROL Lz., Valkenswaard, Pred', 9 Januari 1888. en Echtgenoqte. Notaris DRONKERS. Door de tot heden ge9tremde scheepvaart is de aanvoer en handel van Granen van geen beteekenis. Prijzen onveranderd. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 6,60 a f 6,80, mindere f 5,80 a f 6,50. Rogge f 5,00 a f 5,30, mindera f 4,60 a f 4,90. Gerst f 5,00 a f 5,40. Haver korte f 2,75 a f 3,25, lange f 2,00 a f 2,60. Paardeboonen f 5,70 a f 5,90, mindere 5,40 a f 5,60. Duiveboonen f 6,25 a f 6,75 Bruineboonen f 9,75 a f 10,25. Witteboonen Walchersche f 11,50 a 12,50. Erwten f 7,25 a 7,50, mindere 6,90 a f 7,20. Kanariezaad beste f 8,25 a f 8,50, mindere f 7,50 a f 8,00. Koolzaad f 9,00 a f 9,50. Eieren f 5,60 a f 5,70 per 100 stuks. Aardappelen Zeeuwsche f a f Zeeuwsche Ajuin voor groote f 3,25, voor kleine f - per 50 kilo. fr. 17,50 a 18,00 Tarwe, witte 100 k. Id. roode Gerst n Haver Boekweit, per heet. Duivenboonen Paardenboonen Koolzaad 100 k. Lijnzaad Kempzaad Lijnkoeken Koolzaadkoeken Kempzaadkoeken Eieren per 26 stuks 13,50 16,50 14,00 15,50 16,00 15,00 28,00 23,00 19^00 13,00 3',00 13,75 17,00 14,50 25,00 20^00 16,00 3^25 fr. 17,50 a 18,00 13,75 17,00 14,50 13,50 16,50 14,00 15,50 16,00 15,00 23,00 25,00 19,00 13,00 2^60 20,00 16,00 Tarwe en Meel gedrukt. Gerst en Mais atil. Haver stiller i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 3