Algemeen Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeenwsch-Vlaanderen. mm No. 2364. Woensda^ 11 Januari 1888. 28e Jaargang, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Uit bind verschtjnt Dinsdnx- en Vrljdasarond blj den ultgever P. J. v i SI DE 8 A SI E te Ter Neuzen. JPolitieli Overzicht. Een ware paniek heerschte op de beurs te Weenen. De Hongaarsche premier Kolyinan Tisza had op de nieuwjaarsreceptie te Pest gezegd: „Ik voor mij sluit mij aan bij hen, die meenen, dat het oorlogsgevaar reeds voor ons staat," zoo meldde de telegraaf. Voor vele speculanten was dat bericht noodlottig. Later kwam het uit, dat de telegrafist het woordje niet had weggelaten en dat Tisza gezegd had //Ik voor mij sluit mij niet aan „Gekheid" had Von Bismarck gezegd, toen hem de verkeerde tijding van den Hongaarschen premier gewerd. Hadden de beursspeculanten, die nu hun dubbeltjes beklagen, ook maar zoo gedacht. Voor- waar voor velen eene gevoelige les. Be Pall Mall meent, dat door de openbaarmaking der valsche documenten een einde is gemaakt aan de verwijderiug tusschen Duitschland en Rusland. Ook de officieuse pers in Duitschland en in Rusland schrijft aan het feit der openbaarmaking eene groote en gunstige beteekenis toe. De Standard heeft evenwel nog al haken en oogen en meent, dat er weinig verandering in den toestand is gekomen. De vervalsching werd den Czaar reeds op 21 Nov. medegedeeld, zegt het blad, en sedert dien tijd zijn de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland vooral niet beter geworden. Ook de Koln. deelt dat gevoelen en zegt o. a.,/Volkomen onver- minderd bleef de wrevel van den Czaar tegen OostenrijkRusland is sinds maanden bezig, zijne troepen in de westelijke provincien te versterken, zoodat het geheel meer gelijkt op een langzamen marsch voor een in de eerstvolgende jaren te beginnen oorlog, dan op eene eenvoudige troepenmacht." In Bulgarije rekent men ook nog op kwade tijden, want men houdt. er zich ijverig met be- wapeuing bezig en Ferdinand heeft verklaard niet uit eigen beweging te zullen heengaan, maar alleen op verlangeu der groote volksvergadering. ,/Indien Europa eischt, dat ik afstand doe van den troon, en de Sobranja mij gelast te blijven, zal ik mij aan het hoofd van het leger stellen en hem, die Bulgarije wil binnenrukken bestrijden, wie hij ook zijn moge," dat zei de Bulgaarsche vorst. Een kranige nieuwjaarskaart voor den Czaar De Duitsche Kroouprins heeft den oudejaars- avond in de meest opgewekte stemming in den kring zijner familie doorgebracht. Op nieuwjaars- dag openden de geneesheeren met hun gelukwen- schen de rij. Des morgens kwamen de stedelijke autoriteiten van San Remo den prins hunne felici- taties aanbieden. In Spanje veroorzaken de overstroomingen van de Guadalquivir groote verwoestingen, valeien loopen onder, bruggen spoelen weg, huizen worden onder- mijnd en storten in, menschen verdrinken, meer dan 400 eigendommen zijn verwoest en de gansche rijke vallei van Malaga is in een meer herschapen. FEUILLETON. NOVELLE. „Ik bedoelde, als hij van daag maar niet komt niet op dit oogenblik." Kornelie's oogen lachten met denzelfden glans van voor dertig jaar, terwijl een onbeschrijfelijke teederheid om haar lippeu zweefde. #Dan zullen wij zelf de beslissing aan hem laten." sprak zij, Kate op het voorhoofd kussende. /./Maar help mij nu op het paardhoe eerder ik uw vader spreek, des te beter voor alleu." Kornelie liet Kate nu alleen. Op haar trekken vertoonde zich nog steeds een goedige lach. Haar oud eerlijk hart was zoo vol dat haar gedachten alsjmbewust over haar lippen kwamen. //Dwazin die ik was/' aldus sprak zij zacht, ptoen ik ge- loofde dat dit alleen in mijn tijd zoo was; het schijnt dat het ook wel zoo blijven zal zoolangde wereld bestaat. Het jonge hart dreigt uit den boezem te springen als het een ander gevonden heeft dat er voor klopt, maar toch ziet men tegen de bekentenis op. Een wonderlijk verschijnsel Moge het den kinderen goed gaan en zij gezegend worden tot in het verre nageslacht Zij dreef nu haar paard tot meerder spoed aan. Te Amoy in China is een buskruitmolen, die 40,000 kilo kruit bevatte in de lucht gesprongen, waardoor vijftig soldaten, die in den molen werk- zaam waren, tot stof verpletterd zijn, terwijl boven- dien nog honderden zijn omgekomen. Een groot gedeelte der stad ligt in puin en een brand heeft eene geheele wijk verwoest. Volgens een bericht in Rome aangekomen, heeft Koning Menelik van Shoa officieel aan den kom- mandant der Italiaansche troepen te Massowah kennis gegeven, dat hij zich genoodzaakt ziet zijn contingent met het leger van den Negus van Abyssinie te vereenigen. Het leger van Menelik is 8000 man sterk en 't leelijkste van de heele zaak is, dat het met Italiaansch geld is uitgerust, daar de regeering te Rome meende in Menelik een bondgenoot te vinden. Men moet maar op een Negus en consorten gaan vertrouweu. Bij de Ainerikaansche vertegenwoordiging is een voorstel ingekomen tot verdrijving der socialisten, die uit het buitenland komen. Het wetsvoorstel is ingediend door een der vertegenwoordigers van Illinois en afkomstig van zijn talrijke Duitsche kiezers, die klaarblijkelijk van meenig zijn, dat zij door landgenooten als Most en consorten op hoogst onaangename wijze worden gecompromitteerd. Terwijl hier velen uitzien naar gestolde wateren en alles voor de ijsvermaken in gereedheid is of wordt gebracht, vriest het in Amerika dat het kraakt. In Kansas is de koude zoo hevig, dat er menschen doodvriezen en geen wonder als de thermometer vijf en dertig graden vorst teekent. Liever open water dan die koude, dat zullen de liefhebbers van schaatsrijden hier toch ook zeggen. Den 5den dezer is te Brussel door de gevolmachtig- den van Nederland en Belgie eene verklaring onder- teekend nopens de grensregeling tusschen die beide landen in het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. De Unie-collecte bracht in 1887 een kleine f 10,000 minder op dan ten vorige jare. Het hoofd-exemplaar van het album Neer- landia Catolica, bestemd als geschenk van het Katholieke Nederland aan Z. H. Paus Leo XIII, zal in de maand April, tegelijk met de groote bedevaart, welke naar Rome zal worden gehouden, door een deputatie Z. H. worden aangeboden. Daarna zullen de overige exemplaren in den handel worden gebracht. Onder dagteekening van 26 December 11. is aan de procureurs-generaal bij de gerecbtshoven en den advocaat-fiscaal door den minister van justitie per circulaire het volgende bekend gemaakt De bestemming der gewone gevangenissen, te rekenen van den eersten Januari 11., onlangs door De kudde van Winslow voorbij rijdend, riep zij een veertienjarigen knaap een vriendelijken groet toe en zeide dat zijn zuster haar volgde en wel spoedig bij hem zijn zou. Zij zag om. Kate scheen geen haast te hebben. met gebogen hoofd liep zij droomend voort, alsof zij iets in het gras zocht. Kornelie schudde nogmaals het grijze hoofd. ,/t Is nog als voor dertig jaar," sprak zij op nieuw bij zichzelf en dreef het paard weder tot spoed aan. Na een korten rit kwam zij op een plaats waar zij het dal kon overzien. Een beek met groen bewassen oevers gleed er door heen. In de schaduw van eenige breedgetakte cotton-wood-boomen ston- den de wagens. De paarden waren afgespannen en graasden in de weide. De tent was evenwel niet opgeslagen omdat, als de hitte van den dag geweken zou zijn, de reis moest voortgezet worden. Yoordat Kornelie zelf in het dal kwam had Winslow haar reeds opgemerkt. Hij vermoedde dat zij hem kwam spreken over aangelegenheden die hij voor de zijnen liever geheim wilde houden en ging haar dus tegemoet. ,/Ik verwachtte u niet meer," aldus sprak hij haar aan, voordat zij nog een groet hadden ge- wisseld, //en ik weet niet of het wel goed van u is om ons op nieuw op te zoeken, nu ik eindelijk voor goed met het verledene meende afgerekend te hebben." z/Omstandigheden kunnen dikwijls veranderen," den Koning geregeld zijnde, heb ik de eer u te bcrichten, dat kunnen worden ondergaan a. gevangenisstraffen tot een maximum van 5 jaar in de strafgevangenissen te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Groningen. b. gevangenisstraffen van minder dan een jaar in de strafgevangenissen te Zutfen, Goes, Appingedam, welke laatste uitsluitend is bestemd voor vrouwen, Alkmaar, Sneek en Deventer en in de hulpstraf- gevangenissen te Tiel, Dordrecht, Winschoten, Assen, Maastricht en Roermend. c. gevangenisstraffen tot een maximum van zes maanden in de hulpstrafgevangenis te Zierikzee, Leeuwarden en Heerenveen. Voorts deel ik u mede, dat in de hulphuizen van verzekering te Arnhem, 's Gravenhage, Rotter dam, Alkmaar, Utrecht en Groningen alleen mogen worden opgenomen preventief gevangenen en ver- oordeelden tot hechtenis of detentie, aan wie is vergund hunne straf in afzondering te ondergaan. //Van de Nederlandsche grens" wordt aan de Frankfurter Zeitung", een en ander geschreven over de werving voor het N.-I. leger. De schrijver vestigt er de aandacht op, dat in het vorig jaar via Harderwijk 1840 man naar Indie zijn gezonden, waarouder 245 Duitschers, 58 Belgen, 33 Zwitsers, 9 Oostenrijkers, 4 Franschen, 2 Russen, enz. z/Te Maastricht schrijft hij verder is een filiaal van het Centraal-werfdepot opgericht, waarvan men zich goede gevolgen voorstelt. In Duitschland treden de wervers heimelijk op; het zijn in den regel Duitschers, die zich voor dit onzuiver maar voordeelig hanawerk leenen. Het Nederlandsch werfdepot heeft in Duitschland meer agenten dan men denkt, en trots alle waarschuwingen vallen hun jaarlijks honderden jongelieden in handen, die om een of andere reden het vaderland willen ver- laien om //bloeddienst" te zoeken in den vreemde. Ook kan als tamelijk zeker worden aangenomen, dat minstens 50 of 60 percent van de Duitsche deserteurs naar Nederland trekken. Van de overige Duitschers, die dienst willen nemen, blijkt in den regel maar eene kleine minderheid bruikbaar voor den dienst op Java en Sumatra. De overigen worden gezamelijk langs den kortsten weg weder over de grens gezet." Men schrijft uit Vlissingen Dat de militaire cantiue te Vlissingen goede vruchten afwerpt, kan uit het navolgende blijken Zij geeft in Eigen Hulp verteerd circa f 1200, waarvan zij waarschijnlijk 8 dividend zal ont- vangen, terwijl in het afgeloopen jaar nog een goed sommetje in kas overbleef. Bij verjaardagen van een der leden van het Vorstelijk Huis ontvangt ieder soldaat 25 cent, dat is 75 cent in het jaar. Rekent men nu het bataljon van gemiddelde sterkte antwoordde Kornelie, terwijl zij Winslow de hand reikte en hem in het sedert den vorigen dag be- paald weder verouderde gelaat staarde; zij stelde het zich voor zooals het over enkele oogenblikken zeker verhelderen zou. Ja, John, alles hangt van omstandigheden af en die zijn ons dikwijls te mach- tig, doch help mij even van het paard af, dan zullen wij verder praten, zoo, dank u." Zij ontdeed het paard van zijn hoofdstel, gaf het een lichten tik en liet het gaanhet beest bedacht zich geen oogenblik, doch stapte naar de beek. z/Een oud maar verstandig beest," ging zij voort. „zoolang hij het zadel op den rug heeft blijft hij van zelf in de buurt. Gisteren hebt gij mij aan uw tafel genoodigd, John, heden nood ik mij zelf bij u te gast. Noch eerst moeten wij samen nog iets afspreken. Kom wat op zijde, hier onder dien boom. De zon brandt mij lang genoeg op het hoofd om die weinige schaduw te kunnen waardeeren," en zonder antwoord af te wachten ging zij Winslow voor naar de aangewezen plek waar zij zich op het gras nederzette. Winslow nam tegenover haar plaats. Had hij den vorigen dag den indruk te voorschijn gebracht alsof Kornelies woorden voor hem strenge be velen waren, heden bespeurde men een zekere halstarrige vastberadenheid in zijn blik. Een dergelijken indruk maakte de toon zijner stem, toen hij onmiddellijk zeide z/Ik herhaal het, Kornelie, gij hadt ons deze in Februari en Augustus op circa 400 man, dan beloopt dit toch nog f 300 uitgaaf. De soldaten eten niet meer uit hunne gewone eetketeltjes, maar ontvangen hunne spijzen op borden. Iedere 8 man met een korporaal aan het hoofd, ontvangen een bidon, waarin de soep of de aardap- pelen geborgen worden, met een passenden vertinden bak, waarin de groenten met saus en vleesch of spek opgedragen worden voor 9 man. Op iedere tafel staat peper, zout en mosterd voor hen, die dit verlangeu. Nu is men begonnen met een broodwagen te laten maken waarin pi. m. 200 brooden kunnen geborgen worden, en die ongeveer f 85 zal kosten. In plaats dat, zooals vroeger 8 man ieder een zak brood op hun schouders dragen, zal nu 1 man onder geleide van een fourier dit werk kunnen verrichten. Men ziet hieruit dat alles gedaan wordt om de vrijwillige dienstneming te bevorderen, waarvan het pas verschenen Recueil militaire de beste bewijzen levert. Wij lezen in de Haagsche Courant Een Nederlandsch Wilson-geschiedenisje in duodecimo. Een ambtenaar aan een departement maakte van zijne positie gebruik om een blad, waarbij hij betrokken is, van eene mededeeling te voorzien, die hij in zijne betrekking, dus onder ambtsgeheim, vernam. Het berichtje op zichzelf is onbeduidendmaar het beginsel is te gewichtig, om het feit onopgemerkt te laten voorbijgaan. Wilsonnerij moet van Nederland verre blijven, wis en zeker. Aan een particulier schrijver over het spoor- wegongeluk bij Ruinerwold ontleent de Pr. Gr. Ct. het volgende Daareven ontving ik je felicitaties. Hartelijk dank daarvoor, de wijze, waarop ik ge- spaard ben, is werkelijk wel een gelukwensch waard. Doch ter zake. Na Assen gepasseerd te zijn, was ik met een passagier overgebleven. Ik legde mij op een bank neer en sliep weldra in. In eens voelde ik een schok en werd wakker. Wat er verder met mij gebeurde, weet ik niet meer. Ik kwam echter op mijue beenen terecht, doch kreeg mijn valies echter op het hoofd. Dit veroorzaakte daar een wonde, die echter niets te beteekenen heeft. Het portier stond open, mijn medepassagier was weg, het licht verdwenen en een oogenblik later zag ik een conducteur met een vreeselijk bebloed aangezicht langs mijn coupe naar beneden glijden. Ik zocht mijn pet en verdere bagage bijeen en stapte den trein uit. De treinen vau Meppel en Groningen waren tegen elkander geloopen. De locomotieven waren verbrijzeld; de waggons stonden in de hoogte. De achterste wagens waren blijven staan. Niets liet zich hooren, het was doodstil. Een oogenblik stond ik versuft, doch daarna liep samenkomst kunnen besparen. Met het verledene heb ik gebroken en het is dus overbodig nog een- maal de oude herinneringen te voorschijn te roepen, ik onderstel dat gij van meening veranderd zijt en thans uit medelijden hebt besloten mij de helft der zes en dertig honderd dollars te geven." z/Ik ben van meening veranderd, John, en ik dacht werkelijk aan het geld," antwoordde Kor nelie bedaard. z/Goed, Kornelie, ook ik ben van meening ver anderd en nu zijn wij het dus weder oneens. Gij wilt het geld opgraven en nu ben ik het die zegt Hetgeen onze vaders aan hun gezinuen hebben ontnomen, dat mag door ons niet aangeroerd worden. Dat kwam mij gisteren reeds voor den geest en toen overlei ik dat het't beste was om ten einde alle verzoeking te ontgaan, het papier te verbranden." //Zoo, hebt gij het verbrand 1" antwoordde Kor nelie onverschillig, //des te beter: dan behoef ik alleen het mijne eveneens te vernietigen om den steen des aanstoots uit den weg te ruimentrouwens hetgeen ik voor wil stellen, heeft niets met inhalig- heid te maken." Winslow staarde haar vorschend aanmaar zonder dat hij in haar oogen iets anders bespeurde dan een hem wel is waar eenigszins verwonderende, vroolijke bedaardheid. z/Ik besloot alleen het papier te verbranden," her- haalde gij daarop, wanneer ik het hier had zou het dadelijk gebeuren. Het doet mij genoegen dat TEi MfDaHSCH C0I1MT 16) T-rr-><aH3)<gHM~-^

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1