Gemen^de berichten. betreuren. Naar wordt gemeld, heelt o. a. de beer Mr. E. Oosting, recbter in de recbtbank te Asset), die als gewoonlijk den Zondag bij zijn familie te Zwolle bad doorgebracht, beide beenen gebroken. Zijn toestand is, naar men uit Assen seint, echter gunstig. Onder de gewondeu behooren ook drie jongelui van de hoogere burgerscbool te Meppel en wel de jongebeeren Mees waarvan de oudste ernstig en de jongere licht gewond werd en dejongebeer De Blocq van Scheltinga. De gekwetsten bleven voor bet meerendeel te liuinerwold, waar spoedig geneeskundige hulp, ook uit den omtrek, aanwezig was. Men noemt de doctoren Bosma uit Ruinerwold, Stoffels uit Meppel (lijndoker), Van Setten en Vaster uit Meppel en Ten Kate uit De Wijk. De scbade aan bet materieel toegebracht, is natuurlijk boogst aanzienlijk. De beide locomo- tieven zijn geweldig bescbadigdvan beide zijn de ciliuders afgeslagen, terwijl de machine van den sneltrein de rookkist met schoorsteen beeft verloren. Eenige wagens zijn over elkander ge- schoven en vernield. Maandagavond ziju uit Zwolle, zoodra de tijding van bet ongeval was ontvangen, een 12tal werk- lieden vau deu constructiewinkel naar liuinerwold vertrokkeu. De ingenieur der tractie, de beer lioetert Tak, ging mede derwaarts. Dinsdagocbtend vertrokkeu op nieuw een 16tal. Aan liet herstel van den weg wordt bard gewerkt. De treinen loopen geregeld, maar de passagiers moeten natuurlijk overstappen op de plaats des onheils. De Groninger treinen komen daardoor met eenige vertraging aan. Naar de bericlitgever nog meldt, is de justitie uit Assen op bet terrein aanwezig. Er is ook reeds een pbotograaf aan 't werk voor de opneming van bet treurige tooneel. Omtrent de oorzaak der ramp verneemt de As. Ct., dat de trein der Centraalspoor ouder gewoonte weer veel te laat te Zwolle aankwam. De trein van de Staatspoor, die daardoor een half uur te laat was, wilde die vertraging inbalen en daarvoor werd geseind, dat de trein te Koekange in plaats van te Hoogeveen moest wisselen. Te Koekange kwam echter bericht, dat te liuinerwold moest worden gewisseld en door dat misverstand is de ramp veroorzaakt. Uit nadere inlichtingen is gebleken, dat achter de locomotief van den sneltrein zich een goedereu- wagen bevond, daarna een lege personenwagen. De goederenwagen kwam in den laatste, die geheel verbrijzeld werd. In den tweeden personenwagen, dus den derden wagen achter de locomotief bevonden zich de heeren Oosting, Groenink van Zoelen en Scholten. Omtrent bet aantal dooden wordt verschillend gesproken, men zegt zelfs, dat er zeven zouden zijn, doch met zekerheid valt daarover niets te zeggen. Het aantal gewonden is 17, waar- onder 5 zeer ernstig. De twee locomotieven, 2 lste klasse-wagens, een bagagewagen en een 3de klasse—wagen, zijn totaal verbrijzeld, terwijl ver- scheiden wagens beschadigd zijn. De wanorde op bet terrein der ramp is buitengewoon. De Ex- ploitatie-inaatschappij lijdt bij dit ongeval weer een aanmerkelijke scbade, daar, naar men verzekerde, elke wagen 2de klasse gescbat wordt op f 10,000. Sommige passagiers zaten deerlijk bekneld tus- schen het vernielde gedeelte der treinen, zoodat men ineer dan een uur aan het werk was, om hen uit hun benarde positie te bevrijden. De gekwetsten werden in de wachtkamer van de hal- te gebracht, waar zij de eerste hulp ontvingen van uit Meppel ontboden geneeskundigen, die met een extra-trein arriveerden. Door extra-treinen werden de passagiers der beide treinen hedennacht naar de plaats hunner bestemming gebracht. De trein naar het Noorden arriveerde te Assen om kwart voor vier met de geredde passagiers en de gekwetsten, voor zoover deze konden worden vervoerd. Een ooggetuige schrijft aan de N. Gron. Ct. Zooals gemeld is vertrokken wij ongeveer 25 minuten diger voort: //Ik beloof u, ik zal verstandiger wor den, geen ergernis meer geven, miju dolle vroolijk- heid lateu varen en zeer deftig „Onzin," viel Kornelie haar in de rede, //als ik uw beste mrs. Watson zal blijven, dan moet gij ook dezelfde blijven die gij tot nog toe geweest zijt. Als gij anders werd, zou dit kunstmatig zijn. Uw lach inoet door het buis klinken evenals zij langs de prairie weerklonk en mij het oude hart ver- kwikken maar dat was het niet, kind, wat uw op de lippen zweefde en u de waogen als twee kersen deed glinsteren. Hebt gij werkelijk eenige bedenkingen, vertrouw ze dan aan mij, uw toe- komstige moeder toe." En nog dieper bloosde Kate. Om den blik van de oude vrouw te ontgaan naderde zij haar oor met de lippen en op gedempten toon alsof haar geheim door het paard, 't welk blijkbaar het op- onthoud verveeldezou worden verstaan hief zij aan „Ja, beste mrs. Watson, ik heb werkelijk ern- stige bedenkingen, ik wil het u bekennenMet schrik denk ik aan Dick, ik zal hem niet durven aanzien." „Kijk dan langs hem been," raadde Kornelie scbertsend, maar Kate bleef steken. z/Wat zal hij van mij denken als hij maar een poos nog wegblijft." ,/Moet hij dan een week of twee, drie wacbten voor hij komt." (Wordt vervolgd.) over den gewonen tijd vau bet station Meppel. Wij zaten rustig bij elkaar en passeerden het station liuinerwold, waarop wij direct bet remmen gevoelden, en plotseling een bons ontvingen, waarop de meeste passagiers van de banken rolden of stompen ontvingen (wij zaten in een der achterste wagens en gevoelden daardoor den schok niet zoo bevig), waarop de trein als vastgenageld stilstond. Wij sprongen ongedeerd uit den wagen en verbeeld u onzen schriktwee treinen waren op en in elkander gereden. De maan scheen bleek, alsof ze zich schaamde op zoo een droevig tooneel neer te zien, waardoor wij bet terrein half konden overzieu. De verwoesting, die wij aanschouwden, en de tooneelen die wij bijwoouden, zullen mij zeker nooit uit het geheugen gaan. De passagiers wedijverden met elkaar te helpen, waar nog moge- lijkheid bestond te helpen. l)e wanden en banken der wagons le en 2" klasse waren aan weerszijden in en op elkaar geschoven en daartusschen beklemd passagiers, jammerende en steunende. Wij haalden sommigen met groote moeite en krachtsinspanning van tusschen de ruine ongedeerd en anderen verwond te voorscliijn. De verwarring, zooals u kunt denken, was groot. Een heer (de heer Koch) zat tusschen banken en schotten be klemd, als in een doos, met de beenen tusschen de banken, waaruit Z.E. met groote moeite na lang werken verlost werd. Ik trof in den eersten waggon van af de locomotief van den trein uit Groningen den heer D. M. in eene positie, die ik onmogelijk had kunnen voorstellen. Zijn arm was beklemd tusschen twee ijzeren stangen van 2 a 3 duim dikte, boven een stuk bout van ongeveer 2 duim en onder een wagenschot, dat er over ge schoven was. Na al het mogelijke tot redding der ongelukkigen gedaan te hebben, zijn wij onge veer 2^ uur van daar vertrokken, tot onze algemeene verwondering in dezelfde wagens, die ons eerst een weinig verontrustten, na zoo een droevig on- geluk; maar toch bleek niets door de botsing te hebben geleden en arriveerden wij te ruim 5 uur met eenige gekwetsten in Groningen. Aan het slot van zijn mededeelingen beklaagd de schrijver zich, dat telegrammen door hem en medereizigers afgezonden, te laat besteld werden, waardoor vele familieleden in grooten angst ver- keerden. TER NEUZEN, 0 Jannari 1888. Hoek. Gedurende het afgeloopeu jaar werden in deze gemeente geboren 4l mann., 37 vrouw., samen 78 kinderen, waaronder 2 tweelinggeboorten. Overleden 31 mann., 16 vrouw., samen 47. Leven- loos aangegeven 5. Er vestigden zich in de ge meente 74 personen, terwijl 87 daaruit vertrokken. 10 huwelijken werden voltrokken enkel tusschen jongmans en jonge dochters. Bevolking op 31 Dec. 1886 958 998 1956 vermeerderd door geboorte en vestiging met 76 76 182 1034 1074 2108 verminderd door overlijden en vertrek met 80 54 134 Bevolking op 31 December 1887 954 1020 1974 Axel. De loop der bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren 72 mann., 58 vrouw., waaronder 2 mann. niet tot hare werkelijke bevolking behoo- rende, dus 70 mann., 58 vrouw., totaal 128. Overleden 55 mann., 24 vrouw., en elders over leden 1 mann. tot hare werkelijke bevolking be- hoorende, dus 56 mann., 24 vrouw., totaal 80. In de gemeente vestigden zich 68 mann., 49 vrouw., totaal 117, terwijl zijn vertrokken 78 mann., 67 vrouw., totaal 145. Er werden 27 huwelijken gesloten, als25 tusschen jongmans en jongedochters, 1 tusschen jongman en weduwe en 1 tusschen weduwuaar en weduwe. Leveuloos aangegeven werden 4 mann., 3 vrouw., totaal 7. Bevolking op 31 Dec. 1886 1597 1635 3232 ,z 31 1887 1601 1651 3252 alzoo vermeerderd met 4 mann., 16 vrouw., totaal 20 personen. Koewacht. In het afgeloopen jaar was de loop der bevolking van deze gemeente als volgt Geboren 44 mann., 30 vrouw., totaal 74, waar onder onwettig 2 mann., 1 vrouw., totaal 3. Overleden 19 mann., 24 vrouw., totaal 43. Levenloos aangegeven 3 mann. 2 vrouw., totaal 5. Er werden 17 huwelijken gesloten, alstusschen jongmans en jongedochters 14, weduwnaars en jongedochters 2 en weduwnaar en weduwe 1. Er vestigden zich 30 mann., 42 vrouw., totaal 72, terwijl naar elders zijn vertrokken 44 mann., 63 vrouw., totaal 107. Bevolking op 31 Dec. 1886 1197 1073 2270 31 1887 1208 1058 2266 alzoo verminderd met 4 personen. Zaamslag', 5 Januari. In den loop van 1887 zijn in deze gemeente aangegeven 96 geboorten, waaronder 49 van het mannelijke en 47 van bet vrouwelijke geslacht. Het getal overledenen ge durende dat jaar bedraagt 50, nl. 28 mannelijke en 22 vrouwelijke personen. Levenloos aangegeven werden 3 geboorten. Gesloten werden 22 huwe lijken. Naar elders vertrokken zijn er 64 man nelijke en 60 vrouwelijke personendaarentegen hebben zich hier met der woon gevestigd 55 per sonen van het mannelijke en 49 van het vrouwelijke geslacht. Op den 1 Januari van dit jaar bedroeg de be volking dezer gemeente 2904 zielenterwijl deze op 1 Januari 1887 slechts 2878 inwoners telde, zoodat de bevolking thans vermeerderd is met 26 personen. Naar de godsdienstige gezindten bestaat de be volking onzer gemeente thans uit: 2479 Ned. Hervormden, 275 Christ. Gereformeerden, 2 Evang. Lutherschen, 96 Roomsch Katholieken en 52 per sonen tot geen kerkgenootschap beboorende. Kaittou Oostburg, 3 Jan. Groede was in feest- gewaad. Van de open bare gebouwen en van vele woniugeu der ingezetenen wapperde de driekleur. Een waardig man vierde feest en ieder, jong en oud, arm en rijk nam daaraan deel. De heer J. Bevelander Schoo, hoofd der le open- bare school te Groede vierde zijn 25jarig jubile. Een vierde van een eeuw was hij werkzaam tot heil der jeugd en menig jongmensch, die thans een eervolle positie in de maatschappij bekleedt, is aan hem veel, zoo niet alles verschuldigd. Die dag ging dan ook niet onopgemerkt voorbij. Men wilde den waardigen man toonen, hoe zeer men hem al 't goede dankte, dat door hem was tot stand gekomen. Een der lokalen van de school in een feestzaal herschapen, was tot receptiezaal ingericht. De heer Willemsen heette den jubilaris welkom in zijn school en sprak in hartelijke, welgekozeu woorden het gevoelen van alien uit. Eene commissie van oud-leerlingen, eene uit de burgerij en enkele genoodigden waren almede in 't schoollokaal tegenwoordig, beuevens de burge- meester en de leden van den raad. De heer Gerritsen, burgemeester van de gemeente, kwam met een enkel woord terug op't raadsbesluit van 1863, waarbij de heer Bevelander Schoo werd benoemd als hoofd der school in deze gemeente eene keuze meende spreker, die zeker wel nooit iemand berouwd had. In kernachtige en gevoel- volle bewoordingen herdacht hij Schoo als werkzaam, ijverig onderwijzer, als mensch, die voor alles zijn plicht betrachtte, als persoon die een ieder tot voor- beeld strekte. De heer M. Lucieer, veearts te IJzendijke, voerde het woord namens de oud-leerlingen, die hunnen hooggeschatteu onderwijzer een mahoniehouteu boe- kenkast met verschillende prachtwerken vereerden. De heer M. M. Lucieer, geneesheer, sprak in korte woorden ziju vriend den heer Schoo toe namens de burgerij van Groede en bood hem in haar naam een keurig bonheur du jour aan, terwijl de heer Gerritsen als schoolopziener namens de onderwij- zersvereeniging, waarvan de jubilaris secretaris is, hem een prachtigen spiegel vereerde, terwijl het ook daarbij aan hartelijke woorden niet ontbrak. De heer Hammacber als voorzitter van de zang- vereeniging begroette den jubilaris uit haar naam en voegde zijn beste wenschen bij die der anderen. De jubilaris zichtbaar geroerd dankte alien. Zijn oud-leerlingen vooral vergat hij niet. ,/Waar ge ook zijn moogt, in Noord of Zuid, Oost of West, ik denk aan uwaar 't u goed gaat, gaat T ook mij goedIn die woorden, waarmede de heer Schoo besloot, ligt zijn gansche zijn: d. i. werken en leveu voor anderen. Dat de Hemel hem nog lang zegene! RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Uiddelburg. Ter openbare terechtzitting van heden is J. E. van V., oud 24 j., geboren te Vlissingen, wonende te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, laatste- lijk postbode van Zoutespui naar Ter Neuzen ter zake van 1°. Valscbheid in authentieke akten en het opzettelijk gebruik maken daarvan als ware het echt en onvervalscht, beide tweemalen gepleegd 2°. verduistering 3°. het door eenen ambtenaar opzettelijk ver- duisteren van gelden, die hij in zijue bediening onder zich heeft vijf malen gepleegd; 4°. het als ambtenaar van eene openbare instel- ling van vervoer zich toeeigenen van aan die instel- ling toevertrouwde brieven driemalen gepleegd 5°. het als ambtenaar van eene openbare in- stelling van vervoer zich toeeigenen vau aan die instelling toevertrouwde stukken, geldswaarde bebbende veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren, zijnde de beklaagde vrijgesproken van de aan hem bij dagvaarding ten laste gelegde ver duistering van 800 ten nadeele van J. Simons te Zoutespui en van f 0,95 ten nadeele van G. Weijns te Zoutespui. Bij bevelschrift der arr.-rechtbank te Mid delburg van den 4 Januari 1888 is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen: Josephus van Mieghem, oud 31 jaren, commis- sionair geboren en wonende te Hontenisse, ter zake dat hij op 18 October 1887 aan Pieter Cornelis Serrarens, landbouwer en wethouder te Stoppeldijk per post heeft toegezonden eenen door hem ge- schreven en otiderteekenden brief, waarin o. a. het volgende voorkomt //Hontenisse 18 October 1887. Den heer P. C. Serrarens Stoppeldijk, Mijnheer! Om U huisgezin van zeer gewichtige omstandigheden te vrijwaren meen ik dat bet van mij zeer billijk is die zaak met U voor een zekere somma geld te voorkomen, is namelijk deze zaak, lees met aandacht en overweegt, Mijnheer Serrarens daar U Wethouder is der gemeente Stoppeldijk en wanneer den Burgemeester afwezig is U als fungerend Burgemeester optreed, zoo zijn mij stukken teruggezonden der Militie van Stoppeldijksche jongens die als plaatsvervangers hun hadden geeingageert, met twee verschillende handteekeningen altijd met U naam geteekent P. C. Serrarens daar blijkbaar is dat die stukken door twee verschillende handen geteekeud ziju door U en een door leden van U huisgezin misschien en deze kunnen of mogen niet U handteekening plaatsen, dus de zaak zou loopen bet teekenen van een valscben naam wil U die zaak voor een somma van een Honderd gulden uit de wereld maken om die somma binnen vijf dagen aan mij te be- taleu zal ik U de stukken teruggeven en U kan ze dan vernietigen, anders ben ik aangeschreven om die bewuste stukken naar de rechtbank op te zenden en dan zijn de gevolgen niet te voorzien." en alzoo getracht heeft, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen door bedreiging met de openbaring dat door een der leden van het huisgezin van genoemden Serrarens de handteekening vau hem, Serrarens, was nagemaakt, hem tot de af- gifte van f 100 te dwingen, waarvan de uitvoering alleen daardoor niet is voltooid dat geuoemde Serra rens hem de gevraagde een honderd gulden niet heeft uitbetaald. Misdrijf strafbaar gesteld bij artikel 318 45 van het Wetboek van Strafrecht. Het D. van Z.-H. geeft een toelichting op het bericht, dat tusschen de Belgiscbe regeering en de onze onderhandeld wordt over een rectificatie van grens. De spoorweg van Tilburg naar Turnhout doorsnijdt, voordat hij voor goed het Nederlandscb grondgebied verlaat, eene Belgische enclave Baarle- Hertog, een gedeelte der oude parochie Baarle. welke grootendeels tot Nederland behoort. De Belgen te Baarle-Hertog zijn rondom ingesloten door het Nederlandsche gebied van Baarle-Nassau. Oogenschijnlijk is dat veel lastiger voor hen dan voor de hen omwoneude Nederlandsche Baarlenaars. Ons zitten die paar honderd Belgen binnen onze grenzen niet in den weg, al ware het beter geweest dat men ze bij den vrede met Belgi'e, na de af- scheiding, tot Nederlanders gemaakt had. Toen de Belgen een gedeelte van Limburg aan ons afston- den, had dat in dene moeite mede kunnen doorgaan. De gehuchten, die nu in aanmerking komen met Baarle-Hertog geruild te worden, bestonden toen ook. Intusschen, twee weinig beduideude Belgiscbe ge huchten liggen thans in ons gebied ingesloten en het is wel te wenschen, dat die onregelmatige toestand in der minne worde uit den weg geruimd. Maar waarom Nederland aan Belgie nog een aan- zienlijke som in geld zou uitkeeren, zooals gemeld wordt, is aan het D. v. Z.-II. zonder nadere inlichting niet duidelijk. Te Parijs is eergisteren avond te acht ure brand outstaan in de pianofabriek van Erard, in de Rue de Elandre. Hevig woedden de vlammen. Reeds in weinige minuten stond het gebouw in lichtelaaie. Ten tien ure werd men de vlammen meester; maar drie verdiepingen met den zich daarop bevindenden grooten voorraad van piano's, naar gemeld wordt 1500, zijn vernield. Door het Generale Post-Oflice te Londen werden op nieuwjaarsdag niet minder dan vijftien millioen brieven, kaartjes en couranten gestempeld en bezorgd. Geen enkele brief kwam te laat aan. Het hulp- personeel bedroeg 3000 man. Als een dubbele bijzonderbeid deelt de N. Delftsche Ct. mede, dat Zaterdag, den laatsten dag van het jaar, ter gemeente-secretarie te Delft de lOOOe jonggeborene in den burgerlijken stand was aangeteekend en, omdat de datum zijner geboorte juist met het heugelijk Leo-feest samen valt, hem de namen zijn gegeven van Petrus Joseph Leo. „Gij zegt, dat gij mijne dochter bemint?" zeide de vader. ,/Haar beminnen riep hij hartstochtelijk uit; //haar beminnen Ik zou voor haar sterven. Voor een eukelen blik van haar teedere oogen zou ik mij zelf onder de wielen werpen van een sneltrein ik zou mij van een honderd voet hooge rots neer- storten. om als een vormlooze klomp De oude man schudde het hoofd. #Ik kan zelf ook nog al liegen," zeide hij daarop, ffen 't komt mij voor, dat een leugenaar genoeg is in een kleine familie als de mijne." Te Zundert is Zaterdag door een viertal per sonen jacht gemaakt op een wild varken. Met groote moeite kregen zij 't dier onder schot en tot bunne voldoening velden zij het neer. Dat het geen //katje was om zonder handschoenen aan te pakken," bleek daaruit, dat het zwijn onder't vuren woedend op een der jagers afging en hem in de sneeuw deed tuimelen. De jager kwam overigens met den schrik vrij. Het dier had een gewicht van 70 kilogram en was 1,40 M. lang. Te San Antonio Zacotecas in Mexico werd onlangs volgens de N. Y Staatsct., een beruchte vrouwelijke bandiet begraven, Senora Amastaa Rubio de Pascadera, wier levensgescbiedenis bijna even Spaansch klinkt als haar naam. In haar jeugd werd haar verloofde vermoord en aan zijn graf zwoer zij ten zoen in elk jaar van haar volgend mann. vrouw. totaal mann. vrouw. totaal. mann. vrouw. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 2