Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. mm No. 236.3. Zaterdag 7 Januari 1888. 28e Jaargang, Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Oit bind verMhlJnl Dlnsdnc- en Vrijdagavond blj den nitgever P. J. v i M DE SANDE te Ter Neuzen. JPolitieli Overzicht. Zal het jaar 1888 ons oorlog brengen Een bengelend zwaard hangt Europa boven het hoofd, overal in onrust en al de groote staten van het vaste land wapenen zich. Toch ontbreekt wellicht nog een factor en wel een die meetelt ook. Wij hebben het oog op de financien. Duitschland bewaart in den Julius-Thurm bij Spandau het res- tant der Fransche milliarden, maar de andere staten hebben niet zoo'n appeltje voor den dorst. Ook weet men niet, hoe groot het genoemde restant is maar dit is zeker, als de strijdvaardige soldaten bij 't millioen worden geteld en paarden en stukken geschut bij honderdduizenden, dan is een milliard zilver gauw naar de maan. De financien van Oos- tenrijk en Hongarije wijzen tekorten aan en de regeering zou al lang eeue leening hebben uitge- schreven, ware het niet dat de geruchten van oor- logen den prijs der Oostenrijksche rente tien percent hebben doen dalen. Wel doet de regeering alle moeite om de geldmarkt zooveel mogelijk te steunen, door alle sensatieberichten dadelijk officieel tegen te spreken, maar zij kan toch niet verhoeden dat de beurs gedrukt wordt. Volgens de Koln. Zeit. heeft de Russische gezant te Weenen aan de Oos tenrijksche regeering verklaard, dat de concentratie van troepen aan de Galicische grens met geen offensief doel geschiedde. Die verklaring geeft echter weinig ter oplossing, de kwestie blijft er gelijk om. Rusland wil geen onafhankelijk Bul- garije dulden, noch onder den Battenberger, noch onder den Coburger, noch met een republikeinschen regeeringsvorm. De Duitsche Reichsanzeiger maakt thans, op bevel van den Czaar, de zoagenaamde vervalschte documenten openbaar. Het zijn 4 stukken, waar- onder 2 brieveu, door Vorst Ferdinand van Bul- garije gericht aan de gravin van Vlaanderen, eene niet onderteekende nota van den Duitschen gezant te Weenen, Vorst Reusz, en een soort van memo randum, dat den inhoud van een derden brief van den Coburger aan de bovengenoemde Vorstin schijnt te bevatten. De Reichsanzeiger zegt, dat tusschen Prins Ferdinand en de gravin van Vlaanderen in 't geheel geen correspondentie is gevoerd en dat Vorst Reusz de bedoelde nota niet heeft geschreven. Doch wie de documenten heeft opgesteld en wie ze in handen van den Czaar heeft gespeeld, vernemen wij niet. De inhoud der stukken is met een paar woorden weer te geven. Prins Ferdinand verzoekt de gravin van Vlaanderen zij ne voorspraak te willen zijn bij haren zwager, den Koning van Belgie, en 'bij haren breeder, den Koning van Rumenie, om door deze beiden of een dezer beide Vorsten den Czaar gunstig voor hem te stemmen. Hij erkent, dat zijne positie netelig is, maar geeft te kennen, dat Duitschland, ofschoon het zich voorloopig ge- drongen ziet hem in het openbaar te bestrijden, FBUILLETON. X O V EL L. E. 15) ,/Nu ja, Kate, een beetje anders kan ik wel zijn," viel Kornelie haar vriendelijk in de rede, „want mij licbt iets op 't hart en voor het er af is, heb ik geen rust. Maar zeg niet mrs. Watson, zeg evenals gisteren goede en beste mrs. Watson, dat hoor ik uit uw mond gaarne. Toen ik het de eerste maal hoorde klonk het mij als muziek in de ooren." »En ik was juist bevreesd." z/Stil maar Kate. Ik ben nu gekomen om een ernstig woord met u te spreken. Gij weet het wel licht en als gij het niet weet, zeg ik het u bij deze: wij, de bewoners van de grensdistricten, gaan maar zelden met andere menschen om en zijn gewend zonder veel omwegen open en vrij te zeggen wat ons op het hart ligt. Waarom blijf je nu staan? Kom, kom, vooruit en luister. Gij hebt gisteren mijn zoon Dick gezien. Antwoord mij nu oprecht en naar waarheid, alsof gij in de kerk voor de tafel des Heeren stond: Doet het u pijnlijk aan als ik u vraag of gij hem wel tot man zoudt wil len hebben?" En wederom bleef Kate staan; met verbaasden, hem toch in het geheim wil steunen. De nota van Vorst Reusz moet dienen als bewijs voor deze bewering. De brieven moeten niet onhandig ge- steld zijn, zoodat het niet te verwonderen is, dat de Czaar ze voor echt heeft gehouden. Windhorst, afgevaardigde van den Duitschen Rijksdag, heeft zich in zijne te Hanover gehouden redevoering ten gunste van het herstel der wereldlijke macht des Pausen uitgelaten, en hierin vindt de Temps een middeltje om Duitschland tegen Italie op te zetten. Zeker met niet veel succesDe verhouding tusschen het quirinaal en het vatikaan is niet zooals het kon zijn, dat weet de Temps ook wel. Volgens den Matin heeft Koning Humbert op het eenstemming advies van den miuisterraad den hertog van Torlonia als burgemeester van Rome ontslagen, omdat hij een bezoek heeft gebracht aan den Paus. Givacchino Pecci viert feest van zijn vijftigjarig priesterschap en hoewel de staatkunde zich niet met kerkelijke feesten iulaat, hebben de hoofden van bijna alle Europeesche regeeringen er prijs op gesteld, aan het hoofd der katholieke kerk een bewijs van eerbiedige sympathie te geven. Leo XIII heeft van zijn grooten invloed op een goed deel der beschaafde wereld een gebruik gemaakt, waarvoor ook vele niet-katholieken hem dankbaar zijn, van daar die sympathie. Windhorst getuigde ook, dat de Heilige Vader veel misverstand heeft weggeruimd en inzonder- heid voor Duitschland veel goeds heeft gewrocht. Op het alleronverwachtst bevatte de Dublin Gazette een voor de Iersche pachters hoogst be- langrijk besluit. De commissarissen, belast met de herziening der pachten, hebben namelijk bekend gemaakt, dat zij alle in 1881, 1882, 1883, 1884, en 1885 vastgestelde pachten naar gelang van de grootte der hoeven met 6 a 20 pet. hebben ver- miuderd. Het gemiddelde is 14 pet., hetgeen, voor 114647 pachten gerekend, op eene vermiudering van 360000 pond per jaar neerkomt. Deze 14 pet. vereeuigd met de 18$ pet. die reeds door de commissarissen van de oorspronkelijke pachten waren afgenomen, maken daarmede 32$ pet. uit of 931511 pond, welke de staat onder de Land Act van de Iersche pachten heeft afgenomen. Zoo gaat het goed Als de Ieren nu ook maar billijk in hunne eischen zijn en zich manuen van karakter toonen. Uit te 's Gravenhage van goed ingelichte zijde ontvangen berichten uit Indie kan worden afgeleid, dat het doel der uitrusting van eene divisie van vijf schepen bestemd om eenig machtsvertoon te gebruiken tegenover een onafhankelijk vorst in Lombok een Gouvernements-onderdaan meer in naam dan inderdaad, eigenlijk is geweest ongeloovigen blik zocht zij in de groote blauwe oogen te lezen wat Kornelie aanleiding kon ge- geven hebben tot deze in haar oogen schertsende opmerking. Daarop klonk weder haar luide, hel- dere lachmaar het was een lach, waarachter een zekere verlegenheid verscholen laghet ontging Kor nelie niet, en geheel vervuld met de gedachten aan haar zoon, knikte zij als werktuigelijk goed- keurend. z/Beste mrs. Watson," riep Kate uit, en zij wist niet waarom zij de harde hand van de oude vrouw steviger omklemde, //hoe komt gij er toe, naar dingen te vragen, waaraan noch ik noch Dick ooit gedacht hebben." //Antwoord Kate, antwoord mij vol vertrouwen," zeide Kornelie en beschouwde het liefelijk blozende aangezicht van Kate met opmerkzaamheid. Kate liet het hoofd een weinig zakken alsof zij nadacht. Op haar trekken speelde voortdurend het innemende lachje. Plotseling keek zij op. Bij haar vriendelijken lach had zich een uitdrukking van schuchtere nieuws- gierigheid gevoegd. »Wil Dick mij werkelijk tot vrouw hebben?" vroeg zij en zoo plechtig, zoo ernstig, dat Kornelie haar aan haar hard had willen drukken. Maar zij bleef zichzelf meester en andermaal liet zij op vriendelijken toon hooren: //Antwoord mij Kateantwoord mij op mijn vraag." om de mogelijkheid na te gaan of een smaldeel van eenige beteekenis binnen korten tijd zou kunnen worden uitgezonden. De Gouverneur-Generaal moet n.l. bij verschillende gelegenheden hebben doen doorschemeren, dat dit noodig zou kunnen zijn tegenover een door hem ernstig gevreesd heulen van sommige onafhankelijke rijkjes in de buiten- bezittingen met andere koloniseerende mogendheden. Naar wij vernemen, is Zr. Ms. kamerheer baron Van Brienen van de Groote Lindt, belast met de overbrenging der gelukwenschen van den Koning der Nederlanden aan den Paus, op Vrijdag 30 December door den Paus in eene audientie ontvangen. Baron Gericke van Herwijnen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland bij het Belgische hof, heeft de plechtige mfs bij- gewoond, die ter eere van het Pauselijk jubile in de St. Gudule kerk gevierd werd. Neerbosch. Dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Weesinrichting voor de opneming van arme ver- laten kinderen te Neerbosch is geopend. De feestelijke en plechtige gedachtenisviering zal in Juni e. k. plants hebben. Reeds is besloten den directeur op dien merkwaardigen feestdag met vele giften te verblijden. Een commissie van een aantal oud wezen is gevormd, die zich met de besturing van deze financieele zaak zal belasten. Dr. A. Luijten, te 's Hage, die zich herhaal- delijk beklaagd heeft over het feit, dat hij onrecht- matig in een krankzinnigengesticht opgesloten werd en gedurende 13 maanden gehouden is, heeft op nieuw een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij verzoekt, dat zijne vroegere adressen en de daarop door den minister gegeven inlichtingen behandeld mogen worden en hem recht worde gedaan. Door de eigenaars der Wouwsche plantage is een aanvang gemaakt ter uitroeiing der konijneu. In een week zijn er 2500 stuks gevangen, en nog kan men geen vermindering ontdekken. Geen wonder dat tegen het hoofd der school aldaar proces- verbaal is opgemaakt, wegenshet stellen van wildstrikken. Op het eiland Tessel worden sedert eenige dagen tal van wilde konijnen doodgeslagen in de duinen. De dieren zijn het spoor bijster, doordien hunne holen vol sneeuw zijn geraakt en zij daardoor den toegang niet kunnen terugvinden. Ook de talrijke kudden in de weiden hebben het zwaar te verantwoorden door de sneeuw. Nu en dan komt een schaap op het ijs terecht, zakt er door en ver- drinkt. De sneeuw verhindert voorts dat wolvee om in de weiden eenig voedsel te vinden. 't Kost den boer dan ook schatten, al de dieren met hooi, boouen, mais, enz. te moeten voederen. Even als een oogenblik te voren zweeg Kate ook nu eenige seconden en begon toen op vertrouwe- lijken toon »Ik ben er werkelijk van verschrikt en mijn hart heeft bijna opgehouden te kloppen, maar pijnlijk deed het mij niet aan. Neen dat niet maar Dick ik kan het niet gelooven, ik kan het niet geloovenhij is zulk een knap man, zijn taal klinkt zoo zachtmoedig en verstandig neen, neen, beste mrs. Watson, gelooven kan ik het niet z/Gij moogt het veilig gelooven Kate." z/Heeft gij het werkelijk gezegd?" riep Kate in ademlooze spanning, //heeft hij het met duidelijke woorden gezegd. Mrs. Watson, hebt gij het ge- hoord het is niet mogelijk z/Neen Kate, hij heeft het niet gezegd," hernam Kornelie op plechtigen toon, ,/maar in zijn hart heb ik gelezen en het schrift, 't welk daarin staat, is zoo waar en zeker als het gouden woord uit den bijbel. Daarom ben ik u nagereden om het u te vragenwant het zou zonde wezen om gescheiden te houdenwat de Heer voor elkander heeft bestemd." Maar nog steeds staarde Kate de oude vrouw on- geloovig aan en haar boezem bewoog zich heftig. Toen de oude trekken echter door een onbeschrijfe- lijk zachtmoedig lachje werden verhelderd, breidde zij haar armen uit en Kornelie's hals omvattende lachte en weende zij tegelijk, zoodat de oude vrouw zich nauwelijks onder haar liefkozingen wist te Men meldt uit Maastricht: M oensdagavond is de heer Lemmens, burgemeester van Beest, door een schot getroffen. De heer Lemmens kreeg een kogel in het onderlijf. De justitie is onmiddellijk derwaarts vertrokken. De dader, zekere Hellendach, is gevlucht. Hij had niet de bedoeling om den burgemeester te treffen, maar enkel het schot gelost om eenige personen, die een opstoofje haddeu verwekt, vrees aan te jagen. De heer Lemmens was juist ter plaatse aanwezig, om de zaak te onderzoeken. Spoorwegonffeluk te Ruinerwold. Omtrent het ernstig spoorwegongeluk, waarvan wij in ons vorig nummer onder de laatste berichten melding maakten, worden de volgende bijzouderheden vermeld De botsing heeft plaats gehad tusschen den sneltrein, die te 8,15 van Zwolle en te 8,53 van Meppel naar Groningen vertrekt, en den trein die te 7,34 van Groningen naar Zwolle gaat en dus te 9,35 te Meppel en te 10,24 te Zwolle aankomt. De sneltrein was vertraagd en kwam een klein half uur te laat te Meppel aan. Gewoonlijk kruisen de treinen te Echten. Met het oog op de vertraging is de kruising verlegd. Zij zou nu te Koekange plaats hebben. De snel trein reed dus te Ruinerwold door, maar ook de Groninger trein passeerde Koekange. Hoe dit mogelijk is geweest en waar de schuld hier schuilt, zal natuurlijk het nader onderzoek leeren. Yolgens een mededeeling van het terrein zelf zou de kruising te Ruinerwold plaats hebben en was de sneltrein te ver doorgeloopen. Hoe dit zij, de botsing had plaats tusschen Koekange en Ruiner wold, op circa 200 pas afstand van het station Ruinerwold. De schok was verschrikkelijk en ook de gevolgen waren ontzettend. De hoofdcouducteur Barink van den sneltrein en de conducteur le klasse Rozenberg, die zich in den bagagewagen achter de locomotief bevonden, werden gedood, de leerling—conducteur Bergsma, die zich mede in dien wagen bevond, werd er uitgeslingerd. Hij werd bewusteloos, maar slechts licht gewond. De conducteur 2e klasse Douma, die in den bagagewagen achteraan den trein was, is er zonder kwetsuren afgekomen. De machinist le klasse Van der Linden, van den Groninger trein, werd zwaar gekwetst en is eer- gistermorgen te Meppel, werwaarts hij vervoerd was aan de gevolgen overleden. Ook de machinist dimmer, die naar Groningen was vervoerd, zou aldaar overleden zijn. De toestand van den conduc teur Sprenger is zeer ernstig. A oor de passagiers zijn de gevolgen niet zoo ernstig geweest. Wel zijn er onderscheiden min ot meer ernstig gekwetst, maar vooralsnog ver- neemt men niet dat er dooden onder hen zijn te bergen. Plotseling trad zij achteruit en haar schoon gelaat drukte diepe verwarring uit. ,/Maar vader, en moeder, en mijn broers en zusters," zeide zij, tegen hare tranen strijdende, „zij kunnen niet zonder mij wanneer zij alleen ver trokken en er gebeurde een ongeluk ik zou hen nooit wederzien." wStil, stil, kind," viel Kornelie haar op bemoe- digenden toon in de rede. ,/Gij zult niet van hen worden weggenomen, ten minste niet geheel. Ik weet een middel waardoor de geheele reis naar Californie kan vervallen. Ja, ik ken een middel, een onfeilbaar middel, en goedkoop land is hier overal genoeg te vinden, om hun gelegenheid tc geven zich in dezen omtrek neder te zetten en in onze buurt te blijven. Maar help mij nu op den sehimmel, opdat ik met uw vader de zaak in orde breng voor gij er bijkomt." En de wolken, die Kate zooeven nog zoo dreigend had zien nederdalen, waren als weggevaagd, alsof Kornelie's woorden een tooverspreuk waren geweest, en een in den dauw badende h ntemorgen had niet vriendelijker kunnen lachen dan zij, toen zij de teugels uit Kornelie's hand nam en ze het paard op den hals legde. z/Nog een minuut," smeekle zij blijkbaar in ver warring, toen Kornelie zich gereed maakte zich door haar in den zadel te doen beuren, //nog slechts eenige seconden, beste mrs. Watson." Zij aarzelde, daarop haalde zij diep adem en ging iets vrijmoe- TER \EHZE\N(HE <01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1