Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2362. Woensdag 4 Januari 1888. 28e Jaar^ang, 2)3 Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Pranco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Kit bind verschijnt Hiusdag- en Vrijdngavoud blj den nltgever P. J. VAN DE SANDE te Tee Nenzen. folitieli Overzicht. Het hoofdonderwerp van de beschouwingen der buitenlandsche pers blijft de verhouding tusscken Oostenrijk en Rusland. Over de krijgstoerustingen in Galicie zwijgen de Oostenrijkscbe bladen, omdat de regeering een streng verbod heeft uitgevaardigd om iets van de voorbereidende maatregelen mede te deelen. De officieuse bladen zeggen evenwel, dat Oostenrijk geene rechtstreeksche onderhande- lingen met den Czaar zal aanknoopen. Het Journal des Debats daarentegen verzekert, dat de minister, graaf Von Ivallay, belast is met een diplomatieke zending naar St. Petersburg. Het hoofddoel dezer zending zou zijn, Euslauds toesteramiug te vragen tot annextie van Bosnie en de Herzegowiua, om daarvoor eenige concession in ruil te geven. Het officieuse HoDgaarsche blad Nemzet, zoo pas nog opgetrokkeu tegen de noodelooze verspreiding van onrustbarende geruchten, spreekt thans op geheel anderen toon. Het zegt, dat men te Weenen nooit zal dulden, dat Bulgarije eeue Russische proviucie wordtdat de Duitsche legerautoriteiten van oordeel zijn, dat de oorlog dadelijk moet worden begonnen, teiieinde Rusland te dwingen zijne dreigende toe- bereidselen te stakendat zij geenszins twijfelen aan den goeden uitslag van zulk eeneu oorlog dat het alleen aan Von Bismarck te danken is, dat de legers van Duitschland, Oostenrijk en Italie nog niet gemobiliseerd zijn en dat met de operatien tegen Rusland nog geen begin gemaakt is. Men weet nu, zegt het blad, dat met bangmakerij niets uit te ricliten is. De Figaro meldt, dat al de Oostenrijkers, die in de fabrieken te Munclien en te Augsburg werkzaam zijn, bevel hebbeu ontvangen, om zich onverwijld naar hunue regimenten te begeven, zelfs den reserve-officieren heeft men per telegraaf bericht om op te komen. Wij merken hierbij op, dat de meeste sensatie- berichten uit Frankrijk komen en min vertrouwbaar zijn. De Duitsche gezant Von Radowitz heeft den groot-vizier Kjainil Pacha medegedeeld, dat Duitsch land met zijn leger Oostenrijk te hulp zal komen, indien deze laatste mogendheid door Rusland wordt uitgedaagd. Dat moet een troost zijn voor den ziekeu man, die zoo pas weer door Rusland in de klem is gezet, wegens aanmaning tot afdoening der oorlogschatting, met de bedreiging zich in Azie territorial waarborgen te moeten verschaffen, zoo de betaling uitblijft. Dit is het gewone dreigement. Toch schijut de Czaar klem aan de oude bedreiging te willen bijzetten, door eenige duizenden manschap- pen van Odessa naar Batoem te verschepen. Van af betaling zal echter nog niet veel komen. Men weet toch te vertellen, dat dezer dagen 1300 ma- trozen na volbrac'nten diensttijd waren ingescheept aan boord van het oorlogschip Hassan Pacha, om naar hunne haardsteden terug te keeren. Zij wilden echter niet vertrekken voor de achterstallige soldij FEUILLETON NOVELLE. 14) Zoodra Kornelie alleen was giug zij naar een goed gesloten kast en, die geopend hebbende, haalde zij er, onder allerlei verschillende zaken, een doos zouder deksel uit. Een in papier gevovwen pakje lag daarin. Zij nam het er uit, zoo zorgvuldig alsof het uit fijn spinrag ware geweven, en nadat zij het geopend had, beschouwde zij den inhoud zoolang, tot eindelijk de tranen haar over de wangen liepen. Toch was het slechts een blonde, sterk met wit vermengde haarlok, doch een lok die zij geknipt had van het hoofd van haar onvergetelijken Abel, toen hij kalm en rustig voor haar in zijn doodkist lag. Eindelijk haalde zij diep adem. Haar lippen bewogen zich en zacbt, alsof zij vreesde iemand uit den slaap te wekken, klonk het nu //Abel, ik heb een besluit genomen. Ik houd het eenige dat van u over is in mijne beide handen en mijn hart klopt daarbij rustig, als gewoonlijk. Dat moet mij een bewijs zijn dat gijzelf evenzoo zoudt gehandeld hebben," en eeu geruimen tijd beschouwde zij het dierbare aandenken, voordat zij het weder voorzichtig in de kast wegsloot. De hoefslag van een paard riep haar daarop naar voor twee jaren werd uitbetaald. Den kommandaut en de officieren, benevens den havenprefect zetten zij aan boord gevangen Het ministerie van marine van deze feiten verwittigd, zond den intendant- generaal aan boord met bevel om elken soldaat 4 medjidieh's (f 17,60) uit te betalen, met belofte dat hun te huis de belastingen zouden worden kwijtgescholden. Hiermede namen de matrozen genoegen, lieten hunne gevangenen in vrijheid en onder de kreten//leve de Sultanwerd weer stoom opgemaakt en stevende men de haven van Stamboel uit. Het schijnt in St. Petersburg wel bekend te zijn, dat Koning Karel van Rumenie geneigd is zich bij de triple alliantie aan te sluiten, vandaar misschien de manoeuvre van den Czaar om troepen tegen de Rumeensche greuzen te schuiven. Eeu tweede zaak, die nog altijd veel besproken wordt, is de geschiedenis van de vervalschte docu- menten, die door den adjunct van den Russischen minister van buitenlandsche zaken naar Berliju zijn gebracht. De vertegenwoordigers van Dene- raarken aan verscheidene hoven hebben van hunue regeering de opdracht ontvangen om officieel te verklaren, dat noch prinses Waldemar, noch eenig lid van het Deensche koningshuis of eeue tot dit laatste in betrekking staande persoonlijkheid, be- trokken is geweest bij het overbrengen der zoogenaam- de vervalschte documenten aan den Czaar. In Bulgarije schijnt men nog goed met de Coburgers ingenomen te zijn. Bij een der parle- mentaire diners ontkwam prinses Clementine ter nauwernood aan de omhelzingen van eenige der opgewonden onderdanen van haren zoon. Een paar van de gasten hadden de gezondheid van den vorst met zooveel geestdrift gedronken, dat zij van tafel moesten worden verwijderd. Tot weerlegging van eenige mededeelingeu der Koln. Zeit. heeft een der ministers verzekerd, dat het volkomen onjuist is te beweren, dat vorst Ferdinand bij verrassing en ondanks den tegenstand der afgevaardigden is ver- kozen. Integendeel is het Bulgaarsche volk zeer met de keuze ingenomen, verzekerde het lid van het Bulgaarsche ministerie. Bij de sluiting der Sobranje heeft prins Ferdinand de afgevaardigden bedankt voor hunne werkzaamheid en hunnen vaderlandschlieveuden ijver, en hun gezegd: wgij hebt getoond, dat Bulgarije zijne verplichtingen weet na te komen en zijne rechten te verdedigen." Men schijnt den beruchten schoonzoon nog niet met rust te laten. Zelfs verzekert men, dat de gerechtelijke instruction eene voor hem zeer ou- gunstigen loop nemen. Dagelijks wordt Wilson uren lang in verhoor genomen. Hij ziet er bleek en ontdaan uit sedert weer een drietal personen ingerekend is en de kans voor hem grooter wordt, binnen weinige dagen achter slot en grendel te worden gezet. buiten. Dick was juist bezig het zadel recht te leggen, terwijl de beide andere knapen het ruwe haar van het gewone werkpaard zoo goed mogelijk glad streken. Met behulp van Dick zat Kornelie daarop spoedig in den zadel. ,/Rijdt gij naar de Winslows waagde hij het nu te vragen. „Ja, dat kan wel zijn," was het kalme antwoord, //het kon anders den schijn hebben alsof wij met ongenoegen van elkander gescheiden waren." //Laat ik dan met u mede gaan, moederik ben er te voet waarschijuhjk even spoedig als gij te paard." wMaar gij weet dat het hooi gekeerd moet worden, wie weet hoe lang het tegenwoordige droge weder nog slechts duurt ,/Dat is zoo, maar groet Kate dan ten miuste van mij j zeg dat het mijn schuld niet is dat ik mijn belofte van gisteren niet hield," antwoordde Dick min of meer uit het veld geslagen. Kornelie sloeg een doordringenden blik in de oogen van den jongeling. //Dat jonge meisje schijnt u wel na aan het hart te liggen," sprak zij met bizonderen nadruk, terwijl zij werktuigelijk den teugel van het paard in orde bracht. Dick had onbevangen gehandeld en gesproken, doch bij deze opmerking zijner moeder zag hij tot haar op, als had hij haar niet verstaan. Daarop kreeg hij plotseling een kleur tot achter zijn ooren De St. Ct. bevat de wet waarbij bekrachtiging wordt verleend aan de heffing ten behoeve van de provincie Zeeland a van dertig opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting over 1888 b van tweeentwintig opcenten op de hoofdsom van de belasting op het personeel over den dienst 1888/89. HH. MM. de Koning en de Koniugin ver- leenden eergistermiddag te 1 uur in de audientie- zaal van het paleis de gewone nieuwjaarsreceptie aan de grootofficieren, de opper-, hoofd- en verdere officieren van den grooten staf, alsmede aan de dames en heeren der hofhouding. Tevens werden ontvangen de Ministers, de vice-president van den Raad van State, de voorzitter der Tweede Kamer, de hofpredikers, de secretaris voor de Luxemburgsche zaken en de directeur van het kabinet des Konings. Yele autoriteiten, burgerlijke en militaire, en particulieren hebben inschrijving gedaan in het nieuwjaaas-felicitatieboek, ten paleize aanwezig. H. M. de Koningin woonde de godsdienstoefening op oudejaarsavond in de Duitsche kerk en die van eergistermorgen in de Kloosterkerk bij. Evenals elk jaar het geval is, wordt ook dit jaar door HH. MM. den Koning en de Koningin aan een commissie, bestaande uit den burgemeester, den predikant der Hervormde gemeente, den pastoor en nog twee leden, de belaugrijke som van f 1700 verstrektom daarvoor gedurende den winter kleederen en levensmiddelen aan de behoeftigen der gemeente Baarn uit te deelen. De eerste uitdeeliug voor dezen winter had Zaterdag plaats, waarbij door den burgemeester de bedeelden tot dankbaarheid werden aangespoord aan de Vorste- lijke gevers, die genoemde som jaarlijks toestaan in navolging van de Koningin-moeder en Prins Hendrik. De heer M. van Geuns, sedert 1850 predikant te Leeuwarden, en aan wien met ingang van 1 Jan. op zijn verzoek eervol emeritaat is verleend, heeft bekend gemaakt, dat hij het hem onlangs als blijk van waardeering aangeboden jaargeld van f 1000 dankbaar aanneemt, doch jaarlijks de helft van deze som zal schenken aan het bij de gemeente bestaande armenfonds. In de omstreken van Zevenbergen is een zoogenaamde boerenbond tot stand gekomen. De leden van dezen bond hebben gezamenlijk 75 hectaren beschikbaar gesteld voor de beetwortelteelt in 1888. In de Groninger landbouwstreken tracht men tegenwoordig door middel van strooibiljetten eene nieuwe meststof aan te prijzen en te verkoopen, genaamd ,/laudbevruchten", een mest die niet slechts en als om voor het paard uit den weg te gaan, trad hij een paar schreden achteruit. Kornelie, aan wier moederoog geen der bewegingen van haar zoon ontsnapte, bespaarde hem de moeite van een antwoord, door haar paard den teugel te vieren en, na nog een korten groet, weldra uit het oog te verdwijnen. //Met die Winslows schijnt het een of ander niet in den haak te zijn," merkten de twee jongste zoons van Kornelie op, //moeder is toch sedert gisteren geheel veranderd." z/Wat weet ik hetantwoordde Dick met geveinsde onverschilligheid, „misschien hebben zij treurige herinneringen bij haar opgewekt en daar kunnen wij althans niets tegen doen. Zijn zij maar eerst weder uit de buurt, dan zal zij dat alles weder spoedig vergeten." En daarop ging hij zijn broeders voor, haalde zijn gereedschap voor den dag en begaf zich aan den veldarbeid. Kornelie vervolgde inmiddels haar tocht naar het Satansmoeras. In gedachten verdiept lette zij niet bizonder op het paard en liet zij de teugels slap hangen, waarvan het dier gebruik maakte om nu en dan een hapje gras te pakken en dat al voort- gaande op te eten. Er verliepen zoo wel twee uur, voordat zij het moeras voor zich zag liggen. Evenals den vorigen dag was het nu doodstil en snikheet in het dal. Winslow en de zijnen hadden zich reeds lang op weg begevenslechts het platgetrapte wees aan, dat daar in de vroege alle mogelijke gewenschte eigenschappen bezit (vol- gens de faam), maar ook slechts f 5,10 per 100 kilo^ost. Het is verbazend Doch de Veendam- mer Courant licht gelukkigerwijze het publiek in, dat deze stof, aan het proefstation onderzocht zijnde, blijkt eenemestwaarde te hebben van f 1,28 per 100 kilo! Men meldt aan de N. R. Ct. Voor eenigen tijd is in onderscheidene bladen medegedeeld, dat een gezelschap, bestaande uit 13 personen, zich begeven heeft naar Pretoria in de Transvaalsche republiek. Tot aanmoediging voor zoovelen, die hier vruchteloos naar eenen werkkring zoeken, welke een goed bestaan oplevert, kan de mededeeling strekken dat, op een na, die echter ook spoedig eene plaatsing zal kunnen erlangen, alien,twee dagen hunne aankomst,op zeer voordeelige voorwaarden eene betrekking vonden, juist zooals zij die wenschten. Zooals men weet, vertrokken dit jaar zeer veel personen uit Nijmegen en omstreken naar Duitschland om daar tegen hooge loonen te werken aan het Noord—Oostzeekanaal. Thans blijkt dat die arme meuschen deerlijk bedrogen zijn uitgekomen. Een van de arbeiders, die ook naar Duitschland ging, vertelt het volgende Toen wij op de plaats onzer bestemming waren aaugekoinenwerd ons een maaltijd voorgezet, bestaande uit halfgaar gekookte aardappelen, wat de ons toegezegde vrije voeding moest verbeelden. Als slaapplaats wees men ons een keet aan, waarin de wind vrijen toegang had, zoodat wij, al hadden wij ook 5 dekens ter beschikking gehad, toch nog, naar alle waarschijnlijkheid bevroren zouden zijn. Hierover ontstond natuurlijk groote ontevredenheid. Toen werd ons f 1,80 loon per dag, zonder voeding, toegezegd, doch wij vertrouwden de zaak niet, en besloten liever naar Holland terug te keeren. Sommigen, die nog geld hadden, vertrokken per spoor, doch de meesten moesten den afstand van Hamburg naar hier, zijnde naar gissing 120 uren gaans, te voet afleggen. Die tocht geleek wel eenigszins op den bekenden terugtocht van Napoleon's leger uit Rusland, om brood bedelend en nachtverblijf houdende in schuren, hooibergen enz., gingen wij voort, al ons gereedschap onder weg te gelde makende, om eenigszins in de nooddruft te voorzien. Velen onzer zakten van uitputting ineen, doch werden door hunue makkers verder gedragen, daar zij anders van koude zouden zijn omgekomen. Blijkens een bericht in De Stand, is den burgemeester van Nijkerk, den heer J. H. Krudop, in den namiddag van den dag, waarop het bekend werd dat hij zijn verzoek om ontslag had ingetrok- ken, door een groep heeren, met een muziekkorps in het midden en omstuwd door een joelende morgenuren een karavaan opgebroken was. Kor nelie had niets anders verwacht. Zij liet haar paard drinken en volgde toen in korte draf het wagenspoor, dat haar den door de Winslows ge- volgden weg aanwees. Nog eeu uur reed zij ongeveer, toen zij de kudde in het oog kreeg, die door Kate en een jongeren broeder laugzaam voortgedreven werd. De wagens konden slechts een kort eind vooruit zijn of hadden wellicht reeds een meer waterrijk gedeelte van het dal bereikt, waar men voornemens was de heete uren van den dag door te brengen. Sterker zette zij het paard aan, tot Kate haar ontwaarde en staan bleef om haar af te wachten, het aan haar broeder overlatende de kudde verder te drijveu. ffBeste mrs. Watson!" riep zij Kornelie toe met een uitdrukking van oprechte blijdschap, ffik wist wel dat gij komen zoudt maar waar is uw zoon Dick? Hij beloofde ons spoedig te komen opzoeken. Hij zal zeker iets achtergebieven zijn en dadelijk komen," en zij stak de oude vrouw met een van vreugde stralend gelaat de beide handen toe. ffMen belooft dikwijls meer dan men houden kan," antwoordde Kornelie en sloeg een welwillen- den blik op de liefelijke gestalte van het aanvallige meisje, „maar laat mij een weinig op uw schouder leunen; het gaat niet zoo goed meer als vroeger, toen sprong ik uit den zadel voor gij uw aardige oogjes kunt dichtknijpen zoo zoo; laat ons nu wat voortwandelen; maar geef mij uw hand, TEH NEUZEWSCHE COHANT 't,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1888 | | pagina 1